Shampoo για sd?

nena

Member
Καλησπέρα παιδιά καλή χρονιά..
Σε λίγο θα γίνω 25 και έχω λόγω πολυκυστικων ωοθηκών μικρή περάσει στα 15 ακμή όταν πήρα αντισύλληψη σταμάτησε και στα 21 μ, μου πρώτο ξεκίνησε τριχόπτωση. Έπαιρνα αντισύλληψη ως τ 2015. Σταδιακά τα τελευταία 2 χρόνια χώρις τη αντισύλληψη έγιναν όλα λιπαρά πάνω μου πρόσωπο αλλά σκάλπ περισσότερο. Ξαφνικά το Νοέμβρη μου πρώτοεμφανιστηκε παράλληλα ταυτόχρονα ακμή και SD, ακμή στ πρόσωπο μάλλον κυστική που φουντώνει πριν τη περίοδο, οπότε λόγω ιστορικού ξεκίνησα με τη μία αντισύλληψη (να σημειώσω έχω και τριχουλες στο πηγούνι) αλλά για τη SD σμηγματορροικη (με είχε αφήσει η καταραμένη για 2 έτη αλλά ξανάρθε, δε έπαιρνα κάτι) τι προτείνετε; κάτι σε σαμπουαν; θα λειτουργήσει; και αν τι που να μη κάνει παρενέργεια τριχόπτωση γιατί ςδω στ φόρουμ κατά καιρούς διάβασα πως κάποια σαμπουαν για σμηγματορροικη δερματιτιδα κάνουν τη τριχόπτωση πιο έντονη. Να σημειώσω τη έχω εκεί που κρατάνε οι αντρες τα μαλλιά τς και δε πέφτουν. Κάτω και πίσω κοντά στα αυτιά. Εκεί έχω τη πιτυρίδα.
Υποπτεύομαι πως επδ έσκασε ταυτόχρονα με την ακμή θα είναι λόγω ανδρογονων και επομένως λιπαρόυ σκάλπ κ προσωπου
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

guru_gr

Member
Εύχομαι να βρεις γρηγορά “γιατρειά» είχα κυστική ακμή στην εφηβεία και πλέον έχω σμηγματορροϊκή δερματίτιδα σε προσωπο και κεφαλι.
Αν πας σε δερματολόγο το πιθανότερο να σου δώσει ενα απο τα Frezyderm Sebum Control, Fungoral 2% ή
Oliprox. Προσωπικά δεν μου κάνουν σχεδόν τίποτα
 
Μπλουζα