Piros75, fue, γκαρτσονίκα, 1419 grafts, 3/2/16

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Dim10

Active Member
Αναλογα για τι πας , τι μελλοντικη δοτρια θες να αφησεις, και ποσο συνειδητοποιημενος εισαι
 

koumparos

Well-Known Member
Ο cvial εχει δικιο.Αν συνεχισουν την ιδια πολιτικη με τις τιμες και τα μικρα session χωρις καλες πυκνοτητες και hairline κουκουρουκου θα εχουν τεραστιο προβλημα μελοντικα.Καλο το οτι προσεχουν τη δοτρια αλλα χωρις πυκνοτητες δεν θα ακουμπαει κανενας τα χρηματα του.
Ο βεκρης αν βελτιωσει τις δοτριες θα τους κλεισει ολλους εδω.Στο facebook ανεβαζει συνεχως πολυ καλα αποτελεσματα απο πυκνοτητες και με τις τιμες χωμα που εχει θα τους αφανισει ολλους εδω.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Εμενα για τη d*i τωρα που εχω δει τη δουλεια της απο της παρουσιασεις δεν με ψηνει εκτος της πυκνοτητας και τα προβληματα με τις hairline το οτι κανει μικρες συνεδριες με μεσο ορο 1400-1500 μοσχευματα οποτε σε αρκετες περιπτωσεις ειναι πολυ λιγα τα μοσχευματα και θες 2 συνεδριες.
Ο β*κρης για αυτο εχει πολλους πελατες απο εξωτερικο. Αν θεωρουμε εμεις χαμηλες τις τιμες σε σχεση με τον ανταγωνισμο παντα σκεψου πως τις βλεπουν οι ξενοι που ερχονται Ελλαδα για μεταμοσχευση. Και αν παιρνουν και καλα αποτελεσματα σκεψου τι γινεται μετα.
Ειναι καλο να υπαρχει ανταγωνισμος ωστε να υπαρχει και βελτιωση απο ολες τις πλευρες.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το πρόβλημα της DHI είναι ότι συνεχίζει την πολιτική "ο γιατρός τα κάνει όλα". Η εξαγωγή έπρεπε να γίνεται από έμπειρο βοηθητικό προσωπικό. Η manual διαδικασία κουράζει και όταν είσαι γιατρός (άρα έχεις επιλογές εργασιακής απασχόλησης) προωθείς τα μικρά session. Τα μικρά session αυτόματα οδηγούν και σε μικρές πυκνότητες.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

athenian

Well-Known Member
Γιατί δλδ είναι απαραίτητα φταίει αυτό; Αν δλδ κάποιος θεωρητικά βάλει 1000 grafts σε 10 τ.ε. (λέμε τώρα) θα έχει άριστο αποτέλεσμα. Άρα δεν φταίνε οι μικρές συνεδρίες.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μα απάντησες ήδη, ποιος κάνει μμ για να καλύψει 10cm2? Η μικρότερη μμ είναι από 40-50cm2 και πάνω. Η σωστή μμ θέλει 2000+g και άνω εκτός από πολύ ειδικές περιπτώσεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

athenian

Well-Known Member
Εγώ θα πήγαινα για μια μμ της τάξεως των 12 εως 14τ.ε. και πολύ αμφιβάλω αν θα μπορούσαν να μου τοποθετήσουν 1000 grafts.
 

aeratos28

Just aeratos
Ρε συ athenian αυτό που λες ,σημαίνει 75-80 grafts ανά τετραγωνικό..έχεις δει πολλούς ακόμα και στο εξωτερικό ,που σε μία επέμβαση να βάζουν τόσα grafts και να έχει και επιτυχία 100% γιατί το να σου βάλουν τα grafts γίνεται.το θέμα όμως είναι πόσα θα φυτρώσουν..anyway γενικά συμφωνω απόλυτα με τα λεγόμενα.οι πυκνότητες είναι χαμηλές..έπρεπε να δουλεύουν απροβληματιστα,τουλαχιστον 50grafts hairline σε μία συνέδρια..τώρα δημητρη αυτό με τα 1500 grafts που λες ,είναι όπως έχουμε πει ανάλογα το κεφάλι..σε άλλον μπορεί να βγουν και περισσότερα ,σε άλλον λιγότερα..ξεχνάς μία σημαντική διαφορά..με την manual fue σχεδόν όλοι οι γιατροί εκεί παίζουν ανά συνεδρια.τα 2500grafts+ βγαίνουν σε 2 συνεδρίες.όχι σε 1..η motorised λόγο εργαλείου τα βγάζει σε 1 μέρα και όχι πάντα..εσύ 2300,ο p70 2000grafts κτλ..επίσης το ότι χρειάζεται και άλλη συνέδρια το βλέπω άκρως φυσιολογικό..
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μπορούν όμως να βγουν (τα 2500-3000) σε 2 συνεχόμενες μέρες χωρίς θέμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

dimitris50423

Well-Known Member
Μεσο ορο ειπα αερατε για τα μοσχευματα.
Athenian αν εχεις να καλυψεις μονο 12-14 τ.εκ η δουλεια που εχεις να κανεις απαιτει λεπτομερεια και φυσικοτητα στο αποτελεσμα αν ειναι για hairline.

Και δεν του βγηκε και φθηνα του pirou 2500ε για 1419 gr.
Θα προτιμουσα αν ημουν στη θεση του pirou να εκανα 2η συνεχομενη μερα κ να εβαζα συνολο οσα μοσχευματα χρειαζομουν.
Ισως αν εκαναν την εξαγωγη οπως ειπε ο cvial να εβγαιναν παραπανω μοσχευματα και ο γιατρος να εκανε την τοποθετηση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Cvial αυτό λέω και εγώ.αν συνεχίσεις την επόμενη μέρα μπορούν να βγουν ναι..οπως του Κωστα.σχεδόν 3000grafts ..τώρα δημητρη,ναι,δεν του βγήκε φθηνά.είναι αυτό που λέγαμε πριν.ο βαγγελης με 2500€ έβαλε 1940 grafts τη 2η φορά.και την 1η με 2500€ 1750grafts αν δεν κάνω λάθος..εύκολη εξαγωγή.αν το συγκρινεις δηλαδή με τον p70 που έβγαλε 2021 motorised και έδωσε και 500€ παραπάνω και έβγαλε μόνο 80 grafts περισσότερα ,πανάκριβα πλήρωσε ο p70.
 

athenian

Well-Known Member
Το θέμα είναι γιατί στην dhi παίζουν με 30-40 μοσχευματα ανά τετραγωνικό κι όχι 60. Μιλάμε πάντα για περιπτώσεις που μπορούν να μπουν τα 60, κυρίως σε γυμνές περιοχές γιατί σε σημεία που υπάρχουν θύλακες δεν μπορεί ούτε ο καλύτερος γιατρός να βάλει τόσα.
 

aeratos28

Just aeratos
Σε αυτό athenian έχεις δίκιο..εννοείται ότι ειναι εύλογο το ερώτημα σου και εγώ δεν το καταλαβαίνω αυτό..θεωρώ αστεία την δικαιολογία που δίνουν ..
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Είναι απλό το θέμα. Όταν ο γιατρός κάνει ο ίδιος την manual εξαγωγή (ψυχοφθόρα διαδικασία) και την εισαγωγή, σε μια μέρα θα βγάλει και θα τοποθετήσει περίπου 1500graft δουλεύοντας 10-12 ώρες. Είναι ανθρωπίνως αδύνατο να συνεχίσει και την επόμενη μέρα/μέρες με τον ίδιο ρυθμό. Άρα θα επιδιώξει να περιορίσει τα session σε 1 μέρα και να ξεκουραστεί την επόμενη. Όταν λοιπόν έχεις σαν ταβάνι τα 1500g και θες να καλύψεις μια έκταση 50+cm2 (το σύνολο σχεδόν των περιπτώσεων) τότε αναγκαστικά θα ρίξεις την πυκνότητα.
 

piros75

Well-Known Member
Πάντως εγώ έχω μείνει ικανοποιημένος από την επιλογή μου και την στρατηγική μου. Έτσι λοιπόν και τη δεύτερη στην DHI θα την κάνω. Θα βάλω περί τα 800 μπροστά και ότι περισσέψει πίσω.
 

Nikgeor

New Member
Το πρόβλημα της DHI είναι ότι συνεχίζει την πολιτική "ο γιατρός τα κάνει όλα". Η εξαγωγή έπρεπε να γίνεται από έμπειρο βοηθητικό προσωπικό.

Μπορει. Αλλα εγω προσωπικα δε θα εμπιστευομουν κανεναν αισθητικο απο κανενα ιεκ να μου τρυπαει/γεμιζει πληγες το κεφαλι. Καποια στιγμη να χτυπησει το τηλεφωνο του γιατρου δηλαδη και να μεινεις μονο με εναν δοκιμο.. Το εμπιστευεσαι?

Νομιζω επισης ειναι και νομικο το θεμα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
δε θα εμπιστευομουν κανεναν αισθητικο απο κανενα ιεκ

Μην γενικεύεις. Υπάρχουν και νοσηλευτές οι οποίοι προέρχονται από πανεπιστήμιο και οι ιατρικές γνώσεις τους είναι υπεραρκετές για την εξαγωγή μοσχευμάτων (με την κατάλληλη εκπαίδευση και επίβλεψη). Προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν έναν άπειρο γιατρό ο οποίος θα θεωρούσε ότι η εξαγωγή μοσχευμάτων (λόγω της ρουτίνας και της μικρής προστιθέμενης αξίας στην επαγγελματική του εξέλιξη) είναι πάρεργο και δεν θα το έκανε με όρεξη και μεράκι. Εξάλλου η παγκόσμια πρακτική έχει δείξει ότι το έμπειρο βοηθητικό προσωπικό (νοσηλευτές, κλπ) σε κρίσιμές φάσεις της μμ (π.χ εξαγωγή) έχει σαφώς καλύτερη απόδοση από τους αντίστοιχους γιατρούς.

Έχεις δίκιο σε περιπτώσεις που η κλινική δεν έχει αυστηρά ιατρικά πρωτόκολλα και management. Εκεί υπάρχει θέμα και δεν περιορίζεται μόνο στο προσωπικό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Tsek

Well-Known Member
Μπορει. Αλλα εγω προσωπικα δε θα εμπιστευομουν κανεναν αισθητικο απο κανενα ιεκ να μου τρυπαει/γεμιζει πληγες το κεφαλι. Καποια στιγμη να χτυπησει το τηλεφωνο του γιατρου δηλαδη και να μεινεις μονο με εναν δοκιμο.. Το εμπιστευεσαι?

Νομιζω επισης ειναι και νομικο το θεμα.
Σεβαστό, αλλά το ίδιο διάβασα απο κάποιον σε σελίδα στο facebook, ότι δεν εμπιστεύεται να τον τρυπήσει μη γιατρός και βλέπω το προφίλ του γεμάτος τατουάζ παντού. Λογικά θα πήγε στο χάρβαρντ να του τα κάνουν.
 

aeratos28

Just aeratos
Θεωρεις ιατρική πράξη το τατουάζ? Είναι συγκρίσιμα αυτά τα 2?δεν λέω ότι χρειάζεται να είσαι ο τοπ χειρουργός για να κάνεις μία μεταμόσχευση μαλλιων,αλλά αν έχεις δει οι top γιατροί,κάνουν μόνοι τους την εξαγωγή και την εισαγωγή όταν γίνεται με pen ,αλλιώς κάνουν τις οπές αυτοί και μετά οι βοηθοί απλά την τοποθέτηση..έχεις δει να αφήνει κανείς από αυτούς τους βοηθούς τους να κάνουν τα πάντα??όχι.κάποιος λόγος υπάρχει μάλλον..
 
Μπλουζα