Pavlos, fue, 2950 graft, 6/8/2012

pavlos

Member
Καλησπερα παιδια,

Θα μοιραστω και εγω την εμπειρία μου μαζί σας.
Πριν λίγες μερες γύρισα απο Κύπρο οπου πραγματοποίησα μεταμοσχευση με την μεθοδο FUE σε αυτην την μεταμοσχευση δωσαμε βαση στο 1/3 του κεφαλιού (μπροστα) και αφησαμε το υπολοιπο για μετα.
Το σύνολο των graft ειναι 2950 και χωριζεται σε

1 μερα 1500 graft περιπου
2 μέρα 1000 graft περιπου
3 μέρα 450 graft περιπου

και λογο

1091 μονα
1261 διπλα
598 τριπλα
Είμαι πάρα πολυ ανγχωμενος και περιμένω να περασουν οι μερες ωστε να δω το τελικο αποτελεσμα

Σας παραθέτω φωτογραφίες


και φωτογραφιες μετα την επεμβαση
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Παύλο μια χαρά έχει γίνει η τοποθέτηση των grafts. Μου αρέσει πολύ και το σχήμα στην εμπρόσθια γραμμή.
Δεν πρέπει να έχεις άγχος. Μια χαρά θα πάνε όλα.
Απλά θέλει υπομονή. Πρώτα θα πέσουν (σχεδόν όλα) τα grafts που έβαλες και μετά σιγά σιγά θα αρχίσουν να ξεπετάγονται :)

Δε θυμάμαι αν παίρνεις finasteride. Αν όχι νομίζω ότι πρέπει να το σκεφτείς σοβαρά.
 

pavlos

Member
Ναι Tropeus τα graft ειναι μια χαρα και η πυκνωτητα και η Hairline το θέμα είναι στο τέλος τι θα φυτρωσει , εδω θα ειμαστε να δουμε .
Ναι κουμπωνα proscar αλλα το γυρισα μετα την μεταμοσχευση σε propecia το proscar το εκοβα χαλια για αυτο μπορει να μην μου εδωσε τα μεγιστα απο παρενεργειες τιποτα , τωρα θα ξεκινησω minox 1 μηνα μετα την μεταμοσχευση μου ειπαν.
Ανεβαζω φωτογραφιες για να μου πεις-πειτε την γνωμη σου-σας για το υπολοιπο κεφαλι μιας και εγω δεν ειμαι απο τους τυχερους μια μεταμσχευση και οκ, μοιαζει η περιπτωση μου με του μαχου πολυ.
Εχω μετρησει ολο το κεφαλι(εκει που θα καταληξω δλδ) και στις επομενες δειχνω τις περιοχες που θελω να κανω ''τωρα'' μια ενισχυση
 

tropheus

Well-Known Member
Σίγουρα αν θέλεις να προχωρήσεις και πιο πίσω θα χρειαστείς άλλες μεταμοσχεύσεις.
Η δότρια σου φαίνεται πολύ καλή οπότε ο βασικός προβληματισμός σου μάλλλον θα είναι οι αντοχές της τσέπης σου ... Μη βιάζεσαι όμως. Υπομονή :)
 

pavlos

Member
tropheus σε ρωταω συνεχεια(συγνωμη κι ολας) μιας και εχεις τοσο μεγαλη εμπειρία απο τις μεταμοσχευσεις ειναι πολυ σημαντικη η γνωμη σου.
Πιστευεις με 2.000-2.500 να μπορουσα να πυκνωσω ικανοποιητικα το συγκεκριμενο κομματι????
Τωρα που μπηκα στον χωρο θα χωρεψω, η τσεπη αντεχει με θυσιες(ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ) οπως εγινε και για την πρωτη, τιποτα δεν ειναι ευκολο δεν μπορεις να τα εχεις κι ολα και αφου τα μαλλια μου ειναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ για μενα το σκεπτομαι σοβαρα(για να εχω ενα ομοιομοφο αποτελεσμα).
Ολα θα κρυθουν απο το αποτελεσμα της πρωτης μεταμοσχευσης γιατι εαν ειναι μαπα το καρπουζι κλαφτα!!!!!
Οπως γνωριζεις η υπομονη ειναι αρετη (δεν την εχω, προσπαθω ομως) : )


Βαζω και φωτο απο την δοτρια
 

tropheus

Well-Known Member
Καταρχήν η δότρια σου είναι ικανή να δώσει τα απαιτούμενα grafts.
Σύμφωνα με τις διαστάσεις που έχεις σημειώσει θα χρειαστείς σίγουρα περί τα 700grafts στο crown και άλλα 1300grafts
για τη μεσαία ζώνη της κορυφής σου.
Οπότε πράγματι τα 2000-2500 grafts που είπες και εσύ αναταποκρίνονται στις ανάγκες σου.


Φυσικά θα πρέπει να είσαι πάντα ρεαλιστής και οι προσδοκίες σου θα πρέπει να είναι συγκρατημένες.
Δεν το λέω αυτό για να σε απογοητεύσω αλλά συνήθως παρασυρόμαστε από φωτογραφίες που βλέπουμε και πιστεύουμε ότι
θα αποκτήσουμε μαλλιά που βλέπουμε σε αυτές
Ακόμα και αν είχες άπειρα grafts στη δότρια η τεχνολογία των μεταμοσχεύσεων είναι πολύ πίσω ακόμα.
Οι φωτογραφίες που πιθανώς βλέπεις στα site ακόμα και από τις μεγαλύτερες κλινικές με τα μεγαλύτερα ονόματα στον κόσμο απλά ΕΞΑΠΑΤΟΥΝ το κοινό !!!
 

pavlos

Member
Σε ευχαριστω για τις συμβουλες , το ξερω οτι δεν θα αποκτησω τα μαλλια που ειχα στα 18(λογικο ειναι )
μια καλη καλυψη ετσι ωστε να μην φαίνεται φαλακρα αλλα να εχει ολο το κεφαλι μαλλια αυτο θελω
σχεδον οπως οταν ειχα το 50% των μαλλιων μου που δεν φαινοταν φαλακρα
 

scarface

Member
φιλαρακι μπράβο.πολύ καλή δουλειά απ ότι φαινεται.θέλω να κάνω και εγώ από σεπτέμβρη , εχω στειλει κατι φωτο αλλα ειναι κλειστη η εταιρεία τώρα..
θέλω να σε ρωτήσω το κόστος περίπου και μετά από πόσο καίρο είσαι στις φωτογραφίες που δεν έχεις σημαδια.φεύγουν τόσο γρήγορα?ευχαριστώ.
 

Bane

Member
Παυλε ωραιο αποτέλεσμα μεχρι στιγμης ;) ποσο πήγε το μαλλι; απ'οτι εχω διαβασει το τελικο αποτέλεσμα θα φανει σε περιπου 9 μηνες,υπομονη και κράτα μας ενημερους
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pavlos

Member
scarface είπε:
φιλαρακι μπράβο.πολύ καλή δουλειά απ ότι φαινεται.θέλω να κάνω και εγώ από σεπτέμβρη , εχω στειλει κατι φωτο αλλα ειναι κλειστη η εταιρεία τώρα..
θέλω να σε ρωτήσω το κόστος περίπου και μετά από πόσο καίρο είσαι στις φωτογραφίες που δεν έχεις σημαδια.φεύγουν τόσο γρήγορα?ευχαριστώ.

Καλησπερα scarface (τυχαιο το ψευδωνυμο??)
Ναι η εταιρία εΑίναι κλειστή απο την Δευτερα (τοτε το μεσημέρι εφυγα κι ολας)
εγω ειχα κλεισει σε μια προσφορα που ειχε βγαλει η SOUZIE στο site τον Μάρτιο και την εκανα μετα απο 6 μηνες μου εκαναν ενα 10% καλυτερη τιμη απο την τιμη καταλογου
Οι φωτογραφιες ειναι μετα απο 10 μερες μετα την επεμβαση και εχουν φυγει (σχεδον) ολα τα σημαδια(γενικα εχω γρηγορη επουλωση ) αλλα σε γενικες γραμμες εαν δεν στα κουρεψουν γουλι (για τα πανω μιλαω τα πλαϊνα αναγκαστικα θα στα κουρεψουν) και δεν εχεις και αλλη αραιωση οπως εχω εγω πισω που θελω και αλλη μεταμοοσχευση δεν θα φαινεται απολυτος τιποτα .
Γενικα να ξερεις απο πολυ κοντα φαινεται κατι κοκκινακια (τα σημαδια της FUE ) στα πλαϊνα γιατι πηραμε πολλα απο εκει για την Hairline (μονοτριχα) αλλα για να το δεις πρεπει να ερθεις στα 5 εκατοστα .
Εκτος απο καποιες παρατηρησεις(που θα αναφερω αργοτερα, που εχω)
φαινεται οτι εγινε ''καλη δουλεια'' θα δω-δουμε ολη την πορεια με καθαρες φωτογραφιες που θα προσπαθω να ανεβαζω τακτικα απο την πορεια της μεταμοσχεσης.
Ελπιζω να πανε ολα καλα ειμαι πολυ ανχωμενος γιατι απο την εξελιξη αυτης και μετα απο επικοινωνια που θα εχω με την κλινικη (οπως ειπαμε τωρα ειναι κλεστη και δεν μπορω να επικοινωνησω) θελω να προβω και σε αλλη μια για ενισχυση του middle και crow.

Παυλε ωραιο αποτέλεσμα μεχρι στιγμης ποσο πήγε το μαλλι; απ'οτι εχω διαβασει το τελικο αποτέλεσμα θα φανει σε περιπου 9 μηνες,υπομονη και κράτα μας ενημερους

Βαne καλησπερα
οτι ειπα στον scarface , εδω θα ειμαστε (πρωτα ο θεος) να κανουμε την αναλυση μας.
Στους 3 μηνες θα αρχισουν να πεταγονται τα ατιμα τωρα περιμενω να πεσουν και να παθω ενα ''σοκ'' απο την καραφλα που θα αντικρισω σε κανενα 20 ημερο αφου οπως με ενημερωσε ο tropheus θα πεσουν + το σοκ λος που θα υπαρχει στις λιγες τριχες που ειχα μπροστα θα με κανουν σε λιγο χειροτερη κατασταση απο οτι ημουν (σκ...τα δλδ ;) )
 

pavlos

Member
Να 'σαι καλα LOK εννοειται θα ενημερωνω τακτικα και θα ανεβαζω καθαρες φωτογραφιες για να βλεπετε και εσεις την εξελιξη
 

PANOS101

Member
Καλή επιτυχία και απο μένα!
Λες ότι πληρώσεις 10% κάτω απο τις τρέχουσες τιμες
(2€ στριπ και 3€ φουε)
Δηλ πληρώσεις 1.80 στριπ και 2.70 φουε;
 
καλή επιτυχία και απο μενα φίλε. δε ξερω αν το έχεις αναφέρει αλλού, αλλά μπορεις να μας πεις ηλικία? Και επίσης αν σου έκαναν απο την κλινική μια εκτίμηση για τις τυχον μελλοντικές επεμβάσεις? Παντως αν είσαι απο αυτους που τους πάνε τα πολύ κοντά, σχεδόν ξυρισμένα, πιστευω οτι δε πολυχρειάζεσαι αλλες επεμβάσεις, με μια δυνατή χερλαιν που θ αποκτήσεις τώρα. απο τις φωτογραφιες που έχεις με το μετά δε φαίνεται ασχημα το πίσω. και παλι καλη επιτυχία, το αποτελεσμα να ναι ανωτερο των προσδοκιών σου.
 

n094

Active Member
Καλή επιτυχία και από εμένα φίλε μου, είμαι σίγουρος πως αν ακολουθήσεις όλες τις οδηγίες, όλα θα πάνε περίφημα.
 

gorilas

Member
Καλη επιτυχια και σου ευχομαι να εχεις τα αποτελεσματα που επιθυμεις!Μηπως θα μπορουσες να μας ενημερωσεις για το αν πονεσες καθολου ή γενικα αν ταλαιπωρηθηκες?
 

Lef

New Member
καλησπερα παυλο..καταρχας να σου ευχηθω καλη επιτυχια και να πανε ολα τελεια..να εχεις το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα..παντως αν θες την αποψη μου,οπως ανεφερε και πιο πανω αλλος ενας φιλος φαινεται οτι σου παει το πολυ κοντοκουρεμενο..μηπως να το σκεφτεις να το αφησεις ετσι??? θα ηθελα να σου εκφρασω την απορια μου επειδη και εγω σκεφτομαι να παω στην ιδια εταιρια για fue..τους ρωτησες μηπως αν γινεται μετα την επεμβαση να μην χρησιμοποιησεις καθολου φιναστεριδη και μινοξιδιλη??ρωταω γιατι ειχα παρει για πολυ λιγο καιρο μινοξιδιλη και μου ειχε δημιουργησει προβλημα και απο τοτε δεν εχω ξαναπαρει τιποτα..σε ευχαριστω εκ των προτερων..
 

pavlos

Member
sanmartean15 είπε:
καλή επιτυχία και απο μενα φίλε. δε ξερω αν το έχεις αναφέρει αλλού, αλλά μπορεις να μας πεις ηλικία? Και επίσης αν σου έκαναν απο την κλινική μια εκτίμηση για τις τυχον μελλοντικές επεμβάσεις? Παντως αν είσαι απο αυτους που τους πάνε τα πολύ κοντά, σχεδόν ξυρισμένα, πιστευω οτι δε πολυχρειάζεσαι αλλες επεμβάσεις, με μια δυνατή χερλαιν που θ αποκτήσεις τώρα. απο τις φωτογραφιες που έχεις με το μετά δε φαίνεται ασχημα το πίσω. και παλι καλη επιτυχία, το αποτελεσμα να ναι ανωτερο των προσδοκιών σου.

Καλησπέρα sanmartean15,

Κοντευω 30 σε λιγο καιρο, οχι δεν καναμε εκτίμηση για τις τυχον μελλοντικές επεμβάσεις το ζητησα ειπαμε να το κανουμε στο τελος και το ξεχασα μετα, απ'οτι δειχνει θα καταληξω norwood 5α ηταν και η εκτιμηση hasson και Rahal οταν με ειδαν.
Να δωσω τοσα λεφτα για ξουρα δεν θα το εκανα ο λογος που εκανα FUE ειναι πως εαν δεν εχω καλο αποτελεσμα τοτε να τα κοψω κοντα και να τελειωνουμε, σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια

-----------------------------------------------------------------------------
Καλή επιτυχία και από εμένα φίλε μου, είμαι σίγουρος πως αν ακολουθήσεις όλες τις οδηγίες, όλα θα πάνε περίφημα.

Σε ευχαριστω n094
Αυτο προσπαθω να ακολουθω τις οδηγιες κατα γραμμα.
ειμαι στην 12 μερα και φοραω καπελο ολη μερα θεωρεις πως μπορει να δημιουργησω προβλημα στα graft????

------------------------------------------------------------------------------
Καλη επιτυχια και σου ευχομαι να εχεις τα αποτελεσματα που επιθυμεις!Μηπως θα μπορουσες να μας ενημερωσεις για το αν πονεσες καθολου ή γενικα αν ταλαιπωρηθηκες?

Σε ευχαριστω gorilas
Ηταν κατι που το ηθελα πολυ και εκανα υπομονη και οικονομιες 3χρονια σχεδον οποτε ηταν μια λυτρωση εκεινη η μερα και η ψυχικη διαθεση τετοια που δεν θα χωρουσε ταλαιπωρια.
ο μονος ΄'πονος'' ειναι τα τσιμπιματακια της αναισθησιας για μερικα δευτερολεπτα δοτρια και ληπτρια εαν μπορεις να το πεις πονο
Η μονη ας πουμε ταλαιπωρια ειναι οταν γυρνας μπρουμητα για να σου βγαλουν τα μοσχευματα απο πισω , πιανεσαι και δυσκολευεσαι να μεινεις ακινητος ειναι αβολη η θεση για αυτο αλλα για λιγα λεπτα.
Σε γενικες γραμμες ουτε πονο ουτε ταλαιπωρια θεωρω οτι ειχα
Ξανα εκανα την επεμβαση και σημερα χωρις δισταγμο

-----------------------------------------------------------------------------

καλησπερα παυλο..καταρχας να σου ευχηθω καλη επιτυχια και να πανε ολα τελεια..να εχεις το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα..παντως αν θες την αποψη μου,οπως ανεφερε και πιο πανω αλλος ενας φιλος φαινεται οτι σου παει το πολυ κοντοκουρεμενο..μηπως να το σκεφτεις να το αφησεις ετσι θα ηθελα να σου εκφρασω την απορια μου επειδη και εγω σκεφτομαι να παω στην ιδια εταιρια για fue..τους ρωτησες μηπως αν γινεται μετα την επεμβαση να μην χρησιμοποιησεις καθολου φιναστεριδη και μινοξιδιλη??ρωταω γιατι ειχα παρει για πολυ λιγο καιρο μινοξιδιλη και μου ειχε δημιουργησει προβλημα και απο τοτε δεν εχω ξαναπαρει τιποτα..σε ευχαριστω εκ των προτερων..

Καλησπερα Lef , ευχαριστω για τα καλα σου λογια.
Οπως απαντησα και πιο πανω στον φιλο να δωσω τοσα λεφτα για ξουρα δεν θα το εκανα με τιποτα δεν μου περισευουν κι ολας και ο λογος που εκανα FUE ειναι πως εαν δεν εχω καλο αποτελεσμα τοτε να τα κοψω κοντα και να τελειωνουμε.
Θα τα παρατουσα και δεν θα ξαναασχολουμουν με τα μαλλια μου το εκανα αυτο για να μην το εχω αχτη στην ζωη μου και να ζησω με την αμφιβολια και εαν ειχα ενα καλο αποτελεσμα???!!!
Τωρα ο καιρος θα δειξει εαν επραξα ορθα.
Minox ΟΠΩΣ ΔΗΠΟΤΕ 1ΜΗΝΑ ΜΕΤΑΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΤΟΝ 3 ΜΗΝΕΣ(οπως μου ειπαν).
Τα φαρμακα τα χρειαζεσαι για να διατηρηθουν τα υφισταμενα μαλλια και να δειξει καλυτερα το αποτελεσμα απο εκει και περα εσυ αποφασιζεις τι θα κανεις
 
Μπλουζα