Veron, fue 3339grafts , 26 & 27/6 hdc

makis25

Well-Known Member
Φαγαμε τον γαιδαρο,τωρα αρχιζει το καλο.Η δοτρια ειναι η αληθεια οτι φαινεται απειραχτη,πραγμα το οποιο εχει φανει απο τις πρωτες μερες.Θα ενιωθα ακομα καλυτερα αν το crown ηταν γεματο και δεν εμπαινα σε σκεψεις για τοπικ,αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να μπω σε αυτο το τρυπακι.
Το μονο που θελω να επισημανω και μου χει κανει τρομερη εντυπωση ειναι οτι εχω μηδενικη τριχοπτωση και δεν ξερω πως να το δικαιολογησω!
Η καλη ψυχολογια!! και δε το λεω αστεια , καλη διαθεση σημαινει λιγοτερο στρες σημαινει λιγοτερη κορτιζολη και αδρεναλινη . Η κορτιζολη και η αδρεναλινη καταστρεφουν το μαλλι ( και εν δυναμει τα παντα , ειναι καταβολικες ορμονες) Εκανες μια μεταμοσχευση που θα σε βοηθησει να νοιωθεις καλυτερα απολαυσε το!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
Η καλη ψυχολογια!! και δε το λεω αστεια , καλη διαθεση σημαινει λιγοτερο στρες σημαινει λιγοτερη κορτιζολη και αδρεναλινη . Η κορτιζολη και η αδρεναλινη καταστρεφουν το μαλλι ( και εν δυναμει τα παντα , ειναι καταβολικες ορμονες) Εκανες μια μεταμοσχευση που θα σε βοηθησει να νοιωθεις καλυτερα απολαυσε το!

Iσχυει.
Tσεκαρισμενο 15 χρονια που εχω τριχοπτωση.

Βεβαια δεν παιζει να εχει βελτιωθει και η μικροκυκλοφορια σε αυτες τις περιοχες, πραγμα που βοηθαει τις υπολοιπες τριχες?

Στο crown δεν πεφτουν Veron ή οι μπροστινες που ειχες?
 

Veron

Well-Known Member
Iσχυει.
Tσεκαρισμενο 15 χρονια που εχω τριχοπτωση.

Βεβαια δεν παιζει να εχει βελτιωθει και η μικροκυκλοφορια σε αυτες τις περιοχες, πραγμα που βοηθαει τις υπολοιπες τριχες?

Στο crown δεν πεφτουν Veron ή οι μπροστινες που ειχες?

Οχι,δεν πεφτει τιποτα....ουτε στο λουσιμο ουτε πουθενα
 

makis25

Well-Known Member
μπα , η μικροκυκλοφορια αυτη καθαυτη δεν ειναι το προβλημα στην ανδρογενετικη αλωπεκεια . Αν ηταν τοτε δε θα πιαναν οι μεταμοσχευσεις. Ωστοσο το τραυμα της μεταμοσχευσης , δημιουργει στη περιοχη ενα περιβαλλον πλουσιο σε αυξητικους παραγοντες , Οπως κανει και το micro needling οπως κανει και το prp , και οπως κανει εν μερει και η μινοξ ( Minoxidil also increased the secretion of growth factors from ASCs, including chemokine (C-X-C motif) ligand 1 (CXCL1), platelet-derived endothelial cell growth factor (PD-ECGF), and platelet-derived growth factor-C (PDGF-C). ( πηγη : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29495622)

ωστοσο το στρες , η κορτιζολη , η επινεφρινη , οταν ειναι ψηλα συνεχως κανουν ζημια μεγαλη , και ριχνουν μαλλι , σε πολλους ριχνουν πολυ μαλλι . Οπως και να εχει η καλη διαθεση παντα βοηθα!
 

Veron

Well-Known Member
Ενημερωτικά πάντως

1 κάψουλα epicrin & 1 b-complex "100" μετα το πρωινο
Λούσιμο καθημερινό με Revita shampoo εκτός από 2 μέρες την βδομάδα που βάζω fungoral
 

makis25

Well-Known Member
Ενημερωτικά πάντως

1 κάψουλα epicrin & 1 b-complex "100" μετα το πρωινο
Λούσιμο καθημερινό με Revita shampoo εκτός από 2 μέρες την βδομάδα που βάζω fungoral
ελα αντε το βρηκαμε , τοσα και τοσα ποσταρα για τη κετοκοναζολη τοσες μελετες. Απο εκει μειωθηκε η τριχοπτωση . Θα σου παχυνει και τη τριχα . Μη τυχον κοψεις το fungoral . Να τα βλεπουν οι απιστοι θωμαδες
 

Veron

Well-Known Member
ελα αντε το βρηκαμε , τοσα και τοσα ποσταρα για τη κετοκοναζολη τοσες μελετες. Απο εκει μειωθηκε η τριχοπτωση . Θα σου παχυνει και τη τριχα . Μη τυχον κοψεις το fungoral . Να τα βλεπουν οι απιστοι θωμαδες

Καλα το fungoral σιιιιιγουρα δεν ειναι η αιτια καθως το εχω ξεκινησει 3 βδομαδες :p
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Veron

Well-Known Member
Εγώ θα έλεγα πως βοήθησε το epicrin και συγκεκριμένα η l cysteine που περιέχει. Πόσο καιρό το παιρνεις

Ρε Τασο , το epicrin το ειχα παρει και ανα διαστηματα 3-4 μηνες και πριν την επεμβαση αλλα ποτε δεν μου μειωνε την τριχοπτωση

Οτιδηποτε ειχα δοκιμασει πριν την μ.μ δεν μου ειχε μειωσει την τριχοπτωση.Η μοναδικη φορα που ειδα να αποδιδει καρπους ηταν το βουρτσισμα σε συνδιασμο με μινοξ αλλα σε πολυ μικρο επιπεδο
 

makis25

Well-Known Member
ε τοτε θα μπορουσαμε να πουμε πως ειναι ολα μαζι , ολα οσα ειπαμε παραπανω μαζι . Απο δοτρια , ξερεις τι αποθεματα εχεις για το μελλον ; Τι σου ειπανε
 

Veron

Well-Known Member
ε τοτε θα μπορουσαμε να πουμε πως ειναι ολα μαζι , ολα οσα ειπαμε παραπανω μαζι . Απο δοτρια , ξερεις τι αποθεματα εχεις για το μελλον ; Τι σου ειπανε

Δεν ειχε ειπωθει κατι,ουτε με μετρησαν ποτε.Το μονο που μου ειχαν πει ηταν το κλασσικο εχεις αρκετα καλη δοτρια
 

Veron

Well-Known Member
Veron πας πολύ καλά!!!!Από βασική θεραπεία τι χρησιμοποιεις??

Τιποτα πλην βιταμινων και σαμπουαν,θεωρω οτι η μινοξ δεν εχει να μου δωσει κατι πλεον ισα ισα την θεωρω και σε μεγαλο βαθμο υπευθυνη για την εικονα του κεφαλιου πριν την μ.μ ως ενα σημειο.
Η προταση της κλινικης ηταν 1 μηνα μετα την μ.μ και για 7 μηνες μινοξ 2%.Οκ και τι θα μου εκανε?Θα μπουσταρε λιγο το αποτελεσμα,με αντιβαρο να παντρευτω για παντα την μινοξ.Ηταν συνειδητη η αποφαση περσυ τον Σεπτεμβρη να μην ξαναχρησιμοποιησω μινοξ.Προτιμω να κανω το ... παξιμαδι να μαζεψω λεφτα για 2ρη μ.μ παρα να αρχισω την μινοξ ξανα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα