Piros75, fue, γκαρτσονίκα, 1419 grafts, 3/2/16

andy.k

Active member
Aerate, νομίζω είναι λογικό μια κλινική που παρουσιάζει ένα μονο πολύ καλό αποτελεσμα να δέχεται κριτική και υπέρ ανάλυση...οι άλλες κλινικές που παρουσιάζουν σταθερά καλά αποτελέσματα νομίζω ότι επίσης περάσανε κάποτε από αυτό το στάδιο...απλά σχετικά με το Βεκρή τονίζονται πολύ τ αρνητικά σε κάποιες περιπτώσεις ενώ τα θετικά
λογίζονται ως δεδομένα (ενώ
πολλά από αυτά τα θετικά άλλες
κλινικές ίσως να μη τα εχουν-
δεν αναφέρομαι στις τοπ
κλινικές)...Οκ το αποτέλεσμα του Δήμητρη χτυπαει στα ίσια αποτελέσματα τοπ κλινικών και όλοι το παραδέχονται σε κάποιο βαθμό...όμως όταν ή παραπάνω σύγκριση αρχίζει να ανάγεται σε σύγκριση σε επίπεδο κλινικών...ε τότε καλό είναι να τονίζονται τα κακως κείμενα του Βεκρή, όχι τπτ άλλο, να μη νομίζουν όσοι πανε σε αυτη την κλινικη επειδη βλεπουν το
αποτέλεσμα του Δημητρη, ότι πάνε στον hasson η στον lorenzo...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
andy.k Συμφωνώ απόλυτα σε ότι λες...εγώ απλά λέω ότι δεχεστε όλοι και ερωτήσεις και τα πάντα..κανένας από εσάς τα παιδιά δεν έχει πρόβλημα να απαντήσει σε κάθε ερώτηση που σας κάνει κάποιος..το είπα επειδή ο john εκφράσεις άλλη γνώμη ότι δεν δεχεστε τίποτα και κάτι τέτοια.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τώρα μάλιστα, έχουν όντως μείνει οι χρήσιμες αναρτήσεις. Ευχαριστώ πολύ τους διαχειριστές για την "άμεση δράση". Στο δια ταύτα, αν και έχω εξηγήσει την απόφασή μου για αραιή τοποθέτηση και σειρά μμ και σε προηγούμενες αναρτήσεις μου και σε άλλα νήματα, να αναφέρω εδώ ότι δύο παράμετροι παίζουν το πιο σημαντικό ρόλο στις πυκνές τοποθετήσεις, που επηρεάζουν την φύτρωση, και είναι:
1. ο ανταγωνισμός μεταξύ των μοσχευμάτων.
2. το λεγόμενο "pop out"
Και οι δύο έχουν αναφερθεί στο φόρουμ στο παρελθόν. Κατά την 1η, στην πυκνή τοποθέτηση (πάνω από 35 μοσχ/εκ2) υπάρχει ένας έντονος ανταγωνισμός μεταξύ των μοσχευμάτων που προσπαθούν να "αγκιστρωθούν" στο δέρμα και να αρχίζουν να δρουν ως τριχοθύλακες με αποτέλεσμα κάποια μοσχεύματα να μην τα καταφέρνουν όταν είναι πολύ κοντά σε κάποια άλλα. Στη 2η κατά την πυκνή τοποθέτηση, υπάρχει το φαινόμενο όταν τοποθετείς το ένα μόσχευμα πολύ κοντά στο άλλο να πετάγεται το διπλανό από τη θέση του και να χάνει είτε την επαφή του με το δέρμα, είτε την φορά και γωνία του. Σε κάθε περίπτωση είναι τι θέλεις.

Παράδειγμα: αν βάλει με τη πρώτη 50 μοσχεύματα, ας πούμε δίτριχα (δηλαδή 100 τρίχες), και έχεις φύτρωση 70% θα έχεις 70 τρίχες τελικό αποτέλεσμα στο κεφάλι σου. Αν βάλεις 30 μοσχεύματα και έχεις 90% φύτρωση, θα έχεις 54 τρίχες στο κεφάλι σου. Άρα και πάλι στην 1η περίπτωση της πυκνής τοποθέτησης με μικρότερο ποσοστό φύτρωσης θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα (70 έναντι 54 τριχών) ωστόσο θα έχεις χαραμίσει 15 μοσχεύματα ενώ στη δεύτερη περίπτωση θα έχεις χαραμίσει μόλις 3 μοσχεύματα.

Συνεπώς δεν μιλάω για καλύτερο ή χειρότερο αποτέλεσμα (εκτός αν το ποσοστό φύτρωσης είναι τραγικό) αλλά για οικονομία μοσχευμάτων. Αυτή είναι η άποψή μου, την οποία έχω σχηματίσει και μέσω του φόρουμ και μέσω συζητήσεων και μέσω του διαδικτύου γενικά.

Όταν επανέρχεσαι για αύξηση της πυκνότητας οι δύο παραπάνω πάραμετροι δεν ισχύουν και το μόνο που πρέπει να προσέξει ο γιατρός σου είναι να μην "χτυπήσει" τις ρίζες των διπλανών τριχών (δηλαδή τα διπλανά τριχοθυλάκια) για να αποφύγει το φαινόμενο του μόνιμου shock loss. Με αυτό το σκεπτικό αποφάσισα ότι ήθελα να κινηθώ κάτω από τα 35 μοσχ/εκ2 και να πάω σε δύο συνεχόμενες μμ για το επιθυμητό 50-55 μοσχ/εκ2. Όλα βέβαια είναι σχετικά, αλλά ξαναλέω, άλλο τι βλέπεις ως αποτέλεσμα και άλλο τι έχει γίνει με τα τριχοθυλάκια που έβαλες.

Pyro μπράβο για την ανάλυση. Όπως σου έχω πει έκανες πολύ καλά που επέλεξες αυτή την προσέγγιση για D*I. Θα συμπληρώσω για να μην θεωρηθεί ότι το pen (και λιγότερο τα incisions) έχει δομικές αδυναμίες στο φαινόμενο του popping τα εξής:

To πρόβλημα του popping στο pen είναι ότι μετά από 100-200 graft η βελόνα "στομώνει", δεν τρυπάει καλά και εξασκείται μεγάλη πίεση στα διπλανά graft με συνέπεια το φαινόμενο του popping να είναι πρόβλημα. Στα incisions με fine blades το φαινόμενο είναι αμελητέο. Άρα στα pen πρέπει να αλλάζει η βελόνα ή όλο το Pen κάτι που είναι ακριβή υπόθεση. Ο Lorenzo για αυτό ακριβώς τον λόγο μαζί με την Hans biomedical τροποποίησε το κλασσικό pen σε αυτό που ονομάζεται Lion Pen έτσι ώστε με ένα κλιπάκι να αλλάζει εύκολα και γρήγορα η βελόνα και να μην υπάρχει το πρόβλημα. Επίσης η τεχνική του implanting έχει καθοριστική σημασία. Ένα μόνο παράδειγμα: Στην παρακάτω φώτο το δεξί χέρι πιέζει το δέρμα έτσι ώστε να εξισορροπήσει την πίεση που δέχεται το graft από το pen και να αποφευχθεί το φαινόμενο popping. Άρα οι μεγάλες πυκνότητες χρειάζονται μια ολόκληρη τέχνη και εμπειρία στην χρήση τους και δεν είναι απλά "τρυπάω" και φεύγω, για αυτό και λίγοι έχουν καλά αποτελέσματα....

piros1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

piros75

Well-Known Member
Παιδιά,

Δυσάρεστα τα νέα μου. προχθές είχα ένα ατύχημα με το κινήτο μου, το οποίο μας άφησε χρόνους από πτώση στην λεκάνη της τουαλέτας (ναι καλά διαβάζετε #%#%#$) και δυστυχώς πάνε οι ωραίες κοντινές που μου έδινε το συγκεκριμένο. Οπότε μέχρι να δω τι θα κάνω με νέο κινητό, πρέπει να αρκεστούμε στις φωτογραφίες από το ταπεινό παλιό μου κινητό. Όπως και να έχει αναρτώ δύο φωτογραφίες (δότρια και χερλαιν) 4 μέρες μετά την μμ. Είμαι εντυπωσιασμένος από την ανάρρωση της δότριας και έχω μπει στο στάδιο που λούζομαι κάνοντας ελαφρύ μασάζ για να φύγουν τα κάπαλα πάνω. Έχω τραβήξει και μερικές ακόμα στην κλινική αφού πήγα για τα πρώτα λουσίματα εκεί και αν τις πάρω θα τις αναρτήσω. Αυτό που παρατηρώ εκ πρώτης είναι ότι τα 25 μοσχ/εκ2 σε γυμνή περιοχή φαίνεται ότι θα δώσουν ένα αρκετά αραιό αποτέλεσμα και ενώ το είχα κατά νου δεν παύει να με χαλάει λίγο, όμως παίρνω δύναμη σκεπτόμενος μακροπρόθεσμα...

front 4th day.jpg donor 4th day.jpg
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Παιδιά,

Δυσάρεστα τα νέα μου. προχθές είχα ένα ατύχημα με το κινήτο μου, το οποίο μας άφησε χρόνους από πτώση στην λεκάνη της τουαλέτας (ναι καλά διαβάζετε #%#%#$) και δυστυχώς πάνε οι ωραίες κοντινές που μου έδινε το συγκεκριμένο. Οπότε μέχρι να δω τι θα κάνω με νέο κινητό, πρέπει να αρκεστούμε στις φωτογραφίες από το ταπεινό παλιό μου κινητό. Όπως και να έχει αναρτώ δύο φωτογραφίες (δότρια και χερλαιν) 4 μέρες μετά την μμ. Είμαι εντυπωσιασμένος από την ανάρρωση της δότριας και έχω μπει στο στάδιο που λούζομαι κάνοντας ελαφρύ μασάζ για να φύγουν τα κάπαλα πάνω. Έχω τραβήξει και μερικές ακόμα στην κλινική αφού πήγα για τα πρώτα λουσίματα εκεί και αν τις πάρω θα τις αναρτήσω. Αυτό που παρατηρώ εκ πρώτης είναι ότι τα 25 μοσχ/εκ2 σε γυμνή περιοχή φαίνεται ότι θα δώσουν ένα αρκετά αραιό αποτέλεσμα και ενώ το είχα κατά νου δεν παύει να με χαλάει λίγο, όμως παίρνω δύναμη σκεπτόμενος μακροπρόθεσμα...

Προβολή συνημμένου 10315 Προβολή συνημμένου 10316

Το έχω πάθει και εγώ (για το κινητό), είναι σπαστικό, τα κινητά σήμερα έχουν τόσες πληροφορίες που είναι σαν να χάνεις όλο το αρχείο σου. Η δότρια αναρρώνει γρήγορα γιατί πέραν των άλλων δεν πάρθηκαν και πολλά μοσχεύματα. Αν μπορείς βάλε πιο κοντινή από λήπτρια
 

piros75

Well-Known Member
Φωτογραφίες 8η μέρα (Δότρια, λήπτρια). Συμπεράσματα μέχρι στιγμής μιας και έχουν καθαρίσει όλα τα κάπαλα:

1. έχουν πέσει κάποιες λίγες τρίχες κατά τα λουσίματα, μου είπαν ότι αυτό είναι φυσιολογικό.
2. η δότρια καθάρισε πολύ γρήγορα και ήδη δεν φαίνεται σχεδόν τίποτα (η φωτογραφία την αδικεί)
3. η πυκνότητα, όπως αναμενόταν με περίπου 30 μοσχ/εκ2, είναι μικρή
4. και σημαντικότερο, η φορά και η γωνία φύτρωσης όλως των τριχών είναι εξαιρετική και απόλυτα φυσική. Για μένα αυτό ήταν το σημαντικότερο όλων για να μην δείχνει η μμ ως μμ....

Μέχρι στιγμής και χωρίς να ξέρω το ποσοστό φύτρωσης που θα έχω, είμαι ευχαριστημένος. Ο χρόνος θα δείξει.

8η μερα donor.jpg 8η μερα mprosta.jpg
 

piros75

Well-Known Member
Φωτογραφίες 8η μέρα (Δότρια, λήπτρια). Συμπεράσματα μέχρι στιγμής μιας και έχουν καθαρίσει όλα τα κάπαλα:

1. έχουν πέσει κάποιες λίγες τρίχες κατά τα λουσίματα, μου είπαν ότι αυτό είναι φυσιολογικό.
2. η δότρια καθάρισε πολύ γρήγορα και ήδη δεν φαίνεται σχεδόν τίποτα (η φωτογραφία την αδικεί)
3. η πυκνότητα, όπως αναμενόταν με περίπου 30 μοσχ/εκ2, είναι μικρή
4. και σημαντικότερο, η φορά και η γωνία φύτρωσης όλως των τριχών είναι εξαιρετική και απόλυτα φυσική. Για μένα αυτό ήταν το σημαντικότερο όλων για να μην δείχνει η μμ ως μμ....

Μέχρι στιγμής και χωρίς να ξέρω το ποσοστό φύτρωσης που θα έχω, είμαι ευχαριστημένος. Ο χρόνος θα δείξει.

8η μερα donor.jpg 8η μερα mprosta.jpg
 

piros75

Well-Known Member
Βάζω από την πλευρά που μου έχουν πέσει και κάποιες τρίχες για να φανεί η διαφορά. Με εξαίρεση ίσως 2-3 μοσχεύματα, όλα τα υπόλοιπα ακολουθούν απόλυτα τη φορά και τη γωνία φύτρωσης των μαμά τριχών και αυτό όπως είπα με ικανοποίησε ιδιαίτερα.

left side.jpg
 

piros75

Well-Known Member
Συνάδελφοι,

έκλεισα δύο εβδομάδες και ανεβάζω φωτογραφίες. Η δότρια σούπερ, και μπροστά αρχίζουν και πέφτουν αρκετές τρίχες. Ισχύει το "όσο πιο γρήγορα πέσουν, τόσο πιο γρήγορα θα βγουν"; Επίσης, ξεκίνησα μινοξιδίλη, η οποία μου προκαλεί έντονη ξηροδερμία και σκέφτομαι ή να το γυρίσω στον αφρό ή να την κόψω τελείως εφόσον και ο αφρός συνεχίσει τα ίδια. Σκέφτομαι να τα πάρω λίγο στα πλάγια για μεγαλύτερη ομοιομορφία, μπορώ ή πρέπει να περιμένω κάποιες μέρες ακόμα;

Συμπεράσματα για αυτές τις πρώτες 15 μέρες:
1. κατά τη διάρκεια της επέμβασης όλα πήγαν καλά, κανένας πόνος κανένα πρόβλημα
2. Η δότρια καθάρισε από την 4η μέρα και η λήπτρια τελείως την 7η μέρα
3. από την 4η μέρα έως και την 8η είχα κάποιες εκνευριστικές φαγούρες στη δότρια οι οποίες κατευνάζονταν όταν χρησιμοποιούσα αλλόη. Σε κάποιες στιγμές ήταν πραγματικά ενοχλητικές.
4. Η φορά και η γωνία τοποθέτησης των τριχών είναι εξαιρετικές
5. Η πυκνότητα μέτρια και αυτό με κάνει να θέλω να επέμβω ξανά το συντομότερο δυνατό. Από κουβέντες με την ίδια την κλινική αλλά και με μέλη του φόρουμ νομίζω ότι θα αφήσω να περάσουν 10 μήνες και θα ξαναμπώ για να αυξήσω την πυκνότητα και να επέμβω και πίσω.

Συνολικά μέχρις εδώ όλα καλά.

Στην προφιλ φωτογραφία φαίνεται ότι σε κάποια σημεία έχουν πέσει αρκετές τρίχες. (αυτές είναι οι καλύτερες δυνατές φωτογραφίες που μπορώ να πάρω με το συγκεκριμένο κινητό, ελπίζω να κάνουν).

3.jpg day light left.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

piros75

Well-Known Member
Λοιπόν παίδες, ένας μήνας και όπως ήταν αναμενόμενο, οι περισσότερες τρίχες από τα μοσχεύματα έχουν πέσει. Στα θετικά ότι ήδη έχουν αρχίσει και σκάνε τριχούλες από σημεία που μου έπεσαν γύρω στις 15-20 μέρες, στα αρνητικά ότι ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ να με βλέπω στον καθρέφτη, μιας και είχα περάσει ατελείωτες ώρες μαζί του μέχρι τις πρώτες 15 μέρες που όλες οι τρίχες ήταν εκεί και γούσταρα. Πέρα από την πλάκα τώρα, πολύ άχαρη αυτή η περίοδος και περιμένω πως και πως να περάσει. Η δότρια σούπερ, το μπιφτέκι όμως πάει από το κακό στο χειρότερο. Επίτηδες δεν το βγάζω φώτο για να εστιάσουμε στο σημείο που έγινε η μμ. Φώτος:

20160304_170916.jpg 20160304_170922.jpg 20160304_171023.jpg
 

dimitris50423

Well-Known Member
εχεις και αλλο αδειασμα πριν αρχισει η φυτρωση.. υπομονη.. σε ενα μηνα θα αρχισεις σιγα σιγα να απολαμβανεις τη φυτρωση.
 

piros75

Well-Known Member
Αγαπητοί συμφορουμιτες, σήμερα έκλεισα δίμηνο από την μμ και όπως έχω υποσχεθεί αναρτώ τις φωτογραφίες του μήνα. Σε γενικές γραμμές βλέπω σιγά, σιγά, να ξεπηδούν τριχούλες σε όλη την έκταση που πραγματοποιήθηκε η μμ και είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος γι' αυτό. Ο χρόνος θα δείξει ωστόσο, αν η στρατηγική μου θα με δικαιώσει. Αναρτώ 3 με πολύ καλή ανάλυση (επιδέχονται ζουμ) σε εσωτερικό χώρο, και 3 κάτω από το φως του ηλίου. Ελπίζω να είναι διαφωτιστικές.
front sun.jpg left sun.jpg right sun.jpg front.jpg left.jpg right.jpg
 

piros75

Well-Known Member
Αγαπητοί,

Φωτογραφίες από τρίμηνο. Όπως θα δείτε έπεσαν και άλλες τρίχες σε σχέση με το δίμηνο, αλλά διακρίνω σιγά, σιγά κινητικότητα και μικρές τριχούλες να ξεπετάγονται. Ανεβάζω δύο οι οποίες επιδέχονται ζουμ. Αυτό που παρατηρώ μέχρι στιγμής είναι ότι όσες έμειναν μετά το δίμηνο αρχίζουν και μεγαλώνουν φυσιολογικά, αλλά είναι λίγο πιο λεπτές από τις κανονικές. Επίσης, όπως θα δείτε και εσείς, η δεξιά μου πλευρά καθώς και το κέντρο πάνε καλύτερα από τον αριστερό κρόταφο ο οποίος υπολείπεται σημαντικά σε φύτρωση μέχρι στιγμής. Τον άλλον μήνα έχω ραντεβού στην κλινική, οπότε θα δω τι θα μου πουν και εκεί. Σε γενικές γραμμές η εξέλιξή μου φαίνεται φυσιολογική μέχρι στιγμής.

3months front zoom.jpg 3months front.jpg
 

piros75

Well-Known Member
4 μήνες παίδες, τα πράγματα έχουν βελτιωθεί και συνεχίζεται η φύτρωση. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι ο αριστερός κρόταφος συνεχίζει να υστερεί και έχω αρχίσει να φρικάρω μιας και το συνδέω με τον ύπνο που έκανα την τέταρτη μέρα. Τότε είχα ξυπνήσει στο μαξιλάρι τέζα με τον αριστερό κρόταφο, αλλά τους είχα πάρει τηλέφωνο και μου είχαν πει ότι δεν θα είχα πρόβλημα και ότι τα μοσχεύματα είχαν ήδη δέσει. Τι να πω θα δείξει.
2.jpg 13.jpg
 

piros75

Well-Known Member
Σχεδόν 5 μήνες και πήγα από DHI να δουν και το θέμα με τον αριστερό κρόταφο. Είδαν και αυτοί ότι υπάρχει μειωμένη φύτρωση σε σχέση με τον δεξί, αλλά μου είπαν ότι είναι ακόμα νωρίς για να βγάλουμε συμπεράσματα. Το σίγουρο είναι ότι έχω αργή φύτρωση. Τα πράγματα εξελίσσονται (μικρά τριχάκια συνεχίζουν να βγαίνουν) αλλά πολύ, πολύ αργά. Ίσως παίζει ρόλο ότι έχω σταματήσει την μινοξιδίλη λόγω φαγούρας και ερεθισμού. Οι φωτογραφίες τραβηγμένες στην κλινική και πολύ καλής ανάλυσης, επιδέχονται αρκετό ζουμ. 5 μήνας προφιλ 1.JPG 5 μήνας προφιλ 2.JPG μπροστά κατ.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα