Stripar, injertocapilar (lorenzo), fue, 2992grafts, 21-22/11/2018

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Στις 6/2 ο Stripar ανέβηκε Αθήνα οπότε είπαμε να βρεθούμε για να δούμε μετά από περίπου 2 μήνες που βρίσκεται η μμ. Εννοείται ότι αυτό που ενδιέφερε σε αυτή την χρονική στιγμή είναι το σοκλος της λήπτριας. Αν υπήρχε και αν ναι σε τι έκταση. Να θυμίσω ότι όλη σχεδόν η μμ αφορούσε πύκνωση σε μαμά μαλλιά τα οποία είχαν πυκνότητα περί τα 100g/сm2 αλλά λόγω φοράς της τρίχας (σχεδόν κάθετη) δεν μπορούσαν να εξασφαλίσουν ικανοποιητική κάλυψη.

Για να είναι πιο δόκιμη η σύγκριση, ο Stipar κουρεύτηκε (δυστυχώς μόνος του, φαίνεται σε κάποιες φώτο της δότριας) σε μήκος περίπου με αυτό που τον είχε κουρέψει ο Lorenzo πριν την μμ και το οριστικό ξύρισμα και του είχε βγάλει φώτο. Παραθέτω συγκριτικές φώτο τότε και τώρα. Εννοείται ότι οι φωτισμοί, γωνίες λήψης, κλπ δεν είναι ακριβώς οι ίδιοι. Το συμπέρασμα όμως βγαίνει αβίαστα. Δεν υπάρχει καθόλου σοκλος, αυτή η φάση της μμ πέτυχε απόλυτα.

comparison 1.jpg


comparison 2.jpg
 

tol

Well-Known Member
Στις 6/2 ο Stripar ανέβηκε Αθήνα οπότε είπαμε να βρεθούμε για να δούμε μετά από περίπου 2 μήνες που βρίσκεται η μμ. Εννοείται ότι αυτό που ενδιέφερε σε αυτή την χρονική στιγμή είναι το σοκλος της λήπτριας. Αν υπήρχε και αν ναι σε τι έκταση. Να θυμίσω ότι όλη σχεδόν η μμ αφορούσε πύκνωση σε μαμά μαλλιά τα οποία είχαν πυκνότητα περί τα 100g/сm2 αλλά λόγω φοράς της τρίχας (σχεδόν κάθετη) δεν μπορούσαν να εξασφαλίσουν ικανοποιητική κάλυψη.

Για να είναι πιο δόκιμη η σύγκριση, ο Stipar κουρεύτηκε (δυστυχώς μόνος του, φαίνεται σε κάποιες φώτο της δότριας) σε μήκος περίπου με αυτό που τον είχε κουρέψει ο Lorenzo πριν την μμ και το οριστικό ξύρισμα και του είχε βγάλει φώτο. Παραθέτω συγκριτικές φώτο τότε και τώρα. Εννοείται ότι οι φωτισμοί, γωνίες λήψης, κλπ δεν είναι ακριβώς οι ίδιοι. Το συμπέρασμα όμως βγαίνει αβίαστα. Δεν υπάρχει καθόλου σοκλος, αυτή η φάση της μμ πέτυχε απόλυτα.

Προβολή συνημμένου 20772

Προβολή συνημμένου 20773
Φιλε CVIAL, να κανω μια ερωτηση/παρατηρηση που αφορα στο σχεδιασμο της hairline;

Παρατηρωντας τη δευτερη φωτογραφια (2 μηνες μετα τη μεταμοσχευση) προσωπικη εκτιμηση ειναι οτι η hairline του Stripar ειναι γυρω στα 8 cm αποσταση απο τα φρυδια (αν κανω λαθος, διορθωστε με).

Θεωρω αρκετα μεγαλη τη συγκεκριμενη αποσταση (ισως συγκρινοντας τη με τη δικη μου που απεχει 5,5 cm απο το κεντρο των φρυδιων και 6 cm απο τους κροταφους).

Αν ειναι ετσι τα δεδομενα, ηθελα να ρωτησω μηπως ηταν προτιμοτερο, αντι για πυκνωση, να γινοταν ενα κατεβασμα της hairline περιπου 1,5 εκατοστο και ταυτοχρονα πληρης αποκατασταση στα temples.

Με δεδομενη την καλη πυκνοτητα που ειχε ο Stripar στη ληπτρια περιοχη, ενα κατεβασμα 1,5 cm σημαινε περιπου 20 cm2 εκταση καλυψης.

Με αλλα λογια, με πολυ καλη πυκνοτητα της ταξης των 60 grafts ανα cm2, χρειαζονταν περιπου 1200 grafts. Αν τοποθετουνταν και 200+200 grafts στα temples, θα περισσευαν και 1400 grafts (αφου συνολικα τοποθετηθηκαν 3000 grafts) για μια πυκνωση στο κεντρο του κεφαλιου (Β ζωνη), εκει που φαινεται οτι υπαρχει μεγαλυτερη αραιωση.

Μηπως με αυτο το σχεδιασμο η τελικη εικονα του Stripar θα ηταν πολυ καλυτερη; Μηπως τωρα, ακομη και αν επιτευχθει πολυ καλη πυκνοτητα, το μετωπο θα φαινεται υπερβολικα μεγαλο και θα χαλαει την προσοψη (το σημαντικοτερο κομματι της εικονας μας);

Μια νεανικη πυκνη hairline, σε συνδυασμο με αποκατεστημενα temples, μηπως εδινε καλυτερο οπτικα αποτελεσμα, ακομη και αν στις πισω ζωνες δεν υπηρχε η καταλληλη πυκνοτητα; Μια νεανικη hairline δεν αφαιρει χρόνια και δε δειχνει πολυ νεοτερο το ατομο, σε αντιθεση με το μεγαλο μετωπο και τους ανεβασμενους κροταφους;

Η ηλικια του Stripar και η δυνατη θεραπεια που ακολουθει (ντουτα) δεν θα περιοριζαν το ρισκο ενος τετοιου εγχειρηματος;

Ταπεινη προσωπικη αποψη......υπο την αιρεση οτι οι εκτιμησεις μου "με το ματι" ευσταθουν και οντως η hairline ειναι ψηλα (ισως να πεφτω εξω στις "οπτικες" μετρησεις μου).
 

makis25

Well-Known Member
βεβαια tol , γουστα ειναι αυτα . Εσυ , εγω μπορει να καναμε κατι τετοιο , καποιος αλλος , οπως στριπαρ , ηθελε να κανει αυτο που εκανε προφανως . Προφανως ειναι επιλογη του και οχι απο αναγκη γιατι εχει πολυ μαλλι στο κεφαλι και πακετο με το φαρμακο ειναι πολυ ασφαλης απο το μεσο ασθενη στο φορουμ ετσι και αλλιως. Επισης , με το μαλλι που εχει , και στο μελλον μπορει να κανει οτι του κατεβει πραγματικα . Δε βλεπω να του τελειωνει η δοτρια συντομα. Παντως μια πιο νενικη hairline με οριο τα 6-6,5 εκατοστα , οντως σε κανει πιο φρεσκο , πιο ξεκουραστο ασχετως ηλικίας. Εχω δυο παραδειγματα απο τη προσωπικη μου ζωη , ενα συγγενή μου που κοντευει τα 60 και ενος γείτονα που ειναι 84 και κρατησε την νεανικη του hairline . Παντως tol , ακομα και το 2019 , σε πολυ καλο γιατρο , εγω δε θα τολμουσα να ζητησω 60 graft ανα εκατοστο πουθενα , με τρομαζει η βιωσιμότητα.
 

tol

Well-Known Member
Επισης , με το μαλλι που εχει , και στο μελλον μπορει να κανει οτι του κατεβει πραγματικα
Συμφωνω, φιλε Μακη, αλλά γιατι στο μελλον; Γιατι να χασει μια πενταετια, για να φτιαξει μια νεανικη hairline, αφου θα μπορουσε να το κανει τωρα;

Επισης, αν πετυχει πολυ καλη πυκνοτητα (αρκετα πιθανο λογω γιατρου), στο μελλον, αν θελησει να κατεβασει τη hairline, ισως χρειαζεται περισσοτερα grafts απο οσα ανεφερα στο προηγουμενο σχολιο, για να μη δειχνει αφυσικη.

Γιατι να μη χαρει την επομενη (καλη ηλικιακα) πενταετια με νεανικη hairline, αφου ειχε τη δυνατοτητα να το κανει;
Παντως tol , ακομα και το 2019 , σε πολυ καλο γιατρο , εγω δε θα τολμουσα να ζητησω 60 graft ανα εκατοστο πουθενα , με τρομαζει η βιωσιμότητα.
Φιλε Μακη, και εγω εχω τις επιφυλαξεις μου για τη συγκεκριμενη πυκνοτητα. Ομως την ανεφερα ενδεικτικα, αρχικα λογω της ικανοτητας του Λορεντζο και επειτα, για να δειχνει απολυτα φυσικη και να ταιριαζει με την καλη πυκνοτητα των πισω ζωνων.

Μια hairline π.χ. της DHI, οπως καταλαβαινεις, θα ηταν αταιριαστη και ανωφελη.

Το σχεδιο που προτεινα (και προσωπικα θα προτιμουσα), προϋποθετει αρκετα πυκνη hairline.

ΥΓ Αλλά, οπως εγραψες, αυτα ειναι προσωπικα γουστα....περι ορεξεως....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stripar

Established Member
Ο σχεδιασμός ήταν, ειναι και θα ειναι το απόλυτα προσδοκούμενο για την περίπτωση μου.
Αφενός γιατι έγινε αποκατάσταση της αρχικής φυσικής μου hairline που ναι περιλάμβανε ένα ανέκαθεν μεγάλο κούτελο αλλά πατούσα στο μαμίσιο μου pattern που ήταν οικείων τόσο σε εμένα αλλά και στους πάντες,
αλλά αφετέρου γιατί εκμεταλευουμουν σε τεράστιο βαθμό την φυσικότητα του παντρέματατος των μαμισιων μαλλιών με αυτων των μεταμοσχευμένων...

Υ.Γ:Όπως είπε και ο vag ,
έγινε και ένα μερικό κατέβασμα των κροτάφων και hairline,
Τόσο όσο ομως ,ώστε να επιτευχθεί ένα ομοιογενές «δέσιμο» με το ενδιάμεσο κενό της hairline και βέβαια να μην χαθεί το πλεονέκτημα που ανέφερα πριν
 

makis25

Well-Known Member
νομιζω πως θα χεις μεγαλη επιτυχια , ο γιατρος προσθεσε γυρω στα 35 μοσχευματα ανα εκατοστο αναμεσα στα υπαρχοντα μαλλια; πιστευω πως θα πετυχεις υψηλα ποσοστα φυτρωσης με αυτα τα νουμερα . Σχετικα με τη hairline , δηλαδη εκανες αποκατασταση της νεανικης σου hairline , απλα ηταν λιγο ψηλα αυτη παντα απο οσα καταλαβα. Ενταξει μια χαρα . Οπως και να το δει καποιος , αποκατασταση ειναι.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το μεγαλύτερο άγχος, αυτό του σοκλος σε τόσο μεγάλη μαμισια πυκνότητα (και επηρεασμένη από ΑΑ) έφυγε. Για μένα αυτό ήταν το challenge αυτής της επέμβασης και ο λόγος που ο Stripar άργησε τόσο πολύ να την κάνει. Όλα τα άλλα είναι business as usual.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Stripar

Established Member
νομιζω πως θα χεις μεγαλη επιτυχια , ο γιατρος προσθεσε γυρω στα 35 μοσχευματα ανα εκατοστο αναμεσα στα υπαρχοντα μαλλια; πιστευω πως θα πετυχεις υψηλα ποσοστα φυτρωσης με αυτα τα νουμερα . Σχετικα με τη hairline , δηλαδη εκανες αποκατασταση της νεανικης σου hairline , απλα ηταν λιγο ψηλα αυτη παντα απο οσα καταλαβα. Ενταξει μια χαρα . Οπως και να το δει καποιος , αποκατασταση ειναι.

Όπως ανάφερα νωρίτερα,
κρατήθηκαν τα φυσικά χαρακτηριστικά προκειμένου το αποτέλεσμα να είναι φυσικό και ρεαλιστικό και πάντα με γνώμονα της ηλικίας μου και του χώρου που δραστηριοποιούμε.

Όπως έχουμε δεί με τα χρόνια ,
όσοι τόλμησαν να ξεφύγουν από αυτά τα όρια ή απέτυχαν παταγωδώς,
(δεδομένου ότι οι μεταμοσχεύσεις δέν μπορούν να πιάσουν τις μαμίσιες πυκνότητες ακόμα / παρά μόνο συνδυαστικά μαμίσια + μεταμοσχευμένα όπως έπραξα εγώ)
είτε έγινε κατάχρηση μοσχευμάτων για να υποστηριχτεί αυτό με ότι ρίσκο εγκυμονεί αυτό για το μέλλον και για την πρόοδο της Α.Α τους.

Όσοι κινήθηκαν συντηρητικά και λογικά πέτυχαν ένα σχετικά πυκνό και φυσικό αποτέλεσμα ενώ
σε όσους κυριάρχησε η τάση ναρκισιμού ή η επιπολαιότητα και το λάθος πλάνο,
συντηρούνται ακόμα και σήμερα με Topic ή με επιπλέον διορθωτικές για πύκνωση.

Όπως είπε και ο @vag25 παρακάτω φαίνεται ο επανασχεδιασμός της Hairline και κροτάφων
πάντα σύμφωνα με τα φυσικά χαρακτηριστικά μου και χωρίς να ξεφύγουμε απο αυτά...

Stripar a.jpg


Stripar b .jpg


Stripar II.jpg
 

Stripar

Established Member
Το μεγαλύτερο άγχος, αυτό του σοκλος σε τόσο μεγάλη μαμισια πυκνότητα (και επηρεασμένη από ΑΑ) έφυγε. Για μένα αυτό ήταν το challenge αυτής της επέμβασης και ο λόγος που ο Stripar άργησε τόσο πολύ να την κάνει. Όλα τα άλλα είναι business as usual.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πάρα μα πάρα πολύ σωστά !!!

Το άγχος του Σοκλός ήταν ο λόγος που επί 8 χρόνια και παρόλο τις πολυάριθμες επισκέψεις μου σε πρωτοκλασάτους γιατρούς,
με κρατούσε μακρυά απο την υλοποίηση της μεταμόσχευσης μου.

Εδώ βλέπουμε ότι ο Jose
και συνυπολογίζοντας το challenge που ανέφερες, ΜΕΓΑΛΟΎΡΓΗΣΕ !!!

:)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Σε κανα μηνα με τις πρωτες τριχες να κάνουν την εμφανιση τους η αλλαγη θα ειναι δραματικη

Πάρα μα πάρα πολύ σωστά !!!

Το άγχος του Σοκλός ήταν ο λόγος που επί 8 χρόνια και παρόλο τις πολυάριθμες επισκέψεις μου σε πρωτοκλασάτους γιατρούς,
με κρατούσε μακρυά απο την υλοποίηση της μεταμόσχευσης μου.

Εδώ βλέπουμε ότι ο Jose
και συνυπολογίζοντας το challenge που ανέφερες, ΜΕΓΑΛΟΎΡΓΗΣΕ !!!

:)
 

makis25

Well-Known Member
Όπως ανάφερα νωρίτερα,
κρατήθηκαν τα φυσικά χαρακτηριστικά προκειμένου το αποτέλεσμα να είναι φυσικό και ρεαλιστικό και πάντα με γνώμονα της ηλικίας μου και του χώρου που δραστηριοποιούμε.

Όπως έχουμε δεί με τα χρόνια ,
όσοι τόλμησαν να ξεφύγουν από αυτά τα όρια ή απέτυχαν παταγωδώς,
(δεδομένου ότι οι μεταμοσχεύσεις δέν μπορούν να πιάσουν τις μαμίσιες πυκνότητες ακόμα / παρά μόνο συνδυαστικά μαμίσια + μεταμοσχευμένα όπως έπραξα εγώ)
είτε έγινε κατάχρηση μοσχευμάτων για να υποστηριχτεί αυτό με ότι ρίσκο εγκυμονεί αυτό για το μέλλον και για την πρόοδο της Α.Α τους.

Όσοι κινήθηκαν συντηρητικά και λογικά πέτυχαν ένα σχετικά πυκνό και φυσικό αποτέλεσμα ενώ
σε όσους κυριάρχησε η τάση ναρκισιμού ή η επιπολαιότητα και το λάθος πλάνο,
συντηρούνται ακόμα και σήμερα με Topic ή με επιπλέον διορθωτικές για πύκνωση.

Όπως είπε και ο @vag25 παρακάτω φαίνεται ο επανασχεδιασμός της Hairline και κροτάφων
πάντα σύμφωνα με τα φυσικά χαρακτηριστικά μου και χωρίς να ξεφύγουμε απο αυτά...

Προβολή συνημμένου 20776

Προβολή συνημμένου 20777

Προβολή συνημμένου 20778
που ακριβως ειδαμε πως οσοι τολμησαν να ξεφυγουν απο αυτα τα ορια ( τα ορια του φυσικου; και η νεανικη hairline φυσικη ειναι) απετυχαν παταγωδως; Εγω βλεπω πως τελικα κατεβασες περιμετρικα την hairline σου και ισιωσες λιγο τους κροταφους σου , απο μισο εκατοστο ως και 1 μπροστα; . Και καλα εκανες και μπραβο σου . Προφανως γυρισες το χρονο πισω καμια δεκαετια η παραπανω , νομιζω η ζημια σε εσενα εγινε σιγα σιγα . Προφανως και εισαι πολυ κοντα στη νεανικη σου hairline οπως περιεγραψες , ή μερικα χιλιοστα πιο πανω . Ε δε νομιζω πως μερικα χιλιοστα ειδικα σε περιπτωσεις σα τη δικη σου , και γενικα σε nw2 ασθενεις σε θεραπεια , ειναι που κανουν καποιον συντηρητικό ή επιπολαιο αναλογα με το αν καλυψει 3-4 χιλιοστα hairline παραπανω . Και φυσικα θα ξερεις σα χρονιος χρηστης avodart , πως δεν ειναι ουτε αυτο πανακεια , και πως υπαρχει η πιθανοτητα , οπως ολοι μας , να χρειαστεις διορθωτικες επεμβασεις για πυκνωση , και φυσικα ανθρωποι που κανουν τετοιες διορθωτικες επεμβασεις η χρησιμοποιουν τοπικ , δεν το κανουν επειδη ηταν επιπολαιοι ή ειχαν λαθος πλανο. Σε καθε περιπτωση συζητηση κανουμε δεν χρειαζεται να δικαιολογεις τα γουστα σου οτι ηθελες εκανες και καλα εκανες , αλλα απο την αλλη , οσοι εχουν αλλα γουστα δεν τα εχουν επειδη ειναι ναρκισοι ή επιπολαιοι με λαθος πλανο ενω εσυ ο σωστος .

Για παραδειγμα , αν αποτυχει ξαφνικα και ανεξηγητα αυριο η θεραπεια με το avodart , και ξαφνικα σε ενα δυο χρονια γινοσουν nw6 , δε θα σε εσωζαν τα 500 παραπανω μοσχευματα που θα ξοδευες σε διαφορετικη hairline . Ομως ολα αυτα δεν εχουν σημασια . Σημασια εχει να ειναι υψηλη η βιωσιμότητα των μοσχευματων και να νοιωθεις καλα με αυτο που βλεπεις στο καθρεφτη . Ολα τα αλλα περισσευουν . Αρκει παντα να ειμαστε δεκτικοι ολοι πως υπαρχει ποικιλια στα γουστα . Υπαρχει μια δυσκολια σε αυτο στο φορουμ .
 

Stripar

Established Member
Thanks Felani!
@Makη, πέρα από τι γούστο (που θα συμφωνήσω σε όσα λες) αν κάνεις μια ιστορική αναδρομή στις μτχ στο forum θα δεις ότι όσοι ξέφυγαν στο σχεδιασμό και κατέβασαν αρκετά , αργά η γρήγορα το μετάνιωσαν...
Δεν θέλω να αναφέρω ονόματα αλλά προσωπικα δεν ξέρω και πολλούς που να τους πήγε και καλά.
Όσο πιο συντηρητικά πηγαίνει κάποιος τόσο ελαχιστοποιεί το οποίο ρίσκο του μέλλοντος που αναφέρεις...
Έπιπλεον η διαφορά σε grafts σε μια hairline με επιπλέον 2-3 πόντους κατέβασμα δεν ειναι 500grafts όπως αναφέρεις αλλά πολλά παραπάνω,
μπορεί και 2-2500g αναλόγως τα γούστα...
Αλλά περί ορέξεως
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
που ακριβως ειδαμε πως οσοι τολμησαν να ξεφυγουν απο αυτα τα ορια ( τα ορια του φυσικου; και η νεανικη hairline φυσικη ειναι) απετυχαν παταγωδως; Εγω βλεπω πως τελικα κατεβασες περιμετρικα την hairline σου και ισιωσες λιγο τους κροταφους σου , απο μισο εκατοστο ως και 1 μπροστα; . Και καλα εκανες και μπραβο σου . Προφανως γυρισες το χρονο πισω καμια δεκαετια η παραπανω , νομιζω η ζημια σε εσενα εγινε σιγα σιγα . Προφανως και εισαι πολυ κοντα στη νεανικη σου hairline οπως περιεγραψες , ή μερικα χιλιοστα πιο πανω . Ε δε νομιζω πως μερικα χιλιοστα ειδικα σε περιπτωσεις σα τη δικη σου , και γενικα σε nw2 ασθενεις σε θεραπεια , ειναι που κανουν καποιον συντηρητικό ή επιπολαιο αναλογα με το αν καλυψει 3-4 χιλιοστα hairline παραπανω . Και φυσικα θα ξερεις σα χρονιος χρηστης avodart , πως δεν ειναι ουτε αυτο πανακεια , και πως υπαρχει η πιθανοτητα , οπως ολοι μας , να χρειαστεις διορθωτικες επεμβασεις για πυκνωση , και φυσικα ανθρωποι που κανουν τετοιες διορθωτικες επεμβασεις η χρησιμοποιουν τοπικ , δεν το κανουν επειδη ηταν επιπολαιοι ή ειχαν λαθος πλανο. Σε καθε περιπτωση συζητηση κανουμε δεν χρειαζεται να δικαιολογεις τα γουστα σου οτι ηθελες εκανες και καλα εκανες , αλλα απο την αλλη , οσοι εχουν αλλα γουστα δεν τα εχουν επειδη ειναι ναρκισοι ή επιπολαιοι με λαθος πλανο ενω εσυ ο σωστος .

Για παραδειγμα , αν αποτυχει ξαφνικα και ανεξηγητα αυριο η θεραπεια με το avodart , και ξαφνικα σε ενα δυο χρονια γινοσουν nw6 , δε θα σε εσωζαν τα 500 παραπανω μοσχευματα που θα ξοδευες σε διαφορετικη hairline . Ομως ολα αυτα δεν εχουν σημασια . Σημασια εχει να ειναι υψηλη η βιωσιμότητα των μοσχευματων και να νοιωθεις καλα με αυτο που βλεπεις στο καθρεφτη . Ολα τα αλλα περισσευουν . Αρκει παντα να ειμαστε δεκτικοι ολοι πως υπαρχει ποικιλια στα γουστα . Υπαρχει μια δυσκολια σε αυτο στο φορουμ .

Η διαφορά μιας φυσικής mature hairline με μιας juvenile είναι τουλάχιστον 2-3 εκατοστά στις περισσότερες περιπτώσεις. Στις μμ (αλλά και στην πραγματικότητα) το ζητούμενο δεν είναι η juvenile αλλά η φυσική mature. Σε πολλές μμ απέχουμε από αυτή, στην μμ του Stripar ο σχεδιασμός έγινε με ελάχιστη απόκλιση από αυτή.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vag25

Well-Known Member
Αρκει παντα να ειμαστε δεκτικοι ολοι πως υπαρχει ποικιλια στα γουστα . Υπαρχει μια δυσκολια σε αυτο στο φορουμ .

Δεν υπαρχει καποια δυσκολια στο να αποδεχτει καποιος το διαφορετικο γουστο.

Η ενσταση αφορα την πιθανοτητα μελη του φορουμ να μην αντιδρουν με καθαρο μυαλο και να παρασυρονται απο καποιου ειδους focusing illusion. Κανουν το προβλημα στο μυαλο τους μεγαλυτερο απο οτι ειναι και δημιουργουν μια διαστρεβλωμενη εικονα εαυτου, η οποια πρεπει να ''μπουκωσει'' με οτι δεν εχει, για να γινει ''ιδανικη''.
Και δεν θα ελεγα οτι ειναι πιθανοτητα, αλλα συχνο φαινομενο εδω. Αλλα αυτη ειναι η δικη μου αποψη.

Μια απλη ερωτηση μου σε παιδι του φορουμ εδω, εδωσε και την απαντηση.
''Ναι θα εβαζα μεχρι τα φρυδια μαλλι αν μπορουσα''.
Και σε μεγαλο βαθμο το εννοει.

Εσυ πραγματι μπορει να εχεις το καθαρο μυαλο και να το κανεις απο επιλογη γιατι ετσι σου αρεσει(πεντακαθαρο γουστο). Δεν ισχυει για ολους αυτο ομως. Eκτος απο τα διαφορετικα γουστα, υπαρχει ποικιλια και εδω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vag25

Well-Known Member
@Makη, πέρα από τι γούστο (που θα συμφωνήσω σε όσα λες) αν κάνεις μια ιστορική αναδρομή στις μτχ στο forum θα δεις ότι όσοι ξέφυγαν στο σχεδιασμό και κατέβασαν αρκετά , αργά η γρήγορα το μετάνιωσαν...
Δεν θέλω να αναφέρω ονόματα αλλά προσωπικα δεν ξέρω και πολλούς που να τους πήγε και καλά.

Εναν τον εχω στο μυαλο μου. Τρομερα εμπειρο μελος στα θεματα τριχοπτωσης. Και θυμαμαι οτι του προτεινα να μην την κατεβασει τοσο. Αργοτερα εγραφε οτι το μετανιωσε.
 

Stripar

Established Member
Και όπως λες ,
Τρομερά έμπειρο μέλος και ενώ ήξερε τους περιορισμούς το επιχείρησε.

Γι αυτό λέμε ότι χρειάζεται κάποια αυτοσυγκράτηση και σύνεση πέρα του προσωπικού γούστου
 

Flosk

Well-Known Member
Αυτο το μελος εκανε θεραπεια ομως ρε παιδια;;; γιατι ή την κατεβασεις λιγο ή πολυ την hairline αν ειναι να φυγουν και αλλα απο πισω και το ξερεις και δεν ακολουθεις θεραπεια εννοειται οτι θα βαλεις τοπικ ή θα κανεις και αλλες μμ μετα. Εγω πχ που ειχα αποφασισει να πορευθω χωρις θεραπεια γνωριζα απο την πρωτη μερα οτι θα χρειαστω και επαναληπτικες ή φυσικ οτι δεν θα ειμαι στα επιπεδα αυτων που κανουν θεραπεια.
Αυτο το μελος γιατι μετανοιωσε ακριβως;
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα