Saw palmetto. extract ή berries (;)

thatcher

Active Member
Καλησπέρα στο φορουμ. Πριν να ξεκινησω proscar, επειδη ακομη το φοβάμαι σκέφτομαι να ξεκινησω δοκιμαστικά saw palmetto για 3+- μήνες καθως το τελευταίο 3μηνο έχουν γίνει τέρμα αδύναμες οι τριχες, χάνω καμία 50αρια στο λούσιμο και αλλες 35+ στο μαξιλαρι την επόμενη όταν είναι λουσμενα.

Τι από τα δύο προτείνετε? α) https://gr.iherb.com/pr/Now-Foods-Saw-Palmetto-Extract-320-mg-90-Veggie-Softgels/6106
β) https://gr.iherb.com/pr/Now-Foods-Saw-Palmetto-Berries-550-mg-250-Veggie-Caps/803

Θα συμπληρωθούν μαζι Now Foods Adam πολυβιταμινη και Biotin 100.000 mcg.


Ηλικία: 23
Κατάσταση: Περισσότερο στους κροταφους, Nw 2+ βαλε ο αριστερός, 2 ο δεξιός.
Τρίχες: Υπερβολικά λεπτες

Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Πανος.Π

New Member
Καταρχας,εχεις δοκιμασει μινοξιδιλη για τους κροταφους;Εγω σου προτεινω να αρχισεις το saw palmeto για ενα 4 μηνο της laberts.Μου το ειχε συστησει μια παθολογος η οποια με εκανε και βιοσυντονισμο και μου το εγραψε μου ειπε οτι θα κανει δουλεια,ομως δεν ξερω καθε οργανισμος ανταποκρινεται διαφορετικα.
 

Harris_G

Well-Known Member
Biotin 10.000 θελεις να πεις, με 100.000 θα κλανεις βιοτινη. Και γω αυτα παιρνω Now Biotin και Now Adam, η τελευταια εχει μεσα καλη ποσοτητα saw palmetto μη παρεις extra. Μαζι με καλη διατροφη και Regaine αφρο βλεπω καλο αποτελεσμα.
 

thatcher

Active Member
Ναι 10.000 εννοούσα.
Δυστυχώς έχω πολύ λιπαρά μαλλιά +Σμ.Δερμ. και διαβασα ότι ίσως δεν είναι η καλύτερη λύση δυστυχώς η μιλοξ ή καθως μπορεί να γίνουν ακόμη πιο λιπαρα.

Το σκεφτόμουν για τη now foods adam σκέτη + biotin που έχει βγαλει. Δυστυχώς είμαι εδώ και 2 μηνες σε τρελή τριχόπτωση. Λόγω καλοκαιριού λουζομαι καθε μερα και στο μαξιλάρι κάθε πρωι βλέπω καμια 20αρια τρίχες. Θα δοκιμάσω saw palmetto, biotin κλπ και μετα και γω στον αγώνα με proscar
 
Τελευταία επεξεργασία:

gerassis

Well-Known Member
Now Adam καλή φάση θα το ξεκινήσω όταν τελειώσει η άλλη πολυβιταμίνη που χρησιμοποιώ..

  • Vitamin A (75% as Beta-Carotene and 25% as Retinyl Palmitate) 10,000 IU 200%
  • Vitamin C (from Calcium Ascorbate) 250 mg 417%
  • Vitamin D (as Ergocalciferol) 1,000 IU 250%
  • Vitamin E (as d-alpha Tocopheryl Succinate) 150 IU 500%
  • Vitamin K (as Menaquinone K2 and
  • Phytonadione K1) 80 mcg 100%
  • Thiamin (Vitamin B-1) (from Thiamin HCl) 25 mg 1667%
  • Riboflavin (Vitamin B-2) 25 mg 1471%
  • Niacin (Vitamin B-3) (as Niacinamide
  • and from Inositol Hexanicotinate) 35 mg 175%
  • Vitamin B-6 (from Pyridoxine HCl and
  • Pyridoxal-5-Phosphate (P-5-P)) 25 mg 1250%
  • Folate (as Folic Acid) 400 mcg 100%
  • Vitamin B-12 (as Methylcobalamin) 250 mcg 4167%
  • Biotin 300 mcg 100%
  • Pantothenic Acid (Vitamin B-5)
  • (from Calcium Pantothenate) 50 mg 500%
  • Calcium (from Calcium Ascorbate and
  • Calcium Citrate) 50 mg 5%
  • Iodine (from Potassium Iodide) 150 mcg 100%
  • Magnesium (from Magnesium Citrate) 25 mg 6%
  • Zinc (from Zinc Picolinate) 15 mg 100%
  • Selenium (from L-Selenomethionine) 200 mcg 286%
  • Copper (from Copper Bisglycinate)
  • (TRAACS®) 0.5 mg 25%
  • Manganese (from Manganese Bisglycinate)
  • (TRAACS®) 2 mg 100%
  • Chromium (from Chromium Picolinate) 200 mcg 167%
  • Molybdenum (from Sodium Molybdate) 75 mcg 100%
  • Potassium (from Potassium Chloride) 25 mg < 1%
  • Saw Palmetto (Berry) (Serenoa repens) 160 mg
  • Alpha Lipoic Acid 50 mg
  • Organic Aloe Vera (Leaf) (Concentrate) 50 mg
  • Grape Seed Extract (Vitis vinifera)
  • (Standardized for Polyphenols) 25 mg
  • Choline (from Choline Bitartrate) 25 mg
  • Inositol 25 mg
  • CoQ10 (Coenzyme Q10) 15 mg
  • Natural trans-Resveratrol
  • [from Japanese Knotweed Extract (Polygonum
  • cuspidatum) (Root)] 10 mg
  • Lycopene (from Natural Tomato Extract) 3 mg
  • Lutein (from Marigold Flowers Extract)
  • (Tagetes erecta) (FloraGLO®) 500 mcg
 

Συνημμένα

  • now1.jpeg
    now1.jpeg
    109.7 KB · Προβολές: 140

nine

Active Member
Την έχω ξεκινήσει την συγκεκριμένη εδω και σε 40 μερες σε μορφή (tablets) που παίρνεις 1/ημερα.
Οχι κατι το ιδιαιτερο, βεβαια πριν αυτη επαιρνα καποια που ειχε μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε Β οποτε δεν περιμενα και πολλα οπως γενικα με ολες τις πολυβιταμινες.

Σχετικα με το saw palmetto η ποσοτητα που εχει ειναι μικρη σε σχεση με τις προτεινομενες δοσεις για "θεραπεια".
 

Harris_G

Well-Known Member
Την έχω ξεκινήσει την συγκεκριμένη εδω και σε 40 μερες σε μορφή (tablets) που παίρνεις 1/ημερα.
Οχι κατι το ιδιαιτερο, βεβαια πριν αυτη επαιρνα καποια που ειχε μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε Β οποτε δεν περιμενα και πολλα οπως γενικα με ολες τις πολυβιταμινες.

Σχετικα με το saw palmetto η ποσοτητα που εχει ειναι μικρη σε σχεση με τις προτεινομενες δοσεις για "θεραπεια".


Επειδή πρόκειται για πολυβιταμίνη (επί της ουσίας φόρμουλα), οι ποσότητες είναι μελέτημενες ώστε να επιδρούν συνεργιστικά όλα τα συστατικά χωρίς να χαντακώνει το ένα το άλλο αν το ένα από αυτά υπάρχει σε υπερβολική ποσότητα. Παρατήρησε ότι φόρμουλες μεγάλων εταιρειών που γραφουν επι λεξει hair ή hair/skin/nails στην ετικέτα έχουν ας πούμε πολύ λίγη βιοτίνη που είναι το πιο σημαντικό συστατικό για τα μαλλιά.

Επίσης έχε κατά νου ότι θέλουμε και τη βιοτίνη και το zinc. Το έχω ξαναναφέρει πολλάκις και ισχύει (καρατσεκαρισμένο που έλεγε και η Μαλβίνα), ότι δε πρέπει να τις μπερδεύουμε με τον καφέ γιατί η καφεϊνη εμποδίζει την πρόσληψη βιταμινών. Νομίζω πως σαν all-around συμπλήρωμα είναι απο τα καλύτερα.

Τέλος για αυτό που λες ναι δεν εχει ποσότητα saw palmetto που θα είχε ένα αμιγώς τέτοιο συμπλήρωμα οπότε συμπληρώνεις με αυτό που θες παραπάνω και το παίρνεις στο άλλο γεύμα σου. Εγω ας πουμε βλεπω διαφορα με τη βιοτινη και μαζι με την Adam χρησιμοποιώ παράλληλα και βιοτίνη 1000 ή 10000.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nine

Active Member
Επειδή πρόκειται για πολυβιταμίνη (επί της ουσίας φόρμουλα), οι ποσότητες είναι μελέτημενες ώστε να επιδρούν συνεργιστικά όλα τα συστατικά χωρίς να χαντακώνει το ένα το άλλο αν το ένα από αυτά υπάρχει σε υπερβολική ποσότητα. Παρατήρησε ότι φόρμουλες μεγάλων εταιρειών που γραφουν επι λεξει hair ή hair/skin/nails στην ετικέτα έχουν ας πούμε πολύ λίγη βιοτίνη που είναι το πιο σημαντικό συστατικό για τα μαλλιά.

Επίσης έχε κατά νου ότι θέλουμε και τη βιοτίνη και το zinc. Το έχω ξαναναφέρει πολλάκις και ισχύει (καρατσεκαρισμένο που έλεγε και η Μαλβίνα), ότι δε πρέπει να τις μπερδεύουμε με τον καφέ γιατί η καφεϊνη εμποδίζει την πρόσληψη βιταμινών. Νομίζω πως σαν all-around συμπλήρωμα είναι απο τα καλύτερα.

Τέλος για αυτό που λες ναι δεν εχει ποσότητα saw palmetto που θα είχε ένα αμιγώς τέτοιο συμπλήρωμα οπότε συμπληρώνεις με αυτό που θες παραπάνω και το παίρνεις στο άλλο γεύμα σου. Εγω ας πουμε βλεπω διαφορα με τη βιοτινη και μαζι με την Adam χρησιμοποιώ παράλληλα και βιοτίνη 1000 ή 10000.

Adam παιρνεις tablets, capsules ή softgels;
Εγω εχω βολευτει με tablets επειδη η δοση ειναι 1/μερα ενω στα αλλα θελει παραπανω 2 ή 3 νομιζω αν και η ποσοτητες ειναι διαφορετικες daily.
 

Harris_G

Well-Known Member
Καλημερα φιλε @nine. Και γω tablets παιρνω και εχεις δικιο σε softgels ή capsules υπάρχουν κάποιες διαφορές στα συστατικά αλλά και στην τιμή. Αν θες αποκλειστικά για τα μαλλιά φόρμουλα τσέκαρε αυτή: https://www.vita4you.gr/el/nature-s-plus-ultra-hair-plus-sustained-60-tabs, σε μενα δουλευε επισης πολυ καλα αλλα προτιμω το συνδυασμο κλασσικης πολυβιταμινης-βιοτινη λογω αθλησης.
 

nine

Active Member
Καλημερα φιλε @nine. Και γω tablets παιρνω και εχεις δικιο σε softgels ή capsules υπάρχουν κάποιες διαφορές στα συστατικά αλλά και στην τιμή. Αν θες αποκλειστικά για τα μαλλιά φόρμουλα τσέκαρε αυτή: https://www.vita4you.gr/el/nature-s-plus-ultra-hair-plus-sustained-60-tabs, σε μενα δουλευε επισης πολυ καλα αλλα προτιμω το συνδυασμο κλασσικης πολυβιταμινης-βιοτινη λογω αθλησης.

ναι, και εγω λογω gym παιρνω πολυβιταμινη ειχα μεινει ευχαριστημενος και με την biotech USA multi for men. Και εγω την πολυβιταμινη την συνδιαζω με biotin solgar 300mg, fish oil και extra vitamin C.

Βεβαια ολα αυτα δεν εχουν MSM (που κάποιες φορμουλες για μαλλια εχουν) που απο οτι λενε πολλους τους εχει βοηθησει.
 
Μπλουζα