Panos1982, dr. erdogan , m.fue w keep, 5165 grafts, 8-9/11/2017

koumparos

Well-Known Member
Το βασικο ζητημα ειναι οι θεραπειες.Εαν δεν δουμε νεες θεραπειες στο μελον εφαμιλες με την φινα που να μπορει αφοβα να τις χρησιμοποιει ο κοσμος χωρις παρενεργειες η μεταμοσχευση θα ειναι αποκλειστικα καταληλη για μικρoμεσαια norwood.
Κλωνοποιηση της δοτριας δεν νομιζω να δουμε σε αυτη τη ζωη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gzisis69

Member
ουτε εγω το νομιζω να δουμε και ειναι κριμα γιατι εκει ειναι το ζουμι για μενα και οχι στις θεραπειες. οι θεραπειες συντηρουν ενα προβλημα αλλα δεν ειναι σαν αλλα φαρμακα χρονιοτητας( πχ αντιυπερτασικα) γιατι σκανε παρενεργειες σε ανυποπτο χρονο και το κυριοτερο σκανε προβληματα σεξουαλικα τα οποια μετα καταρακωνουν την ψυχολογια χειροτερα απο την καραφλα. το οτι καποιος με δοκιμες μπορει να βρει μια δοση ασφαλη για αυτον την παρουσα χρονικη στιγμη το πιστευω αλλα δεν θα γινω πειραματοζωο ουτε θα θυσιασω την στυση μου το σπερμα μου και γενικοτερα το ορμονολογικο μου υποβαθρο για να εχω μαλλια και ειδικα απο τη στιγμη που δεν θα με κανει ολο αυτο αφανα 16χρονο.. εγω ειχα τριχοπτωση απο τα 16. σταθερη που εκανε ανα παριοδους μεγαλες εξαρσεις. εβαλα μινοξιδιλη με κρατησε λιγο και μ ανεβασε πολυ μετα σταματησε να δινει και μετα αρχισα να χανω οποτε ποιος ο λογος να την συνεχιζα για να φτεναρω το αναποφευκτο ; γεμισα τριχες στην πλατη στα φρυδια ενδιαμεσα κλπ κλπ ευτυχως οχι αλλες παρενεργειες οπως ταχυκαρδια. τρεμω και μονο στην ιδεα αν ενα φαρμακο σχετικα πιο αθωο μετα απο τοσα χρονια μου αφησε τριχες παντου εκτος απο εκει που χρειαζοταν τι θα μπορουσε να μου αφησει η φιναστεριδη. γ αυτο τα ξυρισα ολα που ειναι σιγουρα μια μεγαλη αλλαγη που δεν θα εκανα προφανως ποτε αν ειχα μαλλια αλλα ειναι ενας συμβιβασμος καλυτερος απο καταφλοδανεια, φαρμακα με απροβλεπτες παρενεργειες και το κυριοτερο συνεχη αβεβαιοτητα. μονο μεταμοσχευση θα κοιταζα κ αυτη αν ειχα ελπιδες να μπορω να χω πυκνο μαλλι κ οχι καραφλομαλο η δερμα να φαινεται μεσα απο λιγες τριχουλες κλπ.. μαλλι ειναι αυτο που εχει το παλικαρι που ανοιξε το ποστ που ουσιαστικα πυκνωσε κ μπουσταρε το μαλλι του οχι 8000 γκραφτς σε ενα κρανιο που θα θελε πανω απο 25000 για να δειχνει οπως πρεπει χωρις πυκνωτικα κουρεματα τοπικ γυαλαδες μολις βραχει κλπ κλπ. ενας εξωτερικος παρατηρητης που δεν ξερει ολα αυτα που μακαρι ν μην ηξερα κι εγω γιατι προφανως δεν θα μ αφορουσαν βλεπει τα εξης : κανονικο μαλλι, αραιο μαλλι με προβλημα, καραφλας. αυτος ειναι ο σημαντικοτερος κριτης για μενα γιατι ειναι κ ο πιο ειλικρινης. εμεις εδω μεσα ασχολουμαστε με πυκνοτητες γιατρους τριχοθυλακια κλπ και βλεπουμε ως επι το πλειστον μεταμοσχευσεις που δεν σε βαζουν στην κατηγορια κανονικο μαλλι..
 

PROF

Active Member
Αγαπητέ Gzisis69, ο τρόπος που αντιμετωπίζεις το θέμα μεταμόσχευση νομίζω ότι είναι έντονα αρνητικός, τόσο ώστε να μη σε αφήνει να δεις ούτε τα νούμερα καθαρά, αλλά ούτε και να αναλύσεις σωστά τους τρόπους αντιμετώπισης και τις πιθανότητες επίλυσης του πρόβληματός σου. Για να γίνω πιο σαφής, είπες για παράδειγμα τι να πάω να βάλω σε ένα άδειο κεφάλι τώρα 8000grafts, όταν θα έπρεπε να είναι στη θέση τους 25000grafts; Ας πάρουμε να εξετάσουμε την ακραία περίπτωση τη δική μου, ή τη δική σου που δυστυχώς έχουμε να καλύψουμε ας πούμε 173cm2.

1η παρατήρηση: Ποιος σου είπε ότι θα έπρεπε να είχαμε στα 173 αυτά cm2 περίπου 25000 grafts; Αν δεις για παράδειγμα τις μετρήσεις του Panos1982 έχει πυκνότητα στη δότρια από 48 στα πλάγια έως 65grafts στο καραφιλέτο. Ας πούμε ότι η μέση πυκνότητα είναι 60grafts, από τα οποία μάλιστα έκανε και εξαγωγή και απ΄ ότι βλέπεις η δότριά του δείχνει άψογη. Αν κάνεις έναν υπολογισμό θα δεις ότι με αυτή την πυκνότητα ακόμη και χωρίς εξαγωγή για τα 173cm2 θα είχες 173x60=10.380grafts, πολύ μακριά από τα 25.000 που νομίζεις ότι θα έπρεπε κάποιoς να είχε σύμφωνα με το σκεπτικό σου.

2η παρατήρηση: Πάμε τώρα στα 7538grafts που εγώ έβαλα (άντε πες ότι υπήρχαν για την οικονομία της συζήτησης ακόμη 462 grafts δικά μου) οπότε σύνολο 8000grafts σε μια περιοχή 173cm2 (περίπτωση mega προβλήματος). Αν διαιρέσεις θα δεις λοιπόν ότι η μέση πυκνότητα είναι 8000/173=46,24grafts/cm2, αρκετά κοντά στην αρχική πυκνότητα του Πάνου και πολύ κοντά στην τελική μετά την εξαγωγή.

3η παρατήρηση: Πέρα από τα νούμερα που απ΄ ότι βλέπεις βγαίνουν, πρέπει να λάβεις υπόψη ότι με τη μεταμόσχευση σε έναν καλό γιατρό θα έχεις και πολύ καλύτερο illusion αν σου φτιάξει ένα ωραίο τοίχο στη hairline και στο forelock με μια πυκνότητα της τάξεως των 55grafts/cm2 και μοιράσει ομοιόμορφα μειούμενα τα υπόλοιπα προς το crown που στο κάτω κάτω δεν είναι και η μόστρα.

4η παρατήρηση: Απαραίτητη προϋποθεση για όλα αυτά, πολύ καλός σχεδιασμός, πολύ καλός γιατρός, υψηλή φύτρωση και φυσικά και η τύχη με το μέρος σου. Νομίζω, με την πρόοδο που έχει υπάρξει σήμερα στον τομέα της μεταμόσχευσης αυτά που ανέφερα είναι πολύ εφικτά.

Για να μην το κουράζω παίδες μας έτυχε ένα πρόβλημα (δεν είναι και το χειρότερο που μπορεί να σου τύχει), αλλά σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι μπορεί να αντιμετωπισθεί σε μεγάλο βαθμό, τόσο ώστε να είμαστε πρωτίστως εμείς οι ίδιοι ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα που θα πάρουμε, που είναι και το βασικότερο κατά την γνώμη μου.



Υ.Γ. Αγαπητέ Panos1982 για μια ακόμη φορά συγχαρητήρια για την επιλογή, σχεδιασμό και εκτέλεση, όλα πραγματικά άψογα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σωστή και ορθολογική η ανάλυση σου αλλά δεν λαμβάνει υπόψιν της κάποιες σημαντικές παραμέτρους οι οποίες επηρεάζουν τα νούμερα (φαντάζομαι το κάνεις για λόγους απλότητας). Στην κάλυψη ΔΕΝ παίζουν ρόλο τα graft αλλά ο συνολικός αριθμός τριχών ο οποίος σε γενικές γραμμές σε μαμα καταστάσεις είναι γύρω στις 180-200τρίχες ανα cm2. Αυτό μπορεί να αναλυθεί σε 80-90g x 2.2 ή 60-70 x 2.8 ή όποιον άλλον συνδυασμό θες. Ο γενικός κανόνας είναι ότι συνήθως όσοι έχουν υψηλό λόγο έχουν χαμηλότερη πυκνότητα ενώ όσοι έχουν χαμηλό λόγο έχουν υψηλότερη πυκνότητα. Και στις 2 περιπτώσεις ο συνολικός αριθμός των τριχών είναι ίδιος και έχει σχέση με το αιματολογικό δίκτυο και την διαθέσιμη παροχή.

Αν λοιπόν πάρουμε τα 173cm2 που αναφέρεις, στην μαμα κατάσταση υπήρχαν από 10.380g (με 60g/cm2) έως 15,570g (με 90g/cm2). Οι πιθανότητες να είσαι εκτός αυτής της διακύμανσης είναι ελάχιστες. Φυσικά ακόμα και το πάνω όριο είναι πολύ μακρία από τα 25,000 αλλά έχει και μεγάλη διαφορά από το κάτω όριο.

Τέλος έχει μεγάλη σημασία και το πάχος της τρίχας αλλά ας μην επεκταθούμε γιατί αυτό δεν έχει σχέση με τα πόσα graft υπήρχαν στην περιοχή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πέρα από τα νούμερα που απ΄ ότι βλέπεις βγαίνουν, πρέπει να λάβεις υπόψη ότι με τη μεταμόσχευση σε έναν καλό γιατρό θα έχεις και πολύ καλύτερο illusion αν σου φτιάξει ένα ωραίο τοίχο στη hairline και στο forelock με μια πυκνότητα της τάξεως των 55grafts/cm2 και μοιράσει ομοιόμορφα μειούμενα τα υπόλοιπα προς το crown που στο κάτω κάτω δεν είναι και η μόστρα

Σωστότερο είναι το εξής (και πάντα μιλάω για ΤΡΙΧΕΣ και όχι GRAFT): Hairline, ζώνη Α (περιλαμβάνει στο κέντρο της το μισό forelock), μισή ζώνη Β (περιλαμβάνει στο κέντρο της το υπόλοιπο forelock) πρέπει να έχουν πολύ δυνατή πυκνότητα, η οποία θα είναι αραιότερη μπροστά (hairline) και θα αυξάνεται προοδευτικά πρός τα πίσω. Στα μισά της ζώνης Β (εκεί που τελειώνει το forelock) μπορεί να αρχίσει σταδιακά να πέφτει και στην ζώνη C μέχρι και την κορυφή να είναι η μικρότερη.

Είναι λάθος αντίληψη ότι η hairline πρέπει να έχει την μεγαλύτερη πυκνότητα. Έχει την μικρότερη πυκνότητα, απλά επειδή αποτελείται από 1τριχα και λίγα 2τριχα θες αρκετά graft/cm2 για να πετύχεις μια αποδεκτή πυκνότητα η οποία πάντως πρέπει να είναι μικρότερη από την ζώνη Α. Οι ζώνες Α,Β πρέπει να έχουν περισσότερες τρίχες με τα ίδια ή (συνηθέστερα) με λιγότερα graft/cm2. Και για να δώσω ένα παράδειγμα:

Hairline: 55g x 1.5h/g (50% 1h - 50% 2h) = 82.5h/cm2
Ζωνη Α,Β: 50g x 2.0h/g (100% 2h) = 100h/cm2
Forelock: 50g x 2.6h/g (40% 2h - 60% 3h) = 130h/cm2
Φυσικά αυτά τα νούμερα ποικίλουν ανάλογα με τον διαθεσιμο αριθμό 1,2,3h. O κρίσιμος αριθμός καλής πυκνότητας είναι 100h/cm2.

To φυσικό pattern είναι το μαλλί να αυξάνει πυκνότητα όσο πηγαίνεις προς τα πίσω μέχρι την κορυφή. Απλά στις μμ επειδή δεν φτάνουν τα graft πρέπει να το κάνεις σε ένα επαρκές βάθος (μέχρι περίπου το μέσο της ζώνης B) και μετά αφήνεις το layering και το illusion. Αν το κάνεις μόνο στην hairline και στο forelock το αποτέλεσμα δεν θα είναι καλό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

PROF

Active Member
Αγαπητέ Cvial συμφωνώ απόλυτα. Εάν υποθέσουμε ότι μια μέση μαμά κατάσταση για τα 173cm2 είναι στα 12975grafts (πάρα πολύ μακριά από τα 25000) στη μέση δηλαδή των 10380 και 15570, τότε εάν καταφέρεις να μεταμοσχεύσεις 8000grafts, θα έχεις περίπου 8000/12975=61,66% των μαμά grafts της λήπτριας, όμως βάλε ότι θα έχεις τοποθετήσει και κάποια γένια, ας πούμε 1500 γένια και 6500 head grafts, οπότε συνολικά θα έχεις 6500x2.2+1500 =15800 τρίχες, έναντι αρχικά 12975 x 2.2 = 28545 τρίχες που είχε αρχικά η μαμά περιοχή, δηλαδή θα έχεις τοποθετήσει 15800/28545 = 55,35% των αρχικών τριχών. Προσωπικά για εμένα εάν μπορούσα να έχω το 55,35% των μαμά τριχών θα ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος.
Επίσης βάλε και ένα μικρό συν από τη μεγαλύτερη διάμετρο που έχουν τα γένια, καθώς και ένα συν από το illusion.

Τώρα όποιος νομίζει ότι με τη μεταμόσχευση και ειδικά σε μια τόσο δύσκολη περίπτωση θα ξαναγίνει 18, ότι θα αποκτήσει το μαλλί του Elvis ή ότι όλες οι μεταμοσχεύσεις έχουν επιτυχία, πλανάται οικτρά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
1500 από γένια είναι λίγο αισιόδοξο. Έχουν μεγαλύτερη διάμετρο μεν αλλά και μικρότερο ποσοστό επιβίωσης σε σχέση με τα μαμα στο κεφάλι. Ακόμα και έτσι όμως είσαι κοντά στο 50% που είναι ένα πολύ καλό νούμερο για άριστο αποτέλεσμα. Αυτό που δεν υπολόγισες και σε αυτά τα νούμερα παίζει μεγάλο ρόλο είναι το ποσοστό επιβίωσης και τα transections (για τα οποία μιλούν ελάχιστοι). Να υπενθυμίσω ότι με τον όρο transection εννοούμε τα graft που κατά την εξαγωγή καταστρέφονται και πετιόνται. Ο Erdo πριν 2 χρόνια το νούμερο που έδινε ήταν 8%, δηλαδή από τα 100 που έβγαιναν τα 92 έμπαιναν. Εκεί παίζει μεγάλο ρόλο ο γιατρός. Πρέπει και στις 2 κατηγορίες να κινηθείς κοντά στο 95% (αθροιστικά). Αν πέσεις κάτω από 90% (και εύκολα πέφτεις) έχεις θέμα γιατί το 50% που υπολογίζουμε θα μειωθεί περαιτέρω. Τέλος το κερασάκι στην τούρτα είναι το πάχος της τρίχας. Αν είσαι στον μέσο όρο γύρω στα 55μ ισχύουν τα παραπάνω. Αν είσαι πιο κάτω απλά μειώνεις αντίστοιχα τις προσδοκίες (στο τετράγωνο) και την κάλυψη. Κάτω δε από 50μ απλά δεν γίνεται.
 

Gzisis69

Member
το ξερω οτι το 25.000 ειναι υπερβολικο και εξωπραγματικο νουμερο αλλα δεν ειμαι παρα πολυ σιγουρος οτι τα 8000 που λετε ειναι αριθμος ικανος να σου δωσει πυκνοτητα και ας το παρουσιαζετε με μαθηματικα( ο svial για πολλοστη φορα) ομορφα. εγω θα μιλησω παρα πολυ πρακτικα . μπειτε στο σαιτ του λορεντζο που ολοι τον θεωρουμε τοπ και δειτε τις μετεμοσχευσεις με ψηλα νοργουντ. δεν νομιζω οτι σε καποιο εχει πιασει τετοια πυκνοτητα ωστε να μην ειναι αραιος ο αλλος. ειδικα σε περιπτωσεις με τελειως αδειο κροουν τα πραγματα ειναι ακομα χειροτερα. και προσεξτε εγω δεν υο κρινω απο την πλευρα τι μεγαλο πρβλημα που ειχε πριν και τον εκανε μαγκα αλλα απο την πλευρα οτι καποιος που θα τον δει εξω και δεν ασχολειται με ολα αυτα θα τον πει πολυ αραιο σε σχεση με ενα υγιες μαλλι. προφανως και δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα οσο τα λεω και προφανως και ειμαι αρνητικος αλλα ακομα και στο φορουμ μεσα δειξτε μου εναν nw6 που να το θεωρειτε τιμιο αποτελεσμα.το πως ικανοποιειται ο καθενας ειναι σχετικο και ολη η διαδικασια της μεταμοσχευσης ειναι λεφτα ψυχικος και σωματικος πονος αγχος ταξιδια ρισκο κλπ κλπ. ολα αυτα καλα αλλα το προβλημα ειναι οτι ειναι και συμβιβασμος σε παρα πολλες περιπτωσεις μεγαλου νοργουντ.. ειναι και πως οριζει ο καθενας το προβλημα του.. αλλα για να μην ειμαστε και τελειως εκτος θεματος η περιπτωση του παιδιου εδω ειναι ενα παρα παρα πολυ καλο αποτελεσμα αν φυτρωσουν ολα και σιγουρα αν ειχα αυτο το μαλλι με τοσο χαμηλο νοργουντ θα το εκανα και θα μουν και ευχαριστημενος φυσικα..
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φίλε τα μαθηματικά δεν λαθευουν. Οι υποθέσεις μπορεί να είναι λάθος όπως π.χ τα τετραγωνικά που χρειάζεται ένα NW6. Τα 173cm2 είναι μάλλον για NW5 συνήθως τα 6 είναι πάνω από 200 ανάλογα και με το σχήμα του κεφαλιού. Η αποψή μου είναι ότι σε NW6 για να κάνεις αυτό που πιστεύω ότι έχεις στο μυαλό σου θέλεις γύρω στα 10.000 που σίγουρα δεν μπορείς να τα βρεις εκτός και αν είσαι πολύ τυχερός Άρα αναγκαστικά θα συμβιβαστείς. Για αυτό έθεσα και τον πήχυ για κάποιον που έχει αξιώσεις στο NW5.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

PROF

Active Member
Cvial, για το transection κανείς δε λέει το πραγματικό ποσοστό, ο Kaan πάντως έλεγε ότι συνήθως είναι μεγαλύτερο από το ποσοστό που ανέφερες και ότι κυρίως εκτός φυσικά από την εμπειρία, την τεχνική και τα punches που χρησιμοποιούνται μεγάλο ρόλο παίζει και η ταχύτητα εξαγωγής. Aυτός είναι και ένας από τους λόγους που τόσο η Hairline, όσο και ο Kaan δεν εξάγουν περισσότερα από 1500grafts/ημέρα και θέλουν την εξαγωγή να την κάνει μόνο ο χειρουργός που έχει και την ευθύνη της επέμβασης. Φαντάσου ότι στη δεύτερη επέμβαση τα 3006grafts τα βάλαμε σε τρεις ημέρες. Το χειρότερο δε, δεν είναι να έχεις trancection, αλλά να σου τα τοποθετούν κιόλας.

Όσον αφορά τα γένια εγώ που δεν είμαι και ο πλέον μουσάτος, έβαλα 516 στην πρώτη και 944 στη δεύτερη σύνολο 1460 γένια και κάνοντας εξαγωγή μόνο από την κάτω πλευρά. Οι υπόλοιποι ασθενείς που είδα στις επεμβάσεις μου έπιαναν άνετα αυτό το νούμερο με την πρώτη φορά. Το ποσοστό επιβίωσης κατ΄ αυτούς δεν απέχει πολύ από αυτό των head grafts, αυτό βέβαια θα μπορώ να σου το πω με ασφάλεια σε κανένα τρίμηνο γιατί τα γένια που έβαλα την πρώτη φορά ήταν σχετικά λίγα σε σχέση με τα head grafts, οπότε επειδή υπήρξε μια πολύ καλή φύτρωση δεν μπορώ να ξέρω το ακριβές ποσοστό επιβίωσης των γενιών.

Τέλος όσον αφορά τη διάμετρο, εάν είσαι τόσο άτυχος, τι να πω άλλαξε ίσως το πλάνο σου και υποχώρησε την hairline σου, ώστε να μειώσεις την επιφάνεια της λήπτριας.

Όπως πολύ καλά ξέρεις και έχουμε ξαναπεί κάθε περίπτωση είναι μοναδική και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται. Η μεταμόσχευση μαλλιών είναι μια αυστηρά προσωπική για κάθε ασθενή επέμβαση και ο καθένας οφείλει να κάνει τη δική του έρευνα, το δικό του σχεδιασμό, τις δικές του επιλογές και τις δικές του υποχωρήσεις, ώστε να πετύχει το βέλτιστο γι΄ αυτόν αποτέλεσμα. Θεωρώ ότι αυτό που επιζητούμε στη μεταμόσχευση είναι η βελτιστοποίηση μιας διαδικασίας λαμβάνοντας υπόψη όλες τις παραμέτρους, αρχικό ΝW, μελλοντική εξέλιξη, τελική επιφάνεια λήπτριας, πυκνότητα δότριας, πυκνότητα λήπτριας, κόστος, χρόνο, ηλικία κλπ..

Με απλά λόγια άλλες απαιτήσεις και επιλογές έχει ένα ΝW2-3 , ηλικία άνω των 40 και μπατζετ 15000€ και άλλες απαιτήσεις και επιλογές έχει ένα NW5-6 πόσο μάλλον ένα ΝW7 με μπάτζετ 3000€.

Υ.Γ. Cvial όλοι οι γιατροί που με είχαν δει, με 173cm2 λήπτρια με είχαν κατατάξει NW6
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αρα έχεις μάλλον στενό κεφάλι. Γενικά τα NW6 είναι κοντά στα 200 ή και παραπάνω αλλά όπως είπα παίζει και μεγάλο ρόλο το σχήμα του κεφαλιού, μιλάω πάντα για τον μέσο όρο.

Τώρα ως προς τα γένια είναι εντυπωσιακό το νούμερο η αλήθεια είναι ότι λίγες κλινικές βγάζουν τέτοια νούμερα και αυτό μάλλον οφείλεται στην ειδίκευση τους. Πάντως τα γένια μετά τα μαμισια έχουν το μεγαλύτερο survival rate. Αυτό είναι σίγουρο




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Cvial, για το transection κανείς δε λέει το πραγματικό ποσοστό, ο Kaan πάντως έλεγε ότι συνήθως είναι μεγαλύτερο από το ποσοστό που ανέφερες και ότι κυρίως εκτός φυσικά από την εμπειρία, την τεχνική και τα punches που χρησιμοποιούνται μεγάλο ρόλο παίζει και η ταχύτητα εξαγωγής. Aυτός είναι και ένας από τους λόγους που τόσο η Hairline, όσο και ο Kaan δεν εξάγουν περισσότερα από 1500grafts/ημέρα και θέλουν την εξαγωγή να την κάνει μόνο ο χειρουργός που έχει και την ευθύνη της επέμβασης. Φαντάσου ότι στη δεύτερη επέμβαση τα 3006grafts τα βάλαμε σε τρεις ημέρες. Το χειρότερο δε, δεν είναι να έχεις trancection, αλλά να σου τα τοποθετούν κιόλας.

Αυτό είναι πολύ σωστό και είναι και το μέγα θέμα με τις motorized FUE και τις fast track νοσηλεύτριες. Αυτά που πήγαν στον κουβά δεν θα τα μάθεις ποτέ, γιατί πάντα κρίνεις αν βγήκε αυτό που μπήκε...

Ομοίως και ο Lorenzo, γύρω στα 1500 κυμαίνεται, σε σπάνιες περιπτωσεις να φτάσει τα 1700




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

sito

Active Member
σορρυ για το οφτοπικ αλλά πρέπει να το πω.... Ο διάλογος cvial και prof είναι παράδειγμα πολιτισμένου διαλόγου που εμείς οι παρατηρητές διαβάζοντας τον, κερδίζουμε σε γνώσεις.

Υ.Γ. μια σφουγγαρίστρα παρακαλώ να μαζέψετε τα σάλια μου :p
 

alexandros _athens

Active Member
Ωραίες και καθαρές φωτογραφίες, νομίζω πως πας για πολύ καλό αποτέλεσμα. Εκ πρώτης όψεως το σχήμα μου κάνει αρκετά τριγωνικό (ειδικά στο προφίλ) αλλά όταν μακρύνουν και αν πετύχεις καλή φύτρωση, νομίζω θα είναι ωραίο.
 

felaini

Active Member
Χαθηκαμε στη μεταφραση! Πιο απλα κ κατανοητα ρε παιδια για μας που δε το χουμε σπουδασει το αντικειμενο! Πολλες τεχνικες αναλυσεις κ μπερδευομασται με συνεπεια να μαστε αναποφασιστοι!!!
 

alexandros _athens

Active Member
Μια ερώτηση: Επειδή με προβληματίζει το κόψιμο των μοσχευμάτων που μου θυμίζει fue και που λογικά έχει το ρίσκο του σε ότι αφορά τη βιωσιμότητα. Αν δεν κάνω λάθος, με τόσο μικρό punch 0,7 πήγε σε περισσότερα μονά και διπλά μοσχεύματα τα οποία κόπηκαν. Αν χρησιμοποιούσε λίγο μεγαλύτερο, δεν θα ήταν πιο safe για τη βιωσιμότητα και δεν θα πετύχαινε αραιότερα χτυπήματα περιορίζοντας και το συνολικό τραύμα της δότριας;
 

Stripar

Established Member
To μόνο που θα πετύχαινε θα ήταν μεγαλύτερο scaring και doting στην δότρια

Όσον αφορά την βιωσιμότητα των grafts απο το Splitting ,
όπως έχουμε πεί δέν εμπεριέχει ρίσκο-κίνδυνο ακόμα και με 0,6 & 0,7mm διότι είναι ο Master του είδους!.
 

tasos33

Well-Known Member
Μα όσο μεγαλύτερο είναι το punch τόσο μεγαλύτερη είναι η πληγή άρα μεγαλύτερη ζημιά, πιο αργή επούλωση, πιθανόν white dots και σε κάποιες περιπτώσεις ένα μεγάλο punch πιθανόν κατά την εισχωρηση να τραυματίζει διπλανα graft.



Μια ερώτηση: Επειδή με προβληματίζει το κόψιμο των μοσχευμάτων που μου θυμίζει fue και που λογικά έχει το ρίσκο του σε ότι αφορά τη βιωσιμότητα. Αν δεν κάνω λάθος, με τόσο μικρό punch 0,7 πήγε σε περισσότερα μονά και διπλά μοσχεύματα τα οποία κόπηκαν. Αν χρησιμοποιούσε λίγο μεγαλύτερο, δεν θα ήταν πιο safe για τη βιωσιμότητα και δεν θα πετύχαινε αραιότερα χτυπήματα περιορίζοντας και το συνολικό τραύμα της δότριας;
 
Μπλουζα