S.O.S. - S.O.S. - S.O.S. !!!!!

Joan87

Active Member
Καλησπέρα σε όλους σας! Είμαι νέα στο forum. Ψάχνοντας απελπισμένα για πληροφορίες στο ίντερνετ, βρήκα εσάς και χρειάζομαι την βοήθεια σας μιας και βλέπω ότι υπάρχει τρομερή εμπειρία και πολλά ενεργά μέλη! Το πρόβλημα μου είναι δύσκολο και πολύπλοκο.
Είμαι 26 χρόνων και από το καλοκαίρι πρόσεξα οτι έχω τέτοια αραίωση..που το δέρμα του κεφαλιού φέγγει απίστευτα. Ούτε άντρες τέτοιο πράγμα. Ισιώνω τα μαλλιά μου συστηματικά από 13 ετών. Περίπου όταν ήμουν 17 ετών (2005 νομίζω) χρειάστηκε να κάνω θεραπεία για ακμή, άρα και γενικές εξετάσεις αίματος τις οποίες επαναλάβάμε κάποιες φορές. Είχα σιδηροπενική αναιμία. Μαζί με τα χάπια για την ακμή λοιπόν έπαιρνα και σίδηρο. Πέρασε ο καιρός και μέχρι και τα 19 κάπου (αν θυμάμαι καλά) τα μαλλιά μου ηταν νορμάλ, ασχέτως αν τα ίσιωνα κάθε μέρα. Τότε ξεκίνησα να κρεπάρω και την φράτζα και να κάνω το λεγόμενο κοκοράκι. Πιστεύω πως ύστερα από κάποιο διάστημα, η συγκεκριμένη περιοχή ειχε αδειάσει λίγο και λογικό, αφού κρέπαρα τελείως ατσούμπαλα. Επίσης ξεκίνησα να βάζω και πρέσα κάθε μέρα όπως και να τα βάφω παρά πολύ συχνά γιατί μου είχαν κάνει στα μαλλιά κάτι σαν ντεκαπαζ (σαμπουάν ντεκολοράν για όσους ξερουν) και μετά από αυτό δεν έπιαναν οι βαφές πουθενά άλλου εκτός από την ρίζα, οπότε για κάποιο διάστημα. τα έβαφα και κάθε 2 βδομάδες. Άλλες πάλι κοντά στον μήνα, αν και αργότερα το βάψιμο καθιερώθηκε μία φορά κάθε μήνα.
Για αρκετά χρόνια κρέπαρα τα μαλλιά στην μπροστινή περιοχή. Σχεδόν καθημερινά. Το 2007 έκανα εξετάσεις για να δω αν έχω θυρεοειδή μιας και αυτά πάνε κληρονομικά και ότι είχε μάθει και η μαμά μου εκείνο το διάστημα ότι είχε θυρεοειδή. Εγώ παρόλα αυτά δεν είχα. Ειχα όμως πάλι χαμηλό σίδηρο και φεριτίνη και πήρα για ακόμα μία φορά σιδήρο. Ομολογώ πως καμία από τις 2 φορές δεν έκανα επαναληπτικές εξετάσεις για να δω αν κάλυψα τον σίδηρο στον οργανισμό μου.
Έφτασε το 2009 . Άλλες φορές έκανα "κοκοράκι" (το κρεπάρισμα στην μπροστινή περιοχή που ανέφερα προηγουμένως), άλλες φορές τα άφηνα κάτω...και ενώ είχα μια μικρή αραίωση, δεν ήταν τίποτα το τόσο τραγικό από ότι πιστεύω τώρα που τα σκέφτομαι. Δηλαδή και έτσι να εμένα μια ζωή, δεν θα με πείραζε. Δεν το παρατηρούσε κανείς, ούτε καν εγώ η οποία τώρα τα συνειδητοποίησα όλα αυτά. Φανταστείτε πως μέχρι εκείνη την στίγμη, θεωρούσα πως απλά έχω λεπτή τρίχα και γενικά λίγο μαλλί και δεν είχα καταλάβει ότι τα μαλλιά ηταν αραιά. Ήξερα όμως σίγουρα ότι τα μαλλιά μου ηταν αδύναμα και ταλαιπωρημένα και με καμμένες άκρες. Το 2010 και ενώ τα μαλλιά μου ηταν ακόμα έτσι έβαλα κάποια τουφάκα εξτένσιον. 15 μόνο για να φαίνονται σαν ανταύγιες και όχι σε όλο το μαλλί. Τα κρεπαρα πάλι όμως γιατί αλλιώς φαινόντουσαν οι ενώσεις πολύ. Τα κρατήσα κάπου 4 μήνες και τα έβγαλα. Μετά απλά ίσιωμα....χωρίς κρεπαρισμα.
Μέχρι και εκέινη την στιγμή λοιπόν και ενώ υπήρχε η μικρή αραίωση που προανέφερα, δεν το έλεγες και τόσο τραγικό. Άντεχα και έτσι.
Το 2011 ξεκίνησα να βάζω τρέσα και να κρεπάρω τα μαλλιά στο στεφάνι-αν το λέω καλα- σχεδόν καθημερινά. Σεπτέμβριος ήταν τότε που την πήρα....και βαφή πλέον κάθε 2-3 μήνες με τελευταία φορά να είναι τον Αύγουστο του 2012. Από εκεί και έπειτα τα άφησα να βγαίνει το φυσικό μου και δεν τα ξαναέβαψα. Ηρθε το 2013 και καπου τον Μάρτιο αν θυμάμαι καλά, σταμάτησα να φοράω την τρέσα όπως σταμάτησα και να κρεπάρω πολύ τα μαλλιά, τα οποία ήταν πάρα μα πάρα πολύ άδεια αλλά σας πληροφορώ ότι δεν είχα πάρει χαμπάρι τίποτα. Και το κακό είναι πως με όλο αυτό το κρεπάρισμα που έκανα τόσο καιρό, δεν είχα πραγματική εικόνα του προβλήματος. Ναι μεν καταλάβαινα οτι πια δεν είχαν καθολου όγκο και ότι έπεφταν αμέσως όταν τα φούσκωνα, αλλά δεν μου ειχε πάει το μυαλό στο ότι είχαν αδειάσει, γιατί δεν ειχα κάτσει να τα προσέξω στον καθρέφτη καλά, ασχέτως αν έπειτα από κάθε ίσιωμα-κρεπαρισμα κοκ μάζευα του κόσμου τις τρίχες από το πάτωμα. Μέσα στο σπίτι όταν κοιταζόμουν στον καθρέφτη, δεν φαινόταν τίποτα. Και να σημειώσω πως το χτένισμα, κρεπάρισμα, ίσιωμα, όπως και κάθε άλλη διεργασία, γινόταν πάντα πολύ ατσούμπαλα και απρόσεκτά. Πίστευα πως όσες τρίχες έβλεπα στο πάτωμα, ήταν απλά σπασμένες τρίχες από την ψαλίδα και το κάψιμο και όχι ότι πολλές από αυτές έφευγαν και από την ρίζα. Επίσης έπεφταν τρίχες όπου βρισκόμουν και όπου στεκόμουν (αυτές εννοείται από την ρίζα και είχαν και αυτό το άσπρο μπαλάκι πάνω το οποίο δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι φυσιολογικό.). Κάπου το καλοκαίρι του 2013 ήταν που πρόσεξα αυτή την αραίωση για να ειμαι ειλικρινής-όταν ήταν πολύ αργά πια-και αυτό τυχαία όταν πήγα σε ένα μαγαζί να δοκιμάσω κάτι ρούχα για να τα αγοράσω και καθώς έπεφτε το φως ακριβώς πάνω στο κεφαλι μου, είδα ότι φαινόταν το δέρμα ελεεινά πολύ. Είχα τέτοιο πρόβλημα, που πραγματικά απορώ πως δεν το είχα προσέξει παρόλο που κάθε μέρα ήμουν μπροστά από έναν καθρέφτη. Τον Αύγουστο του 2013 τα ξαναέβαψα. 5 τρίχες είχα όλες και όλες και ήθελα και να τις βάψω τρομάρα μου. Να πω την αλήθεια από την ηλικία των 13 κάπου, περνούσα και τρομερό άγχος. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό. Η γιατρός η οποία πήγα τον Σεπτέμβριο του 2013 για να με δει και η οποία μία φορά την εβδομάδα εργάζεται στο νοσοκομείο Αντρέας Συγγρός, αφού εκεί έμαθα ότι είχε κάνει και την πρακτική της, μου είπε πως από το άγχος φεύγουν τούφες ολόκληρες ή ότι τέλος πάντων προκαλείται αλωπεκία σε όλο το κεφάλι, και ότι δεν παίζει να είχε δημιουργηθεί αυτό το πρόβλημα από το άγχος στην περίπτωσή μου, αφού εμένα το πρόβλημά μου ήταν στην επάνω και κυρίως μπροστινή περιοχή.
Η εξέταση που μου έκανε η συγκεκριμένη δερματολόγος, ήταν η εξής: με έβαλε σε μια καρέκλα από αυτές που έχουν στα ιατρεία..άναψε αυτό το φως που έχουν από πάνω, ήρθε από πίσω και απλά καταλάβαινα να ανασηκώνει με τα δάχτυλά της τα μαλλιά μου ελαφρώς, για ελάχιστα δευτερόλεπτα(προφανώς για να κοιτάξει). Δεν ξέρω αν είχε κάποιο μηχάνημα. Δεν σας λέω σίγουρα, όμως δεν το γνωρίζω. Μου είπε ότι φαίνεται να είναι ανδρογενετικού τύπου αλωπεκία και μου έγραψε βιταμίνες cystiphaine και μίξη των φαρμάκων hairway minoxidil 5% και frezy derm hair lotion και μου είπε να ψεκάζω πρωί βράδυ από 5-6 ψεκασμούς την κάθε φορά. Την ρώτησα αν θα βγάλω πάλι μαλλιά και μου είπε πως ο σκοπός μας είναι να διατηρήσουμε αυτά που έχω. Της λέω δηλαδή θα μείνει έτσι για πάντα; Και μου απάντησε πως θα φουντώσουν αυτά που έχω και θα καλυφθεί το πρόβλημά. (Αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν ζωντανοί θήλακες κια τους είδε;;; Ή απλά μεγαλώνει η διάμετρος των υπάρχοντων τριχών;) Ήθελε να μου γράψει και εξετάσεις (μόνο για σίδηρο και θυρεοειδή μου ανέφερε, οπότε δεν ξέρω αν θα έγραφε και κάτι άλλο) αλλά είχα ξεχάσει το βιβλιάριο σπίτι και θα της το πήγαινα άλλη φορά. Κατά τα άλλα με ρώτησε περίπου πότε ξεκίνησε η τριχόπτωση και αν έχω διαταραχές περιόδου ή πολυκυστικές ωοθήκες. Δεν έχω ούτε το ένα, ούτε το άλλο. Μόνο πόνο κάτι φορές την πρώτη μέρα. Τέλος πάντων με το που έφυγα από την δερματολόγο..κλάμα ασταμάτητο και άγχος φουλ. Πήρα τα φάρμακα και ξεκίνησα να τα βάζω και ζήτησα και γνώμες για άλλους καλούς δερματολόγους ώστε να πάω να πάρω μια δεύτερη γνώμη. Μου είπαν οτι το νοσοκομείο Αντρέας Συγγρός είναι το καλύτερο. Οπότε έκανα και εκεί μια επίσκεψη την ακριβώς επόμενη εβδομάδα. Με έβαλαν να κάτσω σε ένα σκαμπό....και για ακόμα μια φορά κάτω από αυτό το γνωστό φως που έχουν ολοι οι γιατροί. Είχαν και κάτι σαν μεγεθυντικό φακό. Εδώ να σας πω ότι δεν με κοίταξαν σίγουρα με κανένα μηχάνημα παρά μόνο με το χέρι και μέσω αυτού του φακού. Η γιατρός που με κοίταξε μου είπε ότι έχω πολύ αραίωση(όχι ότι δεν το ήξερα αφού αντικειμενικά, χωρίς να πιστεύω ότι είμαι έστω και λίγο υπερβολική, σας λέω ότι μάλλον έχω χάσει το 50%). Δίπλα της ήταν άλλοι 2. Μαθητευόμενοι μάλλον. Ο ένας ο νεαρός μου έγραψε εξετάσεις που πρέπει να κάνω..και η άλλη κοπέλα απλά σημείωνε διάφορα που της έλεγαν. Τους έδειξα τα φάρμακα που μου έγραψε η πρώτη γιατρός και μου είπαν να τα συνεχίσω. Επειδή τα μαλλιά μου ειναι πολύ λιπαρά και επειδή η κατάσταση έγινε χειρότερη με το σπρέι που έβαζα, τους ρώτησα για σαμπουάν που να μπορώ να χρησιμοποιώ κάθε μέρα. Μου είπαν να πάρω το cystiphaine και αυτό χρησιμοποιώ πλέον καθημερινά, ακόμα και αν στις οδηγίες λέει ότι πρέπει να γίνεται χρήση κάθε 2 μέρες. Είναι σωστό αυτό; Έκανα τις εξετάσεις που μου έγραψαν(ορμονολογικές δεν είχαν γράψει). Ούρων είχαν βάλει, σίδήρου κτλ. Από όσες λοιπόν έκανα που σχετίζονται με τα μαλλιά τα αποτελέσματα είναι τα εξής:
Σίδηρος:43 με τα όρια να είναι εντός 45-170.
Φερριτίνη:8 με τα όρια να βρίσκονται εντός 15-160 για τις γυναίκες που δεν βρίσκονται σε εμμηνόπαυση, όπως εγώ.
Αιματοκρίτης:34,1 με τα όρια να βρίσκονται εντός 36-46.
Οσο για τις εξετάσεις του θυρεοειδή ηταν μια χαρά. Δεν έχω θυρεοειδή. Έχω όμως υψηλά αντισώματα από ότι έδειξαν οι εξετάσεις.
Αντιθυρεοσφαιρινικά αντισώματα: 171,0 με το μέγιστο όριο να είναι το 4,1.
Αντιμικροσωμιακά αντισώματα:60,4 με το μέγιστο όριο να είναι το 5,6.
Αυτά μπορεί να σχετίζονται με τα μαλλιά;;;
Το σπρέι και τις βιταμίνες τα ξεκίνησα κάπου 20 Σεπτεμβρίου.καπου 1-3 Οκτωβρίου ήταν που έκανα και τις εξετάσεις και που πήρα τα αποτελέσματα, οπότε προστέθηκε ακόμα σίδηρος πρωί-βράδυ, και μια 500αντιβίωση 3 φορές την ημέρα για 2 εβδομάδες για ουρολοίμωξη έτυχε να κολλήσω. Επίσης μου έδωσαν και σελήνιο γιατί εκανα υπερηχογράφημα λόγω των υψηλών αντισωμάτων και βρήκαμε 2 μικρούς όζους. Κάπου 4 βδομάδες μετά το ξεκίνημα των φαρμάκων για τα μαλλιά, με έπιασε πονοκέφαλος ο οποίος δεν περνούσε με τίποτα! 10 μέρες ειχα ασταμάτητα είχα....οπότε σταμάτησα το φάρμακο για 2-3 μέρες και μου πέρασε. Ενημέρωσα την γιατρό και μου είπε να βάζω το φάρμακο μόνο βράδυ 2 φορές την εβδομάδα και να δούμε πως θα πάει. Το έκανα αυτό για 2 βδομάδες και αφού ειδα ότι δεν με πείραξε, μιλήσαμε πάλι και της το ανέφερα...και μου είπε πλεον να το βάζω 3 φορές την εβδομάδα αντί για 2. Μόνο βράδυ πάλι. Πέρασαν έτσι άλλες 3 βδομάδες (πέρασε πειραματικά δηλαδή όλος ο δευτέρος μήνας θεραπείας χωρίς όμως να σταματήσω εντελώς το φάρμακο.) Έπειτα από αυτά...ξεκινήσα να το βάζω πάλι καθημερινά, όμως μόνο βράδυ. Παρόλα αυτά κάποιο από τα άλλα φάρμακα που έπαιρνα(σίδηρο, σελήνιο, βιταμίνες, αντιβίωση) με πείραξε στο στομάχι. Ίσως και να μου έπεσαν βαριά όλα μαζί. Δεν ξέρω. Άρχισα να παίρνω τον σίδηρο και τις βιταμίνες μία φορά την μέρα αντί για 2 και το σελήνιο κανονικά 1 φορά την μέρα. Δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθούσε την φερριτίνη η μείωση του σιδήρου, αλλά δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς. Σταμάτησα την αντιβίωση αφού ήταν να την πάρω μόνο για 2 βδομάδες, όμως συνέχισα να έχω ενοχλήσεις. Για την ακρίβεια δυσπεψία και πόνο στο στομάχι όπως και σπασμούς στο έντερο. Ετσι για ένα μικρό διάστημα έπειτα, άλλες φορές έπαιρνα τα φάρμακα αυτά, άλλες όχι και το σελήνιο το σταμάτησα τελείως γιατί δεν ήθελα να επιβαρυνω το στομαχι με πολλά χάπια κτλ και έδωσα προτεραιότητα στο θέμα των μαλλιών, αν και νομίζω πως το σελήνιο κάνει καλό και στα μαλλιά. Συνέχισαν να με πειράζουν και μέχρι και εμετό μου έφεραν. Τα έκοψα τελείως και τα ξεκίνησα πάλι κανονικά(τον Δεκέμβριο δηλαδή-με αρχές Ιανουαρίου). Από τότε όλα καλά και πλέον τελείωσαν και οι βιταμίνες αφού πήρα ολόκληρο το κουτί. Συγνώμη που μπαίνω σε τόσες λεπτομέριες όμως τα θεωρώ όλα αυτά σχετικά με την θεραπεία. Ας πούμε το ότι δεν πήρα όπως έπρεπε τον σίδηρο..οπότε ίσως έχω ακόμα έλλειψη.
Προχθές έκλεισα ακριβώς 4 μήνες θεραπείας και πήγα στην δερματολόγο να με δει. Μου είπε να μην πάρω άλλες βιταμίνες αφού έχω πάρει όλο το κουτί και να συνεχίσω το σπρέι 3-φορές την εβδομάδα και αυτές μόνο βράδυ..και μόνο για διάστημα 2 μηνών ακόμα. Επίσης μου είπε πως έχω φύτρες, όμως εγώ ψάχνω κάθε μέρα το κεφαλι μου και δεν μπορώ να διακρίνω φύτρες. Πώς είναι; Το μόνο που βλέπω είναι κάτι μικρές τρίχες (σε μάκρος) που πετάνε αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι φύτρες ή σπασμένες τρίχες με τόση ταλαιπωρία που έχουν φάει τα καημένα τα μαλλιά μου. Η τριχόπτωση είχε σταματήσει τελείως κάπου στον δεύτερο μήνα νομίζω.Τα μαλλιά έχουν πάρει λίγο όγκο όμως ο όγκος αυτός που οφείλεται;;;; Δεν παύουν παρόλα αυτά να είναι πολύ αραιά ακόμα.
Η θεραπεία θεωρώ πως έχει γινει μισή. Εσείς τι λέτε;; Μία κοπέλα που μιλάω στο φβ είναι ήδη στον 6ο μήνα και βάζει σπρέι ακόμα πρωί-βράδυ, regaine .
Ενώ εγώ μόνο τον πρώτο μήνα έβαζα 2 φορές την μέρα. Ο δεύτερος εφυγε πειραματικά. Ο τρίτος και ο τέταρτος μόνο βράδυ και τώρα η γιατρός μου ειπε να βάλω το σπρέι μόνο για 2 μήνες ακόμα 3 φορές την εβδομάδα μόνο βράδυ. Είναι λογικό;;; Ειδικά όταν έχω τρελή μα τρελή αραίωση;; Έχω μιλήσει με ακόμα 2 δερματολόγους μέσω φβ. Με τον έναν από αυτούς μίλησα στις αρχές της θεραπείας, δηλαδή τον Σεπτέμβριο. Του έστειλα φωτός και του είπα ότι η γιατρός μου με είδε, μου είπε οτι της φαίνεται για ΑΑ και ο συγκεκριμένος μου ειπε ότι όντως είναι πάρα πολύ αραιά και πως ίσως και να ειναι από έλξη (κρεπαρισμα κτλ). Τον ρώτησα αν μπορεί να έχω κάνει μόνιμη ζημιά στους θύλακες και μου είπε πως σε αυτές τις περιπτώσεις η διάγνωση είναι ουλωτική αλωπεκία. Και τότε που μου το είχε πει αυτό, είχα τηλεφωνήσει στην δερματολόγο μου τρομοκρατημένη και την ρωτούσα αν έχω ουλωτική αλωπεκία (που έχω ακούσει πως αν είναι αργά δεν διορθώνεται) και μου είχε πει "ξέρεις πως είναι η ουλωτική αλωπεκία; Δεν έχει καμία σχέση με αυτό που είδα στο κεφάλι σου. Και καλό είναι να μην ψάχνεις στο ίντερνετ γιατί σε τρελαίνει, ειδικά αν δεν έχεις γνώσεις.". Οπότε σας ρωτώ.. αν υποθέσουμε ότι η όλη ζημιά έχει γίνει από το κρεπαρισμα..και εφόσον δεν είναι ουλωτική αλωπεκία, τότε θα ξαναβγούν;;;; Θα μπορούσε να ειναι ουλωτική και να την είχα προκαλέσει από τότε που πρωτοξεκίνησα το κρεπάρισμα και πλέον να μην ειναι διαγνώσιμη;;; Από την άλλη αν ειναι ΑΑ θα διορθωθεί μετά από τόσο καιρό η ελάχιστα μόνο;;; Το ότι έχω χαμηλό σίδηρο φεριτίνη κτλ..σημαίνει ότι αποκλείεται η ΑΑ ή ότι μπορεί απλά να τα έχω κια τα 2;;; Πόσο ραγδαία θα ήταν η εξέλιξη της τριχόπτωσης σε αυτή την περίπτωση;; Είναι κληρονομική και από την μεριά της μαμάς και γενικά των γυναικών στο σόι η ΑΑ; Γιατί δεν έχω καμία γυναίκα στο σόι που να έχει ΑΑ. Τα αποτελέσματα των θεραπειών (μινοξιδολη κτλ) πότε φαίνονται; Στο 6μηνο ή στον χρόνο;; Υπάρχει δηλ. περίπτωση να έχει σταματήσει η θεραπέια και να βγάζεις ακόμα φύτρες;; Ο δεύτερος γιατρός που μίλησα είναι πολύ γνωστός και είναι στο ιατρικό Αθηνών. Μου ειπε πως πρέπει να κάνω πυκνομέτρηση και τριχοσκόπηση και ότι θα πρέπει να επαναλαμβάνεται η τριχόσκόπηση κάθε 6 μήνες για να ρυθμίζουμε την δοσολογία των φαρμάκων.
Παίδες ειλικρινά σας ζητώ συγνώμη για το κατεβατό, όμως τρομάζω στην ιδέα να ζήσω την υπόλοιπη ζωή μου με αυτό το πρόβλημα, το οποίο μου εχει προκαλέσει κατάθλιψη. Ξέρω ότι έχω κάνει πολλά λάθη με την φροντίδα των μαλλιών μου αλλά πλέον είναι ότι έγινε έγινε. Δυστυχώς.
Και τελευταίο...να σας πω οτι το πρόβλημα δεν επεκτείνεται σε όλη αυτή την περιοχή που κρέπαρα. Αν υποθέσουμε πως έχω την χωρίστρα στην μέση (δεν την έχω εκεί εδώ και πολλά χρόνια) τότε με κέντρο την χωριστρα, το πρόβλημα 1,5 πόντο αριστερά και 1,5 δεξιά σε πάχος (δηλαδή σύνολο 3 εκατοστά ή αντε να είναι 4 γιατί δεν έχω μετρήσει :p απλά υπολογίζω) και ξεκινάει από μπροστά στο μέτωπο έως και μέχρι πίσω στην κορυφή του κεφαλιού. Όχι μέχρι και την κορυφή..αλλά εως την κορυφή και αν.
Όσο για τους άντρες που έχουν πρόβλημα αλωπεκίας...μην πανικοβάλεστε. Σκεφτείτε ότι και ο Bruce Willis ένας από τους ωραιότερους άντρες :p
Με μας τις γυναίκες είναι το πρόβλημα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Joan87

Active Member
Πάρα πολύ, αλλά πάνω στην απελπισία μου ανέλυσα όλα όσα είναι σχετικά. Ρίσκαρα με το να μην διαβαστεί από κανέναν όμως, ενώ ταυτόχρονα με καίει να πάρω απαντήσεις. Αυτό μάλλον είναι ολοφάνερο..... :p
 

pithikas

Well-Known Member
Joan87 είπε:
Πάρα πολύ, αλλά πάνω στην απελπισία μου ανέλυσα όλα όσα είναι σχετικά. Ρίσκαρα με το να μην διαβαστεί από κανέναν όμως, ενώ ταυτόχρονα με καίει να πάρω απαντήσεις. Αυτό μάλλον είναι ολοφάνερο..... :p

Ειναι πολυ παραστατικο το κειμενο ;) καλα εκανες αν και ειναι λιγο δυσκολο για την ωρα το διαβασμα ,εαν παντως προκληθηκε απο το κρεπαρισμα και δεν εχεις αα λογικα θα επανελθεις παρομοιο προβλημα ειχε και μια ξαδερφη μου αλλα αργησε πολυ καιρο να επανελθει
 

Joan87

Active Member
Το διάβασες;; Απίστευτο! Σε ευχαριστώ για την απάντηση :) . Παρόλα αυτά... γνωρίζεις αν τελικά το τράβηγμα (από το κρεπάρισμα στην περίπτωση μου) που έχει προκαλέσει μόνιμη βλάβη φαίνεται ως ουλωτική αλωπεκία;; Από την στιγμή που έστω η πρώτη γιατρός μου είπε ότι δεν είναι ουλωτική, τότε να μην ανησυχώ λες γι'αυτό;; Μπορεί να έπεσε τόσο έξω;;
Τώρα για την ΑΑ δεν ξέρω πως μπορώ να είμαι σίγουρη..και τι εξετάσεις πρέπει να κάνω.
 

pithikas

Well-Known Member
Joan87 είπε:
Το διάβασες;; Απίστευτο! Σε ευχαριστώ για την απάντηση :) . Παρόλα αυτά... γνωρίζεις αν τελικά το τράβηγμα (από το κρεπάρισμα στην περίπτωση μου) που έχει προκαλέσει μόνιμη βλάβη φαίνεται ως ουλωτική αλωπεκία;; Από την στιγμή που έστω η πρώτη γιατρός μου είπε ότι δεν είναι ουλωτική, τότε να μην ανησυχώ λες γι'αυτό;; Μπορεί να έπεσε τόσο έξω;;
Τώρα για την ΑΑ δεν ξέρω πως μπορώ να είμαι σίγουρη..και τι εξετάσεις πρέπει να κάνω.

Για να ειμαι ειλικρινης σε γενικες γραμμες το διαβασα:'(, εφοσον σου ειπε η γιατρος σου οτι δεν εχεις ουλωτικη δεν εχεις, πρεπει να πας σε δερματολογο για εξετασεις, τριχοριζογραμμα λεγεται
 

Caherine

Member
Το κρεπαρισμα δημιουργεί πρόβλημα?
Εγώ μ'αυτό επιβιώνω & με τρέσες, ίδια ηλικία με σένα & κοπέλα
αν υπάρχει κάποιος που σε καταλαβαίνει 100% αυτη είμαι εγώ.
Η γιατρός που σε έιδε είναι η Χ....η?
 

Joan87

Active Member
Το έχω ακούσει αλλά δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς μπορείς να μάθεις από το τριχοριζόγραμμα....
 

pithikas

Well-Known Member
Joan87 είπε:
Το έχω ακούσει αλλά δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς μπορείς να μάθεις από το τριχοριζόγραμμα....

Πρεπει και να παω και για δουλεια στις 7???
Ειναι εξεταση στην οποια σου παιρνουν τριχες απο την πασχουσα περιοχη και κανουν μια μικροσκοπικη εξεταση να δουν την ποιοτητα της τριχας αν ανταποκρινεται στις φυσιολογικες τιμες
 

Joan87

Active Member
Έχω που έχω 5 τρίχες...θα μου τις πάρουν και αυτές;; Κουρούπα :( ! Έτσι μπορούν να μου πουν με βεβαιότητα αν έχω ΑΑ ή οποιδήποτε άλλη αλωπεκία; Ώρα για ύπνο :p
 

pithikas

Well-Known Member
ε καλα μη φανταζεσαι εμενα θυμαμαι 3,4 μου ειχε παρει ο γιατρος, ναι φαινεται απο εκει εαν εχεις
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Joan87

Active Member
Σκέφτομαι να πάω για αυτήν την εξέταση που λες, όμως αφού σταματήσω την θεραπεία με την μινοξιδόλη, γιατί η συγκεκριμένη γιατρός που πάω δεν τα κάνει αυτά. Οπότε θα πρέπει να αλλάξω γιατρό και επειδή σκέφτομαι μην μου αλλάξει και αυτός με την σειρά του κανένα φάρμακο...φοβάμαι! Διαβάζω τόση ώρα διάφορα πόστ στο φόρουμ που λένε πως αν διακοπεί η μινοξιδόλη ξαφνικά...χάνεις και πάλι τα μαλλιά. Αν κατάλαβα σωστά δηλαδή....
 

pithikas

Well-Known Member
Joan87 είπε:
Σκέφτομαι να πάω για αυτήν την εξέταση που λες, όμως αφού σταματήσω την θεραπεία με την μινοξιδόλη, γιατί η συγκεκριμένη γιατρός που πάω δεν τα κάνει αυτά. Οπότε θα πρέπει να αλλάξω γιατρό και επειδή σκέφτομαι μην μου αλλάξει και αυτός με την σειρά του κανένα φάρμακο...φοβάμαι! Διαβάζω τόση ώρα διάφορα πόστ στο φόρουμ που λένε πως αν διακοπεί η μινοξιδόλη ξαφνικά...χάνεις και πάλι τα μαλλιά. Αν κατάλαβα σωστά δηλαδή....

Kοιτα αν δεν ειχα διαγνωσμενη αα δεν θα επαιρνα σε καμια περιπτωση μινοξιδιλη γιατι πιστευω οτι μακροπροθεσμα βλαπτει την τριχα δε μπορω να σου πω τι να κανεις αλλα αν εχεις δει επανεκφυση απο αυτην θα σε πιασει κατηφορα στην επανεκφυση και μονο σε διαστημα μετα των 2-3 μηνων περιπου.
 

Caherine

Member
Pithika πές μου λίγο για το κρεπάρισμα... & τη ξαδέρφη σου!
Αν το κρεπάρισμα είναι επιβλαβές έχω σοβαρό θέμα επιβίωσης χωρίς αυτό :p
 

pithikas

Well-Known Member
Caherine είπε:
Pithika πές μου λίγο για το κρεπάρισμα... & τη ξαδέρφη σου!
Αν το κρεπάρισμα είναι επιβλαβές έχω σοβαρό θέμα επιβίωσης χωρίς αυτό :p

Δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις πανω σε αυτον τον τομεα :21m: απλα σε συζητησεις που ειχα κανει πριν χρονια με την ξαδερφη μου για την απωλεια μαλλιων της που ειχα παρατηρησει μου ειχε πει οτι οφειλοταν σε αυτο και τις δημιουργησε προβλημα στις ριζες το οποιο και ηταν αναστρεψιμο αλλα νομιζω περασε κανας χρονος να επανελθει (χωρις αγωγη)
 

Caherine

Member
pithikas είπε:
Caherine είπε:
Pithika πές μου λίγο για το κρεπάρισμα... & τη ξαδέρφη σου!
Αν το κρεπάρισμα είναι επιβλαβές έχω σοβαρό θέμα επιβίωσης χωρίς αυτό :p

Δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις πανω σε αυτον τον τομεα :21m: απλα σε συζητησεις που ειχα κανει πριν χρονια με την ξαδερφη μου για την απωλεια μαλλιων της που ειχα παρατηρησει μου ειχε πει οτι οφειλοταν σε αυτο και τις δημιουργησε προβλημα στις ριζες το οποιο και ηταν αναστρεψιμο αλλα νομιζω περασε κανας χρονος να επανελθει (χωρις αγωγη)

DAMN :-/
 

pithikas

Well-Known Member
Caherine είπε:
pithikas είπε:
Caherine είπε:
Pithika πές μου λίγο για το κρεπάρισμα... & τη ξαδέρφη σου!
Αν το κρεπάρισμα είναι επιβλαβές έχω σοβαρό θέμα επιβίωσης χωρίς αυτό :p

Δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις πανω σε αυτον τον τομεα :21m: απλα σε συζητησεις που ειχα κανει πριν χρονια με την ξαδερφη μου για την απωλεια μαλλιων της που ειχα παρατηρησει μου ειχε πει οτι οφειλοταν σε αυτο και τις δημιουργησε προβλημα στις ριζες το οποιο και ηταν αναστρεψιμο αλλα νομιζω περασε κανας χρονος να επανελθει (χωρις αγωγη)

DAMN :-/
γιατι?
 

Bouklas

Well-Known Member
Κατάφερα και το διάβασα όλο! :D
Καταρχάς αγαπητή Joan η μινοξιδίλη είναι από τα λίγα αποτελεσματικά προϊόντα που μας βοηθάει, όμως χρονικά από κάποια στιγμή και μετά όσο πάει και εξασθενεί. Στην αρχή δίνει μια επανεκφυση σταματάει την τριχόπτωση και μετά από 1 χρόνο περίπου μένουν στάσιμα τα αποτελέσματα της και αρχίζουν σιγά σιγά και πέφτουν. Κάποιους τους κρατάει και χρονια έτσι αλλα όχι όπως τις αρχές. Προσωπικά δεν ξέρω που θα σε βοήθαγε να βάζεις μινοξιδίλη κάθε 3 μέρες αφού για να πάρεις το 100% της πρέπει να βάζεις 2 φορες την ημερα, και 1 για το 80%. Επίσης σταματώντας την μινοξιδίλη ότι σου έδωσε θα τα ξαναχάσεις μέσα σε λίγους μήνες. Επειδή τα μαλλιά σου όμως είναι τόσο ταλαιπωρημένα εγώ ελπίζω να μην έχεις ΑΑ και ότι αν τα αφήσεις να ηρεμήσουν λίγο και να βάζεις κάθε μέρα μινοξιδίλη ίσως βγούνε πάλι και μείνουν κανονικά χωρίς να χρειαστείς στο μέλλον μινοξιδιλες και αλλα. Τα πρώτα αποτελέσματα της μινοξιδίλης φαίνονται μετά από 3 μήνες με 2 φορες την ημερα, στον 6-7 μηνα βλέπεις καλά τι έχει δώσει. Στην δικη σου περίπτωση που χρησιμοποιείς τόσο αραιά δεν ξέρω όχι πότε θα δώσει αλλα εάν έχει την δύναμη να δώσει. Το πρόβλημα σου από πολλά μπορεί να είναι, εγώ πιστεύω ότι θα ξαναπάρουν τα πάνω τους τώρα που τα προσεχεις και όλο αυτό ήταν γιατί τα ταλαιπώρησες. Όσο για την μινοξιδίλη υπάρχει και σε αφρο που δεν προκαλεί ερεθισμούς ούτε λαδώματα. Σε τοπική εφαρμογή που δίνει δυνατό αποτέλεσμα είναι να συνδυάσεις lotion κορτιζόνης (betnovate πχ) με μινοξιδίλη στο καπάκι την ίδια στιγμή. Η κορτιζόνη δεν κάνει καλο για μεγάλο χρονικό διάστημα γιατί λεπταίνει το δέρμα της κεφαλής, συνήθως για 20-30 μέρες max αλλα είναι αρκετό να σου δώσει ένα καλο σπρώξιμο στο να δεις αποτελέσματα.
Επίσης διάβασε και το θέμα με το roller όπου μπορείς να το χρησιμοποιείς είτε σκέτο είτε με τη minoxidli για καλύτερη απορρόφηση: http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8039.html
Όπως είπα και πιο πάνω πιστεύω ότι όλο αυτό είναι γιατί τα ταλαιπώρησες τόσο πολύ και πως θα ξαναπάρουν τα πάνω τους. Τώρα συνεχίζεις όπως σου είπε η γιατρός σου 3 φορες την εβδομάδα μινοξιδίλη?
Όσο για τον Bruce Willis είναι γιατί του πάει, για εκείνον που μοιάζει πιο πολύ με τον βέγγο και τον τσάκωνα δεν θα είχαν οι γυναίκες την ίδια άποψη. :D
 
Μπλουζα