Pierre, fue, 2853 grafts, 8/2017

Pierre

Member
Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι! Ελπίζω να είστε όλοι καλά!
Είμαι ένα από τα πιο παλιά μέλη του forum (μπαίνω ανά διαστήματα από το 2010) και πραγματικά νιώθω πολύ τυχερός που είμαι μέλος της κοινότητας αυτής! Όλο αυτό το διάστημα «ξεζούμιζα» στο διάβασμα πολλές κατηγορίες του forum, καταναλώνοντας full περιεχόμενο, ειδικά στην κατηγορία της μεταμόσχευσης!

Το περιεχόμενο του forum, με βοήθησε να πάρω σωστές αποφάσεις για την δική μου μεταμόσχευση και να αποφύγω τα μεγάλα «ρίσκα» που πολλά παιδιά έχουν επωμιστεί αδίκως όλα αυτά τα χρόνια. Και επειδή “Content is the King” (Bill Gates, 1996), αποφάσισα πως ήρθε και η δική μου στιγμή να «επιστρέψω» κάτι στο forum, με εμπειρίες και αποτελέσματα από την δική μου μεταμόσχευση. Σκοπός μου είναι να βοηθήσω ή εμπνεύσω με την σειρά μου κάποιο μέλος. Για να μην μακρηγορώ όμως, θα περάσω κατευθείαν στην περίπτωση μου...

ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ

Είμαι 32 ετών, με την τριχόπτωση μου να ξεκινάει μετά τον στρατό (23 ετών). Ποτέ δεν είχα ιδιαίτερα πυκνό μαλλί, αντιθέτως έχω πολύ λεπτή τρίχα και ταλαιπωρούμαι από σμηγματορροϊκή δερματίτιδα και υπερ-ευαίσθητο τριχωτό (στοιχεία που μάλλον κληρονόμησα από την θεραπεία που έκανα με ισοτρετινοϊνη για την ακμή). Εργάζομαι σε μεγάλη εταιρεία, με πολλές ευθύνες και ώρες δουλειάς και ο κακός τρόπος ζωής (άγχος, κακή διατροφή κλπ) σίγουρα επιδείνωσε το πρόβλημα. Κληρονομικότητα έχω από τον πατέρα μου (διάολε είμαστε ίδιοι), ο οποίος όμως έχει μαλλάκι με μικρή αραίωση στους κροτάφους και στο crown.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Pierre

Member
ΣΧΕΤΙΚΆ ΜΕ ΤΗ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ

Στο δια ταύτα τώρα, τον Αύγουστο του 2017, αποφάσισα να πάω στην HDC για την 1η μου μεταμόσχευση! Ο βασικός λόγος για την οποία επέλεξα την HDC, ήταν τα σταθερά καλά αποτελέσματα που έχουν όλα αυτά τα χρόνια. Επίσης, μου έκανε εντύπωση η γρήγορη ανταπόκριση στο αίτημα μου για επικοινωνία αλλά και το άμεσο follow-up & ραντεβού με τον εκπρόσωπό τους όταν ήρθε στην Ελλάδα.

Όπως πολλά παιδιά έχουν ξανά πει, η μεταμόσχευση είναι μια επίπονη διαδικασία και πρέπει κάποιος να είναι οπλισμένος με πολύ υπομονή και επιμονή κατά την διάρκεια αλλά και μετά. Η επέμβαση έγινε στις 4 Αυγούστου και μπήκαν συνολικά 2.853 τριχοθυλάκια (1.411 την 1η ημέρα και 1442 την 2η ημέρα). Από αυτά, γύρω στα 300 τριχοθυλάκια χρησιμοποιήθηκαν για την αναδόμηση των temples. Γενικά, αυτό που μου άρεσε πολύ στην κλινική είναι οι τρομερές διαδικασίες που έχουν. Το flow της επέμβασης ήταν άψογο και πραγματικά όλα τα μέλη της κλινικής λειτουργούν ως ομάδα.

Η περίπτωση μου ήταν δύσκολη διότι:
  1. Είμαι ξανθός και η τρίχα μου δεν κάνει μεγάλη αντίθεση με το τριχωτό
  2. Έχω ιδιαίτερα λεπτή τρίχα
  3. Έχω αντιδραστικό τριχωτό με σμηγματορροϊκή δερματίτιδα (την οποία και αντιμετώπισα προσωρινά με Oliprox shampoo για χάρην της επέμβασης)
Κατά την διάρκεια της Μεταμόσχευσης:
  • Με τον κο. Μάρα σχεδιάσαμε την Hairline. Ο γιατρός είναι ιδιαίτερα πεπειραμένος και αφιέρωσε αρκετή ώρα στον σχεδιασμό της Hairline, παίρνωντας και το δικό μου feedback. Με τον 1ο σχεδιασμό/πρόταση του, συμφώνησα και κατευθείαν μπήκα στο χειρουργείο. Ο κος Μάρας, έκανε και το Incision (τις οπές), για να γίνει στο τέλος το placement.
  • Το punching έγινε από την κα. Βρυωνίδου, με την οποία αισθάνθηκα τρομερά άνετα. Θεωρώ ότι ακολούθησε το σωστό pattern, λαμβάνοντας μοσχεύματα από όλη την έκταση της δότριας (θα ανεβάσω και φώτο από την δότρια)
  • Το extraction και το placement έγιναν από 2 πολύ έμπειρες τεχνίτριες από την Κίνα (η μια μάλιστα ξεκίνησε την καριέρα της με τον dr.Cole).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pierre

Member
ΜΕΤΑ ΤΗ ΜΕΤΑΜΌΣΧΕΥΣΗ

Οι 3 πρώτες μέρες ήταν πολύ δύσκολες, με αρκετό πόνο και δυσκολία στον ύπνο (κοιμόμουν στην κυριολεξία σε κλίση 60 μοιρών). Ψέκαζα συνέχεια με αποσταγμένο νερό την λήπτρια, το οποίο μετά από 1 εβδομάδα το αντικατέστησα με Ιαματικό νερό (με δική μου πρωτοβουλία). Γιατί το έκανα αυτό?!? Διότι το ιαματικό νερό είναι 10 φορές καλύτερο από το αποσταγμενο, και ελεγμένο δερματολογικά. Είναι εμπλουτισμένο με μέταλλα και ιχνοστοιχεία και με βοήθησε τρομερά στην αποκατάσταση (ειδικά στο κοκκίνισμα της λήπτριας). Ταυτόχρονα, έβαζα για περίπου 2 βδομάδες αναπλαστική κρέμα στην δότρια (με Πανθενόλη), για να βοηθήσει γρήγορα στην επούλωση της δότριας. Το πρήξιμο μου ήταν πολύ έντονο, αλλά υποχώρησε την 3η μέρα. Για το πρήξιμο «ντοπαρίστηκα» με Serrapeptase (συμπλήρωμα διατροφής), το οποίο με βοήθησε πολύ.
Guys, αυτά από εμένα προς το παρόν! Εννοείται πως θα τα λέμε και στην συνέχεια του νήματος. Παραθέτω και τις φώτο μου και ελπίζω να βοηθήσω με την δική μου εμπειριά.
 

Συνημμένα

  • Prin_brosta.jpg
    Prin_brosta.jpg
    2.2 MB · Προβολές: 1,033
  • Amesos meta_brosta.jpg
    Amesos meta_brosta.jpg
    853.5 KB · Προβολές: 863
  • Meta_brosta.jpg
    Meta_brosta.jpg
    132.7 KB · Προβολές: 824
  • Prin_panw.jpg
    Prin_panw.jpg
    2.3 MB · Προβολές: 927
  • Amesos meta_panw.jpg
    Amesos meta_panw.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 890
  • Meta_panw.jpg
    Meta_panw.jpg
    147 KB · Προβολές: 830
  • Prin_aristera.jpg
    Prin_aristera.jpg
    2.1 MB · Προβολές: 873
  • Meta_aristera.jpg
    Meta_aristera.jpg
    172.7 KB · Προβολές: 826
  • Prin_deksia.jpg
    Prin_deksia.jpg
    2.7 MB · Προβολές: 781
  • Meta_deksia.jpg
    Meta_deksia.jpg
    185 KB · Προβολές: 807
Τελευταία επεξεργασία:

spass

Active Member
ωραίο αποτέλεσμα, ωραίος σχεδιασμός,η πυκνότητα επίσης φαίνεται αρκετά καλή.βαλε όποτε μπορείς φωτο και από δοτρια και εάν έχεις από την κλινική με ξυρισμενο πριν κάνεις την μ/μ.γενικα κάνε εναν εμπλουτισμο από φώτο. ευχαριστούμε που ξεκίνησες να μας κάνεις παρουσίαση του περιστατικου σου.
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Πολυ ομορφο το εως τωρα αποτελεσμα σου, δεν πρεπει να επιρεαστηκαν καθολου τα υπαρχοντα μαλλια παρολο που δουλευτηκε η περιοχη στο φορλοκ, μπραβο αψογη τοποθετηση και με το λιγοτερο δυνατο αριθμο γκραφτ! θα μπορουσες να ανεβασεις φωτο της κλινικης μετα την επεμβαση;
 

aeratos28

Just aeratos
Mε το λιγότερο δυνατό αριθμό grafts ??δηλαδή τα θεωρείς λίγα τα grafts που έβαλε ο φίλος Νικόλα???σχεδόν 3000 grafts σε μια ζώνη έβαλε η οποία ήταν ήδη με μαλλιά..και αρκετά θα έλεγα.στην ουσία εκεί που ήταν περίπου κενός ήταν μόνο η hairline..πες εκεί έβαλαν 1200-1300 grafts..τα υπόλοιπα 1500 μπήκαν σε αρκετά μαλλιά ήδη ανάμεσα..και το λες τον λιγότερο δυνατό αριθμό??
 

Zob

Active Member
Να χαιρετησω κι γω με τη σειρα μου και να ευχαριστησω τον φιλο για τις πληροφοριες που μας δινει σχετικα με την μεταμοσχευση του,εστω και σε δευτερο χρονο.
Εβαλε 2500 τρχθ μπροστα και 300 στα Temple points.
Το εαν ειναι πολλα ή οχι ειναι σχετικο.Εξαρταται παντα απο το αποτελεσμα που πηρε.
Θα συμφωνησω οτι χρειαζονται πιο καθαρες και κοντινες φωτογραφιες για να κρινουμε το αποτελεσμα.
Επισης δε μας ειπε ο φιλος εαν χρησιμοποιει/χρησιμοποιησε μινοξ ή φινα.
Τελος δεν ξερω εαν γνωριζει το τωρινο αποθεμα της δοτριας του.
 

Pierre

Member
ωραίο αποτέλεσμα, ωραίος σχεδιασμός,η πυκνότητα επίσης φαίνεται αρκετά καλή.βαλε όποτε μπορείς φωτο και από δοτρια και εάν έχεις από την κλινική με ξυρισμενο πριν κάνεις την μ/μ.γενικα κάνε εναν εμπλουτισμο από φώτο. ευχαριστούμε που ξεκίνησες να μας κάνεις παρουσίαση του περιστατικου σου.

Φίλε spass σε ευχαριστώ. Υπόσχομαι να βάλω και άλλες φωτο για να έχουμε μπόλικο υλικό γύρω απο την περίπτωση μου. Θα ζητήσω και απο την κλινική ότι φώτο επιπλεόν έχουν στο αρχείο (και ειδικά πριν την επέμβαση). Ανεβάζω και μια φωτο απο δότρια όπως πολύ σωστά επισημαίνεις.
 

Συνημμένα

  • Δοτρια.jpg
    Δοτρια.jpg
    78.4 KB · Προβολές: 751
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Pierre

Member
Πολυ ομορφο το εως τωρα αποτελεσμα σου, δεν πρεπει να επιρεαστηκαν καθολου τα υπαρχοντα μαλλια παρολο που δουλευτηκε η περιοχη στο φορλοκ, μπραβο αψογη τοποθετηση και με το λιγοτερο δυνατο αριθμο γκραφτ! θα μπορουσες να ανεβασεις φωτο της κλινικης μετα την επεμβαση;

Νικόλα, ευτυχώς shockloss δεν είχα και αυτός ηταν ο μεγαλύτερος μου φόβος (γιατί "μαμά" μαλλάκια είχα και έχω στο forelock). Τα grafts ήταν ικανοποιητικά για να φτιάξω ξανά το hairline (δεν άντεχα να το βλέπω ετσι) αλλά και για να μπουμε ελαφρώς προς τα μέσα ώστε να δέσει σωστα με τα "μαμά".
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pierre

Member
Mε το λιγότερο δυνατό αριθμό grafts ??δηλαδή τα θεωρείς λίγα τα grafts που έβαλε ο φίλος Νικόλα???σχεδόν 3000 grafts σε μια ζώνη έβαλε η οποία ήταν ήδη με μαλλιά..και αρκετά θα έλεγα.στην ουσία εκεί που ήταν περίπου κενός ήταν μόνο η hairline..πες εκεί έβαλαν 1200-1300 grafts..τα υπόλοιπα 1500 μπήκαν σε αρκετά μαλλιά ήδη ανάμεσα..και το λες τον λιγότερο δυνατό αριθμό??

Σωστός ο "aeratos", και εγω νομίζω ότι τα 2.500 grafts ήταν καλός αριθμός και δόξα το Θεό έκαναν καλή εκτίμηση στην κλινική.
 

Pierre

Member
Να χαιρετησω κι γω με τη σειρα μου και να ευχαριστησω τον φιλο για τις πληροφοριες που μας δινει σχετικα με την μεταμοσχευση του,εστω και σε δευτερο χρονο.
Εβαλε 2500 τρχθ μπροστα και 300 στα Temple points.
Το εαν ειναι πολλα ή οχι ειναι σχετικο.Εξαρταται παντα απο το αποτελεσμα που πηρε.
Θα συμφωνησω οτι χρειαζονται πιο καθαρες και κοντινες φωτογραφιες για να κρινουμε το αποτελεσμα.
Επισης δε μας ειπε ο φιλος εαν χρησιμοποιει/χρησιμοποιησε μινοξ ή φινα.
Τελος δεν ξερω εαν γνωριζει το τωρινο αποθεμα της δοτριας του.

Φίλε σε ευχαριστώ για τον χαιρετισμό. Το αποτέλεσμα όντως είναι αυτό που μετράει και τα grafts πολυτιμα!!! Αναφορικά με τις φωτο, προσάθησα να τις τραβήξω στο μπαλκόνι με λήψεις απο όλες τις μεριές (λόγω τεντών όμως δεν έπεφτε ο ήλιος πάνω μου). Θα ανεβάσω άμεσα κάποιες σημερινές (με φως κοντά στο παράθυρο) και τις επόμενες ημέρες θα βγάλω και σε εξωτερικό χώρο με κάμερα.
 

Pierre

Member
Παιδιά, συγνώμη για την αργοπορία στις απαντήσεις μου (μόλις γύρισα απο την δουλειά και απαντάω μαζικά).
Ανεβάζω κάποιες επιπλέον φώτο που τράβηξα κοντά στο φως.
Μέσα στις επόμενες ημέρες (μάλλον ΣΚ) θα τραβήξω και φώτο σε εξωτερικό χώρο με ήλιο.
Γενικά επειδή οι φώτο είναι "άτιμο" πράγμα, θα προσπαθήσω να σήκωσω και κανένα video μεχρι το τέλος του μήνα.
Οτι feedback μπορείτε να δώσετε είναι καλοδεχούμενο και προσθέτει αξία σην συζήτησή μας!
 

Συνημμένα

  • brosta_new.jpg
    brosta_new.jpg
    1 MB · Προβολές: 808
  • Brosta_deksia_new.jpg
    Brosta_deksia_new.jpg
    988.9 KB · Προβολές: 734
  • brosta_aristera_new.jpg
    brosta_aristera_new.jpg
    993.9 KB · Προβολές: 752
Τελευταία επεξεργασία:

Pierre

Member
Θέλει πιο καλές φώτο καλό αποτέλεσμα δειχνει αλλά διαφώτισε μας αδερφέ.

Τάσο σήκωσα και άλλες φωτο και θα βάλω και άλλες σύντομα (ελπίζω με φωτογραφική μηχανή για να έχουν max ανάλυση).
Εδώ θα είμαστε να τα λέμε :)
 

Adriano

Well-Known Member
Ένα πολύ ωραίο αποτέλεσμα με κατά τη γνώμη μου εντελώς ανειλικρινείς φωτογραφίες που το κολακεύουν.

Καλή συνέχεια
 

tasos33

Well-Known Member
Να βάλεις αλλά όχι σε αυτό το σημείο, κάτω από την τέντα δε βγαίνουν καλές, σε μέρος με καλό φωτισμό ημέρας και με φλας, τραβάτε γιατι χανομαστε. :D:D
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Πήρες το μέγιστο για τα grafts που έβαλες δεν περίμενα κάτι καλύτερο.
Ωραίο χτένισμα και φυσικό αποτέλεσμα.
Να το χαίρεσαι το νέο σου μαλλάκι.!
 

nikolakis

Well-Known Member
Κανει μπαμ πως ειναι μμ. Εκτός κ αν οι φωτο δεν ειναι καθαρές η το αδικούν το αποτέλεσμα δείχνει λίγο αφύσικο. Εν πασει περίπτωση να το χαίρεσαι κ λογικά θα πας κ για 2η πίσω.
 
Μπλουζα