Telogen effluvium?

ej9283

Member
Γνωριζει κανεις τι παιζει με αυτο? Απο οτι εχω καταλαβει ειναι μια υποκατηγορια diffuse thinning η οποια προκαλειται κυριως απο αγχος.

Το εχει αντιμετωπισει κανεις με ή χωρις επιτυχια? Ειναι αντιστρεψιμο? Σε αυτο το βιντεο ->
ο τυπος προτεινει μονο φυσικες μεθοδους αντιμετωπισης και οχι μινοξ. Απο τα διαφορα που εχω διαβασει στο ιντερνετ ομως μονο το big3 δουλευει. Εχει δει κανεις ποτε μεγαλη διαφορα με βιταμινες, αλλαγη διετας, κρεμα συνταγης κλπ?

Οι γιατροι στην ελλαδα θα μπορουν να την διαγνωσουν ή οχι?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
οχι δε θα δεις μεγαλη η μικρη διαφορα με βιταμινες η αλλαγη διαιτας η οτι αλλο μαγικο και ματζουνι θες απο τη στιγμη που εχεις ανδρογενετικη αλλωπεκια . To telogen effluvium ειναι προσωρινη τριχοπτωση που επανερχεται μονη της . Αυτα που δουλευουν ειναι οι ενδεδιγμενες θεραπειες .
 

ej9283

Member
οχι δε θα δεις μεγαλη η μικρη διαφορα με βιταμινες η αλλαγη διαιτας η οτι αλλο μαγικο και ματζουνι θες απο τη στιγμη που εχεις ανδρογενετικη αλλωπεκια . To telogen effluvium ειναι προσωρινη τριχοπτωση που επανερχεται μονη της . Αυτα που δουλευουν ειναι οι ενδεδιγμενες θεραπειες .
σε ευχαριστω, και εγω αυτο νομιζω σχετικα με αυτο. η διαγνωση ειναι ρουτινας δηλαδη ζητημα το καποιος να μπορει να διαβασει αποτελεσματα εξετασεων ή εξαρταται απο τον γιατρο? το ρωταω αυτο επειδη εχω διαβασει εδω περιπτωσεις παιδιων που πηραν διαφορετικες διαγνωσεις και θεραπειες απο γιατρους στην ιδια περιπτωση.

εχω κλεισει ραντεβου σε 20 μερες με εναν δερματολογο ο οποιος σε 2 γνωστους γνωστων εγραψε δικη του συνταγη και ισχυριζονται οτι βοηθησε πολυ στο μαλλι. προσωπικα ειμαι παρα πολυ επιφυλακτικος και το βλεπω να καιγονται χρηματα αλλα...δεν ξερω.

αυτο βασικα, ειναι απλη η διαγνωση της telogen effluvium?
 
Μπλουζα