Rogaine / Regaine FAQ

makakas

Member
Γεια σας και απο εμένα,πήγα σε ενα φαρμακείο να αγοράσω spray regaine 5% ,ρωτησα και για καμια πιο φθηνή μαρκα και μου ειπαν οτι κανουν και αυτοι.Λοιπον μου εκαναν 100ml 5% μινοξιδίλη στα 16 ευρώ .Πρωτων ποσο μου επιασαν τον κωλο οικονομικα?(αν μου των επιασαν)και δευτερον το διαλειμμα μου το εκαναν μεσα σε 10 λεπτά,ειναι δυνατων να γινεται τοσο γρηγορα?και ξερει καποιος αν ειναι οτ ιδιο αποτελεσματικο οπως τα συσκευασμένα η υστερει σε κάτι?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

konakihotel

Member
Γεια σας και απο εμένα,πήγα σε ενα φαρμακείο να αγοράσω spray regaine 5% ,ρωτησα και για καμια πιο φθηνή μαρκα και μου ειπαν οτι κανουν και αυτοι.Λοιπον μου εκαναν 100ml 5% μινοξιδίλη στα 16 ευρώ .Πρωτων ποσο μου επιασαν τον κωλο οικονομικα?(αν μου των επιασαν)και δευτερον το διαλειμμα μου το εκαναν μεσα σε 10 λεπτά,ειναι δυνατων να γινεται τοσο γρηγορα?και ξερει καποιος αν ειναι οτ ιδιο αποτελεσματικο οπως τα συσκευασμένα η υστερει σε κάτι?

Μάλλον φιλαράκι δεν έχεις ανακαλύψει ακόμα το ebay...

 

cKent

New Member
Ξερω οτι η ερωτηση αυτη εχει απαντηθει πολλες φορες, αλλα τολμω να ξαναρωτησω, αφου υπαρχουν τελευταια επιπλεον τελωνιακοι περιορισμοι. Απο που αγοραζετε μονοξιδιλη (regain, rogaine) στο εξωτερικο? Καποια site συγκεκριμενα αναφερουν αδυναμια αποστολης στην Ελλαδα (due to border restrictions και μαλιστα Αγγλικα που δεν θα επρεπε), αναμεσα σε αλλα κρατη. Ευχαριστω.
 

cKent

New Member
To ebay το εχω ανακαλυψει εδω και μια 15ετια, οχι ομως για Rogaine και οχι τους τελευταιους 1-2 μηνες. Δεν διαβασες ομως τι εγραψα για τους τελωνιακους περιορισμους; Ποια ειναι η χωρα προελευσης που συνηθως παραγγελνετε; Εχετε παραγγειλει και σας εχει αποσταλλει κανονικα τον τελευταιο μηνα; Γιατι γνωστα site ακομα και απο Αγγλια, εχουν την Ελλαδα πλεον στις μη εξυπηρετουμενες χωρες;
 

vtag

New Member
Παιδα, κάνω την θεραπεία με το Regaine Foam men το αυθεντικό φαρμακοποιό φίλο εδώ και 10 μήνες και δεν δει καμία μα καμία διαφορά! Βέβαια δεν ξέρω εαν παίζει ρόλο ότι αντί να βάζω μισό καπάκι το πρωί και άλλο μισό το βράδυ βάζω ένα ολόκληρο κάθε βράδυ! Παίζει τόσο πολύ ρόλο;
 

nine

Active Member
7ος μηνας με kirkland 1ml υγρο την ημερα και ενω ολα πηγαιναν αρκετα καλα με πολυ δυνατο τον 4ο και 5ο μηνα ξαφνικα άρχισε και παλι η κατηφόρα.

Να πω πως είναι η πρωτη φορα που ξεκινησα με ικανοποιητικα αποτελεσματα (norwood 3 με εφτασε σχεδον σε 2μιση) στην αρχη οπου οι λεπτες τριχες σκουριναν αμεσα και ξαναεφτιαξε η hairline αλλα εκτός αυτο έφτιαξε η τριχα παντου σαν να ημουν 2 χρονια πριν. Σε χρονο dt ομως (φταίει η δηναμη της αα; ) ξαναχαλασε ολη η ποιότητα στο μαλλι και στο τελευταίο κουρεμα εμφανίστηκαν παλι αρκετα κενα. Αναφέρομαι σε 1η, 2η ζωνη οπου εκει ειχα το προβλημα κυριως και ενω έφτιαξε ξαναχαλασε απο 4ο σε 7ο μηνα.

Τι κανουμε λοιπόν;
Αν σταματαγα να ξεχασει ο οργανισμος την μινοξ εχει νοημα η θα τα κανω χειρότερα;
Δεν είμαι χρήστης φινας που λογικα αν επερνα δεν θα χαλαγε το μαλλι μου μετα το regrowth και δεν θέλω να παρω.

Τι λετε;
 
Τελευταία επεξεργασία:

turnfiji123

Active Member
7ος μηνας με kirkland 1ml υγρο την ημερα και ενω ολα πηγαιναν αρκετα καλα με πολυ δυνατο τον 4ο και 5ο μηνα ξαφνικα άρχισε και παλι η κατηφόρα.

Να πω πως είναι η πρωτη φορα που ξεκινησα με ικανοποιητικα αποτελεσματα (norwood 3 με εφτασε σχεδον σε 2μιση) στην αρχη οπου οι λεπτες τριχες σκουριναν αμεσα και ξαναεφτιαξε η hairline αλλα εκτός αυτο έφτιαξε η τριχα παντου σαν να ημουν 2 χρονια πριν. Σε χρονο dt ομως (φταίει η δηναμη της αα; ) ξαναχαλασε ολη η ποιότητα στο μαλλι και στο τελευταίο κουρεμα εμφανίστηκαν παλι αρκετα κενα. Αναφέρομαι σε 1η, 2η ζωνη οπου εκει ειχα το προβλημα κυριως και ενω έφτιαξε ξαναχαλασε απο 4ο σε 7ο μηνα.

Τι κανουμε λοιπόν;
Αν σταματαγα να ξεχασει ο οργανισμος την μινοξ εχει νοημα η θα τα κανω χειρότερα;
Δεν είμαι χρήστης φινας που λογικα αν επερνα δεν θα χαλαγε το μαλλι μου μετα το regrowth και δεν θέλω να παρω.

Τι λετε;

Περνάει φάσεις με shedding το μαλλί, και με μινοξ αλλά και με φίνα.
 

nine

Active Member
Περνάει φάσεις με shedding το μαλλί, και με μινοξ αλλά και με φίνα.

Καταλαβα. Τι shedding ομως σε σημειο να σου αλλαζει εμφανιση; ναι ξέχασα να αναφέρω η τριχόπτωση ειναι αρκετη.
Μπορει εκει που βγηκαν ολες μαζι σε anagen μετα να πεφτουν μαζικα και μετα ξανα το ιδιο αν δουλεψει παλι το φαρμακο.
Ομως σιγουρα και αα κανει την δουλεια της γιατι οι φυτρες στην ζωνη των κροταφων εγιναν miniaturization (χνουδι) σε 40 μερες μεσα.
Κριμα γιατι εκει που λες 4ο-5ο μηνα παει καλα, θα δωσει και αλλο ξαφνικα χανεις εδαφος :(
 
Τελευταία επεξεργασία:

kostaspar

New Member
Καλησπέρα παιδιά. Έχετε να προτείνετε κανέναν αξιόπιστο πωλητή από τον οποίο έχετε αγοράσει στο ebay rogaine ή kirkland foam;
 

maria87

New Member
εγώ αγοράζω απο ελλαδα τον αφρό rogaine foam 5 τον καινούριο για τις γυναίκες απο την gold hair με την έκπτωση. είμαι στις 3 πρώτες μέρες και δεν έχω παρενέργειες.κοριτσια εχει δοκιμάσει καμία τον αφρό 5%?? γιατί μου είπαν άλλες οτι ειχαν θέμαo_Oo_O
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kyriakh

μανουλα
εγώ αγοράζω απο ελλαδα τον αφρό rogaine foam 5 τον καινούριο για τις γυναίκες απο την gold hair με την έκπτωση. είμαι στις 3 πρώτες μέρες και δεν έχω παρενέργειες.κοριτσια εχει δοκιμάσει καμία τον αφρό 5%?? γιατί μου είπαν άλλες οτι ειχαν θέμαo_Oo_O
Και εγώ αυτό βάζω τοregaine woman από τον Νοέμβριο...τι θέμα είχαν οι κοπελες?
 

kyriakh

μανουλα
Ότι μου είπε η δερματολογος μου,μια φορά την ημέρα...κ οι οδηγίες αυτό λένε.δεν μου είπες όμως τι πρόβλημα είχαν οι κοπελες που έγραψες
 

noxius

New Member
Καλησπέρα σε όλους,

Χρησιμοποιώ rogain (5% υγρό) για τρίτη φορά στην ζωή μου, είμαι 28 ετών και αυτήν την τρίτη φορά την έχω ξεκινήσει από τον οκτώβρη με εφαρμογή μια φορα την ημέρα 5 φορές την εβδομάδα. Αυτήν λοιπόν την φορά έχω δει κάποια λίγα αποτελέσματα αλλά τον τελευταίο μήνα παρατηρώ αυξημένη τριχόπτωση και αύξηση της αραίωσης(έχω διαχυτη αραίωση σε όλο το πάνω σημείο του κεφαλιού αλλά όχι σε πολύ μεγάλο βαθμό). Λέτε να αλλάξω την δοσολογία ή να την διακόψω?? υπάρχει περίπτωση η τριχόπτωση να οφείλεται στην άνοιξη ? τι με συμβουλεύετε? Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Καλησπέρα σε όλους,

Χρησιμοποιώ rogain (5% υγρό) για τρίτη φορά στην ζωή μου, είμαι 28 ετών και αυτήν την τρίτη φορά την έχω ξεκινήσει από τον οκτώβρη με εφαρμογή μια φορα την ημέρα 5 φορές την εβδομάδα. Αυτήν λοιπόν την φορά έχω δει κάποια λίγα αποτελέσματα αλλά τον τελευταίο μήνα παρατηρώ αυξημένη τριχόπτωση και αύξηση της αραίωσης(έχω διαχυτη αραίωση σε όλο το πάνω σημείο του κεφαλιού αλλά όχι σε πολύ μεγάλο βαθμό). Λέτε να αλλάξω την δοσολογία ή να την διακόψω?? υπάρχει περίπτωση η τριχόπτωση να οφείλεται στην άνοιξη ? τι με συμβουλεύετε? Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Εαν χρησιμοποιεις το regain μονο μια φορα την ημερα, προσπαθησε να το χρησιμοποιεις καθημερινα καλυτερα το βραδυ μετα απο λουσιμο. Τα οφελη με αυτον τον τροπο εφαρμογης, που ειναι το μισο απο οτι συνισταται, καθυστερουν και τα βλεπεις συνηθως στο δωδεκαμηνο, αλλα σιγουρα θα υπαρξουν.
Εαν οι τριχες που βλεπεις να πεφτουν ειναι μικροτερου μηκους και παχους, ειναι δηλ σε τελογενη φαση, απο τις υπολοιπες τοτε η πτωση οφειλεται στην μινοξ.
 

noxius

New Member
Εαν χρησιμοποιεις το regain μονο μια φορα την ημερα, προσπαθησε να το χρησιμοποιεις καθημερινα καλυτερα το βραδυ μετα απο λουσιμο. Τα οφελη με αυτον τον τροπο εφαρμογης, που ειναι το μισο απο οτι συνισταται, καθυστερουν και τα βλεπεις συνηθως στο δωδεκαμηνο, αλλα σιγουρα θα υπαρξουν.
Εαν οι τριχες που βλεπεις να πεφτουν ειναι μικροτερου μηκους και παχους, ειναι δηλ σε τελογενη φαση, απο τις υπολοιπες τοτε η πτωση οφειλεται στην μινοξ.
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση φίλε Νικόλα, απλά αυτό που με προβληματίζει είναι οτί εδώ και 5 μήνες που το χρησιμοποιούσα δεν είχα τριχόπτώση και ξεκίνησε τωρα..
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση φίλε Νικόλα, απλά αυτό που με προβληματίζει είναι οτί εδώ και 5 μήνες που το χρησιμοποιούσα δεν είχα τριχόπτώση και ξεκίνησε τωρα..
Η μινοξιδιλη δεν θα σταματησει την τριχοπτωση noxius, αυτη ειναι μια φυσιολογικη διαδικασια στον κυκλο ζωης της, ομως θα συντονισει τον κυκλο της πλειοψηφιας των τελογενων τριχων στην αναγενη φαση κ αυτο απαιτει περισοτερο χρονο, συνηθως 12μηνο με χρηση μιας φορας τη μερα. Καθ ολη τη διαρκεια θα εχεις διακυμανσεις στην τριχοπτωση οπως καποια αυξημενη τριχοπτωση οπως αναφερεσαι. Σιγουρα η εποχιακη παραμενει στο παιχνιδι, επικουρικα ενα καλο συμπληρωμα για τα μαλλια ισως βοηθησει στον ανισο αγωνα. Γενικα το φαρμακο δειχνει να δουλευει διαφορετικα ανα περιπτωση και ο δικος σου οργανισμος, ως παλιος κατ επαναληψη χρηστης, απαιτει περισοτερο χρονο για να ανταποκριθει, ελπιζω να βοηθησα
 
Μπλουζα