Rogaine / Regaine FAQ

Converse

New Member
Παρεμπιπτοντως, pharmecort λεγεται και ειναι υδροκορτιζονη. Εισαι σιγουρος οτι απλα του ζητησες μινοξιδιλη απο μονος σου ή του πηγες και συνταγη δερματολογου? Γιατι να σου εβαλε ο φαρμακοποιος υδροκορτιζονη στη λοσιον με δικη του πρωτοβουλια μου φαινεται λιγο δυσκολο.

Κ ομως μονος του το εβαλε..την κοπελα μου εστειλα να το παρει γιατι ημουν στην δουλεια να ρωτησει καταρχας αν φιαχνει συνταγες..λεει ναι..ωραια μινοχ 5%..οκ της λεει ελα σε αργοτετα να την παρεις...αυτο!!!αυτη η κορτιζονη που λες γιατι πραγμα ειναι??
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Converse

New Member
Καλο κανει. Πηγαινε ρωτα τον για την αδιαλυτη μινοξιδιλη πρωτα και μετα για το pharmecort.

ειχες δικιο..το πηγα κ μου ειπε οτι δεν ειναι φισιολογικο κ οτι εμεινε αδιαλυτη απο λαθος...κ θα μου φιαξει καινουριο δωρεαν..σκεφτομαι να χρησιμοποιησω κ revivogen dht blocker για καλυτερο αποτελεσμα...αλλα ελλαδα ακριβο πολυ. .υπαρχει κανενα σιτε απο εξω με καλη τιμη?η καποιο αλλο ισως καλυτερο??+το μονο θεμα ειναι με τον ψευδαργυρο που "αχριστευει"την μινοχ (απο οτι εχω διαβασει εδω)..πως μπορουμε να τα συνδιασουμε κ τα δυο??
 
Τελευταία επεξεργασία:

Xr1stos

New Member
καλησπερα... με τι μπορω να συνδιασω τη μινοξιγιλη για να εχω αποτελεσματα χρειαζομαι βοηθεια για να ξεκηνισω θεραπεια...
 

Irouli

New Member
Καλησπερα! Μια ερώτηση! Όταν βάζω το regaine το υγρό πρέπει να κάνω και μασάζ στο κεφάλι ή όχι; Η δερματολόγος μου είπε να κάνω, αλλά φοβάμαι μήπως το χερι παίρνει το πολύ υγρό. Μέσα στις οδηγίες δεν διάβασα να λέει κάπου για μασάζ όμως...
 

FreeThinker

Well-Known Member
Καλησπερα! Μια ερώτηση! Όταν βάζω το regaine το υγρό πρέπει να κάνω και μασάζ στο κεφάλι ή όχι; Η δερματολόγος μου είπε να κάνω, αλλά φοβάμαι μήπως το χερι παίρνει το πολύ υγρό. Μέσα στις οδηγίες δεν διάβασα να λέει κάπου για μασάζ όμως...
Η σωστη εφαρμογη αποτελει ενα μυστηριο. Σκεψου ομως αυτο, οταν βαζεις καποια κρεμα ή gel, π.χ. φενιστελ, παντα δεν το αλοιφεις στην περιοχη? παντα δεν μενει λιγο στα δαχτυλα σου? Οποτε γιατι να εχει αλλη αντιμετωπιση η μινοξιδιλη. Εγω προσωπικα την απλωνα με πολυ ελαφρυ μασαζ, οχι εντονο. Ολα θελουν μετρο. Η μεση λυση ειναι παντα η καλυτερη
 

Irouli

New Member
Απλα αν σκεφτεις οτι ηδη η ποσοτητα που βαζεις (1ml) ειναι ηδη μικρη σκεψου να μενει το μισο στο χερι! Εγω λεω το πρωι να μην το απλωνω και το βραδυ να το απλωνω για παν ενδεχομενο!
 

FreeThinker

Well-Known Member
Απλα αν σκεφτεις οτι ηδη η ποσοτητα που βαζεις (1ml) ειναι ηδη μικρη σκεψου να μενει το μισο στο χερι! Εγω λεω το πρωι να μην το απλωνω και το βραδυ να το απλωνω για παν ενδεχομενο!
Σκεψου ομως οτι αν δεν το απλωσεις στο δερμα, παλι μια σημαντικη ποσοτητα δεν θα απορροφηθεί απο το δερμα και απλα θα στεγνωσει στην επιδερμιδα σου
 

Giorgos-3

Well-Known Member
ρε παιδια συγνωμη αλλα πως θα γινει αλλιως?αν δεν κανεις ελαφρό μασαζ πως θα παει σε ολη την περιοχη?ειναι αναποφεκτο..παντως κανει δουλεια τλκ η μινοξ και λεω σε λιγο να δημοσιευσω φωτος μου στο νημα μου να δειτε την διαφορα...μου το λενε ολοι ειδικα αυτοι που ξερουν οτι εχω κανει μμ και καθε φορα τους εξηγω οτι σ αυτο το σημειο δεν εχω κανει μμ αλλα θεραπεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
Το χρησιμοποιω (Kirkland) ακριβως 3 μηνες ....μολις τελειωσει λεω για αλλαγη βα παρω αφρό rogaine για αλλους 6 μηνες ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

nikolakis

Well-Known Member
Το χρησιμοποιω (Kirkland) ακριβως 3 μηνες ....μολις τελειωσει λεω για αλλαγη βα παρω αφρό rogaine για αλλους 6 μηνες ...
Kirkland αφρό να πάρεις τον χρησιμοποιώ ενα χρόνο τωρα με μοναδικό διάλειμμα ενάμιση μηνα που έβαλα φαργκον αφρό κ το μετάνοιωςα γιατι έχασα τρελό έδαφος. Μονος του ο αφρός Kirkland εκανε παπάδες με μια φορα την ημέρα, έφτασα σε σημείο να ειμαι καλύτερος απο οτι ήμουν πριν ΑΓΑ εποχή.
 

crossfire

Well-Known Member
Μάγκες, ανέβηκε το regaine στα φαρμακεία.
Από 18.90 που είχε , πήγε περίπου στα 25.......
Το ίδιο και ο αφρός.....ανέβηκε και αυτός.
 

SanFantaLemon

New Member
Καλησπέρα παιδιά , ο γιατρός μου μου συνέστησε regaine (μαζί με βιταμινεσ κ σίδηρο)για τελογενη τριχόπτωση που οφείλεται σε χαμηλή φεριτίνη , εσείς τι λέτε ;
 

Dimis90

Active Member
Μια ερώτηση χαζή το λιγότερο, το ξέρω!! Βάζω axelan 5% κάθε βράδυ και συνήθως τη ρίχνω πάνω στα μαλλιά που έχω ήδη στυλιζαρει μέσα στη μέρα είτε με ολίγον από λακ η λίγο πηλο. Το πρωί λουζομαι, στυλιζαρω ξανά και αυτός ο κύκλος συνεχίζεται..μου μυρίζει πως κάνω μεγάλη πατάτα, αλλά θέλω να το σιγουρεψω και να διαβάσω απόψεις!
 

tasos33

Well-Known Member
Κανονικά το δέρμα πρέπει να είναι απαλλαγμένο από προϊόντα styling είτε βάζεις μινοξ είτε κάποια άλλη λοσιόν.

Όπως και να έχει μερος της ποσότητας θα πάει χαμένο αφού είναι σχεδόν αδύνατον να μην πάει και στην τρίχα. Ότι πάει στην τριχα δεν απορροφάται από το δέρμα.

Αν έχεις αρκετό μαλλί και μάλιστα έχεις βάλει και προϊόντα styling φαντάσου ότι δημιουργείς πολλαπλά εμπόδια στο να φτάσει ικανή ποσότητα λοσιόν στο δέρμα.

Όπως και να χει τα προϊόντα αυτά δημιουργούν κάποιο είδος φιλμ στο δέρμα και λογικά θα επηρεάζουν και την απορρόφηση, το ποσό δε το γνωρίζουμε.
 
Μπλουζα