Revivogen

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

vag

New Member
Κοιτάζοντας τη σελίδα του Revivogen ,www.revivogen.com/, μπερδεύτηκα λίγο.Αρχικά νόμιζα ότι είναι σαμπουάν και conditioner αλλά μετά βλέποντας τα πακέτα κατάλαβα ότι μάλλον όχι.Το θέμα όμως είναι τι περιέχει τελικά το κάθε πάκέτο?

Πχ στα (έστω τρίμηνα) πακέτα η διαφορά είναι το σαμπουάν και το conditioner.Το 1ο έχει και τα 2,το 2ο μόνο το σαμπουάν και το 3ο είναι σκέτο,κανένα από τα 2..Άρα λογικά η βασική θεραπεία είναι το 3ο πακέτο.Αυτή η θεραπεία όμως τι είναι? Αμπούλες?
Επίσης κάποιος που έχει κάνει ήδη χρήση ας μας πει αν είναι απαραίιτητο το full pack ή όχι, μπας και γλιτώσουμε κανά ευρώ..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

barman

Member
Απ: Revivogen

Φιλε vag χρησιμοποιουσα το revivogen για κανα 1,5 χρονο.. Αν ψαξεις στο internet θα δεις οτι εχει πολυ καλες συστασεις κ τον καιρο που το επαιρνα εγω το προωθουσαν παρα πολυ λογο οτι εχει τους πολλους dht inhibitors και το σπουδαιοτερο πως δεν εχει καμια παρενεργεια..Ομολογω πως ειναι ενα αρκετα καλο φαρμακο και μπορει να σου κανει μια καλη συντηρηση στα μαλλια.. Παρόλα αυτα οπως σωστα αναφερει και ο admin θα πρεπει να το παρεις σε συνδιασμο με καποιο hair stimulator οπως η minoxidil για να εχεις πραγματικα καλα αποτελεσματα.. Εγω σταματησα να το χρησιμοποιω για 2 λογους.. 1 γιατι με κουρασε(οταν το παρεις θα καταλαβεις) κ 2 γιατι:παιδια ολα αυτα τα φαρμακα τα βαζουμε στο κεφαλι..δεν τα βαζουμε ουτε στο χερι ουτε στο ποδι..κ πες πως το συγκεκριμενο αλλα κ αρκετα αλλα δεν εχουν παρενεργειες...αμεσες..ξερει κανεις τι μπορει να του βγει μακροχρονια??
 

Άκης

Administrator
Απ: Revivogen

Το revivogen είναι όντως πολύ καλό.
Μόνο του μπορεί να σου συντηρήσει τα υπάρχων μαλλιά σου, αλλά μπορεί να δώσει ένα μικρό boost σε αυτά που έπεσαν ΠΡΟΣΦΑΤΑ, ώστε να ξαναμπούν σε λειτουργία.
Ωστόσο, για τα υπόλοιπα πρέπει να βάλεις rogaine.
Σαμπουάν και κοντίσιονερ της revivogen είναι κορυφαία και συνιστάντε ανεπιφύλακτα.

Τώρα σωστά λέει barman από την μία.Ναι, αξίζει να βάλεις τόσα πολλά στα μαλλιά σου και μόνο;
Αν το δείς από την μία πλευρά, βάζεις τοπικές λοσιόν και όχι χάπια.
Μακροχρόνια τα χάπια φοβάμαι, το revivogen όχι τόσο γιατί έχει αποδεικτεί ότι η ποσότητα που φτάνει στο αίμα είναι τόσο μικρή που την διαλύει ο οργανισμός πριν καλά καλά προχωρήσει (γι'αυτό και οι παρενέργειες είναι μόνο κοκκινίλες στο κεφάλι).
Στη μινοξειδίλη η ποσότητα που περνάει στο αίμα είναι σαφώς μεγαλύτερη και γι'αυτο έχουμε παρενέργειες.

Απο την άλλη, το μαλλί μας, ειδικά στους νέους, είναι πως να το πω, το πρώτο πράγμα που κοιτάμε αν είναι ΟΚ;; Δεν ξέρω...
 

barman

Member
Απ: Revivogen

Admin παντα ειχα την απορια γιατι το revivogen δεν εχει παρει εγκριση απο τον fda.ασε τι λεει η εταιρεια του φαρμακου. εν τω μεταξυ σε πολλα φορουμ για τριχωπτωση το revivogen καθως και αυτον τον dr(μου διαφευγει το ονομα) που το παρασκευαζει τον ψιλοκραζουν.. λενε πως μπορει να εχει ολα αυτα τα συστατικα που αναγραφει ομως σε αμελειταιες ποσοτητες με αποτελεσμα να μην κανουν δουλεια... τι λες ?
 

Άκης

Administrator
Απ: Revivogen

Μπορεί να ισχύει αυτό που λέει αυτός, ότι θέλει λεφτά και χρόνο.
Μπορεί να ΜΗΝ φέρει τα αποτελέσματα που λέει αυτός (ειδικά σε τριχοφυία).
Για αυτό και δεν το έχουν στείλει για FDA.
Πάντως μία κλινική έρευνα πρόσφατα έδειξε ότι σε τοπική χρήση, το revivogen ειναι καλύτερο του propecia/proscar και του Avodart.

Αυτό που τον κράζουν, δεν τα ακούω και πολύ γενικά αν δεν το δοκιμάσω και εγώ. Η αγορά της Αμερικής είναι τεράστια και όποιος βγάλει προϊόν και πουλά, έχει και την κότα με τα χρυσά αυγά. Ποιός μου λέει ότι δεν τα βγάζουν αυτά άτομα των γιατρών που κατασκευάζουν αντίστοιχα προιόντα και έχουν τα ίδια συμφέροντα;;;

Έχει πάρει κατα καιρούς το μάτι μου σε μεγάλα forums, βαλτούς να προσπαθούν να τραβήξουν κόσμο από το Propecia στο Avodart, από το rogaine σε άλλα κλπ.

Τώρα προσωπική μου άποψη. Δεν θα σου πώ την γνώμη μου, θα σου πώ τί είδα.

Λοιπόν πριν πάρω το Revivogen, δεν ήξερα και πολλά για τοπικά. Ήξερα το proscar αλλά φοβόμουν. Μετά αποφάσισα να το δοκιμάσω, μιας και είχα μανιώδη τριχόπτωση εκείνο το καιρό (έβαζα το χέρι μου ανάμεσα στα μαλλιά μου και έβλεπα τούφες στα χέρια μου).
Τί έκανε το revivogen. Αρχικά με διπλασίασε την τριχόπτωση. Εκεί ήταν που τα'παιξα.
Πριν το σταματήσω, σκέφτηκα να το ψάξω. Είδα ότι αν έχεις τριχόπτωση από αυτό, πάει να πει ότι αντιδράς σε αυτό και ότι δουλεύει (εδώ έρχεται η ερώτηση ότι πως να μην δουλεύει, έστω και λίγο μιας και κάνει αυτό που κάνει και το propecia στην αρχή;).
Σε τρεις μήνες, άρχισαν να μειώνοντε οι τρίχες που μέναν στα χέρια μου. Σε αυτό το σημείο, στις 10 τρίχες, οι 7 ήταν λεπτές και οι 3 χοντρές.
Σε 5 μήνες, άρχισαν οι τρίχες να είναι μεν μειωμένες, αλλά από τις 10, οι 8 χοντρές πλέον και οι 2 λεπτές.

Έτσι, λεω, δουλεύει και πλέον οι τρίχες θρέφοντε για να είναι χοντρές. Τα σχόλια ήταν καλά από γνωστούς (κάτι έκανες στα μαλλιά σου κλπ).
Στους 6+ μήνες ΔΕΝ είχα πλέον τριχόπτωση (εκτός από το μπάνιο όταν λουζόμουν ή όταν άπλωνα την λοσιόν).
Επιτέλους, περνούσα τα χέρια μου στα μαλλιά μου και δεν έβλεπα ούτε τριχα -σχεδόν.

Για να μην τα πολυλογό, μου κράτησε τα μαλλιά μου όπως ήταν για 1+ χρόνια.
Από photos που είχα, δεν άλλαξε σχεδόν κάτι.
Τώρα δεν είδα τριχοφυία όπως βλέπει κανείς με την rogaine.
Αυτό, μου είπαν αυτοί της revivogen που τους ρώτησα, ισχύουν για 2 λόγους:
Πρώτον, δεν μπορούν να βάλουν δυνατά υλικά για τριχοφυία γιατί θα αντιδρούν με τα αντιDHT και 2ον μείωσαν αρκετά τις ποσότητες στην νέα φουρνιά revivogen (δεν έχει βαρύ άρωμα πλέον), γιατί πολλοί κάναν παράπονα για κοκκινίλες, σπυράκια κλπ.
Φυσικά εγώ το χρησιμοποιώ με tricomin και δεν βλέπω τπτ από αυτά (τώρα βάζω αλόη)
 

barman

Member
Απ: Revivogen

δεν ειναι ομως ταλαιπωρια πρωι βραδυ να απλωνεις την λοσιον αυτη? σκετο λαδι και δεν βγαινει ουτε απο, τα χερια! παλι καλα που δεν βρωμαει πολυ! τωρα τελευταια μεσω του site σου μου εχεις κινησει το ενδιαφερον για το tricomin.. ποια η αποψη σου? θα εχουν διαρκεια τα αποτελεσματα της θεραπειας? και πιο το μεγιστο αποτελεσμα που θα μπορουσε να δει καποιος? εγω προσωπικα ανηκω στην κλιμακα 2 καραφλας! αραιωση στους κροταφους..
 

Άκης

Administrator
Απ: Revivogen

Το βάζω βράδυ, πριν κοιμηθώ.
Δηλαδή αν βγώ έξω, μόλις γυρίσω θα το βάλω.
Είναι ρουτίνα πλέον. Σαν να πλένεις τα δόντια σου για να είναι γερά, κάτι τέτοιο και με τα μαλλιά.
Τώρα δεν βγαίνει εύκολα ναι είναι γεγονός.
Το πρωί τα ξεπλένω πάντως και αυτό ήταν.

Το tricomin είναι κορυφαίο για αυτό που λέει. Υγιεινή κεφαλής, ελαφρά τριχοφυία, προστατεύει από κοκκινίλες και άλλα περίεργα και δρα και ως Super Oxide Dismutase.

Δοκίμασε το αλλά σαν πρόσθετο με άλλα, όχι μόνο του.
 

karaflas_1

New Member
Revivogen

Αν χρησιμοποιησω τα προιοντα της revivogen αποκλειστικα και μονο θα κανουν δουλεια χωρις κατι αλλο προσθετο πχ rogaine 5% ?
Μιλαμε για ανδρογενετικου τυπου αλωπεκια!
 

dim74

Member
Απ: Revivogen

να ρωτησω κατι αφελες?γινεται λογος συνεχεια για αυτο το προιον(revivogen)ως καλο...εγω με μια προχειρη ματια που εχω ριξει στο ιντερνετ κυκλοφορουν παρα πολλα προιοντα για την τριχοπτωση του ιδιου στυλ περιπου στην αμερικη...(procerin,provillus,Crinagen κτλ).γιατι λοιπον revivogen kai oxi procerin η provillus?
 

karaflas_1

New Member
Ακη το μεσημερι παρηγγηλα το revivogen πιστευω να το παρω σε 3 εβδομαδες μακαρι να δω καποια λιγα αποτελεσματα.
 

Άκης

Administrator
Απ: Revivogen

εύχομαι και ελπίζω να δεις.
Πάντως να θυμάσαι ότι εξαρτάτε από το αραίωμα που έχεις.
Επίσης, να το απλώνεις για 15" ώστε να στεγνώσει καλά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

barman

Member
Απ: Revivogen

ακη το tricomin λεει οτι μπορεις να το απλωσεις και σε νωπα μαλλια... το revivogen η την μινοξιδιλη μπορεις η θελει απαραιτητα σε στεγνα?
 

Άκης

Administrator
Απ: Revivogen

@Stratos_26
Εάν έχεις καιρό, τότε θα πρέπει να χρησιμοποιείς και rogaine. Από μόνο του το revivogen είναι καλό στα 2 πρώτα στάδια της τριχοπτωσης (καλό για τρυχοφυία και στο να σταματά την τριχόπτωση).

@dim74
Έχω ψάξει αρκετά (και μιλάμε αρκετά), όχι απλώς πρόχειρη ματιά.
Ώρες αναζήτησης άρθρων και αναφορών σε forums.
Επίσης, αναφέρω και το νέο προϊόν του Lee καθώς και της Samson αρκετά.
Τί πήρα σαν απάντηση:
procerin = πλησιάζει σε σκουπίδια... Περιέχει σαν βασικό συστατικό το Saw palmetto. Επίσης οι δημιουργοί του, έχουν "συλλυφθεί" να μπαίνουν σαν μέλη σε forums και να γράφουν τα καλύτερα λόγια.

provillus = Περιέχει σαν βασικό συστατικό το Saw palmetto. Δεν έχει δει κανένας κάποιο καλό σημάδι ότι περιορίζει την τριχόπτωση.

Crinagen = Περιέχει σαν βασικό συστατικό το Azelaic acid (το αγαπημένο συστατικό του Dr Lee). Φημολογείται ότι περιορίζει την DHT, χωρίς ωστόσο κλινικές μελέτες.

Revivogen = Καλά λόγια και τρομερό στο να σταθεροποιεί την κατάσταση, ειδικά στα αρχικά στάδια. Περιόρισε την τριχόπτωση σε πολλούς και σε μένα. Περιέχει azelaic acid και Saw palmetto. Το χρησιμοποιώ με rogaine (πλέον).

Όπως βλέπεις κοιτάω πλέον και τα συστατικά και αποτελέσματα αλλωνών για να βγάλω συμπεράσματα.
 

Άκης

Administrator
Απ: Revivogen

Το revivo σε στεγνα. Γιατί είναι λίγο ευαίσθητο σε νωπά μαλλιά, δεν "κάθεται".

Για την rogaine δεν το συζητώ, σε στεγνά μαλλιά όπωσδήποτε. Θα σε αφήσει κοκκινίλες και πιθανών να έχεις πονοκέφαλο (ειδικά τις πρώτες φορές), γιατί αφομιώνεται πιό γρήγορα.
Rogaine όχι σε βρεγμένα μαλλιά και ΟΧΙ σε πληγωμένο σημείο (γρατσουνία κλπ) στο κεφάλι.
 

Άκης

Administrator
Απ: Revivogen

Εκτός ότι έχει πόνο και μάλιστα τρομερό (το έχω νιώσει και εγώ), αποροφάτε άμεσα (ενώ κανονικά θέλει να γίνεται σταδιακά) και περνάει και ποσότητα στο αίμα που σημαίνει πιθανόν να δεις παρενέργειες που μπορεί και να μην τις έβλεπες.
 

barman

Member
Απ: Revivogen

σε αρκετα σημεια εχω μικρα σπυρακια τα οποια ειναι πιθανον απο ζελεδες, λακ και τετοια.στα οποια εχω και φαγουρα..παρ'ολα αυτα βαζω μινοξιδιλη(xandrox)..αλλα δεν εχω δει τιποτα..
 

Άκης

Administrator
Απ: Revivogen

Εάν πιστεύεις ότι οφείλοντε σε λακ κλπ γιατί δεν δοκιμάζεις Tricomin ή ζελέ αλόης;
Επίσης, τα είχες και προτού την rogaine; Γιατί είναι μέσα στις παρενέργειες της αυτά.

Πάντως με το revivogen δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Μπορεί να εμφανιστεί κοκκινίλα αλλά στα πολύ ευαίσθητα δέρματα.
 

barman

Member
Απ: Revivogen

ειχα απο πριν.βασικα με το που παρατηρω οτι αρχιζω να βγαζω σπυρακια και να με πιανει φαγουρα στο τριχωτο ξερω πως θα ξεκινησει φαση τριχοπτωσης.. και ετσι γινεται! τωρα χρησιμοποιω xandrox και tricomin... και σκεφτομαι να ξανα ξεκινησω revivogen.. το χρησιμοποιουσα πριν κανα 1.5 χρονο και εκανε ψιλοδουλιτσα.. αλλα οπωσ το εχεις πει και συ..θεκλει ωθηση απο μινοξιδιλη.
 

Άκης

Administrator
Απ: Revivogen

Αν έχεις κάποιο από τα παρακάτω συμπτώματα όπως
μυρμήγκιασμα, ή φαγούρα, ή κοκκινάδα ή/και φλεγμονή της κεφαλής θα σου συνιστούσα να ανυσηχήσεις και να τσιμπίσεις ένα tricomin.
Και αν βλέπεις και σπυράκια με πείον, τότε μην το σκεφτείς καν.
Έστω ένα μπουκάλι, χαλάλι τα λεφτά.
Γιατί μπορεί να οφείλεται στο γεγονός ότι καμιά φορά, παθαίνει μία φλεγμονη το δέρμα και αντιμετωπίζει το σώμα μας τις ρίζες σαν ξένα σώματα. Χτυπάει την φλεγμονή δηλαδή και χτυπάει και τις ρίζες και ότι βρει στο διάβα του.
Για να λες ότι έχεις τριχόπτωση όταν σε πιάνει φαγούρα, παίζει να είναι αυτό.
Και το κακό είναι ότι τα μαλλιά που χάνεις από αυτό ΔΕΝ θα τα ξαναδείς να βγαίνουν...
Το tricomin θα στο διορθώσει αυτό, είναι must have για τέτοιες περιπτώσεις.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα