Piros75, fue, γκαρτσονίκα, 1419 grafts, 3/2/16

poseidonas77

Well-Known Member
Ισως δεν επρεπε να ασχοληθεις με τις πισω ζωνες αντυ
...γνωμη μου...δεν ειχες μεγαλο προβλημα...εγω θα εκανα μπροστα και μετα θα δουλευα τις αλλες ζωνες ωστε σε περιπτωση που χρειαζοταν καποια βελτιωση η μπροστινη να γινονταν ολλα μαζι στην δευτερη μμ..αυτο το πλανο θα ακολουθησω στη δικια μου μμ
καλημερες
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

andy.k

Active member
Ισως δεν επρεπε να ασχοληθεις με τις πισω ζωνες αντυ
...γνωμη μου...δεν ειχες μεγαλο προβλημα...εγω θα εκανα μπροστα και μετα θα δουλευα τις αλλες ζωνες ωστε σε περιπτωση που χρειαζοταν καποια βελτιωση η μπροστινη να γινονταν ολλα μαζι στην δευτερη μμ..αυτο το πλανο θα ακολουθησω στη δικια μου μμ
καλημερες

Ποσειδώνα, στις πίσω ζώνες πέσανε μόλις 600gts συνολικά...μπροστά μπήκαν 1400...τα μπροστά ειχαν επιφανεια περιπου 35-40cm2 με
προϋπάρχοντα μαλλιά, αλλά ακόμα
και αν δε τα υπολογίσεις αυτά, πάμε
για τελικη μεση πυκνοτητα περίπου
35gts/cm2, με λίγο πιο πυκνό
στη hairline, και λίγο πιο αραιό προς τα πίσω(όπου υπήρχαν και μαμά
μαλλιά, έστω και αδύναμα)...δε ξέρω
αν μπορούσε σε αυτά τα cm2 να
βάλει περισσότερα grafts η κοπέλα ή
ο Β ή κάποιος άλλος της κλινικής με
την πρώτη μμ, με implanter
1mm...να σκεφτείς έφτιαξε hairline,
προχώρησε 2-3 cm πιο πίσω και
γύρω από το Τσουλούφι, ΜΕΤΑ πήγε
crown, μετά γ ζώνη, και μετά τα
τελευταία 200gts που είχαν
περισσέψει (!!!!!!) τα έβαλε πάλι
μπροστά πολύ επιφυλακτικά
πλέον...δλδ Σκέψου αρχικά είχε βάλει
όχι 1400 αλλά 1200 μπροστά...Αν
τώρα έβαζε και τα 2000gts μπροστά
όπως ειπες εσύ...θα γινόταν το πατά
με να σε πάτω εκεί πέρα, σφαγή του
γένους...στη Χρυσάνθη πηγα όχι στο
Λορένζο... Και implanter 1mm
αποκλειστικά, όχι 0.8 -0.9
μπροστά...αν δε το έχει και ο γιατρός
πολύ, μπορεί να γίνει
μακελειό...οπότε τελικός
απολογισμός (σα διαδικασια παντα
μιλαμε) "καλός"...οι ταρζανιες αποφευχθηκαν πιστευω...σαν αποτέλεσμα θα δούμε...
 

poseidonas77

Well-Known Member
οχι 2000 για μπροστα θα ηταν πολλα...εκτος εαν πηγαινες για υψηλες πυκνοτητες
που αν διαβασεις καλα ολλο το θεμα με τις μμ ειναι λιγες οι μμ που πετυχαν υψηλα νουμερα
και σε πολλες πεταχτηκαν πολλα μοσχευματα λογο χαμηλης φυτρωσης...
τεσπα μια απορια για την κλινικη που εχω εγω ειναι τι γινεται με τα μονοτριχα ....τα οποια ειναι απαραιτητα για τη hairline...εσυ εισαι μια καλη ευκαιρια να δουμε πως διαχειριστικαν σχεδιαστικα το θεμα και τι θα δουμε σε μερικους μηνες μιας και εβαλες λιγα μονοτριχα...
@η δοτρια πως παει???εχεις εικονα??
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ποσειδώνα, στις πίσω ζώνες πέσανε μόλις 600gts συνολικά...μπροστά μπήκαν 1400...τα μπροστά ειχαν επιφανεια περιπου 35-40cm2 με
προϋπάρχοντα μαλλιά, αλλά ακόμα
και αν δε τα υπολογίσεις αυτά, πάμε
για τελικη μεση πυκνοτητα περίπου
35gts/cm2, με λίγο πιο πυκνό
στη hairline, και λίγο πιο αραιό προς τα πίσω(όπου υπήρχαν και μαμά
μαλλιά, έστω και αδύναμα)...δε ξέρω
αν μπορούσε σε αυτά τα cm2 να
βάλει περισσότερα grafts η κοπέλα ή
ο Β ή κάποιος άλλος της κλινικής με
την πρώτη μμ, με implanter
1mm...να σκεφτείς έφτιαξε hairline,
προχώρησε 2-3 cm πιο πίσω και
γύρω από το Τσουλούφι, ΜΕΤΑ πήγε
crown, μετά γ ζώνη, και μετά τα
τελευταία 200gts που είχαν
περισσέψει (!!!!!!) τα έβαλε πάλι
μπροστά πολύ επιφυλακτικά
πλέον...δλδ Σκέψου αρχικά είχε βάλει
όχι 1400 αλλά 1200 μπροστά...Αν
τώρα έβαζε και τα 2000gts μπροστά
όπως ειπες εσύ...θα γινόταν το πατά
με να σε πάτω εκεί πέρα, σφαγή του
γένους...στη Χρυσάνθη πηγα όχι στο
Λορένζο... Και implanter 1mm
αποκλειστικά, όχι 0.8 -0.9
μπροστά...αν δε το έχει και ο γιατρός
πολύ, μπορεί να γίνει
μακελειό...οπότε τελικός
απολογισμός (σα διαδικασια παντα
μιλαμε) "καλός"...οι ταρζανιες αποφευχθηκαν πιστευω...σαν αποτέλεσμα θα δούμε...

Από τα λεγομενά σου είναι προφανές ότι τέτοιου είδους διαχείρηση graft, μπρος πίσω, δείχνει μάλλον απειρία. Τουλάχιστον έχουν το ελαφρυντικό του "γνώθι σαυτόν" το οποίο σώζει ζωές...
 

andy.k

Active member
οχι 2000 για μπροστα θα ηταν πολλα...εκτος εαν πηγαινες για υψηλες πυκνοτητες
που αν διαβασεις καλα ολλο το θεμα με τις μμ ειναι λιγες οι μμ που πετυχαν υψηλα νουμερα
και σε πολλες πεταχτηκαν πολλα μοσχευματα λογο χαμηλης φυτρωσης...
τεσπα μια απορια για την κλινικη που εχω εγω ειναι τι γινεται με τα μονοτριχα ....τα οποια ειναι απαραιτητα για τη hairline...εσυ εισαι μια καλη ευκαιρια να δουμε πως διαχειριστικαν σχεδιαστικα το θεμα και τι θα δουμε σε μερικους μηνες μιας και εβαλες λιγα μονοτριχα...
@η δοτρια πως παει???εχεις εικονα??

Με τα μονοτριχα θα δείξει φιλέ, δε ξέρω δε νομίζω να προκυψει κάτι αφυσικο...τουλαχιστον θεωρώ ότι δε θα μπορεί να το προσέξει ένα άπειρο μάτι...αν είναι να το καταλάβει μόνο κάποιος υπερβολικά έμπειρος λίγο θα με απασχολήσει...σχετικά με τη δοτρια έχει μια μικρή αραίωση όμως όχι κάτι που χτυπάει...πρέπει να το παρατηρήσεις αρκετά και να είναι το μαλλι 2-3mm. Αν δεις έχω ποσταρει φωτό στο νήμα μου που είναι με 1η σκάλα (3 mm) πριν από καμία 10ρια
μέρες, και δε φαίνεται ιδιαίτερα
κακοποιημένη ή δοτρια...
 

andy.k

Active member
Από τα λεγομενά σου είναι προφανές ότι τέτοιου είδους διαχείρηση graft, μπρος πίσω, δείχνει μάλλον απειρία. Τουλάχιστον έχουν το ελαφρυντικό του "γνώθι σαυτόν" το οποίο σώζει ζωές...

Απειρία σίγουρα υπάρχει σε καποιο βαθμο σε άτομο 28?
30? ,ετών (δε ρωτησα ποσό
είναι η κοπέλα μην είμαστε
και αδιακριτοι...)... Ωστόσο το
κυριότερο είναι ή οποία απειρία να μη συνεπάγεται
ανικανότητα και
επιπολαιότητα...αυτά τα
αρνητικα στοιχεία δεν
φάνηκε να υπάρχουν, αν τα
είχα αντιληφθεί θα είχα
σηκωθεί κ θα είχα φύγει με τη
ρόμπα να ψάχνω το Β στους
διαδρόμους...το γνώθι σαυτόν
είναι το νο1 συστατικό για να
γίνει κάποιος καλύτερος( και
ο lorenzo δε νομίζω ότι
γεννήθηκε έμπειρος, ούτε
νόμιζε ότι είναι ο τοπ από τα
25 του, αν ήταν έτσι μαλλον δε θα έκανε μμ τώρα αλλά το πολύ πολύ να πούλαγε
λουκουμάδες εξω απο το
Σαντιάγκο Μπερναμπέου...)...
Για τον τρόπο που το χειρίστηκε ή κοπέλα αυτό που κατάλαβα, είναι ότι:
α) έβγαλε όσα της είπε ο Β και όσα είχαμε συμφωνήσει κατ ελάχιστο άλλωστε.
Β) έβαλε όσο πιο πυκνά μπορούσε απο μπροστα προς τα πίσω.
Γ) στο τέλος περίσσεψαν...και έβαλε μπροστά σε κάποια επιπλέον κενά, παρά πολύ προσεκτικά(ήταν άλλωστε υπερβολικά αργή ή τοποθέτηση των τελευταίων 200(περισσειων) ,grafts- πάνω από 25-30 λεπτά(!!!), σε σημείο εκνευριστικο)...

Συνεπώς ΝΑΙ Συμφωνώ ότι υπήρχε απειρία ίσως...που είναι όπως προειπα λογικό και αποδεκτό (αλλιως υπάρχει κ ο έμπειρος Γκούρας ως
εναλλακτική) αλλά νομίζω ότι εφαρμοσε σωστή τακτική, ασφαλή, χωρις χειροφρενιες και μπαντιλικια και με γνώθι
σ αυτόν...επιπλέον εγώ με θεωρώ δύσκολη περίπτωση..."μικρό πρόβλημα"μου λένε κάποιοι..."πολλά μπαλώματα, πολλές ενώσεις" λέω εγώ...στο Μητσαρα και 2 χιλιοστά κενό να άφηνε ο Β ανάμεσα στα μαμα κ στα μμ, με μεγάλα μαλλιά τπτ δε θα φαινοταν (17cm "συνορα" μόνο...)
εγώ παίζει να έχω και το 3πλασιο
μήκος γειτνίασης μαμά μαλλιών με
τα μμ...άντε να τα "δεσεις" αρμονικά
όλα αυτα...και σημειωτεον με άλλη
πυκνότητα στα διάφορα υγειη
τμήματα,δλδ αλλη στο
Τσουλούφι κ αλλη(μεγαλυτερη) στα
πτερυγια...μπαχαλο...πρέπει να είσαι
ο picasso για να το φέρεις στα ίσια όλο αυτό και θέλει κ πλάνο πριν τη μμ φυσικά - το οποίο φυσικά ΔΕΝ υπηρχε...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ειναι λογικό, τόσα νέα κορίτσια, χρειάζονται εκπαίδευση που κατα κάποιο τροπο γινεται αυτη την στιγμή με όλα αυτα τα περιστατικά που πάνε στον Β., δεν γινεται και διαφορετικά, όλοι απο καπου ξεκινάνε. Αρα το να πας συντηρητικά ειναι καλό...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

tasos33

Well-Known Member
θα δωσω ενα παραδειγμα που τα λεει ολα
το 2008 εκανα strip στην kord, μου πηραν μια λωριδα 20 τετ.εκ περιπου με μια πυκνοτητα στα 90grafts εχουμε 1800 grafts, μου τοποθεησαν συνολικα 800grafts αποσο μου ειπαν, αναρωτιεμαι λοιπον τι εγιναν τα υπολοιπα? στον ΚΟΥΒΑ συμφουρητες μου,οι ερασιτεχνες μου πεταξαν 1000 ριζες, ενταξει πειτε με υπερβολικο, δεν ηταν 1000 ηταν 700, λιγα εναι?
η επιλογη κλινικης αλλα και του γιατρου ειναι οτι σημαντικοτερο, μπορει μια κλινικη να εχει τρεις γιατρους αλλα να μην ειναι ολοι το ιδιο καλοι, οταν ο βεκρης εχει 3 διαφορετικα ατομα , η dhi αλλα τρια ...τρια πουλακια καθονταν...δεν μπορεις να κατασταλαξεις και να ξερεις πιο χερι κανει την καλυτερη δουλεια, γιατι ολα τα χερια δεν ειναι ιδια, γιαυτο λοιπον μολις οι κοπελες στον βεκρη εκπαιδευτουν με οσουσ πανε τωρα θα τον βαλω στα υποψην μου
 

dimitris50423

Well-Known Member
αδερφε αυτες που ειναι στον Β εχουν φτιαξει πολλα κεφαλια.. δεν περιμενουν να μαθουν στο δικο μας.. και τα 2/3 της δουλειας της κλινικης ειναι απο εξωτερικο. οσοι μου εχουν πει οτι εκαναν εκει την ιδια μερα εκαναν και δυο απο εξωτερικο μαζι τους.
εχουν κανει και 2 φιλοι μου οι οποιοι δεν γραφουν στο φορουμ και ουτε τους ενδιαφερει να γραψουν.
εμενα με εκανε στο 60-65% η Αντωνια η οποια εβαλε μοσχευματα και στο χειλος και γυρω στο 35% ο Βεκρης ο οποιος εκανε hairline kai καποιες λεπτομερειες.
εγω λοιπον με την Αντωνια εχω φυτρωση πανω απο 95% θα δουμε πως θα πανε και οι υπολοιποι.
τα χαμενα τριχοθυλακια εχω ξαναπει οτι ειναι οτι χειροτερο.. ηθελα να πιασω μεγαλη φυτρωση και το πετυχα. αν εχεις φυτρωση μετα εχεις πολλες επιλογες αν χρειαστεις δευτερη διορθωτικη η αν χρειαστεις μελλοντικα μμ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

andy.k

Active member
Taso όπως τα λέει ο Δημήτρης είναι φιλέ. Ή κοπέλα που έφτιαξε εμένα είναι εκεί πάνω από 2 χρόνια και έχει 10-15 περιπτώσεις το μήνα...απλά εμείς δεν έχουμε δει αποτελέσματα... Βέβαια κ αυτό δλδ το να εχεις δει τα αποτελεσματα είναι εξίσου
σημαντικό με το να υπάρχουν...γτ αλλιώς δε ξέρεις αν όντως υπάρχουν... Πάντως το feedback από εδώ μέσα αφενός είναι ειλικρινές και ρεαλιστικό, όμως είναι πολύ λίγο...από ένα δύο αποτέλεσματα δε μπορείς να κρινεις επ ουδενί...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σωστο, μπορει επι 2 χρόνια να παράγει μέτρια ή και κακά αποτελεσματα ή και πολυ καλα, ποιος το ξέρει όμως; το θεμα ειναι να ταυτοποιήσουμε το αποτελεσμα με αυτόν (η) που το παρήγαγε και το παράδειγμα ειναι η D*I, γιατι ζητάμε συγκεκριμένο γιατρό εκει;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

dimitris50423

Well-Known Member
με τον καιρο ισως να μπορει να γινει και η ταυτοποιηση των αποτελεσματων με συγκεκριμενα ατομα στην κλινικη μιας και εχουν κανει αρκετοι πλεον εκει.
το οτι παει κοσμος απο ολη την Ευρωπη για μμ κατι λεει και αυτο.. δεν μπορει να πηγαινουν μονο γιατι ειναι φθηνα για αυτους. βλεπω αναρτησεις της κλινικης συνεχεια με ξενους.
 

poseidonas77

Well-Known Member
ρε συ μητσο καντους ρε ψηστηρι να μπουνε στο φορουμ να δουμε καμια hairline...:D
αντε να μεγαλωνει το feedback να αποκτησουμε εικονα:cool:
 

dimitris50423

Well-Known Member
ο ενας δεν παρακολουθει καν το φορουμ.. πηγε γιατι ειδε εμενα. ο αλλος παρακολουθει το φορουμ αν θελει να γραψει θα γραψει.. ειναι στους πρωτους μηνες μετα τη μμ τωρα. εγω θελω να δω το πιλοτακι πως θα παει.. με τις πρωτες φωτο που εβαλε βλεπω πολυ καλα στοιχεια.. νομιζω θα εχει πολυ καλη εξελιξη..
 

poseidonas77

Well-Known Member
αμα ειναι στους πρωτους μηνες θα εχει να δειξει κατι...
κουμπαρε βαλε φωτοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς!!!!:D
 

dimitris50423

Well-Known Member
απλα παιδια οποιοσδηποτε ξεκιναει θεμα να παρουσιασει τη μμ του μην τον παιρνουμε απο τα μουτρα. βλεπουν και αλλοι ποσοι που εκαναν μμ και δεν ξεκινανε καν να παρουσιασουν τις δικες τους μμ.
μερικοι κατευθειαν λενε βαλε καθαρες φωτο η μη βαζεις καθολου και κατι τετοια. με ομορφο τροπο πετυχαινεις περισσοτερα.
 

Stripar

Established Member
Επανέρχομαι...

κοιτα την κουβεντα απο την αρχη και θα καταλαβεις...δεν ηξερε τι να πει σε κατι που εβαλα και αρχισε να προκαλει...

για να δούμε την κουβέντα απο την αρχή , και να δούμε ποιός είναι αυτός που δεν ήξερε τί να πεί και ποιός προκαλέι και τρολλάρει !!!

Απαντάω στον Andy:
Είτε μιλάς για shock loss , είτε για τραυματισμό η fina ΔΕΝ βοηθάει...
Περισότερο δουλειά θα σου κάνει το LiposomalAtpSpay:

Προβολή συνημμένου 10246
ή το Acell
Προβολή συνημμένου 10247

Όλα τα άλλα ΜΥΘΟΣ είναι !

Μέσα σε μόλις 5 λεπτά , όση ώρα δηλ χρειαζόσουν για να το googλάρεις απαντάς

Με ένα videoτου Rahal με μία γκόμενα (που παρεμπιπτόντως την έχω γνωρίσει από κοντά και είναι ένα απλό παπαγαλάκι) το οποίο έχει πιάσει ΑΡΑΧΝΕΣ , και στηρίζεται στην λογική όλων των κλινικών δηλ. να σου δώσουν Fina έτσι ώστε να μεγαλώσει η διάμετρος της τρίχας και να βελτιώσουν το αποτέλεσμά τους + ότι άλλο προσφέρει στο υπόλοιπο μαλλί και την σταθεροποίηση της τριχόπτωσης που αναζητούν οι κλινικές για να έχουν ένα long runhappy patient!

Επιπλέον δημοσιεύεις

αλλαδυο...

http://parsamohebi.com/hair-loss/other/shock-loss-after-hair-transplant/


Dr FERIDUNI CLINIC

There are ways however that temporary or permanent shock loss can be minimized:


3. Use of FDA approved hair loss medication such as Propecia (finasteride) and/or Rogaine (minoxodil) to strengthen the miniaturized hairs 6 months to 1 year prior to hair restoration surgery

Όπου ξεκάθαρα λέει αυτό που σου γράφω παρακάτω
άν ήξερεις Αγγλικά και να διαβάζεις "πίσω απο τα γράμματα" θα καταλάβαινες ότι με την fina δέν πάς απο τον ευθείο δρόμο , αλλά απο σταυροδρόμι προκειμένου να μήν συμβεί το μοιραίο....
Και βέβαια στο λέει ένας χρήστης που έπαιρνε fina , αλλά είναι διαφορετικό να προτείνεις σε ένα μέλλος να πάρει fina για να σώσει τα μαλλάκια του από την DHT και διαφορετικό να λές ότι η fina θα βοηθήσει στο shockloss , όταν δεν έχει βγεί καμιά επίσημη μελέτη που να το στηρίζει αυτό , απλά το έχουν κάνει λάβαρο οι περισσότερες κλινικές στο παρελθόν , επειδή δεν ήξεραν πού να το αποδώσουν και τι άλλο θα μπορούσαν να κάνουν!.

Αν στοιχειωδώς , το χρόνο που κατανάλωσες (έτσι ώστε να το παίξεις κοκόρι) ερευνούσες αυτά που είχα αναρτήσει , θα καταλάβαινες ότι κάτι καινούργιο έχει βγεί που βοηθάει σε αυτήν την κατεύθυνση , και χωρίς να έχει την παραμικρή παρενέργεια σε σχέση με την fina.

Θα μάθαινες κάτι παραπάνω , ίσως και να αναμετάδιδες και μια σωστή πληροφορία…
 

Stripar

Established Member
Συγκεκριμένα:

ATP : Improving Post Operative Survival and Density

Many physicians feel ATP has been a game changer with respect to improving survival in hair transplantation and limit the chock loss.Especially with FUE where the grafts are finer and more fragile.It is extremely important to use ATP spray during the post op period to ensure maximum survival of grafts.ATP is a solution that contains ATP in liposomes and is used to deliver ATP to tissue deprived of an oxygen and blood supply. It has the following benefits. After transplantation, the follicles exist in a state of ischemia that persists until angiogenesis restores oxygen tension in the wounded area. Liposomal ATP has several major effects:

  1. It supplies cells ATP to maintain the energy charge of the cell, and thus allow cells/follicles to remain viable during the post-transplant period;
  2. ATP is a potent vasodilator on dermal arterioles, which increases scalp blood flow to the area being treated;
  3. The lipid vesicles, once internalized by the cell, are an ideal energy substrate for proliferating cells.
ATP is used in surgery as both a post op spray and as an additive to the holding solution.

According to Dr. Cooley:

Early on I began experimenting with ATP, but I didn’t know whether it was helping and usage was intermittent over the first 6 years. However, after reviewing my results I began to believe ATP usage was a significant factor explaining the positive difference in observed results.

Like many experienced clinics, we go to great lengths to protect our grafts from any trauma. Assuming a perfect graft is placed perfectly into the recipient site, why wouldn’t it grow? I believe the biggest reason is ischemia (lack of oxygen = lack of ATP). Doctors who do other skin grafting will tell you that blood flow (ie oxygen and ATP supply) is the major predictor in follicular unit graft survival.

I’m a dermatologist and in the past, I did a lot of skin cancer surgery which often required skin grafts to close the wounds. If we do a skin graft on to the face (where blood flow is good), it usually takes and survives. If we do a skin graft on the lower leg (where blood flow is much lower), it often sloughs off and merely acts as a biological bandage until new skin is produced to fill the wound. Years ago, I removed a large melanoma from an elderly woman’s lower shin. She had poor circulation and I had every reason to think the skin graft I placed wouldn’t survive. However, I rigged up an IV bag with ATP solution that continually dripped over the graft for several days. The graft completely took and after it healed, the only sign we had ever done a graft was a faint circular scar at the margins. The skin in the graft looked like the surrounding skin, which was a much better than expected result. This is one more piece of evidence in my mind.

Numerous top hair clinics have started trying post-op ATP spray on their patients. I have gotten feedback from many of these on how quickly their patients are healing now. It will take a couple years before these doctors are convinced it is improving survival, but that is the nature of our field. The best way for a doctor to be convinced that ATP is doing something is to use it on their toughest cases (eg. densely packed grafts into areas with low blood flow like scar tissue and areas of previous transplants) and see if their results are better than what they would predict. Some hair transplant surgeons even try to finish an area in one single surgery because they believe survival is lower in previously transplanted areas. Why? You guessed it: lower blood flow = lower oxygen = lower ATP. I believe this and have seen positive results – including less shedding, earlier regrowth, and very high yield.

Most experienced clinics get good growth. If I get less than expected growth in 10% of my cases, then for me, that is too high. I want every case to turn out perfect and every graft to survive. That is why I use post-op ATP.


Είδη το ATP χρησιμοποιείται από γνωστούς γιατρούς του Βελγίου , Τουρκίας , Βόρειας Ευρώπης και Αμερικής και υπάρχει και πολύτιμο και ενδιαφέρον feedback!!!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Acell όπου χρησιμοποιείται κυρίως μαζί με PrP:

Το PRP το έχω κάνει πρίν πολλά χρόνια στην B.K και ήταν πεταμένα λεφτά.

Λίγο ως πολύ όμως όλοι ξέρουμε την βοήθεια που προσφέρει στην επούλωση μετά από μια μτχ , το Acell έρχεται και κουμπώνει μαζί του και στην ουσία μεγιστοποιεί την επούλωση και την αποκατάσταση του ιστού!

ACELL therapy as an adjunctive for both the donor & recipient area , help improve survival and limit scarring.


ACELL Extracellular Matrix


Acell is an extracellular matrix derived from biological material that contains a network of collagen , proteins, and growth factors. It also has been proven to be useful in wound healing in other areas of medicine. It contains growth factors and is known to recruit progenitor stem cells is felt to help in tissue regeneration.


Uses & Benefits:
  1. Improve the Strip Donor Site: Both ACELL l & PRP have been placed in strip donor incision at the time of surgery in an attempt to promote better wound healing of these scars.
  2. Improve the FUE Donor Site: Both ACELL & PRP have been applied to the multiple micro-punches left in the donor site after an FUE procedure. The hope is two- fold:
    1. That the punches will heal quicker and possible with a lower incidence of “white dot” scars.
    2. That some hair may regrow from the punch sites.( Auto-Cloning)With this scenario ACELL is hoped to recruit progenitor cells and stimulate re-growth of hair from stem cells left at the site of the punches. If this works it could increase to some degree the donor supply available with FUE
  3. Improve Graft Survival in the recipient area. There are those that feel that better graft survival may occur if ACELLis applied to the grafts or injected into the recipient area at the time of surgery.
https://acell.com/acute-wounds/

ToAcell χρησιμοποιείται τελευταίως από πολλούς γιατρούς στην Αμερική & Βέλγιο για όλους τους παραπάνω λόγους !!!

Και βέβαια ο Poseidon έχοντας πλήρη άγνοια των εξελίξεων , επιδόθηκε σε ένα αγώνα απόδοσης κωλοτούμπας , προκειμένου να μην ρίξει – θίξει το εγώ του , στερώντας κάθε είδους τεκμηρίωσης & επιχειρημάτων !.

Δεδομένου ότι πολλά έχουν αλλάξει τα τελευταία χρόνια τόσο στις μτχ , όσο και στα σκευάσματα…ήθλελα να ρωτήσω κάτι απλό , αλλά δύσκολο συνάμα να απαντήσει κάποιος αν δεν παρακοληθεί τις εξελίξεις ….

(που δεν είναι ντροπή μέχρι ένα σημείο)

Πώς βελτιώνεται η ελαστικότητα σε ένα δέρμα για ένα strip?...

Είμαι σίγουρος ότι η απάντησή σου δέν θα είναι εκπλήξη για κανέναν και δέν θα συνισφέρει και τίποτα ΝΕΟ στο forum!

δενξερωνασουαπαντησω..

Αλίμονο που θα ήξερες!....

Μέχρι πρότεινως όταν κάποιος πήγαινες για χειρουργέιο strip , έπρεπε να κάνει κάποιες ασκήσεις στο κρανίο του για να βελτιώσει την ελαστικότητά , συνεπώς να μπορεί να παρθεί μεγαλύτερο strip / grafts και να είναι τάχυστη η επούλωση .

Πρόσφατο παράδειγμα ο Yokifinπου έκανε strip στο Feller¨

Πλέον όμως τα πράγματα έχουν αλλάξει:

VITRASE : Improving Scalp Laxity & Minimizing Scaring

Tight scalps are one of the problems into hair transplantation. When the scalp is tight it more difficult to take out a donor strip, harvest as many grafts, and the risk of scarring increases. When the scalp is loose the risk of scarring is very small and harvest a greater number of grafts if needed.

In the past the only treatment we had to help loosen a tight scalp was scalp stretching exercises that we would recommend about 1 month before surgery. This is effective to a degree.

However now there is a new and very effective method n can be used to help increase the laxity of the scalp


Vitrase (hyaluronidase) is an injectable medication that when injected into the skin will cause increase laxity by breaking down the hyaluronic acid. Hyaluronic acid is the substance that holds onto water in our tissue. We are 90% water. The more water we have in our skin the tighter it is. With the injection of Vitrase some of the hyaluronidase is broken down and this decreases the amount of water in the skin and it becomes looser.

http://www.bausch.com/ecp/our-products/rx-pharmaceuticals/rx-pharmaceuticals/vitrase



Είδη αρκετοί στριπάδες γιατροί έχουν αρχίσει να το χρησιμοποιούν με θαυμάσια αποτελέσματα….

ενώ ήταν το μυστικό του Hassonτα τελευταία χρόνια όταν πέταξε τα μάτια στην διεθνή κοινότητα κάνοντας τόσο μεγάλα session strip(8000-10000grafts), που για πολλούς φαίνονταν αδύνατο !!!

Συνεπώς μην μένετε στάσιμοι !!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα