Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

azyx

New Member
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

Για την τρετινοινη δεν χρειαζετε να πουμε πολλα!
Για Betamethasone Dipropionate τωρα
A Study of the Safety and Efficacy of Calcipotriol and Betamethasone Dipropionate Scalp Formulation in the Long-Term Management of Scalp Psoriasis for 52-weeks
http://content.karger.com/ProdukteDB/produkte.asp?doi=10.1159/000155642
*The two-compound scalp formulation demonstrated a high level of safety and efficacy in long-term management of scalp psoriasis

Υπαρχουν δεκαδες ακομα ερευνες για κορτικοστεροειδοι! Η Betamethasone Dipropionate σε χαλασε... ολα τα αλλα σκατα που βαζουμε στο κεφαλι μας οπως φινα,κετοκοναζολη, σπιρο κτλπ ειναι οκ...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

azyx

New Member
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

Και εδω τα παντα για τα κορτικοστεροειδοι στα ελληνικα!

http://www.edae.gr/cdmagazine/.cdmagazine-1174409017-400492-10482/5.pdf

corti.gif
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

azyx είπε:
Αλλη φορα θα κραταω για παρτυ μου οτι θετικα βρισκω δοκιμαζω σκεφτομαι μαλλον αφου υπαρχει αυτο το αρνητικο κλιμα απο μερικους!

Φίλε Αντρέα φαντάζομαι ότι κανείς εδώ μέσα δεν καλλιεργεί αρνητικό κλίμα το οποίο στρέφεται σε προσωπικό επίπεδο.
Απλά εκφράζουμε τους προβληματισμούς μας οι οποίοι αν καμιά φορά κάνουν το λόγο μας λίγο πιο έντονο πίστεύω ότι οφείλεται στο πάθος που έχουμε όλοι μας και μας ενώνει σε αυτόν εδώ το χώρο... πάντως εγώ παρακολουθώ με χαρά την εξέλιξη σου από το Blog σου ;)

Τώρα, όσο αφορά το θέμα των κορτικοστεροειδών παραθέτω ένα Interview με τίτλο Corticosteroid Side Effects δύο κορυφαίων γιατρών του Dr. Shiel και του Dr. Lee (ΟΧΙ ΤΟΥ ΓΝΩΣΤΟΥ) (πηγή : http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=13098) που μεταξύ άλλων αναφέρουν :

Dr. Shiel: Yes, Dr. Lee without question long-term use of cortisone-related medications such as prednisone or prednisolone is commonly associated with skin thinning.
Dr. Lee: Long term, you mean several months, I presume.
Dr. Shiel: Typically, for thinning of the skin to occur, several months use is required. Often times it does not show up for a year after initially starting treatment.
Dr. Lee: Another viewer wants to know whether this skin thinning is reversible after the corticosteroids are stopped.
Dr. Shiel: In my experience, significant thinning of the skin and other skin changes that occur because of steroids or cortisone-related medication, generally does not reverse significantly after these medications are discontinued.

Περιληπτικά στα Ελληνικά (για όσους φίλους του FORUM δε γνωρίζουν Αγγλικά) :

Σχολιάζουν ότι η μακροχρόνια χρήση κορτικοστεροϊδών επιφέρει λέπτυνση του δέρματος. Συχνά αυτή η παρενέργεια μπορεί να μην επέλθει νωρίτερα από ένα χρόνο συνεχούς χρήσης.

Το σημαντικό όμως σημείο είναι και αυτό στο οποίο αναφέρουν ότι :

Η ΛΕΠΤΥΝΣΗ ΤΟΥ ΔΕΡΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΜΙΑ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΑΝΑΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΣΕ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΒΑΘΜΟ ΜΕΤΑ ΤΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΩΝ ΚΟΡΤΙΚΟΣΤΕΡΟΪΔΩΝ

Πάντα φιλικά tropheus
 

sot

Member
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

λοιπον παιδια να προχωρησουμε στο θεμα μας και να αφησουμε τους διαξιφισμους.....
πρεπει να συνδιασουμε AIROL+PROPIOFORM πως θα κανουμε την αναλογια??
 

gelisva

New Member
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

παιδες παω φαρμακειο και ζηταω αυτο AIROL+PROPIOFORM που ειναι σε αλοιφη αν καταλαβα και βαζω μια τη μια και μετα την αλλη...γινομαι κουραστικος αλλα δεν βγαζω ακρη...
 

kos1987

New Member
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

Με απλα λογια ο συνδυασμος βηταμεθαζονης μινοξ τρετινοιν. μπορει να κρυβει και αλλους κινδυνους...οπως M.canis.


Reactions 1317 - 4 Sep 2010
Betamethasone valerate/minoxidil/
tretinoin
A 28-year-old woman developed kerion celsi during
topical treatment with betamethasone valerate, minoxidil
and tretinoin for alopecia areata.
The woman, who had recurrent alopecia areata,
presented with a scaly, purulent granuloma in the frontal
region. Four months earlier, she received a 40-day course
of topical minoxidil 2%, tretinoin lotion 0.05% and
betamethasone valerate 0.1% [dosage not clearly stated].
Microscopic examination of the hair and scales revealed
spore sheaths surrounding the hair shafts. Culture was
positive for Microsporum canis. She was diagnosed with
tinea microsporica granulomatosa.
Recovery was complete after a course of systemic
itraconazole and topical Tincture rubra of Castellani.
Author comment: "[W]e hypothesize that the drug
regimen used for alopecia areata (Minoxidil [2%]+tretinoin
lotion [0.05%]+betamethasone valerate [0.1%]), promoted
the Microsporum canis infection."
Vozza A, et al. Kerion Celsi favored by the use of a
tretinoin+minoxidil+betamethasone valerate lotion in a 28-year-old woman.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

ειναι η συνταγη των δερματολογων,υπολογιζω 1.000.000 ελληνες αυτην την στιγμη να χρησιμοποιουν τον συνδιασμο ???
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

ο δικος μας azyx :22m: ;D
http://www.hairlosstalk.com/interact/viewtopic.php?f=30&t=56396&st=0&sk=t&sd=a&start=40
 

icesensei

New Member
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

[size=1em]Η συνδρομή της airol στις κορτιζόνες είναι [/size]κυρίως[size=1em] μέσω της λέπτυνσης της πρώτης στρώσης του δέρματος που ενισχύει την απορρόφηση αυτό είναι το συμπέρασμα μου.[/size]

[size=1em]Σε αναλογίες 1:1 πολύ κορτιζόνη περνάει στο αίμα (όπως και με μίνοξ αυτό αυξανει τα sides και σπαταλάει το φάρμακο που περνάει στο αίμα...και δεν δρα τόσο τοπικά όσο θέλουμε).[/size]

[size=1em] Ο Αζυξ που άνοιξε αυτό το νήμα πρότεινε αναλογία 4:1 με χρήση 0,05 τρετινουαν...=0,0125 ώς τη βέλτιστη εμπειρικά απο patent στα αγγλικά...[/size] http://www.google.com/patents/US6344448.pdf , από όπου προέρχονται τα ποσοστά όπως αυτό το 4:1...
[size=1em] The ratioof betamethasone dipropionate to all-trans-retinoic acid ranges from 1:1 to 15:1, [/size][size=1em]with 4:1 being the preferred ratio.[/size]

[size=1em]Εγώ έχω γράψει για 0,02 ή λιγότερο στο νήμα της υδροκορτιζόνης.[/size][size=1em]Το σκεπτικό μου που θα αναλύσω αν χρειαστεί .... όταν έρθει η ώρα να γράψω για κορτιζόνη είναι ότι:[/size]

[size=1em]Τα συνδυαστικά οφέλη τρετινουάν με κορτιζόνη για επανέκφυση όχι για άλλα δερματικά ζητήματα (π.χ. psoriasis) γενικά - ΕΠΑΝΕΚΦΥΣΗ , μεγιστοποιούνται με κάποια ασφάλεια, στο βαθμό που χρειάζεται η tretinoine για να αυξηθεί η απορρόφηση κορτιζόνης τοπικά[/size](π.χ. 0.02 η λιγότερο)

και αν αυξηθεί σημαντικά η δόση της τρετινουάν κατά τη χρήση κορτιζόνης:

1) μπλοκάρονται μέσω apoptosis ιδιότητες επανέκφυσης κορτιζόνης
2) μετράμε ισχυρά sides χωρίς να αυξάνονται τα πλεονεκτήματα και των δυο....περισσότερη απορρόφηση στο αίμα παρά τοπικά "εκει που χρειάζεται" και αυτό τελικά ίσως είναι αναποτελεσματικό και [size=1em]επικίνδυνο. Με βάση και την μελέτη του kos1987 στην κορυφή αυτής της σελίδας ενισχύεται αυτό που γράφω για sides.[/size]

icesensei (c) 2012
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

icesensei είπε:
[size=1em]Η συνδρομή της airol στις κορτιζόνες είναι [/size]κυρίως[size=1em] μέσω της λέπτυνσης της πρώτης στρώσης του δέρματος που ενισχύει την απορρόφηση αυτό είναι το συμπέρασμα μου.[/size]

[size=1em]Σε αναλογίες 1:1 πολύ κορτιζόνη περνάει στο αίμα (όπως και με μίνοξ αυτό αυξανει τα sides και σπαταλάει το φάρμακο που περνάει στο αίμα...και δεν δρα τόσο τοπικά όσο θέλουμε).[/size]

[size=1em] Ο Αζυξ που άνοιξε αυτό το νήμα πρότεινε αναλογία 4:1 με χρήση 0,05 τρετινουαν...=0,0125 ώς τη βέλτιστη εμπειρικά απο patent στα αγγλικά...[/size] http://www.google.com/patents/US6344448.pdf , από όπου προέρχονται τα ποσοστά όπως αυτό το 4:1...
[size=1em]Εγώ έχω γράψει για 0,02 ή λιγότερο στο νήμα της υδροκορτιζόνης.[/size][size=1em]Το σκεπτικό μου που θα αναλύσω αν χρειαστεί .... όταν έρθει η ώρα να γράψω για κορτιζόνη είναι ότι:[/size]

[size=1em]Τα συνδυαστικά οφέλη τρετινουάν με κορτιζόνη για επανέκφυση όχι για άλλα δερματικά ζητήματα (π.χ. psoriasis) γενικά - ΕΠΑΝΕΚΦΥΣΗ , μεγιστοποιούνται με κάποια ασφάλεια, στο βαθμό που χρειάζεται η tretinoine για να αυξηθεί η απορρόφηση κορτιζόνης τοπικά[/size](π.χ. 0.02 η λιγότερο)

και αν αυξηθεί σημαντικά η δόση της τρετινουάν κατά τη χρήση κορτιζόνης:

1) μπλοκάρονται μέσω apoptosis ιδιότητες επανέκφυσης κορτιζόνης
2) μετράμε ισχυρά sides χωρίς να αυξάνονται τα πλεονεκτήματα και των δυο....περισσότερη απορρόφηση στο αίμα παρά τοπικά "εκει που χρειάζεται" και αυτό τελικά ίσως είναι αναποτελεσματικό και [size=1em]επικίνδυνο. Με βάση και την μελέτη του kos1987 στην κορυφή αυτής της σελίδας ενισχύεται αυτό που γράφω για sides.[/size]

icesensei (c) 2012
λες για το αντιθετο δηλαδη?4 κορτιζονη,1 μερος tretinoin?
 

icesensei

New Member
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

kapamarou είπε:
λες για το αντιθετο δηλαδη?4 κορτιζονη,1 μερος tretinoin?

[size=1em]Δεν λέω κάτι αντίθετο.[/size][size=1em]Είμαι[/size][size=1em] ξεκάθαρος και εδώ και παλιότερα σε άλλα θέματα , η αναλογία έχει σχέση με αποτελεσματικότητα.[/size]

[size=1em]Ε[/size]νημερώνω εδώ όπως ενημέρωσα και νωρίτερα σε άλλο θέμα : μη βάζετε tretinoine σε μεγαλύτερη ποσότητα/αναλογία ελπίζοντας σε καλύτερα αποτελέσματα κορτιζόνης , βάλτε αν χρειάζεται αρκετό για να έχετε καλύτερη απορρόφηση τοπικά ... Ακριβείς ποσότητες δεν έδωσα αλλά είπα 0,02 η λιγότερο. Αν και δεν θα ασχοληθώ παραπάνω με το θέμα προς το παρόν αυτό είναι ότι έχω να πω που πιστεύω έχει ενδιαφέρον.

η 4η σελίδα αυτής τη πατέντας (απόσπασμα)

"Για τους ασθενείς στους οποίους το μείγμα που περιείχε αναλογία 2:1 betamethasone dipropionate προς all-trans-retinoic acid ήταν αποτελεσματικό, το μείγμα πήρε τρεις με τέσσερις φορές περισσότερο να δείξει ορατά αποτελέσματα hair growth σε σχέση με το μείγμα που περιείχε αναλογία 4:1."
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

icesensei είπε:
[size=1em]Δεν λέω κάτι αντίθετο.[/size][size=1em]Είμαι[/size][size=1em] ξεκάθαρος και εδώ και παλιότερα σε άλλα θέματα , η αναλογία έχει σχέση με αποτελεσματικότητα.[/size]

[size=1em]Ε[/size]νημερώνω εδώ όπως ενημέρωσα και νωρίτερα σε άλλο θέμα : μη βάζετε tretinoine σε μεγαλύτερη ποσότητα/αναλογία ελπίζοντας σε καλύτερα αποτελέσματα κορτιζόνης , βάλτε αν χρειάζεται αρκετό για να έχετε καλύτερη απορρόφηση τοπικά ... Ακριβείς ποσότητες δεν έδωσα αλλά είπα 0,02 η λιγότερο. Αν και δεν θα ασχοληθώ παραπάνω με το θέμα προς το παρόν αυτό είναι ότι έχω να πω που πιστεύω έχει ενδιαφέρον.

η 4η σελίδα αυτής τη πατέντας (απόσπασμα)


"Για τους ασθενείς στους οποίους το μείγμα που περιείχε αναλογία 2:1 betamethasone dipropionate προς all-trans-retinoic acid ήταν αποτελεσματικό, το μείγμα πήρε τρεις με τέσσερις φορές περισσότερο να δείξει ορατά αποτελέσματα hair growth σε σχέση με το μείγμα που περιείχε αναλογία 4:1."
ειδες βελτιωση απο την μεταβαση 1 φορα τρετινοιν σε 2 την ημερα?
εγω ειτε βαζω 1 ειτε 4 ειναι το ιδιο :chinscratch
 

icesensei

New Member
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

αν υπάρχει κάτι αυτό είναι ίσως λίγο περισσότερο χνούδι όμως δεν μπορώ να πω με σιγουριά αποτελέσματα γιατί δεν είμαι πάντα τακτικός στη χρήση.Δεν έχω να ανέφερω κάτι νεο απο το συνδυασμό μινοξ τρετινουαν... γενικά από το παρελθόν η αϊρολ δίνει ένα μικρό χνούδι απο μόνη της , το οποίο δεν συνέβη σε σύγκριση με αζελαίκο. Airol με μινοξ κάτι έχει να προσφέρει στους κροτάφους έστω και λιγο...σε μένα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

icesensei είπε:
αν υπάρχει κάτι αυτό είναι ίσως λίγο περισσότερο χνούδι όμως δεν μπορώ να πω με σιγουριά αποτελέσματα γιατί δεν είμαι πάντα τακτικός στη χρήση.Δεν έχω να ανέφερω κάτι νεο απο το συνδυασμό μινοξ τρετινουαν... γενικά από το παρελθόν η αϊρολ δίνει ένα μικρό χνούδι απο μόνη της , το οποίο δεν συνέβη σε σύγκριση με αζελαίκο. Airol με μινοξ κάτι έχει να προσφέρει στους κροτάφους έστω και λιγο...σε μένα.
βαζεις μονο κροταφους μινοξ airol η σε επιφανεια nw6?
 

icesensei

New Member
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

μονο κροτάφους - hairline μινοξ με αιρολ 7ος μήνας θεραπείας , επειδή έχω κάνει διακοπές στη χρήση δεν γράφω αποτελέσματα ωστόσο γενικά υπάρχει επανέκφυση και η ποιότητα τρίχας είναι που με απασχολεί κυρίως να φτιάξει.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

icesensei είπε:
μονο κροτάφους - hairline μινοξ με αιρολ 7ος μήνας θεραπείας , επειδή έχω κάνει διακοπές στη χρήση δεν γράφω αποτελέσματα ωστόσο γενικά υπάρχει επανέκφυση και η ποιότητα τρίχας είναι που με απασχολεί κυρίως να φτιάξει.
δεν φανταζεσαι τι χανεις που δεν βαζεις σε ολο το κεφαλι
40 μερες μονο μινοξ airol.....
 

MANKAR

Active Member
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

kapamarou είπε:
δεν φανταζεσαι τι χανεις που δεν βαζεις σε ολο το κεφαλι
40 μερες μονο μινοξ airol.....

αααα τελειο αποτελεσμα!!!λες να αρχισω και εγω να το σκεφτομαι να το χρισημοποιησω??? :chinscratch :chinscratch
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

MANKAR είπε:
αααα τελειο αποτελεσμα!!!λες να αρχισω και εγω να το σκεφτομαι να το χρισημοποιησω??? :chinscratch :chinscratch
μην το σκεφτεσαι mankar η airol προκαλει ατροφια σμηγματογονων αδενων στα σημεια που εφαρμοζεται,συνδιασε την με μια μινοξιδιλη γλυκερινης μια εφαρμογη την ημερα σε επιφανεια nw6,και μερα παρα μερα λουσιμο με σαμπουαν κετοκοναζολης.
εγω χρησιμοποιω johnson baby μονο επειδη δεν εχω σμηγμα :angel:
 

MANKAR

Active Member
Απ: Topical Tretinoin+Betamethasone Dipropionate For Hair Growth Promotion

kapamarou είπε:
μην το σκεφτεσαι mankar η airol προκαλει ατροφια σμηγματογονων αδενων στα σημεια που εφαρμοζεται,συνδιασε την με μια μινοξιδιλη γλυκερινης μια εφαρμογη την ημερα σε επιφανεια nw6,και μερα παρα μερα λουσιμο με σαμπουαν κετοκοναζολης.
εγω χρησιμοποιω johnson baby μονο επειδη δεν εχω σμηγμα :angel:

ατροφια σμηγματογονων αδενων???ειναι καλο αυτο??? :chinscratch
 
Μπλουζα