To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Άκης

Administrator
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Georgex6 είπε:
Εγω παιδια 3 μηνες που το χα σταματησει καθε πρωι ειχα στυση και τωρα οχι αλλα δε το σταματαω γιατι ειχα τρελη τριχοπτωση και τωρα στο λουσιμο φευγουν πολυ λιγες τριχες.Αραγε το revivogen θα μου εκανε τη δουλεια που μου κανει η φιναστεριδη? (ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΜΟΥ ΣΤΑΝΤΑΡ)
1mg παιρνω απο φαρμακειο 28 ευρω τα 70 χαπια
George, κακά τα ψέματα, αλλά το Revivogen δεν θα σου δώσει τα ίδια αποτελέσματα με το Proscar. Είναι μεν το αγαπημένο μου τοπικό (σε εμπορικά πάντα), αλλά η αλήθεια είναι αυτήν, το χάπι είναι χάπι...

Inotech είπε:
Πάρα πολύ ωραία. Πάρα πολύ φυσιολογικό να μικρύνει το πέος σου !. Οσο πιο πολύ συνεχίσεις τη χρήση του φαρμάκου τόσο πιο "καλά" θα τα πας.
Αυτό φίλε μου το λες με βάση κάποια έρευνα που διάβασες; Γιατί καλό θα ήταν, όπως σου είπα και σε άλλο post, αν έχεις κάποια πηγή όλων αυτών των θεμάτων να μας την έδινες.
Οπως το ξαναείπα, δεν τα λέω για να αντιπαρατεθώ μαζί σου, αλλά το να μιλάμε με στοιχεία είναι μακράν το καλύτερο.

Inotech είπε:
Αύριο το πρωί νηστικός στις 8.30 κατευθύνσου στο πλησιέστερο ενδοκρινολογικό εργαστήριο και πες τους πως θες να κάνεις τις εξής εξετάσεις
Οιστραδιόλη (E2)
Διορθώστε με, αλλά η οιστραδιόλη δεν είναι ορμόνη των γυναικών;

Ή υπάρχει και στους άντρες; Sorry, δεν το γνωρίζω.

Inotech είπε:
αυτές για αρχή και βλεπουμε ανάλογα με τη περίσταση
...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giorgos 29

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

αυτο που ξερω εγω και απο την εμπειρια μου ειναι πως με τα χαπια και με ολα τα αλλα για να κρατησουμε αυτες
τις πεντε τριχες μας εχουμε μπλεξει ασχημα φοβομαστε να παμε για εξετασεις γιατι ο μικροβιολογος θα φρικαρει με ολα αυτα που θα
δει αυτη ειναι η αληθεια παιδια οσο και να μη θελουμε να τη πιστεψουμε με proscar propesia θελουμε δε θελουμε παρεμβαινουμε στις ορμονες μας και αν τα σταματησουμε τα ρημαδια θα μας πεσουνε και αυτα που μας εχουν μεινει.δηλ. μπρος γκρεμος και πισω ρεμα καλυτερα να μην εμπλεκα μ αυτα πιο πολλα μαλλια θα ειχα σας μιλαω ειλικρινα και για να μη παρεξηγηθω μιλαω παντα για μενα
 

Inotech

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Admin έχω 1000 έρευνες να στείλω. Δε φτάνουν, πίστεψε με. Γιατί άντε και να τη διαβάσεις τι συμπέρασμα θα βγεί; . Oi έρευνες γίνονται από φαρμακευτικές και απο πανεπιστημιακά ιδρύματα για συγκεκριμένους λόγους χρησιμοποιούνε συγκεκριμένες ηλικιακές ομάδες, σε συγκεκριμένες ώρες με συγκεκριμένες μεθόδους. Τπτ δε γίνεται τυχαία. Δεν είναι για να αποδείξουν σε εμένα και σε εσένα αν κάνει ένα φάρμακο ή όχι αλλά σε κάποιους αλλους.

Αν βασίζεσαι στις έρευνες τότε να σου δώσω καμία δεκαριά όπου η μία αντικρούει την άλλη να δούμε αν θα βγάλεις συμπερασμα.

Οποια ορμόνη έγραψα υπάρχει και στους άνδρες και στις γυνάικες. Η οιστραδιόλη-Ε2 υπάρχει και παίζει βασικό ρόλο στη στύση, στο μέγεθος του προστάτη, στη σύσταση των μαστών, στα συναισθήματα, στο μεταβολισμό, στην κατάσταση των αγγείων, στα ποιότητα των οστών σου και σε πάρα πολλές άλλες διεργασίες.

Το σημαντικό είναι να έχει κάποιος σωστό κλάσμα τεστοστερόνης/οιστραδιόλης και όχι να έχει απλά ένα νούμερο που να υποδηλώνει πως έισαι στα φυσιολογικά.

Από εκεί και ύστερα η οιστραδιόλη ε2 είναι η βασική ορμόνη που διαταράσσεται όταν λαμβάνει κάποιος φιναστερίδη και έχει ήδη ανεβασμένη τεστοστερόνη (αν είσαι 55+ μη μασάς δε θα υποστείς τπτ σημαντικό γιαυυτό και το proscar δεν έχει δώσει τόσο μεγάλο αριθμό παρενεργειών και δεν ανάγκασε και τη φιναστερίδη propecia να υποστεί τους ίδιους ελέγχους- είναι trick της Merck). Oi έλεγχοι που περνάνε αυτά τα φάρμακα από τον fda είναι αστείοι δε θα ήθελες να ξέρεις. Κ

Ο χρόνος όμως που γίνεται αυτή η διαταραχή είναι ποικίλος. Χρειάζομαι ένα γράφημα για να στο δώσω να καταλάβεις.

Οσο περισσότερο χρόνο λαμβάνεις φιναστερίδη τόσο πιο λιγότερη επίδραση έχει η οιστραδιόλη Ε2 στις γοναδοτροπίνες σου και έτσι στη τεστοστερόνη γιατί ήδη έχει καταστείλει τον άξονα σου. Αυτό έχει σα συνέπεια εσύ όσο λαμβάνεις το φάρμακο να νιώθεις καλά, όταν όμως το κόψεις μπορεί να συμβούνε πράγματα που δε θα τα ήθελες. Μπορεί να συμβούνε και κατα τη διάρκεια της λήψης του κάποια μέρα.

Η φιναστερίδη προκαλεί μερική καταστολή του άξονα των γοναδοτροπινών εν μέσω άλλων. Αυτό για να το καταλάβει ένα γιατρός ο οποίος δεν έχει δει ή κουράρει αθλητές,bodybuilders κτλ που κάνουν χρήση φαρμάκων θα είναι εξαιρετικά δύσκολο οπότε θα πρέπει να του το εξηγήσεις εσύ ή οποιοσδήποτε. Καλή
τύχη δλδ. Το να εξηγείς σε ένα γιατρό κάτι που δε καταλαβαίνει ή δε γνωρίζει στην Ελλάδα είναι σα να εξηγείς
σε ένα παιδάκι τι έιναι ο πύραυλος.
 

giorgos 29

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Inotech είπε:
Admin έχω 1000 έρευνες να στείλω. Δε φτάνουν, πίστεψε με. Γιατί άντε και να τη διαβάσεις τι συμπέρασμα θα βγεί; . Oi έρευνες γίνονται από φαρμακευτικές και απο πανεπιστημιακά ιδρύματα για συγκεκριμένους λόγους χρησιμοποιούνε συγκεκριμένες ηλικιακές ομάδες, σε συγκεκριμένες ώρες με συγκεκριμένες μεθόδους. Τπτ δε γίνεται τυχαία. Δεν είναι για να αποδείξουν σε εμένα και σε εσένα αν κάνει ένα φάρμακο ή όχι αλλά σε κάποιους αλλους.

Αν βασίζεσαι στις έρευνες τότε να σου δώσω καμία δεκαριά όπου η μία αντικρούει την άλλη να δούμε αν θα βγάλεις συμπερασμα.

Οποια ορμόνη έγραψα υπάρχει και στους άνδρες και στις γυνάικες. Η οιστραδιόλη-Ε2 υπάρχει και παίζει βασικό ρόλο στη στύση, στο μέγεθος του προστάτη, στη σύσταση των μαστών, στα συναισθήματα, στο μεταβολισμό, στην κατάσταση των αγγείων, στα ποιότητα των οστών σου και σε πάρα πολλές άλλες διεργασίες.

Το σημαντικό είναι να έχει κάποιος σωστό κλάσμα τεστοστερόνης/οιστραδιόλης και όχι να έχει απλά ένα νούμερο που να υποδηλώνει πως έισαι στα φυσιολογικά.

Από εκεί και ύστερα η οιστραδιόλη ε2 είναι η βασική ορμόνη που διαταράσσεται όταν λαμβάνει κάποιος φιναστερίδη και έχει ήδη ανεβασμένη τεστοστερόνη (αν είσαι 55+ μη μασάς δε θα υποστείς τπτ σημαντικό γιαυυτό και το proscar δεν έχει δώσει τόσο μεγάλο αριθμό παρενεργειών και δεν ανάγκασε και τη φιναστερίδη propecia να υποστεί τους ίδιους ελέγχους- είναι trick της Merck). Oi έλεγχοι που περνάνε αυτά τα φάρμακα από τον fda είναι αστείοι δε θα ήθελες να ξέρεις. Κ

Ο χρόνος όμως που γίνεται αυτή η διαταραχή είναι ποικίλος. Χρειάζομαι ένα γράφημα για να στο δώσω να καταλάβεις.

Οσο περισσότερο χρόνο λαμβάνεις φιναστερίδη τόσο πιο λιγότερη επίδραση έχει η οιστραδιόλη Ε2 στις γοναδοτροπίνες σου και έτσι στη τεστοστερόνη γιατί ήδη έχει καταστείλει τον άξονα σου. Αυτό έχει σα συνέπεια εσύ όσο λαμβάνεις το φάρμακο να νιώθεις καλά, όταν όμως το κόψεις μπορεί να συμβούνε πράγματα που δε θα τα ήθελες. Μπορεί να συμβούνε και κατα τη διάρκεια της λήψης του κάποια μέρα.

Η φιναστερίδη προκαλεί μερική καταστολή του άξονα των γοναδοτροπινών εν μέσω άλλων. Αυτό για να το καταλάβει ένα γιατρός ο οποίος δεν έχει δει ή κουράρει αθλητές,bodybuilders κτλ που κάνουν χρήση φαρμάκων θα είναι εξαιρετικά δύσκολο οπότε θα πρέπει να του το εξηγήσεις εσύ ή οποιοσδήποτε. Καλή
τύχη δλδ. Το να εξηγείς σε ένα γιατρό κάτι που δε καταλαβαίνει ή δε γνωρίζει στην Ελλάδα είναι σα να εξηγείς
σε ένα παιδάκι τι έιναι ο πύραυλος.
εχεις δικιο φιλε μου σε οσα λες φιναστερίδη και μακροπροθεσμες παρενεργειες αλλα μπρος τα καλη τι ειναι ο πονος λεει ο λαος ενδιαφερθηκε ποτε κανεις που περνει φιναστερίδη για το πιο απλο τα ηπατικα του ενζυμα ας κανει μια εξεταση και μετα να συνεχισουμε τη συζητηση και τι επιπλοκες μπορει να εχει αυτο στην υγεια
 

magic810

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Παντως φιλε μακαρι να γνωριζεις οσα λες...καλο ειναι να υπαρχει και ενας ανθρωπος στο forum που να μπορεσει να μας εξηγησει καποια πραγματα....οπως αυτα που αναφερεις τωρα...το εννοω αυτο που λεω. ;)
 
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

βασικα φιλε αμα κανεις ολες αυτες τις εξετασεις τι ακριβος θα δειξουν...??
σε ποια κατασταση βρησκετε ο οργανισμος σου μετα απο την χρηση αυτου του φαρμακου?
 

bilr09

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

ΕΠΕΙΔΗ ΦΙΛΕ ΒΛΕΠΩ ΞΕΡΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ...ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ...ΤΟΠΙΚΑ ΟΠΩΣ ΤΟ REGAIN,MINOXIDIL Η REVIVOGEN ΑΠΟ DHT BLOCKERS H ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ Κ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΠΙΚΗ Η ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΗ??ΕΓΩ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΜΟΝΟ REGAIN K REVIVOGEN...ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΤΟ ΧΑΠΙ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ.
 

Donnie

Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Inotech είπε:
Admin έχω 1000 έρευνες να στείλω. Δε φτάνουν, πίστεψε με. Γιατί άντε και να τη διαβάσεις τι συμπέρασμα θα βγεί; . Oi έρευνες γίνονται από φαρμακευτικές και απο πανεπιστημιακά ιδρύματα για συγκεκριμένους λόγους χρησιμοποιούνε συγκεκριμένες ηλικιακές ομάδες, σε συγκεκριμένες ώρες με συγκεκριμένες μεθόδους. Τπτ δε γίνεται τυχαία. Δεν είναι για να αποδείξουν σε εμένα και σε εσένα αν κάνει ένα φάρμακο ή όχι αλλά σε κάποιους αλλους.

Αν βασίζεσαι στις έρευνες τότε να σου δώσω καμία δεκαριά όπου η μία αντικρούει την άλλη να δούμε αν θα βγάλεις συμπερασμα.

Οποια ορμόνη έγραψα υπάρχει και στους άνδρες και στις γυνάικες. Η οιστραδιόλη-Ε2 υπάρχει και παίζει βασικό ρόλο στη στύση, στο μέγεθος του προστάτη, στη σύσταση των μαστών, στα συναισθήματα, στο μεταβολισμό, στην κατάσταση των αγγείων, στα ποιότητα των οστών σου και σε πάρα πολλές άλλες διεργασίες.

Το σημαντικό είναι να έχει κάποιος σωστό κλάσμα τεστοστερόνης/οιστραδιόλης και όχι να έχει απλά ένα νούμερο που να υποδηλώνει πως έισαι στα φυσιολογικά.

Από εκεί και ύστερα η οιστραδιόλη ε2 είναι η βασική ορμόνη που διαταράσσεται όταν λαμβάνει κάποιος φιναστερίδη και έχει ήδη ανεβασμένη τεστοστερόνη (αν είσαι 55+ μη μασάς δε θα υποστείς τπτ σημαντικό γιαυυτό και το proscar δεν έχει δώσει τόσο μεγάλο αριθμό παρενεργειών και δεν ανάγκασε και τη φιναστερίδη propecia να υποστεί τους ίδιους ελέγχους- είναι trick της Merck). Oi έλεγχοι που περνάνε αυτά τα φάρμακα από τον fda είναι αστείοι δε θα ήθελες να ξέρεις. Κ

Ο χρόνος όμως που γίνεται αυτή η διαταραχή είναι ποικίλος. Χρειάζομαι ένα γράφημα για να στο δώσω να καταλάβεις.

Οσο περισσότερο χρόνο λαμβάνεις φιναστερίδη τόσο πιο λιγότερη επίδραση έχει η οιστραδιόλη Ε2 στις γοναδοτροπίνες σου και έτσι στη τεστοστερόνη γιατί ήδη έχει καταστείλει τον άξονα σου. Αυτό έχει σα συνέπεια εσύ όσο λαμβάνεις το φάρμακο να νιώθεις καλά, όταν όμως το κόψεις μπορεί να συμβούνε πράγματα που δε θα τα ήθελες. Μπορεί να συμβούνε και κατα τη διάρκεια της λήψης του κάποια μέρα.

Η φιναστερίδη προκαλεί μερική καταστολή του άξονα των γοναδοτροπινών εν μέσω άλλων. Αυτό για να το καταλάβει ένα γιατρός ο οποίος δεν έχει δει ή κουράρει αθλητές,bodybuilders κτλ που κάνουν χρήση φαρμάκων θα είναι εξαιρετικά δύσκολο οπότε θα πρέπει να του το εξηγήσεις εσύ ή οποιοσδήποτε. Καλή
τύχη δλδ. Το να εξηγείς σε ένα γιατρό κάτι που δε καταλαβαίνει ή δε γνωρίζει στην Ελλάδα είναι σα να εξηγείς
σε ένα παιδάκι τι έιναι ο πύραυλος.


Δε χρειάζεται να στείλεις 1000 άρθρα. Θα σε παρακαλούσα να μας έδινες 10 άρθρα (ή τα links τους) από ιατρικά περιοδικά ή τουλάχιστον να τα έστελνες στον Άκη (administrator) στα οποία να καταγράφονται μόνο οι αρνητικές συνέπειες της φιναστερίδης στον ανθρώπινο οργανισμό.
 

Άκης

Administrator
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

giorgos 29 είπε:
αυτο που ξερω εγω και απο την εμπειρια μου ειναι πως με τα χαπια και με ολα τα αλλα για να κρατησουμε αυτες
τις πεντε τριχες μας εχουμε μπλεξει ασχημα φοβομαστε να παμε για εξετασεις γιατι ο μικροβιολογος θα φρικαρει με ολα αυτα που θα
δει αυτη ειναι η αληθεια παιδια οσο και να μη θελουμε να τη πιστεψουμε με proscar propesia θελουμε δε θελουμε παρεμβαινουμε στις ορμονες μας και αν τα σταματησουμε τα ρημαδια θα μας πεσουνε και αυτα που μας εχουν μεινει.δηλ. μπρος γκρεμος και πισω ρεμα καλυτερα να μην εμπλεκα μ αυτα πιο πολλα μαλλια θα ειχα σας μιλαω ειλικρινα και για να μη παρεξηγηθω μιλαω παντα για μενα
Τι πιστεύεις ότι θα δει ο μικροβιολόγος σου; Και δεν νομίζω να σε πίεσε κανείς.

Inotech είπε:
Admin έχω 1000 έρευνες να στείλω. Δε φτάνουν, πίστεψε με. Γιατί άντε και να τη διαβάσεις τι συμπέρασμα θα βγεί; . Oi έρευνες γίνονται από φαρμακευτικές και απο πανεπιστημιακά ιδρύματα για συγκεκριμένους λόγους χρησιμοποιούνε συγκεκριμένες ηλικιακές ομάδες, σε συγκεκριμένες ώρες με συγκεκριμένες μεθόδους. Τπτ δε γίνεται τυχαία. Δεν είναι για να αποδείξουν σε εμένα και σε εσένα αν κάνει ένα φάρμακο ή όχι αλλά σε κάποιους αλλους.

Αν βασίζεσαι στις έρευνες τότε να σου δώσω καμία δεκαριά όπου η μία αντικρούει την άλλη να δούμε αν θα βγάλεις συμπερασμα.
Αυτό που προσπαθείς να πεις ή να πείσεις, θα ήταν προτιμότερο να μας δώσεις έρευνες ή link έγκυρων sites κλπ.
Αν ίσχυε κάτι τέτοιο που αναφέρεις, θα βούιζε το internet.
Στις έρευνες βασίζομαι εγώ. ΔΕΝ υπάρχει έρευνα που να λέει ότι λες σε 1mg την ημέρα δόσης.
Έχω διαβάσει πάρα πολλά πριν το βάλω στο στόμα μου, δεν πήγα ξυπόλητος στα αγκάθια.
Αναμένω έρευνες και links, αλλιώς δεν μπορούμε να μιλήσουμε με στοιχεία.

Inotech είπε:
Οποια ορμόνη έγραψα υπάρχει και στους άνδρες και στις γυνάικες. Η οιστραδιόλη-Ε2 υπάρχει και παίζει βασικό ρόλο στη στύση, στο μέγεθος του προστάτη, στη σύσταση των μαστών, στα συναισθήματα, στο μεταβολισμό, στην κατάσταση των αγγείων, στα ποιότητα των οστών σου και σε πάρα πολλές άλλες διεργασίες.
Και μία έρευνα που να αναφέρει ότι επηρεάζεται από την φιναστερίδη;
Και όμως υπάρχει η εξής έρευνα με τίτλο "Mechanism of Salutary Effects of Finasteride on Post-traumatic Immune/Inflammatory Response: Upregulation of Estradiol Synthesis."
που λέει στο συμπέρασμα του:
CONCLUSION:: These results suggest that inhibition of 5alpha-reductase leads to the conversion of testosterone to 17beta-estradiol, which produces salutary effects on the post-traumatic immune response.

Inotech είπε:
γιαυυτό και το proscar δεν έχει δώσει τόσο μεγάλο αριθμό παρενεργειών και δεν ανάγκασε και τη φιναστερίδη propecia να υποστεί τους ίδιους ελέγχους- είναι trick της Merck). Oi έλεγχοι που περνάνε αυτά τα φάρμακα από τον fda είναι αστείοι δε θα ήθελες να ξέρεις. Κ
Και σε αυτό θα ήθελα μία απόδειξη σχετικά.

bilr09 είπε:
ΕΠΕΙΔΗ ΦΙΛΕ ΒΛΕΠΩ ΞΕΡΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ...ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ...
Πληροφορίες θα είναι όταν επιβεβαιωθούν με έρευνες όπου αναφέρεται καθαρά το 1mg φιναστερίδης ανά ημέρα.
Έχει ξανασυζητηθεί το συγκεκριμένο και όλες οι έρευνες έλεγαν για 5mg, ποσότητα ως και 6πλάσια από αυτήν που παίρνουμε για τα μαλλιά μας (1/6 proscar, 0.8mg)
 

Άκης

Administrator
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Να αναφέρω και κάτι ακόμη.
Το 1mg φιναστερίδης ΔΕΝ μπλοκάρει 100% την DHT. Υπάρχει σχετική έρευνα που το αναφερει, ότι μπλοκάρει το 60-80%, αφήνοντας το υπόλοιπο να υπάρχει και να κάνει αυτό που προορίζεται να κάνει. Φυσικά υπάρχουν πράγματα για την DHT και τον ρόλο της που δεν τα ξέρουμε, αλλά χρησιμοποιεί κανείς το 1mg για αυτά που ξέρει ότι κάνει, την τριχόπτωση ή σε μεγαλύτερη δόση τον προστάτη.
Υπάρχουν πολλά άτομα στο διαδίκτυο που χρησιμοποιούν για πάνω από 10χρόνια φιναστερίδη και δεν αναφέρουν τίποτα, ακόμη και με εξετάσεις αίματος τους.
Και δεν μιλάμε για 10 αλλά για πολλούς. Μία αναζήτηση στα ξένα forums όπου έχουν κατηγορίες με επιτυχείς θεραπείες, θα σας πείσει.
 

magic810

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

παιδια ειπαμε για την φιναστεριδη...για την ντουταστεριδη διαβασα σε καποια ερευνα οτι αναφερονται λιγοτερα side effects θα ψαξω να το βρω και θα το δημοσιευσω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Inotech

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Admin είπε:
Διαβάστε και αποτελέσματα εξετάσεων στο αίμα ασθενών σε μία έρευνα μεταξύ 2.5mg και 5mg φιναστερίδης.
http://www.eje-online.org/cgi/reprint/147/4/467.pdf

Λοιπον εγώ επειδή άρχισα να διασκεδάζω εδώ μέσα πλέον θα ξανατοποθετηθώ

Admin , με όλο το σεβασμό, αλλά για όνομα του Θεού τι έρευνες θέλεις να σου δώσω όταν δε μπορείς να καταλάβεις καν τι διαβάζεις.

Ξερεις τι είναι αυτό που έχεις ποστάρει παραπάνω; Αυτό είναι μελέτη χρήσης φιναστερίδης σε ΓΥΝΑΙΚΕΣ που πάσχουν από υπερβολική ΤΡΙΧΟΦΥΙΑ σε ανεπιθύμητες περιοχές. Αυτό δείχνει την ισχύ της φιναστερίδης στο να καταστέλλει τα ανδρογόνα.

Με βάση τέτοιες έρευνες έλαβες την απόφαση να χρησιμοποιήσεις ένα φάρμακο και να το υπερασπίζεσαι κιόλας ; Δε θέλω να το πιστέψω

Πιο πάνω πάλι γράφεις για μία άλλη έρευνα "Mechanism of Salutary Effects of Finasteride on Post-traumatic Immune/Inflammatory Response: Upregulation of Estradiol Synthesis" και These results suggest that inhibition of 5alpha-reductase leads to the conversion of testosterone to 17beta-estradiol, which produces salutary effects on the post-traumatic immune response"

δηλαδή εν ολίγεις εσύ βγαζεις τα μάτια σου με τα ίδια σου τα χέρια.. δε χρειάζεται να προσπαθήσω κάν!

Καλά, ξερεις κανέναν άντρα στο κόσμο που να θέλει να αυξήσει τη 17βήτα-οιστραδιόλη έναντι της τεστοστερόνης ; Τι θα πει σε περιπτώσεις μετατραυματικού στρες; Πασχεις εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος εδώ μεσα από μετατραυματικό στρες και ψάχνετε να καταπραύνετε την ανοσολογική σας απόκριση; για το PTSD υπάρχουν συγκεκριμένα φάρμακα και ανήκουν σε άλλη κατηγορία παντελώς άσχετη με αντιανδρογόνα.

Καταλαβαίνω οτι πρέπει να στηρίξεις την απόφαση σου να χρησιμοποιήσεις το συγκεκριμένο φάρμακο. Επίσης καταλαβαίνω πως δε γνωρίζεις από ιατρική,βιοχημεία και όσα και να γράψω, όσα και να προσπαθήσω να σου εξηγήσω ΔΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣΤΕΙΣ. Απλα θα συνεχίσεις να το παίρνεις μέχρι να καταστραφείς, γιατί θα γίνει αυτό δεν υπάρχει περίπτωση εκτός αν έχεις βιονικό οργανισμό άξονες υποδοχείς και κύτταρα που δεν αισθάνονται δράσεις και αντιδράσεις των ορμονών.

Σε κάθε περίπτωση όπως έλεγε και ένας γνωστός πυρηνικός φυσικός ο "αφελής" δε μαθαίνει από τα λάθη του αλλά από τη καταστροφή του. . Και για να μη βγάλω τον εαυτό μου απ'εξω γιατί και γω ήμουν αφελής , γιατί προφανώς και εγώ το χρησιμοποιήσα ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΜΟΥ αλλά και 2 συμφοιτητών μου που το έπαιρναν και τώρα έχουν και αυτοί παραπλήσεις παρενέργειες.

Τώρα εγώ σου λέω πως δε μπορείς να καταλάβεις τι θα πεί να έχεις για χρόνια μία ουσία μέσα στον οργανισμό σου που να μπλοκάρει έστω και 5% (όχι 50-70 που κάνει η φιναστερίδη) τη δράση της 5α-ρεδουκτάσης Ι η ΙΙ. Μιλάμε για το πιο ισχυρό ανδρογόνο του οργανισμού. Και αν δεχτούμε ότι αυτοί που παρουσιάζουν άμεσες αντιδράσεις από τη φιναστερίδη έχουν ενα ιδιότυπο νευροενδοκρινολογικό άξονα ή πάσχουν έστω από σύνδρομο υπερευαισθησίας μα και το υπόλοιπο του πλυθησμού αργά ή γρήγορα θα νοησει τις παρενέργειες των αυξημένων οιστρογόνων και της καταστολής των αξόνων. Δεν υπάρχει περίπτωση για αυτό που σου λέω.

Πότε θα γίνει αυτо;Οταν πρώτον, φτάσεις στο σημείο αυτό που η τεστοστερόνη και η Διυδρο δε μπορούν πλέον να ανταγωνιστούν την ισχύ των οιστρογόνων και της κορτιζόλης (γιατί ανεβαίνει και αυτή αποδεδειγμένα με τη χρήση φιναστερίδης-πράγμα πολύ κακό) και θα αναγκαστείς απελπισμένος να σταματήσεις τη φαρμακευτική αγωγή λόγω των παρενεργειών που θα παρουσιαστούν. Ε εκεί θα αρχίσει και η πραγματική κατηφόρα η οποία μπορεί να έχει άμεσα η μακροπρόθεσμα ορατά αποτελέσματα.

Μέχρι να βγάλεις άκρη τι συμβαίνει στον οργανισμό σου και γιατί συμβαίνει θα είσαι προφανώς 5-6 ίσως και 10 χρόνια μεγαλύτερος και οι γιατροί θα ψάχνουν να βρούνε άλλες αιτιες για τα προβλήματα σου (κυρίως ψυχολογικά, όχι πως τώρα θα πιστέψουν ότι ένα φάρμακο που σταμάτησες δημιουργεί μακροχρόνιες παρενέργειες). - παρένθεση στη παρένθεση οι γιατροί από τα φάρμακα βγάζουν λεφτά εκτός αν δε το έχεις ήδη καταλάβει αυτό. Δε πρόκειται να βγάλουνε τα μάτια τους μόνοι τους. Ευημερούνε από τα φάρμακα και σε βλέπουν ως μία παράπλευρη απώλεια αν πάθεις παρενέργειες. Δεν είσαι κάτι που θα το πάρουν ιδιαίτερα τοις μετρητοίς γιατί όπως και εσύ βασίζονται σε κατευθυνόμενες έρευνες + έμμεσα χρήματα από τους ίδιους χορηγούς.

Για να τελιώνουμε, αυτό που κάνεις να φαρμακώνεσαι για να σώσεις τις τρίχες σου (δλδ για καλλωπισμό και ψυχική ευεξία) είναι το ίδιο που κάνουν οι μποντυμπίλντερς ==> φαρμακώνονται για να νιώθουν καλά (τόσο από άποψη εθισμού όσο και για να φαίνονται σαν cyborg) το ίδιο κάνουν και οι χρήστες ναρκωτικών, φαρμακώνονται για να νιώθουν καλά. Ολα είναι θέμα ευεξίας εν τέλει, βαθιά μέσα στον εγκέφαλο σου το ίδιο πράγμα γίνεται μονίμως μία μάχη σεροτονίνης, ντοπαμίνης, γλουταμίνης, εγκεφαλινών, ενδορφινών και και και με τη συνέργεια της τεστοστερόνης και άλλων ορμονών. Λίγα χρόνια αργότερα θα είσαι πιο σοφός και θα καταλάβεις ότι όταν ήσουν νεότερος και σκεφτόσουν τις τρίχες σου πιο πολύ από την υγεία σου έκανες μέγα λάθος.

Στην τελική όλα είναι θέμα επιλογών. Μία ζωή στα φάρμακα βλ πρώην χρήστες φιναστερίδης, bodybuilders, χρήστες ναρκωτικών και άλλες κατηγορίες versus συγκροτημένες προσωπικότητες που αναγνωρίζουν και αποδέχονται τη φύση τους προσαρμόζονται και ζούνε μία φυσιολογική ζωή. Πόσο πολύ θα ήθελα να είχα κάποιον να με συγκροτεί και εμένα κάθε λίγο που παρεφερόμουν με τις τρίχες μου. Βλέπεις όμως δεν υπήρχε.
 

jdim

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

pes ta xrusostome k na to pm pou m ekane banned o admin.akou ekei na diavazode k ta pm se forum k na logokrinode!koitaxte pos parapliroforei gia to xristi bilr09 k gia tis prosvoles pou ekane!nai prosvale ti finasteridi k eipe mpravo se kapoion anthropo pou xerei iatriki k leei ti gnomi tou k pesate na ton fate!
 

jdim

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

geia sou file.katarxin mpravo sou pou mpikes na enimeroseis me stoixeia ena tetoio forum pou einai polu yper tou proscar opos tha deis.tha ithela na se rotiso poso xronon eisai k posa xronia therapeia ekanes me finasteridi?eisai giatros?me eidikefsi endokrinologia i apla exeis asxolithei? Ego eimai sxedon 23 xronon.i trixoptosi xekinise prin 1,5-2 xronia alla elaxista...oute kan asxolithika na pairno ena regain pou mou xe dosei tote giatros.O idios giatros pou mou eixe dosei accuran xapia gia akmi giro sta 18-19 mou epi ena xrono.meta xekinisa na paratiro sta 20 ligi trixipotosi.tora epi ena examino exo tin ediposi oti proxoraei ligo i araiosi mprosta stous krotafous k ligo stin koryfi alla akoma se mikro vathmo_O idios dermatologos mou edose regain k ena dialima me elocon,minoxidili k mikri posotita ampoulon androcur!se 3 mines fovithika mipos to androcur aporofatai akomi k topika k to stamatisa!vrika k ego afto to site k arxisa na diavazo...prin 2 mines o giatros pou ton rotisa mou eipe na paro proscar dia 5 to xapi dil 1mg ti mera finasteridi!diavasa gia parenergeies k fovithika,den to xekinisa.pira apla to revivogen topiki lotion apo ameriki gia na mplokarei topika tin dht.se exetaseis pou eixa kanei pro 1 mina itan ligo tsimpimeni i tsh thyroeidous,dil simadi ypothyroeidismou...piga se endokrinologo k rotisa mipos epeze rolo to androcur sti lotion...MOU EIPE OXI!TON ROTISA AN PARO FINASTERIDI AN THA EPIREASEI ORMONOLOGIKA TON THYROEIDI.MOU EIPE OXI K OTI DRA ALLOU I FINASTERIDI K MALISTA DEN TON EIDA ANTITHETO STON NA TIN PARO.En to metaxei xanakana exetaseis t3,t4,tsh se 15-20 meres k itan fisiologikes...tha to tsekaro pali se examino!Parola afta ego den xekinisa na paro k eimai antithetos pso mallon tora pou diavasa k sena.to idio k enas pathologos oikogeneiakos filos mas pou mou "eipe min tolmiseis k pareis sto apagorevo,allios vres allo pathologo"!fadazomai to revivogen den exei kapoio thema pou mplokarei topika tin dht?provlima dimiourgoun akomi k topikes lotion pou vgainoun teleftea ameriki me finasteridi??i i topiki aporofisi einai mikri?genika an exeis asxolithei me trixoptosi exeis kati na mou proteineis??S EYXARISTO POLU GIA TO XRONO SOU K EIMAI ANOIXTOS SE OTI XEREIS NA MOU PROTEINEIS EITE GIA TRIXOPTOSI NA KANO NA APOFIGO KTL!K PES TA K STO FORUM K OSOI THELOUN NA VOITHITHOUN APO SENA THA TO KANOUN.OSOI EINAI KOLLIMENOI K XEROLES ASTOUS...NA SAI KALA FILE
 

jdim

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

k admin den xreiazete na me kaneis banned vgaino monos mou k den xanampaino ap ti stigmi pou iparxei logokrisia mexri k sta pm tou site se opoion einai adithetos stin apopsi 3-4 atomon full members pou ipostirizoun sfodra finasteridi akomi k me meletes pou den stekoun opos exigise o inotech!Inotech an mporeis steile mou e-mail sto [email protected] na epikoinoniso mazi sou me e-mail giati apo edo ta pm logokrinode.geia xara se olous k kali sinexeia me tin trixoptosi.ego den eimai enadia se kanenan oute ston admin!to na xeis alli apopsi den einai apagorefmeno.k oute evrisa kanenan!k parola afta mpravo sti douleia pou exei ginei s afto to site einai polu kalo.apla na akouei k alles apopseis k tote sigoura tha xei polu megaliteri proselefsi!Inotech an mporeis steile mou e-mail sto [email protected] to e-mail sou giati tha gino pali banned eimai o bilr09
 

jdim

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

K signomi gia osous prosvlithikan apo to pm pou esteila ston inotech k fenete parapano!opoios to diavasei katalavainei oti den vrizo kanenan k oute eimai enadia se kanenan.apla leo ti gnomi mou k malista se pm.k se simeia tou forum exo pei eyxaristo k gia tis info pou dinontai k oute exo paei kodra se kanenan.oloi gia ton idio skopo palevoume edo tin trixoptosi.an kapoios den niothei xerolas i kolimenos den exei logo na prosvlithei.k pali mpravo ston inotech
 

dim74

Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

ωραια και καλα ολα αυτα inotech αλλα ακομα περιμενουμε περα απο τα λεγομενα σου τα στοιχεια που να τα αποδεικνυουν ολα αυτα...ας πουμε καποια αρθρα η κατι τελοσπαντων που να συμφωνει με οσα λες...δεν μπορει ολη η γη να συνομωτει υπερ της τοσο επικινδυνης φιναστεριδης!εγω πριν την παρω(εδω και 6 μηνες) ρωτησα και δερματολογο και δυο ουρολογους καθως και εδω στο ιντερνετ σε forum ενα ουρολογο σε γνωστο νοσοκομειο...ολοι ειπαν ναι...δεν λεω πως ειναι ετσι απλα εσυ οτι λες πεστο με αποδειξης και οχι να προσπαθεις να πεις πως εινα ιετσι επειδη απλα το λες εσυ...
 

Inotech

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

θες αποδείξεις; Ας κάνουμε το εξής

Ας χρησιμοποιήσουμε το δικό σου οργανισμό σαν έρευνα.

Παίρνεις 6 μήνες λές φιναστερίδη. Φαντάζομαι 1mg ημερισίως. Δε ξέρω τι ώρα το παίρνεις αλλά μαλλον υποψιάζομαι πρωί με μεσημέρι. Επίσης να θεωρήσω ότι δε κάνεις λήψη άλλου φαρμάκου από το στόμα και δεν έχεις ορμονικό ή άλλο πρόβλημα που να απαιτεί να λαμβάνεις αγωγή. Αν όλα αυτά πληρούνται :

Απευθύνσου σε ένα σοβαρό και κατα προτίμηση νέο ενδοκρινολόγο. Πες του οτι λαμβάνεις αυτό το φάρμακο και θέλεις να σου γράψει να κάνεις κάποιες εξετάσεις να δεις πως είναι τα πράγματα και για future reference.

Κάνε τις βασικές.

fsh
lh
τεστοστερονη
ελευθ. τεστοστερονη
διυδροτεστοστερόνη
οιστραδιοληε2
ολικα οιστρογόνα
shbg
προλακτίνη
λευκωματίνη
dhea (οχι την θειικη)
dht (διυδροτεστο)
Androsterone glucuronide
3-alpha diol G

TsH
ελεύθ. Τ3
ελεύθ. Τ4

και τα 17-κετοστεροειδή στα ούρα 24ώρου

επίσης αν θές γενικές αίματος και βασικούς ηπατικούς δείκτες

Οταν τα κάνεις δώσε τα αποτελέσματα να τα δούμε και ξανασυζητάμε.
 
Μπλουζα