S.O.S. - S.O.S. - S.O.S. !!!!!

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

firecaptain

Active Member
Παιδια μαλλον προσπερασατε το ποστ που εγραφα οτι πλεον τα αντισωματα μου ειναι σε φυσιλογικες τιμες. Αρα αποκλειεται να εχω χασιμοτο! Δεν γινεται.
Θυρεοειδη ουτε ειχα ουτε εχω παντως .
Έχω την εντύπωση ότι θέλει και υπέρηχο για να αξιολογηθεί.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
 

turnfiji123

Active Member
Παιδια μαλλον προσπερασατε το ποστ που εγραφα οτι πλεον τα αντισωματα μου ειναι σε φυσιλογικες τιμες. Αρα αποκλειεται να εχω χασιμοτο! Δεν γινεται.
Θυρεοειδη ουτε ειχα ουτε εχω παντως. Δηλαδη και τ3 και τ4 ειναι μια χαρα.
Ο αδερφος μου εχει χασιμοτο. Αλλα δεν ξερω αν εχει κανει ειδικη θεραπεια που λετε κτλ.

Ναι το προσπέρασα γιατί διάβασα τα προηγούμενα. Επομένως δεν έχεις άρα είναι από φεριτίνη αιματοκρίτη κλπ. Η μητέρα μου είχε ίδιο πρόβλημα και θυμάμαι ότι είχε τρομερή τριχόπτωση μέχρι που έφτιαξε τις τιμές και ηρέμησε.
 

Joan87

Active Member
Μακαρι να ειναι απο φερριτινη κτλ.
Θα κανω και τον ορμονικο ελεγχο και βλεπουμε.
Ελπιζω να αποκλειστει η αα τουλαχιστον....
Και η μαμα μου , οπως και η δικια σου ειχε διαχυτη αραιωση. Απο θυρεοειδη και ελλειψεις πιθανοτατα. Δεν εχει κανει ποτε τριχοσκοπηση αλλα αυτα της ειχε βρει μια αλλη δερματολοφος που ειχε παει. Και γενικα η εικονα της δεν μοιαζει με αα.

Εχω κανει και υπερηχο..
 

Joan87

Active Member
Ρε παιδια δεν ξερω πως ανεβαζουν φωτος στο νημα. Το προσπαθω και μου λεει οτι ειναι μεγαλες οι φωτος κτλ. Δεν τα παω και καλα με την τεννολογια. Αν με βοηθησει καποιος, ευχαριστως. Συν οτι εβγαλα φωτος πριν ξεκινησω την θεραπεια με μινο(μονο) και τις περασα στο λαπτοπ, που ομως χαλασε!
Ουτε αυτο δεν αντεξε το θεαμα! Χαχαχα...χιουμορακι!
Οποτε, ακομα και αν καταφερω να σας ανεβασω, θα ειναι απο την τωρινη μου κατασταση.

Επισης θελω να ρωτησω κατι, το οποιο το εχω ρωτησει και αλλες φορες στα ποστ μου ολα αυτα τα χρονια, αλλα ποτε δεν πηρα ξεκαθαρη απαντηση.
Φοβαμαι πως περαν των διατροφικων ελλειψεων που εχω, (μιας που συνεχεια στις εξετασεις φαινεται οτι εχω σιδηροπαιμικη αναιμια κτλ και παιρμω σιδηρο ανα διαστηματα) το ολο προβλημα επειδινωθηκε λογω μηχανικων αιτιων και τραυματισμων! Πιστολακι για περιπου 20 χρονια, συχνες βαφες, ντεκαπαζ, τρεσες, κρεπαρισματα που πραγματικα ενιωθα τις τριχες να ξεριζωνονται με αυτο..κτλ. χαχα.
Εχω ακουσει απο γιατρους αλλα και εχω διαβασει σε διαφορα αρθρα, οπως και στο φορουμ, πως αυτα αδυνατιζουν τον θυλακα. Το αν εχω και αα θα φανει στην πορεια με τις εξετασεις που θα κανω..αλλα αλλο κομματι αυτο.
Αυτη την στιγμη εχω τριχες πολυ λεπτες- αδυναμες, κυριως στο καπακι αλλα και σε κροταφους κτλ οπως διαπιστωθηκε.
Το ερωτημα εχει εως εξης.
Τι εικονα θα ειχα, και τι διαγνωση, αν οντως οφειλεται η κατασταση σε μηχανικα αιτια, εφοσον οπως διαβασα σε ποστ του φορουμ, η αα δεν πρεπει να συγχεεται με την αλωπεκια ελξης;;; διαβαζω πως η ελξη προκαλει ουλωτικη αλωπεκια, αλλα αν εχει απλα εξασθενησει ο θυλακας, τοτε η διαγνωση δεν θα ειναι "ουλωτικη αλωπεκια"........υποθετω.
Γτ τριχες εχω ακομα....πολυ αδυναμες μεν, αλλα εχω. Ειναι αναστρεψιμη η κατασταση που περιγραφω χρειαζονται για παντα φαρμακα;; οποιος γνωριζει κατι επι του θεματος, ας απαντησει!! Εχω καταμπερδευτει!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joan87

Active Member
Καλησπερα! Χρονια πολλα σε ολους!!
Σημερα εδωσα αιμα για τις γενικες και σε λιγες μερες θα δωσω και για τις ορμονικες και θα σας πω τα αποτελεσματα. Καθυστερησα βεβαια λιγο για διαφορους λογους, οπως το οτι πλεον δεν γραφουν δευτερη φορα εξετασεις μεσα στον χρονο κτλ. Τεσπα!
Με τα αποτελεσματα των εξετασεων θα ανεβουν και φωτος μιας και θα με βοηθησει ενα μελος.

Πριν μου δωσουν απο την κλινικη το χαρτι με τις εξετασεις που πρεπει να κανω, μου εκαναν διαφορες ερωτησεις μια εκ των οποιων ηταν αν εχω πολυκυστικες ωοθηκες. Δεν εχω και τους το ανεφερα. Δεν ξερω αν υπαρχει καποια ειδικη εξεταση για να το δεις αυτο. Εμενα μου εχει πει ο γυναικολογος μου οτι δεν εχω, μετα απο κολπικο υπερηχο.
Επισης ο κυκλος μου ειναι σταθερος 28 ημερων.

Σημερα λοιπον που εδινα αιμα για την γενικη, βιταμινες κτλ, η κοπελα στο μικροβιολογικο μου ειπε πως ορμονικο ελεγχο σου δινουν μονο αν εχεις πολυκυστικες ωοθηκες. Ισχυει;;;;

Εμενα για ποιον λογο μου εδωσαν ορμονικο και μου ειπαν μετεπειτα (σε μια εξεταση προσωπου) πως ισως εχω και αυξημενα ανδρογονα γτ εχω και μια ελαφρια υπερτιχωση στο προσωπο; αφου και τα ανδρογονα -απο οτι μου ειπε η κοπελα- σχετιζονται μονο με πολυκιστικες. Η αληθεια ειναι πως παραξενευτηκε και εκεινη οταν της ειπα οτι μου ανεφεραν πως εχω ελαφρια υπερτιχωση.γτ με ειδε και θεωρησε πως ειμαι νορμαλ.
 

Joan87

Active Member
Γεια σας και παλι...
Εκανα τις εξετασεις για την τριχοπτωση αλλα μου ειχε ζητηθει να κανω και ορμονικες, στο χαρτι των οποιων ελεγε οτι η αιμοληψια πρεπει να γινει 3η εως 5η μερα περιοδου ομως εμενα μου ειχαν κυκλωσει την 3η.
επειδη υπαρχει ακομα καλη ροη απο οτι καταλαβα.
τις εγραψα και περιμενα για να παω να τις κανω, ομως αδιαθετησα παρασκευη μεσημερι και ετσι αναγκαστικα εδωσα αιμα δευτερα,νωρις το πρωι (4η μερα) γτ μεσολαβουσε το σκ.
Αν το μετρησω ομως βασει 24ωρου, τοτε ηταν προς το τελος την τριτης μερας.
Η μικροβιολογος μου ειπε πως δεν υπαρχει προβλημα. Εσεις τι λετε; γτ εχω αγχωθει... :(

Τις εκανα αναγκαστικα γτ απο την στιγμη που τις εγραψα ειχαν διαρκεια ενος μηνα για να γινουν.
Σας παρακαλω ας απαντησει οποιος ξερει..
(Μολις ξεμπερδεψω θα σας ανεβασω τα αποτελεσματα ολων μαζι)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sofia89

New Member
Joan μια χαρα μερα τις εκανες απο 3-5 μ εχουν πει κ εμενα.έχεις d3 χαμηλη..επισης δεν εχεις κανει τεστοστερονη κ αλλες ορμονες..κοιταξε το ισως εχεις ανεβασμενα ανδρογονα.
 
Μπλουζα