Stripar, injertocapilar (lorenzo), fue, 2992grafts, 21-22/11/2018

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

makis25

Well-Known Member
Makis25 για να μην μπερδεύονται και αυτοί που διαβάζουν, ο stripar είχε μαμά μαλλία στις περιοχές που έγινε πύκνωση περί τα 90-100g. Δυστυχώς η εικόνα του δεν ήταν καλή λόγω φοράς τρίχας. Σε αυτά τα μαμα μαλλιά προσέθεσε άλλα 30-35g για πύκνωση. Αυτό μας κάνει ένα σύνολο 120-130g. Ρίσκο ήταν για αυτό και πήγε σε τοπ, για αυτό περίμενε και 8 χρόνια. Αλλά και τι να έκανε? Αφού αυτό το πρόβλημα στο μαλλί του έδωσε η φύση κάπως έπρεπε να το αντιμετωπίσει. Αν κατέβαζε την hairline περισσότερο από αυτό που έκανε, για να δείχνει ομοιόμορφο με τα πίσω έπρεπε να μπουν πάλι τα graft με κάθετη φορά οπότε πάλι θα χρειαζόταν 120-130 για να έχει καλή κάλυψη, άρα ο συνολικός αριθμός είναι πολύ μεγαλύτερος από ότι τον υπολογίζεις. Νομίζω ότι πρέπει να το δεις μέσα από αυτό το σκεπτικό.

Ναι με συγχωρεις αλλα αυτα τα νουμερα ειναι εξωφρενικα . Δηλαδη καταληγει σε συνολο να εχει 120-130 μοσχευματα ανα εκατοστο στο μπροστα 1/3 του κεφαλιου ενω παγκοσμιως οι γιατροι μεταμοσχευουν με μεση πυκνοτητα 25-40 graft σε γυμνο δερμα σε ολο το κεφαλι , ωστε να υπαρχει παντα αποθεμα . Οπως και βαζουν τις hairline εκει που τις βαζουν για να υπαρχει αποθεμα . Ολη τη συζητηση την ξεκινησα γιατι δε γινεται να υπαρχουν δυο μετρα και σταθμα . Αν ειναι να κρινουμε μια τακτικη ως τολμηρη ή ανευθυνη πχ να χαμηλωνει καποιος τη hairline κατω απο η στα ορια του nw2 , το ιδιο πρεπει να κανουμε κι εδω, οταν ενας ασθενης nw2 εχει ηδη 90-100 θυλακες ανα εκατοστο και τους κανει 130 . Δεν ειναι το ενα συντηριτικο ενω το αλλο καλο . Αυτο ειναι ολο .
 
  • Like
Reactions: tol

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μάκη εδώ έχουμε μια ειδική περίπτωση και σαν τέτοια την αντιμετωπίζουμε. Δεν έχω καταλάβει γιατί υπάρχει διαφωνία.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Stripar

Established Member
ναι εδω μπερδευτικα ειχα στο νου μου τον τροφεα , ωστοσο οπως και η φιναστεριδη , ετσι και το avodart , δεν ειναι απαραιτητο πως σταματα την τριχοπτωση , ουτε πως θα την αντιστρεψει . Οπως και η φιναστεριδη πολλες φορες καθυστερει απλα την εξελιξη και αυτο παλι επιτυχια ειναι ως θεραπεια . Καποιος που παιρνει avodart η φινα και εξακολουθει να αραιωνει καλα κανει και συνεχιζει και χρησιμοποιει το φαρμακο γιατι αλλιως θα ειχε πολυ πιο ραγδαια επιδεινωση .

Είναι πασιφανές το ξεγλίστρημα !
Το αφήνω ασχολίαστο...
 

PROF

Active Member
Stripar διάλεξες την κορυφή και είναι σίγουρο ότι θα έχεις κορυφαίο αποτέλεσμα.Ήδη οι πρώτες ενδείξεις είναι
πολύ θετικές και τα πολύ ωραία έπονται. Προσωπικά δεν έχω καμιά αμφιβολία για το αποτέλεσμα, δότρια ίσως καλύτερη
και από 17χρονο, υπάρχον μαλλί στη λήπτρια πάρα πολύ (μόνο για καλό το αναφέρω, γιατί shock loss με Lorenzo αδύνατο), τα grafts που μπήκαν πολλά και ικανά για να πετύχεις το σκοπό σου, ο γιατρός σου ΚΟΡΥΦΗ, θεραπευτική αγωγή πολύ δυνατή και χωρίς παρενέργειες μέχρι σήμερα, τι άλλο να ζητήσει κανείς για να αντιμετωπίσει με επιτυχία την βρωμοΑΓΑ;
Όσον αφορά το θέμα με τη hairline σου θεωρώ ότι τη λύση της διαφωνίας που έχετε με το Μάκη, την έχει δώσει ο Lorenzo, διότι από τις φωτό είναι φανερό ότι τη hairline σου την έχει κατεβάσει κατά 1cm (οι γιατροί γεμίζουν πάντα μέχρι το κάτω όριο της γραμμής που σχεδιάζουν), στην μύτη της hairline το κατέβασμα μπορεί να φθάνει και τα 2cm και επιπροσθέτως έχει γεμίσει και τους κροτάφους, οπότε η συνολική αλλαγή σου θα είναι Τ ΡΟ Μ Ε Ρ Η!
Καλή συνέχεια!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πολύ σωστό PROF το περί «μύτης», δίνει πάντα το click παραπάνω στο illusion και δεν θέλει πολλά graft. Το ακολούθησα στην 2η μου μμ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Stripar

Established Member
Thanks Prof!
Επίσης να προσθέσω ότι το μαλλί όταν μακρύνει , βαραίνει και προσδίδει επίσης 0.5cm (προς τα κάτω) στην συνολική εικόνα...

;)
 

tol

Well-Known Member
θεραπευτική αγωγή πολύ δυνατή και χωρίς παρενέργειες μέχρι σήμερα
Φιλε PROF, και εσυ (οπως και ο Stripar και ο CVIAL), δεν καταλαβαινετε οσα αναφερει ο makis περι ρισκου και συντηρητικου πλανου.

Κατ' αρχας αναφερομενοι στη ντουταστεριδη, η οποια δεν εχει μελετηθει μακροχρονια, μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για την επιδραση της μακροχρονια;

Ναι, ο Stripar δεν εχει παρενεργειες προς το παρον....αν ομως ερθει στην ηλικια τη δικη μου και του CVIAL (50 χρονων) και σε συνδυασμο με τη ντουταστεριδη αντιμετωπισει προβληματα (π.χ οσον αφορα στη λιμπιντο, την ερωτικη αποδοση ή αλλης φυσεως) και αναγκαστει να διακοψει την αγωγη, τοτε τι θα γινει;

Το εχετε σκεφτει αυτο;

Ειναι δηλαδη συνετη και συντηρητικη τακτικη η πυκνωση της ταξης των 120 grafts ανα cm2;

Εγω το θεωρω ξεκαθαρα παραλογισμο και υπερβολη.

Οσο καθετη και αν ειναι η φορα της τριχας, 120 grafts (ταπεινη προσωπικη αποψη) ειναι ξεκαθαρα υπερβολη.

Στην απευκταια περιπτωση της μελλοντικης επιδεινωσης της αλωπεκιας (λογω διακοπης θεραπειας ή λογω πτωσης επιδρασης του χαπιου) εχετε σκεφτει τι θα γινει;

ΥΓ Τα δικα μου μαλλια παντα τα χτενιζω καθετα, προς τα πανω (ιδιο ακριβως χτενισμα με τον Ρουβα).....ακομη και με πυκνοτητα 30-40 grafts ανα cm2, δε δειχνουν αραια. Φανταζομαι με μια πυκνοτητα 70-80 grafts πως θα εδειχναν.
 

vag25

Well-Known Member
ακομα και με τον φοβο υποτιθεμενης διακοπης της ντουντα, δεν ειναι πιο συνετο αυτο που εκανε? δηλαδη να πυκνωσει περιοχες που μπορει να αραιωσουν αντι να επεκταθει σε αλλες περιοχες και μετα να τρεχει να μπαλωσει μεγαλα κενα?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φιλε PROF, και εσυ (οπως και ο Stripar και ο CVIAL), δεν καταλαβαινετε οσα αναφερει ο makis περι ρισκου και συντηρητικου πλανου.

Κατ' αρχας αναφερομενοι στη ντουταστεριδη, η οποια δεν εχει μελετηθει μακροχρονια, μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για την επιδραση της μακροχρονια;

Ναι, ο Stripar δεν εχει παρενεργειες προς το παρον....αν ομως ερθει στην ηλικια τη δικη μου και του CVIAL (50 χρονων) και σε συνδυασμο με τη ντουταστεριδη αντιμετωπισει προβληματα (π.χ οσον αφορα στη λιμπιντο, την ερωτικη αποδοση ή αλλης φυσεως) και αναγκαστει να διακοψει την αγωγη, τοτε τι θα γινει;

Το εχετε σκεφτει αυτο;

Ειναι δηλαδη συνετη και συντηρητικη τακτικη η πυκνωση της ταξης των 120 grafts ανα cm2;

Εγω το θεωρω ξεκαθαρα παραλογισμο και υπερβολη.

Οσο καθετη και αν ειναι η φορα της τριχας, 120 grafts (ταπεινη προσωπικη αποψη) ειναι ξεκαθαρα υπερβολη.

Στην απευκταια περιπτωση της μελλοντικης επιδεινωσης της αλωπεκιας (λογω διακοπης θεραπειας ή λογω πτωσης επιδρασης του χαπιου) εχετε σκεφτει τι θα γινει;

ΥΓ Τα δικα μου μαλλια παντα τα χτενιζω καθετα, προς τα πανω (ιδιο ακριβως χτενισμα με τον Ρουβα).....ακομη και με πυκνοτητα 30-40 grafts ανα cm2, δε δειχνουν αραια. Φανταζομαι με μια πυκνοτητα 70-80 grafts πως θα εδειχναν.

Αγαπητέ Τολ, όταν το πείραμα (μέτρηση) δεν επιβεβαιώνει την θεωρία σημαίνει πως η θεωρία δεν είναι σωστή. Η μαμά λήπτρια μετρήθηκε (μετά από δική μου προτροπή και απεικονίζεται στο βίντεο) στα 90-100g και η εικόνα της είναι αυτή που φαίνεται στις φώτο, μια εικόνα μη ικανοποιητική. Άρα επρεπε το 90-100 να αυξηθεί. Απλά πράγματα. Η συμφωνία ήταν μέχρι εκεί που ο Λορενζο θα μπορούσε να το κάνει με ασφάλεια, όπως και έγινε. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι όλοι χρειάζομαστε τόσα ούτε όμως και ότι ήταν υπερβολή αυτό που έγινε στον Stripar. Θα το ξαναπώ, είναι μια πολύ ειδική περιπτωση.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

tol

Well-Known Member
ακομα και με τον φοβο υποτιθεμενης διακοπης της ντουντα, δεν ειναι πιο συνετο αυτο που εκανε? δηλαδη να πυκνωσει περιοχες που μπορει να αραιωσουν αντι να επεκταθει σε αλλες περιοχες και μετα να τρεχει να μπαλωσει μεγαλα κενα?
Φιλε vag, μαλλον κάνεις λαθος....

Τα μεταμοσχευμενα μαλλια στην "κατεβασμενη" hairline δε θα ειχαν κανενα προβλημα. Δε θα αραιωναν, ακομη και μετα τη διακοπη της θεραπειας και θα εδειχναν ομοιομορφα. Μια ωραια σχεδιασμενη hairline αθικτη στο χρονο. Αν αραιωναν οι πισω ζωνες, τοτε πολυ απλα θα προχωρουσε σε δευτερη μμ.

Τωρα, φαντασου να υπαρξει αραιωση στα μαλλια που εγινε πυκνωση....ποιο αποτελεσμα θα προκυψει;
Μια ανομοιομορφια, μια ανιση διασπαρτη κατανομη grafts και ενα κακο αισθητικα αποτελεσμα.

Τελικα εχεις δικιο σε αυτο που λες; Μηπως αλλαξες γνωμη;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φιλε vag, μαλλον κάνεις λαθος....

Τα μεταμοσχευμενα μαλλια στην "κατεβασμενη" hairline δε θα ειχαν κανενα προβλημα. Δε θα αραιωναν, ακομη και μετα τη διακοπη της θεραπειας και θα εδειχναν ομοιομορφα. Μια ωραια σχεδιασμενη hairline αθικτη στο χρονο. Αν αραιωναν οι πισω ζωνες, τοτε πολυ απλα θα προχωρουσε σε δευτερη μμ.

Τωρα, φαντασου να υπαρξει αραιωση στα μαλλια που εγινε πυκνωση....ποιο αποτελεσμα θα προκυψει;
Μια ανομοιομορφια, μια ανιση διασπαρτη κατανομη grafts και ενα κακο αισθητικα αποτελεσμα.

Τελικα εχεις δικιο σε αυτο που λες; Μηπως αλλαξες γνωμη;

Τολ, αν κόψει την θεραπεία και χάσει πολλά μαμά μαλλιά και στις 2 περιπτώσεις δεν θα δείχνει ομοιόμορφα και θα θέλει και άλλες μμ. Στο κατέβασμα ομως θα είναι «μείον» τουλάχιστον 1500-2000g που χωρίς την φαρμακευτική αγωγή σίγουρα θα του λείψουν στο μέλλον.
 

vag25

Well-Known Member
Tol. Στο δευτερο ερωτημα μου στο κομματι που εκανες quote, περιγραφω τι ακριβως εκανε ο Stripar.

πυκνωσε περιοχες που μπορει να αραιωσουν και δεν επεκταθηκε σε αλλες.

Νομιζω το καταλαβες αναποδα ή εγω δεν το εδωσα σωστα. Εκτος αν το καταλαβες κανονικα, οποτε η απαντηση ειναι οτι συνεχιζω να πιστευω το ιδιο πραγμα.
 

tol

Well-Known Member
Τολ, αν κόψει την θεραπεία και χάσει πολλά μαμά μαλλιά και στις 2 περιπτώσεις δεν θα δείχνει ομοιόμορφα και θα θέλει και άλλες μμ. Στο κατέβασμα ομως θα είναι «μείον» τουλάχιστον 1500-2000g που χωρίς την φαρμακευτική αγωγή σίγουρα θα του λείψουν στο μέλλον.
Επιμενω ομως, φιλε CVIAL, οτι τουλαχιστον η προσοψη (η βιτρινα, η "μοστρα") δε θα αραιωνε (αφου θα ηταν μονο μεταμοσχευμενα μαλλια) θα ειχε ομοιομορφια και το αισθητικο αποτελεσμα θα ηταν πολυ καλυτερο.

Ακομη και αν σταματουσε την αγωγη και αραιωναν οι πισω ζωνες, η κατεβασμενη hairline θα ηταν αθικτη και απλα θα προχωρουσε σε μια δευτερη μμ στις πισω ζωνες. Εξαλλου η δοτρια του Stripar ειναι πολυ καλη και θα μπορουσε να υποστηριξει και δευτερη και τριτη μεταμοσχευση.

Τελος παντων, για να βαλουμε μια τελεία στο θεμα/διαφωνια.....ολα αυτα ειναι υποθεσεις εργασιας που ισως ποτέ δεν επαληθευτουν.

Μακαρι ο Stripar να μην αντιμετωπισει προβλημα στο μελλον και η επιθετικη προσεγγιση των 120 grafts ανα cm2 να αποδειχθει η καλυτερη δυνατη επιλογη για τον ιδιο.
 

Stripar

Established Member
Πέντε (5) Μήνες :

Μετά από ένα φρέσκο εορταστικό κούρεμα και σε μία ηλιόλουστη ημέρα

κάποιες φωτογραφίες - λήψεις σε εξωτερικό χώρο για την μέχρι τώρα πορεία

Λήπτρια :

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg
 

Stripar

Established Member
H μέχρι τώρα πορεία είναι αργή αλλά σταθερή.

Σίγουρα έχει παίξει ρόλο το κόψιμο της Minoxidil,
πέρυσι των Ιούλιου 3-4 μήνες πριν την μτχ και ή μη χρήση της πλέον,
όμως
όπως έχω πεί και παλιότερα ήθελα να απαλλαγώ απο αυτό το καθημερινό βάσανο και
να απολαμβάνω το σύνολο των μαλλιών μου
μτχ και μή ακόμα και άν το αποτέλεσμα αργήσει 1-2 μήνες παραπάνω λόγω της μή χρήσης της.

Τα θετικά :

Μηδαμινό Schock Loss και απο ότι φαίνεται έντονη διεργασία για το επόμενο 2 μηνο - τρίμηνο.

Το αποτύπωμα της δότριας είναι πολύ καλό,
υπό κάποιες γωνίες κάπου κάτι αχνoφένεται και ιδίως στα πλαϊνά όπου τα κουρεύω αρκετά πιο κοντά,
όμως θα περιμένω ακόμα ένα δίμηνο για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα...
και την στοιχειώδη υπομονή που απαιτείται για την κορύφωση του αποτελέσματος !.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα