Telogen effluvium από φιναστερίδη ή shedding;

Utopia

Active Member
Έχω παρατηρήσει με την φιναστερίδη ότι χάνω μαλλιά και από safe zones, όπως επίσης και άλλα 2 μέλη που λαμβάνουμε. Ενώ έχει βελτιωθεί το μέρος που χάνω από την ΑΓΑ, το shedding στις safe zones περιοχές συνεχίζει και επίσης παρατηρώ και αραίωση στα πλάγια, πάνω από το αυτί και λίγο προς το σβέρκο. Όπως επίσης χάνω και πολλές τρίχες από το σώμα που προμηνεύει Telogen Effluvium ή χρόνια τελογενή.

Άνοιξα αυτό το thread για να διαπιστώσουμε αν όντως ισχύει αυτό... Έχω δει άτομα στο Hairlosstalk να αδειάζουν πάρα πολύ με τη λήψη φιναστερίδης και μετά να ξαναγεμίζουν μαζί με επανέκφυση. Δεν θυμάμαι αν ανέφεραν ότι έχαναν και από safe zones...

Σε pm ρώτησα τον @GOMI, επειδή είναι το πιο ψαγμένο μέλος, αν ισχύει αυτό με τη φιναστερίδη και τι ακριβώς συμβαίνει και χάνουμε τρίχες και από εκείνα τα σημεία και μου απάντησε το εξής:

"Βασικά δεν το θεωρώ παράλογο σε κάποιους η φιναστερίδη να προκαλεί κάτι ανάλογο, αν αναλογιστείς πως σε όλο το σώμα η τριχοφυΐα προκαλείται από τα ανδρογόνα. Εγώ με τις ενέσεις για την τεστοστερόνη που κάνω σε όλο μου το σώμα έχει αυξηθεί η τριχοφυία (εκτός από το μαλλί φυσικά) και σκέψου πως είμαι και 42 χρονών.
Η Τ.Ε, εφόσον είναι μια προσωρινή διαταραχή του κύκλου προς την τελογενή φάση, θα μπορούσε η ξαφνική μείωση των ανδρογόνων στην τροφοδοσία του θύλακα να διαταράξει την ισορροπία του και να προκαλέσει κάτι τέτοιο.
Η διαφορά των safe zones σε σχέση με τα προβληματικά μαλλιά είναι πως στα μεν πρώτα η μείωση της dht δρα αρνητικά ενώ στα υπόλοιπα θετικά, αλλά και στα δυο υπάρχει επιρροή στον κύκλο τους και αναπροσαρμόζονται με τα νέα δεδομένα. Τα μεν πρώτα θέλουν αυξημένη dht για να λειτουργούν σωστά, ενώ τα δεύτερα μειωμένη. Είναι το ανορθόδοξο μπουρδελομοτίβο που λέγεται ΑΓΑ.
Λίγο πολύ αρκετοί μπορεί να περνούν κάτι τέτοιο, αλλά να μην το καταλαβαίνουν μιας και όλοι εστιάζουν στην περιοχή που τους ¨καίει¨, αλλά κάποιοι εξ αυτών παρατηρούν στην πορεία μειωμένη τριχοφυΐα στο σώμα, κάτι που δεν θα ήταν παράλογο να πρόκειται για κάποιου τύπου Τ.Ε."

Υ.Γ. : @GOMI ελπίζω να μην σε πειράζει που παρέθεσα επακριβώς την απάντηση που μου έδωσες, γιατί την βρίσκω ολοκληρωμένη και πολύ καλά τεκμηριωμένη...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

FreeThinker

Well-Known Member
Εχω παρατηρησει αρκετα ατομα με αραιωση στις περιοχες πισω απο τα αυτια, εχω και εγω αραιωση σ αυτα τα σημεια χωρις να παιρνω ακομα φιναστεριδη. Νομιζω οτι ειναι καποια μορφη διαχυτης αλωπεκιας που συνοδευεται με την ΑΓΑ. Εχω παρατηρησει και ατομα χωρις εμφανες προβλημα αραιωσης στα γνωστα μερη, να εχουν αραιωση στα σημεια που ανεφερες. Θεωρω οτι αυτα τα ατομα εχουν προδιαθεση για ΑΓΑ στο μελλον, δεν το βασιζω καπου βεβαια παρα μονο σε προσωπικη παρατηρηση. Δε νομιζω οτι εχει να κανει με τη φιναστεριδη, γιατι οπως ειπα εμφανιζω κι εγω αραιωση εκει.
 

koumparos

Well-Known Member
Εγω προσωπικα δεν ξερω κανενα ατομο που να παιρνει φιναστεριδη και να επαθε Telogen Effluvium και γνωριζω αρκετους που την παιρνουν χρονια και ουδεποτε παρατηρησαν εμφανη αραιωση απο φινα παρα μονο μερικα παροδικα shed.Αυτο που λετε για τη safezone ειναι οντως περιεργο και δεν ξερω τι μπορει να συμβαινει.
 

Utopia

Active Member
Εγω προσωπικα δεν ξερω κανενα ατομο που να παιρνει φιναστεριδη και να επαθε Telogen Effluvium και γνωριζω αρκετους που την παιρνουν χρονια και ουδεποτε παρατηρησαν εμφανη αραιωση απο φινα παρα μονο μερικα παροδικα shed.Αυτο που λετε για τη safezone ειναι οντως περιεργο και δεν ξερω τι μπορει να συμβαινει.
Γιατί παροδικά shed; Που οφείλονται αυτά;
 

Utopia

Active Member
Από το shed μπορεί να αραιώσεις, μην το αποκλείετε, ειδικά εάν έχεις και διάχυτη...

Τσεκάρετε αυτή την περίπτωση:https://www.hairlosstalk.com/interact/threads/finasteride-an-emotional-rollercoaster.100539/

Με το shed η πρώτη
before-jpg.44660


Όταν "ηρέμησε" το shed και επανήλθε
november-1st-feels-good-jpg.44657
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγω προσωπικα δεν ξερω κανενα ατομο που να παιρνει φιναστεριδη και να επαθε Telogen Effluvium και γνωριζω αρκετους που την παιρνουν χρονια και ουδεποτε παρατηρησαν εμφανη αραιωση απο φινα παρα μονο μερικα παροδικα shed.Αυτο που λετε για τη safezone ειναι οντως περιεργο και δεν ξερω τι μπορει να συμβαινει.

Αρκετές φορές έχω διαβάσει σε άλλα φόρουμ άτομα να αναφέρουν μείωση τριχοφυΐας σε άλλες περιοχές όπως πχ γένια και σώμα, αλλά και στο δικό μας φόρουμ παλιότερα. Μάλιστα κάποιοι το έκαναν απλά και μόνο γιατί δεν γούσταραν τις πολλές τρίχες στο σώμα.
Αν αναλογιστούμε πως η Τ.Ε ως μεταβολικό στρες στο θύλακα ξεκινάει από 1 έως 6 μήνες πριν εκδηλωθεί το shedding της τρίχας, ανάλογα με το σοκ που δέχεται, (acute, middle, chronic) θα μπορούσε κάλλιστα να χαρακτηριστεί μορφή Τ.Ε μιας και το 6μηνο είναι και ένας μέσος όρος δράσης της φιναστερίδης πριν την προσαρμογή του οργανισμού.
 

Serifis

Active Member
Και εγώ χρησιμοποιώντας propecia για 1.5+ μήνα είδα έντονο shed. Στην αρχή επικεντρώθηκα στις ΑΓΑ περιοχές που αποδυναμώθηκαν αμέσως και πρώτες, όμως μετά κατάλαβα πως το shed που είχα ήταν από παντού, ομοιόμορφο σε όλο το scalp. Μόλλις στον ένα μήνα και κάτι είδα επαναφορά και καλό regrowth όπου έχω ΑΓΑ και μείωση του shed, το οποίο συνεχίζει σε safe zones. Γενικώς στις safe zones(πλάγια, πίσω, πιο ψηλά κλπ) έχω αραιώσει αλλά σε σημείο που το βλέπω μόνο εγώ, στο σημείο γύρω από τα αυτιά είναι πιο έντονο και το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα είναι αυτό που είπε ο freethinker, όμως δεν είναι retrograde alopecia. Γιατί οι χαμηλές περιοχές στα πλάγια και πίσω είναι ούτως ή άλλως με μικρότερη πυκνότητα, σύν ότι η αραίωση συνεχίζεται και πολύ πιο ψηλά ομοιόμορφα, χωρίς pattern. Επίσης δεν είχα ποτέ θέμα εκεί, οπότε δεν "φανέρωσε" ΑΓΑ η φίνα στις περιοχές αυτές μέσα σε 1.5 μήνα...Το θέμα είναι να σταθεροποιηθεί αυτό το "ορμονολογικό" shed γιατί φυσικά επηρεάζει την συνολική πυκνότητα και τον όγκο. @GOMI πόσο χρόνο πιστεύεις ότι χρειάζεται για να σταθεροποιηθεί η κατάσταση; Υπάρχει πιθανότητα να μην ¨συνηθιστεί¨ απο τις περιοχές αυτές η φίνα;
 

koumparos

Well-Known Member
Τι να σας πω βρε παιδια εμενα μου φαινονται πολυ περιεργα αυτα που λετε.Προσωπικα δεν αντιμετωπισα ποτε κανενα προβλημα με τη φινα ουτε τα 2 ξαδερφια μου που την ξεκινησαμε μαζι πριν αρκετα χρονια αλλα και 3 φιλους που εχω απο εξωτερικο χρονια χρηστες και αυτοι ποτε δεν αντιμετωπισαν εντονη τριχοπτωσηη αραιωση απο φινα παρα μονο μερικες εβδομαδες απο μινοξ.Προσωπικα κατα διαστηματα βιωνω ξαφνικα αλλα και παροδικά shed (100 τριχες την ημερα) τα οποια κρατανε μερικες μερες αλλα δεν μου προκαλουν εμφανη αραιωση.Ειναι πολυ περιεργο φαρμακο η φινα αλλα γενικα εγω και η παρεα μου ουδεποτε εδω και χρονια δεν αντιμετωπισαμε προβλημα και μας κραταει τα μαλια δυνατα, υγιη.Και για την μινοξ διαβαζω διαφορα για πρηξιματα μαυρους κυκλους κτλπ αλλα ουτε και με αυτην αντιμετωπισα προβληματα στα χρονια που την εβαζα.Μπορει να ειμαι τυχερος..τι να πω...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Και εγώ χρησιμοποιώντας propecia για 1.5+ μήνα είδα έντονο shed. Στην αρχή επικεντρώθηκα στις ΑΓΑ περιοχές που αποδυναμώθηκαν αμέσως και πρώτες, όμως μετά κατάλαβα πως το shed που είχα ήταν από παντού, ομοιόμορφο σε όλο το scalp. Μόλλις στον ένα μήνα και κάτι είδα επαναφορά και καλό regrowth όπου έχω ΑΓΑ και μείωση του shed, το οποίο συνεχίζει σε safe zones. Γενικώς στις safe zones(πλάγια, πίσω, πιο ψηλά κλπ) έχω αραιώσει αλλά σε σημείο που το βλέπω μόνο εγώ, στο σημείο γύρω από τα αυτιά είναι πιο έντονο και το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα είναι αυτό που είπε ο freethinker, όμως δεν είναι retrograde alopecia. Γιατί οι χαμηλές περιοχές στα πλάγια και πίσω είναι ούτως ή άλλως με μικρότερη πυκνότητα, σύν ότι η αραίωση συνεχίζεται και πολύ πιο ψηλά ομοιόμορφα, χωρίς pattern. Επίσης δεν είχα ποτέ θέμα εκεί, οπότε δεν "φανέρωσε" ΑΓΑ η φίνα στις περιοχές αυτές μέσα σε 1.5 μήνα...Το θέμα είναι να σταθεροποιηθεί αυτό το "ορμονολογικό" shed γιατί φυσικά επηρεάζει την συνολική πυκνότητα και τον όγκο. @GOMI πόσο χρόνο πιστεύεις ότι χρειάζεται για να σταθεροποιηθεί η κατάσταση; Υπάρχει πιθανότητα να μην ¨συνηθιστεί¨ απο τις περιοχές αυτές η φίνα;

Συνήθως όσο πιο σύντομα και επιθετικά ξεκινάει (acute) τόσο γρηγορότερα έρχεται η αποκατάσταση και η προσαρμογή. Προσωπική εμπειρία πάνω σε αυτό δεν έχω, αλλά από τα όσα έχω διαβάσει σε reviews μέσα στο 3μηνο από την στιγμή που εμφανίζεται υπάρχει σταθεροποίηση και προσαρμογή του θύλακα. Είναι ένας επίσης βασικός λόγος που πρέπει η φιναστερίδη να είναι σε σταθερή ποσότητα και σε συγκεκριμένη ώρα (όσο το δυνατόν γίνεται αυτό φυσικά)
 

Utopia

Active Member
@koumparos δηλαδή κάποιος που παίρνει στην αρχή ΜΟΝΟ φίνα, χωρίς μινοξ, δεν θα παρατηρήσει shed;

Προσωπικα κατα διαστηματα βιωνω ξαφνικα αλλα και παροδικά shed (100 τριχες την ημερα) τα οποια κρατανε μερικες μερες αλλα δεν μου προκαλουν εμφανη αραιωση.
Τι εννοείς κατά διαστήματα, κάθε πότε; Μπορεί να είναι και εποχιακή, εν τω μεταξύ 100 τρίχες τη μέρα δεν θεωρούνται και πολλές..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Utopia

Active Member
Είναι ένας επίσης βασικός λόγος που πρέπει η φιναστερίδη να είναι σε σταθερή ποσότητα και σε συγκεκριμένη ώρα (όσο το δυνατόν γίνεται αυτό φυσικά)
Σταθερή ποσότητα, οκ το εφαρμόζουμε στάνταρ εφόσον παίρνουμε Propecia.
Συγκεκριμένη ώρα, λίγο δύσκολο αν και το παίρνω πάντα κατά τις 6-7:00 το απόγευμα... 1-2 ώρες απόκλιση πειράζει;
Στην αρχή βέβαια το έπαιρνα το βράδυ 11:00-12:00, μετά το άλλαξα το ωράριο γιατί δεν με βόλευε...
 

Serifis

Active Member
Συνήθως όσο πιο σύντομα και επιθετικά ξεκινάει (acute) τόσο γρηγορότερα έρχεται η αποκατάσταση και η προσαρμογή. Προσωπική εμπειρία πάνω σε αυτό δεν έχω, αλλά από τα όσα έχω διαβάσει σε reviews μέσα στο 3μηνο από την στιγμή που εμφανίζεται υπάρχει σταθεροποίηση και προσαρμογή του θύλακα. Είναι ένας επίσης βασικός λόγος που πρέπει η φιναστερίδη να είναι σε σταθερή ποσότητα και σε συγκεκριμένη ώρα (όσο το δυνατόν γίνεται αυτό φυσικά)

Και πολύ γρήγορα και πάρα πολύ επιθετικά, άρα με αυτό που λες ελπίζω να είμαι σε αυτήν την "κατηγορία". Απλά μου κάνει τεράστια εντύπωση πόσο γρήγορα επανήλθαν οι ΑΓΑ περιοχές(safe zone οχι ακόμα) από το shed, αλλά και οι νέες τρίχες που έκαναν εμφάνιση ανέλπιστα νωρίς... Πλέον το ενδιαφέρον μου έχει μετατοπιστεί από εκεί που είχα θέμα, στις safe zones.
 

koumparos

Well-Known Member
Μπορει να ειναι και εποχιακη.Στανταρ μηνες οι εποχες δεν μπορω να σου πω.Απλα απο 10 τριχες την ημερα ξαφνικα στο χτενισμα βλεπω κατω καμια 100αρια και οσο χτενιζω γεμιζω και περισσοτερες.Το φαινομενο συνηθως σταματαει μετα απο μερικες μερες.Εμφανη αραιωση δε βλεπω.
 

Serifis

Active Member
@koumparos δηλαδή κάποιος που παίρνει στην αρχή ΜΟΝΟ φίνα, χωρίς μινοξ, δεν θα παρατηρήσει shed;


Τι εννοείς κατά διαστήματα, κάθε πότε; Μπορεί να είναι και εποχιακή, εν τω μεταξύ 100 τρίχες τη μέρα δεν θεωρούνται και πολλές..

Δεν είναι κανόνας αν θα shedareis απο φίνα ή όχι. Για το δεύτερο σκέλος, μήν ξεχνάμε και τον φυσιολογικό κύκλο των τριχών, κάνουν κύκλο και πέφτουν, είναι απόλυτα νορμάλ.
 

Utopia

Active Member
Μπορει να ειναι και εποχιακη.Στανταρ μηνες οι εποχες δεν μπορω να σου πω.Απλα απο 10 τριχες την ημερα ξαφνικα στο χτενισμα βλεπω κατω καμια 100αρια και οσο χτενιζω γεμιζω και περισσοτερες.Το φαινομενο συνηθως σταματαει μετα απο μερικες μερες.Εμφανη αραιωση δε βλεπω.
Είναι περίεργο αυτό που λες... Με προϊδεάζει σε εποχιακή... Μείωση του όγκου των μαλλιών βλέπεις από αυτή την τριχόπτωση;
 

koumparos

Well-Known Member
Παλι δεν μπορω να σου απαντησω ξεκαθαρα διοτι εχω σταματησει πλεον να παρατηρω την καθε λεπτομερεια στο μαλι και δεν με πολυαπασχολει πλεον απο τη στιγμη που ειμαι σταθερος εδω και χρονια.Παντως με τα χρονια παρατηρω μια σταδιακη μειωση της συνολικης πυκνοτητας στα μαλια που ειναι και φυσιολογικη και συμβαινει νομιζω σε ολλους σχεδον τους αντρες.
 

Utopia

Active Member
Παλι δεν μπορω να σου απαντησω ξεκαθαρα διοτι εχω σταματησει πλεον να παρατηρω την καθε λεπτομερεια στο μαλι και δεν με πολυαπασχολει πλεον απο τη στιγμη που ειμαι σταθερος εδω και χρονια.Παντως με τα χρονια παρατηρω μια σταδιακη μειωση της συνολικης πυκνοτητας στα μαλια που ειναι και φυσιολογικη και συμβαινει νομιζω σε ολλους σχεδον τους αντρες.
Τον πρώτο καιρό που πήρες Propecia, στους 6 μήνες δεν σου σταμάτησε η τριχόπτωση; Τον πρώτο χρόνο,μετά το 6μηνο αυτές τις περιόδους shed τις είχες, θυμάσαι;
 

koumparos

Well-Known Member
Θα σου πω με σιγουρια οτι στον χρονο που αξιολογησα την θεραπεια η τριχοπτωση
επεσε στις 10 τριχες την ημερα και μετα ναι ξεκινησαν τα παροδικα shed.Aυτο το θυμαμαι πολυ καλα διοτι καθε φορα μεχρι να συνηθισω τρομαζα και ελεγα"οχι ρε γαμωτο μου παλι!!!!!" με επιανε φοβος οτι σταματησε να δουλευει το φαρμακο αλλα μετα απο μερικες μερες σταματαγε η τριχοπτωση και ηρεμουσα.Μετα απο μερικα χρονια δεν με απασχολουσε πλεον.Να π ω την αληθεια τρομαζω στην ιδεα οτι καποια στιγμη θα ερθει η ωρα που δεν θα δουλευει η φινα αλλα προσπαθω να μην το σκεφτομαι διοτι θα ειναι πολυ ζορικα τοτε και θα αναγκαστω να παω στην ντουντα η να ξεκινησω τις μεταμοσχευσεις.
 
Μπλουζα