SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

Ενδεικτικά, νομίζω ότι είναι το σωστό φάρμακο με την ουσία που ψάχνουμε:
Φάρμακο Τιμή
Λιανική Χονδρ. Νοσοκ. Κωδικός ΓΓΕ ΕΟΦ.
SANDIMMUN NEORAL OR.SOL.50ML X 500MG/5ML 128,28 € 89,22 € 77,62 € 52636 223010402
SANDIMMUN NEORAL SOF.G.CAPS BT 50X100MG 144,12 € 100,24 € 87,21 € 52542 223010301
SANDIMMUN NEORAL SOF.G.CAPS BT 50X25MG 37,12 € 25,82 € 22,46 € 52540 223010101
SANDIMMUN NEORAL SOF.G.CAPS BT 50X50MG 76,80 € 53,42 € 46,48 € 52541 223010201
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

panagioths

New Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

αυτεs είναι τιμέs που έγραψε ο Άγγελοs είναι χωρίs συνταγογράφηση.με συνταγή είναι δωρεάν.η ηλικία μου είναι 38 χρ.όταν ξεκίνησα φινα πριν 4 χρόνια ημουν nw1 και με πολύ τριχόπτωση βάδιζα προs nw2.λόγω φίναs έμεινα nw1.σε κάποιο διαστημα λόγω χρήσηs μινοξιδίληs έφτασα nw0.αλλά η επανέκφυση που δίνει η μινόξ.είναι για σύντομο χρονικο διαστημα.οπότε επεστρεψα nw1. με την κυκλοσπορίνη οδεύω πάλι προs nw0.χωρίs την φίνα θα ήμουν σε κακη κατάσταση.σίγουρα nw2 βάλε. με έσωσε η φίνα...εξετάσειs ήπαρ και γενικέs κάθε 6 μήνεs.παρενέργειεs ίσωs ανά διαστηματα χαμλή λίμπιντο.αλλα με αεροβική γυμναστική που κάνω βοηθιέμαι πολύ.
 
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

Φαρμάκι είναι αυτό όχι φάρμακο, με τέτοιες τιμές! Αποκλείεται να μου το γράψουν οπότε, δεν κάνω όνειρα...
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

τιποτα αλλο προς απο κατω μερια ειδες ως παρενεργεια?

κ ενα τελευταιο κ σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου το σταματουσες κ το ξαναρχιζες το προσκαρ για μικρο χρονικο διαστημα η το περνεις σεριι τοσα χρονια ? το επαιρνες καθε μερα 1mg?
 

panagioths

New Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

δεν την σταμάτησα καθόλου την φίνα.καμια διακοπή δεν έκανα.παίρνω προσκάρ 1/5 ,καμιά φορά 1/4.στην στύση δεν έχω πρόβλημα απλα καμιά φορα μειωμένη όρεξη.
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

Εγινε Παναγιωτη σε ευχαριστω καλη συνεχεια ,εγω την επαιρνα απο αρχες του αλλου χρονου αλλα ανα μια μερα 1mg κ επειτα 0.5mg ,τους τελευταιους 2-3 μηνες το ξεχναγα κ επαιρνα ανα 2-3 μερες κ τελικα την σταματησα λεω να δοκιμασω ετσι κ βλεπουμε .
 

gezira

Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

Αγαπητε Παναγιωτη καλως ορισες και σε ευχαριστουμε για την ενημερωση! Αν εχεις την καλοσυνη, διευκρινησε μας, σε παρακαλω, τι ειδικοτητα εχει ο/η γιατρος σου? Μπορεις να εκμαιευσεις περισσοτερες πληροφοριες απο αυτον/ην για τη θεραπεια (π.χ. διεθνη εμπειρια για τη χρηση του φαρμακου σε ανθρωπους ως hair re/growth stimulant, διαρκεια του αποτελεσματος, παρενεργειες κλπ.)?? Επειδη με τη συγκεκριμενη ουσια, αντιμετωπιζονται μεταξυ των αλλων, βαρυτερες μορφες ψωριασης, ερυθηματωδους λυκου και αλλες χρονιες / ανιατες "αυτοανοσες (?)" παθησεις, μηπως ειναι επικινδυνη η χρηση της για διαφορετικους σκοπους / στοχους? Τριχουλες αναπτυχθηκαν μονο στο κεφαλι ή και στο σωμα (οπως αναφερεται στις παρενεργειες του φαρμακου)?? Τελος, αφου ακολουθεις νεα θεραπεια, γιατι συνεχιζεις την μινοξιδιλη?? Μηπως ο συνδυασμος μινοξιδιλης και κυκλοσπορινης εφερε το αποτελεσμα? Γιατι απο τα γραφομενα σου, εγω αντιλαμβανομαι πως ακολουθεις την big 3 (φανταζομαι θα λουζεσαι και με fungoral ή κατι παρομοιο),την οποια εμπλουτιζεις με κυκλοσπορινη.. Εχει προκαλεσει...σαλο οπως καταλαβαινεις το μηνυμα σου και ολοι περιμενουμε με εντονο ενδιαφερον να μας διαφωτισεις! :) Υ.Γ. Αν μπορεις να στειλεις και καποιες φωτογραφιες, πριν και μετα, θα βοηθουσε! :)
 

xDante

Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

μήπως η φίνα σου έκανε όλη την δουλειά και οχι αυτό ? :chinscratch
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

απο τι καταλαβα την μινοξ την εχει σταματησει διοτι δεν του εδινε αλλη επανεκφυση κ οσες τριχες ειχε κερδισει τις ξαναεχασε κ γιαυτοπ ηθελε να βρει κατι αλλο για regrowth κ ο γιατρος του προτεινε την κυκλοσπορινης ,τωρα το θεμα ειναι ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΕς ΠΕΙΟΧΕΣ ΟΠΩΣ ΟΙ ΚΡΟΤΑΦΟΙ :chinscratch δεν νομιζω να εχει καμια παρενεργεια .

Xdante η φινα απο μονη της κ εγω δεν νομιζω να κανει δουλεια τοσο σε regrowth αλλωστε την φινα δεν την σταματησε κ την ξαναρχισε .
Το μονο που σταματησε ηταν η μινοξ κ γιαυτο διοτι δεν του εκανε δουλεια πλεον .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

panagioths

New Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

ειδικόs δερματολόγοs είναι η ειδικότητα του γιατρού που μου χορηγεί τιs θεραπείεs μου.με παρακολουθεί χρόνια τώρα.η κυκλοσπορίνη σε υγρή μορφή χορηγήται συνήθωs σε ασθενείs με ψωροσιακή ονυχία.όπου ο ασθενήs κάνει επάλειψη στα προσβεβλημενα νύχια,εώs ότου επέλθει ίαση( αν φυσικά επέλθει ,δεν είναι βέβαιο οτι θα θεραπευτούν τα νύχια).δεν έχουν αναφερθεί παρανέργειεs από την εν λόγω τοπική χρήση στον οργανισμο.παρενέργεια όμωs είναι η τριχοφυία που προκαλείται στο κεφάλι κατα την τοπική εφαρμογή.χωρίs να είναι βέβαιο ότι όποιοσ βάλει κυκλοσπορίνη θα βγαλει μαλλια.θα βγαλειs μόνο αν σου προκαλέσει αυτή την παρενέργεια.τώρα αν θα μείνουν τα μαλλια μετά την διακοπή η γιατρόs λέει για μη αναστρεψιμη παρενεργεια.με επιφύλαξη όμωs.αυτό θα φανει όταν διακόψω την χρήση.η φίνα 4 χρόνια δεν μου έδωσε μαλλιά.λεs να το έκανε τώρα που προσθεσα την νεα θεραπεία.????τέτοια σύπτωση???δεν νομιζω....
 

xDante

Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

akishellas3 είπε:
απο τι καταλαβα την μινοξ την εχει σταματησει διοτι δεν του εδινε αλλη επανεκφυση κ οσες τριχες ειχε κερδισει τις ξαναεχασε κ γιαυτοπ ηθελε να βρει κατι αλλο για regrowth κ ο γιατρος του προτεινε την κυκλοσπορινης ,τωρα το θεμα ειναι ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΕς ΠΕΙΟΧΕΣ ΟΠΩΣ ΟΙ ΚΡΟΤΑΦΟΙ :chinscratch δεν νομιζω να εχει καμια παρενεργεια .

Xdante η φινα απο μονη της κ εγω δεν νομιζω να κανει δουλεια τοσο σε regrowth αλλωστε την φινα δεν την σταματησε κ την ξαναρχισε .
Το μονο που σταματησε ηταν η μινοξ κ γιαυτο διοτι δεν του εκανε δουλεια πλεον .

το σενάριο που σκέφτομαι είναι το εξής...
παίρνει μινοξ την σταματάει
χάνει τα αποτελέσματα και τα αναπληρώνει η φίνα .........
γιατί η μινόξ απ ότι ξέρω παρατείνει τον χρόνο παραμονής της νέας τρίχας στο κεφάλι.... :chinscratch
δεν ξέρω ίσως μερικές φωτός να μας φωτίσουν
αααα δλδ η τριχοφυϊα στου κεφάλ θεωρείτε ως πιθανη μη αναστρέψιμη παρενέργεια ε ?
ενδιαφέρων.....
παίζει και ο συνδυασμός να στα έκανε αυτά...
 

gezira

Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

Επειδη η αλωπεκια κατα μια επιστημονικη προσεγγιση, ειναι πολυπαραγοντικο "αυτοανοσο νοσημα", μηπως θα επρεπε να εστιαστουμε περισσοτερο στην περιπτωση (της θεραπειας) του Παναγιωτη???
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

[quote author=panagioths link=topic=2571.msg45716#msg45716 date=1295435026]
ειδικόs δερματολόγοs είναι η ειδικότητα του γιατρού που μου χορηγεί τιs θεραπείεs μου.με παρακολουθεί χρόνια τώρα.η κυκλοσπορίνη σε υγρή μορφή χορηγήται συνήθωs σε ασθενείs με ψωροσιακή ονυχία.όπου ο ασθενήs κάνει επάλειψη στα προσβεβλημενα νύχια,εώs ότου επέλθει ίαση( αν φυσικά επέλθει ,δεν είναι βέβαιο οτι θα θεραπευτούν τα νύχια).δεν έχουν αναφερθεί παρανέργειεs από την εν λόγω τοπική χρήση στον οργανισμο.παρενέργεια όμωs είναι η τριχοφυία που προκαλείται στο κεφάλι κατα την τοπική εφαρμογή.χωρίs να είναι βέβαιο ότι όποιοσ βάλει κυκλοσπορίνη θα βγαλει μαλλια.θα βγαλειs μόνο αν σου προκαλέσει αυτή την παρενέργεια.τώρα αν θα μείνουν τα μαλλια μετά την διακοπή η γιατρόs λέει για μη αναστρεψιμη παρενεργεια.με επιφύλαξη όμωs.αυτό θα φανει όταν διακόψω την χρήση.η φίνα 4 χρόνια δεν μου έδωσε μαλλιά.λεs να το έκανε τώρα που προσθεσα την νεα θεραπεία.????τέτοια σύπτωση???δεν νομιζω....

Mπορεις παναγωτη να μας δωσεις ονομα και διευθυνση του δερρματολογου σου?Επειδη ξεκινησα και εγω το νεοραλ θελω καποιον να μου το συνταγογραφησει και να μου πει 5 πραγματα.Απο ποτε ειδες τα πρωτα αποτελεσματα?Σου ειπε καποια στιγμη να το διακοψεις?
 

Maria

New Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

panagioths είπε:
να αναφέρω ότι η κυκλοσπορίνη είναι πανάκριβη.αλλά αν βρεθεί γιατρόs να το γράψει χορηγείται με 0%.δηλ.δωρεάν.εφαρμογή στην αρχή εκανα 3 φορέs στη συνέχεια 2.δυστηχώs είναι πολύ λιπαρό το υγρό.

Παναγιώτη έβαζες 3 φορές τη μέρα και μετά 2; για πόσο διάστημα 3 φορές και για πόσο 2; Και τι ποσότητα έβαζες;

Πρόκειται να τη σταματήσεις ή θα συνεχίσεις επ'αόριστον;
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

gezira είπε:
Επειδη η αλωπεκια κατα μια επιστημονικη προσεγγιση, ειναι πολυπαραγοντικο "αυτοανοσο νοσημα", μηπως θα επρεπε να εστιαστουμε περισσοτερο στην περιπτωση (της θεραπειας) του Παναγιωτη???

συμφωνώ απόλυτα. αυριο πάω δερματολόγο να μου την γράψει.

απο http://www.chp.edu/CHP/cyclosporine+liver

Side Effects

Common side effects of cyclosporine include:

* High blood pressure.
* Increased hair growth. If this bothers your child, different methods of removing excess hair are available. Ask your doctor about the safest one for your child.
* Swollen or inflamed gums. Tell your coordinator if your child has swollen gums. Your child may require more dental care, such as increased brushing and flossing and more frequent dental visits. This side effect usually occurs with higher doses of cyclosporine and may improve as the dose is reduced.
* Numbness or tingling of the hands or feet. This side effect can be a sign that your child’s cyclosporine level is high. If your child’s medication is causing this side effect, the symptoms should improve as the medication dose is reduced.
* Other common side effects are tremors, restlessness, stomach upset, nausea, cramps, diarrhea, headache, and changes in blood sugar.

Some side effects are more likely to occur in patients who are taking high doses of cyclosporine. If this is the case with your child, you do not need to report isolated symptoms, but do tell your coordinator about increases or trends relating to the following side effects:
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

ψηνομαι και εγω απο την πρωτη μερα του ποστ,η τιμη του με σταματαει,αν το ξεκινησω θα αντικαταστησω την μινοξ με αυτο για να υπαρχει αμεση συγκριση :chinscratch
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

πρεπει να κανω ερευνα αγορας πρωτα εχω πετυχει τρελες διαφορες τιμων απο φαρμακειο σε φαρμακειο,μιλαμε για 70% διαφορα στις τιμες
 
Μπλουζα