Rogaine / Regaine FAQ

nine

Active Member
rogaine/kirkland αν παρουμε απο το ebay η φαρμακειο το βαζουμε σκετο ειναι ετοιμο για χρηση θα κανει δουλεια η θελει κορτιζονες και αλλα υγρα μεσα;
το λεω γιατι οι γιατροι συνηθως δινουν συνταγη με μινοξ και σε στελνουν φαρμακειο. τι προτεινεται;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pantel

Active Member
Παιδια γιατι οταν κανεις μεταμοσχευση σου λενε τη μινοξιδιλη να την αρχισεις ενα μηνα μετα? Οκ να το καταλαβω για τις πρωτες δυο εβδομαδες λογω αιμορραγιας και ξηροδερμιας αλλα γιατι τοσο πολυ?
 

konakihotel

Member
Παιδια γιατι οταν κανεις μεταμοσχευση σου λενε τη μινοξιδιλη να την αρχισεις ενα μηνα μετα? Οκ να το καταλαβω για τις πρωτες δυο εβδομαδες λογω αιμορραγιας και ξηροδερμιας αλλα γιατι τοσο πολυ?

δεν ξέρω γιατί αλλά και εμένα ο Erdogan μου είπε να αρχίσω μινοξ ένα μήνα μετα όπως και έκανα. Για να το λένε πάντως οι κορυφαίοι γιατροί κάτι θα ξέρουν…
 

pantel

Active Member
Γεια σας παιδια. Στις 13 ιουλιου εχω κανει μεταμοσχευση. Ενα μηνα μετα αρχισα να βαζω ξανα μινοξιδιλη 5%. Εδω και 3- 4 μερες εχω δει να εμφανιζονται σπυρακια. Τι πρεπει να κανω? Επισης το δερμα ειναι λιγο ερεθισμενο. Παρατηρω ερυθροτητα σε μερικα σημεια, οχι παντου. Ευχαριστω.
 

konakihotel

Member
Γεια σας παιδια. Στις 13 ιουλιου εχω κανει μεταμοσχευση. Ενα μηνα μετα αρχισα να βαζω ξανα μινοξιδιλη 5%. Εδω και 3- 4 μερες εχω δει να εμφανιζονται σπυρακια. Τι πρεπει να κανω? Επισης το δερμα ειναι λιγο ερεθισμενο. Παρατηρω ερυθροτητα σε μερικα σημεια, οχι παντου. Ευχαριστω.
και εγώ κάπως έτσι είμαι όπως εσύ αλλά δεν ανησυχώ...νομίζω είναι φυσιολογικό κάποια σπυράκια και λίγες κοκκινίλες...έμενα έχουν ξεπεταχτεί και καμιά 20αρια καινούρια τριχακια!!!
 

nine

Active Member
Ξεκινησα και εγω, επιτελους..kirkland συγκεκριμενα.
Θα βαζω 1ml 1 φορα την μερα πρωι στους κροταφους. Δεν μου αρεσει μετα το λουσιμο το βραδυ να βαζω τοπικα.
Ενοοειται σε παρενεργεια αυξηση βαρους, ταχυκαρδια, κουρασμενα ματια θα σταματησω αμεσως. Εχω τρομαξει λιγο με αυτα που διαβαζω σε ξενα φορουμ για πιεση, ζαλαδες, αρυθμιες. :confused::confused:

Ερωτήσεις:
-Ειναι σιγουρο θα μου κανει shedding με εμφανη διαφορα σε αραιωση σε σημειο να ειμαι χειροτερος για λιγες εβδομαδες;
-Θα δουλεψει ετσι με 1 φορα/1ml/πρωι;
-Σαμπουαν θα λουζομαι το απογευμα/βραδυ με head & shoulders. Υπαρχει προβλημα με το zinc που εχει; Καπου ειχα διαβασει εδω οτι ο ψευδαργυρος δεν κανει με μινοξ. Ισχυει;
-Η kirkland γιατι γραφει πανω η 5% δεν κανει για γυναικες; Απο οσο ξερω οι δερματολογοι γραφουν μινοξ σε γυναικες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

FreeThinker

Well-Known Member
Ξεκινησα και εγω, επιτελους..kirkland συγκεκριμενα.
Θα βαζω 1ml 1 φορα την μερα πρωι στους κροταφους. Δεν μου αρεσει μετα το λουσιμο το βραδυ να βαζω τοπικα.
Ενοοειται σε παρενεργεια αυξηση βαρους, ταχυκαρδια, κουρασμενα ματια θα σταματησω αμεσως. Εχω τρομαξει λιγο με αυτα που διαβαζω σε ξενα φορουμ για πιεση, ζαλαδες, αρυθμιες. :confused::confused:

Ερωτήσεις:
-Ειναι σιγουρο θα μου κανει shedding με εμφανη διαφορα σε αραιωση σε σημειο να ειμαι χειροτερος για λιγες εβδομαδες;
-Θα δουλεψει ετσι με 1 φορα/1ml/πρωι;
-Σαμπουαν θα λουζομαι το απογευμα/βραδυ με head & shoulders. Υπαρχει προβλημα με το zinc που εχει; Καπου ειχα διαβασει εδω οτι ο ψευδαργυρος δεν κανει με μινοξ. Ισχυει;
-Η kirkland γιατι γραφει πανω η 5% δεν κανει για γυναικες; Απο οσο ξερω οι δερματολογοι γραφουν μινοξ σε γυναικες.

Α ρε nine...
-Οχι
-Η δοσολογια ειναι 2 ml την μερα. Ναι, δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα απο μια φορα, σε δυο φορες τη μερα.
-Οχι
-Η μινοξιδιλη 2 % απευθυνεται σε γυναικες, η 5% σε αντρες

Οι παρενεργειες των τοπικων φαρμακων ειναι απο πολυ μικρες εως ανυπαρκτες. Θα καταλαβεις και συ οτι η μινοξιδλη ειναι πιο πολυ νερακι παρα φαρμακο για να φοβασαι για παρενεργειες.

Δεν ξερω σε τι κατασταση βρισκονται τα μαλλια σου, αλλα μην περιμενεις θαυματα στους κροταφους, αν το προβλημα σου βρισκεται εκει. Βασικα μην περιμενεις τιποτα, γιατι η μινοξιδιλη δεν κανει σχεδον τιποτα στους κροταφους. Και να κανει, μετα απο κανα 6μηνο θα τους ξαναχασεις, οποτε δεν εχει και πολυ νοημα. Ελπιζω να σε διαφωτισα.
 

giannis1991

Well-Known Member
nine τσαμπα θα την βαλεις σε κροταφους...και εγω το ειχα δοκιμασει με 'φρεσκοπεθαμενους' κροταφους αλλα τιποτα...κατα τα αλλα οπως τα λεει ο freethinker...
 

Utopia

Active Member
Ενοοειται σε παρενεργεια αυξηση βαρους, ταχυκαρδια, κουρασμενα ματια θα σταματησω αμεσως. Εχω τρομαξει λιγο με αυτα που διαβαζω σε ξενα φορουμ για πιεση, ζαλαδες, αρυθμιες. :confused::confused:
Άμα βάλεις 5 λίτρα σίγουρα θα έχεις τέτοιες παρενέργιες...
Βαρέθηκα να βλέπω τέτοια έιδους ποστ με παρενέργιες από τη μινοξιδίλη... Στα φόρουμς όπως και στο χαρτάκι του Regaine θα διαβάσεις ότι πιο παρατραβηγμένο έχει συμβεί. Στα φόρουμς διαβάζεις ένα σωρό αναξιόπιστες μαρτυρίες και στο χαρτάκι είναι υποχρεωμένοι να το γράψουν ακόμη και τα πιο παρατραβηγμένα, το καταλαβαίνεις...??? Ξέρεις τις συνέπειες για όποιον το κατασκευάζει εαν δεν καταγραφεί οτιδήποτε έχει παρουσιαστεί σε οποιονδήποτε; Και γενικά για οποιοδήποτε φάρμακο...
Τώρα έστω ότι ανεβάζεις πίεση, πόσο μπορεί να ανεβάσεις από τη μινοξ; Νέος είσαι δεν είσαι κανας γέρος για να σε απασχολούν οι αρρυθμίες λες και έχεις καμία κολπική μαρμαρυγή... Εκτός και αν έχεις κάποιο πρόβλημα με την καρδιά σου, τότε μιλάμε...

Τώρα όσο αφορά τις ερωτήσεις σου...

-Το shedding είναι πολύ πιθανό να συμβεί, δεν συμβαίνει όμως σε όλους, πολλοί απλά πύκνωσαν χωρίς να παρατηρήσουν shedding. Το γράφει και η ίδια η μινοξιδίλη ότι μπορεί να υπάρξει shedding, επομένως είναι ένα ενδεχόμενο. Και προφανώς άμα shedαρεις, θα φαίνεται πιο αραιή η περιοχή που είναι ήδη αραιή. Εγώ πέρασα αυτό το shedding του πρώτου καιρού και έχω ξαναπεράσει κι άλλα, απλά δεν ξέρω τι το προκαλεί κυρίως, η φινα ή η μινοξ; Επομένως δεν γνωρίζω εάν μου το έκανε αποκλειστικα η μινοξ, γιατί εγώ έβαλα και τη φινα στο παιχνίδι μαζί με μινοξ.
Αναγκαστικά πρέπει να υπομείνεις το shedding όπως και να έχει πάντως, μετά η τρίχα βγαίνει χοντρύτερη και πιο υγιής.

-Και βέβαια θα δουλέψει και έτσι και δεν είναι ανάγκη επακριβώς 2ml με το σταγονόμετρο, ας πάει και 2,5 ml δεν θα πάθεις τίποτα.

-Καλύτερα να περνάνε κάποιες ώρες, λένε ότι ο ψευδάργυρος επηρεάζει την αποδοσή της και υπάρχει και έρευνα αλλά βαριέμαι τώρα να την ξετρυπώσω από το ίντερνετ τώρα. Διαφορετικά άλλαξε σαμπουάν, ή βρες H&S χωρίς Zinc.

-Δεν παίζει ρόλο αυτό, όλα κάνουν για όλους... Πολλές γυναίκες χρησιμοποιούν και 5% ακόμα, απλά συνίσταται 2% στις γυναίκες επειδή μπορεί να προκαλέσει υπερτρίχωση σε άλλα σημεία πράγμα που οι γυναίκες δεν το επιθυμούν με τίποτα.
Το 2% πάντως είναι ένα τίποτα για μένα....
 

nine

Active Member
Ευχαριστω για τις απαντησεις ολους σας!!
@Utopia συμφωνω καποιες παρενεργειες ειναι τραβηγμενες αλλα δεν ειναι και λιγες αυτες που εχουν να κανουν με πρησμενο προσωπο. Και εδω στο forum σε παλιοτερα posts αρκετοι λενε οταν την εκοψαν εφτιαξε το προσωπο παλι. Ειναι κριμα σε μικρες ηλικιες να προσπαθεις να σωσεις καποιες τριχες και να δειχνει αγριεμενο το προσωπο.
 

Utopia

Active Member
Ευχαριστω για τις απαντησεις ολους σας!!
@Utopia συμφωνω καποιες παρενεργειες ειναι τραβηγμενες αλλα δεν ειναι και λιγες αυτες που εχουν να κανουν με πρησμενο προσωπο. Και εδω στο forum σε παλιοτερα posts αρκετοι λενε οταν την εκοψαν εφτιαξε το προσωπο παλι. Ειναι κριμα σε μικρες ηλικιες να προσπαθεις να σωσεις καποιες τριχες και να δειχνει αγριεμενο το προσωπο.
Σε μένα δεν συνέβει τίποτα από αυτά σε πληροφορώ και βάζω 2 φορές τη μέρα και αρκετούτσικη, δεν ξέρω τι έπαθαν οι άλλοι...
Άμα βλέπεις ότι σου αγριεύει το πρόσωπο τότε συμβιβάσου με ένα από τα δύο... χD
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
Παιδια να εωτησω κάτι ;εγω ειμαι τωρα ακριβως 1 εβδομαδα μετα την μμ....ποτε ξεκιναω το ριγκειν; κ για ποσο καιρο ; η dhi μου πε 6-12 μηνες ....δλδ μετα σταματαω ; μπορω να το περνω επ αοριστον η αντι να κανω καλο στο μαλλια μου θα τα χασω; κ αφρός η σπρέι καλυτερα ; κ επειδη διαβασα οτι υπαρχει μεγαλη για φορα στην τιμη υπαρχει πουθενα στο νετ καποιο συγκεκριμενο σαιτ να βρω οικονομικα τον αφρό;
 

konakihotel

Member
Παιδια να εωτησω κάτι ;εγω ειμαι τωρα ακριβως 1 εβδομαδα μετα την μμ....ποτε ξεκιναω το ριγκειν; κ για ποσο καιρο ; η dhi μου πε 6-12 μηνες ....δλδ μετα σταματαω ; μπορω να το περνω επ αοριστον η αντι να κανω καλο στο μαλλια μου θα τα χασω; κ αφρός η σπρέι καλυτερα ; κ επειδη διαβασα οτι υπαρχει μεγαλη για φορα στην τιμη υπαρχει πουθενα στο νετ καποιο συγκεκριμενο σαιτ να βρω οικονομικα τον αφρό;

Εμένα ο Ερντογαν μου είπε να βάλω μινοξ 1 μήνα μετά την μεταμόσχευση όπως και έκανα...Αγοράζω μινοξ kirkland από ebay εδώ και πολλά χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα και σε καλές τιμές... την χρησιμοποιώ 10 χρόνια και δεν πρόκειται να σταματήσω αν δε φτάσω τα 50!!! Τώρα είμαι 38...
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Κανει δλδ ουσιαστική δουλεια ;περα την αναστολή της τριχόπτωσης ενεργοποιεί κ τριχοθυλακια που δυσκολεύονται να αναπτυχθούν ;ο γιατρός μεσα σ ολα μου πε οτι βλεπει κ καποια που ειναι σαν άνεργα κ θελουν την καταλληλη ώθηση να αναπτυχθούν .....
 

konakihotel

Member
Κανει δλδ ουσιαστική δουλεια ;περα την αναστολή της τριχόπτωσης ενεργοποιεί κ τριχοθυλακια που δυσκολεύονται να αναπτυχθούν ;ο γιατρός μεσα σ ολα μου πε οτι βλεπει κ καποια που ειναι σαν άνεργα κ θελουν την καταλληλη ώθηση να αναπτυχθούν .....

Φυσικά και κάνει δουλειά...Σε άλλους ποιο πολύ σε άλλους λιγότερο.... εξαρτάται από το κεφάλι...πολύ καλά στα είπε ο γιατρός σου... συνέχισε να το βάζεις και πιστεύω θα βγεις κερδισμένος!!!
 

giannis1991

Well-Known Member
Κανει δλδ ουσιαστική δουλεια ;περα την αναστολή της τριχόπτωσης ενεργοποιεί κ τριχοθυλακια που δυσκολεύονται να αναπτυχθούν ;ο γιατρός μεσα σ ολα μου πε οτι βλεπει κ καποια που ειναι σαν άνεργα κ θελουν την καταλληλη ώθηση να αναπτυχθούν .....

αναστολη τριχοπτωσης δεν κανει...απλα δινει regrowth με καποιο μηχανισμο...
 

giannis1991

Well-Known Member
εννοω οτι δεν εχει καποιο μηχανισμο να αναστελει την τριχοπτωση οπως η φιναστεριδη δηλαδη δεν επιδρα π.χ σε καποια ορμονη ή οπως καποιο αλλο τοπικο που πιθανον να εχει ουσιες τετοιες οπως διαλυμμενη φινα αλλα ουσιαστικα βοηθα καποιους θυλακες να παραξουν τριχα...βεβαια το για το ποσο χρονικο διαστημα το κανουν αυτο ειναι αλλη συζητηση...
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Αρα μου λες οτι ειναι μάταιο ; οτι απο καποια στιγμη κ μετα οπως κ να χει θα πεσει η τρίχα αν ειναι να πεσει ; κ κάτι αλλο ....τα εμφυτεύματα που βαζουμε ειναι οντως ΕΦ όρου ζωης ;
 

giannis1991

Well-Known Member
Αρα μου λες οτι ειναι μάταιο ; οτι απο καποια στιγμη κ μετα οπως κ να χει θα πεσει η τρίχα αν ειναι να πεσει ; κ κάτι αλλο ....τα εμφυτεύματα που βαζουμε ειναι οντως ΕΦ όρου ζωης ;

κοιτα φιλε κανεις δεν ειναι ιδιος...υπαρχουν πολλοι που λενε οτι η μινοξ τους διατηρησε για πολλα χρονια σε καλο σημειο(αναλογα βεβαια και με το ποση επιθετικη τριχοπτωση εχει κανεις)αλλα οι περισσοτεροι λενε οτι οτι δινει το δινει σε 3-4 χρονια μαξ και μετα ειναι σαν να μη βαζεις...δλδ χανει τη δυναμη της και φτανεις στο σημειο λες και δεν την εβαλες ποτε...

τα μεταμοσχευμενα μαλλια διατηρουν το dna που εχουν απο την περιοχη που τα πηραν αν με πιανεις...αλλα αν σου παρουν μαλλια απο περιοχη nw 6 και εσυ πας nw 7 τοτε αυτα απο την nw6 θα σου πεσουν...
 
Μπλουζα