Rosemary oil vs minoxidil 2% for the treatment of androgenetic alopecia: a randomized comparative tr

istorias

Chalandri
Βρήκα ένα ενδιαφέρον paper του 2015 στο οποίο γίνεται σύγκριση του Rosemary Oil με τη μινοξιδίλη 2%. Δύο ομάδες ασθενών χωρίστηκαν σε θεραπεία με rosemary oil και σε θεραπεία με μινοξιδίλη. Στο πρώτο τρίμηνο δεν παρατηρήθηκε καμία διαφορά σε καμία ομάδα, ενώ στο εξάμηνο και οι δύο ομάδες είχαν θετικά αποτελέσματα και επίσης η ομάδα που είχε θεραπεία με το Rosemary Oil είχε τα ίδια αποτελέσματα με την ομάδα που είχε ως θεραπεία μινοξιδίλη 2%. Οι συγγραφείς καταλήγουν στο ότι το rosemary oil θα μπορούσε να αποτελέσει θεραπεία κατά τις ανδρογενετικής αλωπεκίας.

Abstract

Rosmarinus officinalis L. is a medicinal plant with diverse activities including enhancement microcapillary perfusion. The present study aimed to investigate the clinical efficacy of rosemaryoil in the treatment of androgenetic alopecia (AGA) and compare its effects with minoxidil 2%. Patients with AGA were randomly assigned to rosemary oil (n = 50) or minoxidil 2% (n = 50) for a period of 6 months. After a baseline visit, patients returned to the clinic for efficacy and safety evaluations every 3 months. A standardized professional microphotographic assessment of each volunteer was taken at the initial interview and after 3 and 6 months of the trial. No significant change was observed in the mean hair count at the 3-month endpoint, neither in the rosemary nor in the minoxidil group (P > .05). In contrast, both groups experienced a significant increase in hair count at the 6-month endpoint compared with the baseline and 3-month endpoint (P < .05). No significant difference was found between the study groups regarding hair count either at month 3 or month 6 (> .05). The frequencies of dry hair, greasy hair, and dandruff were not found to be significantly different from baseline at either month 3 or month 6 trial in the groups (P > .05). The frequency of scalp itching at the 3- and 6-month trial points was significantly higher compared with baseline in both groups (P < .05). Scalp itching, however, was more frequent in the minoxidil group at both assessed endpoints (P < .05). The findings of the present trial provided evidence with respect to the efficacy of rosemary oil in the treatment of AGA.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

istorias

Chalandri
Όποιος ξέρει τί είναι το Rosemary Oil και εάν το έχει χρησιμοποιήσει ας μας πει.

Μόλις μπορέσω, θα βρω και ολόκληρο το paper, προς το παρόν επειδή είναι πολύ καινούριο, είναι διαθέσιμη μόνο η περίληψή του.
 

istorias

Chalandri
Άλλο το να σου λέει κάποιος τυχαίος για ένα γιατροσόφι-ματζούνι που "βοηθάει" και άλλο να έρχονται με δημοσίευση γιατροί χρησιμοποιώντας τριχοριζογράφημα να σου λένε ότι rosemary oil παρόμοια αποτελέσματα με μινοξιδίλη 2% σε βάθος εξαμήνου. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το λάδι απο το ροζμαρι προφανώς εχει το ρόλο που έχει και το γκίγκο μπιλομπα δηλ. Αυξάνει την κυκλοφορία του αίματος στα "βουλομενα αγγεία μέχρι τώρα".
Αύτη η Ασβεστοποιηση "calsification" εμποδίζει την δραση των παρεμποδιστων π.χ. της Φινας.
https://perfecthairhealth.com/why-are-hair-growth-drugs-so-ineffective/?s2-ssl=yes
 
Παλια ιστορια το δεντρολιβανο...το εχω δοκιμασει και δουλευει(λαδι δοκιμασα)....το σταματησα γιατι καθε μερα λαδι ειναι δυσκολο να βαζεις ...παραυτα δουλευει και οποιος εχει υπομονη αξιζει...για μενα ειναι ισως το καλυτερο ελαιο απ οσα εχουν δοκιμαστει στο φορουμ.
 

sven

Active Member
Και επειδί είναι έλαιο σε βάθος χρόνου θα χάνει ή οχι? Απο τιμή πώς πάει?η εφαρμογή του είναι κάθε μέρα πριν το λούσιμο μισή ώρα στο κεφάλι?
 

istorias

Chalandri
Δεν ξέρω από εφαρμογή πως γίνεται. Περιμένω να δημοσιευτεί ολόκληρο το paper για να μπορώ να διαβάσω κάθε πότε έβαζαν οι ασθενείς. Πάντως θέλει χρόνο σύμφωνα με την έρευνα, κάπου στους 6 μήνες.
 

istorias

Chalandri
Έχω ευχάριστα νέα! Βρήκα το paper και έβαλα παρακάτω μια ενδιαφέρουσα φωτογραφία ενός που χρησιμοποιούσε rosemary oil για έξι μήνες. Η δοσολογία ήταν δύο φορές τη μέρα 1ml τη φορά. Όσον αφορά τις παρενέργειες: Μια απειροελάχιστη φαγούρα στο κεφάλι, πολύ μικρότερης έντασης σε σχέση με τη φαγούρα της μινοξιδίλης. Οι γιατροί αναφέρουν επίσης ότι η φαγούρα εμφανίστηκε σε πολύ λιγότερους από την ομάδα του rosemary oil. Για τον τρόπο δράσης του rosemary oil λένε ότι πιθανώς να είναι διττός: α) Είναι γνωστό ότι αυξάνει την περιθυλακική κυκλοφορία του αίματος β) είναι ισχυρότατο αντιοξειδωτικό το οποίο βοηθάει στο οξειδωτικό στρες για το οποίο μας ενημέρωσε ο GOMI .
paperose.JPG
 

xk

Active Member
βοηθητικό φαίνεται σα το δαφνέλαιο...δε νομίζω να δούμε κατι παραπανω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

istorias

Chalandri
Δίνει το δαφνελαιο ίδια αποτελέσματα με τη μινοξιδιλη 2%; Η έρευνα λέει ότι το rosemary oil σε βάθος 6μηνου ήταν οριακά καλύτερο. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και βέβαια το Ροσμαρυ λαδί ειναι καλυτερο απο την μινοξιδιλη γιατί είναι φυτικό προιόν.
Αλλά φυσικά χρειάζεται και ο κατάλληλος DHT blocker( φυσικος ή χημικός).
Αλλά φυσικά είναι χρήσιμο γιαυτούς που έχουν πρόβλημα με την ρεντουκταση δηλ. Έχουν υψηλη DHT.
Και όχι αυτούς που έχουν τριχόπτωση λόγω υψηλής α-διονης ή υψηλής Εστραδιολης.
Γιαυτό πρωτα ορμονικές μετρήσεις και οποίος ανήκει στην κατηγορία της υπερλειτουργουσης ρεντουκτασης χρησιμοποιεί το ροσμαρυ λάδι.

Πολλή καλο είναι να το προσθεσει κανεις σε ενα Σαμπουάν μάζι μα ζελ αλόης απτή sencities.
 
Γιατί συγκεκριμένα από τα sensities?
Εχω δοκιμασει αλλες δυο εταιρειες και ειχαν ποιοτητα χαλια, γιαυτο προτειμω προς το παρον αυτη την εταιρεια. Αμα ξερεται αλλες εταιρειες που εισαγουν αλοη για καλυντικα να το αναφερεται να τοις εξετασουμε πως πανε απο ποιοτητα.
 

FarCry

Member
Έχω ευχάριστα νέα! Βρήκα το paper και έβαλα παρακάτω μια ενδιαφέρουσα φωτογραφία ενός που χρησιμοποιούσε rosemary oil για έξι μήνες. Η δοσολογία ήταν δύο φορές τη μέρα 1ml τη φορά.


ποση ωρα το αφηνεις στο κεφαλι μετα το application? 2 ωρες ? δηλαδη συνολο 4 ωρες την ημερα εχεις το λαδι στο κεφαλι? τι λεει μεσα η ερευνα?

όποιος θέλει αλόη, αυτό με 6 euro είναι 1 λίτρο

ειναι το ιδιο το gel στο κεφαλι με το να πινεις χυμο αλοης?
 

istorias

Chalandri
Ναι και εμένα μου φάνηκε λίγη η δοσολογία αλλά να το paper:
efarmogi.png


Πόση ώρα το αφήνεις στο κεφάλι δεν λέει.
Εγώ πάλι έχω τις εξής απορίες: 1. Ποια είναι η διαφορά του ελαίου δενδρολιβάνου από το αιθέριο έλαιο δενδρολιβάνου (και γενικά η διαφορά ελαίου από το αιθέριο έλαιο); 2. Το essential oil στα ελληνικά είναι το αιθέριο έλαιο; 3. Όταν λέει rosemary oil εννοεί έλαιο δενδολιβάνου ή αιθέριο έλαιο δενδρολιβάνου;
 
Μπλουζα