Piros75, fue, γκαρτσονίκα, 1419 grafts, 3/2/16

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
ρε παιδια ασχετο...μολις εβαλα σε 200ml δαφναιλεο 1 κουταλια κακαο και 1 κουταλια κανελα αλλα εριξα λιγο παραπανω και απο τα δυο.
Το εφαρμοσα μολις για πρωτη φορα πιστευω να μην καραφλιασω τελειως.σαν να νιωθω να καιγεται λιγο το κεφαλι.
πρεπει να βρω εναλλακτικες φυσικες θεραπειες αφου εκοψα την φινα..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

andy.k

Active member
ρε παιδια ασχετο...μολις εβαλα σε 200ml δαφναιλεο 1 κουταλια κακαο και 1 κουταλια κανελα αλλα εριξα λιγο παραπανω και απο τα δυο.
Το εφαρμοσα μολις για πρωτη φορα πιστευω να μην καραφλιασω τελειως.σαν να νιωθω να καιγεται λιγο το κεφαλι.
πρεπει να βρω εναλλακτικες φυσικες θεραπειες αφου εκοψα την φινα..

Jhon , το είχα βάλει κ εγώ αυτό το μίγμα πριν κάνω τη μμ επί 2/μήνες περίπου, μερα παρά μέρα και είχε γίνει το μαλλί κούτσουρο... Θα το ξαναεφαρμοσω σίγουρα, απλά τώρα μετά τη μμ είπα να βάλω μόνο μινοξ που μου είπαν από την κλινική...στο 7-8 μήνο από τη μμ θα ξαναβαλω κακαοδαφνελαιο σίγουρα...
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
τοσο καιρο και εγω εβαζα σκετο δαφναιλεο αλλα τωρα το ενισχυσα με αυτα.να ριξω και λιγο λιπασμα?μπας και καταφερουμε την συνταγη του βεγγου.
εσυ εβαλες και κανελα?
 

andy.k

Active member
Και κακάο κ κανέλα...και ζελατινα από πάνω ή σκουφάκι για κανένα 2ωρο...πας να τα λύσεις μετά και είναι οι τρίχες σα Πρόκες...δυνατό το ματζουνι...κάνει δουλειά πιστεύω...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
τοσο καιρο και εγω εβαζα σκετο δαφναιλεο αλλα τωρα το ενισχυσα με αυτα.να ριξω και λιγο λιπασμα?μπας και καταφερουμε την συνταγη του βεγγου.
εσυ εβαλες και κανελα?

Κανονίστε.....

 

aeratos28

Just aeratos
και εμενα μου φενεται πολυ πιο ρισκο...απορω πως ο aeratos το χειροκροτει κιολας.

πολυ πιο ρίσκο θεωρείται αυτό???ρε παιδιά είστε καλά?? θεωρείται δηλαδή λιγότερο ρίσκο εσείς να πηγαινε ο piros και να βάλει τη μισή δοτρια του στην α ζώνη με την μια??δηλαδη να ρίξει κατευθείαν 3000 περίπου grafts μαζεμένα είναι λιγότερο ρίσκο??τι να πω!εγώ είμαι υπέρ των μικρών επεμβάσεων κάθε φορά..με λίγα λόγια αν πάει κάποιος και βάλει 1000-1200 grafts το ανώτερο και δεν πάει καλά,έχει δυνατότητα να φτιάξει την οποια ζημιά..αν τα βάλεις όλα όμως με την μια και κάτσει στραβη, κλαις..έχουμε δει πολλά!είναι πιο εύκολο σίγουρα και για τον ασθενή και για τον γιατρό τα μικρά session,έχει πολλά υπέρ που τα έχουμε ξαναπει..γι αυτό τα χειροκροταω ρε john
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
ναι αερατος αλλα πρεπει να γινεται τμηματικα και οχι διασπαρτα..
ασε να τσακωνονται στο τελος θα τα φτιαξουν οι δυο τους αχχαχαχααχχα
 

aeratos28

Just aeratos
αυτό να πω την αλήθεια δεν το πιστεύω αλλά ούτε το απορριπτω..έχουμε παραδείγματα αρκετά και το καλύτερο από όλα που πιστεύω εγώ κάποιος το ανέφερε πριν ειναι του τροφεα.! το έχω ξανά πει τι πιστεύω john..αυτό που κάνει ο piros για εμένα πάντα,είναι πολύ σωστό..δεν ζοριζει καταστάσεις..εγώ θα επελεγα πάντως 3χ1000 τις επεμβάσεις για αυτό που θέλει ο piros..όχι 2χ1500..αλλά είναι τελείως προσωπική άποψη,που δεν θα την αλλάξω ποτέ και δεν πάω να την επιβαλω και σε κανέναν..απλά την λέω.!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
τα ειδα ολα ξερω οκ...anty το μαλλι βουρτσα τελικα με κακαο και κανελα μετα το ξεπλυμα και εδωσε και ογκο.μαρεσε
 

aeratos28

Just aeratos
Πιρος καλη επιτυχια να εχεις φιλε...

Παιδιά το έχω ξαναρωτησει, δεν έλαβα ξεκάθαρη απάντηση...μπορεί ο γιατρός εύκολα μετά από ένα χρόνο να βάλει μοσχεύματα ανάμεσα στα μεταμοσχευμενα της πρώτης μμ χωρίς να προκαλέσει ζημιά...??? Δλδ αν είναι έτσι τότε ποιος ο λόγος να πας σε ένα πολύ μάστορα γιατρό που πάει απευθείας για 55-60gts/cm2? Για να μη περιμένεις 1 χρονακι? Ούτως ή άλλως αν θες 4500-5000gts θα πας σε 2 μμ...γτ να πας να τα σκασεις δλδ στο lorenzo για να πιάσεις 50-55, όπως έκανε ο cvial, και να μη πάμε όλοι στην dhi ή στο Β και να κάνουμε όλο το κεφάλι (όχι πρώτα εμπρός κ μετά πίσω) με 30gts/cm2 και να πάμε πάλι σε ένα χρόνο να βάλουμε ενδιάμεσα αλλά τόσα με το 1/3 του ποσού? Είμαστε βέβαιοι πως αυτή ή πύκνωση μεταξύ των μμ μαλλιων- που έχουν και ποικίλη φορα- πετυχαίνει 100%? Πολύ ευκολακι το ακούω κ δε ξέρω κατά ποσό είναι...

andy.k όσο γι αυτό που λες υπάρχουν και εδώ στο φόρουμ παιδιά που το έχουν κάνει αυτο και το έκαναν εδώ..πιστεύω καλά πήγε..κοιτά τα νήματα του raphael2012 και του dim74..μια χαρά τους βλέπω εγώ παντως
 

andy.k

Active member
andy.k όσο γι αυτό που λες υπάρχουν και εδώ στο φόρουμ παιδιά που το έχουν κάνει αυτο και το έκαναν εδώ..πιστεύω καλά πήγε..κοιτά τα νήματα του raphael2012 και του dim74..μια χαρά τους βλέπω εγώ παντως

Thanks φιλέ, ως στιγμής είδα μόνο τη μμ του robot που μου είπε ο ποσειδωνας. Οκ καθαρη περιπτωση πυκνωσης-πιο καθαρη δε γινεται- και πολύ καλό
αποτελεσμα, όμως...Γεωργίου, ο οποίος ούτως ή άλλως δουλεύει οπές και πολύ δυνατές πυκνότητες από την πρώτη κιόλας συνέδρια...θα δω τα νήματα που ανέφερε, ιδίως αν έγιναν εδώ Ελλάδα(προφανώς dhi)...πάντως έχω κ εγώ ακριβώς την ίδια προσέγγιση σε ότι αφορά τις μμ...δλδ μικρά( οκ ίσως μεγαλύτερα από 1200 αλλά το πολύ έως 2000gts) sessions και μετά ανά περιόδους διόρθωση όπου και οταν απαιτειται...έτσι πιθανόν να μην γίνεσαι τουμπανο εξ αρχής, όμως είσαι σταθερά "ελαφρα αραιος" (επ ουδενί καραφλας), και δε
κινδυνεύεις να βρεθείς προ
εκπληξεως, από τα 40 σου
έχοντας τερματίσει τη δοτρια
σου για να γίνεις σούπερ
μαλλιας...είμαι 39. Θα
μπορούσα να πάω να βάλω κ
εγώ 4000-4500gts και να ψάχνουμε να βρούμε δέρμα
μετά...αλλά πιο το νόημα αν
πεσουν τα μαμα κ μου γίνει
σε 5 χρόνια το κεφαλι σα
μπαλωμενος κεφτες? Και αντε
να ψάχνω εγώ μετά δοτρια,
ωστε να πετύχω στα νέα
μπαλώματα ίδια πυκνοτητα με
αυτή που είχα κάνει στα
πρώτα...καλύτερα να σχεδιάζει κανεις τις μμ σα να
εχει προδιάθεση για nw5-6
και να αποζητα πιο
συντηριτικό και λιγότερο
εντυπωσιακό αποτέλεσμα,
παρά να σχεδιάζει σα να έχει προδιάθεση για nw3-4 και να γίνει τελικά 5-6αρης ,και να μη τoν σώζει ούτε ή gillete
μετά...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σωστή άποψη Andy, με λίγες παρατηρήσεις από μέρους μου. Κατ' αρχήν ξεκινάς από την δότρια και την ηλικία. Αν είσαι 39 σημαίνει ότι λίγο έως πολύ έχεις δείξει προς τα που πας. Μετά το τι μπορεί να δώσει η δότρια σου (και εννοώ και τα πλάγια), τι πυκνότητα έχει (πολύ σημαντικό) αλλά κάνοντας σοβαρή ανάλυση. Άλλο να έχεις 8000, άλλο να έχεις 5000. Το πιό βασικό για μένα είναι η οριοθέτηση μιας σωστής hairline (και μιλάω για την θέση της μπροστά και πλάγια) η οποία πρέπει να φυτευτεί με καλή πυκνότητα και η οποία (κατά την προσωπική μου άπόψη) δεν μπορεί να είναι λιγότερο από 40-45graft/cm2 (αν πας συντηρητικά). Μια τέτοια hairline δεν θα σου "κοστίσει" πάνω από 45χ35cm2 ~ 1600graft μαζί με το forelock θα φτάσεις 2500. Σχεδιασμοί hairline προς τα πίσω για οικονομία είναι "χοντρό" λάθος γιατί επιτείνει το πρόβλημα αντί να το λύσει. Από εκεί και πέρα ανάλογα με το τι έχεις κάνεις διαχείρηση προς τα πίσω. Όπου και να καταλήξεις (σε ΝW), ακόμα και αν βάλεις πολύ αραιά τα graft πιό πίσω (αν δεν έχεις περιθώριο) το αποτελεσμά σου θα φαίνεται πολύ καλύτερο από οποιουδήποτε άλλου είδους διαχείρηση.

Εν κατακλείδι για μένα το πρώτο 2500ρι πρέπει να γίνει με καλές πυκνότητες, είτε σε 1 είτε σε 2 περάσματα (προτιμώ σε 1) για να βάλεις τα θεμέλια. Μετά όλες οι επιλογές είναι ανοιχτές. Εγώ προσωπικά το πρώτο 2500 θα το πλήρωνα σε πολύ καλό γιατρό για να πετύχω τέτοιο σχεδιασμό - πυκνότητα.

Και να πω και κάτι για αυτή την προσέγγιση ανά 1000. Πιθανώς σε παλιότερες εποχές να ήταν μια σωστή λύση. Μην ξεχνάμε όμως ότι κάθε 1000αρι είναι περίπου 8-12 μήνες πριν πας στο επόμενο, δηλαδή για να βάλεις 3000 θα περάσουν 3-4 χρόνια με ταλαιπωρία, δεσμεύσεις, αποχή από ήλιο, για να μην μιλήσω για επιβαρύνσεις λήπτριας σε κάθε νέα επέμβαση. Αν δεν υπήρχε δοκιμασμένη ενναλακτική θα το καταλάβαινα, θα ήταν αναγκαστικό. Σήμερα όμως τα 2000-3000 graft per session (σε 1 ή 2 μέρες) είναι commodity & safe, υπάρχει πολύ καλύτερη εμπειρία στην FUE και περισσότερες επιλογές γιατρών, νομίζω είναι η πιό ενδεδειγμένη λύση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

andy.k

Active member
Για τα 1000ρια θα συμφώνησω απόλυτα, ειναι πολυ ψυχοφθορα , μεγαλη ταλαιπωρια, δε μιλάω για τόσο μικρά sessions...πιθανώς με τόσο μικρά
sessions να μη δεις καν διαφορα
και να απογοητεύτεις...οπότε δε ξέρω κατά ποσό θα μπορούσε
κάποιος να μείνει πιστός σε ένα
τέτοιο
πλάνο...δε πας για επόμενη μμ αν δε νιωσεις ότι ή προηγούμενη
σε έκανε καλυτερο...εγώ θεωρώ
ότι ή χρυσή τομή είναι τα
2000αρα sessions...και
αποτέλεσμα βλέπεις(εστω κ
μετριο, αισθητο ομως) αν όλα
πάνε καλά...και φυτρωση δε
ρισκάρεις αν αυτά τα 2000
κατανεμηθούν σε
μεγάλο ευρος με πυκνότητες έως
30-40...Και φυσικά -θεωρητικά
παντα- μπορεί να πετύχει κάτι
τετοιο και ένας λιγότερο
ακριβός-ικανος γιατρός και να
ανταπεξέλθεις οικονομικα, αν
τιθεται οικονομικο
ζητημα...Το τι sessions θα επιλεξει καποιος βέβαια
είναι εξαρτώμενο από το τι
μπορεί να δώσει ή δοτρια,
την ηλικία που επιλέγει να μπει στο χορό και φυσικά το nw που
είναι τη στιγμή που μπαίνει στο
χορο...είναι τραγικό για εμένα
πχ , nw1-2 25ρηδες να ρίχνουν
4500gts για να τουμπανιασουν,
όπως είναι και τραγικό, nw5-6
45-50ρηδες να βάζουν 1000 στην
πρώτη μμ για να πάνε
συντηρητικά...
Νομίζω τη δοτρια πρέπει να τη μοιράσουμε σε 2-3 sessions ανάλογα με την ηλικία που ξεκινάμε τις μμ, με το πρωτο session λιγο μεγαλυτερο απο τα επομενα...και να αφήνουμε και κανένα 1000ρικο καβαντζα για
τα...βαθια γεράματα...
Κι εγώ αυτό ζήτησα...με εκτίμηση δοτριας γύρω στις 7000gts να πάω 2500 την πρώτη και μετά αν, οπότε και οπου χρειαστεί να βαζω 2000αρα...αλλά με κράτησαν στα 2000 gts, τα οποία είμαι 100% βέβαιος ότι είναι λίγα, αλλά τέλος πάντων...τουλαχιστον μπήκαν εκεί που ήθελα...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
αλλά με κράτησαν στα 2000 gts, τα οποία είμαι 100% βέβαιος ότι είναι λίγα, αλλά τέλος πάντων

Μην ζητάς ποτέ από μια κλινική να κάνει κάτι που δεν μπορεί ή δεν θέλει, θα σου βγει σε κακό. Τα 2500 θα είχαν νόημα σε σένα αν σου ανέβαζαν την πυκνότητα κατά 10-15graft μπροστά. Για να μην το κάνουν έχουν λόγους ;)
 

dimitris50423

Well-Known Member
μπραβο andy.. τα εγραψες πολυ σωστα φιλε..
το θεμα ειναι να μην χανονται μοσχευματα και να εχεις πολυ μεγαλα ποσοστα φυτρωσης. αν γινεται αυτο σε καποιον που ξεκιναει το χορο των μεταμοσχευσεων εχει πολλες πιθανοτητες για ενα καλο αποτελεσμα και θα του μεινουν και στη δοτρια μοσχευματα για μελλοντικες μμ.

andy δεν νομιζω οτι ειναι λιγα τα 2000 για τη δικη σου περιπτωση.. αν φυτρωσει μεγαλο ποσοστο αυτων που εβαλες θα παει καλα..
 

andy.k

Active member
Πιστευω οτι περαν της καλυτερης πυκνοτητας μπροστα, που πιθανως να μην ηταν ευκολο η να ηταν unsafe να επιδιωχθει, στη δικη μου περιπτωση θα ειχε
νοημα να μπουν και ακομα
400-500 gts στη γ ζωνη
και στην κορυφη...απο τις φωτο της μμ φαινεται πως εκει δεν εχουν μπει πολλα μοσχευματα εκει παρολο που ειχα κ εκει θεμα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

andy.k

Active member
andy δεν νομιζω οτι ειναι λιγα τα 2000 για τη δικη σου περιπτωση.. αν φυτρωσει μεγαλο ποσοστο αυτων που εβαλες θα παει καλα..

Μήτσο απαντησα και παραπάνω...ακόμα και όλα να φυτρώσουν πιθανώς να αποκατασταθεί κάπως το
πρόβλημα εμπρός, αλλά στη γ
ζώνη κ πισω το θεωρώ
απίθανο να έχω σοβαρό
αποτέλεσμα...εκτός κ αν
Φυτρωσουν παραπάνω απ
όσα μπήκαν ,που προφανώς δε γίνεται, ή αν με σώσει ο μεγάλος λόγος τριχών/gt (αν ισχύει αυτό το -εξωφρενικο- νούμερο που μου είπαν). Ωστόσο ακόμα και ο λόγος αυτός να ισχύει...έχω ίσια τρίχα, καστανή κ σχετικά λεπτή...οπότε μάλλον χλωμό πρύμα το αποτέλεσμα...πλώρα θα δούμε...
 
Μπλουζα