Topical Cyproterone acetate 0.5% - 1%

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

azyx

New Member
H Cyproterone acetate ειναι ενα ισχυρο αντιανδρογόνο. Απο αυτη την ερευνα http://www.ispub.com/ostia/index.php?xmlFilePath=journals/ijd/vol3n2/acne.xml προκύπτει οτι Cyproterone acetate σε ποσοστά 0.5 και 1 % σε λοσιόν οινοπνεύματος περιορίζει την ακμη σε ποσοστό εως 90% κατι που σημαίνει οτι απορροφάται άριστα τοπικα... Υπάρχουν και αλλες ερευνες με χρηση liposomes σαν carrier που αποδεικνύουν παλι οτι η Cyproterone δουλεύει τοπικα... Εχει δοκιμάσει κανένας καμια home made τοπικι λοσιον? Για την ακμη τουλάχιστον φαίνεται να δουλεύει καλύτερα απο spironolactone περιορίζοντας την παραγωγή σμήγματος και με παρενέργειες 10 φόρες μικρότερες απο την στοματικη χρηση οπως λεει ερευνα!

Στο φαρμακειο πωλειτε σαν:
ANDROCUR TABL BT 50X50MG τιμη 46,06 € BAYER HELLAS

για 100ml 1% χρειαζομαστε 1000mg Cyproterone, δηλαδη 20 χαπακια ANDROCUR = 18 ευρω + οινοπνευμα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Topical Cyproterone acetate 0.5% - 1%

αναφερεται στην οξική κυπροτερόνη
εχεις σκοπο να το δοκιμασεις αυτο Αντρεα???
 

Joda

Member
Απ: Topical Cyproterone acetate 0.5% - 1%

εμενα μου εδωσε τον ιουλιο ενας δερματολογος μια συνταγη που ειχε μεσα καψουλες ANDROCUR DEPOT,μινοξιδιλη,propiosalic k biotrin..στο διαλυμα ηταν 2 καψουλες,1μινοξιδιλη,2 propiosalic και δεν θυμαμαι ποσο biotrin..οταν παω στην πολη μου και παρω το χαρτι της συνταγης θα σας πω και ποσο biotrin..ο δερματολογος μου ειχε πει για την περιπτωση μου να κανω αγωγη 2 μηνων και μετα 1 μηνα διακοπη και ξανα απο την αρχη για να παρει μαι ανασα ο οργανισμος απο τα φαρμακα..τεσπα οι αμπουλες κανανε 48 ευρω και ειναι πανακριβες...για αυτο και δεν συνεχισα γιατι αν τα βαλεις ολα μαζι ειναι πανακριβα..ψαχνω μηπως μπορω να βρω πουθενα πιο φθηνες αλλα δεν εχω βρει κατι..αν ξερει κανεις να σφυριξει...
 

afnman

New Member
Απ: Topical Cyproterone acetate 0.5% - 1%

AA έχεις; και εαν ναι Τι κλιμακα εισαι; εαν μπορεις πες μου το ονομα του δερματολογου σε pm.
 

Joda

Member
Απ: Topical Cyproterone acetate 0.5% - 1%

απλως εχει λεπτυνει η τριχα κατα πολυ σε μενα..ακομα ειμαι ενταξει αλλα εχει ιστορικο το σοι κ ο πατερας κ ο αδερφος και για αυτο ψαχνομαι να κανω κατι τωρα που ειναι νωρις..
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Topical Cyproterone acetate 0.5% - 1%

Joda είπε:
εμενα μου εδωσε τον ιουλιο ενας δερματολογος μια συνταγη που ειχε μεσα καψουλες ANDROCUR DEPOT,μινοξιδιλη,propiosalic k biotrin..στο διαλυμα ηταν 2 καψουλες,1μινοξιδιλη,2 propiosalic και δεν θυμαμαι ποσο biotrin..οταν παω στην πολη μου και παρω το χαρτι της συνταγης θα σας πω και ποσο biotrin..ο δερματολογος μου ειχε πει για την περιπτωση μου να κανω αγωγη 2 μηνων και μετα 1 μηνα διακοπη και ξανα απο την αρχη για να παρει μαι ανασα ο οργανισμος απο τα φαρμακα..τεσπα οι αμπουλες κανανε 48 ευρω και ειναι πανακριβες...για αυτο και δεν συνεχισα γιατι αν τα βαλεις ολα μαζι ειναι πανακριβα..ψαχνω μηπως μπορω να βρω πουθενα πιο φθηνες αλλα δεν εχω βρει κατι..αν ξερει κανεις να σφυριξει...
συγνωμη γιατι δε καταλαβα σου εφτιαξε ενα διαλυμα με ολα αυτα? η απο το στομα για το ANDROCUR τι σου ειπε για παρενεργειες? πια ειναι η πολη σ? (ασχετο) ;D
 

Joda

Member
Απ: Topical Cyproterone acetate 0.5% - 1%

ναι 4 πραγματα σε ενα διαλυμα..το androcur ηταν καψουλες 3 ml η καθεμια.. δεν μου ειπε κατι για παρενεργιες αλλα να κανω το 3 μηνες εντοσ θεραπειας και 2 εκτος για να παιρνει ανασα ο οργανισμος απο τα φαρμακα...σε ενα φιλο μ που ειχε αρκετη αραιωση του ειπε να κανει 3 εντος 1 εκτος...ειναι αναλογα..παντως αυτος ο φιλος μου δεν εχει παρουσιασει τπτ μεχρι στιγμης..
ειμαι απο νομο κορινθιας.... :)
 

azyx

New Member
Απ: Topical Cyproterone acetate 0.5% - 1%

Georgex6 τωρα διαβάζω να μαθω περισσότερα για τις παρενέργειες... αυτο που αποκόμισα απο την ερευνα δεν ειναι ουτε οτι χρησιμοποιήθηκε για την ακμη ουτε οτι δουλεύει σε γυναίκες... αλλα οτι απορροφάται τοπικα... και αν απορροφάται σε γυναίκες... θα απορροφάται και στους αντρες νομίζω... μπορεί να κανω και λαθος... Ναι εχω σκοπο να το δοκιμάσω τοπικα... ισως το 0.5%.. Σε μπουκαλάκι 60ml με 5% minoxidil και 15mg finasteride θα προσθέσω ισως 0.5% Cyproterone
Γιατι οσα διάβασα τελευταία για Spironolactone τοπικά... δεν μ αρεσαν καθόλου οι παρενέργειες που εχει... αλλα οπως ελεγε ο Albert.... Knowledge is experience. Everything else is just information.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vayero

Member
Απ: Topical Cyproterone acetate 0.5% - 1%

azyx είπε:
Georgex6 τωρα διαβάζω να μαθω περισσότερα για τις παρενέργειες... αυτο που αποκόμισα απο την ερευνα δεν ειναι ουτε οτι χρησιμοποιήθηκε για την ακμη ουτε οτι δουλεύει σε γυναίκες... αλλα οτι απορροφάται τοπικα... και αν απορροφάται σε γυναίκες... θα απορροφάται και στους αντρες νομίζω... μπορεί να κανω και λαθος... Ναι εχω σκοπο να το δοκιμάσω τοπικα... ισως το 0.5%.. Σε μπουκαλάκι 60ml με 5% minoxidil και 15mg finasteride θα προσθέσω ισως 0.5% Cyproterone
Γιατι οσα διάβασα τελευταία για Spironolactone τοπικά... δεν μ αρεσαν καθόλου οι παρενέργειες που εχει... αλλα οπως ελεγε ο Albert.... Knowledge is experience. Everything else is just information.

Τα sides ποιά είναι, γενικότερα τι ήταν αυτό που είδες αρνητικά για spironolactone;
 

azyx

New Member
Απ: Topical Cyproterone acetate 0.5% - 1%

vayero79 εγω την έβαλα 10 μέρες μονο... δεν πρόλαβα να δω τίποτα.. αλλά διάβασα αρκετά για την απορρόφηση στο αιμα... αλλά και έκτος απο αυτό δεν διάβασα κάποιον να λεει οτι κανει δουλεια απο μονη της.... ολοι την βαζουν σε συνδυασμό με αλλα χωρίς να ξερει κανενα αν όντος κανει δουλεια... αυτό που εκανα εγω... ηταν να βάζω στο μισό πρόσωπο spiro οταν την εβαζα στο κεφαλι μου να δω αν κανει κατι... να περιορίσει δηλαδει την λιπαρότητα το σμήγμα κλπ... αλλα δεν ειδα καμια διαφορά... η περιεκτικότητα ηταν 1.7% μεσα σε τσιπουρο vol.50
 

Joda

Member
Απ: Topical Cyproterone acetate 0.5% - 1%

azyx κοιτα εγω μονο 1 μισι μηνα εβαζα το διαλυμα επομενως δεν μπορω να εχω καποια αποψη..επισης το διαλυμα περιειχε κ μινοξιδιλη κ κορτιζονη επομενως δεν ξερεις αν οντως ειναι αποτελεσματικο το ANDROCUR..παντως ειναι καλυτερo απο την σπιρολακτονη απ οτι εχω καταλαβει..
ενας φιλος μου που βαζει το διαλυμα μου ειπε οτι ειναι καλο..καποια παρενεργια δεν του εχει βγαλει και αυτος το βαζει για 3 μηνες κ μετα 1 μηνα διαλλυμα.πιστευω οτι ετσι πρεπει να κανεις με το ANDROCUR κ τις κορτιζονες δηλ να κανεις και ενα διαλλειμα..ο γιατρος κ σε μενα κ στον φιλο μου ειπε να κανουμε γενικα διαλλειμα απο το μιγμα οπως προειπα..αλλα πιο πολυ εστιαζω στην κορτιζονη κ στο ANDROCUR..τωρα για το ANDROCUR παιδια δεν μπορω να εκφρασω καποια γνωμη αλλα εγω αν το βρω σε καλη τιμη θα το προσθεσω επειδη μου το ειπε ο δερματολογος και επειδη αναφερονται καποια θεωρητικα πραγματα στο διαδικτυο..
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Topical Cyproterone acetate 0.5% - 1%

azyx είπε:
Γιατι οσα διάβασα τελευταία για Spironolactone τοπικά... δεν μ αρεσαν καθόλου οι παρενέργειες που εχει... αλλα οπως ελεγε ο Albert.... Knowledge is experience. Everything else is just information.
Kαι σου αρεσαν της οξικής κυπροτερόνης??? ;D φιλε τα ιδια και χειροτερα μπορω να σου πω δεν αναφερω γιατι φοβιζουμε το κοσμο και δεν δοκιμαζει κανεις τπτ και δεν εχουμε μαρτυριες για τπτ εδω μεσα. <μιλαμε για χρηση απο το στομα και οχι για τα τοπικα>
anyway αυτο που με φοβισε πολυ σαυτη την ουσια ειναι η διαταραχη της διαθεσης (mood swings) που δυστηχως εχω με τη φιναστεριδη και δε θα ηθελα να το επιδεινωσω :-[
φιλε joda o φιλος σου τι αποτελεσματα ειχε ???
 

afnman

New Member
Απ: Topical Cyproterone acetate 0.5% - 1%

Oπως και να το κάνουμε ανήκει στην κατηγορία των αντι-ανδρογόνων!Αυτο τα λέει όλα!
Γενικά θα πρότεινα οποιος βάζει στον οργανισμο τέτοια είτε τοπικά είτε απο το στόμα. Καλο θα ηταν να κάνει τακτικά εξετάσεις και να παρακολουθειτε απο γιατρό.
Εκτος εαν δεν τον πειράζουν οι παρενεργειες και η αισθηση "μετατρεπομαι σε γυναίκα ελάχιστα", εαν και αυτο πιστεύω ειναι το λιγοτερο. ;)
 

Joda

Member
Απ: Topical Cyproterone acetate 0.5% - 1%

ο φιλος μου δεν ειχε τα αποτελεσματα που βγαζουν ματι αλλα η βελτιωση του ηταν ορατη..μονο στους κροταφους δεν ειδε αποτελεσμα μου ειχε πει..οταν τον ξαναδω θα το ξανασυζητησω μαζι του να δω πως τα παει..
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Topical Cyproterone acetate 0.5% - 1%

azyx είπε:
H Cyproterone acetate ειναι ενα ισχυρο αντιανδρογόνο. Απο αυτη την ερευνα http://www.ispub.com/ostia/index.php?xmlFilePath=journals/ijd/vol3n2/acne.xml προκύπτει οτι Cyproterone acetate σε ποσοστά 0.5 και 1 % σε λοσιόν οινοπνεύματος περιορίζει την ακμη σε ποσοστό εως 90% κατι που σημαίνει οτι απορροφάται άριστα τοπικα...

ναι αυτο ταυτοχρονα ομως αποφέρει και σιγουρα περισσοτερα Sides

η σπειρονολακτονη προτιματε διοτι μεταβολιζετε γρηγορα στο δερμα και γινετε ενα ηπιο αντιανδρογονο
κανει μεν δουλεια αλλα δεν προσφερει και sides

αντιθετα παλι με την φλουταμιδη η οποια απορροφατε σε μεγαλυτερο βαθμο απο την σπειρονολακτονη και ειναι σαφως ανωτερη εχει μεν καλτερα αποτελεσματα αλλα και περισσοτερες πιθανοτητες να παρουσιαστους αντενδειξεις

και η ντουταστεριδη ειναι πιο δυνατη απο την φιναστεριδη αλλα λιγοι την προτιμουν

εξαλλου δεν ειναι τυχαιο οτι μονο η φινα εχει fda approved
 

Maria

New Member
Απ: Topical Cyproterone acetate 0.5% - 1%

Ενημερωτικά, η cyproterone acetate είναι το δραστικό συστατικό του GYNOFEN 35, του αντισυλληπτικού φαρμάκου που χορηγείται στις γυναίκες για θεραπεία ανδρογεννετικής αλωπεκίας, σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών (το οποίο πυροδοτεί την ΑΑ), δασυτριχισμού (πχ στο πρόσωπο) και ακμής.
Αυτό το φάρμακο παίρνω κι εγώ, όχι τοπικά, αλλά σε χάπι. Μου το έδωσε η δερματολόγος διότι είχα πολυκυστικές και ΑΑ και με βοήθησε να σταματήσει η τριχόπτωση. Δεν είδα καθόλου παρενέργειες αλλά στους 8 μήνες μου είπε θα το σταματήσω. Συνήθως χορηγείται για 6μηνη θεραπεία...
Δεν ξέρω αν είναι καλό να χρησιμοποιηθεί τοπικά..
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα