Quorum sensing

dmo

New Member
Καλησπέρα σε ολους πρωτη φορα ανεβαζω θεμα και είναι αυτό:
http://www.medicaldaily.com/scienti...dness-research-hoping-reverse-thinning-328710
Εχει βγει προσφατα, κατι μερες, κ δεν υπαρχουν πολλες πληροφοριες αλλα είναι πολλα υποσχομενο.
Να πω ότι πριν από χρονια το ειχα δοκιμασει κ μ εμεινε ένα ντιπ καραφλο σημειο οποτε λεω να μην το δοκιμασετε βεβαια τα στοιχεια της ερευνας είναι αδιαμφησβήτητα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
οποτε το εργαλειο για την θεραπεια ειναι αυτο:rolleyes:
68410-5682-thickbox.jpg
 
  • Like
Reactions: dmo

Jen

Active Member
Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Το ενδιαφέρον είναι ότι όσον αφορά την ανεπιθύμητη τριχοφυΐα στο πρόσωπο και στο σώμα το τσιμπιδάκι θεωρείται όντως απαγορευτικό. Θυμάμαι τις αισθητικούς πάντα να λένε ότι βγάζοντας τρίχες με το τσιμπιδάκι διεγείρεται ο θύλακας ακόμα περισσότερο. Επίσης, οι αισθητικοί ή δερματολόγοι που ασχολούνται με laser ή φωτόλυση λένε πάντα ότι αν μετά από την έναρξη της σχετικής θεραπείας η πελάτισσα ή ο πελάτης χρησιμοποιήσει οποιαδήποτε μέθοδο αποτρίχωσης που επηρεάζει τη ρίζα, π.χ. κερί, τσιμπιδάκι κτλ. σε αντίθεση π.χ. με το ξυράφι που επηρεάζει την τρίχα εκτός θύλακα, τότε τα αποτελέσματα του laser αντιστρέφονται γιατί επαναδιεγείρεται ο θύλακας. Να πω την αλήθεια, εγώ πάντα πίστευα ότι αυτά τα λένε απλά για να σε αποτρέψουν από το να χρησιμοποιείς άλλες μεθόδους και να στραφείς 100% στο laser. Από την άλλη, όποτε χρησιμοποίησα τσιμπιδάκι στη ζωή μου, μόνο χειρότερο έγινε το θέμα, δηλαδή η τριχοφυΐα όντως ενισχύθηκε. Από την παρα-άλλη γνωρίζουμε ότι μια από τις αιτίες αλωπεκίας, ειδικά για τις γυναίκες, είναι το βίαιο τράβηγμα των τριχών λόγω χτενισμάτων, styling κτλ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

AKHS

Member
Εγώ χρησιμοποιούσα τσιμπιδάκι για μερικές χαζές τρίχες που είχα στην μύτη... μετά από μερικά χρόνια σταμάτησαν να βγαίνουν
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Κι αν δεν ξαναβγούν....??? :rolleyes:
ειναι σχεδον δεδομενο,αν οχι με την πρωτη με την τριτη φορα ναι,θα καταστραφει ο θυλακας καποια στιγμη.
μαλιστα καποιοι το χρησιμοποιουν σαν μεθοδο για να απαλαγουν απο ανεπιθυμητα μοσχευματα αποτυχημενης μεταμοσχευσης
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πιστεύω πως αδύναμοι θύλακες όπως αυτοί της ΑΓΑ, δεν θα καταφέρουν να ξαναβγούν ούτε μια φορά...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Εγώ χρησιμοποιούσα τσιμπιδάκι για μερικές χαζές τρίχες που είχα στην μύτη... μετά από μερικά χρόνια σταμάτησαν να βγαίνουν
ετσι ακριβως....
σε βαθος 4ετιας με αποτριχωση ενα 80% των τριχων δεν θα υπαρχει μετα.
το εχω δει σε αλλους γιατι εγω δεν εχω κανει ακομα
 

dmo

New Member
Λέει για ένα κόμματι με διάμετρο 4-6 χιλ κ 200 τρίχες. Τώρα στον ανθρωπο (το πειραμα εγινε σε ποντικια) σε ένα τοσο μικρο τμημα δεν νομιζω ότι υπαρχουν 200 τριχες. Παντως είναι ενθαρρυντηκο το γεγονος ότι αυτό οδηγησε στην υπερδιεγερση κ αναπτυξη 450-1200 νεων τριχων. Θα το παρακολουθισουμε κ θα δουμε που θα οδηγησει. Πληροφοριακά για οσους το σκέφτονται η δικη μου εμπειρια λεει όχι. Το εκανα μικρος όταν ειχα αρκετα μαλλια κ σημερα π αραιωσε η κομη εχω ένα bold patch για κουσουρι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα