Trixofilos, dr. kesser, fue, 1500 grafts, 21/5/2009

Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

Panos1982 είπε:
και τι εγινε με τις περιπτωσεις του ραχαλ????

...πήγαν για μαλλί k φύγαν @@@@μένoι :(

θυμάμαι την περίπτωση του ενός που είχε ακόμα κοκκινισμένη λήπτρια ένα χρόνο μετά.

κοίτα εδώ k εδώ για να δεις τι εννοώ (είναι στον 8. k 9. μηνα, κανε scroll μέχρι κάτω k κλικ στα συνημμένα).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

alex σε λαθος θεμα ποσταρες φιλε ;D

Τριχοφιλος στη σελιδα που εχεις δωσει μου ζηταει κωδικο για να μπω.....
μπορεις να δωσεις αλλο λινκ που δε ζηταει???
Να σε ρωτησω....αυτοι δεν εβγαλαν καθολου μαλλια????
Εγω ευτυχως τωρα ειμαι μια χαρα και βλεπω τριχες να βγαινουν...δεν ειμαι στην ιδια κατηγορια σιγουρα.....αλλα θα ηθελα να δω την περιπτωση τους...για ψαξε μπας και μπορεις να κανεις κατι με τους κωδικους που ζηταει....
 
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

ναι τους p@p@res, κάναν κάποιες αλλαγές πριν κάτι μέρες k δε λειτουργούν πια τα link με φωτό...μαλλί τους βγήκε, αλλα ποσο? ο ένας ήθελε σαν αποτέλεσμα 70 grafts/cm² k τελικά είχε +-30.
 

Συνημμένα

  • dakiha1.jpg
    dakiha1.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 316

Panos1982

Well-Known Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

ξερεις μηπως για ποσο καιρο ειχε κρατησει η μολυνση τους????
Τι να πω ελπιζω να μην εχω τετοιο προβλημα εγω.....
 

NGL

Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

Panos1982 είπε:
ξερεις μηπως για ποσο καιρο ειχε κρατησει η μολυνση τους????
Τι να πω ελπιζω να μην εχω τετοιο προβλημα εγω.....

μην τρελλαινεσαι ρε,ολα καλα θα πανε...εσυ το προλαβες στην αρχη και φυγαν γργορα και οι κοκκινιλες κι ολα..
 
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

οι φωτό είναι από 8./9. μηνα post-op k η λήπτρια είναι ακόμα ερεθισμένη. εσένα είπες πως το πρόβλημα που είχες σου πέρασε, άρα όλα καλά...άλλωστε ο Rahal κάνει extreme dense packing με βελόνες ενώ ο Hasson δουλεύει με blades (αν δεν κάνω λάθος)...δε θα έχεις πρόβλημα.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

NGL είπε:
[quote author=Panos1982 link=topic=1489.msg27480#msg27480 date=1267092328]
ξερεις μηπως για ποσο καιρο ειχε κρατησει η μολυνση τους????
Τι να πω ελπιζω να μην εχω τετοιο προβλημα εγω.....

μην τρελλαινεσαι ρε,ολα καλα θα πανε...εσυ το προλαβες στην αρχη και φυγαν γργορα και οι κοκκινιλες κι ολα..
[/quote]

ναι αυτο ειναι αληθεια.....στην ουσια 2 βδομαδες η μολυνση ηταν active.....πηρα αντιβιοτικα την διπλη δοση και εφυγε ευκολα ευτυχως.....ελπιζω να μην πηρε μαζι τις και τα θυλακια φευγοντας..... ;D
 

comb

Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

Μην το αγχώνετε το παιδί ρε σεις, Πάνο όλα μια χαρά θα πάνε. Βάλε καμιά φωτο να σε δουμε.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

Trixofilos είπε:
οι φωτό είναι από 8./9. μηνα post-op k η λήπτρια είναι ακόμα ερεθισμένη. εσένα είπες πως το πρόβλημα που είχες σου πέρασε, άρα όλα καλά...άλλωστε ο Rahal κάνει extreme dense packing με βελόνες ενώ ο Hasson δουλεύει με blades (αν δεν κάνω λάθος)...δε θα έχεις πρόβλημα.

αυτες οι φωτο φαινονται λες και ειναι απ τον 4ο-5ο.....
ειχε παει 9ο και ηταν ακομα τοσο μικρα τα μαλλια???
Ετσι οπως βλεπω την εξελιξη παντος πιστευω να μην εχω προβλημα.....αλλα ακομα ειναι νωρις για να ειμαι απολυτα σιγουρος....anyway με βοηθατε με αυτα που λετε παντος....thnks :)
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

comb είπε:
Μην το αγχώνετε το παιδί ρε σεις, Πάνο όλα μια χαρά θα πάνε. Βάλε καμιά φωτο να σε δουμε.

θα βαλω chief....σε μια βδομαδα που κλεινω τον 4ο.....
θα βαλω και μερικες απο το ποστ οπ να φανει η διαφορα του πριν και του τωρα πιο καλα....
και να μου πεις πως τα βλεπεις.....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

NGL είπε:
επειδη ειμαι κι εγω πονηριδης τον ρωτησα να μου πει ακριβως του λογους (καπου το χουμε ξανακανει θεμα το συγκεκριμενο) και τι εννοει οταν λεει λοττο.πηρε μολυβι και χαρτι και μου εφτιαχνε τριχοθυλακια.δεν μπορεις να ξερεις ποτε ακριβως ,μου ειπε,την φορα που εχει ΄το θυλακιο γιατι το μεγαλυτερο μερος του ειναι μη ορατο ακομα και απ τα μικροσκοπια-γυαλια που φοραει ενας γιατρος.δεν μποορεις ν αφαιρεσεις ενα θυλακιο και να του φας λιγο απο δω ή λιγο απο κει.το κατεστρεψες.πρεπει να βγει ακριβως ενα τριχοθυλακιο,και οχι ενα και λιγο απ το διπλα.εδω με τα στερεομικροσκοπια και ακομα και στο στριπ μου ειπε οτι κατα τον διαχωρισμο μπορει να γινει ζημια αν τα τριχοθυλακια ειναι πολυ κοντα..


Γεια χαρά σε όλους!

Επειδή παρατήρησα πως σε αυτό το forum επικρατεί η γνώμη πως η μέθοδος FUE είναι κατώτερη της FUT, θέλω να σας δείξω μερικές φωτό της δότριας μου. Έβγαλα λοιπόν σήμερα αυτές τις φωτό για να δείξω κάποια πράγματα, όπως: ότι το FUE δεν προκαλεί ζημια k miniaturization στην δότρια περιοχή όπως ισχυρίζονται μερικοί. Απεναντίας, αν γίνει σωστή εξαγωγή, τα τραύματα είναι μηδαμινά. Τα λεγόμενα white dots δεν φαίνονται με γυμνό μάτι, ακόμα k όταν το μήκος τρίχας είναι μονο 1-2mm.

Το άλλο που θέλω να επισημάνω είναι ότι το FUE δεν είναι "λόττο"! Όπως θα δείτε στις φωτό, η φορα των grafts κάτω από το δέρμα διακρίνεται πολύ καλά, οποτε δεν υπάρχει κίνδυνος κατά την εξαγωγή (μια απώλεια μέχρι 5% είναι αποδεκτη, αν k στους κορυφαίους είναι μικρότερη).
 

Συνημμένα

  • g8.jpg
    g8.jpg
    28.6 KB · Προβολές: 312

NGL

Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

Trixofilos είπε:
Έβγαλα λοιπόν σήμερα αυτές τις φωτό για να δείξω κάποια πράγματα, όπως: ότι το FUE δεν προκαλεί ζημια k miniaturization στην δότρια περιοχή όπως ισχυρίζονται μερικοί. Απεναντίας, αν γίνει σωστή εξαγωγή, τα τραύματα είναι μηδαμινά. Τα λεγόμενα white dots δεν φαίνονται με γυμνό μάτι, ακόμα k όταν το μήκος τρίχας είναι μονο 1-2mm.

Το άλλο που θέλω να επισημάνω είναι ότι το FUE δεν είναι "λόττο"! Όπως θα δείτε στις φωτό, η φορα των grafts κάτω από το δέρμα διακρίνεται πολύ καλά, οποτε δεν υπάρχει κίνδυνος κατά την εξαγωγή (μια απώλεια μέχρι 5% είναι αποδεκτη, αν k στους κορυφαίους είναι μικρότερη).

trixofile ειναι φανερο οτι βλεπεις την ακρη του θυλακα αλλα δεν βλεπεις ολα το θυλακια σε ικανοποιητικο βαθμο ,πιστευω, για να διακρινεις την φορα τους...
 
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

NGL, το μέρος που σημείωσα με κόκκινο βρίσκεται μέσα στο δέρμα. Εννοείτε ότι δεν φαίνεται ολόκληρο το graft. Φαίνεται όμως το πρώτο κομμάτι, k αυτό είναι αρκετό. τελοsπάντων, πιο πολύ ήθελα να δείξω την δότρια περιοχή (από πολύ κοντά!) 9 μήνες μετά την επέμβαση.
 
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

Όπως βλέπεις στη φωτό πιο κάτω, τα grafts δεν πάνε zig-zag μέσα στο δέρμα. το πρώτο κομμάτι (μέσα στον κόκκινο κύκλο) φαίνεται με τα μεγεθυντικά γυαλιά, οποτε k ο γιατρός ξέρει πως πρέπει να τοποθετήσει το εργαλείο εξαγωγής. πρόβλημα υπάρχει στους μαύρους k γενικά σε αυτούς με πολύ σγουρό μαλλί. σε αυτούς τα grafts, θυμάμαι χαρακτηριστικά τα λόγια του Mwamba ,"are going like crazy" (όπως στη δεύτερη φωτό).
 

Συνημμένα

  • fu1.JPG
    fu1.JPG
    28.6 KB · Προβολές: 326

aleksandros

New Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

trixofile εχεις απολυτο δικιο και δινεις καλα παραδειγματα.
Ειχαμε πει σε παλαιοτερα ποστς οτι στο σγουρο μαλλι τα αποτελεσματα της fue δεν ειναι τοσο καλα, υπαρχει μεγαλη απωλεια γιαυτο και αποφευγεται.
 

NGL

Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

Trixofilos είπε:
Όπως βλέπεις στη φωτό πιο κάτω, τα grafts δεν πάνε zig-zag μέσα στο δέρμα. το πρώτο κομμάτι (μέσα στον κόκκινο κύκλο) φαίνεται με τα μεγεθυντικά γυαλιά, οποτε k ο γιατρός ξέρει πως πρέπει να τοποθετήσει το εργαλείο εξαγωγής. πρόβλημα υπάρχει στους μαύρους k γενικά σε αυτούς με πολύ σγουρό μαλλί. σε αυτούς τα grafts, θυμάμαι χαρακτηριστικά τα λόγια του Mwamba ,"are going like crazy" (όπως στη δεύτερη φωτό).

ωραιος εισαι.αν και δεν εχω ασχοληθει παρα πολυ με fue αυτα τα τεχνικα τα γουσταρω.εχω βεβαια καποιες ενστασουλες αλλα τωρα δεν προλαβαινω.μεσα στο σου κου θα σε ρωτησω. :)
 

geofish

New Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

Με αφορμή που είπε ο trixofilos για την σύγκριση FUE με strip, επισυνάπτω μια παρουσίαση του dr. Bisanga σε power point σχετικά με την FUE την οποία την βρίσκω αρκετά ενδιαφέρουσα. Οι ψαγμένοι μπορεί να την ξέρετε.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

πολυ καλο geo.....
κι εγω αυτο λεω....επειδη θα παω nw5-6 καποια στιγμη....το καλυτερο ειναι να στριπαρω πρωτα
και μετα να κανω fue.....οταν συνδιαζεις αυτα τα 2 μπορεις να βγαλεις και 10χιλιαδες θυλακια ισως και παραπανω.....τα οποια παρεχουν παρα πολυ καλη καλυψη ακομα και σε nw6.....

αν καταλαβα καλα......λεει οτι οι πιο πολλοι γιατροι χρησιμοποιουν pucnhes 1mm γιατι με αυτο το τροπο αποφευγουν τον τραυματισμο θυλακιων....αλλα το 1μμ δεν εχει καλη καλυψη....
Η καλυτερη καλυψη ειναι με το 0.75μμ που ειπε οτι πολυ λιγοι το χρησιμοποιουν....
πιστευω οτι τα πολυ καλα αποτελεσματα με φυε ομως μονο το 0.75 μπορει να τα κανει....
βεβαια το 0.75 πρεπει να το χειριζετε καποιος που ξερει τι κανει......
 

Hopefull

New Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

Panos1982 είπε:
πολυ καλο geo.....
κι εγω αυτο λεω....επειδη θα παω nw5-6 καποια στιγμη....

που το ξερεις αυτο? Σου ειπε ο Hasson οτι ειδε miniaturization σε nw6 pattern?σε αλλα post θυμαμαι που ελεγες οτι καραφλα σου ειναι σα του μπαμπα σου που αν και μεγαλος δεν εχει χασει μαλλι πιο πισω?

Αν ισχυει αυτο πραγμα οτι θα πας nw6 τοτε εκανες πολυ agressive κινηση να βαλεις τοσα πολλα τριχοθυλακια σε τοσο μικρη περιοχη, 10000 grafts δεν εχουν ολοι δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. αν παρεις 2 πολυ μεγαλα strip δε σημαινει οτι μπορεις να παρεις μετα πολλα απο FUE το donor ειναι συγκεριμενο.
 
Μπλουζα