Super7, fue, 2000 grafts - 2/10/2013

super7

Member
Καλησπερα σε ολους !!

Μετα απο μερικους μηνες αναζητησης κυριως μεσω του φορουμ αλλα κι επικοινωνοντας με γιατρους αλλα κ με παιδια απο εδω μεσα αποφασισα να προχωρησω στη μεταμοσχευση μου στις 2 Οκτ.2013 στην M*RC στην Κυπρο με τον γιατρο Μιχ. Γε***ου για τον οποιο ειχα διαβασει παντου ιδιαιτερα θετικα σχολια. Αρχικα θελω να ευχαριστησω ολους εσας που μεσα απο τις εμπειριες σας κ τα σχολια σας μου δωσατε τη δυνατοτητα να ψαξω το θεμα εχοντας αρκετη γνωση στα χερια μου κ πολλες αποψεις για το χωρο ωστε να μην παω σαν ανιδεος. Οπως εχουν πει πολλα παιδια κανεις δε μπορει να σου πει που θα πας να κανεις μεταμοσχευση αλλωστε 2 ατομα μπορει να εχουν διαφορετικο αποτελεσμα απο τον ιδιο γιατρο λογω πολλων παραμετρων. Ο καθενας λοιπον ενημερωνεται, ψαχνει, εκτιμαει τις επιλογες του και τα δεδομενα του κι αποφασιζει. Ετσι αποφασισα κι εγω κι ελπιζω μετα απο 1 χρονο το αποτελεσμα να με δικαιωσει.

Οσον αφορα την επεμβαση μου. Εβαλα 2000 grafts συνολικα στη hairline κι Α ζωνη. Η συμφωνια με τον γιατρο αρχικα ηταν να βαλουμε 1800 grafts τα οποια τα κοστολογησε 3 ευρω/graft συμπεριλαμβανοντας ομως τα αεροπορικα εισητηρια, μεταφορες και διαμονη στο ξενοδοχειο(1 βδομαδα). Τελικα μου εβαλε 2000 grafts για να βγει το αποτελεσμα που ηθελε χωρις να μου τα χρεωσει παραπανω.

Θα βαλω κ φωτογραφιες πριν κ μετα και θα προσπαθω να ενημερωνω το νημα μου με την εξελιξη μου ωστε να βοηθησω κι εγω τα υπολοιπα μελη με την εμπειρια μου.

Μπορω να χαρακτηρισω την ολη εμπειρια πολυ καλη, δεν ειχα κανενα προβλημα κι ο γιατρος και η ομαδα του μου φανηκαν αριστοι επαγγελματιες. Το αποτελεσμα θα το κρινω τους επομενους μηνες. Οι εμπειροι μπορουν να μου πουν κ τη γνωμη τους απο τις πρωτες φωτογραφιες.

Οι πρωτες 4 ειναι με νωπο μαλλι τη μερα της επεμβασης και η τελευταια με στεγνο μαλλι καποιες μερες πριν.
 

Συνημμένα

  • 1.JPG
    1.JPG
    1.2 MB · Προβολές: 1,072
  • 2.JPG
    2.JPG
    1.3 MB · Προβολές: 1,038
  • 3.JPG
    3.JPG
    1.2 MB · Προβολές: 991
  • 4.JPG
    4.JPG
    1.2 MB · Προβολές: 1,096
  • IMAG0478.jpg
    IMAG0478.jpg
    281.6 KB · Προβολές: 835

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

krhtikos21

Member
καλησπέρα φίλε μ!! ευχομαι να σου βγεί και το τελευταίο μόσχευμα!! καλή δυναμη!!

αν θες πες μας μερικές πληροφορίες όσον αφορά την ηλικία σ, θεραπείες κλπ.
 

super7

Member
35 χρονων ειμαι...απο θεραπειες μονο μινοξιδιλ τα τελευταια 10 χρονια αλλα οχι παντα συστηματικα...τωρα σκοπευω να μαι πιο συνεπης και να βαλω και fungoral και ενα τοπικο DHT blocker καθως δε θελω να παρω φινα ωστε να διατηρησω οσο μπορω τα υπαρχοντα μαλλια.
 

krhtikos21

Member
μια χαρά είσαι άμα έχεις αυτή την αραίωση 35 χρονών θα χει πολύ καλό αποτέλεσμα και ενδεχομένως να αργήσεις να ξανα κάνεις κτ.

και εγώ έχω αρχίσει fungoral και σκέφτομαι και το cg 210 ν αρχίσω που είναι κτ νέο και υποσχόμενο. αν θες αργότερα άρχισε τ και εσύ παίζει να αξίζει .
 

super7

Member
cg 210 ? τι παιζει με αυτο ?

ειμαι 5η μερα προς το παρον..μακαρι να πανε ολα καλα..το μονο αγχος ειναι το λουσιμο...τα φοβαμαι ακομα απλα ριχνω τον αφρο κ ελαφρυα τα πιεζω απο πανω αν κ μ ειπαν απο 5η μερα να κανω ελαφριες κυκλικες κινησεις ακομα φοβαμαι να τα πολυακουμπησω
 

krhtikos21

Member
είναι ένα νέο προιον για τρχόπτωση έχουμε κ θέμα στο φορουμ τσέκαρε το.και εγώ φοβόμουνα στην αρχή αλλά μετά την 5 η μέρα δεν κινδυνευουν άρα μην αγχώνεσαι :)
 

Gio

New Member
Γειά σου φίλε Super7, καλή επιτυχία, καλή δύναμη και φυσικά καλή υπομονή... Ακολουθεί ένα διάστημα που θα χάνεις γραμμικά τα μεταμοσχευμένα μάλλάκια αλλά μην σε ανησυχεί αυτό. Είναι απόλυτα φυσιολογικό.. Όλα θα πάνε καλά. :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Καλησπέρα συνάδελφε, βλέπω προτίμησες τον ίδιο γιατρό με εμένα, καλή επιτυχία σου εύχομαι και καλό αποτέλεσμα να έχεις!!! Μου κάνουν 2 πράγματα εντύπωση. Πρώτον... γιατί έκατσες 1 βδομάδα, 2 μέρες ήταν το χειρουργείο? Δευτερον, πως σου έκανε fue χωρίς να ξυρίσεις τα πλαινά? Η εγώ δεν βλέπω καλά και ειναι ξυρισμένα?
 

super7

Member
ο γιατρος μου εβγαλε τα εισητηρια για μια βδομαδα, του χα πει δεν εχω προβλημα με τις μερες και προτιμω να μη ταξιδεψω πισω καπακια ωστε να νιωθω πιο ανετα. Αυτο πιστευω μπορεις να το συννενοηθεις για το ποσο να κατσεις.

Δεν εκανα ακουρευτο. Μου ξυρισε 3 ζωνες οι οποιες καλυπτονται με τα υπαρχοντα μαλλια καθως προτιμουσα να μη ξυρισω το κεφαλι..αν και σε περιπτωση που ξανακανω θα το ξυριζα γιατι μαλλον βολευει.μου πηρε κι απο τα πλαινα παντως.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Αυτό το τελευταίο με τις τρεις ζώνες δεν το κατάλαβα. Δεν σου κούρεψε όλα τα πλαινά? Συγκεκριμένες περιοχές μόνο? Μπορείς να μας δείξεις γιατι βλέπω εντρύφησες στο καμουφλάζ. Λες μου πήρε και απο τα πλαινά.. εννοείς σου πήρες κυρίως πίσω και λιγο απο πλαι?
 

super7

Member
ειναι τα λεγομενα φλαπς...ειχα αφησει το μαλλι μου να μακρυνει γι αυτο το σκοπο...μου ξυρισε ζωνες που ξεκινανε απο το ενα πλαι και τελειωνουν στο αλλο πλαι...τοσο πλατος ωστε να πεφτουν τ μαλλια απο πανω κ να καλυπτεται...η τριτη ζωνη ηταν χαμηλη οποτε δεν επιασε πλαινα...θα ανεβασω φωτο μολις μπορεσω
 

super7

Member
Σημερα κλεινω 2 βδομαδες...εχω σχεδον καθαρισει απο κακαδακια και φαινεται ολες οι τριχες να μεγαλωνουν...νομιζω προς το παρον δεν εχει πεσει καμια...νορμαλ αυτο? ποτε πεφτουν? επισης ξερει κανεις το λογο που οι μμ πεφτουν σε πρωτη φαση πριν αναπτυχθουν κανονικα και δε μεγαλωνουν απο την αρχη κανονικα ?
 

n094

Active Member
super7 είπε:
Σημερα κλεινω 2 βδομαδες...εχω σχεδον καθαρισει απο κακαδακια και φαινεται ολες οι τριχες να μεγαλωνουν...νομιζω προς το παρον δεν εχει πεσει καμια...νορμαλ αυτο? ποτε πεφτουν? επισης ξερει κανεις το λογο που οι μμ πεφτουν σε πρωτη φαση πριν αναπτυχθουν κανονικα και δε μεγαλωνουν απο την αρχη κανονικα ?

Είναι πιθανό κάποιες από τις μεταμοσχευμένες τρίχες να παραμείνουν και να μεγαλώσουν κανονικά, ωστόσο θα πρέπει να περιμένεις ότι μέχρι και τον 2 μήνα κάποιες από αυτές (οι περισσότερες μέχρι τον πρώτο μήνα) θα πέσουν λόγω shock loss που οφείλεται στη μεταφορά και επανατοποθέτηση του θύλακα.
 

super7

Member
στη δοτρια εχω φαγουρα κ φευγουν κομματια σαν πυτιριδα ή ΣΔ..το φουνγκοραλ νομιζω βοηθαει σε αυτο αλλα ειμαι στις 2 βδομαδες απο την μμ...μπορω να το αρχισω? αμα το βαλω μονο στη δοτρια?
 
Μπλουζα