SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

ψυχραιμία ρε παιδιά, όλοι στο ίδιο στρατόπεδο είμαστε εδω...

Πιστεύω οτι αν την αγωγή μας την παρακολουθεί ενας γιατρός και δεν παίρνουμε κακως εννούμενες πρωτοβουλίες δεν θα έχουμε κάποιο πρόβλημα. Νομίζω οτι οριστική λύση στο πρόβλημα της τριχόπτωσης εν τέλει θα βρεθεί...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tatini

New Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

Πριν βγει ο Καρατζαφέρης πρωθυπουργός ή μετά; Να ξέρω δηλαδή αν θα 'ναι σύντομα
 

tatini

New Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

Σοβαρά τώρα, πώς από την τοπική χρήση του νεοράλ φτάσαμε στον καρκίνο δεν το καταλαβαίνω... εν πάση περιπτώσει, επειδή ξέρω τον εαυτό μου και βλέπω ότι το ψυχολογικό κόστος κάθε φορά που η κατάσταση των μαλλιών μου παίρνει την κατιούσα είναι μεγάλο, δεν θα αρνηθώ να δοκιμάσω κάτι καινούριο που οι άμεσες (τουλάχιστον) παρενέργειές του είναι ασήμαντες και τα αποτελέσματά του θεαματικά -εφόσον όπως λέει ο φίλος το regrowth ήρθε τρομακτικά γρήγορα.
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

Blindfold είπε:
Σοβαρά τώρα, πώς από την τοπική χρήση του νεοράλ φτάσαμε στον καρκίνο δεν το καταλαβαίνω... εν πάση περιπτώσει, επειδή ξέρω τον εαυτό μου και βλέπω ότι το ψυχολογικό κόστος κάθε φορά που η κατάσταση των μαλλιών μου παίρνει την κατιούσα είναι μεγάλο, δεν θα αρνηθώ να δοκιμάσω κάτι καινούριο που οι άμεσες (τουλάχιστον) παρενέργειές του είναι ασήμαντες και τα αποτελέσματά του θεαματικά -εφόσον όπως λέει ο φίλος το regrowth ήρθε τρομακτικά γρήγορα.

+1
Εγω προκειμενου να εχω την ψυχολογια μου ειμαι διατεθειμενος να παρω πολλα ρισκα
Δεν θα ξεχασω ποτε την δεκαετια που ημουν στα μαυρα σκοταδια χωρις να ξερω για προσκαρ και τετοια
2 χρονια στο big3 και εχω βρει τον παλιο μου εαυτο και το χρωμα μου
το neoral γραφεται...και εγω εξωτερικο μενω...την τελευταια φορα που ηρθα ελλαδα εγραψα 3 μπουκαλια και εφυγα
blindfold σου εστειλα pm
 

tatini

New Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

Σ'ευχαριστώ, το είδα. Θα το προμηθευτώ κι εγώ σύντομα και θα πω τις εντυπώσεις μου.
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

Blindfold είπε:
Lab_Hair Τι σημαίνει; Αν με χύσει κανείς οροθετικός στο κεφάλι θα κολλήσω HIV;
:D

παιδες πάω σε ένα δερματολόγο να μου γράψει το συγκεκριμένο φάρμακο και δεν το εγραψε ο μπάσταρδος. μετά μου είπε οτι έχει αποτελέσματα αλλά είναι σε πειραματικό στάδιο ακόμα και φοβάται να το γράψει, άρα το γνώριζε οτι κάτι παίζει με το Neoral.
 

edyuser1

Active Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

δηλαδή μπορούμε ρε παιδιά να κάνουμε δουλειά με αυτό το πράγμα. φότο δεν βλέπω ομως.
 

tatini

New Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

NoMoreLoss είπε:
[quote author=Blindfold link=topic=2571.msg49587#msg49587 date=1300459807]
Lab_Hair Τι σημαίνει; Αν με χύσει κανείς οροθετικός στο κεφάλι θα κολλήσω HIV;
:D

παιδες πάω σε ένα δερματολόγο να μου γράψει το συγκεκριμένο φάρμακο και δεν το εγραψε ο μπάσταρδος. μετά μου είπε οτι έχει αποτελέσματα αλλά είναι σε πειραματικό στάδιο ακόμα και φοβάται να το γράψει, άρα το γνώριζε οτι κάτι παίζει με το Neoral.
[/quote]

ΌΧΙ, ΌΧΙ τέτοιες λέξεις... :D

Θέμα χρόνου είναι να πέσει στα χέρια μας... τώρα που το ανακαλύψαμε ;)
 

AKHS

Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

Αν είναι να κάνει δουλειά και μάλιστα με μη αναστρέψιμα αποτελέσματα δεν νομίζω η τιμή του να είναι ανασταλτικός παράγοντας στο να το δοκιμάσει κάποιος. Πιο σημαντικό βέβαια είναι να μην έχεις άλλες ανεπιθύμητες παρενέργειες. Σας της παραθέτω έτσι όπως της βρήκα για λήψη από το στόμα όμως
Ανεπιθύμητες ενέργειες
Πολλές φορές οι δερματολόγοι διατηρούν επιφυλάξεις για τη δράση της κυκλοσπορίνης στους νεφρούς. Έχοντας κανείς στο νου του το σχήμα ελέγχων της κρεατινίνης, μπορεί να παρακολουθήσει πάρα πολύ απλά και χωρίς δυσκολίες τον ασθενή.
H υπέρταση, αν εμφανισθεί, αντιμετωπίζεται με αντιυπερτασικά φάρμακα, συνήθως ανταγωνιστές ασβεστίου, κατηγορίας διϊυδροπυριδινών κ.ά.
Άλλες ανεπιθύμητες ενέργειες που θα απαντηθούν μάλλον σπάνια και μεμονωμένα είναι: αύξηση των ηπατικών ενζύμων, υπερτρίχωση σε κάποιες γυναίκες, υπερτροφία των ούλων, γαστρεντερικές διαταραχές, κεφαλαλγίες.
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

ξεχάστηκε το θέμα Neoral βρήκα αυτό

I'd opt for tacrolimus due to safety.

"Cyclosporine therapy was associated with a higher incidence of reported adverse effects. Mean arterial pressure and serum cholesterol level were significantly higher at 3 months in the cyclosporine group than the tacrolimus group.

Conclusions: Tacrolimus and cyclosporine were similar with regard to efficacy for posterior segment intraocular inflammation, but the results suggested a more favorable safety profile for tacrolimus therapy."

Regarding the study of hair follicles indicating pattern alopecia grafted onto immunodeficient mice (in which hair grew), it just points to a topical immunosuppressant or immunomodulatory (which have been discussed on HLT already). I did come across one that was discussed which a steroid user with MPB was using that reversed his hair loss..

NOTE: I am not suggesting anyone use any of these, there are inherent problems with drugs of this nature.

"Tacrolimus is the current best drug for hair loss in my opinion unfortunately it is not commonly available in topical form though the drug company Fujisawa has an NDA awaiting for tacrolimus for it's use in atopic dermatitis (eczema).

Currently the only place which carries tacrolimus is http://www.communitydrug where it is priced at $130 for 30 mls this price will significantly drop when the official form of the drug from the manufacturer Fujisawa is FDA approved later this year.

Tacrolimus for me personally has regrown so much of the hair I have lost over the past few years making my hair loss become hardly noticeable.

In the studies it has been used at only once or twice a week I myself have opted to use it 1ml every other day.

This is the first drug which works in a way completely aside from hormonal manipulation or through the potassium k channel openers (minoxidil is a drug of this class) and is the best current way to treat hair loss."

Again, this drug I mentioned is not the route to take for MPB, but there is potential with these class of drugs or at least a specific class of inhibitors...

Regarding Tacrolimus: The long-term safety of Tacrolimus Ointment has not been determined. Because rare cases of cancer (eg, lymphoma, skin cancer) have been reported, continuous long-term use should be avoided and the application of Tacrolimus Ointment should be limited to the affected areas. Tacrolimus Ointment should not be used in children younger than 2 years of age.


πηγή http://www.hairlosshelp.com/forums/messageview.cfm?catid=10&threadid=77424&forumid=1
 

kkathi

Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

Βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα την ανακάλυψή σου και άξια διερεύνησης.
1. προκειται για αλοιφή αν κατάλαβα σωστά που χρησιμοποιείται για την θεραπεία της ατοπικής δερματίτιδας και όχι μόνο
2. έχει παρόμοια δραση με την κυκλοσπορίνη αλλά όχι τις επιπτώσεις της που σχετίζονται με υψηλή αρτηριακή πιεση κ.λ.π.
3. Η εταιρεία δεν εχει πάρει την εγκριση από τον αντίστοιχο ΕΟΦ και η τιμή του είναι υψηλή στα 30ml αλλά αναμένεται να πέσει ;
4. Δίνει regrowth και μάλιστα ικανοποιητικότερο από την κυκλοσπορίνη;
5. παρόλα αυτά, επειδή οι σπάνιες περιπτώσεις του καρκίνου (π.χ., λέμφωμα, καρκίνος δερμάτων) έχουν αναφεθεί, η συνεχής μακροπρόθεσμη χρήση πρέπει να αποφευχθεί και η εφαρμογή της αλοιφής Tacrolimus πρέπει να περιοριστεί στις επηρεασθείσες μόνο περιοχές.
Συμπεράσματα: Δεν αναφέρει πουθενά αν τα αποτελέσματα είναι μόνιμα
Οι πιθανές επιπλοκές αν και σπάνιες είναι σοβαρές.
Είναι μια νέα πληροφορία που αξίζει τον κόπο να διερευνηθεί περισσότερο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kkathi

Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

Βρε παιδιά όσοι χρησιμοποιείται ήδη το Neoral δώστε ένα στίγμα της εξέλιξης που έχετε.
Είναι ίσως αυτό στο οποίο ελπίζουμε περισσότερο....
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

kakashi είπε:
crossfire βλεπεις τιποτα με το νεοραλ?

Μου εδωσε ενα γρηγορο μπαμ τις πρωτες 15 μερες και απο τοτε ειμαι στασιμος......γεμισα χνουδια σε ολο το κεφαλι,αλλα δεν βλεπω να μεγαλωνουν.
Για μενα προσωπικα που εχω διαχυτη αραιωση,μου εκανε μια καλη καλυψη σε ολο το κεφαλι....δεν φαινεται η γυαλαδα της καραφλας πλεον,πραγμα που εμενα με ικανοποιει αλλα δεν ξερω αν αξιζει ο κοπος να συνεχισεις ενα τοσο δυνατο φαρμακο μονο για τα χνουδια.Θα δωσω και αλλο χρονο στο φαρμακο γιατι αυτη η περιοδος ουτος η αλλως ειναι η χειροτερη για τα μαλλια μου.Σε καθε περιπτωση,5 μηνες με neoral,ειμαι σε καλυτερη φαση απο οτι πριν ξεκινησω,αλλα αγριεψαν τα γενια και μαυρισαν πολυ ενω ηταν ψιλοξανθα
 

kkathi

Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

crossfire99 έχεις δει καμμία πρόοδο με το neoral? Mεγάλωσε καθόλου το χνούδι;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

μιας και κλεισαμε εναν χρονο με την εισοδο του νεοραλ στο φορουμ να πω οτι μετα τους 12 μηνες χρησης το συγκεκριμενο φαρμακο
εξαπλασιαζει την πιθανοτητα καρκινου του δερματος,χωρις να σημαινει οτι με αυτο θα γινει σιγουρα.
απλα το αναφερω για λογους ασφαλειας.
στην ιατρικη χρησιμοποιειτε 12 μηνες max.
 

MANKAR

Active Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

kapamarou είπε:
μιας και κλεισαμε εναν χρονο με την εισοδο του νεοραλ στο φορουμ να πω οτι μετα τους 12 μηνες χρησης το συγκεκριμενο φαρμακο
εξαπλασιαζει την πιθανοτητα καρκινου του δερματος,χωρις να σημαινει οτι με αυτο θα γινει σιγουρα.
απλα το αναφερω για λογους ασφαλειας.
στην ιατρικη χρησιμοποιειτε 12 μηνες max.


το νεοραλ για ποιο λογο χρησιμοποιητε κανονικα???δεν το ηξερα οτι ειναι τοσο επικυνδινο!!!!! :chinscratch
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

MANKAR είπε:
το νεοραλ για ποιο λογο χρησιμοποιητε κανονικα???δεν το ηξερα οτι ειναι τοσο επικυνδινο!!!!! :chinscratch
για να μην απορριψει το σωμα τα μεταμοσχευμενα οργανα σε oral.
για την ψωριαση κυριως σε τοπικη μορφη
ειναι ενα ισχυρο ανοσοκατασταλτικο.
για περιστασιακη χρηση σε τοπικη μορφη δεν ειναι επικυνδινο
 

lab_rat

Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

kapamarou είπε:
μιας και κλεισαμε εναν χρονο με την εισοδο του νεοραλ στο φορουμ να πω οτι μετα τους 12 μηνες χρησης το συγκεκριμενο φαρμακο
εξαπλασιαζει την πιθανοτητα καρκινου του δερματος,χωρις να σημαινει οτι με αυτο θα γινει σιγουρα.
απλα το αναφερω για λογους ασφαλειας.
στην ιατρικη χρησιμοποιειτε 12 μηνες max.
Εγω ειχα πει τους προβληματισμους μου για αυτο το φαρμακο απο την πρωτη στιγμη που αναφερθηκε! Και συγκεκριμενα για την εμφανιση καρκινου! Δε μπορει ενα ισχυρο ανοσοκατασταλτικο (τοσο ισχυρο που χρησιμοποιειται στις μεταμοσχευσεις) να ειναι ακινδυνο!!
 
Μπλουζα