Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

azyx

New Member
Betamethasone dipropionate is a steroid and has a tendency to thin the dermis. All-trans-retinoic acid is also administered in combination with betamethasone dipropionate. However, one of the well-known side effects of all-trans-retinoic acid is that it acts to thicken the skin. Thus, when used in combination with each other, the negative side effects of betamethasone dipropionate and all-trans-retinoic acid act to cancel each other out while synergistically producing a large amount of hair. In the preferred embodiment, the betamethasone dipropionate and all-trans-retinoic acid are applied in combination with each other as a topical preparation in the form of a gel. The ratio of betamethasone dipropionate to all-trans-retinoic acid ranges from 1:1 to 15:1, with 4:1 being the preferred ratio.

Initially, the user should apply the salve of the present invention once a day. Applicant's experimental data has disclosed that by doubling the amount of betamethasone dipropionate while leaving unchanged the amount of all-trans-retinoic acid, (i.e., from a 2:1 to a 4:1 ratio) a significant increase in the efficacy of the salve is achieved. The salve of the present invention may be provided in the form of a gel, an ointment, a cream, or a liquid.

EXAMPLE 1

In the preferred embodiment of the compound, a topical gel was formed having betamethasone dipropionate and all-trans-retinoic acid as main active ingredients. The gel is made in 4800 g batches. 600 mg of pure all-trans-retinoic acid powder, 1200 mg of pure betamethasone dipropionate powder, 2400 g of 0.05% betamethasone dipropionate lotion (available from Lemmon Laboratory in Sellersville, Pa.) and 2400 g of Liqua-Gel™ (available from Paddock Laboratory in Minneapolis, Minn.) were weighed out on an analytical balance. The all-trans-retinoic acid powder and the betamethasone dipropionate powder were ground together with a mortar-and-pestle. The betamethasone dipropionate lotion and the Liqua-Gel were then added to the ground powders in order to put them into suspension. The resulting compound contains 0.05% by weight betamethasone dipropionate and 0.0125% by weight all-trans-retinoic acid, for a corticosteroid-to-Vitamin A derivative ratio of 4:1.

The gel was applied to the scalp of a patient diagnosed with male-pattern baldness. The patient had scar tissue on the scalp resulting from scalp reduction surgery. The gel was applied in a thin layer to the patient's scalp once per day. Visible hair re-growth around the periphery of the hairless area was evident after one month. After four months, virtually all of the previous hairless area was covered with hair, with new hair growth covering through scar tissue.

EXAMPLE 2

The same protocol as outlined in Example 1 was followed, except the resulting compound contained 0.025% by weight betamethasone dipropionate and 0.0125% by weight all-trans-retinoic acid, or a corticosteroid-to-Vitamin A derivative ratio of 2:1.

This compound was found to be about half as effective on patients suffering from hair loss, as compared to the compound containing a 4:1 ratio of betamethasone dipropionate to all-trans-retinoic acid, which was found to be 100% effective on patients suffering from hair loss for any reason whatsoever.

In patients for which the compound containing a 2:1 ratio of betamethasone dipropionate to all-trans-retinoic acid was effective, the compound took approximately three to four times as long to show visible results of hair growth as the compound containing a 4:1 ratio. Finally, the compound containing the 2:1 ratio did not dissolve scar tissue.

The gel is applied to the affected scalp once a day. Since any excess gel will dry on the scalp and flake, the gel should be applied in as thin a coat as possible. Although it is possible to rub the gel into affected portions of the scalp, it is not necessary to do so, as it has been found that mere contact by the gel with the scalp produces desired results. Outstanding results, including hair growth within one week of applying the compound, were observed. It is believed that treatment will be successful with other proportions of the active ingredients, as well as different combinations of a corticosteroid in combination with a Vitamin A derivative.

It is believed that the corticosteroid and the Vitamin A derivative work synergistically together to cancel out the harmful side effects of each other in order to rejuvenate the hair follicles in the scalp.

It is understood, of course, that the invention is not limited to the particular embodiments described herein. For instance, it is within the contemplation of the invention to use any corticosteroid or any Vitamin A derivative, and the proportions described may be varied.


περισσότερα εδω http://www.freepatentsonline.com/6344448.html

Betamethasone dipropionate = PROPIOFORM/Schering: cr.ext.us 0.05% x 15 g = 1ευρω


εφτιαξα ενα blog να στελνω την προοδο μου εδω για οποιον θελει να δει τι κανει ο βομαρδισμος με μινοξ και τρετινοινη στους κροταφους
http://andreaszam.blogspot.com/2009/12/my-hair-loss-progress.html
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Maria

New Member
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

Ωραίος azyx! Σκέφτομαι να το δοκιμάσω... Μόνο που μπερδεύτηκα λίγο... κάνει κάποιες μαϊμουδιές με σκόνες και αλοιφές και βγάζει το resulting compound:
"The resulting compound contains 0.05% by weight betamethasone dipropionate and 0.0125% by weight all-trans-retinoic acid, for a corticosteroid-to-Vitamin A derivative ratio of 4:1."
Ερώτηση: Χρησιμοποιώντας την Airol 0,05% (για ρετινοϊκό) και το Propioform 0,05% (για betamethasone) πώς θα παράγω το 4:1 τελικό παρασκεύασμα; Απλώς 4 μέρη Propioform και 1 Airol και καθάρισα; Τόσο απλά; Συγγνώμη αν ρωτάω βλακείες αλλά δεν έχω ιδέα από αυτα τα μαγειρέματα!! Εαν ξέρει και μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει, θα ήθελα να κάνω αυτό το 4:1 και να το δοκιμάσω σε ένα μέρος του κεφαλιού μου!! Αλλά δεν καταλαβαίνω αυτά με τις αναλογίες...
 

sot

Member
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

να εξηγηση καποιος για εμας που δεν ξερουμε καλα αγγλικα.....
 

Maria

New Member
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

Με πολύ λίγα λόγια λέει ότι το Betamethasone dipropionate σε συνδυασμό με all-trans-retinoic acid (σε αναλογία 4:1) όταν εφαρμοζεται τοπικά βγάζει πολλά μαλλιά!
 

azyx

New Member
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

Δεν το εχω δοκιμασει ακομα τον συνδιασμο με Betamethasone Dipropionate! Προς το παρον εχω πολυ καλα αποτελεσματα με αυτα που γραφω στην υπογραφη μου με μεγαλυτερη δουλεια σε μενα να κανει η μινοξ με τρετινοινη! 4:1 φανταζομαι πως σε 4gram Betamethasone Dipropionate βαζεις 1gram τρετινοινη! μιλαει για αποτελεσμα σε ενα μηνα και οι δυο κρεμες ειναι πολυ φτηνες 4 ευρω κανουν και οι δυο μαζι!
 

genesis

New Member
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

λες????????????????? υπαρχει βεβαια και ενα αλλο θεματακι...(ασχετο...δειτε λιγο τα sides που εχει αν και δεν μου φαινονται σοβαρα...ειδικα σε ποσοτητες που χρειαζομαστε εμεις)...ομως περα απο αυτο πρεπει να ψαξουμε (azyx αυτο το λεω ειδικοτερα για εσενα-οχι για να ψαξεις βεβαια αλλα γτ ξερω οτι σου αρεσει να τα σκαλιζεις) τι ακριβως δουλεια κανει... αν δηλαδη ενεργοποιει επαοριστον το θυλακα ή χρειάζεται συνεχη τροφοδοσια οπως γινεται με τη μινοξιδιλη. ελπιζω να βρω συντομα λιγο χρονο να το ψαξω και εγω...και βεβαια να διαπιστωσουμε αν οντως κανει δουλεια, γτ αν τα αποτελεσματα ειναι τοσο εμφανη, εντονα και γρηγορα οσο λεγεται οτι ειναι, τοτε θα πρεπει να ξεκινησουν και οι συγκρισεις με τη μινοξιδιλη...και αυτο μαλλον θα ειναι πολυ πολυ θετικο...
 

Maria

New Member
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

azyx σ'ευχαριστώ, κι εγώ κάτι τέτοιο καταλαβαίνω για τις αναλογίες... Όντως οι κρέμες είναι φθηνές οπότε δε χάνω τίποτα να το προσπαθήσω σε ένα σημείο του τριχωτού να δω πώς θα πάει και θα ποστάρω σε κανα μήνα τις εντυπώσεις μου!!
 

azyx

New Member
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

Τα Κορτικοστεροειδή απ οτι ξερω εχουν αντιφλεγμνονοδες δραση καθως και καταστολη του ανοσοποιητικου συστηματος εκει που εφαρμοζονται και σε συνδιασμο με τρετινοινη ισως κανουν αυτο που εχει ανακαλυψει η FOLLICA
http://www.follicabio.com/content/about-follica/
 

Joda

Member
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

τα κορτικοστεροιδη απ οτι γνωριζω δεν ειναι καλο να τα χρησιμοποιεις σε καθημερινη βαση...ετσι δεν ειναι?
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

Joda είπε:
τα κορτικοστεροιδη απ οτι γνωριζω δεν ειναι καλο να τα χρησιμοποιεις σε καθημερινη βαση...ετσι δεν ειναι?

H παρατεταμένη χρήση κορτικοστεροϊδών προκαλεί λέπτυνση του δέρματος, σοβαρές βλάβες στα επινεφρίδια, βλάβες στο κολλαγόνο, στην όραση κ.α.

η χρήση κορτικοστεροϊδών πρέπει να είναι ΑΥΣΤΗΡΑ περιστασιακή !!!

Παλαιά έκανα συστηματική χρήση κορτικοστεροϊδών και παρουσίασα σοβαρά προβλήματα στην όρασή μου !!! ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΝΩΡΙΣ !!!
 

azyx

New Member
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

Side effects

The side effects of oral and injected betamethasone (as every glucocorticoid) are very severe: diabetes mellitus type 2, insulin resistance, hypogonadism, osteoporosis, depression.[citation needed] When betamethasone is applied topically to treat skin inflammation, persistent application of large quantities may result in a more severe rebound inflammation when the medication is withdrawn, sometimes called "Betnovate face".[citation needed]

Εχουν αρκετες παρενεργεις τα κορτικοστεροιδη αλλα εντελώς διαφορετικες απο αυτες που τρομαζουν πολλους να παρουν φιναστεριδη! Και εφαρμογη στους κροταφους μονο νομιζω πως δεν θα παρουσιασει τιποτα απο αυτα...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

azyx

New Member
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

tropheus είπε:
[quote author=Joda link=topic=1272.msg21343#msg21343 date=1259862461]
τα κορτικοστεροιδη απ οτι γνωριζω δεν ειναι καλο να τα χρησιμοποιεις σε καθημερινη βαση...ετσι δεν ειναι?

H παρατεταμένη χρήση κορτικοστεροϊδών προκαλεί λέπτυνση του δέρματος, σοβαρές βλάβες στα επινεφρίδια, βλάβες στο κολλαγόνο, στην όραση κ.α.

η χρήση κορτικοστεροϊδών πρέπει να είναι ΑΥΣΤΗΡΑ περιστασιακή !!!

Παλαιά έκανα συστηματική χρήση κορτικοστεροϊδών και παρουσίασα σοβαρά προβλήματα στην όρασή μου !!! ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΝΩΡΙΣ !!!
[/quote]

Σωστος ο tropheus:) απο αποτελεσμα ειδες τιποτα καλο?
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

azyx είπε:
Σωστος ο tropheus:) απο αποτελεσμα ειδες τιποτα καλο?

Το καλύτερο regrowth που είδα ποτέ στα μαλλιά μου ήταν την εποχή που μέσα στο regain των 60ml πρόσθετα και 20ml Betamethasone. Μέχρι που τα μάτια μου έγιναν ευαίσθητα στο φως (και πολλές φορές θόλωναν) και κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά.
Το έψαξα λίγο παραπάνω και είδα ότι η παρατεταμένη χρήση κορτικοστεροϊδών μπορεί να προκαλέσει βλάβες στα μάτια αλλά και στο δέρμα (έστω και αν το χρησιμοποιείς τοπικά) καθώς λεπταίνει το δέρμα και τελικά οδηγεί σε τριχόπτωση :'( :'( :'(
 

azyx

New Member
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

Παρενέργειες πλήρως αναστρέψιμες να φανταστώ?
Οποτε σε μικρη δοση και σε συνδιασμο με ολα τα αλλα που βαζουμε θα πρεπει να κανει πολυ καλη δουλεια! Σιγουρα θα την δοκιμασω στους κροταφους αργοτερα... οταν φτασω σε σημειο να μην βγαζω αλλες τριχες με ολα τα αλλα που βαζω!
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

azyx είπε:
Παρενέργειες πλήρως αναστρέψιμες να φανταστώ?
Οποτε σε μικρη δοση και σε συνδιασμο με ολα τα αλλα που βαζουμε θα πρεπει να κανει πολυ καλη δουλεια! Σιγουρα θα την δοκιμασω στους κροταφους αργοτερα... οταν φτασω σε σημειο να μην βγαζω αλλες τριχες με ολα τα αλλα που βαζω!

Ναι τώρα είναι όλα ΟΚ...

Η θεραπεία σου azyx μέχρι τώρα πάει πάρα πολύ καλά... (είδα και τις φώτο στο blog), αν και νομίζω ότι είσαι λίγο υπερβολικός με τον "βομβαρδισμό" που υφίσταται το κεφάλι σου.
Αν και η tretinoin τριπλασιάζει την απορρόφηση της minox δεν είμαι πολύ σίγουρος ότι η μακροχρόνια χρήση της είναι τελικά ευεργετική για τα μαλλιά...

Αν το ψάξεις (που είμαι σίγουρος ότι θα το κάνεις) δε θα δεις στα forums μακροχρόνιους χρήστες tretinoin ... και νομίζω ότι αυτό κάτι έχει να μας πει ...
 

captkostas

New Member
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

azyx είπε:
Παρενέργειες πλήρως αναστρέψιμες να φανταστώ?
Οποτε σε μικρη δοση και σε συνδιασμο με ολα τα αλλα που βαζουμε θα πρεπει να κανει πολυ καλη δουλεια! Σιγουρα θα την δοκιμασω στους κροταφους αργοτερα... οταν φτασω σε σημειο να μην βγαζω αλλες τριχες με ολα τα αλλα που βαζω!

Azyx μια ερωτηση για την τρετινοινη,
υπαρχει στην Ελλαδα, το Airol??

η το all-trans-retinoic acid

αν ναι τι ποσοτητα και πως την βαζεις στους
κροταφους?
Μονο βραδυ να την βαζω?

kirkland 5 % morning - night
Spiro 5% Dr Lee - morning - night
Fungoral 3 times X week
 

azyx

New Member
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

Μακροχρονια χρηση νομιζω πως δεν ειναι καθολου καλη ιδεα:) αυτη την στιγμη θελω να παρω τα μεγιστα και μετα να βρω κατι να κανω συντηρηση,,, Δεν βλεπω sides απο τοπικες εφαρμογες παρα μονο εναν ελαφρη ερεθισμο κατα περιοδους και κανω αρκετη καταχρηση! μινοξ σε διαλημα με liposomes ισως καθως και τοπικη εφαρμογη retinol+dexpantheol = NOVAQUASOL σε κρεμα απο φαρμακειο... Αραιωση της δοσης τρετινοινης ανα 2-3 μερες... δεν ξερω ακομα...
Εσυ πως και δεν βαζεισ τρετινοινη? η την εχεις σταματησει?
 

azyx

New Member
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

captkostas είπε:
[quote author=azyx link=topic=1272.msg21348#msg21348 date=1259864063]
Παρενέργειες πλήρως αναστρέψιμες να φανταστώ?
Οποτε σε μικρη δοση και σε συνδιασμο με ολα τα αλλα που βαζουμε θα πρεπει να κανει πολυ καλη δουλεια! Σιγουρα θα την δοκιμασω στους κροταφους αργοτερα... οταν φτασω σε σημειο να μην βγαζω αλλες τριχες με ολα τα αλλα που βαζω!

Azyx μια ερωτηση για την τρετινοινη,
υπαρχει στην Ελλαδα, το Airol??

η το all-trans-retinoic acid

αν ναι τι ποσοτητα και πως την βαζεις στους
κροταφους?
Μονο βραδυ να την βαζω?

kirkland 5 % morning - night
Spiro 5% Dr Lee - morning - night
Fungoral 3 times X week
[/quote]

all-trans-retinoic acid = τρετινοινη = airol (ναι αιρολ υπαρχει στο φαρμακειο της γειτονίας)
εγω την βαζω 2 φορες τη μερα στους κροταφους... αλλα εγω κανω καταχρησεις!
Εσυ αν θες να δοκιμασεις ξεκινα με μια φορα ανα δυο μερες στους κροταφους και ποσοτητα οπως και σε ολες τις κρεμες... λιγο πανω στο δακτυλο...
αργοτερα ανεβαζεις την δοση σε μια φορα τη μερα...αν δεν παρουσιασεις παρνεργειες τον πρωτο μηνα...
βραδυ παντα ε...
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

azyx είπε:
Εσυ πως και δεν βαζεισ τρετινοινη? η την εχεις σταματησει?

Χρησιμοποιώ tretinoin αλλά όχι στα μαλλιά ;D

Βάζω περιστασιακά στο πρόσωπο (όχι κάτω από τα μάτια)... γιατί ενισχύει την παραγωγή κολλαγόνου !!!
 

azyx

New Member
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

Και εγω την βαζω στο προσωπο μου χρονια για ακμη και εχω να πω πολυ καλη δουλεια χωρις παρενεργειες:) Τωρα ειμαι 28 και ο μονος στην παρεα που δεν εχει ρυτιδες....
Η πατεντα λεει οτι...
Η τρετινοινη παραγει κολογονο αλλα το Betamethasone Dipropionate μειώνει το κολαγονο
Η Betamethasone Dipropionate λεπταίνει την επιδερμιδα,η τρετινοινη παχαίνει την επιδερμιδα
Η μια ουσια δηλαδη εξουδετερώνει τις παρενεργειες-οφελη της αλλης!
Αλλα αν ο συνδιασμος βγαζει πραγματι αρκετα μαλια με δραση παρόμοια της Follica = hair genesis τοτε ειναι πολυ ενδιαφερον!
 
Μπλουζα