Rosemary oil vs minoxidil 2% for the treatment of androgenetic alopecia: a randomized comparative tr

lalakis

Active Member
Ποιο ισχυρο ειναι το rosemary oil η το rosemary extract; πως μπορω να φτιαξω rosemary oil ξερει κανεις τη συνταγη;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ναι και εμένα μου φάνηκε λίγη η δοσολογία αλλά να το paper: Προβολή συνημμένου 8133

Πόση ώρα το αφήνεις στο κεφάλι δεν λέει.
Εγώ πάλι έχω τις εξής απορίες: 1. Ποια είναι η διαφορά του ελαίου δενδρολιβάνου από το αιθέριο έλαιο δενδρολιβάνου (και γενικά η διαφορά ελαίου από το αιθέριο έλαιο); 2. Το essential oil στα ελληνικά είναι το αιθέριο έλαιο; 3. Όταν λέει rosemary oil εννοεί έλαιο δενδολιβάνου ή αιθέριο έλαιο δενδρολιβάνου;
Τα αιθέρια Ελαία απο τα βότανα π.χ. ρίγανη, φασκόμηλο, δικταμο παράγονται με χρήση ατμού που παρασύρει μάζι του τα αιθέρια Ελαία, οπως γίνεται και το τσιπουρο.(βλέπε εικόνα)
Διαφορά υπάρχει μονο αναμεσα στο extract κάποιου βοτανου και στο αιθέριο έλαιο.

Όσο για την αλόη που προτείνει ο soralteno επειδή είναι φθηνή δεν είναι απαραίτητα και καλή.
Για να διαλέξεις μια καλη αλόη για χρήση σε καλλυντικά πρέπει να περιέχει Πολύ ασβέστιο το χωράφι και μετα και το ζελ,(εγω καλλιεργω αλοη και το ψαχνω) αλλιως δεν τραβάει ουσίες μεσα στο δερμα.
Αύτη που σίγουρα δουλεύει είναι:
 

Συνημμένα

  • eoinfographicsmall.jpg
    eoinfographicsmall.jpg
    202.4 KB · Προβολές: 402
Τελευταία επεξεργασία:
Ποιο ισχυρο ειναι το rosemary oil η το rosemary extract; πως μπορω να φτιαξω rosemary oil ξερει κανεις τη συνταγη;
Μπορεις να διαβάσεις εδώ
http://galiaplace.blogspot.gr/2012/01/diy-homemade-rosemary-leaf-extract.html
Αφού βρεις φρέσκο ροζμαρι μπορείς με βότκα(τσίπουρο) να βγαλεις το εκχύλισμα που φυσικά είναι καλυτερο απο το λάδι του ροζμαρι γιατί περιεχει περισσότερες ουσίες (ενω το λαδί περιεχερι μονο αυτές που εξατμίζονται εύκολα με τη περασμα του ατμού μεσα απο το βότανο).
Το ροζμαρι extract είναι πιο καλο φυσικά επειδή περιεχει περισσότερες ουσίες.
Όμως θέλει προσοχή να δεις με τη διαλύτη (solvent) έχουν κανει την εκχύλιση.
Τώρα τελευταια χρησιμοποιουν το διοξειιδιο του ανθρακα για νακανουν εκχυση οι μεγάλες εταιρείες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το να βαζεις σελ αλόης στο κεφάλι το βάζεις για να τραβήξει στο δέρμα κάποια ουσία π.χ. Φίνα, ή λαδί ροζμαρι ή δαφνελαιο κ.λ.π.
Ενω το να πεις χυμό αλόης θα βοηθησεις όλη σου την υγεια και κυρίως το ανοσοποιητικο συστημα ωστε να ανταποκριθεί σε ενα δώρο αρρώστιες.
http://www.aloe-yourmiracledoctor.com/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Dragon

Member
istoria το αιθέριο έλαιο νομίζω ότι είναι υπερ συμπηκνωμένο. Αν δεν κάνω λάθος περιέχει κάποιες ουσίες του προϊόντος από το οποίο παράχθηκε σε πολύ μεγάλες ποσότητες. Αν κάνω λάθος διορθώστε με. Για να τα χρησιμοποιήσεις χρειάζεται προσοχή γιατί μπορεί να γίνουν επικίνδυνα. Νομίζω ότι απαγορεύεται η άμεση επαφή με το δέρμα εκτός και αν διαλυθούν σε κάποιο άλλο έλαιο (πχ αμυγδαλέλαιο ή δαφνέλαιο) και σε μικρές ποσότητες.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Το να βαζεις σελ αλόης στο κεφάλι το βάζεις για να τραβήξει στο δέρμα κάποια ουσία π.χ. Φίνα, ή λαδί ροζμαρι ή δαφνελαιο κ.λ.π.
Ενω το να πεις χυμό αλόης θα βοηθησεις όλη σου την υγεια και κυρίως το ανοσοποιητικο συστημα ωστε να ανταποκριθεί σε ενα δώρο αρρώστιες.
http://www.aloe-yourmiracledoctor.com/
Η αλόη μπορεί να χρησιμοποιηθεί και εξωτερικά και εσωτερικά, αλλά φαντάζομαι αυτό το ξέρεις.
 

lalakis

Active Member
Eγω εχω φτιαξει εκχυλισμα με τσιπουρο .το εβαλα μαζι με το δαφνελαιο σενα μερος σκοτεινο 60 μερες
 

FarCry

Member


θελω να πω κανει το ιδιο πραγμα στα μαλλια ειτε το βαλεις τοπικα σε gel ειτε το πιεις απο το στομα? ή δεν κανει τιποτα γενικα η αλοη στα μαλλια?


Ναι και εμένα μου φάνηκε λίγη η δοσολογία αλλά να το paper: Προβολή συνημμένου 8133

Πόση ώρα το αφήνεις στο κεφάλι δεν λέει.
Εγώ πάλι έχω τις εξής απορίες: 1. Ποια είναι η διαφορά του ελαίου δενδρολιβάνου από το αιθέριο έλαιο δενδρολιβάνου (και γενικά η διαφορά ελαίου από το αιθέριο έλαιο); 2. Το essential oil στα ελληνικά είναι το αιθέριο έλαιο; 3. Όταν λέει rosemary oil εννοεί έλαιο δενδολιβάνου ή αιθέριο έλαιο δενδρολιβάνου;


ρε φιλε δε μας λεει καποια πραγματα οπως το ποση ωρα αφησαν το λαδι πανω στο μαλλι αφου το βαλαν στο κεφαλι.

το rosemary oil ειναι το λαδι δενδρολιβανου.

Δεντρολιβανo αιθεριο ελαιο (essential oil)


http://www.sensities.com/product_details.php?id=526


Δενδρολίβανο Εκχύλισμα (extract)

http://www.sensities.com/product_details.php?id=1624&lang=gr&n=Δενδρολίβανο_Εκχύλισμα_50ml


Το λάδι Δεντρολίβανου (Rosemary Oil)


http://www.sensities.com/product_details.php?id=2387&mid=18&n=Δεντρολίβανο_Λάδι_30ml

μπορεις να βρεις ποση ωρα το αφηνουμε στο κεφαλι? ωραια το βαζουμε 2 φορες τη μερα ανα 12 ωρες ποσοτητα 1ml και κανουμε μασαζ στο μερος που εχουμε προβλημα, ποση ωρα το αφηνουμε?

ε αμα δε το λεει γαματα. την πιο σημαντικη πληροφορια αφησαν απεξω
 
Τελευταία επεξεργασία:

FarCry

Member
Όταν λέει rosemary oil εννοεί έλαιο δενδολιβάνου ή αιθέριο έλαιο δενδρολιβάνου;


ακυρο αυτο που εγραψα πριν. εδω μιλαει για το αιθεριο ελαιο



εχει κανενα email το paper? αυτα εχουν. να στειλουμε να ρωτησουμε, ωρα στο κεφαλι και αν τελικα ειναι οντως το αιθεριο ελαιο και οχι το λαδι
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lalakis

Active Member
Έριξα σένα μπουκάλι 100 ml τσίπουρο .έβαλα μέσα στο μπουκάλι φρέσκα φύλλα δέντρο Λιβάνου σε όγκο ήταν όσο του μπουκάλι ου και το άφησα για ένα μισή μήνα σένα σκιέρ μερος
 

mike29

Active Member
Εγω χρησιμοποιουσα αιθεριο ελαιο δεντρολιβανο σχεδον καθημερινα σε ολη την διαρκεια του υπνου μαζι με αλλα ελαια περιπου 3 χρονια γενικα με βοηθησαν αλλα γενικα χρειαζονται χρονοι παυσης στην χρηση απο οτι ειδα στο δικο μου κεφαλι!!!καλο θα ηταν η ερευνα να λεει χρονο εφαρμογης!!!δυστηχως τα ειχα σταματησει τα ελαια απο τον νοεμβριο λογο βαριας σ.δ που ειχε παρουσιαστει!!!τωρα τσεκαρω κατι βοτανα και δεν ξεκινησα ελαια λογο λιπαροτητας!!!
 

lalakis

Active Member
Μπερδεύτηκα εκχύλισμα δέντρο Λιβάνου ήθελα να πω κ γραψα Δάφνη. Σε να βαζακι κλειστό είχα για ένα μισή μήνα φρέσκο δεντρολιβανο μαζί με τσίπουρο σε σκοτεινό περιβαλλον.μετά το άνοιξα κ πέταξα τα φύλλα. Και το υγρό που προέκυψε το χρησιμοποιώ τοπικα
 

istorias

Chalandri
Υπεύθυνος επικοινωνίας για το Paper: Amirhossein Sahbekar, PharmD PhD email: [email protected]

Σκεφτείτε τί να γράψουμε για να στείλουμε ένα email όλοι μαζί ως forum.
 

lalakis

Active Member
Ρε παιδιά ξέρει κανείς.αλλοι λένε ότι για να φτιάξεις ροζεμαρι εξτρακτ θέλει αποξηραμένα φύλλα και άλλοι στη συνταγή λένε φρέσκα φύλλα. Τι ισχύει καλύτερα τελικα
 

FarCry

Member
Υπεύθυνος επικοινωνίας για το Paper: Amirhossein Sahbekar, PharmD PhD email: [email protected]

Σκεφτείτε τί να γράψουμε για να στείλουμε ένα email όλοι μαζί ως forum.


thank you. θα του στειλω μια εγω και αν απαντησει θα γραψω. αμα δε παει ο μωαμεθ στο βουνο πρεπει να παει το βουνο..
 
Ρε παιδιά ξέρει κανείς.αλλοι λένε ότι για να φτιάξεις ροζεμαρι εξτρακτ θέλει αποξηραμένα φύλλα και άλλοι στη συνταγή λένε φρέσκα φύλλα. Τι ισχύει καλύτερα τελικα
Πρεπει να είναι ξηραμενα τα φύλλα, για να μην έχουν υγρασία που δεν χρειαζεται πουθενά, άλλα πρεπει εαν το εχεις φρέσκο να το ξηρανεις σε σκιά ώστε να μηνφυγουν και τα αιθέρια έλαια με την ηλιακή ακτινοβολία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπλουζα