Trixofilos, dr. kesser, fue, 1500 grafts, 21/5/2009

Panos1982

Well-Known Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

hopefull είπε:
[quote author=Panos1982 link=topic=1489.msg27624#msg27624 date=1267215911]
πολυ καλο geo.....
κι εγω αυτο λεω....επειδη θα παω nw5-6 καποια στιγμη....

που το ξερεις αυτο? Σου ειπε ο Hasson οτι ειδε miniaturization σε nw6 pattern?σε αλλα post θυμαμαι που ελεγες οτι καραφλα σου ειναι σα του μπαμπα σου που αν και μεγαλος δεν εχει χασει μαλλι πιο πισω?

Αν ισχυει αυτο πραγμα οτι θα πας nw6 τοτε εκανες πολυ agressive κινηση να βαλεις τοσα πολλα τριχοθυλακια σε τοσο μικρη περιοχη, 10000 grafts δεν εχουν ολοι δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. αν παρεις 2 πολυ μεγαλα strip δε σημαινει οτι μπορεις να παρεις μετα πολλα απο FUE το donor ειναι συγκεριμενο.
[/quote]

hopefull καλα θυμασε για τον πατερα μου...αλλα εχω μοιασει στον παππου μου μαλλον....οποτε nw5-6 θα παω......δεν εκανα λαθος κινηση και ουτε agressive.....ολα τα εχω κανει κανονικα....
δεν κατεβασα χαμηλα το hairline.....απλα το πυκνωσα....επισης εγω συγκεκριμενα εχω πολυ μεγαλη πυκνοτητα στη δοτρια και πολυ χοντρους θυλακες ευτυχως και απ οτι ειπε ο χασσον θα εχω πολυ καλη καλυψη......και τωρα και στο μελλον.....αν κανω και φυε θα βγαλω πανω απο 10χιλιαδες θυλακες.....ευτυχως εχω πολυ πυκνο κ χοντρο μαλλι....γι αυτο και η ουλη μου δεν φαινεται οταν τα κοβω μισο χιλιοστο.....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Hopefull

New Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

οκ δεχτο. Η agressive κινηση δε σημαινει οτι ειναι λαθος απλα εχει το κινδυνο για πολλες μεταμοχευσεις down the road μεχρι να πας nw6. Εγω αυτο που δε καταλαβαινω ομως ειναι αν εχεις τοσο χοντρη και πυκνη τριχα γιατι χρειαστηκαν τοσα πολλα τριχοθυλακια για τοσο μικρη περιοχη? NW2 δεν ησουνα πριν την εγχειρηση ή δε θυμαμαι καλα?

sorry που ρωταω κιολας απλα οταν ειχα δει τη περιπτωση σου μου φανηκε οτι δε χρειαζοσουν μεταμοσχευση πριν πας καν και στο χα πει. Απλα ειχα την εντυπωση οτι γεννετικα δε πας για παραπανω απο αυτο που εισαι ηδη και λεω ενταξει μονο τη hairline θελει να φτιαξει...μου ηρθε καπως τωρα που ακουσα οτι πας για nw6. Τελος παντων εσυ ξερεις καλυτερα απλα νου ρθε λιγο ξαφνικο :)...νομιζα οτι εισαι φαση once and done
 

NGL

Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

Panos1982 είπε:
αν καταλαβα καλα......λεει οτι οι πιο πολλοι γιατροι χρησιμοποιουν pucnhes 1mm γιατι με αυτο το τροπο αποφευγουν τον τραυματισμο θυλακιων....αλλα το 1μμ δεν εχει καλη καλυψη....

πολυ καλο geo.....αυτο καλο ειναι να το βαλει ο ακης καπου μονο του..(πχ downloads)
λοιπον πανο απ οτι καταλαβα λεει τα εξης...
1.η δοτρια ενος ανθρωπου ειναι συγκεκριμενη και με το fue δεν την αυξανεις....
αυτο συμβαινει διοτι α.)με 1mm punch μπορεις μεν να παρεις και τριτριχα και τετρατριχα grafts,αλλα σε δοτρια με πυκνοτητα ανω του μεσου ορου μπορει να προκληθει transection στα υπολοιπα-γειτονικα grafts και να τα σκοτωσεις...
β.)χρησιμοποιωντας 1mm punch μπορεις να παιρνεις απο ενα σημειο 1 graft απο τα 4 και παει λεγοντας..προκειμενου να υπαρχει καλυψη στο micro-scar απ τα εναπομειναντα..
αρα οταν υπαρχει μεγαλη πυκνοτητα στην δοτρια για να μην προκληθει transection πρεπει να χρησιμοποιηθει 0.75mm punch.. αλλα απο την αλλη δεν μπορεις να εχεις multiple grafts γιατι δεν μπορουν να εξαχθουν με 0.75mm punch..
γ.)αν παρεις παραπανω τριχοθυλακια με 0.75mm punch η περισσοτερα με 1mm punch μπορει η δοτρια σου να μοιαζει ποντικοφαγομενη...
2)ο συνδυασμος fue - grafts μπορει να δωσει τα μεγιστα αποτελεσματα σε nw απο 6-7...
 

Hopefull

New Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

νομιζω οτι ειναι μια καλη στιγμη να ανοιξουμε ενα thread και να αναλυσουμε λιγο strip και fue τα + και τα - της καθε μιας.

Πιστευω οτι ανεξαρτητα απο το τι θελει να κανει ο καθενας και τα ρισκα της καθε εγχειρησης υπαρχουν ανθρωποι που απο τη φυση της donor τους ειναι καλυτεροι candidate για strip και αλλοι που ειναι καλυτεροι candidate για FUE.

Αν εχεις το laxity και το density για megasession ειναι κριμα να το θυσιασεις για FUE...αν απο την αλλη δεν το εχεις ειναι καλυτερα να πας για FUE απο το να πας για strip και να εχεις και ουλη.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

hopefull είπε:
οκ δεχτο. Η agressive κινηση δε σημαινει οτι ειναι λαθος απλα εχει το κινδυνο για πολλες μεταμοχευσεις down the road μεχρι να πας nw6. Εγω αυτο που δε καταλαβαινω ομως ειναι αν εχεις τοσο χοντρη και πυκνη τριχα γιατι χρειαστηκαν τοσα πολλα τριχοθυλακια για τοσο μικρη περιοχη? NW2 δεν ησουνα πριν την εγχειρηση ή δε θυμαμαι καλα?

sorry που ρωταω κιολας απλα οταν ειχα δει τη περιπτωση σου μου φανηκε οτι δε χρειαζοσουν μεταμοσχευση πριν πας καν και στο χα πει. Απλα ειχα την εντυπωση οτι γεννετικα δε πας για παραπανω απο αυτο που εισαι ηδη και λεω ενταξει μονο τη hairline θελει να φτιαξει...μου ηρθε καπως τωρα που ακουσα οτι πας για nw6. Τελος παντων εσυ ξερεις καλυτερα απλα νου ρθε λιγο ξαφνικο :)...νομιζα οτι εισαι φαση once and done

οχι Hopefull σου εξηγω οτι δεν εκανα καν agressive κινηση......το hairline moy ξεκιναει στους 7.5-8 ποντους απ τα φρυδια....δε το χαμηλωσα σχοδον καθολου.....
Απλα εχεις μπερδευτει επειδη ημουν norwood2 και εβαλα τοσα θυλακια....
εβαλα τοσα πολλα γιατι μπηκαν πολλα αναμεσα στα ηδη υπαρχοντα....οχι επειδη κατεβασα την χερλαιν....καταλαβες??? αυτο δεν ειναι αγκρεσιβ.....γενικα ηθελαν πολυ γεμισμα τα υπαρχοντα μου πραγμα που δε το περιμενα.....μου φαινοντουσαν πολυ καλυτερα απ οτι ηταν στην πραγματικοτητα....

Ngl thanks gia την επεξηγηση αν και τα περισσοτερα τα ειχα καταλαβει αλλα τωρα τα ξεκαθαρισα.... ;D

hopefull είπε:
Αν εχεις το laxity και το density για megasession ειναι κριμα να το θυσιασεις για FUE...αν απο την αλλη δεν το εχεις ειναι καλυτερα να πας για FUE απο το να πας για strip και να εχεις και ουλη.

πιστευω οτι κανεις λαθος εδω.......ενας που παει για nw5-6 δλδ για μεγαλες εκτασεις.....
το καλυτερο ειναι ο συνδιασμος των δυο μεθοδων.....πραγμα που θα κανω κι εγω.....
ξεκινας πρωτα με στριπ....και οταν τελειωσει η ελαστικοτητα περνεις τις υπολοιπες με fue.....
δεν γινεται αλλιως.....αυτος ειναι ο μονος τροπος για να παρεις το μαξιμουμ απ τη δοτρια σου.....
 

Hopefull

New Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

α δε τη κατεβασες τη hairline? νομιζα οτι απο nw2 ηθελες να γινεις nw1!! φτιαξε κανα photoalbum με το πριν και την εξελιξη ως σημερα να το δουμε. καμια με το placement των grafts. Θυμαμαι μονο κατι παλιες φωτογραφιες σου που εβλεπα ενα recession μονο και απο πισω full μαλλι!!!

edit

οκ μολις τις ειδα ειχα μεινει σε κατι παλιες που δε φαινοταν καν να εχει προβλημα τωρα καταλαβα
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

hopefull είπε:
α δε τη κατεβασες τη hairline? νομιζα οτι απο nw2 ηθελες να γινεις nw1!! φτιαξε κανα photoalbum με το πριν και την εξελιξη ως σημερα να το δουμε. καμια με το placement των grafts. Θυμαμαι μονο κατι παλιες φωτογραφιες σου που εβλεπα ενα recession μονο και απο πισω full μαλλι!!!

edit

οκ μολις τις ειδα ειχα μεινει σε κατι παλιες που δε φαινοταν καν να εχει προβλημα τωρα καταλαβα

hope βασικα μπροστα μπροστα το hairline κατεβηκε....αλλα μονο μισο ποντο.....εγω ηθελα εναν ποντο τουλαχιστον....αλλα δε μα φησε ο χασσον.... :'(
βεβαια οσο πηγαινε στο πλαι προς τους κροταφους το μαλλι κατεβηκε πιο πολυ οπως ειναι φυσικο.....δηλαδη παλι nw2 ειμαι και τωρα....απλα με πιο κλειστους κροταφους πλεον ....και με πολυ πιο γεματο και δυνατο μαλλι......δηλαδη τωρα το μαλλι δειχνει υγιες ενω πριν οχι....
Πως να φτιαξω φωτογραφιες να τις βαλω ολες μαζι ξερεις???
 
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

geofish είπε:
Με αφορμή που είπε ο trixofilos για την σύγκριση FUE με strip, επισυνάπτω μια παρουσίαση του dr. Bisanga σε power point σχετικά με την FUE την οποία την βρίσκω αρκετά ενδιαφέρουσα. Οι ψαγμένοι μπορεί να την ξέρετε.

μπράβο geofish! έτσι πρέπει να γίνετε, να υπάρχει μια βάση, πάνω στην οποια θα μπορεί να γίνει μια συζήτηση.
 
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

Panos1982 είπε:
πολυ καλο geo.....
κι εγω αυτο λεω....επειδη θα παω nw5-6 καποια στιγμη....το καλυτερο ειναι να στριπαρω πρωτα
και μετα να κανω fue.....οταν συνδιαζεις αυτα τα 2 μπορεις να βγαλεις και 10χιλιαδες θυλακια ισως και παραπανω.....τα οποια παρεχουν παρα πολυ καλη καλυψη ακομα και σε nw6.....

έτσι ακριβώς Pano, αν θέλεις να εκμεταλλευτείς όσο γίνετε πιο πολλά grafts, θα πας για FUT+FUT+FUE (με αυτή τη σειρά).

Panos1982 είπε:
αν καταλαβα καλα......λεει οτι οι πιο πολλοι γιατροι χρησιμοποιουν pucnhes 1mm γιατι με αυτο το τροπο αποφευγουν τον τραυματισμο θυλακιων....αλλα το 1μμ δεν εχει καλη καλυψη....

όχι Πάνo, δε κατάλαβες καλά! Τι σχέση έχει το punch με την κάλυψη??

Panos1982 είπε:
Η καλυτερη καλυψη ειναι με το 0.75μμ που ειπε οτι πολυ λιγοι το χρησιμοποιουν....
πιστευω οτι τα πολυ καλα αποτελεσματα με φυε ομως μονο το 0.75 μπορει να τα κανει....
βεβαια το 0.75 πρεπει να το χειριζετε καποιος που ξερει τι κανει......

λάθος, λάθος k πάλι λάθος!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

geofish

New Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

Μια και μιλάμε για τον bisanga με έχετε προκαταβάλει με κάποια αρνητικά σχόλια και αρχίζω και εγώ να μην μου αρέσουν αρκετά από τα αποτελέσματα του.
Πάντως ένα από τα αποτελέσματα του για μένα είναι κορυφή όσο αφόρα την φυσικότητα.

http://www.bhrclinic.com/1600fue/1600fue.html
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

Trixofilos είπε:
[quote author=Panos1982 link=topic=1489.msg27624#msg27624 date=1267215911]
πολυ καλο geo.....
κι εγω αυτο λεω....επειδη θα παω nw5-6 καποια στιγμη....το καλυτερο ειναι να στριπαρω πρωτα
και μετα να κανω fue.....οταν συνδιαζεις αυτα τα 2 μπορεις να βγαλεις και 10χιλιαδες θυλακια ισως και παραπανω.....τα οποια παρεχουν παρα πολυ καλη καλυψη ακομα και σε nw6.....

έτσι ακριβώς Pano, αν θέλεις να εκμεταλλευτείς όσο γίνετε πιο πολλά grafts, θα πας για FUT+FUT+FUE (με αυτή τη σειρά).

Panos1982 είπε:
αν καταλαβα καλα......λεει οτι οι πιο πολλοι γιατροι χρησιμοποιουν pucnhes 1mm γιατι με αυτο το τροπο αποφευγουν τον τραυματισμο θυλακιων....αλλα το 1μμ δεν εχει καλη καλυψη....

όχι Πάνo, δε κατάλαβες καλά! Τι σχέση έχει το punch με την κάλυψη??

Panos1982 είπε:
Η καλυτερη καλυψη ειναι με το 0.75μμ που ειπε οτι πολυ λιγοι το χρησιμοποιουν....
πιστευω οτι τα πολυ καλα αποτελεσματα με φυε ομως μονο το 0.75 μπορει να τα κανει....
βεβαια το 0.75 πρεπει να το χειριζετε καποιος που ξερει τι κανει......

λάθος, λάθος k πάλι λάθος!!
[/quote]

ναι τριχοφιλος ειπα πατατα το καταλαβα.....γραψε λαθος.....μετα καταλαβα τι ενοουσε.....

Οσο για την σειρα που θα κανεις στριπ και φυε δεν ειναι αναγκαστικη....
μπορεις να κανεις στριπ και μετα φυε και μετα παλι στριπ.....δεν εχει να λεει....
αρκει η περιοχη που θα κανεις φυε να μην εμπλακει στην περιοχη που θα στριπαρεις μετα.....
Ωστοσο το καλυτερο ειναι να κανεις στο τελος το φυε....
 
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

NGL είπε:
[quote author=Panos1982 link=topic=1489.msg27624#msg27624 date=1267215911]
αν καταλαβα καλα......λεει οτι οι πιο πολλοι γιατροι χρησιμοποιουν pucnhes 1mm γιατι με αυτο το τροπο αποφευγουν τον τραυματισμο θυλακιων....αλλα το 1μμ δεν εχει καλη καλυψη....

πολυ καλο geo.....αυτο καλο ειναι να το βαλει ο ακης καπου μονο του..(πχ downloads)
λοιπον πανο απ οτι καταλαβα λεει τα εξης...
1.η δοτρια ενος ανθρωπου ειναι συγκεκριμενη και με το fue δεν την αυξανεις....[/quote]

η δοτρια ενος ανθρωπου ειναι όντως συγκεκριμενη. σωστός! "και με το fue δεν την αυξανεις"? k σωστό k λάθος. ο κάθε ένας έχει μια συγκεκριμένη δότρια στη διάθεση του. μια δότρια με ξεκάθαρα όρια (αν υποθέσουμε πως ξέρουμε με σιγουριά τον τύπο NW). μέσα λοιπόν σε αυτήν τη συγκεκριμένη δότρια υπάρχει η FUT-δότρια, επίσης με ξεκάθαρα όρια, η οποια είναι υποσύνολο της πραγματικής δότριας. επίσης υπάρχει μέσα σε αυτήν k η FUE-δοτρια, η οποια 1. δεν έχει ξεκάθαρα όρια k 2. είναι υποσύνολο της πραγματικής k εν μέρει της FUT. σίγουρο είναι ότι η δότρια είναι περιορισμένη, όπως επίσης k ο αριθμός grafts που μπορεί να πάρει κάποιος με FUT. αφού εξαντληθούν τα όρια της FUT k υπάρχει ακόμη ανάγκη για περισσότερα grafts, μπορεί κάποιος να επεκτείνει την δότρια του πaiρνoντας τα grafts με FUE (αυτά που βρίσκονται μεν στην safe zone, αλλα έξω από την FUT-δότρια. οποτε κατά κάποιο τρόπο μπορούμε να πούμε ότι η FUE έχει αυξήσει την δότρια περιοχή.

NGL είπε:
β.)χρησιμοποιωντας 1mm punch μπορεις να παιρνεις απο ενα σημειο 1 graft απο τα 4 και παει λεγοντας..προκειμενου να υπαρχει καλυψη στο micro-scar απ τα εναπομειναντα..

αχ αχ αχ... :knup: ας δούμε τι λέει ο Bisanga: "with fue we take 1 graft and leave 4 behind, roughly 25% to avoid over harvesting". Τι εννοεί? ότι ψάχνει να βρει τα multigrafts με 5 τρίχες, έπειτα αφήνει το 0,75mm punch, παίρνει το 1mm k βγάζει από το 5τρίχο μονο τη μια τρίχα??? καταρχάς αν επιχειρούσε (για κάποιους λόγους) να κάνει κάτι τέτοιο, θα χρησιμοποιούσε το πιο μικρό εργαλείο που έχει. Αυτό που θέλει να πει είναι ότι για να μην υπάρξει αραίωση, για κάθε τρίχα (τρίχα όχι graft!) που θα εξάγει, πρέπει να αφήσει 4 έτσι ώστε να υπάρχει ακόμα αρκετή κάλυψη. πάνω-κάτω λέει παίρνει μέχρι 25% (πιο κάτω λέει 30%). Παράδειγμα: κάποιος έχει στην δότρια του 100 2τρίχα ανά cm². για να αποφύγει το over harvesting, θα του πάρει τα 20 2τρίχα (we take one graft and leave 4 behind), πάνω-κάτω τελοσπάντων 25% δηλαδή σε αυτή την περίπτωση 25 2τρίχα.


NGL είπε:
αρα οταν υπαρχει μεγαλη πυκνοτητα στην δοτρια για να μην προκληθει transection πρεπει να χρησιμοποιηθει 0.75mm punch.. αλλα απο την αλλη δεν μπορεις να εχεις multiple grafts γιατι δεν μπορουν να εξαχθουν με 0.75mm punch..

multiple grafts μπορούν να εξαχθούν ακόμη k με 0,6mm punch. είναι όμως πολύ πιο δύσκολο/επικίνδυνο k δεν υπάρχει k λόγος. με 0,8mm punch πάντως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στην εξαγωγή των multis (μιλάμε για τρίχα με κανονικό πάχος).

NGL είπε:
γ.)αν παρεις παραπανω τριχοθυλακια με 0.75mm punch η περισσοτερα με 1mm punch μπορει η δοτρια σου να μοιαζει ποντικοφαγομενη...

αν η δότρια μοιάζει ποντικοφαγωμένη η όχι έχει να κάνει με το ποσοστό που της αφαίρεσες k όχι με το punch.

NGL είπε:
2)ο συνδυασμος fue - grafts μπορει να δωσει τα μεγιστα αποτελεσματα σε nw απο 6-7...

μάλλον εννοείς ο συνδυασμός FUT+FUE, e?
 

Hopefull

New Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

βρηκα αυτο σε ενα αλλο forum εχει καλες πληροφοριες για την FUE αν μπορει ο Ακης να το μεταφρασουμε??


Extraction Pattern

This post will seek to discuss some Extraction Pattern issues and present our own findings. It will be ongoing rather than a "one off" post and look at the issue in stages as presented below.

Allowing for an educated and well planned extraction pattern will not compromise the donor as much and give greater options for more grafts using FUE in the future. The pattern of extraction is random to the point it is has to be calculated to not leave obvious areas of no hair or any uniform signs of pre-meditated extraction, “factory extraction” with an obvious pattern seen when short/shaved.

We have so many hairs in the donor area so........

1. Why are there not more large FUE sessions

2. Why do many people feel the results are not the same as that which Strip yields,

3. What are the implications to the donor area?



FUE may not leave a linear scar like FUT but if not performed correctly with an educated extraction pattern scarring can become obvious and areas of the donor can become compromised making future FUE or FUT a problem.

Spread the extraction pattern over the largest area possible, try not to limit the surface area whenever possible. It is known that different areas of the donor are easier to extract from than others and also, for example, the “better/bigger” follicular units (FU) groups are also in an area easier to harvest from. The occipital or back of the scalp is richer normally in density and in the number of hairs per FU, making it easier to extract and a richer zone to take from.

The amount that can be removed from the donor is always up for debate, Dr. Bisanga feels around 25-30% per cm2 on a good donor density and little to no miniaturisation is about the limit without causing potential problems in the future.

Why do we not see bigger FUE sessions like FUT?

Dr. Bisanga limits his FUE sessions to 3000 grafts over two consecutive days; he has learnt over time to harvest more puts added strain on the scalp during the crucial first days post op healing with the potential to increase visible scarring in the donor and reduce yield in the recipient due to so many multiple open wounds reducing the capacity for the scalp to heal to its best ability.

The more extracted at one time means the closer each punch has to be to the other, this makes it harder to not leave visible “hair less” areas as the extraction pattern becomes more confined. Each extraction has to allow for FU’s to surround that point, you cannot punch two points adjacent to each other, so the more removed makes this pattern harder and harder to adhere to.

Possibly another reason is time; to manually punch each FU and ensure transection is kept to a minimum, considered by Dr. Bisanga to be below 5%, takes time. Physical and mental pressures play a part when working in so close proximity to the scalp and under magnified conditions as the doctor is dealing with scales less than a mm at times. There is also the strain on the patient having to be in the same position for lengthy periods of time and remaining still becomes harder mentally and physically. The time aspect though is connected to the rate of extraction, be the doctor only able to extract 500 or 1500 per day, realistically an FUE procedure should not last more than 2 consecutive days for the wellbeing of the patient.

------------------------------------------

You are correct 3000/12K ratio, but that does not mean you have 12K to take, it means that is how many approximately are in the measured area. This is the argument for and against how much is available, 20/30/50% plus of the total in the area.

Donor surface area X donor density = TOTAL FU X EXTRACTION %

Example: 180 CM2 [30cm x 6cm safe zone] X 80 [density] = 14,400 FU [in whole area] X 27% [amount to safely harvest] = 3888 FU TOTAL FUE @ 27% EXTRACTION RATIO

I hope this makes sense, so the amount one can harvest is different from the amount of grafts residing in the donor safe area.
 

geofish

New Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

Να ρωτήσω κάτι. Γιατί οι γιατροί και υπερασπιστές της FUE ισχυρίζονται ότι δίνουν καλύτερο φυσικό αποτέλεσμα σε σχέση με το strip. Μήπως επειδή έχει την δυνατότατα να εξάγει πιο πολλά μονότριχα για την hairline
 

Hopefull

New Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

geofish είπε:
Να ρωτήσω κάτι. Γιατί οι γιατροί και υπερασπιστές της FUE ισχυρίζονται ότι δίνουν καλύτερο φυσικό αποτέλεσμα σε σχέση με το strip. Μήπως επειδή έχει την δυνατότατα να εξάγει πιο πολλά μονότριχα για την hairline

κοιτα αν εχεις μεσα στο strip πολλα μονοτριχα δεν εχει διαφορα...γενικα εχω ακουσει ομως οτι το donor area δεν εχει συνηθως πολλα μονοτριχα. Παντως τα μονοτριχα δινουν καλυτερο αισθητικο αποτελεμσ απο αποψη φυσικοτητας αλλα κακο cover. για αυτο καμια φορα ακους πολυ μεγαλα νουμερα στη περιοχη του hairline και λες μα καλα τοσα πολλα μονο για αυτο το σημειο. Ειναι επειδη ειναι μονοτριχα και δε δινου καλο cover.

με διτριχα τριτριχα και τετρατριχα επιτυχανεις καλυτερο cover πιο πισω αλλα δε φαινονται τοσο φυσικα οσο τα μονοτριχα στο point of exit(εκει που η τριχα βγαινει απο το δερμα) και αυτο πρεπει να το χουν υποψιν τους και οσοι σκεφτονται να κανουν μεταμοσχευση και να τα ξυρισουν
 
Μπλουζα