To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Inotech

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Ακούστε δεν υπάρχει νόημα να αντιδικούμε για πράγματα που εσείς δε γνωρίζεται και εγώ δε μπορώ να σας δώσω να καταλάβετε μέσα από εδώ. Δε θα ήταν εφικτό εξάλλου να μπορέσω να κάνω κάτι τέτοιο.
Το καταλαβαίνω πως έχω μπεί επιθετικά και έγραψα πολλά και μαζεμένα ίσως με λάθος τακτική σε ανθρώπους που πιθανώς δε γνωρίζουν πέντε πράγματα περί του ανθρώπινου οργανισμού και φυσικό είναι να φρικάρουν. Το πιο φρικιαστικό πάντως είναι να πιστεύουν πως περιλήψεις ερευνών μπορούν να κατοχυρώσουν στο μυαλό τους την ασφάλεια ή επικινδυνότητα ενός φαρμάκου. Ξέρετε πόσα φάρμακα έχω δει να αποσύρονται τα τελευταία χρόνια άνευ σοβαρής αιτιολογίας; άλλα τόσα παρακολουθώ με ανησυχία να υπάρχουν και να διακινούνται παρά τους αποδεδειγμένους ανεπανόρθοτους κινδύνους. Δε μιλάμε για παρενέργειες της στιγμής ή λίγων ημερών διάρκειας μετά τη παύση τους, αλλά για χρόνιες.

Οσον αφορά στις έρευνες. Οταν δω και εγώ μία έρευνα για τη χρήση του propecia ή οποία να συμπεριλαμβάνει όλες (και όχι μόνο) τις ορμόνες και παραμέτρους που έχω αναγράψει πιο πάνω σε πλήθος άνω των 1000 ατόμων (συγκεκριμένες ηλικίες και με καθαρό ιατρικό ιστορικό) και για χρονική διάρκεια άνω των 5 ετών χρήσης με εξετάσεις πριν κατά τη διάρκεια και 2 χρόνια μετά τη λήξη χορήγησης του φαρμάκου που να αποδεικνύει αυτό που ισχυρίζεται ο admin ότι όλα βαίνουν καλώς δλδ, τότε ξαναμιλάμε.

Τέλος, λογικό είναι, και το καταλαβαίνω απόλυτα, κάποιοι να έχετε τρομάξει, άλλοι να νομίζετε ότι κάνω κάτι εσκεμμένο ή ότι έχω κάποιο συμφέρον :( η ανάγκη. Η αλήθεια είναι πως σκοτώσα λίγες ώρες εδώ μέσα γράφοντας για φάρμακα και παρενέργειες -τπτ περισσότερο τπτ λιγότερο
Θα ήταν απίθανο να με πιστέψει έστω και ένας από έσας σε ένα τέτοιο φόρουμ. Εξάλλου δημοκρατία έχουμε και ο καθένας ακούει πιστεύει και κάνει ότι αυτός έχει επιλέξει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giorgos 29

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

εσυ Inotech για να πουμε και τιποτα αλλο απο μαλλια πως τα πας τα εχεισ κρατησει? γιατι εαν δε κανω λαθος επαιρνες 6 χρονια φινα απο οτι ειπες. Ακολουθεις καποια θεραπεια τωρα? η τα παρατησες και αν ναι ποια ειναι αυτη
 

Inotech

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

YPOMONETIKOS είπε:
μπραβο ρε admin,σε παραδεχομαι ρε φιλε για τον τροπο σκεψης σου και το πως προσπαθεις να μας εξηγησεις αυτα που καποιοι ανιδεοι ''γιατροι'' φοβουνται να πουν την αληθεια δηλ''οτι καλα κανετε παιδια και περνετε 1mg/ημερα φινα γιατι ειναι ασφαλης με βαση τοσες παγκοσμιες ερευνες αλλα εγω επειδη εκανα λαθος τοτε και επαιρνα 5mg/ημερα γουσταρω να σας μπερδευω και να σας φοβηζω για να μην κανετε κατι καλο στα μαλλια σας''....ελεος

Τι λέει τούτος ; Αυτό κατάλαβες εσύ, οτί έπαιρνα 5mg; ή ότι δε θέλω να κρατήσεις τα μαλλιά σου; ανταγωνιζόμαστε καμία θέση στο χώρο της showbiz μήπως και θέλω να σε βγάλω από τη μέση;

εμένα φίλε μου το σκέυασμα ήταν propecia (είχαμε τη προνοητικότητα βλέπεις σα σχολή να το πάρουμε από την αμερική με έγγραφα κτλ) εσύ δε ξέρω τι παίρνεις που το βρίσκεις και αν είναι proscar και πως το σπάζεις(έχει γραμμές ;) και ξέρεις ότι στο 1/5 που έχεις σπάσει αντιστοιχεί το 1mg? ρώτησες το φαρμακοποιό που στο προμηθεύει και σου είπε πως είναι κατανεμημένο και απλωμένο με ισομερή τρόπο η ποσότητα του φάρμακου σε ένα χάπι;

Οσο για το ανίδεοι γιατροί, ασχολίαστο. Δε θα σε επέλεγα καν για ασθενή, δεν έχεις τα προσόντα
 

Inotech

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

giorgos 29 είπε:
εσυ Inotech για να πουμε και τιποτα αλλο απο μαλλια πως τα πας τα εχεισ κρατησει? γιατι εαν δε κανω λαθος επαιρνες 6 χρονια φινα απο οτι ειπες. Ακολουθεις καποια θεραπεια τωρα? η τα παρατησες και αν ναι ποια ειναι αυτη

Λαθος κανεις 2 μήνες πήρα φίνα. Τα παράτησα, άλλαξα τρόπο ζωής και αντίληψη των πραγμάτων. Ζω καλύτερα πίστεψε με. 6 χρόνια το έπαιρνε ένας συμφοιτητής μου που τώρα περνάει τη ζωή του στα ψυχιατρεία διηγόντας την ιστορία του. Αυτός με τον καθηγητή μας και κάποιους άλλους με πείσανε να λύσω το πρόβλημα της τριχόπτωσης με ένα χαπάκι την ημέρα. Τα μαλλιά του τα κράτησε, τα μυαλά του όμως πήγαν βόλτα
 

giorgos 29

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Inotech είπε:
[quote author=giorgos 29 link=topic=173.msg6236#msg6236 date=1233275927]
. Αυτός με τον καθηγητή μας και κάποιους άλλους με πείσανε να λύσω το πρόβλημα της τριχόπτωσης με ένα χαπάκι την ημέρα. Τα μαλλιά του τα κράτησε, τα μυαλά του όμως πήγαν βόλτα
δηλ.και ο καθηγητης σου δεν ειχε αντιρηση και ηταν συμφωνος στο 1mg ημηρεσιως
 

geofish

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Inotech μια ερωτηση που ανεφερα και σε αλλο post
Mας λες για την χρήση της φιναστερίδης ή ντουταστερίδης και τις παρενέργειες που επιφέρουν με την αναστολή της 5α-ρεδουκτάση και την μείωση της διυδροτεστοστερόνης. Τότε όλα τα φάρμακα ή βότανα όπως saw palmetto, κετοκοναζόλη, σπιρονολακτόνη, Αζελαϊκό οξύ, κ.α. είτε σε μορφή χαπιού είτε σε μορφή λοσιόν και που έχουν αποδείξει ότι κάνουν την ίδια δουλειά (DHT blocker) λογικά θα έχουν με τον καιρό τις ίδιες παρενέργειες. Από ότι κατάλαβα την ζημιά την κάνει η αναστολή της 5α-ρεδουκτάση και η διατάραξη τις ισορροπίας τεστοστερόνης και διυδροτεστοστερόνης. Εκτός και αν η φιναστερίδη κάνει ζημιά και σε άλλα όργανα και δεν το ξέρουμε.
 

Inotech

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Admin είπε:
Καταρχάς Inotech σε σχέση με εσένα που γνωρίζεις, εγώ το φάρμακο το πήρα αφού διάβασα πολλές αναφορές από άτομα παγκοσμίως, αναφορές από γιατρούς που έχουν blogs και sites και φυσικά έρευνες και της Merck και ανεξάρτητες από άλλους. Οι καλές έρευνες υπάρχουν στην ανάλογη κατηγορία, οι παραπάνω τις βρήκα χτες που γράφαμε και τις πρόσθεσα.
Ενώ εσύ το πήρες στα κουτουρού όπως λες. Το δέχτηκες με την μία, δεν το έψαξες βαθύτερα.

Δεν ξέρω τι ακριβώς προσπαθείς να κάνεις με το να μας αλλάξεις τα μυαλά.
Το παίζεις κάποιο είδος Μεσσία ή προσπαθείς να κάνεις κάτι , λέγοντας μάλιστα στα πρώτα σου ποστ επικοινωνήστε μαζί μου;
Και όταν τελειώσεις με την διασκέδαση σου στο forum, δεν μας το κάνεις και ποιο λιανά που στο καλό το βασίζεις αυτό εκτός από τις αναφορές ατόμων (απρόσωπων) σε ένα site?

Και καλά τώρα, μας τρελαίνεις; ΔΕΝ πιστεύεις τις κλινικές έρευνες, τους γιατρούς, το FDA και πιστεύεις κάποια άτομα που δεν ξέρεις τι παίζει με αυτούς; Και εγώ πιστεύω άτομα σε αναφορές τους, αλλά όχι και έτσι στα γκαβά, το ψάχνω καλύτερα.
Και γιατί αγαπητέ βάζεις μόνο αυτά που γουστάρεις να υποστηρίξεις και δεν βάζεις από το ίδιο site αυτά:

Αυτό κατάλαβες εσύ ότι από αυτό το site (προφανώς αναφέρεσαι στο ask a patient) παίρνω πληροφορίες για τη φιναστερίδη;

Εγώ δε το πήρα κουτουρού το φάρμακο. Το "πήραμε" πρώτον όχι ένας αλλά 50 άτομα πάνω κάτω την ίδια χρονική περίοδο. Κάποιοι από τη σχολή μας γιατροί, φοιτητές κτλ αλλά πολύ περισσότερο απλοί πολίτες. Με τη συναίνεση καθηγητών δερματολογίας. Τότε που έγινε αυτό δεν υπήρχε ΠΟΥΘΕΝΑ πληροφόρηση ή έστω κάτι αρνητικό για το φάρμακο. Εψαχνα 2 χρόνια να βρώ κατι να αντικαταστήσω την θεραπεία με μινοξιδίλη γιατί δε μου πρόσφερε κάτι πλέον. Καταλαβαίνεις πόσο μπορεί να έψαξα. Θυμάμαι ακόμα τις συζητήσεις που έκανα σε hairloss forum εκείνα τα χρόνια για το θαυματουργό φάρμακο αλλά δε πείστηκα μέχρι που κολλητοί μου φίλοι από τη σχολή με έπεισαν να το δοκιμάσω και θα ξεχάσω και σπρέυ και βιταμίνες και ότι άλλο έκανα ως τότε.

Εσύ διάβασες λοιπόν αναφορές από άτομα παγκοσμίως, από γιατρούς που έχουν μπλογκ και site, έρευνες της μερκ και άλλων "ανεξάρτητων";
Καμία έρευνα με τα στοιχεία που σου παραθέτω ποιο πάνω διάβασες πριν το πάρεις; 1000 ασθενείς, 5 χρόνια, με τεστ σε τουλάχιστον 15 βασικούς ορμονικούς δείκτες, πριν κατά τα χρόνια χρήσης και 2 χρόνια μετά τη χρήση ; αν ναι δώστη μου αυτή την έρευνα να τη δώ και εγώ. Δε μιλάω για τις προσπάθειες της Μερκ να περάσει την έγκριση του fda.

Τέλος πάντων κουράστηκα να τρώω το χρόνο μου πραγματικά, εξάλλου όπως βλέπω ότι θέλει ο καθένας διαβάζει από αυτά που γράφω και ότι θέλει καταλαβάινει. Δε βαριέσαι ο χρόνος θα δείξει.

Γεια
 

magic810

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

INOTECH σε εχω ξαναρωτησει ποια θεραπεια ακολουθεις τωρα, σε ποια σχολη εισαι και ποσο χρονων εισαι .....?Ειναι η τριτη φορα που σε ρωταω για την θεραπεια που ακολουθεις πλεον χωρις καμμια απαντηση..... :-\
ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ το φορουμ της φιναστεριδης.....απλα εχουν γραφτει αρθρα σε περιοδικα υαπαρχουν δεκαδες ερευνες ια την ασφαλεια του φαρμακου σε ποσοτητα 1mg....και ερχεσαι εσυ ενα πρωινο να πειςτα δικα σου.....χωρις να παρεξηγηθεις τουλαχιστον απο εμενα αλλα βλεπω οτι εχεις κολησει σε αυτο το θεμα και ουσιαστικα γραφεις αραδες σπαταλας οπως λες πολυτιμο χρονο για φιλοσοφιες του στυλ κανει αυτο κανει εκεινο χωρις ομως να εχω δει ακομα αποδειξεις πλην μερικων χρηστων που μιλουν σε ξενα φορουμ........
Ειπες οτι την σταματησες εγκαιρα την χρηση φιαναστεριδης?Γιατι πριν λιγες μερες ειχες γραψει οτι εισαι παθων απο effects φιναστεριδης και σκεφτεσαι να στραφεις προς αμερικη για να λυσεις το προβλημα σου.
Επισης ειπες οτι το πηρατε 40ατομα μαζικα...τι εννοεις οτι εισασταν καποιο ειδος πειραματοζωου????Δηλαδη ειπες οτι φοιτητες και καθηγητες ξυπνησατε ενα πρωι κανατε συλλογο ανδρων που πασχουν απο ανδρωγενετικη αλωπεκιαση και μαζευτηκατε και ειπατε σημερα θα πιουμε αυτο το χαπι που θα λυσει ολα τα προβληματα μας αλλα τελικα σας δημιουργηθηκαν αλλα......ΜΑΛΙΣΤΑ!!!!!
Εμενα ακομα κατι δεν μου κολλαει......
Και εκεινη την περιοδο ηταν που επαιρναν αλλα 200ατομα που μιλησατε τηλεφωνικα???
Τωρα ειναι που δεν μου κολλαει με τιποτα............θες να μου πεις δηλαδη οτι σας ειχε πιασει υστερια με το φαρμακο?
Επισης μου κανει εντυπωση που μιλησες με καθηγητες και φοιτητες για το φαρμακο και ενω ηταν νεο και υπο αμβισβητηση εσεις το πηρατε....εδω τωρα μετα απο τοσα χρονια και ακομα υπαρχουν αμβιβολιες και εσεις το πηρατε τοσο ευκολα??????

Τελος,θα σε παρακαλεσω πολυ απο την στιγμη που ξεκινησες ενα θεμα να μας πεις και τι θεραπεια ακολουθεις πλεον για την τριχοπτωση μιας και απο οτι καταλαβα το φορουμ το βρηκες απο αναζητηση για τριχοπτωση και τι θεραπεια ακολουθεις πλεον......
Σε παρακαλω απαντησε μου τουλαχιστον μονο σε αυτην την ερωτηση αφου για να το εχεις ψαξει θα ξερεις κατι καλυτερο απο την φιναστεριδη και θα μας βγαλεις
απο το τρυπακι να την παιρνουμε../...
ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ.......... 8)
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

1ον - Δεν ζητήσαμε ιατρική συμβουλή
2ον - Δεν ξέρουμε και δεν ενδιαφερόμαστε αν κάποιος είναι γιατρός στο επάγγελμα
3ον- Όλες οι απόψεις είναι δεκτές μεν, στο έλεος της αμφισβήτησης δε
4ον - Διαβάστε το disclaimer ξανά
5ον - Στοιχειοθετούμε ό,τι γράφουμε με προσωπική εμπειρία (αμφισβητούμενο/σχετικό)) ή ακόμη καλύτερα με έρευνες/μελέτες τις οποίες και ποστάρουμε
6ον - Υποτίθεται ότι εδώ ενημερωνόμαστε και αλληλοβοηθούμαστε
7ον - Δεν υπάρχει βραβείο για αυτόν που τα ξέρει όλα
8ον ....
9ον ....
 

jdim

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

admin επειδη ξανααναφερθηκες σε μενα σε ποστ σου που ειπες για τον bill....στα forum γινεται ελεγχος για κακοβουλα μηνυματα κ οχι μηνυματα διαφορετικης αποψης οπως κανεις εσυ.κ αφου δεν ειδες ουτε να κανω καποια προσπαθεια διαφημισης η πωλησης η οτιδηποτε κακοβουλο.Το να λεω οτι συμφωνω με τον inotech γιατι εγω πιστευω οτι πολλοι κινδυνοι δεν βγαινουν ολοι με ερευνες,εξισωσεις,τυπους...κ καποια δεν ειναι αποδεδειγμενα τι βλαπτουν...ειναι λογοσ να με διαγραψεις ως μελος και να ενημερωσεις το forum οτι ο bilr09 σε pm του "κραζει" και προσβαλλει??.Ε λοιπον εγω εστειλα ακριβως τι εγραψα για να δουνε ολοι οτι οτε εκραξα ουτε εβρισα!Κ το να συμφωνω με τις αποψεις καποιου και να θελω να τον ρωτησω παραπανω πραγματα δεν ειναι κακο...την ιδια αγωνια με σενα εχω για τα μαλλια μου οπως κ εσυ...απλα μπορει να θελω να ακολουθησω διαφορετικο δρομο θεραπειας σε καποιο σημειο...που ειναι το κακο η κακοβουλο που "υπογειως" θελει το κακο του forum???px pairno to revivogen pou to eida apo to site...k peistika apo ta dika sou legomena k se 1,5 mini pou to pairno mono thetika exo na po k perimeno na perasei k allos kairos k na po dika mou apotelesmata.Diladi simfonisa mazi sou,eixes dikio...tote imoun "filikos" sto site sou...an pistevo i fovamai oti to proscar mporei na exei parenergeies eimai "exthros" tou site??pragmatika den se katalavaino...krima pou den katalaves oti ekanes ena lathos me to banned pou mou ekanes giati den ipirxe logos...itan paidiastiki i simperifora sou k den to katalavaineis.den ginete na eisai se ola alanthastos pados.parola afta ego epeidi den exo tpt mazi sou oute kapoio proigoumeno oute kati epomeno...sou leo oti exeis kanei polu kali douleia sto site k xereis arketa...idi ego exo sistisei to site se 3-4 filous omoiopathoudes...alla esy me tin simperifora sou dioxneis kosmo...krima pou den to katalaves k na peis oti itan lathos i sigekrimeni diagrafi k na min sinexiseis kamia kontra.k oson afora to proscar den xero,den exo ereynes oute tpt apla fovamai.den xero ti epaggelamat exete oi ipoloipoi ktl...apla na xerete oti se kapoia pragmata o giatros akomi k ereynes na min exei mporei na xei kapoies gnoseis pou tou apodoikopoioun kapoia pragmata polu diaforetika apo ton ipoloipo kosmo...k ego gi afto s ayta exo anoixta t aytia mou.otan s ena xapi farmako oi misoi giatroi lene makria k oi alloi parto k mia xara ego pistevo oti i alitheia einaikapou sti mesi...opote i lisi tha itan admin na graftei px ena emperistatomeno topic gia exetaseis pou prepei na kanoun osoi pairnoun apo do to xapi k ana poso diastima.k s ayto tha mporouse na voithisei o inotech pou edeixe oti xerei apo kapoia pragmata.k apo kei k pera epilegei o kathenas ti tha kanei gia ton eayto tou analoga pos paei k ti deixnoun oi exetaseis.apo to na iparxei tetoia kodra les k exete na xorisete tpt.an itan kapoios o inotech pou ithele na diafimisei kati pistevo tha to eixe idi kanei.gi afto k rotisa ego sta pm an exei na mou proteinei kati gia na do an ta leei afta gia na diafimisei kati i xerei kiolas.k tha rotiso kati paromoio.eimai hlektrologos mixanikos asxoloumai me tilepikoinonies k keraies...den iparxei episimi ereyna me tropo pou zitate gia ta mallia k to proscar...parola afta epeidi eimai se metrhseis kinitis tilefonias tha mporousa se adistoixo forum gia kinita na foviso opos o inotech...k na po se anthropous pou dene xoun spoudasei to adikeimeno oti ego den xreiazomai ereynes anakoinosimes otan kano metrhseis aktinovolias k exo prosvasi se papers tou exoterikou apo kathigites ktl ereynes diaforon etaireion pou akomi logo tis mi 10etous diaexagogis k epeidi iparxoun pieseis apo pano mexri k sta panepistimia...ETH an xerei kaneis...tilepikoinonies xrimatodoteitai apo etaireia tilepikoinonion...de tha vgei kaneis na sas dosei eryna mexri ta 2015 pou na lei makria apo kinita prokaloun karkinous k provlimata ston egefalo_Omos kapoios pou einai mesa sta pragmata k asxoleitai opos ego se diatmimatika programata emp k iatrikis tha dei peiramata pou ginode k tha xerei na profulasete k aftos k na to leei se 5 filous tou paradeigma.ti na pei epeidi den iparxei ereyna tha milas astamatita me ena paketo aperioristis omilias xoris handsfree xoris na elegxeis aktinovolia kinitou xoris na se noiazei tpt mexri na vgei i episimi ereyna? e tote tha einai arga otan tha vgoun ta episima stoixeia i genia pou tha exei trofodotisei ta episima stoixeia tha einai afti pou nosei se megala pososta...dil tha exei doulepsei san peiramatozoo gia tin epomeni genia pou tha xerei poia tis parenergeies mexri na vgei kati diaforetiko pou de tha einai gnostes oi parenergeies...etsi einai kapoies epistimes k opoios katalave katalave...opote apo epistimonikis pleyras ego katalavaino ti thelei na pei o inotech...den xero me ti epaggelese admin alla skepsou k afti tin epistimoniki meria se kapoia themata pou den tin ipokathistoun pada oi ereynes...otan eisai mesa sta pragmata xereis na apokodikoipoiiseis kati parapano o kathenas sto eidos tou.an imoun se allo forum tha mporousa na sou po polles lathos apopseis pou iparxoun gia tin aktinovolia apo ti skopia tou mixanikou...pou den sta leei i ereyna pada.k pas ston vlaka farmakopoio k sou leei pare aftokolito pou meionei aktinovolia px kinitou k stin kanei 3plasia...i na sou po e metriseis ti zimia kaneis otan milas me ligi mpataria sto kinito pou lathemena sou lene perimene na adeiasei gia na fortiseis...se xeskizei kanei 5plasia ayxisi isxis apo tin mesi ktl.Den mporo omos na sou vro ereyna episimi se 1000 atoma ktl k makroxronia k parenergeies.Mporo apla filika na sou po ti na apofygeis gia na min sou simvei esto k sto 5% ton parenergeion.giati na eisai sto 5%??epeidi den ipirxe ereyna?e otan tha exei vgei esu tha exeis idi kanei kako ston eayto sou.sorry an makrigorisa.k admin se pigaina giati genika exeis kales apopseis ktl...ayto to 'big brother' mati pou elegxei an kapoios diafonei se kati me to forum k to leei se pm k ton svinei apo melos to theoro lathos k makari na xes to myalo na to dexteis.a k kati allo otan les esy oti px oi polles vitamines skevasmata xapia ktl mporei na prokalesoun karkino sto edero exeis ereynes?tipikes ereynes makroxronies den iparxoun.alla ego se pistevo oxi epiedi to les esi alla epeidi to lene k alloi giatroi pou vlepoun diafora k exoun k tin empeiria eton,nosokomeion ktl k as min exoun vgei akoma ereynes episimes!parola afta prosexeis k esy k dikio exeis k as min iparxoun ereynes...den xapakonese astamatita k kala kaneis.k otan eixe vgei kapoios k elege posa xapia pairnei vitamins ktl esu k merikoi alloi nomizo tou legate na dei to sukoti tou giati tha to xei dialisei...k dikio eixate...den iparxoun ereynes omos!!ti na pei afto?makari kapoioi apo edo mesa simperilamvanomenou esou admin na me pianeis giati leo ola afta k troo tin ora...k min peftete na fate oute ton inotech oute kanenan.xara pou s ena site iatriko mpainei enas giatros opos k s ena site texnologias,forum kiniton tha mpei k enas gnostis tou adikeimenou...k as pei kati pou den aresei stous perisoterous ekei pou theloun mono ta gadget k den tous noiazoun metriseis,aktinovolia ktl.etsi k do posoi apo do mesa einai giatroi oi idioi??eyxaristo den einai na mpei enas giatros opos o inotech k na ton kratiseis sto forum k na voithisei opou mporei pio epistimonika?den einai ola mpakalistika vazo afti ti lotion,dialio xapi mesa,enono ekeino ktl k vgike kati k to vazo sta mallia...aporofate apo to derma...k mporei kapoios pou einai tou epagelmatos k xerei na sou pei na diorthoseis kati...k na kerdisei olo to forum...opote paidia be open-minded k kali sinexeia...ego den prokeitai na sinexiso stin kodra pou xekinise o admin me to na kanei banned ena melos.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Inotech

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

magic810 είπε:
INOTECH σε εχω ξαναρωτησει ποια θεραπεια ακολουθεις τωρα, σε ποια σχολη εισαι και ποσο χρονων εισαι .....?Ειναι η τριτη φορα που σε ρωταω για την θεραπεια που ακολουθεις πλεον χωρις καμμια απαντηση..... :-\
ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ το φορουμ της φιναστεριδης.....απλα εχουν γραφτει αρθρα σε περιοδικα υαπαρχουν δεκαδες ερευνες ια την ασφαλεια του φαρμακου σε ποσοτητα 1mg....και ερχεσαι εσυ ενα πρωινο να πειςτα δικα σου.....χωρις να παρεξηγηθεις τουλαχιστον απο εμενα αλλα βλεπω οτι εχεις κολησει σε αυτο το θεμα και ουσιαστικα γραφεις αραδες σπαταλας οπως λες πολυτιμο χρονο για φιλοσοφιες του στυλ κανει αυτο κανει εκεινο χωρις ομως να εχω δει ακομα αποδειξεις πλην μερικων χρηστων που μιλουν σε ξενα φορουμ........
Ειπες οτι την σταματησες εγκαιρα την χρηση φιαναστεριδης?Γιατι πριν λιγες μερες ειχες γραψει οτι εισαι παθων απο effects φιναστεριδης και σκεφτεσαι να στραφεις προς αμερικη για να λυσεις το προβλημα σου.
Επισης ειπες οτι το πηρατε 40ατομα μαζικα...τι εννοεις οτι εισασταν καποιο ειδος πειραματοζωου????Δηλαδη ειπες οτι φοιτητες και καθηγητες ξυπνησατε ενα πρωι κανατε συλλογο ανδρων που πασχουν απο ανδρωγενετικη αλωπεκιαση και μαζευτηκατε και ειπατε σημερα θα πιουμε αυτο το χαπι που θα λυσει ολα τα προβληματα μας αλλα τελικα σας δημιουργηθηκαν αλλα......ΜΑΛΙΣΤΑ!!!!!
Εμενα ακομα κατι δεν μου κολλαει......
Και εκεινη την περιοδο ηταν που επαιρναν αλλα 200ατομα που μιλησατε τηλεφωνικα???
Τωρα ειναι που δεν μου κολλαει με τιποτα............θες να μου πεις δηλαδη οτι σας ειχε πιασει υστερια με το φαρμακο?
Επισης μου κανει εντυπωση που μιλησες με καθηγητες και φοιτητες για το φαρμακο και ενω ηταν νεο και υπο αμβισβητηση εσεις το πηρατε....εδω τωρα μετα απο τοσα χρονια και ακομα υπαρχουν αμβιβολιες και εσεις το πηρατε τοσο ευκολα??????

Τελος,θα σε παρακαλεσω πολυ απο την στιγμη που ξεκινησες ενα θεμα να μας πεις και τι θεραπεια ακολουθεις πλεον για την τριχοπτωση μιας και απο οτι καταλαβα το φορουμ το βρηκες απο αναζητηση για τριχοπτωση και τι θεραπεια ακολουθεις πλεον......
Σε παρακαλω απαντησε μου τουλαχιστον μονο σε αυτην την ερωτηση αφου για να το εχεις ψαξει θα ξερεις κατι καλυτερο απο την φιναστεριδη και θα μας βγαλεις
απο το τρυπακι να την παιρνουμε../...
ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ.......... 8)

magic810 τις μισές σκέψεις να έκανες για να διαστάυρωνες την πραγματική αξιοπιστία ή όχι της φιναστερίδης πιο χρήσιμο θα ήταν.

Μα καλά απορώ με τις ερωτήσεις σου. Είναι δυνατόν μετά τις παρενέργειες τις φιναστερίδης να ασχολούμαι πλέον με τις τρίχες μου; εδώ μιλάμε εχασα άλλα πράγματα πιο σημαντικά. Δηλαδή τί παίρνει για να σου εξηγήσω πόσο σημαντικός κρίκος είναι στον οργανισμό ή διυδροτεστοστερόνη, πρέπει να δείς φωτογραφίες και ιστολογικές εξετάσεις όρχεων προστάτη και ορμονικές ασθενών;
Εχω πολλές αλλά αυτό δεν αφορά εσάς σε αυτή τη φάση γιατί δε γνωρίζεται τι απεικονίζουν. Εδώ δε μπορείτε η "δε θέλετε" να καταλάβετε τα απλά. Ξεκινήστε να κάνετε μία μικρή έρευνα ορμονική και κρατήστε ένα log εξετάσεων που αφορούνε σε εσάς γιατί κάποια μέρα ίσως να ευγνωμονείται "κολλημένους" σα και εμένα. Εγώ δε μπήκα εδώ μέσα να δημιουργήσω τριβές, δεν ήταν η πρόθεση μου, ξεχνώ πολλές φορές πως απευθύνομαι σε ανθρώπους που δε γνωρίζουν το αντικείμενο και γράφω με τρόπο σκεπτόμενος πως είναι δεδομένο ότι γνωρίζεται από ιατρική. Είναι λάθος μου.

Μετά με ρωτάς ποια σχολή τελείωσα κτλ κτλ. Δλδ αμφιβάλλεις για τη δική μου αξιοπιστία, όμως για την αξιοπιστία αυτών που σου έγραψαν το φάρμακο ή στο σύστησαν αμφέβαλλες τόσο πολυ ποτέ; Αν θέλεις δώσε μου και εμένα τα ονόματα αυτών που στο σύστησαν/συνταγογράφησαν (γιατρων, φαρμακοποιών κτλ) και βλέπουμε ποιος είναι πιο αξιόπιστος και τι κίνητρα αλλά και πολύ δε περισσότερο τι γνώσεις επί των θεμάτων αυτών έχει.

Λοιπόν για να τελειώνουμε, μπήκα εδώ, ίσως με λάθος τρόπο και απότομα να γράψω αυτά, αναγνωρίζοντας πως μπορει να δυναμίτισα το κλίμα- όμως στην τελική είναι καλό αυτό γιατί πιστεύω ότι έστω και ένας να έχει αφυπνιστεί έστω και σε ενός το κεφάλι να έκρουσε το κουδούνι του κινδύνου είναι πολύ σημαντικό.
Ασχέτως αν συνεχίσει τη θεραπεία για όσο πάει η σκεφτεί κάποτε τη παύση της έχει πλέον την ενημέρωση και τη δυνατότητα να απευθυνθεί σε έναν ειδικό και να παρακολουθεί τη πορεία των ορμονών του και των λοιπών στοιχείων, οπότε αν κάποια μέρα ω μη γέννητω συμβεί κάτι να είναι όσο πιο κοντά γίνεται στο να το διορθώσει.
Ολα τα άλλα έρευνες, μελέτες, παρενέργειες κτλ είναι εκ του περισσού. Αν παίζεται τη ζωή σας κορώνα γράμματα με βάση στατιστικές δεν είμαι εγώ αυτός που θα συνδράμω σε αυτό το παιχνίδι.

Καλά να περνάτε
 

magic810

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Inotech είπε:
[quote author=magic810 link=topic=173.msg6244#msg6244 date=1233301871]
INOTECH σε εχω ξαναρωτησει ποια θεραπεια ακολουθεις τωρα, σε ποια σχολη εισαι και ποσο χρονων εισαι .....?Ειναι η τριτη φορα που σε ρωταω για την θεραπεια που ακολουθεις πλεον χωρις καμμια απαντηση..... :-\
ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ το φορουμ της φιναστεριδης.....απλα εχουν γραφτει αρθρα σε περιοδικα υαπαρχουν δεκαδες ερευνες ια την ασφαλεια του φαρμακου σε ποσοτητα 1mg....και ερχεσαι εσυ ενα πρωινο να πειςτα δικα σου.....χωρις να παρεξηγηθεις τουλαχιστον απο εμενα αλλα βλεπω οτι εχεις κολησει σε αυτο το θεμα και ουσιαστικα γραφεις αραδες σπαταλας οπως λες πολυτιμο χρονο για φιλοσοφιες του στυλ κανει αυτο κανει εκεινο χωρις ομως να εχω δει ακομα αποδειξεις πλην μερικων χρηστων που μιλουν σε ξενα φορουμ........
Ειπες οτι την σταματησες εγκαιρα την χρηση φιαναστεριδης?Γιατι πριν λιγες μερες ειχες γραψει οτι εισαι παθων απο effects φιναστεριδης και σκεφτεσαι να στραφεις προς αμερικη για να λυσεις το προβλημα σου.
Επισης ειπες οτι το πηρατε 40ατομα μαζικα...τι εννοεις οτι εισασταν καποιο ειδος πειραματοζωου????Δηλαδη ειπες οτι φοιτητες και καθηγητες ξυπνησατε ενα πρωι κανατε συλλογο ανδρων που πασχουν απο ανδρωγενετικη αλωπεκιαση και μαζευτηκατε και ειπατε σημερα θα πιουμε αυτο το χαπι που θα λυσει ολα τα προβληματα μας αλλα τελικα σας δημιουργηθηκαν αλλα......ΜΑΛΙΣΤΑ!!!!!
Εμενα ακομα κατι δεν μου κολλαει......
Και εκεινη την περιοδο ηταν που επαιρναν αλλα 200ατομα που μιλησατε τηλεφωνικα???
Τωρα ειναι που δεν μου κολλαει με τιποτα............θες να μου πεις δηλαδη οτι σας ειχε πιασει υστερια με το φαρμακο?
Επισης μου κανει εντυπωση που μιλησες με καθηγητες και φοιτητες για το φαρμακο και ενω ηταν νεο και υπο αμβισβητηση εσεις το πηρατε....εδω τωρα μετα απο τοσα χρονια και ακομα υπαρχουν αμβιβολιες και εσεις το πηρατε τοσο ευκολα??????

Τελος,θα σε παρακαλεσω πολυ απο την στιγμη που ξεκινησες ενα θεμα να μας πεις και τι θεραπεια ακολουθεις πλεον για την τριχοπτωση μιας και απο οτι καταλαβα το φορουμ το βρηκες απο αναζητηση για τριχοπτωση και τι θεραπεια ακολουθεις πλεον......
Σε παρακαλω απαντησε μου τουλαχιστον μονο σε αυτην την ερωτηση αφου για να το εχεις ψαξει θα ξερεις κατι καλυτερο απο την φιναστεριδη και θα μας βγαλεις
απο το τρυπακι να την παιρνουμε../...
ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ.......... 8)

magic810 τις μισές σκέψεις να έκανες για να διαστάυρωνες την πραγματική αξιοπιστία ή όχι της φιναστερίδης πιο χρήσιμο θα ήταν.

Μα καλά απορώ με τις ερωτήσεις σου. Είναι δυνατόν μετά τις παρενέργειες τις φιναστερίδης να ασχολούμαι πλέον με τις τρίχες μου; εδώ μιλάμε εχασα άλλα πράγματα πιο σημαντικά. Δηλαδή τί παίρνει για να σου εξηγήσω πόσο σημαντικός κρίκος είναι στον οργανισμό ή διυδροτεστοστερόνη, πρέπει να δείς φωτογραφίες και ιστολογικές εξετάσεις όρχεων προστάτη και ορμονικές ασθενών;
Εχω πολλές αλλά αυτό δεν αφορά εσάς σε αυτή τη φάση γιατί δε γνωρίζεται τι απεικονίζουν. Εδώ δε μπορείτε η "δε θέλετε" να καταλάβετε τα απλά. Ξεκινήστε να κάνετε μία μικρή έρευνα ορμονική και κρατήστε ένα log εξετάσεων που αφορούνε σε εσάς γιατί κάποια μέρα ίσως να ευγνωμονείται "κολλημένους" σα και εμένα. Εγώ δε μπήκα εδώ μέσα να δημιουργήσω τριβές, δεν ήταν η πρόθεση μου, ξεχνώ πολλές φορές πως απευθύνομαι σε ανθρώπους που δε γνωρίζουν το αντικείμενο και γράφω με τρόπο σκεπτόμενος πως είναι δεδομένο ότι γνωρίζεται από ιατρική. Είναι λάθος μου.

Μετά με ρωτάς ποια σχολή τελείωσα κτλ κτλ. Δλδ αμφιβάλλεις για τη δική μου αξιοπιστία, όμως για την αξιοπιστία αυτών που σου έγραψαν το φάρμακο ή στο σύστησαν αμφέβαλλες τόσο πολυ ποτέ; Αν θέλεις δώσε μου και εμένα τα ονόματα αυτών που στο σύστησαν/συνταγογράφησαν (γιατρων, φαρμακοποιών κτλ) και βλέπουμε ποιος είναι πιο αξιόπιστος και τι κίνητρα αλλά και πολύ δε περισσότερο τι γνώσεις επί των θεμάτων αυτών έχει.

Λοιπόν για να τελειώνουμε, μπήκα εδώ, ίσως με λάθος τρόπο και απότομα να γράψω αυτά, αναγνωρίζοντας πως μπορει να δυναμίτισα το κλίμα- όμως στην τελική είναι καλό αυτό γιατί πιστεύω ότι έστω και ένας να έχει αφυπνιστεί έστω και σε ενός το κεφάλι να έκρουσε το κουδούνι του κινδύνου είναι πολύ σημαντικό.
Ασχέτως αν συνεχίσει τη θεραπεία για όσο πάει η σκεφτεί κάποτε τη παύση της έχει πλέον την ενημέρωση και τη δυνατότητα να απευθυνθεί σε έναν ειδικό και να παρακολουθεί τη πορεία των ορμονών του και των λοιπών στοιχείων, οπότε αν κάποια μέρα ω μη γέννητω συμβεί κάτι να είναι όσο πιο κοντά γίνεται στο να το διορθώσει.
Ολα τα άλλα έρευνες, μελέτες, παρενέργειες κτλ είναι εκ του περισσού. Αν παίζεται τη ζωή σας κορώνα γράμματα με βάση στατιστικές δεν είμαι εγώ αυτός που θα συνδράμω σε αυτό το παιχνίδι.

Καλά να περνάτε
[/quote]

Τρεις ερωτησεις σου εκανα και μου απαντησες εμμεσα μονο στην μια...οτι δεν ασχολεισαι με τριχες.....
ΟΚ το δεχομαι ...αλλα εδω μπηκες για να μας αφυπνισεις????????
εψαχνες δηλαδη στο internet για φαγητα και βγηκε αυτο το site ετσι?
ΟΚ και αυτο το δεχομαι.......
και ειπες δεν μπαινω στο site να τους αφυπνισω????
ειπες σε ενα ποστ σου το προλαβα το κακο....και σε ενα αλλο επαθα μεγαλη ζημια....μπορεις σε παρακαλω πολυ να μου ξεκαθαρισεις τι επαθες τελικα γιατι με εχεις μπερδεψει?????

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ SITE EINAI KAI ΔΙΚΟ ΣΟΥ....ΟΠΩς ΕΙΝΑΙ ΟΛΩΝ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΟΠΟΤΕ ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΠΑΣ ΣΤΗ ΖΗΜΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙς ΠΑΘΕΙ?.............................
Οσον αφορα τον γιατρο μου μπορω να σου δωσω το ονομα του αν θελεις......ειναι καταξιωμενος στο χωρο του και ειναι απο τουσ ανθρωπους που αγαπαει αυτο που κανει....και πιστεψε με εχει απιστευτες γνωσεις.....και μαλιστα με διαπηστευτηρια.........
ΘΑ ΣΤΟ ΞΑΝΑΠΩ ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ
Καλα κανεις και τα λες...........δεν προκειται να σου πει κανενας τιποτα........απλα εχεις αφιερωσει τοσο χρονο και ακομα δεν εχεις απαντησει σε ουσιαστικα πραγματα......
και οσο για αυτο που ειπες οτι αν σκεφτομουν τα μισα...πιστεψε με δεν εισαι ο ανθρωπος που θα μου εξιταρει τους φοβους και το μυαλο μου για να σκεφτω.......!!!!τουλαχιστον δεν ο χεις κανει ακομα....περιμενω λοιπον να με βαλεις σε σκεψεις.......... ;)
αυτα και οταν λεω φιλικα το εννοω ψηλε......οκ?
 

zax

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Εγω παντως που παιρνω proscar εδω κ 1,5 μηνα περιπου 1μγ/μερα το σταματαω μετα απο αυτα που ειπε ο infotech.μου τα ελεγε κ ο γαμπρος μου που ειναι φοιτητης ιατρικης για το ποσο σοβαρες συνεπειες μπορει να εχει η χρηση φινα μακροχρονια...

Παντως δεν ειχα καμια παρενεργεια αυτον τον 1,5μηνα που το επαιρνα..ουτε προβληματα στυσης ουτε τιποτα
 

YPOMONETIKOS

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΠΗΡΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΔΩ ΜΕΣΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΜΠΟ....ΝΙΤΗ ΓΙΑΤΡΟΥΔΑΚΟ...
ΟΥΤΕ ΕΡΕΥΝΕΣ...
ΟΥΤΕ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΑΛΟ ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗΣ..
ΟΥΤΕ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΣΕ ΒΑΣΙΚΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑΝ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ....
ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΕΙΡΩΝΕΥΤΗΚΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΥ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΔΙΑΛΕΓΑ ΓΙΑ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΑΦΛΑΤΑΣ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΟΛΟ ΠΑΠΑΡ..ΙΕΣ.....
ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΜΑΣ...ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ...
ΕΓΩ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΜΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΑΣ ΠΑΕΙ ΝΑ Κ..ΨΕΙ ΤΟ ΛΑ..ΜΟ ΤΟΥ....

Σημ.: Δεν μου αρέσει να πειράζω τα post μελών, αλλά διόρθωσα μια λέξη σου -Admin.
 

Άκης

Administrator
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Admin είπε:
Και μιας και ανέφερε ο bill τα pm παραπάνω, τα νέα μέλη ελέγχονται ναι, όταν κρίνω ότι κάτι τρέχει με αυτούς. Στην περίπτωση αυτή, δεν παρακολουθούσα τον bill αλλά άλλον για να δω αν κάνει τπτ "υπογείως".
Το κάνω για να διασφαλίσω ότι δεν θα σας ζητήσουν/πουν/προτείνουν κάτι που δεν είναι σωστό και πολύ πιθανών ο ένας στους δέκα να το δεχτεί. Δεν το κάνω για να ελέγχω τα μηνύματα σας, δεν με ενδιαφέρει άλλωστε.

jdim είπε:
admin επειδη ξανααναφερθηκες σε μενα σε ποστ σου που ειπες για τον bill....στα forum γινεται ελεγχος για κακοβουλα μηνυματα κ οχι μηνυματα διαφορετικης αποψης οπως κανεις εσυ.κ αφου δεν ειδες ουτε να κανω καποια προσπαθεια διαφημισης η πωλησης η οτιδηποτε κακοβουλο.
Δεν συνεχίζω. Όπως βλέπεις αναφέρω ότι δεν κοιτούσα εσένα, αλλά άλλον. Έτυχε και έστειλες μήνυμα και τα πήρα όταν μας είπες άσε τους να το παίζουν ξερόλες κλπ.
Οκ, θέλουμε να καταστραφούμε με την χρήση φίνας.
Και αν γινόταν να μην έγραφες και με Greeklish, ακόμη καλύτερα.

Inotech είπε:
Μα καλά απορώ με τις ερωτήσεις σου. Είναι δυνατόν μετά τις παρενέργειες τις φιναστερίδης να ασχολούμαι πλέον με τις τρίχες μου; εδώ μιλάμε εχασα άλλα πράγματα πιο σημαντικά.

Δηλαδή τί παίρνει για να σου εξηγήσω πόσο σημαντικός κρίκος είναι στον οργανισμό ή διυδροτεστοστερόνη, πρέπει να δείς φωτογραφίες και ιστολογικές εξετάσεις όρχεων προστάτη και ορμονικές ασθενών;
Μας λες και τι ακριβώς έπαθες; Αναλυτικά, ανέβασε-σκανάρησε εξετάσεις/γνωματεύεις ιατρών κλπ.

Inotech είπε:
Μετά με ρωτάς ποια σχολή τελείωσα κτλ κτλ. Δλδ αμφιβάλλεις για τη δική μου αξιοπιστία, όμως για την αξιοπιστία αυτών που σου έγραψαν το φάρμακο ή στο σύστησαν αμφέβαλλες τόσο πολυ ποτέ; Αν θέλεις δώσε μου και εμένα τα ονόματα αυτών που στο σύστησαν/συνταγογράφησαν (γιατρων, φαρμακοποιών κτλ) και βλέπουμε ποιος είναι πιο αξιόπιστος και τι κίνητρα αλλά και πολύ δε περισσότερο τι γνώσεις επί των θεμάτων αυτών έχει.
Εσένα αν δεν κάνω λάθος δεν σε γνωρίζει, πλην ένα ψευδώνυμο ενώ αν του το έγραψε κάποιος, αυτός θα είναι όπως αντιλαμβάνομαι ο γιατρός του.
Εσύ τι λες, ποιον να εμπιστευτεί; Και σιγά τα κίνητρα, να του γράψει ένα χάπι που προορίζεται για γέρους με προστάτη και να το κόψει για να του βγει φτηνά.

Εσύ όπως είπαμε καλά τα λες, οι έρευνες που βασίζεις τα λεγόμενα σου είναι για μεγάλες ποσότητες, η Merck λέει ότι ανεβάζει την τεστο (γνωστό αυτό από καιρό) και την οιστραδιόλη ένα 15% αλλά είναι αποδεκτό και είναι στην φυσιολογική κλίμακα (μιλάμε πάντα η ποσότητα 1mg) κλπ.
Αντί να γράφεις ότι γράφεις, μπορείς να βάλεις κάποια απόδειξη που να το γράφει ρητά, οι ασθενείς λαμβάνανε propecia ή 1mg ημερησίως.

Μάλιστα, αναμένεται και νέα έρευνα δεκαετούς κλίμακας για την ασφάλεια του propecia η οποία θα κυκλοφορήσει σύντομα.

Τόσοι γιατροί ανα τον κόσμο και οι δικοί μας, λες να κάνουν λάθος; Γιατί δεν ξέρουν αυτοί τι παίζει με τις ορμόνες και όποια διαταραχή τους; Δεν θα κάθονταν να πουν "για σιγά ρε, τι μας λέει αυτήν η Merck, δεν ισχύει αυτό" και δεν θα βγαίναν μετά στα forums να πουν την γνώμη τους με αποδείξεις κλπ; Ισα ίσα που θα γινόταν και διάσημοι.

Θεωρείς τον εαυτό σου ανώτερο σε γνώση από όλους; Πιστεύεις ότι αυτό που γνωρίζεις εσύ, δεν μπορεί να το μάθει και ένας 18χρονος με μία ώρα αναζήτησης στο net?
Δεν είμαστε στην εποχή σου που πήγαινες φοιτητής, είμαστε στην εποχή του net.

Και το ξαναλέω για να το ξαναδιαβάσουν όλοι.
Όλα τα σκευάσματα εδώ σήμερα μπορεί να κρίνονται θετικά (βάση ερευνών, αποτελεσμάτων, χρηστών κλπ), αλλά αν αύριο αποδειχτεί το παραμικρό ότι μπορεί να κάνει έστω και να χάσεις το μικρό νύχι σου πχ, (όχι μόνο σε εσωτερικά όργανα που είναι ποιο σοβαρά τα πράγματα) θα το θάψω εγώ πρώτος. Αλλά πως μπορώ να πω κάτι για ένα φάρμακο, όταν δεν το έχω διαβάσει κάπου;
Και χωρίς παρεξήγηση φίλε Inotech, δεν σε ξέρω και δεν έχω τπτ μαζί σου (και ποιος ξέρει αν ποτέ κάνουμε συνάντηση σαν μέλη να πιούμε και μπύρες σαν κολλητάρια), αλλά και ποιος μου εγγυάτε εμένα ότι εσύ δεν πήρες παραπάνω δόση ή δεν πήρες και κάτι άλλο μαζί και είδες κάτι ή παίχτηκε τπτ περίεργο με καμία γυναίκα πάνω στην πράξη κλπ κλπ και δεν πήρες τπτ ανάποδες με αυτό και κόλλησες κανα κόμπλεξ και το θάβεις; Στο ξαναλέω, δεν το γράφω για να παρεξηγηθείς, δεν έχω τπτ μαζί σου και δεν σε ξέρω κιόλας, αλλά δεν μου το εγγυάται κανείς αυτό.

Γιατί λες ότι δεν παίζει ρόλο πόση ποσότητα λάβεις ή σε πόσο καιρό, ενώ το γράφημα παραπάνω δείχνει διαφορές στα επίπεδα DHT στο αίμα ανάλογα με την ποσότητα, που σημαίνει ότι από μόνο του αυτό έρχεται κόντρα σε αυτά που λες.
Και επειδή έχω δει δύο τρεις φορές να αναφέρεις τους ναρκομανείς σαν παράδειγμα, δεν είναι κάπως άκυρο; Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος στον κόσμο που να λέει ότι δεν κάνει κακό η πρέζα και τσουπ να κάνει και ωχ το παιδί έπεσε θύμα απ@της, σε αντίθεση με την φινα στο 1mg όπου υπάρχουν εκατοντάδες που λένε ότι η χρήση του αυτήν είναι safe.

Εκτός από άτομα, δεν διάβασα σε γιατρό να λέει κάτι περίεργο για αυτήν (φινα).
Και πχ ένας γιατρός στην Ελλάδα μπορεί να μην γνωρίζει την φινα ή να μην του κολλάει φάρμακο για προστάτη για τριχόπτωση, αλλά στο Αμέρικα που διαβάζω εγώ τουλάχιστον γιατρούς, το έχουν επίσημα από του... ΕΟΦ τους.
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

2 βδομάδες χρήσης φινα και εχω σοβαρά side effects. Ξυπνάω 5 το πρωί με προβλήματα σοβαρής και παρατεταμένης στύσης(χωρίς πλάκα) τι να κάνω να το κόψω? :p
 
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

NoMoreLoss είπε:
2 βδομάδες χρήσης φινα και εχω σοβαρά side effects. Ξυπνάω 5 το πρωί με προβλήματα σοβαρής και παρατεταμένης στύσης(χωρίς πλάκα) τι να κάνω να το κόψω? :p
μηπως τα μπερδευεις λογο χρωματος...???
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :D :D :D
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

πέρα απο την πλάκα δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα έως τώρα η φίνα και ελπίζω πως δεν θα το κάνει. περισσότερα προβλήματα μου έχει παρουσιάσει το βρομοτσίγαρο :-[ τόσα χρόνια (12) και μπορεί να φέρει ευθύνη και για την τριχόπτωση μου καθώς και την απόδοση στο sex γιατί μην κρυβόμαστε είμαι 32 και καταλαβαίνω ότι δεν είμαι 20 απο αυτό το θέμα.
 
Μπλουζα