Topical Finasteride gel VS tablet Finasteride

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

lalakos

Member
Απ: Topical Finasteride gel VS tablet Finasteride

Αν δηλαδή φτιάχναμε μια λοσιόν με azelaic acid, zinc και Β6 φαίνεται ότι αξίζει το κόπο. Βέβαια αυτή η λοσιόν μακριά από minox λόγω του zinc.

Μόνο τον Lee βλέπω να τιμά το αζελαϊκό οξύ όμως :chinscratch
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

magic810

New Member
Απ: Topical Finasteride gel VS tablet Finasteride

lalakos είπε:
Αν δηλαδή φτιάχναμε μια λοσιόν με azelaic acid, zinc και Β6 φαίνεται ότι αξίζει το κόπο. Βέβαια αυτή η λοσιόν μακριά από minox λόγω του zinc.

Μόνο τον Lee βλέπω να τιμά το αζελαϊκό οξύ όμως :chinscratch

http://www.belgraviacentre.com/minoxidil125.htm

http://www.hairsite.com/secure/razack_crinagen.htm

http://www.genhair.com/

http://www.shopping.com/xPO-Acid-Minoxidil-Rogaine-5-With-Azelaic-Acid-5-DHT-Blocker-Hair-regrowth-Hair-loss-Topical-Solution-Treatment-60mL

οπως το παρατηρουμε και μεσα στο revivogen.... :angel:

Δεν νομιζω να βρισκετε τυχαια σε ολες αυτες τις λοσιον....ελπιζω δηλαδη..

Αλλα θα συμφωνησω και με τον tropheus οτι περα απο την ερευνα του stamatiadi δεν υπαρχει τιποτα αλλο...
 

azyx

New Member
Απ: Topical Finasteride gel VS tablet Finasteride

tropheus είπε:
από το 1998 που δημοσιεύτηκε δεν έχω δει κάποια άλλη μελέτη που να την υποστηρίζει ...

ΓΙΑΤΙ;;;

Ξεκινησα σημερα να βαζω azelaic acid 15% gel στους κροταφους και vertex... για να δουμε αν κανει τιποτα!
Αυτο που δεν μ αρεσει στις έτοιμες λοσιον azelaic acid+μινοξ+++ ειναι οτι τα ενεργα στοιχεία μενουν καιρο στο ιδιο δοχείο και ισως χανουν πολυ απο την δραστικότητα τους.... πιστεύω ειναι καλυτερα να βαζουμε το καθε ενα συστατικό μονο του *οχι και τοσο πρακτικο αλλα.... ετσι βαζουμε παντα φρεσκο (την καθε ουσια)

Επισης tropheus (σε θεωρώ πραγματικα πρωτοπόρο στις ιδιοκατασκευές για τα ελληνικα δεδομένα...οταν εσυ εκανες μινοξ εγω επαιζα PRO :) ειδα μια ερευνα που λεει οτι azelaic acid περιόρισε την εντονη τριχοφυΐα στις γυναίκες στο πρσωσοπο που ξερουμε οτι συνηθος οφείλετε στα ανεβασμένα ανδρογονα!!! (Σε ερευνα για ακμη με χρηση azelaic acid αυτο)

επισης οι λοσιον εχουν 5% μονο... αλλα η σκετη azelaic acid βγαινει σε 15% gel και 20% κρεμα ... εγω πηρα το gel 15% για πιο γρηγορη αποροφηση απο το φαρμακειο στοιχησε 11,5 ευρω τα 50g + η ερευνα του Stamatiadis D. διχνει στα γραφήματα οτι εξαρτάται απο την δοση η αναστολη της DHT αλλα τα εχει σε mmol και οχι σε g για να ξερουμε για τι ποσοτητες μιλαει...

+η καθε ουσια... azelaic acid,τρετινοινη κτλπ απορροφαται καλυτερα με δικο της carrier και οχι απλα PPG και οινοπνευμα... ας πουμε το azelaic acid που πηρα σημερα... εκτος απο PPG=διαλύτης εχει lecithin που χρησιμοποιείται σαν liposomes και πολλα ακομα που ο lee δεν πιστευω να εχει κατι τετοιο μεσα... ακομα και να ειχε τις γνωσεις των φαρμακευτικων για τις ουσιες οπως η τρετινοινη, azelaic acid δεν θα μπορουσε να βαλει μεσα σε μια λοσιον carrier για την καθε ουσια ξεχωριστα! ετσι οι σκετες κρεμες-gel οπως azelaic acid, τρετινοινη εκτος του οτι εχουν μεγαλυτερα ποσοστα ενεργο ουσιας απο αυτα που εχουν οι λοσιον με μινοξ, εκτος του οτι δεν αλλοιώνονται απο αναμιξη με μινοξ κτλπ στο ιδιο δοχειο, ειμαι σιγουρος οτι απορροφώνται και καλυτερα λογω carrier που εχουν ιδικα σχεδιασμενο για αυτες!

(carrier = ο οδηγος που φορτώνει την ενεργο ουσια πανω του και την παει στον θυλακα)
 

spartangr01

New Member
Απ: Topical Finasteride gel VS tablet Finasteride

azyx είπε:
[quote author=tropheus link=topic=1025.msg20373#msg20373 date=1257978901]

από το 1998 που δημοσιεύτηκε δεν έχω δει κάποια άλλη μελέτη που να την υποστηρίζει ...

ΓΙΑΤΙ;;;

Ξεκινησα σημερα να βαζω azelaic acid 15% gel στους κροταφους και vertex... για να δουμε αν κανει τιποτα!
Αυτο που δεν μ αρεσει στις έτοιμες λοσιον azelaic acid+μινοξ+++ ειναι οτι τα ενεργα στοιχεία μενουν καιρο στο ιδιο δοχείο και ισως χανουν πολυ απο την δραστικότητα τους.... πιστεύω ειναι καλυτερα να βαζουμε το καθε ενα συστατικό μονο του *οχι και τοσο πρακτικο αλλα.... ετσι βαζουμε παντα φρεσκο (την καθε ουσια)

Επισης tropheus (σε θεωρώ πραγματικα πρωτοπόρο στις ιδιοκατασκευές για τα ελληνικα δεδομένα...οταν εσυ εκανες μινοξ εγω επαιζα PRO :) ειδα μια ερευνα που λεει οτι azelaic acid περιόρισε την εντονη τριχοφυΐα στις γυναίκες στο πρσωσοπο που ξερουμε οτι συνηθος οφείλετε στα ανεβασμένα ανδρογονα!!! (Σε ερευνα για ακμη με χρηση azelaic acid αυτο)

επισης οι λοσιον εχουν 5% μονο... αλλα η σκετη azelaic acid βγαινει σε 15% gel και 20% κρεμα ... εγω πηρα το gel 15% για πιο γρηγορη αποροφηση απο το φαρμακειο στοιχησε 11,5 ευρω τα 50g + η ερευνα του Stamatiadis D. διχνει στα γραφήματα οτι εξαρτάται απο την δοση η αναστολη της DHT αλλα τα εχει σε mmol και οχι σε g για να ξερουμε για τι ποσοτητες μιλαει...

+η καθε ουσια... azelaic acid,τρετινοινη κτλπ απορροφαται καλυτερα με δικο της carrier και οχι απλα PPG και οινοπνευμα... ας πουμε το azelaic acid που πηρα σημερα... εκτος απο PPG=διαλύτης εχει lecithin που χρησιμοποιείται σαν liposomes και πολλα ακομα που ο lee δεν πιστευω να εχει κατι τετοιο μεσα... ακομα και να ειχε τις γνωσεις των φαρμακευτικων για τις ουσιες οπως η τρετινοινη, azelaic acid δεν θα μπορουσε να βαλει μεσα σε μια λοσιον carrier για την καθε ουσια ξεχωριστα! ετσι οι σκετες κρεμες-gel οπως azelaic acid, τρετινοινη εκτος του οτι εχουν μεγαλυτερα ποσοστα ενεργο ουσιας απο αυτα που εχουν οι λοσιον με μινοξ, εκτος του οτι δεν αλλοιώνονται απο αναμιξη με μινοξ κτλπ στο ιδιο δοχειο, ειμαι σιγουρος οτι απορροφώνται και καλυτερα λογω carrier που εχουν ιδικα σχεδιασμενο για αυτες!

(carrier = ο οδηγος που φορτώνει την ενεργο ουσια πανω του και την παει στον θυλακα)
[/quote]

Αζυχ απο οτι εχω δει απο τις φοτος σου εισαι diffuse thinner sto vertex σε βολευει η εφαρμογη σαν gel??
εγω παλι προτιμω οσον αφορα τα τοπικα τη μορφη του σπρευ η ακομα καλυτερα του αφρου (οπου αυτο γινεται)
θα μπορουσαμε λες να κανουμε καποια πατεντα προς αυτη κατευθυνση του σπρευ ?
 

Pathetic_Losser

New Member
Απ: Topical Finasteride gel VS tablet Finasteride

Δεν εχεις κ αδικο φιλε azyx αλλα ποσο ευκολο ειναι για τους περισσοτερους απο εμας να χωρεσουμε ολα αυτα τα σκευασματα σε καθημερινη βαση ξεχωριστα το καθενα? Θα μου πεις αυτο εξαρταται απο το τι ειναι διατεθημενος καποιος να κανει κ ποσο σημαντικο ειναι για τον καθενα, για να κρατησει τα μαλλακια του. Μεγαλη συζητηση. Ασε που δεν θα μπορουμε να εξακριβωσουμε ετσι ποιο δουλευει για εμας κ ποιο οχι?
Παντως το azelaic σκεφτομαι κ εγω να του δωσω μια ευκαιρια ;)
 

azyx

New Member
Απ: Topical Finasteride gel VS tablet Finasteride

spartangr01 είπε:
Αζυχ απο οτι εχω δει απο τις φοτος σου εισαι diffuse thinner sto vertex σε βολευει η εφαρμογη σαν gel??
εγω παλι προτιμω οσον αφορα τα τοπικα τη μορφη του σπρευ η ακομα καλυτερα του αφρου (οπου αυτο γινεται)
θα μπορουσαμε λες να κανουμε καποια πατεντα προς αυτη κατευθυνση του σπρευ ?

Το gel azelaic acid μην φανταστεις δεν ειναι κανενα διαφανο gel...σαν κρεμα ειναι παλι! ασπρο απλα πιο υγρο απο κρεμα... δεν το ηξερα αλλιος θα επερνα κρεμα φυσικα! Οποτε αν παει κανενας να παρει azelaic acid=skinoren ας παρει κρεμα... το gel δεν ειναι gel ακριβως:) πιο πολυ με πολυ υγρη κρεμα μοιαζει! Φιλε μια χαρα βολεύει και στους κροταφους και στο vertex.... να το βαζεις... τον αφρο να σ πω δεν τον πολυ συμπαθω... m φαίνεται εχει περισσότερα προσθετα μεσα κτλπ... βαζω απο εκει που ξεκινανε οι τριχες...στο κεντρο... οπως στην φοτο και δεν εχω κανενα προβλημα....
η φοτοs ειναι σημερα....diffuse thinner? εγω? σε παρακαλω...δεν ξερω κανεναν diffuse thinner εγω χαχα:) πλακα κανω ε....
χωρις εφαρογη μινοξ οι φοτος! δεν στελνω καμια φοτο ακομα στα επιτυχημένα αποτελέσματα//// περιμένω να περάσουν μερικοί μήνες ακομα!
myvertex.jpg

me1111.jpg

me1111b.jpg
 

azyx

New Member
Απ: Topical Finasteride gel VS tablet Finasteride

pathetic_loser είπε:
Δεν εχεις κ αδικο φιλε azyx αλλα ποσο ευκολο ειναι για τους περισσοτερους απο εμας να χωρεσουμε ολα αυτα τα σκευασματα σε καθημερινη βαση ξεχωριστα το καθενα? Θα μου πεις αυτο εξαρταται απο το τι ειναι διατεθημενος καποιος να κανει κ ποσο σημαντικο ειναι για τον καθενα, για να κρατησει τα μαλλακια του. Μεγαλη συζητηση. Ασε που δεν θα μπορουμε να εξακριβωσουμε ετσι ποιο δουλευει για εμας κ ποιο οχι?
Παντως το azelaic σκεφτομαι κ εγω να του δωσω μια ευκαιρια ;)

Δεν ειναι καθολου ευκολο δυστυχώς! Και εγω θα ηθελα πολυ να βάζω κατι μια φορα τη μερα που να τα περιεχει ολα μεσα... να μην λαδώνει... και σε ενα μηνα να εχω βγαλει μαλια... αλλα δεν γινετε... θελει θέληση... υπομονή...επιμονή και ολα τα σχετικα :)
οτι και αν δοκιμασεις περιμενε μερικους μηνες...ποτε δεν ξερεις:)
 

spartangr01

New Member
Απ: Topical Finasteride gel VS tablet Finasteride

Azyx sorry για το diffuse thinner οντως εχεις καταπληκτικη βελτιωση!

προσωπικα με εχουν κουρασει τα τοπικα παρα πολυ να σου πω την αληθεια
Θελω κατι γρηγορο να το βαζω τσακ μπαμ
και επειδη ειμαι diffuse thiner δεν με βολευει καθολου το gel πσσο μαλλον η κρεμα

επειδη εσυ την εχεις την ιδιοκατασκευη
ειναι λες εφικτο αυτο που εχεις φτιαξει εσυ να το αραιωσω πχ, σε αλκοολη η νερο
και να το βαλω σε μπουκαλι με σπρευ και να το χρησιμοποιω ετσι?/
βλεπωντας το μιγμα που εχεις φτιαξει θωρεις ευκολη και εφικτη την παραπανω αραιωση?
 

azyx

New Member
Απ: Topical Finasteride gel VS tablet Finasteride

spartangr01 είπε:
Azyx sorry για το diffuse thinner οντως εχεις καταπληκτικη βελτιωση!

προσωπικα με εχουν κουρασει τα τοπικα παρα πολυ να σου πω την αληθεια
Θελω κατι γρηγορο να το βαζω τσακ μπαμ
και επειδη ειμαι diffuse thiner δεν με βολευει καθολου το gel πσσο μαλλον η κρεμα

επειδη εσυ την εχεις την ιδιοκατασκευη
ειναι λες εφικτο αυτο που εχεις φτιαξει εσυ να το αραιωσω πχ, σε αλκοολη η νερο
και να το βαλω σε μπουκαλι με σπρευ και να το χρησιμοποιω ετσι?/
βλεπωντας το μιγμα που εχεις φτιαξει θωρεις ευκολη και εφικτη την παραπανω αραιωση?

Χαχα πλακα κανω με το diffuse thiner αφου εβαλα πολλα πολλα χαμογελα μετα:) ΠΑρε το σορρυ πισω :)
Φυσικα και ειναι εφικτο! Τα παντα ειναι δηλαδη! Αφου υπαρχουν ετοιμα τα κανουμε και μονοι μας:)
Και εγω αυτα που βαζω τωρα ειναι για να παρω τα μεγιστα... δεν ξερω αν θα μπορουσα να το κανω για μεγαλο διαστημα... απλα τα συνδιαζω καπως σε χρονο που παει χαμενος οπως στις μετακινήσεις... εχω ας ποουμε ενα μπουκαλακι μινοξ και το azelaic acid στο αμαξι.... παω το πρωι στη δουλεια βαζω λιγο αζελαικο και μινοξ σε κανα φαναρι... το μεσημερακι παλι λιγο μινοξ στους κροταφους κτλπ...

Το αζελαικο δεν βγαινει σε χαπι στο φαρμακειο οποτε πρεπει να το βρεις αλλου για να το προσθεσεις στην μινοξ... Η τρετινοινη υπαρχει σε χαπι αλλα ειναι πολυ πολυ ακριβη και δεν λεει! Τωρα να αραιωσεις την κρεμα η το τζελ μεσα στη μινοξ δεν νομιζω πως ειναι καλη ιδεα...

Η μονη ιδιοκατασκευη ειναι η κετοκοναζολη που εκανα προχτες... τα αλλα ειναι ετοιμα/// τρετινοινη - αζελαικο που τα παιρνεις απο φαρμακειο σε τζελ κρεμες...και τα εφαρμοζω οπως ειναι.... μεσα στη μινοξ ριχνω 3 χαπακια φιναστεριδη σε σκονη παντα...
το ελαιόλαδο μεσα στο σαμπουαν το δοκιμασα και με αλλο σαμπουαν χωρις κετοκοναζολη και νομιζω θα το υιοθετήσω... δεν εχει σχεση με τρυχοπτωση αυτο... βαζω ελαιολαδο για να μην ερεθίζεται το κεφαλι περαιτέρω...


και μερικα γραφηματα γιατι μ αρεσουν πολυ:) ειναι τις εταιρίας που βγαζει το προιον οποτε μην τα δένετε και κομπο αυτα που λεει:)
image1.gif

image2.gif


more @ http://www.anagen.net/promox-study.htm
Δεν χρειαζετε να το χρυσοπληρώσετε απο τον μαγκα που το εβγαλε... αγοραστε KIRKLAND σε καλη τιμη = 5ευρω τα 60ml
σπαστε μερικα προσκαρ και ριξτε τα μεσα στην kirkland (αν θελετε 0.1% φινα ριξτε 12 προσκαρ των 5mg) παρτε και μια τρετινοινη κρεμα 0,05% = 3 ευρω απο το φαρμακειο! Ετσι εκτος του οτι βγαινει πιο φτηνα! Μπορειτε να προμηθευτείτε ολα τα σκευασματα και απο το φαρμακείο για οσους δεν θελουν να μπλεξουν με ονλαιν αγορές προσωπικα πιστευω πως ειναι και πιο αποτελεσματικο απο το ετοιμο! (θα ειναι πιο φρεσκο+ θα εχει σιγουρα 0,1% φινα γιατι ο αλλος παιζει να λεει και μουφες και να βαζει λιγοτερο 0.08% ασ πουμε καταλαθος παντα γιατι ειναι ακριβη η φινα και το κερδος μεγαλο+ η τρετινοινη σε κρεμα απορροφαται σιγουρα καλυτερα με δικο της carrier αλλα δεν ειναι πρακτικη για εφαρμογες στο hairline παρα μονο στο vertex, κροταφους)
(φιναστεριδη παιρνω την FINCAR = 30 χαπακια των 5mg = 24ευρω)
Αυτα:)
 

genesis

New Member
Απ: Topical Finasteride gel VS tablet Finasteride

azyx εχω να σου κανω 1 ερωτησουλα..2,3,4,5...βασικα αλλα λεμε.. το azelaic acid και την tretinoin τα χρησιμοποιεις με τη μινοξιδιλη σου ως βοηθητικα για regrowth? βασικα δεν εχω ακομα καταλαβει αν ειναι καθαρα dht blockers η regrowth stimulants. και για να μην περιμενω την απαντηση σου και γραφω ξανα και κουραζω το forum σε ρωταω για τον εξης λογο. σκεφτομαι να φτιαξω μια ``κρεμα`` με τοπικη κετοκοναζολη (οπως την εχεις φτιαξει κι εσυ-εξαλλου απο εσενα το ειδα χαχαχαχ), κρεμα azelaic acid ,tretinoin και gel αλοης και να την εφαρμοζω 1-2 ωρες πριν το λουσιμο (αναλογα με το ποσο γρηγορα δω οτι αποροφιεται) καθε 2-3 μερες και μονο στους κροταφους. δεν ξερω αν ειναι μακακια αυτο που λεω αλλα το ψιλοψαχνω το θεμα γιατι δε χρησιμοποιω μινοξιδιλη μιας και δεν εχω σοβαρο προβλημα και χρειαζομαι ενα regrowth γτ βλεπω πολυ καινουργιο χνουδι προς τριχα (5 περιπου μηνες με τοπικη Homemade spiro kai doubleA) και λεω μπας και γινει μαλλι. ασε που και στην κρεμες με τετοιου ειδους υλικα μαλλον μονο καλο κανουν για ολο το κεφαλι. (καποτε χρησιμοποιουσα και tricomin αλλα πηρα τωρα ενα φυτο αλοης και ειπα να αντικαταστησω το τρικομιν με την αλοη γτ μαλλον κανουν την ιδια δουλεια και η αλοη ισως καλυτερη -διατηρηση της υγειας του κεφαλιου- και εξαλλου την αλοη τη βαζεις οποτε γουσταρεις). συγνωμη αν σε κουρασα και σε παρακαλω αν ειπα κατι λαθος διορθωσε με για να μην δωσουμε, κατα λαθος, λανθασμενη πληροφορηση στα υπολοιπα παιδια του forum. (ειμαστε λιγο offtopic?)
 

azyx

New Member
Απ: Topical Finasteride gel VS tablet Finasteride

Genesis! Καλημερα! βαζω ολα τα τοπικα μονα τους! Δεν τα κανω σαλατα...
μονο του το αζελαικο, μονη της την τρετινοινη, μονη της τη μινοξ, και μονη της την κετοκοανζολη! Δεν ειναι πρακτικο αλλα ετσι πιτσευω δουλευουν καλυτερα ολα τους! Και στην φαση που ειμαι θελω να παρω τα μεγιστα και μετα ισως τα κανω ολα μια σαλατα για διατηρηση:)
o λογος που τα βαζω ειναι:
azelaic acid= DHT BLOCKER
τρετινοινη = καλυτερη απορροφηση της μινοξ και σαν growth stimulant
κετοκοναζολη λοσιον = DHT BLOCKER
δεν ξερω κατα ποσω πραγματικα κανουν αυτη την δουλεια... θα δουμε στο μελλον...
μεχρι τωρα βλεπω θετικα πραγματα παντος...
ο κορμος ομως ειναι MINOX+FINA τα αλλα ειναι βοηθητικα...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Topical finasteride gel ερευνα του 2009

το πρόβλημα είναι που να βρεις/παραγγείλεις φινα τζελ/κρέμα... :chinscratch
2-3 site λέγανε ότι είναι στο στάδιο ετοιμασίας για μαζική παραγωγή και ακόμα περιμένω νέα τους... :-[
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα