Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

pairis

New Member
Η Super Minox ειναι μια ιδιοκατασκευη(δικης μου εμπνευσης και η ονομασια της)
που περιεχει τα κατωθι συστατικα (σε μια και μονο λοσιον):

-Minoxidil 5%
-Finasteride 0,025%
-Ketoconazole 0,5%
-Tretinoin 0,025%
-Aloe Vera
-Glycerin
Σε αυτη την λοσιον υπαρχουν σχεδον τα παντα:Regrowth factor-DHT blockers-Antiandrogen-Antiflammatory agent-Vehicles (φιλικα προς το περιβαλον του κεφαλιου και της επιδερμιδας)

Ολα τα υλικα εχουν ελεγχθει οτι δεν αλληλεπιδρουν μεταξυ τους ετσι ωστε να αποφευχθει -κατα το δυνατον-το φαινομενο των side effects και της αναιρεσης της δραστικοτητας των ενεργων συστατικων οπως προαναφερθηκαν....

Η γνωμη σας?.....ποια ειναι?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

magic810

New Member
Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

Θα εχει και χρονοδιακοπτη πριν εκραγει.....? :p
Φαινεται πολυ δυνατο σχημα...το θεμα ειναι να μην εχει παρενεργεις για το δερμα....
Παντως σαν πρωτη ιδεα φαινεται πολυ καλο το μονο που μενει ειναι ναδουμε και αν δουλευει....
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

σε διάφορους συνδυασμούς με μινοξ. έχουν χρησιμοποιηθεί τα παραπάνω και από άλλους-μήπως ήρθε η ώρα μα λανσάρουμε την ΝΕΑ πατέντα και να γίνουμε παγκοσμίως διάσημοι;! :chinscratch ;D

όπως και να'χει,
δοκίμασε για 1 χρονικό διάστημα και βλέπεις αποτελέσματα

οι αναλογίες πρέπει να συζητηθούν...
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

Ενδιαφέρων αλλα ποιος το δοκιμάζει;;; :chinscratch :chinscratch
 

pairis

New Member
Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

ANAR είπε:
Ενδιαφέρων αλλα ποιος το δοκιμάζει;;; :chinscratch :chinscratch

Εγω.....εδω και μια εβδομαδα......χωρις καμια παρενεργεια...μεχρι τωρα...ελπιζω και στο μελλον...
Οπως προειπα τα ενεργα συστατικα ειναι απολυτα συμβατα μεταξυ τους και σχετικα ασφαλη ως προς την εφαρμογη τους.Τωρα για τις δοσολογιες το μονο που μ απασχολει ειναι οτι ισως χρειαστει να κατεβασω στα 0,5% την κετοκοναζολη (ειναι αρκετα ισχυρο σαν φαρμακο...ουτε συζητηση για oral))και γυρω στο 3% το αζελαικο οξυ...τα υπολοιπα νομιζω ειναι σχετικα οκ!!!!βεβαια παντα μπορει κανεις να τροποποιησει δοσολογιες αν βγαλει παρενεργειες το συγκεκριμενο σχημα το οποιο ειναι αρκετα ισχυρο...μαλιστα σκεφτομαι να του προσθεσω και τρετινοινη και να τελειωνω μια και καλη...με μια μονο εφαρμογη καθε μερα.....
 

Hopefull

New Member
Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

Πολυ azelaic σε συνδυασμο με την κετοκοναζολη προσεχε το. εχεις πολυ μαλλι γενικα στο κεφαλι...αν εχεις θα πηγαινει πολυ στη τριχα και τοτε εχεις καλυτερες πιθανοτητες να μη βγαλει sides....αν εισαι ξουρα η πολυ αραιος νομιζω οτι οι πιθανοτητες ειναι εις βαρος σου για πιθανα sides.


καλη τυχη φιλε και μη βαζεις μεγαλη ποσοτητα
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

Πολυ azelaic σε συνδυασμο με την κετοκοναζολη προσεχε το.

Το azelaic νομίζω ότι είναι σχετικά ακίνδυνο. Αν κάνω λάθος διορθώστε με....
Για την κετο συμφωνώ...
 

pairis

New Member
Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

GOMI είπε:
Πολυ azelaic σε συνδυασμο με την κετοκοναζολη προσεχε το.

Το azelaic νομίζω ότι είναι σχετικά ακίνδυνο. Αν κάνω λάθος διορθώστε με....
Για την κετο συμφωνώ...
Πιστευω πως απο το ολο σχημα στο αποιο προαναφερθηκα ,αυτο που πιθανον θα με φοβιζε ειναι μονο η κετοκοναζολη(γιατι ειναι σκ..φαρμακο) ,τα υπολοιπα ειναι ασφαλη( οσο ασφαλη μπορει να ειναι τα φαρμακα που χρησιμοποιουμε)...Για το αζελαικο δεν υπαρχει προβλημα ( το χρησιμοποιει ο Lee στα σκευασματα του)...ε...την φινα την ξερουμε...την γλυκερινη...επισης ...την αλοη..επισης...μονο τηνκετο -επαναλαμβανω-ξανασκεφτομαι( ισως στο 0,3% να ειναι ασφαλεστερη)...παντως 9 μερες τωρα δεν εχω παρατηρησει κατι κακο..απλα μια μεταλλικη γευση που προερχεται(υστερα απο σχετικο googlαρισμα)απο την κετοκοναζολη..που ομως ειναι κατι παροδικο..και ειναι το μονο προβλημα με την τοπικη χρηση της( με αυτη την συγκεντρωση..0,5%)..δεν ειναι κατι το συστημικο...
 

Jakard

New Member
Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

balex είπε:
[quote author=GOMI link=topic=1405.msg23986#msg23986 date=1264053670]
Πολυ azelaic σε συνδυασμο με την κετοκοναζολη προσεχε το.

Το azelaic νομίζω ότι είναι σχετικά ακίνδυνο. Αν κάνω λάθος διορθώστε με....
Για την κετο συμφωνώ...
Πιστευω πως απο το ολο σχημα στο αποιο προαναφερθηκα ,αυτο που πιθανον θα με φοβιζε ειναι μονο η κετοκοναζολη(γιατι ειναι σκ..φαρμακο) ,τα υπολοιπα ειναι ασφαλη( οσο ασφαλη μπορει να ειναι τα φαρμακα που χρησιμοποιουμε)...Για το αζελαικο δεν υπαρχει προβλημα ( το χρησιμοποιει ο Lee στα σκευασματα του)...ε...την φινα την ξερουμε...την γλυκερινη...επισης ...την αλοη..επισης...μονο τηνκετο -επαναλαμβανω-ξανασκεφτομαι( ισως στο 0,3% να ειναι ασφαλεστερη)...παντως 9 μερες τωρα δεν εχω παρατηρησει κατι κακο..απλα μια μεταλλικη γευση που προερχεται(υστερα απο σχετικο googlαρισμα)απο την κετοκοναζολη..που ομως ειναι κατι παροδικο..και ειναι το μονο προβλημα με την τοπικη χρηση της( με αυτη την συγκεντρωση..0,5%)..δεν ειναι κατι το συστημικο...
[/quote]

Εγω πιστευς οτι οταν σινδιαζεις ουσιες χωρις πρωτα να εχουν υποβληθει σε διαφορετικες επεξεργασιες η καθε μια ειναι στο τελος σαν να ριχνεις νερο στο κεφαλι σου . Επειδη ρωτησα τον πατερα μου λιγες απο τις ουσιες που υπαρχουν δεν αλλιλοεπιδρουν με αλλες οταν αναμυγνιονται , Με λιγα λογια σου λεω οτι για να σινδιασεις αυτες τις ουσιες και να εχεις απο την καθε μια πληρης λειτουργεια πρεπει να τις βαζεις τουλαχιστον ανα δυο . Ολα αυτα που ειπες αν τα κοπανησεις μεσα σε ενα μιγμα ειναι σαν να κατουρας το κεφαλι σου με πυρινικη ενεργεια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pairis

New Member
Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

..μα το μονο διαφορετικο απο το Xandrox του Lee ειναι οτι εγω προσθετω αντι για τρετινοινη την κετοκοναζολη...δεν ειναι δα και τα τρομερα επικινδυνα συστατικα....
 

passenger

Member
Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

balex να σε ρωτησω πως προσθεσες 5% azelaic acid και 0.5%ketocozanole?
Απο τις κρεμες που εχουν αυτα τα συστατικα η υπαρχουν κ σε αλλη μορφη?
sorry αν εχει απαντηθει κ αλλου,απλα δε μπορεσα να βγαλω ακρη γιαυτο ρωταω
 

Άκης

Administrator
Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

Καλή φαίνεται.
Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι:
σκέφτεσαι να κόψεις την φίνα από το στόμα;
Επίσης τις ποσότητες τις υπολόγισες;
Δεν θα έπρεπε να προσθέσεις παραπάνω οινόπνευμα;
 

pairis

New Member
Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

passenger είπε:
balex να σε ρωτησω πως προσθεσες 5% azelaic acid και 0.5%ketocozanole?
Απο τις κρεμες που εχουν αυτα τα συστατικα η υπαρχουν κ σε αλλη μορφη?
sorry αν εχει απαντηθει κ αλλου,απλα δε μπορεσα να βγαλω ακρη γιαυτο ρωταω

1)Κετοκοναζολη υπαρχει και σε χαπακια, οποτε κανεις σκονη τα αντιστοιχα χαπακια και
απλα τα προσθετεις στο διαλυμα της Μινοξιδιλης(νομιζω 0,5-0,3% ειναι οκ)

2)Το αζελαικο τελικα ειναι δυστροπο,δεν το βρηκα σε χαπακια αλλα μονο σε κρeμα
και σε gel .Προσθεσα στην μινοξιδιλη την κρεμα αλλα το τελικο μειγμα εγινε πηχτο και ετσι αβολο για εφαρμογη.Ασε που διαβαβσα σε αρθρο που ελεγε οτι αν αναμειχθουν ετσι(μινοξιδιλη-αζελαικο)χανουν την δραστικοτητα τους
Οποτε το αζελαικο το χρησιμοποιω σαν κρεμα (αραιωμενο με αλοη βερα φτανοντας την τελικη συγκεντρωση στα 5%,1 ωρα μετα μινοξιδιλη ).
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

Οποτε το αζελαικο το χρησιμοποιω σαν κρεμα (αραιωμενο με αλοη βερα φτανοντας την τελικη συγκεντρωση στα 5%
Πως το υπολογίζεις αυτό? Γιατί και εγώ βάζω την αλοιφή skinoren σε διάφορα σημεία και μετά από πάνω βάζω αλόη με tea tree oil.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

την γλυκερινη λογικα την χρησιμοποιησες αντι της προπυενογλυκολης
καλη ιδεα ειναι διοτι δεν ειναι τοσο ερεθιστικη οσο η αλλη

βεβαια εχει μια διαφορα στο περιπου 15% λιγοτερης της προπυλενογλυκολης σε αποδοση
αλλα κανει την δουλεια της

πηγα να σταθω καπου αλλα βλεπω με προλαβε ο ακης

Άκης είπε:
Δεν θα έπρεπε να προσθέσεις παραπάνω οινόπνευμα;

και εγω αυτο λεω

μηπως η minox που χρησιμοποιεις ειναι ηδη ετοιμη με αλκοολη ??
η ειναι δικη σου παραγωγης αν ναι πως την εκανες

ειναι μια καλη σκεψη παντως
σιγουρα μπορεις να την βελτιωσεις

το 5% αζεκαικου οξυ ειναι Οκ δεν νομιζω να χρειαζετε να το πας στο 3%

καλη επιτυχια σου ευχομαι
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

ρε παιδια τοσο τεραστια διαφορα εχει η απλη μινοξιδιλη(οπως την παιρνουμε) απο αυτη που προσθετουμε μεσα και αλλα στοιχεια?????
σκεφτομαι να αρχισω αλλα αν αρχισω θα βαζω ανοθευτη δηλαδη οπως ειναι στο μπουκαλακι....δεν θελω να μπλεχτω με αλλα....
 

pairis

New Member
Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

GOMI είπε:
Οποτε το αζελαικο το χρησιμοποιω σαν κρεμα (αραιωμενο με αλοη βερα φτανοντας την τελικη συγκεντρωση στα 5%
Πως το υπολογίζεις αυτό? Γιατί και εγώ βάζω την αλοιφή skinoren σε διάφορα σημεία και μετά από πάνω βάζω αλόη με tea tree oil.

Ειναι πολυ ευκολο:1 μερος Αζελαικο κρεμα(20%)+ 3 μερη Αλοη βερα= 5% Αζελαικο
 

pairis

New Member
Απ: Super Minoxidil (Ιδιοκατασκευη)

Παναγιωτης είπε:
την γλυκερινη λογικα την χρησιμοποιησες αντι της προπυενογλυκολης
καλη ιδεα ειναι διοτι δεν ειναι τοσο ερεθιστικη οσο η αλλη

βεβαια εχει μια διαφορα στο περιπου 15% λιγοτερης της προπυλενογλυκολης σε αποδοση
αλλα κανει την δουλεια της

πηγα να σταθω καπου αλλα βλεπω με προλαβε ο ακης

[quote author=Άκης link=topic=1405.msg24575#msg24575 date=1264963649]
Δεν θα έπρεπε να προσθέσεις παραπάνω οινόπνευμα;

και εγω αυτο λεω

μηπως η minox που χρησιμοποιεις ειναι ηδη ετοιμη με αλκοολη ??
η ειναι δικη σου παραγωγης αν ναι πως την εκανες

ειναι μια καλη σκεψη παντως
σιγουρα μπορεις να την βελτιωσεις

το 5% αζεκαικου οξυ ειναι Οκ δεν νομιζω να χρειαζετε να το πας στο 3%

καλη επιτυχια σου ευχομαι
[/quote]


Η μινοξιδιλη παρασκευαζεται απο μενα(συνταγη TROPHEUS..δεν ζεσταινω καν τα υλικα γιατι φοβαμαι για αλλοιωση τους) ....τα υλικα τα προσθετω εγω..βαζω 60ml οινοπνευμα 95 βαθμων ,γλυκερινη κλπ....Απ τη στιγμη που χρησιμοποιω τρετινοινη τοτε δεν τιθεται θεμα απορροφητικοτητας των υλικων μιας και αυτα κατεβαινουν αμεσως αφου η τρετινοινη κανει ολη τη δουλεια στην επιδερμιδα στο τριχωτο της κεφαλης....Η θεραπεια -το ξαναλεω -ειναι ακρως αποτελεσματικη...και δυναμικη...τα αποτελεσματα σε μενα -σε σχεση με πριν την θεραπεια-ειναι περα απο καθε προσδοκια...Μαλιστα οταν αρχισα την θεραπεια ημουν πολυ επιφυλακτικος και δεν πηρα φωτο( το μετανιωσα ) αλλα τωρα ειναι φοβερη η αλλαγη..και θα ηταν καλο να ειχα μια φωτο πριν και μετα για να δειτε την διαφορα...ομως δεν......και δεν προκειται για ενα νεανικο κεφαλι ;)
 
Μπλουζα