S.O.S. - S.O.S. - S.O.S. !!!!!

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nena

Member
[quote='Boukla

bouklas σε τι ακριβως κανει πολυ καλο η κορτιζονη plz γτ μ δωσε ο doctor butavate σε μια απλη λοσιον κ μ πε 15 μερες σερι κ μετα ανα3 συγκεκριμενες μερες τη βδομαδα κ εχω κλεισει τσ 15 κ πρεπει να αρχισω τσ 3τη βδομαδα κ βελτιωση ακομη δε ειδα :Ο
 

Bouklas

Well-Known Member
nena είπε:
[quote='Boukla

bouklas σε τι ακριβως κανει πολυ καλο η κορτιζονη plz γτ μ δωσε ο doctor butavate σε μια απλη λοσιον κ μ πε 15 μερες σερι κ μετα ανα3 συγκεκριμενες μερες τη βδομαδα κ εχω κλεισει τσ 15 κ πρεπει να αρχισω τσ 3τη βδομαδα κ βελτιωση ακομη δε ειδα :Ο
Παράξενο που δεν έχεις δει βελτίωση, η κορτιζόνη είναι σαν το nitro για τα αυτοκίνητα. :D
Όταν την χρησιμοποιήσεις σκέτη σου σταματάει την τριχόπτωση και όταν την συνδυάσεις καπάκι με την μινοξιδίλη αυξάνει τα αποτελέσματα της μινοξιδίλης.
Αλλα δεν κάνει καλο η μακροχρόνια χρήση γιατί λεπταίνει το δέρμα της κεφαλής και θα έχεις άλλες παρενέργειες. Μέχρι 20 μέρες με μηνα ξέρω ότι είναι max να βάζεις. Σταματας και μετά πάλι σε 6 μήνες για ασφαλείς χρήση, αυτό πρότεινε και δερματολόγος σε μέλος. Με τους δερματολόγους βεβαια δεν βγάζεις άκρη, σε μένα μπορεί να μου πει μετά από 3 μήνες, αλλα επειδή ξέρω ποσο βαρυ φάρμακο είναι η κορτιζόνη δεν θα τον ακούσω θα βάλω ξανά σε 6 μήνες για να έχω το κεφάλι μου πιο ήσυχο ας το πούμε.
 

nena

Member
Ισως μια ελαχιστη μονο βοήθεια ,αυτο σημαίνει κατι πλ ασχημο ν υποθεσω;


Εχω ανοιξει κ θεμα απλα ξεχασα τ κωδικο κ εκανα νεο προφίλ ,αν μπορεις τσεκαρε ολα τα ινφο π δινω εκει κ φωτισε με πληζ :)


* λέγεται " δερματολόγος-θεραπεια- κ γνώμες απο εμπειρα μέλη"
Αν μμπορεις ριχτου μια ματια
 

Bouklas

Well-Known Member
nena είπε:
Ισως μια ελαχιστη μονο βοήθεια ,αυτο σημαίνει κατι πλ ασχημο ν υποθεσω;


Εχω ανοιξει κ θεμα απλα ξεχασα τ κωδικο κ εκανα νεο προφίλ ,αν μπορεις τσεκαρε ολα τα ινφο π δινω εκει κ φωτισε με πληζ :)


* λέγεται " δερματολόγος-θεραπεια- κ γνώμες απο εμπειρα μέλη"
Αν μμπορεις ριχτου μια ματια



Ok θα το βρω.
Η κορτιζόνη δίνει μια προσωρινή λύση δεν κάνει καλο να την χρησιμοποιείς για μεγάλο χρόνο.Θα μου πεις αφού είναι έτσι γιατί να την χρησιμοποιήσω? Γιατί θα δώσει μια ώθηση και μαζί με τα αλλα προϊόντα που κάποιος χρησιμοποιεί θα βοηθήσει να κρατήσει ότι καινούργιο έδωσε η κορτιζόνη.
Δεν ξέρω αν είναι άσχημο που παρόλο μετά τις 20 μέρες θα συνεχίζεις να βάζεις ναι μεν πιο αραιά αλλα εγώ δεν θα το έκανα γιατί στην ουσία είσαι σαν να το συνεχίζω. Μέχρι ποτε σου είπε ο δερματολόγος να βάζεις αραιά? Όπου και να διάβασα λέγανε για διακοπη. Δες και εδώ έχει χρήσιμες πληροφορίες: http://www.hairlossgr.com/forum/thread-3625.html
 

Joan87

Active Member
Κωστή τώρα μου εμφανίστηκε το μήνυμα σου. Τι εννοείς όταν λες ότι φταίει ο χαμηλός σίδηρος σε συνδιασμό με την αλωπεκία;;; Αφού η αλωπεκία μου είναι απλά το αποτέλεσμα αυτού. Και όταν λέω "αυτού" εννοώ είτε του σιδήρου, είτε του τραβήγματος. Για μένα δεν φταίει κάτι άλλο πέρα από αυτά...εγγυημένα. Την μινοξιδίλη κάποια στιγμή θα την σταματήσω γιατί δεν έχω ΑΑ και η γιατρός μου είπε απλά πως ίσως χρειαστώ μια επαναλειπτική θεραπεία και τίποτα παραπάνω. Στην ουσία δεν φταίει ο χαμηλός σίδηρος, αλλά η χαμηλή φερριτίνη που είχα και προφανώς ήταν έτσι για χρόνια, αφού κάθε φορά που έκανα εξετάσεις αίματος, είχα σιδηροπαινική αναιμία. Και τώρα το ίδιο έχω. Τελευταία φορά σκέψου ότι είχα κάνει εξετάσεις κάπου το 2008 και είχα σιδηροπαινική αναιμία, αλλά πήρα λίγο σίδηρο από μόνη μου και μετά τον σταμάτησα χωρις να ξανακάνω εξετάσεις για να δω που βρίσκομαι. Το τράβηγμα είναι δύσκολο να μην φταίει πάντως. Αφού σκέψου ότι το τράβηγμα μπορεί να κάνει μέχρι και μόνιμη ζημιά. Ψευδάργυρο έκανα τον Σεπτέμβριο και ήταν μέσα στα όρια -στα κατώτερα βέβαια- αλλά όπως μου είπε ένα έμπειρο μέλος ήταν σχετικά χαμηλός. Παίρνω όμως τώρα κάτι βιταμίνες που έχουν και ψευδάργυρο μέσα.
Το τι έχω το ξέρω πλέον (μιας και αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμά μου την διάγνωση της γιατρού) και θεωρώ ότι καμία φώτο δεν είναι αρκετή για να βγει μια διάγνωση, γιατί είμαι και γυναίκα και στις γυναίκες είναι δύσκολο. Δεν είναι όπως σε εσας τους άντρες που βλέπετε μια φώτο και με την μία καταλαβαίνετε αν είναι ΑΑ ή όχι.
Εγώ έχω διάχυτη είτε λόγω φερριτίνης, είτε λόγω τραβήγματος όπως είπα (μπορει και τα 2)....και όταν λέω διάχυτη δεν εννοώ σε όλο το κεφάλι αφού οι γιατροί δεν εννοούν μόνο αυτό όταν λένε διάχυτη. Διάχυτη θεωρούν την σκόρπια αραίωση είτε είναι σε όλο το κεφάλι είτε απλά σε μια σχετικά μεγάλη έκταση. Από το άγχος που αναφέρεις, υπάρχει αραίωση σε ΌΛΟ το κεφάλι ή απλά χάνεις ολόκληρες τούφες όπως γίνεται και με την γυροειδή αλωπεκία.
Εγώ την φερριτίνη ήδη προσπαθώ να την φτιάξω, αλλά δεν ξέρω που πρέπει να την φτάσω ώστε να θεωρείται καλή. Γνωρίζει κανείς;
Το θέμα πάντως είναι ότι κάνω ήδη 5 μήνες θεραπεία και για την ακρίβεια τώρα τους έκλεισα...και το μαλλί μου είναι ακόμα πάρα πολύ άδειο μπροστά μιας και λείπουν πολλές τρίχες. Επίσης πολλές τρίχες παραμένουν λεπτές όπως ήταν, σχεδόν αόρατες..και δεν παίρνουν όγκο Για να μην έχει γεμίσει το κεφάλι μου στο 5μηνο, τότε υποθέτω δεν θα γεμίσει ποτέ, ακόμα και αν έφταιγε απλά η χαμηλή φερριτίνη. :(
 

agriolouloudo

New Member
Κωστή τώρα μου εμφανίστηκε το μήνυμα σου. Τι εννοείς όταν λες ότι φταίει ο χαμηλός σίδηρος σε συνδιασμό με την αλωπεκία;;; Αφού η αλωπεκία μου είναι απλά το αποτέλεσμα αυτού. Και όταν λέω "αυτού" εννοώ είτε του σιδήρου, είτε του τραβήγματος. Για μένα δεν φταίει κάτι άλλο πέρα από αυτά...εγγυημένα. Την μινοξιδίλη κάποια στιγμή θα την σταματήσω γιατί δεν έχω ΑΑ και η γιατρός μου είπε απλά πως ίσως χρειαστώ μια επαναλειπτική θεραπεία και τίποτα παραπάνω. Στην ουσία δεν φταίει ο χαμηλός σίδηρος, αλλά η χαμηλή φερριτίνη που είχα και προφανώς ήταν έτσι για χρόνια, αφού κάθε φορά που έκανα εξετάσεις αίματος, είχα σιδηροπαινική αναιμία. Και τώρα το ίδιο έχω. Τελευταία φορά σκέψου ότι είχα κάνει εξετάσεις κάπου το 2008 και είχα σιδηροπαινική αναιμία, αλλά πήρα λίγο σίδηρο από μόνη μου και μετά τον σταμάτησα χωρις να ξανακάνω εξετάσεις για να δω που βρίσκομαι. Το τράβηγμα είναι δύσκολο να μην φταίει πάντως. Αφού σκέψου ότι το τράβηγμα μπορεί να κάνει μέχρι και μόνιμη ζημιά. Ψευδάργυρο έκανα τον Σεπτέμβριο και ήταν μέσα στα όρια -στα κατώτερα βέβαια- αλλά όπως μου είπε ένα έμπειρο μέλος ήταν σχετικά χαμηλός. Παίρνω όμως τώρα κάτι βιταμίνες που έχουν και ψευδάργυρο μέσα.
Το τι έχω το ξέρω πλέον (μιας και αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμά μου την διάγνωση της γιατρού) και θεωρώ ότι καμία φώτο δεν είναι αρκετή για να βγει μια διάγνωση, γιατί είμαι και γυναίκα και στις γυναίκες είναι δύσκολο. Δεν είναι όπως σε εσας τους άντρες που βλέπετε μια φώτο και με την μία καταλαβαίνετε αν είναι ΑΑ ή όχι.
Εγώ έχω διάχυτη είτε λόγω φερριτίνης, είτε λόγω τραβήγματος όπως είπα (μπορει και τα 2)....και όταν λέω διάχυτη δεν εννοώ σε όλο το κεφάλι αφού οι γιατροί δεν εννοούν μόνο αυτό όταν λένε διάχυτη. Διάχυτη θεωρούν την σκόρπια αραίωση είτε είναι σε όλο το κεφάλι είτε απλά σε μια σχετικά μεγάλη έκταση. Από το άγχος που αναφέρεις, υπάρχει αραίωση σε ΌΛΟ το κεφάλι ή απλά χάνεις ολόκληρες τούφες όπως γίνεται και με την γυροειδή αλωπεκία.
Εγώ την φερριτίνη ήδη προσπαθώ να την φτιάξω, αλλά δεν ξέρω που πρέπει να την φτάσω ώστε να θεωρείται καλή. Γνωρίζει κανείς;
Το θέμα πάντως είναι ότι κάνω ήδη 5 μήνες θεραπεία και για την ακρίβεια τώρα τους έκλεισα...και το μαλλί μου είναι ακόμα πάρα πολύ άδειο μπροστά μιας και λείπουν πολλές τρίχες. Επίσης πολλές τρίχες παραμένουν λεπτές όπως ήταν, σχεδόν αόρατες..και δεν παίρνουν όγκο Για να μην έχει γεμίσει το κεφάλι μου στο 5μηνο, τότε υποθέτω δεν θα γεμίσει ποτέ, ακόμα και αν έφταιγε απλά η χαμηλή φερριτίνη. :(
 

agriolouloudo

New Member
μαλλιά μου για χρονια k σε καθημερινή βάση ...έχω πολύ λεπτή τρίχα k σχετικά λίγα μαλλιά k έχω k γω αραίωση ....επίσης όμως έχω k πολυκυστικές ωοθήκες k ένα ποσοστό τις αραίωσης οφείλεται k εκεί αλλα πιστεύετε πως με το καθημερινό k χρόνιο κρεπάρισμα να έχω κάνει μεγαλύτερη ζημιά;; υπάρχει περίπτωση οι θύλακες τις τρίχας να καταστρέφονται μόνιμα από το κρεπάρισμα;; θα εκτιμούσα πολύ αν μου δύναται μια απάντηση να ξέρω k γω τι να κάνω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

agriolouloudo

New Member
κρεπαρισμα με κρεπαρισμα διαφερει.. αλλο να κρεπαρεις ελαφρως και αλλο να παρεις την λισουαρ και να τα δωσεις ολα και με πολυ λακ καθημερινα.. απο εμπειρια ομως μια και ειμαι κομμωτης θα σουπω οτι την μεγαλη ημια την κανει η τρεσα διοτι τραβαει με το βαρος τις τριχες με αποτελεσμα μακροπροθεσμα να δημιουργεις μια φλεγμονη στην περιοχη.. αναλογα με τον βαθμο της φλεγμονης(ζημιας) εχεις και την αναλογια της μονιμης ζημιας η οχι στην περιοχη.. αν εχεις τραυματισει το θυλακα μη αναστρεψιμα δεν θα δεις τριχες εκει.. οχι την τριχα τον θυλακα αυτος παραγει τριχες.. επισης ο συνδυασμος της καταστροφης ειναι το κρεπαρισμα με τρεσσα στο ΙΔΙΟ σημειο..διοτι ταλαιπωρεις την ιδια περιοχη για πολυ καιρο...
ωστοσο μην αψηφας αυτα που σου τονισε ο γκομι αν εχεις χασιμοτο θελει ψαξιμο... το κειμενο σου δεν το διαβασα διοτι δεν εχω πολυ χρονο τωρα.. υπαρχουν τρεσες με αυτοκολλητα αλλα κοστιζουν πολυ.... κανα 200 ευρω..
θα ήθελα να μου πεις μιας k είσαι κομμωτής k ξέρεις εάν το "κρεπαρισμαα" μπορεί να προκαλέσει μόνιμη ζημια στους θύλακες.............έχω πωληθεί λεπτή τρίχα k λίγα μαλλιά οποτε δεν είχα aarketa χρονια τα μαλλιά μου καθημερινά ..θα μου πρότεινες να το σταματήσω αυτό η όχι......k αραίωση ναι έχω δει..έχουνε αραιώσει τα μαλλιά μου σε κάποια σημεία αλλα ίσως να υπάρχουνε k άλλοι λόγοι ορμονικοί όμως όσον αφορά καθαρά το κρεπάρισμα πιστεύεις ότι με βλάπτει παραπάνω το χρόνιο k καθημερινό ξύσιμο......k αν ναι τι άλλο να κάνω για να μην φαίνονται τα μαλλιά 5 τρίχες;;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

agriolouloudo

New Member
σας παρακαλώ πείτε μου γρήγορα τι να κάνω θα τρελαθώ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Joan87

Active Member
Το εχω σταματησει 2 χρονια. Δεν εχω δει βελτιωση, Κοιτα, εγω εκανα ατσουμπαλο κρεπαρισμα...και πιο πολυ ατσουμπανο ξεμπερδεμα. Χτενιζα με δυναμη τα μαλλια μεχρι να ξεμπερδευτουν μου εσπαγαν τα νευρα :( Υπο αυτες τις συνθηκες λογικο να εκανα ζημια....
Νομιζω πως ενα απαλο κρεπαρισμα δεν προκαλει ζημια.
 

agriolouloudo

New Member
κοιτα και εγς δεν μπορς να πς οτι δεν τα κοθραζα κ δεν τα ταλαιπωρουσα γιατι δεν μου γινοντουσαν αλλιωσ με τιποτα ..εχω υπερβολικα λεπτη τριχα και αν δεν τα κρεπαρω αρκετα και δεν ριξω και μπολικη λακ δεν μου στεκονται με τιποτα ..απο τιν αλλι ομωσ τα φυσικα μου ειναι τελειωσ χαλια...δεν μπορω ουτε μια απλη κοτσιδα να κανω χωρισ τα κρεπαρω πρεπει να φερω το λαστιχακι 200 φορες γυρω για να τιν σταθεροποιησω......τιποτα δεν υποφερεται αυτο το πραγμα και εχω και εγω αραιωση και δεν ξερω εαν σινεχισω να τα κρεπαρω τοθσ κανω κ αλλη ζημια η οχι.....εχω χασει τον υπνο μου με αυτο το θεμα δεν αντεχω αλλο
 

agriolouloudo

New Member
και εχω ρωτησει και σε κομμωτιρια και δεν μου δινουνε μια συγκεκριμενη απαντηση ........αλλοι μου λενε μην τα ξαναπειραξεις ..αλλοι παλι μου λενε πως η αραιωση δεν προκαλειται απο το κρεπαρισμα........δεν ξερω τι να πιστεψω και εγς καιγομαι αυτι την στιγμη
 

agriolouloudo

New Member
Το κρεπαρισμα δημιουργεί πρόβλημα?
Εγώ μ'αυτό επιβιώνω & με τρέσες, ίδια ηλικία με σένα & κοπέλα
αν υπάρχει κάποιος που σε καταλαβαίνει 100% αυτη είμαι εγώ.
Η γιατρός που σε έιδε είναι η Χ....η?
εσενα σου εχουνε αραιωσει καθολου απο το κρεπαρισμα?? ας μου πει καποιος τι να κανω γιατι θα τρελλαθωω
 
2015-10-06-00-41-15-1709089505.jpeg
εσενα σου εχουνε αραιωσει καθολου απο το κρεπαρισμα?? ας μου πει καποιος τι να κανω γιατι θα τρελλαθωω
Γιασου, αγριολούλουδο.

Και να θυμάσαι το αγριολούλουδα "αντέχει" όπως λέει κ το τραγούδι.

Το θέμα με την τριχόπτωση σου πρεπει να ξεκινά απτοις πολυ κυστικες ωοθήκες, γιατί κάνουν άνω κατω τοις ορμόνες.
Και οταν οι Ορμόνες ξεφύγουν απ'τα φυσιολογικά πλαίσια αρχιζει κ η τριχόπτωση.

Πέρνεις μήπως κάποια φαρμακευτική αγωγή γιαυτο το λογο?
Γιαυτο αυτές οι αγωγές χειροτερεύουν τα πράγματα στοις ορμόνες.

Πάντως το ευχάριστο ειναι οτι υπάρχει θεραπεία στοις πολυκυστικες ωοθήκες.
Αυτό είναι το λαχανικό Kale,
Μπορείς να το πάρεις σε καπσουλες
http://brightcorenutrition.com/product/sweet-kale-capsules-90-count/
Επίσης θα πρεπει να μετρήσεις την ορμόνη Ε2,(οχι ομως σε χρονικο διαστημα που υπάρχει περίοδος)
Γιατί υπάρχουν θεραπείες που ισορροπούν τοις ορμόνες κ οποτε εξαφανίζεται το αιτιο της τριχόπτωση.

Οπότε μόλις έχεις τη μέτρηση θα τελείωσει κ ο εφιάλτης της τριχόπτωσης.
 

agriolouloudo

New Member
Προβολή συνημμένου 8896
Γιασου, αγριολούλουδο.

Και να θυμάσαι το αγριολούλουδα "αντέχει" όπως λέει κ το τραγούδι.

Το θέμα με την τριχόπτωση σου πρεπει να ξεκινά απτοις πολυ κυστικες ωοθήκες, γιατί κάνουν άνω κατω τοις ορμόνες.
Και οταν οι Ορμόνες ξεφύγουν απ'τα φυσιολογικά πλαίσια αρχιζει κ η τριχόπτωση.

Πέρνεις μήπως κάποια φαρμακευτική αγωγή γιαυτο το λογο?
Γιαυτο αυτές οι αγωγές χειροτερεύουν τα πράγματα στοις ορμόνες.

Πάντως το ευχάριστο ειναι οτι υπάρχει θεραπεία στοις πολυκυστικες ωοθήκες.
Αυτό είναι το λαχανικό Kale,
Μπορείς να το πάρεις σε καπσουλες
http://brightcorenutrition.com/product/sweet-kale-capsules-90-count/
Επίσης θα πρεπει να μετρήσεις την ορμόνη Ε2,(οχι ομως σε χρονικο διαστημα που υπάρχει περίοδος)
Γιατί υπάρχουν θεραπείες που ισορροπούν τοις ορμόνες κ οποτε εξαφανίζεται το αιτιο της τριχόπτωση.

Οπότε μόλις έχεις τη μέτρηση θα τελείωσει κ ο εφιάλτης της τριχόπτωσης.
σοβαρα??? δεν το ηξερα αυτο το λαχανικο ...ναι εδω και χρονια παρνω καποια αντισυλληπτικα που ου εχουνε πει οι γυναικολογοι...δεν μου εχει πει κανενας για καποια αλλη θεραπεια.........και για ποσο καιρο πρεπει να το παιρνω αυτο??? και μεχρι να βελτιωθει λιγο η εικονα ..τι να κανω με τα μαλλια μου??? τωρα τα εχω συνεχως μαζεμενα δεν θελω να τα αφισω κατω χωρις να τα φουσκωνω ειναι αθλια..
 
Μπλουζα