Panos1982, dr. erdogan , m.fue w keep, 5165 grafts, 8-9/11/2017

Stripar

Established Member
Prof , καλητερα άνοιξε δικό σου νήμα γιατι εδώ το νήμα του Πάνου το εχουμε γ*μ*σει.
(Low budget εννοώ εγώ τα 2,5 σε σύγκριση πάντα με τα 6,0 , 5,0 κ.ο.κ)
Αν η επιλογή σου στειρίζονταν σε αλλά κριτήρια και όχι στο οικονομικό , μπράβο σου!
Τα λέμε στο νήμα σου , βάλε και φωτοφραφιες
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Stripar

Established Member
John,
την έχασε την μπάλα ο Γεώργιος :
Άλλος τον ρωτάει , σε άλλον απαντάει , άλλον εννοούσα , άλλον καταλαβαίνει...

:confused:
 

leas

Well-Known Member
Αγαπητέ Panos1982 καλή επιτυχία και συγχαρητήρια για τις πραγματικά εξαιρετικές επιλογές σου τόσο στην πρώτη όσο και στη δεύτερη επέμβαση σου. Ο σχεδιασμός από τον Koray νεανικός, οριακά επιθετικός και ανάλογος με την ηλικία και το πρόβλημά σου, η τοποθέτηση πυκνότατη, η δε εικόνα στη δότρια άριστη. Θεού θέλοντος και με την κατάλληλη προσοχή το αποτέλεσμά σου θα είναι εκπληκτικό.
O Koray ήταν και για μένα μία από τις πρώτες επιλογές μου μαζί με Lorenzo, Couto, Heinicke, Freitas και Hairline Clinic, δεδομένου ότι δεν ήθελα να έχω τομή με strip οπότε και αποκλείστηκαν οι Hasson and Wong, Hattingen Hair και Konior. Τελικά λαμβάνοντας υπόψη το μεγάλο μου πρόβλημά (ΝW6) την ηλικία μου (τώρα 42 τότε 41) και το γεγονός ότι έπρεπε να χρησιμοποιηθούν αρκετά grafts from beards και να εξαχθεί ο μέγιστος αριθμός τριχών, για να υπάρχει μια πλήρη κάλυψη (βλέπε ΝW6), κατέληξα στην κλινική Hairline και στον γιατρό αυτής Dr Kaan Pekiner (η κλινική έχει 5 χειρουργούς) από τον οποίο είχα δει στο Ιταλικό και Γερμανικό forum μερικά εξαιρετικά αποτελέσματα με συνδυασμό head and beards grafts. Επίσης το πρωτόκολλο της κλινικής μου ταίριαζε (manual fue, ο κάθε γιατρός αναλαμβάνει και την εξαγωγή και την τοποθέτηση, μέγιστη συνεδρία ανά ημέρα 1500 grafts, ανά 750 grafts εξαγωγής γίνεται τοποθέτηση για την ελαχιστοποίηση του χρόνου διατήρησης των μοσχευμάτων εκτός του οργανισμού, κλπ.).
Έτσι το Φθινόπωρο του 2016 έκανα την πρώτη μου επέμβαση 4532 grafts (4016 head grafts και 516 beard grafts) για τα μπροστά δύο τρίτα του κεφαλιού από hairline μέχρι middle και τον Αύγουστο του 2017 έκανα στην κλινική του Dr Kaan που εν τω μεταξύ άνοιξε τη δική του κλινική δεύτερη επέμβαση για το crown και ένα touch up με 3006 grafts (2062 head grafts και 944 beard grafts). Πιθανώς να ανοίξω κάποια στιγμή ένα νήμα.

Καλή επιτυχία και πάλι!


Θα ηταν πολυ χρησιμο να μας παρουσιασεις σε ενα νημα την περιπτωση σου..αξιζει προς τους συμπασχοντες..
 

Gzisis69

Member
προφανως και ολοι θελουμε να δουμε ενα μεγαλο nw ειδικα οσοι ειμαστε κ εμεις. γιατι στο μεγαλο μπαινει και το προβλημα της δοτριας στην εξισωση. οταν εισαι 6αρι πχ καπου θα πρεπει να συμβιβαστεις στην πυκνοτητα γιατι η δοτρια δεν ειναι ανεξαντλητη. αυτο δεν σημαινει ομως οτι ενα μικρο ειναι ευκολη υποθεση. αλλο να φτιαξεις καλα κροταφους πχ και αλλο αραια. και για μενα οταν εχεις μικρο προβλημα πρεπει να πιασεις πολυ ψηλη πυνκτοτητα στις γυμνες περιοχες για να ειναι καλο το αποτελεσμα. μεχρι στιγμης με τις παρουσες εξελιξεις πιστευω οτι ενας μεχρι nw 3-4 και καλα χαρακτηριστικα τριχας μπορει να δειχνει καλα. το προβλημα ειναι απο κει και περα οταν εχεις ενιαια καραφλα και οταν τα πλαινα εχουν φυγει και οταν το πισω εχει κατεβει στο 7. εκει οσο μαγκας και να ναι ο γιατρος απλα δεν βγαινουν τα κουκια. προφανως και ολοι θελουμε να βρεθουν τεχνικες βα αυξηθουν κ αλλο οι πυκνοτητες γιατι εκει ειναι το προβλημα το ουσιαστικο. να ξεφυγουμε απο το ιλουσιον και να παμε σε ουσιαστικο μαλλι. προσωπικα θα προτιμουσα μαμα πυκνοτητα και ας μην ηταν με το πιο φυσικο αποτλεσμα γιατι πολυ απλα θα ειχα μαλλι αρα κατι θα το εκανα απο καραφλομαλλο. αν βελτιωθει η πυκνοτητα κ αλλο τοτε μικρα νοργουντ θα ναι αρχοντες. για τα μεγαλα χωρις κλωνους μιλαμε για συμβιβασμους και οταν λεω μεγαλα εννοω αδεια κεφαλια..
 

DoctorWho

Well-Known Member
Καταρχας εγω δεν εχω καταλαβει γιατι ο γιωργος θελει τεκμηρια για το ποια ειν η καλυτερη κλινικη η αν οι λεγομενοι τοπ αξιζουν τα λεφτα τους. Ο ιδιος εχει κανει ηδη τη μεταμοσχευση του κ θελοντας κ μη σε λιγο καιρο θ γνωριζει ακριβως αν αυτα που πληρωσε αξιζαν η οχι. Ο ιδιος ετσι κι αλλιως ειχε πει οτι λεφτα για εξω δεν εχει οποτε ακομα κι αν ο ταδε γιατρος ειν πολυ καλυτερος τι σημασια εχει? Τα debate καλο ειν ν γινονται σε θεματα με ουσια αλλιως καταληγουμε σε συζητησεις καφενιων.

Επι της ουσιας ομως θ διαφωνησω με τ οτι τ μεγαλα norwood ειν πιο δυσκολα περιστατικα. Αν εννοει οτι ενα nw3 γινεται πιο ευκολα nw1 απ οτι ενα nw6 τοτε ναι προφανως, αλλ δεν εχει ν κανει αυτο με τς ικανοτητες τ εκαστοτε γιατρου. Αλλωστε ο γιατρος απλα αναδιατασσει τις υπαρχουσες τριχες δεν κανει μαγικα. Επομενως εκ των πραγματων καθε περιστατικο εχει ενα ταβανι στ οποιο μπορει ν φτασει ακομα κ απο εναν ιδανικο γιατρο. Το θεμα ειναι "τι κανει εναν γιατρο ικανο εδω?" Τρεις απαντησεις: 1)οσο πιο υψηλο ποσοστο φυτρωσης 2)καλο γεωμετρικα απλωμα των grafts ωστε να επιτευχθει το καλυτερο illusion... να συνδυασεις δλδ τον αριθμο των τριχων που εχεις στ διαθεση σου με τ παχος που εχουν κ τ μεγεθος της περιοχης που θες ν καλυψεις.. 3) η διτρια να φαινεται οσο πιο καλη γινεται μετα την επεμβαση. Ειν προφανες οτι οσο πιο αδεια ειν μια περιοχη τοσο πιο ευκολο ειν ν εχεις καλη φυτρωση, αφου δεν χρειαζεται τοση λεπτομερια κατα την εισαγωγη τν τριχων ωστε ν μην τς τραυματισεις. Αρα εδω τ μεγαλο norwood ειν ευκολοτερο αφου στ μικρα norwood συνηθως θες μεγαλες πυκνοτητες κ εχεις κ μαμα μαλλια. Στην ανακατανομη τ πραγματα ειν ιδια γ μικρα κ μεγαλα. Ενας norwood3 που θελει ν γινει norwood1 εχει αλλες προσδοκιες ως προς τς λεπτομεριες της hairline ενω πρεπει ν ληφθει υποψην το αποτελεσμα που θα του δοθει ν ειν διαχειρισιμο στ μελλον εαν η αραιωση τ προχωρησει. Συνηθως τετοια αποτελεσματα επιβαλλουν φαρμακευτικη θεραπεια. Τα μεγαλα norwood ως προς την ανακατανομη εχουν οσα ειπα πριν για τ μικρα +την εξτρα δυσκολια να επιλεξεις τον καλυτερο λογο υψοςhairline/συνολικη πυκνοτητα. Η διαχειριση της δοτριας θεωρω οτι ειναι εξισου δυσκολο και στις δυο περιπτωσεις αφου και στις δυο θες να παρεις οσο τ δυνατοκ περισσοτερα αφηνοντας οσο τ δυνατον περισσοτερα.

Συμπεραινοντας (γιατι η υπεραναλυση κουραζει) ενα αποτελεσμα σε οποιοδηποτε norwood μας δινει πληροφοριες για το ποιον του γιατρου και αυτο διοτι οι ιδιες παραμετροι εφαρμοζονται σε καθε περιστατικο απλα με διαφορετικη αναλογια η καθεμια. Καποιος που ψαχνει τν ιδανικο γιατρο γ αυτον βεβαια καλο ειναι να εχει δει προηγουμενα περιστατικα παρομοια με το δικο του πριν καταληξει αλλα κ εκει ακομα κανενας γιατρος δεν ειν εγγυηση ποιοτητας. Απλα ψαχνουμε το καλυτερο στατιστικο αποτελεσμα.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Θελω να τον δω σε ενα μεγαλο nw σαν το δικο μου για να δω αν τα «τιμάει» τα λεφτα που περνει.. Ειπα οτι ειναι ακριβος οχι δεν εχω την δυνατότητα να παω ...απλα επειδη θα ξανα κανω μμ οπως εχω πει αν δω κάτι που να με πείσει θα με τραβήξει ...μην τοην συνεχιζουμε ομως αυτη την κουβεντα κ λεμε τα ιδια ξανα κ ξανα .
 

Gzisis69

Member
Δεν επισυναπτω τις σειρες του doctorwho για να μην φτιαξω παλι κανενα σεντονι αλλα σε καποιες προτασεις κρυβεται για μενα η ουσια του ζητηματος μεταμοσχευση. εχουμε μαθει να κοιταμε νοργουντ και πυκνοτητες κλπ κλπ. μπουρδες ειναι ολα αυτα για μενα. επιτυχημενη μετεμοσχευση ειναι οταν κάποιος μετα την φυτρωση η τον κυκλο των επεμβασεων τελοσπαντων εχει μαλλι που δεν φαινεται αραιο και το κυριοτερο πειραγμενο. να μην κανει δηλαδη μπαμ οτι μπηκαν τριχες απο ανθρωπινο χερι και να μην εκακολουθει να φαινεται το δερμα. το οτι οι προσδοκιες ειναι διαφορετικες σε ενα nw6 και σε ενα nw3 ειναι λαθος ομως. και οι 2 μαλλια θελουν να χουν και να μην ειναι καραφλοι. και οι 2 αν ηταν νοργουντ 2 και μπορουσαν να κανουν με ασφαλεια για τα μαμα μαλλια και φυσικα για την εξελιξη στο μελλον επεμβαση θα αποψιλωναν την δοτρια και θα εβαζαν τα παντα ωστε να ναι nw0. γιατι κακα τα ψεμματα ο nw3 μπορει πιθανως υπο συνθηκες να φαινεται πολυ καλα αλλα ο nw6 προσωπικα δεν εχω δει απο κανεναν μεγαλο γκουρου να τον κανει μαλλια. απλα του κανει το κεφαλι απο γυμνο ημιγυμνο. ακομα και ο lorentzo που αν ποτε κανω μεταμοσχευση γιατι ταλαντευομαι παρα πολυ θα παω εκει στα δειγματα μεγαλου nw εχει ιδανικους υποψηφιους μεγαλης ηλικιας με δερμα χωρις αντιθεση με χοντρη τριχα( προφανως με καλη δοτρια) ισως και κατσαρη ισως και salty κλπ. δεν ειδα βιντεακι με 30αρη 6αρη χωρις τελεια χαρακτηριστικα. και οσους ειδα ηταν για μενα καλυτεροι απο πριν προφανως αλλα το κατα ποσον μπορω να φανταστω τον εαυτο μου να εχει πολυ αραιο μαλλι απο καθολου μαλλι δεν το γνωριζω αλλα σιγουρα σε τετοια περιπτωση θα παντρευτω το τοπικ γιατι πολυ απλα δεν θα με καλυπτε η παρουσα πυκνοτητα. τα προβληματα μετα απο τοσα χρονια μεταμοσχευσεων αξακοκουθουν να ναι 2. δοτρια γιατι πολυ απλα ποτε δεν φτανει και ικανοτητα γιατρου να βαλει αυτα που πηρε οσο πιο κοντα γινεται για να πιασει πυκνοτητα. το οτι εδω μεσα συζηταμε για πυκνοτητες με νουμερα δεν σημαινει οτι δεν θα θελαμε την ακομα πιο κοντα στη μαμα πυκνοτητα. ενας καλος γιατρος στην παρουσα φαση ειναι αυτος που ξερει παρα πολυ καλα υι τυπο τριχας θα βαλει και σε ποιο σημειο και πως ολο αυτο θα το κανει να φαινεται πιο πυκνο και φυσικο. αν ειχε την δυνατοτητα να το κανει πυκνο δεν θα ταν τοσο θεμα η φυσικοτητα γιατι πολυ απλα θα χαμε μαλλι και στε καταλληλα(πανακριβα) χερια θα μας το κουρεβαν τελεια. μεχρι στιγμης ενας nw3 μπορει με μια σχετικη ασφαλεια να ξεκινησει την χρονια αγωγη του με τα αναλογα side φυσικα και να κανει μια σχετικα επιθετικη μεταμοσχευση αφηνοντας και κατι για το μελλον. μεχρι εκει φτανουν οι δυναοτητες της επιστημης τωρα πια και ο καλος γιατρος ειναι αυτος που θα κανει εναν τετοιον τελεια. ενας 6αρης ειναι εκ των πραγματων λογω δοτριας καταδικασμενος και συμβιβασμενος αλλα και αυτος ισως πιασει μια σχετικα αξιοπρεπη πυκνοτητα σε εναν καλο γιατρο. για τον φιλο γιωργο που λεει οτι αν πειστει θα παει "καλο" για την τριτη μεταμοσχευση θα παραμεινω παρα πολυ απαισιοδοξος οπως του χω πει και με πμ αρκετες φορες.. ειναι σιγουρα ομως πολυ σημαντικο να δουμε ανοδο πυκνοτητας γιατι αν κάποτε βρεθει λυση για τη δοτρια που σιγουρα αργει πρεπει να υπαρχει και καποιος να τα βαλει στο κεφαλι μας και να φυτρωσουν..
 

DoctorWho

Well-Known Member
Συμφωνω με οσα λες... και για αυτο το λογο πιστευω οτι αν καποιος εχει θεμα με τ μαλλι του πρεπει να το αντιμετωπισει πριν φτασει σε πολυ προχωρημενο σταδιο. Εγω ειδα κροταφους ν αρσιωνουν στα 19, στα 20 μπηκα στα big3 και ηδη προσπαθω στ μυαλο μου να φτιαξω ενα πλανο μεταμοσχευσεων για οταν γινω 25, θεωρωντας οτι ως τοτε θα εχω χασει καποια. Το κακο ειν οτι οι πιο πολλοι τρωνε φλασια οταν θελουν τν μεταμοσχευση, δρουν με συναισθημα κ θελουν ν μπουν στ χειρουργειο οσο πιο γρηγορα γινεται. Εκει πονταρουν οι απατεωνοκλινικες. Στον λορεντζο που θες αναμονη ενα χρονο δεν πας τυχαια.. πρεπει να πας ν ψαξεις, να εισ ηρεμος και οργανωμενος. Καποιος λογος υπαρχει που τοσος κοσμος περιμενει τοσους μηνες waiting list, ξεβολευεται απο τη χωρα του κ παει στην αλλη ακρη της ευρωπης για να σκασει 5 φορες παραπανω χρηματα σε αυτο τον γιατρο. Ειτε ειν ο καλυτερος γιατρος, ειτε ο θεος του marketing.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα συμφωνήσω σε όλα εκτός από τον πήχυ που θέτεις στο NW3. Επειδή πολλά παίζουν ρόλο νομίζω ότι σήμερα με την εξέλιξη της FUE το εύρος κυμαίνεται από Ν3-5 ανάλογα με τα επιμέρους χαρακτηριστικά της κάθε περίπτωσης. Φυσικά οι πιθανότητες μειώνονται ή αυξάνονται ανάλογα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gzisis69

Member
ναι οκ ειμαι λιγο υπερβολικος στο 3.. απλα καποια στιγμη πρεπει να βγει απο την ολη συναρτηση ο παραγοντας προσωπικα θελω. ειναι παρα πολυ παλαιολιθικο να μιλαμε ακομα εν ετει 2017 και μπαινοντας στο 18 για ανθρωπους που ικανοποιουνται με μεσαιες πυκνοτητες μεσαιες φυτρωσεις ουλες τεραστιες και γενικοτερα κακους συμβιβασμους. αυτο θελω να πιστευω με το περασμα των χρονων θα αλλαξει καπως και ηδη τα στανταρντς δεν ειναι υα ιδια με το 2010 πχ. λογικο ειναι ειναι μια τεχεως εξελισομενη μπιζνα-εν εξελιξει ερευνητικη διαδικασια που καθε αλλο παρα πλατω εχει πιασει. ο καθε ανθρωπος, πορτοφολι,δερμα,τριχα,τριχοπτωση,παρενεργεια κλπ ειναι διαφορετικα απλα νομιζω οτι καποια στιγμη πρεπει τουλαχιστον οσοι ασχολουμαστε και παρακολουθουμε τις εξελιξεις να εχουμε μια κοινη γραμμη αντιληψης για το ποια ειναι επιτυχημενη μεταμοσχευση και ποια οχι. και αυτα ειναι που κανουν παριπτωσεις σαν αυτη η την αλλη απο το συμποσιο σημαντικες γιατι ενω φαινομενικα ειναι ευκολες υποθεσεις ισχυει ο γνωστος κανονας της ζωης οτι οσο πιο κοντα παει κατι στην τελειοτητα τοσο πιο δυσκολο και εργωδες ειναι αυτο. αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα ηθελα να δω μια συνεργασια των καλυτερων σε ενα αδειο κεφαλι το αντιθετο θα εβαζα κ υποψηφιοτητα να ναι το δικο μου.
επειδη κινουμαστε στα ορια του εκτος θεματος ισως ηταν καλυτερο να συνεχισουμε η να μεταφερθουμε αλλου..
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μην ανησυχείτε, έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή εκτός θέματος σχολια θα μεταφερθούν


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Panos1982

Well-Known Member
Day 10

healing good, και το 80% απ τα κακκαδια εχει φυγει κ εμφανιζεται σιγα σιγα η καθαρη εικονα του μαλλιου.

23758093_10213752072983583_134835592_n.jpg
23732572_10213752073583598_1504013856_o.jpg
23721997_10213752072863580_106130334_n.jpg
23718121_10213752073543597_1484065313_n.jpg


 

spass

Active Member
τι ωραίος σχεδιασμός και φορά και από ότι φαίνεται και πυκνότητα επίσης τι ωραία διαχείριση της δοτριας.θα τολμησω να πω ότι κεντησε ο γιατρός στο κεφάλι σου εύγε και καλή συνέχεια στο αποτέλεσμα σου
 

hairlosscursed

Well-Known Member
Ότι πληρώσεις παίρνεις.-
Κανόνας που ισχύει σε όλους τους τομείς κατά συντριπτικό ποσοστό εκτός από ατυχείς εξαιρέσεις.
Πανό όλα καλά θα πάνε και θα είσαι στο ποσοστό του κανόνα.
 

Gzisis69

Member
αυτη ειναι μια οντως πολυ καλη περιπτωση μεταμοσχευσης που αν ολα πανε καλα θα δειξει τελεια. γινεται επισης σαφεστατο οτι για να πετυχει κανεις αξιοπρεπες αποτελεσμα αν σ αυτη την περιπτωση που το προβλημα δεν ειναι τοσο σοβαρο( εγω αν ειχα τετοιο μαλλι ουτε καν θα εμπαινα σε σαιτ για τριχοπτωση πλακα κανουμε ; )μπηκαν 5000 grafts, για να γεμισει ενα αδειο κεφαλι θα θελει 25.000 :p υπερβολικο νουμερο το ξερω αλλα αυτος ειναι κ ο βασικος λογος που δεν κανω κινηση μεταμοσχευσης γιατι ξερω οτι την πυκνοτητα που θελω δεεεεεν θα την πιασω με τιποτα.. τυχεροι οσοι εχουν τοσο μικρες αραιωσεις,οι αλλοι ιλουσιον τοπικ επαναμεταμοσχευσεις κλπ εκτος απο λιγους οπως ο svial που του εκατσε καλα και λογω επιλογης ειδικου με τρελο ψαξιμο-διαβασμα κλπ και λογω χαρακτηριστικων.. εχουμε μελλον πολυ ακομα στο θεμα μεταμοσχευση αυτο ειναι το μονο σιγουρο..
 
Μπλουζα