The 7th World Congress for Hair Research.

Georgex6

Well-Known Member
4-6 Μαιου γινεται στη Σκωτια ενα ενδιαφερον συνεδριο στο οποιο θα μιλησουν σημαντικα ονοματα στο χωρο οπως George Cotsarelis,Colin Jahoda,
Angela Christiano κλπ κλπ

http://www.hair2013.org/programme.asp

Αναμενουμε και καποιες ανακοινωσεις απο την ομαδα του κωτσαρελη
αφου εχουμε καποιοες πληροφοριες προς τα που εχουν στρεψει την ερευνα τους

http://www.hairsite.com/hair-loss/board_entry-id-116609-page-0-category-1-order-last_answer-descasc-DESC.html
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ωραίος. Αντε να δουμε μπας και προκυψει τίποτα καινουριο, γιατι έχω μια αισθηση, οτι μετα απο ενα ξεσπασμα με πολλες νεες δοκιμες και νεα κομματια στο παζλ της τριχοπτωσης, το τελευταιο καιρο παρατηρω μια στασιμότητα(κρινοντας βεβαια κατα κυριο λόγο απο το φόρουμ). Περιμένουμε να μας τα αξιολογησεις όταν βγουν τα νεα απο το συνεδριο , μιας κι έχεις μεγαλύτερη εμπειρία στο θέμα.
 

weznem

Well-Known Member
μακαρι επιτελους να καταληξουμε σε κατι καινουργιο και να ξεφυγουμε απο τις απλες μελλοντικες ελπιδες που ποροσφερουν παντα τα συνεδρια..
 

tropheus

Well-Known Member
Θα γίνω μάντης κακών αλλά (και πάλι) δυστυχώς δε θα δούμε τίποτα καινούργιο ...
 

tsintsila

Member
Κι εγω ετσι νομιζω. Σε παρομοιο συνεδριο του 2010 στην Αυστραλια που το χα ψαξει δεν μου κανε τιποτα το ιδιαιτερο εντυπωση. Δεν εχω ασχοληθει πολυ με τις λυσεις σχετικα με τις κατασκευες σκευασματων, αλλα κοιταω πολυ και διαβαζω για τα επιστημονικα θεματα της τριχοπτωσης (εχω τελειωσει μοριακη βιολογια και γεννετικη στην Αλεξ/πολη)
Αν τα βαζα ιεραρχικα απο το πιο ευκολο στο πιο δυσκολο πιστευω οτι:
1) Ευκολοτερο θα ηταν να βρουν πως θα γινοταν μεταμοσχευσεις απο τριτους χωρις ο οργανισμος να απορριπτει τα μοσχευματα τριχας
2) Κλωνοποιηση τριχας

Επισης να πω οτι ναι η τριχοπτωση ειναι πολυπλευρη και δεν οφειλεται αποκλειστικα στην ευαισθησια στην DHT, αλλα ακομα και με προσταγλανδινες κλπ να ασχοληθουμε, θεωρω οτι η DHT θα ειναι παντα εκει και η μειωση της θα μας δημιουργει παρενεργειες. Εξου και οτι δεν εχουμε τα πολυ θετικα αποτελεσματα της φινας.

Οποτε προς το παρον πιστευω οτι θα ηταν υποχρεωτικο να κοιταξουμε για τη μεταμοσχευση απο τριτους. Πολυ πιθανον να μας εδιναν αφιλοκερδως ή να αγοράζαμε μοσχευματα. Εγω ας πουμε με την αδερφη μου εχουμε ιδιο στυλ και χρωμα τριχας και αυτη εχει τεραστια πυκνοτητα. Γιατι να μη γινοταν να μου εδινε πχ 2000 grafts μαλλιων που πραγματικα δεν θα την ελειπαν αλλα εμενα θα με εσωζαν, οποτε να εβαζα αλλα 2000 δικα μου + κατι ψιλα απο γεννια και στηθος και θα ειμασταν κομπλε ?
Οποτε θα επρεπε να βρεθουν αντιστοιχες εξετασεις ιστοσυμβατοτητας (μπορειτε να το ψαξετε, γινεται το ιδιο και στις μεταμοσχευσεις οργανων) και να μην ειμαστε καταδικασμενοι σε αυτομοσχευματα (δηλαδη απο εμας σε εμας) ή σε ισομοσχευματα (διδυμων) και να περναγαμε σε αλλομοσχευματα που με την καταλληχη χρηση ανοσοκατασταλτικων ουσιων να αποφευγαμε την ενεργοποιηση των αντιστοιχων λεμφοκυτταρων που προκαλουν την απορριψη (χοντρικα τα εγραψα).

Ωρες ωρες απο το μαραζι το προσωπικο και ολωνων των παιδιων εδω μεσα σκεφτομαι ερευνητικα να αφησω το μεταπτυχιακο μου και να ασχοληθω με το θεμα της τριχοπτωσης!
 

anieros36

New Member
tsintsila είπε:
Κι εγω ετσι νομιζω. Σε παρομοιο συνεδριο του 2010 στην Αυστραλια που το χα ψαξει δεν μου κανε τιποτα το ιδιαιτερο εντυπωση. Δεν εχω ασχοληθει πολυ με τις λυσεις σχετικα με τις κατασκευες σκευασματων, αλλα κοιταω πολυ και διαβαζω για τα επιστημονικα θεματα της τριχοπτωσης (εχω τελειωσει μοριακη βιολογια και γεννετικη στην Αλεξ/πολη)
Αν τα βαζα ιεραρχικα απο το πιο ευκολο στο πιο δυσκολο πιστευω οτι:
1) Ευκολοτερο θα ηταν να βρουν πως θα γινοταν μεταμοσχευσεις απο τριτους χωρις ο οργανισμος να απορριπτει τα μοσχευματα τριχας
2) Κλωνοποιηση τριχας

Επισης να πω οτι ναι η τριχοπτωση ειναι πολυπλευρη και δεν οφειλεται αποκλειστικα στην ευαισθησια στην DHT, αλλα ακομα και με προσταγλανδινες κλπ να ασχοληθουμε, θεωρω οτι η DHT θα ειναι παντα εκει και η μειωση της θα μας δημιουργει παρενεργειες. Εξου και οτι δεν εχουμε τα πολυ θετικα αποτελεσματα της φινας.

Οποτε προς το παρον πιστευω οτι θα ηταν υποχρεωτικο να κοιταξουμε για τη μεταμοσχευση απο τριτους. Πολυ πιθανον να μας εδιναν αφιλοκερδως ή να αγοράζαμε μοσχευματα. Εγω ας πουμε με την αδερφη μου εχουμε ιδιο στυλ και χρωμα τριχας και αυτη εχει τεραστια πυκνοτητα. Γιατι να μη γινοταν να μου εδινε πχ 2000 grafts μαλλιων που πραγματικα δεν θα την ελειπαν αλλα εμενα θα με εσωζαν, οποτε να εβαζα αλλα 2000 δικα μου + κατι ψιλα απο γεννια και στηθος και θα ειμασταν κομπλε ?
Οποτε θα επρεπε να βρεθουν αντιστοιχες εξετασεις ιστοσυμβατοτητας (μπορειτε να το ψαξετε, γινεται το ιδιο και στις μεταμοσχευσεις οργανων) και να μην ειμαστε καταδικασμενοι σε αυτομοσχευματα (δηλαδη απο εμας σε εμας) ή σε ισομοσχευματα (διδυμων) και να περναγαμε σε αλλομοσχευματα που με την καταλληχη χρηση ανοσοκατασταλτικων ουσιων να αποφευγαμε την ενεργοποιηση των αντιστοιχων λεμφοκυτταρων που προκαλουν την απορριψη (χοντρικα τα εγραψα).



Αχχχ αυτό το θέμα πόσες φορές το έχω σκεφτεί... μεταμοσχεύουν καρδιές πνευμόνια και τριχούλες από άλλους δεν μπορούν να πάρουν...
 

weznem

Well-Known Member
tsintsila αφου εχεις μια πιο εμπεριστατωμένη αποψη απο μας και γνωσεις,πες μου σε παρακαλω ορθα κοφτα,τι μπορει να προκαλεσει σε εναν οργανισμο η μειωση dht για χρονια,δεκαετιες κτλ.. επισης αφου εχουν κλωνοποιησει ζωα κυτταρα κτλ..που ειναι η δυσκολια να παρεις μια τριχα αο το ινιακο μου οστο νατην κλωνοποιησεις σε εκατομμυρια και να μου τις τοποθετησεις..γιατι δεν βλεπω δυσκολια σε αυτο,περα του κοστους τι δεν αντιλαμβανομαι??
 

3746741

Member
weznem είπε:
tsintsila αφου εχεις μια πιο εμπεριστατωμένη αποψη απο μας και γνωσεις,πες μου σε παρακαλω ορθα κοφτα,τι μπορει να προκαλεσει σε εναν οργανισμο η μειωση dht για χρονια,δεκαετιες κτλ.. επισης αφου εχουν κλωνοποιησει ζωα κυτταρα κτλ..που ειναι η δυσκολια να παρεις μια τριχα αο το ινιακο μου οστο νατην κλωνοποιησεις σε εκατομμυρια και να μου τις τοποθετησεις..γιατι δεν βλεπω δυσκολια σε αυτο,περα του κοστους τι δεν αντιλαμβανομαι??

δεν φανταζεσαι ποσες φορες το εχω σκεφτει αυτο!!!

κ ετσι δεν χαλαει κ το εμποριο......

εισαι στην αρχη ή δεν εχεις φραγκα να τα σκασεις την παλευεις με θεραπειες.....

εχεις λεφτα,κανεις μεταμοσχευση....

το μονο που αλλαζει ειναι οτι πολυ απλα δεν εχει φρενο η μεταμοσχευση!

αναλογα ποσα λεφτα θα δωσεις τοσα grafts θα παρεις!
 

Serifis

Active Member
Παιδιά κακά τα ψέματα, το έχετε αναφέρει και εσείς πολλές φορές εδώ μέσα, θα το πω και εγώ μια ακόμη. Οι φαρμακοβιομηχανίες θέλουν να βγάζουν λεφτά και μόνο λεφτά. Από την στιγμή που αυτό που πουλάνε το παίρνει ακόμα κόσμος γιατί να σταματήσουν να το πουλάνε; Γιατί να ρίξουν εκατομμύρια για έρευνες που σκοπό έχουν να βρεθεί κάτι οριστικό για την καράφλα; Γιατί να το κάνουν αυτό ενώ μπορούν να μας αρμέγουν για καμιά δεκαετία ακόμα με τα φάρμακά τους; Συνεπώς δεν τους συμφέρει η 'οριστική λύση', γιατί αυτή η λύση θα διαγράψει μια ανάγκη. Την ανάγκη των ανθρώπων να θέλουν να κρατήσουν τα μαλλιά τους και να δίνουν λεφτά σε ότι σκατά κυκλοφορεί. Γίνομαι γραφικός αλλά λίγο έως πολύ έτσι είναι τα πράγματα...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

weznem

Well-Known Member
ρε παιδαι αυτη ειναι ηλιθια καραμελα με το συμπαθειο κιολας,με αυτην την λογικη δεν επρεπε να βγει τιποτα περα απο την μινοξιδιλη και βγηκε,αφου θα μας τα επαιρναν ετσι και αλλιως..
η απαντηση ειναι ο ανταγωνισμος φιλε μου..αν καποιος βγαλει κατι καλυτερο ξερει οτι θα τα παρει χονδρα σταματηστε να διαιωνιζεται εναν μυθο απελπισιας κυριως..
 

Serifis

Active Member
Μα ναι, εννοείται αυτό που λες. Το ότι υπάρχει ανταγωνισμός μεταξύ των εταιριών και αυτό οδηγεί σε νέα σκευάσματα-προϊόντα(όπως θες πες το) ισχύει, αλλά έχει ένα ταβάνι όλος αυτός ο ανταγωνισμός, γιατί το κάτι πάρα πολύ καλό που μπορεί να βγει τελικά σε βάθος χρόνου θα επιζήμιο για τις εταιρίες αυτές. Υπάρχουν βέβαια και οι άνθρωποι αυτοί που κάνουν έρευνες μόνοι τους, είτε σε πανεπιστήμια και γενικώς είναι ανεξάρτητοι, δέχονται όμως πολύ μεγάλο πόλεμο μέχρι να βγάλουν κάτι...Μακάρι weznem να μην είναι έτσι.
 

tsintsila

Member
Αν αφησουμε στην ακρη τις θεωριες συνωμοσιας οτι δεν κλωνοποιουν τριχες για να μη μας δωσουν την οριστικη λυση στο προβλημα, θα ελεγα οτι αρχικα φταιει η δομη της τριχας που πραγματικα ειναι αρκετα περιπλοκη, περισσοτερο απ οτι φανταζομαστε γιατι τη θεωρουμε σαν ενα "δοχειακι" (θυλακας) απο τον οποιο βγαινει η τριχα, για να την κλωνοποιησουμε. Να δουμε πρωτα τι θα γινει με την κλωνοποιηση οργανων (καρδια, συκωτι) που ειναι σημαντικα για τη ζωη και μαλλον θα αργησουμε για τα αισθητικα.
Φιλε wenzem δυστυχως δεν μπορω να σου απαντησω για την dht. Οπως καταλαβαινεις δυστυχως οι ερευνες ειναι σε "παιδικο" σταδιο για εναν απλο λόγο. Αν πουμε μπακαλιστικα οτι η ζητηση του προστατη για Dht λογω ηλικιας προκαλει τη διογκωση του, το αντιθετο, δηλαδη η μειωση της για την τριχοπτωση μας, δεν απασχολησε και δεν θα απασχολησει τοσο.
Προσωπικη μου αποψη οτι τη λυση στη φαλακρα μας δεν πρεπει να την βρουμε στη dht, γιατι απλα ετσι την καθυστερουμε χωρις να απαλασσομαστε απ αυτη. Αυτο που πρεπει να γινει ειναι να κοιταξουμε πως θα "διωξουμε" την ευαισθησια στην Dht, κατι το οποιου μου λεει οτι θα γινει αρχικα μεσω προγεννητικου ελεγχου και επεμβαση στη γεννετικη πληροφορια.
 

dimos18

Member
Με τις τελευταίες μελέτες που γίνονται (πχ Κωτσαρέλης),όλο και περισσότεροι βρίσκουν σύνδεση της τριχόπτωσης με τις προσταγλανδίνες όπως pgd2 και pge2.Τελείως μπακαλίστικα σου λέω ότι η ανεβασμένη dht είναι ένα αποτέλεσμα του παραπάνω μηχανισμού. Για αυτό το λόγο βλέπεις πολλούς να ασχολούνται με το zirtec και άλλες παρόμοιες ουσίες.
 

Georgex6

Well-Known Member
Αν ισχυουν ολα αυτα

www.baldtruthtalk.com/showthread.php?t=12181

αναμενεται να εχουμε ενα πολυ ενδιαφερον συνεδριο
 
Μπλουζα