To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

bobby

Well-Known Member
Μην απελπίζεσαι και μην απευθύνεσαι σε «σωτήρες» γιατί μάλλον χειρότερα θα τα κάνεις. Εδώ είναι φορουμ για την ΑΑ και μόνο για αυτήν μπορούμε να πούμε κάτι αλλά και πάλι δεν είμαστε γιατροί…. Η συμβουλή μου είναι να πας σε ένα γενικό γιατρό που εμπιστεύεσαι και να σε κατευθύνει αυτός σε ποια ειδικότητα (ή ποιον γιατρό) να απευθυνθείς. Αυτός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος, ούτε τα φορουμ ούτε οι «σωτήρες»…..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Δεν συγκρίνω τα φάρμακα Κώστα. Δεν είχα αυτό τον σκοπό. Απλά, δυστυχώς σε μένα το accutane, μου άφησε παρενέργειες που επιμένουν. Γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κάνω;;;; Υπάρχει κάποιος εξειδικευμένος ιατρός που να ασχολείται με το μεταφιναστεριδικο σύνδρομο;;;; Κάποιος στο φόρουμ είχε πει ότι για να καταλάβει κάποιος γιατρός για τις παρενέργειες της φιναστερίδης, θα πρέπει να έχει ασχοληθεί με αθλητές. Παίρνοντας αφορμή από αυτή την ατάκα έψαξα στο ίντερνετ και βρήκα ένα γιατρό που αυτοδιαφημίζεται ως ο γιατρός των bodybuilder. Αυτός ο γιατρός είναι στο Γαλάτσι. Τον γνωρίζει κανείς;;;; Τον προτείνετε;;;;; Θα βρω άκρη ή θα μπλέξω, χωρίς λόγο, σε πανάκριβες εξετάσεις;;;;
Μπορείς να κανει τη δοκιμή, εάν κάποιος αξίζει αυτός από θέμα γνώσεων είναι πολύ καλός. Απλα το κακό είναι ότι όσοι ισχυρίζονται ότι υπάρχει το σύνδρομο δε βασίζονται σε εξετάσεις αλλά σε αυτοδιάγνωση. Δηλαδή και ολα καλά να είναι στις εξετάσεις σου μπορεί πάλι να θεωρείς ότι έχεις κάτι.

Ο τουλιατος χρησιμοποιεί και ο ίδιος ντουτα τοπικά και αν δεν κάνω λάθος είναι στο Κουκάκι.
 

Vdupa

Well-Known Member
Δεν συγκρίνω τα φάρμακα Κώστα. Δεν είχα αυτό τον σκοπό. Απλά, δυστυχώς σε μένα το accutane, μου άφησε παρενέργειες που επιμένουν. Γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κάνω;;;; Υπάρχει κάποιος εξειδικευμένος ιατρός που να ασχολείται με το μεταφιναστεριδικο σύνδρομο;;;; Κάποιος στο φόρουμ είχε πει ότι για να καταλάβει κάποιος γιατρός για τις παρενέργειες της φιναστερίδης, θα πρέπει να έχει ασχοληθεί με αθλητές. Παίρνοντας αφορμή από αυτή την ατάκα έψαξα στο ίντερνετ και βρήκα ένα γιατρό που αυτοδιαφημίζεται ως ο γιατρός των bodybuilder. Αυτός ο γιατρός είναι στο Γαλάτσι. Τον γνωρίζει κανείς;;;; Τον προτείνετε;;;;; Θα βρω άκρη ή θα μπλέξω, χωρίς λόγο, σε πανάκριβες εξετάσεις;;;;
Φιλε giaderty σιγουρα ψαχνοντας το μονος σου δεν θα βγάλεις ''λαβράκι'' και σε καμία περίπτωση δε θα ανακάλυψεις την αμερική. Το πιο πιθανό είναι οτι είτε απλα θα παρασυρθείς στην ροη των ατομικών απόψεων του καθενός ή θα καταλήξεις σε κάτι δικό σου που θα μοιάζει με την ''ερευνα πετρακου'' για την πανδημία.
Το φάρμακο ειναι εκει έξω απο τα 90s. Οπως ισχύει για κάθε φάρμακο, υπάρχει ενα ποσοστό μικρό πιθανότητας παρενεργειών. Αν είσαι επιρρεπής στο να πιστέψεις οτι θα έχεις παρενέργεια, αυξάνεται η πιθανότητα να νομίζεις ότι σου έβγαλε όταν το ξεκινήσεις.
 

giaderty

New Member
Μπορείς να κανει τη δοκιμή, εάν κάποιος αξίζει αυτός από θέμα γνώσεων είναι πολύ καλός. Απλα το κακό είναι ότι όσοι ισχυρίζονται ότι υπάρχει το σύνδρομο δε βασίζονται σε εξετάσεις αλλά σε αυτοδιάγνωση. Δηλαδή και ολα καλά να είναι στις εξετάσεις σου μπορεί πάλι να θεωρείς ότι έχεις κάτι.

Ο τουλιατος χρησιμοποιεί και ο ίδιος ντουτα τοπικά και αν δεν κάνω λάθος είναι στο Κουκάκι.
Αααα πολύ ωραία. Δηλαδή τον ξέρεις. Είναι από τους καλούς γιατρούς. Θα τον επισκεφτώ. Ευχαριστώ πάρα πολύ.
 

giaderty

New Member
Μπορείς να κανει τη δοκιμή, εάν κάποιος αξίζει αυτός από θέμα γνώσεων είναι πολύ καλός. Απλα το κακό είναι ότι όσοι ισχυρίζονται ότι υπάρχει το σύνδρομο δε βασίζονται σε εξετάσεις αλλά σε αυτοδιάγνωση. Δηλαδή και ολα καλά να είναι στις εξετάσεις σου μπορεί πάλι να θεωρείς ότι έχεις κάτι.

Ο τουλιατος χρησιμοποιεί και ο ίδιος ντουτα τοπικά και αν δεν κάνω λάθος είναι στο Κουκάκι.
Την ντουτα τοπικά, για ποιο λόγο την χρησιμοποιει;;;; Θα μπορέσει λες να μου δώσει συμβουλές και για την τριχόπτωση;;;;;
 

Kostas97

Well-Known Member
Την ντουτα τοπικά, για ποιο λόγο την χρησιμοποιει;;;; Θα μπορέσει λες να μου δώσει συμβουλές και για την τριχόπτωση;;;;;
Για τριχοπτωση τη χρησιμοποιεί. Θα σου δώσει συμβουλές αλλά μη περιμένεις κάτι που δεν έχεις ακούσει.
Αν σε απασχολεί να κάνεις ορμονολογικες κατά την άποψή μου αξίζει, γιατί έχει πολλές γνώσεις πάνω στο αντικείμενο.
 

witcher

Well-Known Member
Πήγαινε σε έναν γιατρό που ασχολείται με αυτά να σου γράψει ορμονολογικές και μετά θα δεις τι φταίει...μπορείς αν πας σε αυτόν τον Τουλιάτο έχω δει και εγώ να ασχολείται με ασθενείς με τέτοια συμπτώματα ή και σε κάποιον αλλο που ξέρεις οτι ασχολείται όμως. Μπορεί να έχεις υπογοναδισμό δηλαδή χαμηλή τεστοστερόνη και έτσι να σου δημιουργούνται αυτές οι παρενέργειες.
Η χαμηλή τεστοστερόνη στον άντρα ειναι υπεύθυνη για συμπτώματα όπως κατάθλιψη, έλλειψη ενέργειας, κόπωση, χαμηλή λίμπιντο, στυτική δυσλειτουργία, αυξημένο σωματικό βάρος, μυική αδυναμία κτλπ. Οπότε γενικά ένας άντρας χρειάζεται να έχει υψηλή τεστοστερόνη για να λειτουργούν ολα αυτά τέλεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα