Paulo,dr.erdogan fue 4033grafts 31/1-1/2 2018

kolias

Active Member
υψηλες προσδοκιες και πολυ αγωνια για το τελικο αποτελεσμα απο ολους μας παυλο η περιπτωση σου , μακαρι να πανε ολα ετσι οπως τα περιμενουμε , το εχει αναγκη το κεφαλι σου και εμας η ψυχολογια μας
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

paulo

Active Member
Ευχαριστώ για τις ευχές σας !
Δεν παίρνω φίνα ,μου το είχε πει όταν είδε τις φωτογραφίες αλλά του απάντησα ότι δεν είμαι διατεθειμένος να πάρω και όταν έγινε η συνάντηση πριν την μεταμόσχευση δεν μου ανέφερε κάτι .
Το ρωτάει και η υπεύθυνη της παραμονής σου σαν ασθενής εκεί συμπληρώνει κάποιες φόρμες άρα ο γιατρός ήδη ηταν ενημερωμένος .
 

paulo

Active Member
Όταν στέλνει το evaluation από τις φωτο γράφει « ο γιατρός σου προτείνει την χρήση φινας για να μην προχωρήσει η τριχόπτωση > είδε ότι έχω τρίχες σε τελογενη φάση και ανοίγει το crown για αυτό τον έγραψε αλλά μπορεί να ήταν και Στάνταρντ πρόταση που τις στέλνει σε όλους .
Σε έμενα παντως δεν επέμεινε ούτε μου το ξανα είπε .
Δεν ξέρω τι ηλικία είσαι αλλά μπαίνοντας στα 40 παρουσιάζονται τα πρώτα προβλήματα υγείας μικρά η μεγάλα πχ με ταλαιπώρησε μια προστατιτιδα και επερνα πολλές αντιβιωσεις και δεν ήθελα να μπω για λόγους εμφάνισης σε ένα τρυπακι να περνώ φάρμακα και για αυτό έκανα μεταμόσχευση σε κορυφαίο γιατρό ώστε να αποφύγω αυτόν το δρόμο .
 

kolias

Active Member
εγω ειμαι 46 και απο οτι ξερω η φινα βοηθα ελαχιστο στην ηλικια μας και αφου μεχρι τωρα δεν πηραμε, θα παρουμε τωρα?
 

paulo

Active Member
Και γω της ίδιας λογικής ειμαι, απλώς θα πάρω βιταμίνες για να βοηθήσω τον οργανισμό μου για κανένα εξάμηνο και ελπίζω να έχω ένα αξιοπρεπές αποτέλεμα.
 

kolias

Active Member
δεν εχω παρει ποτε φινα κραταω την ιδια σταση οπως και με τα αναβολικα ασχετα το ποσο θα ηθελα τα αποτελεσματα τους , απο το φορουμ εχω οτι πληροφορια υπαρχει στα δεδομενα μου και δεν μπορω να το στηριξω περαν απο οτι το εχω διαβασει εδω μεσα και δεν εχω προσωπικη εμπειρια με το συγκεκριμενο φαρμακο, παντως το γεγονος οτι δεν το προτεινουν σε ατομα καποιας ηλικιας ουτε οι γιατροι που σε αλλες περιπτωσεις νεοτερων το επιβαλουν με το τροπο τους, κατα καποιο τροπο επιβεβεωνει τα εδω μεσα γραφομενα, αν και εφοσον ισχυει και εχει περιορισμενη δραση μετα τα 40 γιατι να παρω τωρα ενω δεν πηρα ποτε?
ο μονος λογος που θα επαιρνα ειναι για να στηριξω μια μεταμοσχευση για κανα χρονο , αλλα αφου ο φιλος εχει παει σε καλο γιατρο μικροτερος κινδυνος για σοκ λος οποτε μπορει να την αποφυγει
 

Stripar

Established Member
Ισχύει αυτό που λές ,
υπο προυποθέσεις και βέβαια δέν είναι ο κανόνας.

Για παράδειγμα άν κάποιος είναι 46 & NW5 ναί δέν έχει νόημα να πάρει fina γιατί έχει χάσει σχεδόν το 70% του μαλλιού του, τί να κρατήσει.
Αν κάποιος είναι 46 & ΝW1 ναί δέν έχει νόημα να πάρει γιατί η τριχόπτωση που έχει είναι ένα τίποτα.

Όμως αυτο που έγραψες
εγω ειμαι 46 και απο οτι ξερω η φινα βοηθα ελαχιστο στην ηλικια μας και αφου μεχρι τωρα δεν πηραμε, θα παρουμε τωρα?

Ναι μετά απο κάποια ηλικία πέφτουνε οι Τεστοστερόνες και γενικά ο οργανισμός δουλεύει διαφορετικά ,
ομως δέν ισχύει το ίδιο για όλους , επίσης η τριχόπτωση δέν είναι η ίδια σε όλους και δέν χάνουν μαλλι όλοι στην ίδια ηλικία,
άλλοι χάνουν νέοι , άλλοι σε μεγαλύτερη ηλικία και άλλοι πάλι χάνουν λίγο στα νιάτα τους και περισσότερο αργότερα
Τέλος υπάρχουν 3-4 κύματα τριχόπτωσης στον άντρα, το τρίτο "κύμα" είναι τα 50+ όπου και πολλές φορές οι άντρες τρελαίνονται ,
αρχίζουν και κοιτάνε κοριτσάκια , είναι σεξουαλικά πάλι ποιο ενεργοί κ.ο.κ

Μακάρι να ίσχυε αυτό που περιγράφεις σε όλους και για πάντα γιατί θα πέρναμε fina απο τα 30-40 και μετά τέλος και θα είχαμε κρατήσει και τα μαλλάκια μας
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kolias

Active Member
το τριτο κυμα δεν το εχω περασει ακομα και μιας που το αναφερεις κατι με τρωει να το περασω και μετα να μπω για μεταμοσχευση
προσπαθω οσο μπορω να μην γενικευω , εχω παρει χαμπαρι οτι καμμια καραφλα σε καμμια ηλικια δεν ειναι ποτε η ιδια
 

chrisk100

Member
Σε αυτο που λεει ο stripar για την τριχοπτωση μετα τα 50 το εχω δει σε 2 περιπτωσεις.Ο πατερας ενος φιλου μεχρι τα 52 αφανας ΝW1 και σε 3 χρονια μεχρι τα 55 εγινε ΝW4.
Το ιδιο και ενας γειτονας μου.Αυτουνου ξεκινησε στα 55 και μεχρι τα 60 εγινε ΝW5. Δεν ξερεις ποτε αυτη η ταναπου τριχοπτωση θα σε χτυπησει
 

kolias

Active Member
μετα τα 50 γενικα δεν ξερεις τι θα σε χτυπησει και απο που και προφανως η τριχοπτωση ειναι το λιγοτερο , τα παιδια ειναι το προβλημα εμεις οι μεγαλυτεροι θα βολευτουμε με κανενα γραφτ απο τα πισω .....και θα ειναι και ασπρομαυρα μεχρι τοτε!
 

Stripar

Established Member
το τριτο κυμα δεν το εχω περασει ακομα και μιας που το αναφερεις κατι με τρωει να το περασω και μετα να μπω για μεταμοσχευση
προσπαθω οσο μπορω να μην γενικευω , εχω παρει χαμπαρι οτι καμμια καραφλα σε καμμια ηλικια δεν ειναι ποτε η ιδια

Ακριβώς!

Επίσης το forum είναι ανοικτό και μπορεί να γράψει,
ο οποιοσδήποτε - οτιδήποτε στα πλαίσια της "Δημοκρατίας" που εστερνίζονται κάποιοι.

Οπότε είναι πολύ εύκολο να διαβάσεις μία πληροφορία εδώ και εκεί σε διάσπαρτα νήματα ,
να την αφομειώσεις και να την ανακυκλώσεις , χωρίς απαραίτητα να είναι και σωστή.

Παράδειγμα:
Εγώ είμαι 43 , με κληρονομικότητα να πάω σε NW7.
Πρίν τα 33 δέν ήξερα κάν τι είναι τριχόπτωση , και μέσα σε ένα-δύο χρόνια έγινε χαμός.
Αναγκάστικα να μπώ στην Fina για να σταματήσω την απότομη εξέλιξη και έπειτα στην Duta γιατί,
η τριχόπτωσή μου είναι επιθετική και δέν με κρατούσε η Fina.

Σήμερα στην ηλικία αυτή που είμαι , είμαι ένα αξιοπρεπές NW1 , ελαφριά διάχυτο.

Οπότε άν υποθέσουμε ότι ισχύει η παραπάνω θεωρία:
Θα μπορώ τώρα ή σε 2-3 χρόνια να κόψω την Duta και τα φάρμακα τελείως ,
να μήν χάσω τίποτα , να κρατήσω τα μαλλιά και να παραμείνω ΝW1 και όχι ΝW7 που είναι ο πατέρας μου.

Πολύ θα το ήθελα , αλλά δέν...
 

chrisk100

Member
@ stripar Στην περιπτωση σου με αυτην την επιθετικη τριχοπτωση και οπως λες δεν σου εκανε τιποτα η φινα και πηγες duta πιστευω πως εαν την κοψεις σε 3 χρονια που υποτιθεται μειωνεται η dht λογω ηλικιας θα ξαναρχισει η τριχοπτωση σου.Οποτε την παντρευεσαι δυστυχως.
Ηθελα να σε ρωτησω εαν εχεις τις γνωστες παρενεργειες και τι παιρνεις για να τις μειωσεις εαν εχεις?zinc αργινινη, κλπ
 

Stripar

Established Member
Εννοείται την παντρεύτηκα!.

Όχι όλα καλά με την Duta , δέν παίρνω τίποτα γιατί δέν χρειάζομαι τίποτα.
Απλά για προληπτρικούς λόγους 2 φορές τον χρόνο κάνω Liver Detox και
πέρνω και μία πολυβιταμίνη για περιορισμένο διάστημα
 

tasos33

Well-Known Member
Liver detox ,ποια μεθοδο εφαρμόζεις? Πολυ σημαντικο αυτο.

Εννοείται την παντρεύτηκα!.

Όχι όλα καλά με την Duta , δέν παίρνω τίποτα γιατί δέν χρειάζομαι τίποτα.
Απλά για προληπτρικούς λόγους 2 φορές τον χρόνο κάνω Liver Detox και
πέρνω και μία πολυβιταμίνη για περιορισμένο διάστημα
 
Μπλουζα