Panos1982, dr. erdogan , m.fue w keep, 5165 grafts, 8-9/11/2017

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ε καλά αυτό το είπαμε από την αρχή. Είναι ειδική τεχνική που θέλει εμπειρία και δεν μπορεί να την κάνει ο καθένας επιτυχημένα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Επειδή βλέπω "ευαισθησίες" ως προς το splitting θα ανοίξω ένα νήμα για τις επιπτώσεις από την χρήση μεγάλων punch και το πως καταστρέφουν τα διπλανά graft της δότριας και θα καταλάβετε τα "σιωπηλά" εγκλήματα που γίνονται


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

karfakias

Member
παιδιά πολύ ωραία η ανάλυση για το αν είναι τελικά ακριβότερα τα grafts του γιατρού αλλά νομίζω οτι κάποιες φορές είναι αχρείαστη.
Κάποιες φορές ο ενδιαφερόμενος απλά δεν ενδιαφέρεται για την τιμή αλλά για την ποιότητα του αποτελέσματος.
Σε τέτοια νήματα νομίζω οτι είναι περιττό να αναλωνόμαστε σε τιμές ανα graft.
 

John1924

Active Member
Δεν πρόκειται για "ευαισθησίες" αλλά για ευαισθησίες. Οπως (πρέπει να) συμβαίνει για κάθε τεχνική που εφαρμόζει κάθε κλινική εντός ή εκτός των συνόρων.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για κάποιους χωρίς εισαγωγικά, για κάποιους άλλους με, ιδιαίτερα όταν εκφράζονται απόλυτες απόψεις χωρίς επαρκή γνώση του θέματος.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

John1924

Active Member
Η "απολυτοτητα" και η "επαρκεια" ειναι υποκειμενικές εννοιες και η διαπιστωση τους ποικιλει αναλογα με τον κριτη. Κανεις εδω δεν (πιστεύω να δηλώνει πως) ειναι υπερτατος κριτής των πάντων. Και αυτο ειναι το πρέπον και λογικό κατά τη γνώμη μου
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γενικά ναι, ειδικά όχι όταν μιλάμε για ένα συγκεκριμένο επιστημονικό θέμα για το οποίο υπάρχει επαρκής γνώση και τεκμηρίωση.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κύριοι, νομίζω ότι μια απλή διάσταση απόψεων την κάνουμε μέγα θέμα. Θα παρακαλέσω να σταματήσουμε εδώ. Τα σχόλια στα οποία αρχίσαν οι παρεκκλίσεις διαγράφηκαν οπότε από εδώ και πέρα ας μείνουμε εντός θέματος.

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

John1924

Active Member
Το θέμα των σπουδων ειπώθηκε σε σχεση με το χρόνο αποκτησης επαρκους γνώσης επι καποιου συγκεκριμένου θέματος. Κανεις μας δεν ισχυριζεται οτι ειναι ειδικος στη μμ. εκτος αν κάποιος εδω μεσα εχει πτυχιο ιατρικης με ειδικευση στην αποκαταστατική χειρουργική και ειδικοτερα στη μμ. Αν έχει τετοιο καποιος τότε εγώ πάω πάσο. Ολοι απόψεις εκφραζουμε - με βαση τη δευτερογενή γνώση που εχουμε λάβει από καποιους ειδικους- οι οποιες κρινονται και γι'αυτο καλό θα ηταν να μην υπάρχει δυσανεξια στην αντιθετη αποψη γιατί (σε αυτό θα συμψωνησω με το Στριπαρ) μας κάνει να ειμαστε "φαντασμένοι" και πάνω στην αλαζονεία μας γίνομαστε ξερόλες. Αυτο ομως ισχύει για ολους ανεξαιρετως.
"Απλή διάσταση απόψεων". Rightly said. Το νήμα ειναι του Πάνου, η παρουσιαση πολύ καλή και παρακαλώ να μην τη χαλάσουμε.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
John για να μην κουράζουμε άλλο και για να πούμε τα πράγματα με το όνομα τους, η παρέμβαση μου έγινε με αφορμή το σχόλιο του Makis25 για "καθαρό transection επίτηδες". Αυτή ήταν μια απόλυτη θέση η οποία απέχει πολύ από την αλήθεια. Δεν χρειάζεται να είσαι απόφοιτος ιατρικής με ειδίκευση στις μμ για να ανακαλυψεις κάποιες αλήθειες για τις μμ. Σίγουρα δεν μπορείς να ξέρεις σε βάθος τα πάντα αλλά αυτό δεν σε εμποδίζει να προσεγγίσεις με αναλυτικό τρόπο και να κατανοήσεις σε βάθος κάποια από τα θεματά των μμ.

Ειδικά για το splitting, στο workshop του Ιουνίου εγιναν 2 παρουσιάσεις και ένα debate μεταξύ των κορυφαίων ιατρών για το θέμα. Τα δεδομένα είναι περίπου όπως τα παρουσίαζω γι αυτό και η ένσταση μου στο παραπάνω σχόλιο του Makis25.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

John1924

Active Member
CVIAL εκ μερους μου δεν υπηρξε ποτέ θέμα και ουτε θα υπάρξει. Στη δική μου περιπτωση οσα διαβασα εδω μεσα με βοηθησαν σε μεγαλο βαθμο οποτε ειναι κατανοητό ότι δεν υπάρχουν hard feelings. Προφανως δεν γινεται η αποψη ενος απλου μελους να εχει την ιδια βαρυτητα με καποιου που ασχολειται χρονια με το αντικειμενο οπως ειναι καποιος moderator. Ομως ολοι εχουν δικαιωμα στην αποψη και υποχρεωση να υφιστανται την κριτική της. Το φορουμ ειναι χώρος εκφρασης αποψεων και οχι διαπληκτισμων. Ζητημα λήξαν, πάμε παρακάτω.
Ο Πανος με βαση τα χαρακτηριστικά του έκανε την καλύτερη δυνατη επιλογη θελω να πιστευω, το σπλιτινγκ ηταν (δυστυχως...) αναγκαιο, περιμενουμε τα τελικα αποτελέσματα να δικαιωσουν και εκεινον και εμας που παρακολουθουμε την περιπτωση του.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Day 8

1.jpg
aristera kontinh.jpg
δεξια κοντινη.jpg
kentro zoom.jpg
epanw zoom.jpg
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν έχει σημασία John αν είσαι mod ή απλό μέλος. Η εξουσία δεν σημαίνει απαραίτητα και γνώση. Το ζητούμενο είναι η ανάλυτικη προσέγγιση και η τεκμηρίωση απ´ όπου και αν προέρχεται. Όλα τα αλλά είναι φληναφήματα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kolias

Active Member
πανο μηπως θα μπορουσες να μου πεις το κοστος εκτος απο την καθεαυτου επεμβαση? εκτος τα τοσο επι τοσο κανει τοσο τα orbital εξοδα ποσο πανε για να ξερουμε τι πρεπει να διαθετουμε
 

John1924

Active Member
Τις περισσοτερες φορες CVIAL η ποιότητα της τεκμηριωσης και ο τρόπος εκφρασης της αποψης έχουν μεγαλύτερη σημασία απο την τεκμηρίωση ή την άποψη αυτή καθεαυτη. Το να φοβαται καποιος να εκφρασει γνώμη για να μην τον "κανιβαλίσουν" δεν ειναι φλυνάφημα αλλά αφορά στον ίδιο τον πυρήνα λειτουργίας του φόρουμ.
@Panos1982 Εξαιρετικές φωτογραφίες. Ωραιo σχήμα hairline. Σωστή φορά τοποθέτησης. Εκ πρώτης όψεως δουλεια κορυφαιου επιπέδου. Τα υπολοιπα εν καιρώ
 

Eltherion

Member
Και εμενα μου αρεσει η hairline του Πανου...αν κλεινανε λιγο temple points και temple peaks θα ηταν σουπερ πιστευω...παντως αν παει καλα η φυτρωση(π λογικα θα παει) βλεπω να φτιαχνεις hairline οχυρο....
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
John, θα συμφωνήσω, η ελευθερία της έκφρασης θα οποία πρέπει να προστατεύεται και να ενισχύεται με κάθε τρόπο.

Όμως το φόρουμ βρίθει φληναφηματων (άπειρα τα παραδείγματα) τα οποία αν δεν απαντηθούν και διευκρινιστούν εγκαίρως καταλήγουν (τις περισσότερες φορές) στη διαμορφώση λανθασμένων απόψεων και εν τέλει παραπλανούν μετατρέποντας το φόρουμ σε πηγή παραπληροφόρησης.

Εννοείται ότι ο λόγος και ο αντίλογος πρέπει να είναι ευπρεπής, κόσμιος, πολιτισμένος. Δυστυχώς απέχουμε πολύ από αυτό, και πρέπει να γίνει προσπάθεια από όλους για να υπάρξει βελτίωση.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

tasos33

Well-Known Member
H καραμελα του ''φοβου'' πρεπει καποια στιγμη να λιωσει. Δηλαδη καποιοι τι φοβουνται, μην εμφανιστει ο μπαμπουλας
και τους μαλωσει? μην εμφανιστει ο χψ @Stripar και σας κανει ντα? Καθε αποψη ειναι δεκτη εννοειται, η αντικρουση αυτης με αντιθετη τεκμηριωμενη αποψη ειδικα απο παλιο η εμπειρο η με γνωσεις μελος, επιτρεπει και λίγο ''ξυλο''.

Καλυτερα να σε καννιβαλισουν στο φορουμ παρα στο κρεβατι της b@rgm@nn k@rd , του gk@ra και παει λεγοντας.
Και εκει ποναει πολυ, παρα πολυ και εχει πραγματικο κλαμα. Εδω δεν εχει κλαμα, εχει γνωση και ξεστραβωμα για ολους μας.


. Το να φοβαται καποιος να εκφρασει γνώμη για να μην τον "κανιβαλίσουν" δεν ειναι φλυνάφημα αλλά αφορά στον ίδιο τον πυρήνα λειτουργίας του φόρουμ.
@Panos1982 Εξαιρετικές φωτογραφίες. Ωραιo σχήμα hairline. Σωστή φορά τοποθέτησης. Εκ πρώτης όψεως δουλεια κορυφαιου επιπέδου. Τα υπολοιπα εν καιρώ
 
Μπλουζα