Piros75, fue, γκαρτσονίκα, 1419 grafts, 3/2/16

tasos33

Well-Known Member
Μέσα απο τις κόντρες στην προσπαθεια ανταπάντησεων κ τεκμηριωσεων μαθαίνουμε νέες εξελίξεις, εύγε στριπαρ και cvial, μακάρι να είχα χρονο κ εγω να ανακαλυπτα ολα αυτά που ποσταρεται έτσι ώστε να μαθαίναμε ακομα περισσοτερα, όλες οι απόψεις των μελών ειναι ευπρόσδεκτες αλλα οταν τα posts εμπεριέχουν τέτοιες πληροφορίες όπως του strip k cvial,προσωπικά νιώθω πολύ τυχερός που κάποιοι άλλοι δουλεύουν κ για μένα και μου παραδίδουν την ενημέρωση στο πιατο, φυσικά το ίδιο ισχυει και για τον κάπα τον gomi και κάποιους ακόμα που μου διαφεύγουν τωρα.
Strip εχεις περάσει κ εσυ απο bk?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
ρε παιδια πως ξερεται τι κανει ο γιατρος πανω απο το κεφαλι σας?εγω γιατι δεν καταλαβα τιποτα?καμερα ειχατε?
 

Tasmania

Active Member
Να αναφερω και κατι ενδιαφερον που ακουσα σημερα και προσδοκαται σε τεραστια προοδο στον κλαδο της αναγεννητικης ιατρικης. Οσον αφορα τις μελετες με τα βλαστοκυτταρα (γενικα για τις ιατρικες εφαρμογες οπου υποσχωνται πολλα οχι μονο για μ/μ που συζηταμε εδω μεσα), σιγα σιγα αιρονται τα ηθικονομικα ζητηματα-διλημματα με καποιες αυστηρες προυποθεσεις (Ελβετια-Ολλανδια εκαναν την αρχη) και η πορεια ειναι χωρις επιστροφη στον τομεα αυτο.... ως γνωστον η μελετη με τα βλαστοκυτταρα προυποθετει θανατωση εμβρυου in vivo or in vitro... αυτο που υπηρχε και συνεχιζει να υπαρχει ως κορυφαιο ζητημα γι'αυτο και υπαρχει η τεραστια καθυστερηση στην εξελιξη ειναι το εξης : το γονιμοποιημενο ωαριο (στο σταδιο του μοριδιου) αν παρθει απο αυτο εμβρυικο βλαστοκκυταρο ειναι ολοδυναμο δλδ δυναται να δωσει ολοκληρο οργανισμο (με λιγα λογια υπεισερχεται η εννοια της κλωνοποιησης βλεπετε περιπτωση του προβατου Dolly και το κατακριτεο που ειχε γινει τοτε), ενω απο σε παρακατω σταδιο ειναι πολυδυναμο δλδ δυναται να δωσει οργανα & ιστους... η προσπαθεια ειναι με καποιον τροπο να ελεγχει μεσω επιτροπων ερευνας και δεοντολογιας οτι θα γινεται το 2ο και οχι το 1ο για προστασια της ανθρωπινης αξιοπρεπειας με βαση τη συνθηκη Oviedo και αλλων διεθνων και ευρωπαικων διαταξεων... αυτα τα λεω γτ καπως πρεπει να σκεφτομαστε οχι μονο το τωρα αλλα και το μελλον ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
παντως ολοι μας οσοι καναμε μεταμοσχευσεις δεχτηκαμε τα παντα στα νηματα μας.
Οσοι κανατε Βεκρη ολο σχολια θελετε να σβηνονται...ε σβηστε τα ολα σβηστε και φωτο και μην δεχεστε κανενα σχολιο.αν θελει καποιος να ενδιαφερθει για μεταμοσχευση να στρωσει τον κολο του να διαβασει και τα θετικα και τα αρνητικα και τις λογομαχιες οπως καναμε και εμεις τοσα χρονια που τα ανεχομαστε ολα.
Αλλα βεβαια θελετε να προβαλετε οπως θελετε εσεις ολα ροδινα τα πραματα για εναν υποψηφιο.
Φιλικα!!!!
 

dimitris50423

Well-Known Member
παντως ολοι μας οσοι καναμε μεταμοσχευσεις δεχτηκαμε τα παντα στα νηματα μας.
Οσοι κανατε Βεκρη ολο σχολια θελετε να σβηνονται...ε σβηστε τα ολα σβηστε και φωτο και μην δεχεστε κανενα σχολιο.αν θελει καποιος να ενδιαφερθει για μεταμοσχευση να στρωσει τον κολο του να διαβασει και τα θετικα και τα αρνητικα και τις λογομαχιες οπως καναμε και εμεις τοσα χρονια που τα ανεχομαστε ολα.
Φιλικα!!!!

john o piros δεν εκανε βεκρη.. εγω ειπα οτι εφοσον αλλαξε το συστημα και υπαρχουν οι φωτο για ευκολη ενημερωση ολων (το οποιο θα επρεπε να γινει σε ολα τα νηματα μμ για καλυτερη ενημερωση) στο θεμα συζητηση της μμ μπορουμε ανετα να κανουμε συζητηση..
και επισης εγω συγκεκριμενα θελω σχολια για τη μμ μου ολα τα σχολια ηταν καλοδεχουμενα. και τα αρνητικα.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Καλα Δημήτρη εσύ έχεις πέι ότι και στο νήμα σου δές θές σχόλια για μτχ άλλων παιδιών που πήγαν και έκαναν στο Βεκρ* ,
ενώ την ίδια στιγμή κάνεις ακριβώς το ίδιο σε όλα τα άλλα νήματα , ακόμα και σε νήματα που αφορούν άλλες κλινικές !...

οποιος θελει στριπαρ πλεον μπορει να κανει δευτερο νημα μονο με τις φωτογραφιες απο την πορεια της μμ του και δευτερο θεμα για συζητηση.. προταθηκε απο τους διαχειρηστες και με βρισκει απολυτα συμφωνo.. ετσι θα μπορουμε να συζηταμε καπου ανετα αλλα και να μπορει να δει καποιος ολες τις φωτο μιας μμ ευκολα χωρις να ψαχνει μεσα σε 100 σελιδες συζητησεων.
θα ηθελα να το δω και σε παλια νηματα μμ που πραγματικα βαριεμαι να ψαξω ολες τις σελιδες και δεν εχω δει φωτο ενω θα το ηθελα
 
Τελευταία επεξεργασία:

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
ναι εκανε d*i .αλλα αυτο παρατηρω τελευταια απο τα νεα μελη εκτος απο τις κλινικες εξωτερικου.
ενας υποψηφιος οπως και για μας ειναι σιγουρα πιο ευκολο να βλεπει κατευθειαν φωτος οπως και μεταφερθηκαν αλλα εαν παει μονο εκει χωρις να διαβαζει σχολια και λογομαχιες το τι γινεται πραγματικα ευκολα μπορει να παραπλανηθει και σιγουρα δεν θα μπει καν στα νηματα να δει συζητησεις γιατι θα βαριετε.
Ετσι δεν θα εχει σχηματισει σωστη αποψη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Οταν θελεις να κανεις σωστη δουλεια να βρεις αυτο το φορουμ που θα σε σωσει και δινεις χιλιαδες ευρω ειτε 3000 ειτε 6000 ειτε 10000 πρεπει να διαθεσεις χρονο να κατσεις να στρωσεις το κολο σου να διαβασεις τα παντα.
 

dimitris50423

Well-Known Member
ναι εκανε d*i .αλλα αυτο παρατηρω τελευταια απο τα νεα μελη εκτος απο τις κλινικες εξωτερικου.
ενας υποψηφιος οπως και για μας ειναι σιγουρα πιο ευκολο να βλεπει κατευθειαν φωτος οπως και μεταφερθηκαν αλλα εαν παει μονο εκει χωρις να διαβαζει σχολια και λογομαχιες το τι γινεται πραγματικα ευκολα μπορει να παραπλανηθει και σιγουρα δεν θα μπει καν στα νηματα να δει συζητησεις γιατι θα βαριετε.
Ετσι δεν θα εχει σχηματισει σωστη αποψη.

john οι φωτο προκυπτουν απο συζητησεις και πολλες μπαινουν και κατοπιν αιτησης μελων. η αληθεια ειναι οτι και εμενα θα με ενοχλουσε στο νημα μου στις αρχες που το ξεκινησα να εμπαινα και να εβλεπα 6 σελιδες κοντρας μεταξυ 2 μελων η και παραπανω. αν μπει καποιος και δει μονο τις φωτο γιαννη κακο του κεφαλιου του.
ολοι γραφουν οτι πρεπει να ριξεις διαβασμα πριν παρεις την αποφαση σου.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
ακομα και μαυτην την κοντρα μεταξυ stripar και poseidona ενας νεος που θα κατσει να διαβασει την λογομαχια της θα ειναι πιο ψιλιασμενος το τι γινεται και θα κατσει να την ψαξει καλυτερα.
χρειαζονται ολα απλα να μην πεφτουν βρισιδια.
 

piros75

Well-Known Member
Παιδιά είπα εγώ πως δεν θέλω σχόλια για την μμ μου;;;; ίσα, ίσα, αυτός είναι ο λόγος που άνοιξα το νήμα, για να σχολιάζουμε να κουβεντιάζουμε και να κρίνουμε. Αλλά από την τρίτη σελίδα μέχρι εδώ, απλά δεν γίνονται τέτοια σχόλια.... υπάρχει μόνο μια διαμάχη δύο μελών με πασπάλισμα από άσχετα σχόλια. Αν κάποιοι πιστεύουν ότι αυτό είναι χρήσιμο για το φόρουμ, πάω πάσο, συνεχίστε να γράφετε ότι θέλετε, απλά εγώ δεν ξέρω αν θα γράφω.
 

dimitris50423

Well-Known Member
piros ανοιξε δευτερο θεμα με θεμα παρουσιαση μμ μονο με φωτογραφιες. και εδω μπορει να μετονομαστει συζητηση της μμ. οπως εχει γινει και στο δικο μου νημα.. τα σχολια και πολλες φορες οι κοντρες μετα απο καθε ανανεωση φωτογραφιων παντα υπαρχουν. για τα σχολια δεν ειναι κακο οπως ειπες καιεσυ να υπαρχουν αντιθετως χρησιμο.
 

Άκης

Administrator
Το νήμα καθάρισε από τα άσχετα και επιθετικά posts. Επειδή δεν μπορούμε να βλέπουμε όλες τις αναρτήσεις άμεσα (είναι πολλές και είμαστε λίγοι), μπορείτε να πατάτε στην αναφορά μιας ανάρτησης και να περιγράψετε τι σας ενόχλησε (δεν εμφανίζονται στο κοινό οι αναφορές) ώστε να ενεργούμε άμεσα.
 

piros75

Well-Known Member
Τώρα μάλιστα, έχουν όντως μείνει οι χρήσιμες αναρτήσεις. Ευχαριστώ πολύ τους διαχειριστές για την "άμεση δράση". Στο δια ταύτα, αν και έχω εξηγήσει την απόφασή μου για αραιή τοποθέτηση και σειρά μμ και σε προηγούμενες αναρτήσεις μου και σε άλλα νήματα, να αναφέρω εδώ ότι δύο παράμετροι παίζουν το πιο σημαντικό ρόλο στις πυκνές τοποθετήσεις, που επηρεάζουν την φύτρωση, και είναι:
1. ο ανταγωνισμός μεταξύ των μοσχευμάτων.
2. το λεγόμενο "pop out"
Και οι δύο έχουν αναφερθεί στο φόρουμ στο παρελθόν. Κατά την 1η, στην πυκνή τοποθέτηση (πάνω από 35 μοσχ/εκ2) υπάρχει ένας έντονος ανταγωνισμός μεταξύ των μοσχευμάτων που προσπαθούν να "αγκιστρωθούν" στο δέρμα και να αρχίζουν να δρουν ως τριχοθύλακες με αποτέλεσμα κάποια μοσχεύματα να μην τα καταφέρνουν όταν είναι πολύ κοντά σε κάποια άλλα. Στη 2η κατά την πυκνή τοποθέτηση, υπάρχει το φαινόμενο όταν τοποθετείς το ένα μόσχευμα πολύ κοντά στο άλλο να πετάγεται το διπλανό από τη θέση του και να χάνει είτε την επαφή του με το δέρμα, είτε την φορά και γωνία του. Σε κάθε περίπτωση είναι τι θέλεις.

Παράδειγμα: αν βάλει με τη πρώτη 50 μοσχεύματα, ας πούμε δίτριχα (δηλαδή 100 τρίχες), και έχεις φύτρωση 70% θα έχεις 70 τρίχες τελικό αποτέλεσμα στο κεφάλι σου. Αν βάλεις 30 μοσχεύματα και έχεις 90% φύτρωση, θα έχεις 54 τρίχες στο κεφάλι σου. Άρα και πάλι στην 1η περίπτωση της πυκνής τοποθέτησης με μικρότερο ποσοστό φύτρωσης θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα (70 έναντι 54 τριχών) ωστόσο θα έχεις χαραμίσει 15 μοσχεύματα ενώ στη δεύτερη περίπτωση θα έχεις χαραμίσει μόλις 3 μοσχεύματα.

Συνεπώς δεν μιλάω για καλύτερο ή χειρότερο αποτέλεσμα (εκτός αν το ποσοστό φύτρωσης είναι τραγικό) αλλά για οικονομία μοσχευμάτων. Αυτή είναι η άποψή μου, την οποία έχω σχηματίσει και μέσω του φόρουμ και μέσω συζητήσεων και μέσω του διαδικτύου γενικά.

Όταν επανέρχεσαι για αύξηση της πυκνότητας οι δύο παραπάνω πάραμετροι δεν ισχύουν και το μόνο που πρέπει να προσέξει ο γιατρός σου είναι να μην "χτυπήσει" τις ρίζες των διπλανών τριχών (δηλαδή τα διπλανά τριχοθυλάκια) για να αποφύγει το φαινόμενο του μόνιμου shock loss. Με αυτό το σκεπτικό αποφάσισα ότι ήθελα να κινηθώ κάτω από τα 35 μοσχ/εκ2 και να πάω σε δύο συνεχόμενες μμ για το επιθυμητό 50-55 μοσχ/εκ2. Όλα βέβαια είναι σχετικά, αλλά ξαναλέω, άλλο τι βλέπεις ως αποτέλεσμα και άλλο τι έχει γίνει με τα τριχοθυλάκια που έβαλες.
 

andy.k

Active member
Σε θεωρητικό επίπεδο το έχεις σχεδιάσει πολύ καλά πιρο. Το θέμα είναι στο πρακτικό κομμάτι και ιδίως στη δεύτερη μμ...ακριβώς αυτο που ανέφερες ως επικινδυνότητα με ανυσηχει κ εμένα...δλδ σε εκταση 1cm2 μεταξύ 30-35 υπαρχοντων, να πάει κάποιος να τοποθετήσει αλλά 20-25...δλδ σε κενά 1,8-2mm να σφηνωσει τα νέα grafts σε βαθος 5-6mm(κάπου τόσο δε μπαίνουν?) χωρίς να πληγώσει το σώμα των άλλων θυλάκων, οι οποίοι μάλιστα είναι και αυτοι μμ και δεν είναι απολύτως βέβαια ή φορά τους...μακάρι να σου βγει όπως ακριβώς το εχεις σκεφτεί.
 

aeratos28

Just aeratos
παντως ολοι μας οσοι καναμε μεταμοσχευσεις δεχτηκαμε τα παντα στα νηματα μας.
Οσοι κανατε Βεκρη ολο σχολια θελετε να σβηνονται...ε σβηστε τα ολα σβηστε και φωτο και μην δεχεστε κανενα σχολιο.αν θελει καποιος να ενδιαφερθει για μεταμοσχευση να στρωσει τον κολο του να διαβασει και τα θετικα και τα αρνητικα και τις λογομαχιες οπως καναμε και εμεις τοσα χρονια που τα ανεχομαστε ολα.
Αλλα βεβαια θελετε να προβαλετε οπως θελετε εσεις ολα ροδινα τα πραματα για εναν υποψηφιο
Φιλικα!!!!

john τις ερωτησεις που κάνουν στον dimitris50423 ,τις φωτό που έχει βάλει ο ίδιος ο dimitris ,τις αναλυσεις-συγκρισεις που έχουν γίνει στο νήμα του δεν τις έχω δει να γίνονται και σε πολλά αλλά νήματα.αν ήταν άλλου ή εμφύτευση αυτές τις ερωτήσεις που έχουν γίνει στον Δημήτρη κανείς δεν θα τις έκανε..και επίσης κανείς άλλος δεν έχει δεχτεί τέτοια υπεραναληση ..θα μπορούσε να έχει τσαντιστει παρά πολλές φορές και να έχει σταματήσει να γράφει πλέον..μπορείς να το καταλάβεις αυτό αν έχεις χρόνο και κατσεις να διαβάσεις πάλι όλες τις σελίδες του..και μετά κάνε σύγκριση με αλλά νήματα..μην μου πεις τώρα ότι είναι λογικό να γίνει..το ξέρω ότι ήταν απλά θέλω να πω ότι όλα τα παιδιά που έκαναν στον βεκρη έχουν δεχτεί τα πάντα από ερωτήσεις και όλοι απαντούν,αλλά το παρατραβανε ορισμένοι..το λέω γιατί πας να τους βγάλει ότι δεν δέχονται τίποτα και καλά..
 
Μπλουζα