Piros75, fue, γκαρτσονίκα, 1419 grafts, 3/2/16

kyriakh

μανουλα
Αγαπητοί συμφορουμίτες,

Όλα πήγαν καλά και οι φόβοι μου αποδείχτηκαν αβάσιμοι, αφού δεν πόνεσα καθόλου και γενικότερα τόσο η διαδικασία, όσο και το περιβάλλον ήταν θα έλεγα ευχάριστα. Τελικά βγάλαμε 1419 μοσχεύματα που αντιστοιχούν σε 2921 τρίχες με λόγο 2,05. Η πυκνότητα κατά μέσο όρο στα 30 μοσχ/εκ2 εκεί δηλαδή που την ήθελα για να αυξήσω το ποσοστό φύτρωσης. Ξέρω ότι με αυτόν τον αριθμό θα αναγκαστώ να επανέλθω για 2η μεταμόσχευση. Αυτό έχω άλλωστε σαν πλάνο, να επανέλθω μετά από 1 χρόνο για να αυξήσω την πυκνότητα σε συνολικά 50-55 μοσχ/εκ2 και να βάλω και πίσω εφόσον δω τι θα μου προσφέρει η μινοξ.

Χρησιμοποιήθηκαν punches 0,75-0,9 χλσ και για τα τετράτριχα και πάνω βάλανε και 1χλς.

Τελικά πλήρωσα 2.500 ευρώ. Η όλη διαδικασία διήρκησε 7 ώρες με ένα διάλλειμα για φαγητό μεταξύ εξαγωγής και τοποθέτησης.

Για την ώρα νοιώθω αρκετά κουρασμένος, ωστόσο, αναρτώ τις πρώτες φωτογραφίες που δείχνουν δότρια, λήπτρια, κατανομή μοσχευμάτων τριχών και λόγο, φωτογραφία μου πριν το κούρεμα και πριν την τοποθέτηση, καθώς και μία που δείχνει πυκνότητα /εκ2.

Θα επανέλθω σύντομα με περισσότερες φωτογραφίες μιας και αύριο που θα πάω για λούσιμο, θα πάρω και αυτές που μου τράβηξαν με τη δικιά τους μηχανή στην DHI και θα προσπαθώ να κρατάω το νήμα ενήμερο.

Για ακόμα μία φορά ευχαριστώ όσους με στήριξαν από το φόρουμ.

[Update: Οι συζητήσεις γίνονται εδώ]

Προβολή συνημμένου 10240 Προβολή συνημμένου 10236 Προβολή συνημμένου 10237 Προβολή συνημμένου 10239 Προβολή συνημμένου 10235 Προβολή συνημμένου 10238
Μπράβο σου
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

piros75

Well-Known Member
14 μήνες και σύμφωνα με την γνώμη του Παπανικολάου που με είδε, μπορώ να μπω άφοβα πλέον τον άλλον μήνα για τη δεύτερη. Το ερώτημα είναι, να την κάνω αρχές καλοκαιριού (αφού θα είναι πλέον μέσα Μαϊου) ή να περιμένω να πάει Φθινόπωρο κατά τα τέλη Οκτώβρη αρχές Νοέμβρη. Και το ερώτημα έχει να κάνει τόσο με τον παράγοντα ήλιο, όσο και με τον παράγοντα ζέστη. Τι λέτε;

Παραθέτω παρακάτω χθεσινές φωτογραφίες. Η πιο ενδιαφέρουσα είναι αυτή της δότριας (επιδέχονται ζουμ) αφού τα ξύρισα και άρα μπορεί κάποιος να διακρίνει αν υπάρχουν σημάδια ή όχι από την μμ. Επίσης οι πριν και μετά αφορούν την μέρα της μμ και χθες.

before after left.jpg
before after right.jpg
2.jpg
 

Συνημμένα

  • 20170405_164653.jpg
    20170405_164653.jpg
    2.6 MB · Προβολές: 380
  • 20170405_164658.jpg
    20170405_164658.jpg
    2.6 MB · Προβολές: 437

tasos33

Well-Known Member
στην θεση σου θα πηγαινα οκτωβριο, το καλοκαιρι θα ειναι ταλαιπωρια, ζεστη, καπελο, δεν θα εχει θαλασσα, ιδρωτας κτλ.

aαν μπορεις βαλε καμια πανοραμικη και καμια με μαλλι σηκωμενο να δουμε τι πυκνοτητα επιασες γιατι το χτενισμα αυτο δινει μαλλον πολυ καλο illusion
 
Τελευταία επεξεργασία:

Adriano

Well-Known Member
Καλό αποτέλεσμα. Χάλια κούρεμα. Πήγαινε κάπου να σου αναδείξουν το αποτέλεσμα με ένα ωραίο κούρεμα. Κρίμα είναι. Τόσα λεφτά έδωσες.
 

koumparos

Well-Known Member
Αψογη διαχειριση δοτριας!!!!Θελουμε ποιο ρεαλιστικες φωτο.Με αυτες καποιος θα νομιζει οτι δεν ειχες ποτε αα.
 

piros75

Well-Known Member
και μια σκυφτός με ανάκατα τα μαλλιά για να φαίνεται καλύτερα τι και πως. Αν τα τραβήξω πίσω, πάλι δεν θα έχεις το χειρότερο γιατί λόγω του ότι είναι μακρυά η τρίχα πάλι θα καλύπτει τα κενά. Άρα σε εμένα με αυτήν την φωτο που ανέβασα βλέπεις το χειρότερο που μπορείς να δεις...

Υπάρχουν κάποια κενά, αλίμονο αν δεν υπήρχαν με τόσα λίγα μοσχεύματα που έβαλα. Με τη δεύτερη ελπίζω να καλύψω κορυφή και όποια κενά υπάρχουν μπροστά. Θα πάω κυρίως για ενίσχυση της hairline και λίγο κροτάφους (καμιά 800αριά) και περίπου 1000 πίσω κορυφή.
 

Συνημμένα

  • 20170405_121521.jpg
    20170405_121521.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 496

aeratos28

Just aeratos
Δίκιο έχουν τα παιδιά ,καλύτερα αστο τώρα και πήγαινε από σεπτεμβρη και μετά ώστε να είσαι ανετος τώρα που έρχεται καλοκαίρι..τώρα για τις φωτό σου νομίζω δεν βοηθάνε και πολύ.οι 2 είναι ελαφρώς πλαϊνές και με το χτένισμα αυτό που έχεις καλύπτεις εντελώς τη hairline.ειδικά τη δεξιά σου μεριά..βρεξε λιγο τα μαλλια,χτενισε τα προς τα πισω ελαφρως και βγαλε μια φωτο en face.και μια πανοραμικη.!η αριστερή μεριά τωρα,φαίνεται ότι είναι αραιή ,επίσης είναι και στενή,τριγωνιζει αρκετά θα έλεγα..οπότε χρειάζεται να γίνει πιο οβάλ εκεί..άρα χρειάζεται περισσότερα grafts από αυτά που λες ότι χρειάζεσαι..γνώμη μου είναι πως θες γύρω στα 1200grafts μπροστά ώστε να γίνει και διόρθωση σε εκείνο το σημείο και πίσω crown με 700-800 το πολύ θα είσαι πολύ καλά..καλή συνέχεια να έχεις .!όσο για τη δοτρια συμφωνω,είναι σχεδόν απείραχτη.!
 

koumparos

Well-Known Member
Βουρ για πυκνωση.Δωσε βαρυτητα μπροστα διοτι πλεον εχεις μια καλη βαση μπροστα και εισαι κοντα σε δυνατο αποτελεσμα.Μην τσιγκουνευτεις τα μοσχευματα και δωσε μικροτερη σημασια για το κραουν.Και λιγο καραφλιτσα πισω δεν εγινε και κατι.Το μπροστα μας καιει που βλεπουμε καθε πρωι στο ρημαδο καθρεπτη.
 

aeratos28

Just aeratos
Βουρ για πύκνωση μπροστά ναι,μικρότερη σημασία στο πίσω όμως όχι..το να γίνει βούρτσα μπροστά θα τονίσει ακόμα περισσότερο το άνοιγμα στο crown του ..εξίσου σημαντικά είναι όλα και το μπροστά και το πίσω..
 

tasos33

Well-Known Member
Καλά είναι να πας για τον μέγιστο αριθμο μοσχευμάτων αφήνωντας και απόθεμα για το μέλλον εννοειται,ξέρει τι εχεις διαθέσιμο?
 

koumparos

Well-Known Member
Ενοειται οτι θα ριξει και πισω αλλα απο τη στιγμη που παει με περιορισμενο αριθμο μοσχευματων και δεν παει με την λογικη να το μηδενισω το προβλημα ας ριξει τα περισσότερα μπροστα και λιγοτερα πισω.Δεν ειπα να μην ριξει καθολου πισω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Με τα grafts που λέει φιλε koumpare ότι θέλει να βάλει πίσω στο crown το μηδενίζει κανονικότητα το crown..το κλείνει εντελώς..δεν είναι πουθενά κενός πίσω,απλά αραιός ειναι..έτσι και βάλει 1000 πίσω που λέει θα φύγει κάθε αραίωση..όμως αν επιμένει για 1000 πίσω,τότε πρέπει να ξεχάσει εντελώς τα 800 που λέει για μπροστά..θα χρειαστεί 100% τουλάχιστον 1200grafts ώστε να είναι ομοιόμορφο το αποτέλεσμα και μπροστά αλλά και πίσω..φυσικά και να διορθώσει το σημείο στον αριστερό του κρόταφο(δεξιό όπως βλέπουμε εμείς) γιατί είναι και αραιός αλλά και τριγωνικός όπως είπα νωρίτερα.
 

koumparos

Well-Known Member
Δεν θα φτασουν φιλε αερατε τα 1000 για πισω για να το μηδενισει.Απλα θα παρει μια αξιοπρεπη καλυψη που θα δενει ομοιομορφα συνολικα με βαση την συνολικη πυκνοτητα μπρος και πισω.
Το crown ειναι αδηφαγο και για να κλεισει εντελως με πολυ καλη πυκνοτητα θελει τεραστιο αριθμο μοσχευματων.
 

tasos33

Well-Known Member
σχετικα ειναι ολα κουμπαρε,
εμεις με το ματι δε μπορουμε να προδικασουμε αποτελεσμα ουτε να συγκρινουμε με αυτο που ανεβασες, το οποιο το εχω δει και ειναι αψογο..

πχ δε ξερουμε ποσα τ. εκ εχει για καλυψει ο piros, ποιο το παχος τριχας κτλ,
αν βαλεις 1000 με λογο 2,4 εχεις 2400 τριχες
αν βαλεις 1500 με λογο 1,8 εχεις 2700 τριχες

αν συνυπολογισουμε και παχος και τ. εκ καλυψης αστο να παει....

το να καθομαστε με το ματι σαν τις νοσοκομες του βεκρη να υπολογιζουμε το αποτελεσμα χωρις στοιχεια ειναι τουλαχιστον ατοπο

Δεν θα φτασουν φιλε αερατε τα 1000 για πισω για να το μηδενισει.Απλα θα παρει μια αξιοπρεπη καλυψη που θα δενει ομοιομορφα συνολικα με βαση την συνολικη πυκνοτητα μπρος και πισω.
Το crown ειναι αδηφαγο και για να κλεισει εντελως με πολυ καλη πυκνοτητα θελει τεραστιο αριθμο μοσχευματων.
 

koumparos

Well-Known Member
Ναι σχετικα ειναι ολλα αλλα το να περιμενει καποιος με 1000 μοσχευματα να μηδενισει το προβλημα μαλον θα απογοητευτει οικτρα εκτος εαν βαλει 1000 τριτριχα.Μερικα βιντεακια να δει καποιος στο νετ θα καταλαβει πολυ καλα οτι το κραουν θελει πολυ ψωμι για να κλεισει και να δωσει πυκνοτητα.
 

aeratos28

Just aeratos
Ρε τασο και εσύ,πάνω κατω,ένα μέσο όρο λέμε των grafts που χρειάζεται κάποιος με τέτοια αραίωση σε αυτό το σημείο δεν πάμε με χειρουργική ακρίβεια..οσο για το βίντεο koumpare,σχετικά είναι όλα..δεν μου λέει τίποτα.!ένα crown βλέπω ελαφρώς σε χειρότερη κατάσταση ίσως και όχι όμως, από αυτό του danceworld ..στον danceworld χρησιμοποιήθηκαν 500grafts και μπορείς να δεις το αποτέλεσμα του και εδώ μπήκαν πάνω από 1500 ..μην μπαινεις σε αυτό το λάθος τρυπακι να βλέπεις ένα παράδειγμα από ένα βίντεο και το κάνεις σημαία..αν γράψεις στο google 1000 grafts crown θα βρεις πολά αποτελέσματα αρκετά καλά ακόμα και σε εντελώς άδειους εκεί πίσω..ο piros που είναι απλά αραιός με σωστη τοποθέτηση ,έξυπνη θα το κλείσει πιστευω..δες τον Κωστα που κέρδισε την επέμβαση με τα 2900 πως έφτιαξε με 900 grafts πίσω που είχε το διπλό πρόβλημα από τον piro..μην κολατε ξαναλεω με μία φωτό που βλέπετε καπου
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Εγω πλεον το μισο σχεδον crown μου το καλυψα με την μεθοδο του παππου,παω να κανω side by side για να κατσει και λιγο το τοππικ γιατι δε με βλεπω καλα.
 

koumparos

Well-Known Member
Ναι βρε συ αερατε απλα την γνωμη μας λεμε.Δεν δουλεύουμε και στο λορετζο να μπορουμε να κανουμε ακριβη εκτιμηση :D
 

nikosssss

Active Member
Στο εν λόγω βιντεάκι ο κύριος σαν πολλά μαλλάκια δεν είχε για μμ??? Απορώ με τόσα μοσχεύματα πως δεν είχε shockloss και ήταν ιδανικός για χειρουργείο
 

naruto

Well-Known Member
Στο εν λόγω βιντεάκι ο κύριος σαν πολλά μαλλάκια δεν είχε για μμ??? Απορώ με τόσα μοσχεύματα πως δεν είχε shockloss και ήταν ιδανικός για χειρουργείο
Οπως εχει ειπωθει ξανα
η φινα ειναι ο μονος τροπος να περιορισεις το schockloss σε μεταμοσχευση σε αραιωμενες περιοχες
 
Μπλουζα