Panos1982, dr. erdogan , m.fue w keep, 5165 grafts, 8-9/11/2017

Eltherion

Member
Πανο για αρχη καλη τυχη(αν και ολα καλα θα πανε λογο γιατρου)...εχω 2 αποριες αν θυμαμαι κ καλα κ δν κανω καποιο λαθος... 1ον:Δεν ειχες πει οτι θα κατεβασετε hairline?εχω την αισθηση οτι απλα την πυκνωσατε κ δεν εχει κατεβει... 2ερη ερωτηση:η δοτρια σ ειχαν πει πως μπορει να παρεχει 8κ γκραφτς.Εμενα γτ μ φαινεται ελαφρος αδυναμη στις πρωτες φωτο π ανεβασες μ στεγνο μαλλι,ειδικα στα πλαινα....και τελος μια τριτη ερωτηση:κατα ποσο εμπιστευομαστε οτι οντως μπηκανε 5κ+ γκραφτς?δεν ειναι παρα πλ για αυτη την εκταση π καλυψες?με δεδομενο κιολας πως η hairline δεν κατεβηκε?κ αυτο τ λεω επειδη πιστευω γεννικοτερα οτι ο συγκεκριμενος γιατρος φουσκωνει λιγο τα νουμερα του!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Έαν κάποιος κάντσει και κάνει Zoom in ,
στις φωτοφραφίες τις τοποθέτησης,
θα διακρίνει στα πλαινά της εξαγωγής την μαεστρία της συγκεκριμένης κλινικής !

Απίστευτα μικρές οπές εξαγωγής , απίστευτα μικρό scaring !
Και ενώ η λήπτρια φαίνεται υπερτούμπανο με τόσα grafts , η δότρια φαίνεται σάν να πήρε κάποιος 1500-2000 grafts.

Αν δέ κάποιος κάτσει και κάνει αντιπαραβολή των doting του Erdo , με το doting άλλων κλινικών και κυριώς Ελληνικών ,
θα διαπιστώσει το ΧΑΟΣ που τους χωρίζει...

Σωστά. Για τα δικά μου μάτια πάντως θα ήθελα ο Πάνος να βάλει μια φώτο από αυτές που πήρε από τον Erdo post-op σε μεγαλύτερη ανάλυση για να φαίνεται καλύτερα η τοποθέτηση


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
:η δοτρια σ ειχαν πει πως μπορει να παρεχει 8κ γκραφτς.Εμενα γτ μ φαινεται ελαφρος αδυναμη στις πρωτες φωτο π ανεβασες μ στεγνο μαλλι,ειδικα στα πλαινα

Εδώ να να αναφέρω κάτι για τις φώτο του Erdo. Ο Τούρκος είναι επαγγελματίας αλλά και πονηρός. Η φωτογράφηση γίνεται σε ένα δωμάτιο αποκλειστικά για αυτή την χρήση, κατάλευκο, με φλας παντού οπότε οι φώτο είναι "ξεγυμνωνητικές" και σε καμμία περίπτωση δεν απεικονίζουν σωστά την καθημερινή εικόνα, ουτέ καν σε δύσκολες εξωτερικές συνθήκες. Υπερτονίζουν τα όποια προβλήματα και μπορώ να πω με βάση και τις δικές μου αλλά και του Νικόλα ότι η δότρια του Panou είναι πολύ καλή. Φυσικά το ίδιο γίνεται και στην λήπτρια. Όταν ο Νικόλας είδε τις φώτο μετά (στη λήπτρια) του πέσαν τα σαγόνια....
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Πάνο παιχταρά μου καλή φύτρωση εύχομαι, μπόμπα η δουλειά, όλα τέλεια θα πάνε, τέλεια και η επιλογή σου και η δουλίτσα φαίνεται άριστη. Για μια ακόμη φορά καινοτομείς και γράφεις ιστορία στο φόρουμ!! Σε ζηλεύω νομίζω θα σου πάρει πολλά χρόνια ακόμη να ασχοληθείς με το κεφάλι!! Και γλυτώνεις και το φαρμάκωμα που εγώ αναγκαστικά υπομένω για να κρατήσω τα μαμά αλλά ευτυχώς καλά κρατώ. Το crown μου βέβαια χάνει έδαφος αλλά ακόμη δεν εναι επεμβάσιμο. Καλή επιτυχία και πάλι που ειναι δεδομένη.
 

Eltherion

Member
Εδώ να να αναφέρω κάτι για τις φώτο του Erdo. Ο Τούρκος είναι επαγγελματίας αλλά και πονηρός. Η φωτογράφηση γίνεται σε ένα δωμάτιο αποκλειστικά για αυτή την χρήση, κατάλευκο, με φλας παντού οπότε οι φώτο είναι "ξεγυμνωνητικές" και σε καμμία περίπτωση δεν απεικονίζουν σωστά την καθημερινή εικόνα, ουτέ καν σε δύσκολες εξωτερικές συνθήκες. Υπερτονίζουν τα όποια προβλήματα και μπορώ να πω με βάση και τις δικές μου αλλά και του Νικόλα ότι η δότρια του Panou είναι πολύ καλή. Φυσικά το ίδιο γίνεται και στην λήπτρια. Όταν ο Νικόλας είδε τις φώτο μετά (στη λήπτρια) του πέσαν τα σαγόνια....
Με αυτο το σκεπτικο ομως σημαινει πως η γεννικοτερη εικονα που εχει ο Πανος θα ειναι σε καλυτερη κατασταση απο οτι στις φωτο!!!κατι που κανει ακομα πιο "πονηρο" το σκεπτικο μου οτι ο συγκεκριμενος γιατρος "φουσκωνει" τον αριθμο των απαιτουμενων Γκραφτ!!!Εχω δει παρα πολλες παρουσιασεις ξενων φορουμ για τον ερντογαν και παντα εχω αυτη την "περιεργεια-απορια"
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό είναι γνωστό αλλά το "φούσκωμα" προέρχεται πρωτίστως από το splitting αφού τα 5000 με λόγο 2.0 (ας πούμε) είναι 4200 με λόγο 2.4. Απλά με τις φώτο σου δίνεται η "ψευδαίσθηση" ότι θες πολλά και όχι λίγα, άρα δικαιολογείς το φούσκωμα. Εκεί είναι η πονηριά. Πρακτικά ποσώς με απασχολεί γιατί η τιμή είναι καλή, η δουλειά κορυφαία, και όπως έλεγε και ένας φίλος μπετατζής όταν έριχνε μπετό, "καλύτερα να σου περισσεύει, παρά να σου λείπει".
 

makis25

Well-Known Member
εχω μια ερωτηση .Για εμενα ειναι πολυ σημαντικό ζητημα . τι γινεται με τη βιωσιμότητα των μοσχευματων με το splitting . Εχεις πχ 400 τετρατριχα και τα κανεις 800 διτριχα . Απ τη στιγμη που πεφτει νυστερι πεφτει η επιβιωση . Ειναι οριζοντιο transcection οπως και να το δεις . Επισης το οτι φαινονται ανεπαφα τα grafts κατω απο μεγενθυνση δε σημαινει και τπτ περα απο το οτι δεν ειναι ευκολα εμφανες μηχανικο τραυμα , αλλα το βιοχημικο μπορει να ειναι μεγαλο. Στο τελος ο πελατης εχει μεταμοσχευμενες τον ιδιο αριθμο απο τριχες , ομως με ενα επιπλεον βημα του splitting , ενω το ζητημα ειναι το λιγοτερο δυνατο στρες για το μοσχευμα . Επισης κοιταζοντας και τι ποσταρεται στο εξωτερικο , ο ερντογαν βαζει τοσα πολλα σε hairline παντα , και δεν αναρωτιεται κανεις η λιγοι τελος παντων για το τι επιβιωνει . Τι ποσοστο θυσιαζει ο ερντο για να λεει πως βαζει αυτα τα νουμερα . Δε θα επρεπε να γραφει καπου καθαρα και ξαστερα πως ειναι splitted γραφτς και πως για παραδειγμα τα 5165 εδω μπορει να ειναι και 3500 στη πραγματικοτητα ; Μπορει να εχει καλο ονομα αλλα εγω μονο και μονο απο αυτο που εμαθα , δυστιχως δε θα πηγαινα σε αυτον . Ενας δευτερος λογος που η δοτρια φαινεται καλυτερα απο το συνηθες , περα απ τη διαμετρο του παντς και τη γωνια εισοδου , ειναι γιατι δεν εχουν παρει οντως 5165 απο τη δοτρια , δεν εχει 5165 τρυπες . Μπορει να εχει 3000 ή 3500 ή 4000 . Οποτε δεν πληρωνεις οντως 2,5 ευρω το τριχοθυλακα αλλα ισως 3 η 3,5 η και 4 ευρω .
 

Eltherion

Member
εχω μια ερωτηση .Για εμενα ειναι πολυ σημαντικό ζητημα . τι γινεται με τη βιωσιμότητα των μοσχευματων με το splitting . Εχεις πχ 400 τετρατριχα και τα κανεις 800 διτριχα . Απ τη στιγμη που πεφτει νυστερι πεφτει η επιβιωση . Ειναι οριζοντιο transcection οπως και να το δεις . Επισης το οτι φαινονται ανεπαφα τα grafts κατω απο μεγενθυνση δε σημαινει και τπτ περα απο το οτι δεν ειναι ευκολα εμφανες μηχανικο τραυμα , αλλα το βιοχημικο μπορει να ειναι μεγαλο. Στο τελος ο πελατης εχει μεταμοσχευμενες τον ιδιο αριθμο απο τριχες , ομως με ενα επιπλεον βημα του splitting , ενω το ζητημα ειναι το λιγοτερο δυνατο στρες για το μοσχευμα . Επισης κοιταζοντας και τι ποσταρεται στο εξωτερικο , ο ερντογαν βαζει τοσα πολλα σε hairline παντα , και δεν αναρωτιεται κανεις η λιγοι τελος παντων για το τι επιβιωνει . Τι ποσοστο θυσιαζει ο ερντο για να λεει πως βαζει αυτα τα νουμερα . Δε θα επρεπε να γραφει καπου καθαρα και ξαστερα πως ειναι splitted γραφτς και πως για παραδειγμα τα 5165 εδω μπορει να ειναι και 3500 στη πραγματικοτητα ; Μπορει να εχει καλο ονομα αλλα εγω μονο και μονο απο αυτο που εμαθα , δυστιχως δε θα πηγαινα σε αυτον . Ενας δευτερος λογος που η δοτρια φαινεται καλυτερα απο το συνηθες , περα απ τη διαμετρο του παντς και τη γωνια εισοδου , ειναι γιατι δεν εχουν παρει οντως 5165 απο τη δοτρια , δεν εχει 5165 τρυπες . Μπορει να εχει 3000 ή 3500 ή 4000 . Οποτε δεν πληρωνεις οντως 2,5 ευρω το τριχοθυλακα αλλα ισως 3 η 3,5 η και 4 ευρω .
Ακριβως αυτη ηταν και η δικη μου ερωτηση και πονηρια που ελεγα πριν,αλλα πραγματικα "βαρεθηκα" να μπω στην διαδικασια να τα γραψω και να τα αναλυσω ολα αυτα!!!Ακριβως το ιδιο πραγμα εννοουσα κ εγω...και αυτοματα αυτο σημαινει πως η πραγματικη αξια του καθε γκραφτ αυτοματα ανεβαινει(και αρκετα κιολας οχι λιγο),αρα το 2,5 ευρω π λεμε το γκραφτ ειναι λιγο "εικονικο"!!!οπως κ να χει ομως ξερουμε οτι ειναι ενας φοβερος γιατρος με φοβερα αποτελεσματα...κ αυτο θα φανει κατα 99,9% κ στην πορεια του Πανου!
 

makis25

Well-Known Member
Περα απο το κοστος , πιο σημαντικό απο ολα ειναι το ποσοστο επιβίωσης . Μετρημενα κουκια . Ναι καποιοι μπορει να κανουν σπλιτινγκ οταν κανουν στριπ αν δεν τους φτανουν τα μονοτριχα , αλλα σε fue , δεν ειναι παντα απαραιτητο . Εδω μαλλον ο γιατρος το εχει συστημα , ωστε να πετυχαινει τα τεραστια νουμερα , και να διχνει πως ειναι και τα αποθεμετα σε δοτρια πολλα . Και θυσιαζει και ενα ποσοστο επιβιωσης . 2-3-5 10% ? δε ξερω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Ειναι 2 κοπελες που δουλευουν στο κεφαλι σου κατα την εξαγωγη, η μια κραταει το κεφαλι σου σταθερο και η αλλη κανει την εξαγωγη. Ταυτοχρονα ειναι αλλες 2 κοπελες πισω τους οι οποιες κανουν την καταμετρηση των θυλακιων που εξαγονται και τα περνανε σε μια ειδικη εφαρμογη σε ενα tablet και αναλυουν πισω σου (τις ακους) να λενε τι ειναι ο καθε θυλακας μονοτριχος διτριχος τριτριχος κτλπ....και τον περνανε στην εφαρμογη και αυτη συνεχως δειχνει ποσοι θυλακες εχουν εξαχθει, τι λογο εχουν, ποσες τριχες εχουν, τι παχος εχουν οπως επισης και απο ποια πλευρα της δοτριας εχει εξαχθει ο θυλακας. μπορστα σου εχεις μια οθονη και οτι γραφετε στο tablet μπορεις να το παρακολουθεις στην οθονη.
Τους θυλακες του ειδα απο αποσταση 1,5- 2 μετρων δε με αφηναν να πλησιασω πιο κοντα για λογους αφαλειας.
Γενικα δεν θεωρω οτι οι σοβαρες κλινικες οπως αυτη η του hasson που ειχα παει εοχυν αναγκη να σε κλεψουν 200-500 η 800 θυλακες δεν εχουν ολοι το κουτοπονηρο ελληνικο σκεπτικο που ειναι οτι αρπαξει ο κωλος μας....χτιζουν ενα ονομα και φερονται επαγγελματικα και αυτο το βλεπεις απ την μικροτερη ασημαντη λεπτομερεια ως και την αυστηροτητα καθε σταδιου της διαδικασιας....Αλλωστε εμενα μ ειπε οτι βγαλαμε και 165 θυλακες παραπανω γτ το ζητησε ο ερντο να καλυψει λιγο ακομα καποιες περιοχες κ εγινε χωρις χρεωση θα μπορουσε απλα να με γραψει στα @@ του κ να πει εισαι ετοιμος φυγε...Anyway αυτα.

Στο θεμα της ουλης ναι εκανα SMP
και στο θεμα με τις κοντινες φωτο σε αναλυση και τα dots θα ανεβασω 2-3 φωτο που φαινονται και τα 2 αυτα.
1.JPG
2.JPG
3.JPG
 

John1924

Active Member
εχω μια ερωτηση .Για εμενα ειναι πολυ σημαντικό ζητημα . τι γινεται με τη βιωσιμότητα των μοσχευματων με το splitting . Εχεις πχ 400 τετρατριχα και τα κανεις 800 διτριχα . Απ τη στιγμη που πεφτει νυστερι πεφτει η επιβιωση . Ειναι οριζοντιο transcection οπως και να το δεις . Επισης το οτι φαινονται ανεπαφα τα grafts κατω απο μεγενθυνση δε σημαινει και τπτ περα απο το οτι δεν ειναι ευκολα εμφανες μηχανικο τραυμα , αλλα το βιοχημικο μπορει να ειναι μεγαλο. Στο τελος ο πελατης εχει μεταμοσχευμενες τον ιδιο αριθμο απο τριχες , ομως με ενα επιπλεον βημα του splitting , ενω το ζητημα ειναι το λιγοτερο δυνατο στρες για το μοσχευμα . Επισης κοιταζοντας και τι ποσταρεται στο εξωτερικο , ο ερντογαν βαζει τοσα πολλα σε hairline παντα , και δεν αναρωτιεται κανεις η λιγοι τελος παντων για το τι επιβιωνει . Τι ποσοστο θυσιαζει ο ερντο για να λεει πως βαζει αυτα τα νουμερα . Δε θα επρεπε να γραφει καπου καθαρα και ξαστερα πως ειναι splitted γραφτς και πως για παραδειγμα τα 5165 εδω μπορει να ειναι και 3500 στη πραγματικοτητα ; Μπορει να εχει καλο ονομα αλλα εγω μονο και μονο απο αυτο που εμαθα , δυστιχως δε θα πηγαινα σε αυτον . Ενας δευτερος λογος που η δοτρια φαινεται καλυτερα απο το συνηθες , περα απ τη διαμετρο του παντς και τη γωνια εισοδου , ειναι γιατι δεν εχουν παρει οντως 5165 απο τη δοτρια , δεν εχει 5165 τρυπες . Μπορει να εχει 3000 ή 3500 ή 4000 . Οποτε δεν πληρωνεις οντως 2,5 ευρω το τριχοθυλακα αλλα ισως 3 η 3,5 η και 4 ευρω .
Right to the point. Η πλεον σωστή παρατήρηση επί του θέματος.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
εχω μια ερωτηση .Για εμενα ειναι πολυ σημαντικό ζητημα . τι γινεται με τη βιωσιμότητα των μοσχευματων με το splitting . Εχεις πχ 400 τετρατριχα και τα κανεις 800 διτριχα . Απ τη στιγμη που πεφτει νυστερι πεφτει η επιβιωση . Ειναι οριζοντιο transcection οπως και να το δεις . Επισης το οτι φαινονται ανεπαφα τα grafts κατω απο μεγενθυνση δε σημαινει και τπτ περα απο το οτι δεν ειναι ευκολα εμφανες μηχανικο τραυμα , αλλα το βιοχημικο μπορει να ειναι μεγαλο. Στο τελος ο πελατης εχει μεταμοσχευμενες τον ιδιο αριθμο απο τριχες , ομως με ενα επιπλεον βημα του splitting , ενω το ζητημα ειναι το λιγοτερο δυνατο στρες για το μοσχευμα . Επισης κοιταζοντας και τι ποσταρεται στο εξωτερικο , ο ερντογαν βαζει τοσα πολλα σε hairline παντα , και δεν αναρωτιεται κανεις η λιγοι τελος παντων για το τι επιβιωνει . Τι ποσοστο θυσιαζει ο ερντο για να λεει πως βαζει αυτα τα νουμερα . Δε θα επρεπε να γραφει καπου καθαρα και ξαστερα πως ειναι splitted γραφτς και πως για παραδειγμα τα 5165 εδω μπορει να ειναι και 3500 στη πραγματικοτητα ; Μπορει να εχει καλο ονομα αλλα εγω μονο και μονο απο αυτο που εμαθα , δυστιχως δε θα πηγαινα σε αυτον . Ενας δευτερος λογος που η δοτρια φαινεται καλυτερα απο το συνηθες , περα απ τη διαμετρο του παντς και τη γωνια εισοδου , ειναι γιατι δεν εχουν παρει οντως 5165 απο τη δοτρια , δεν εχει 5165 τρυπες . Μπορει να εχει 3000 ή 3500 ή 4000 . Οποτε δεν πληρωνεις οντως 2,5 ευρω το τριχοθυλακα αλλα ισως 3 η 3,5 η και 4 ευρω .

Και όμως δεν πέφτει η επιβίωση όταν γίνεται σωστά και από έμπειρο προσωπικό. Σε πολλές περιπτώσεις δε όπως αυτή εδώ του Πάνου, είναι επιτακτική ανάγκη για να ομογενοποιήσεις την δότρια χωρίς να αφήσεις μεγάλο τραύμα και μεγάλο κενό αφού αλλιώς δεν θα μπορούσες να πάρεις πολλά ατόφια graft που τα χρειάζεσαι για να καλύψεις όλη αυτή την επιφάνεια της λήπτριας. Και για να το καταλάβεις καλύτερα, splitting δεν γίνεται παντού αλλά μόνο όταν η τοπογραφία του graft το επιτρέπει. Στην πιο κάτω φώτο με μαύρο κύκλο θα δεις ποια graft είναι υποψηφια για splitting και ποιά όχι (με κόκκινο κύκλο). Στα graft με μαύρο κύκλο το splitting είναι πανεύκολο και δεν εγκυμονεί κανένα κίνδυνο (πρακτικά είναι σαν κάνεις εξαγωγή 2 διαφορετικών graft). Στα graft με κόκκινο κύκλο το splitting είναι πολύ δύσκολο εως αδύνατο. Άρα το ποσοστό του splitting διαφέρει από κεφάλι σε κεφάλι και το ποσοστό ποικίλει, συνήθως είναι από 10-30%.

μικρογραφια δοτριας πισω splitting.jpg


Για την δότρια είναι πολύ καλύτερα γιατί ένα punch 1.0 σε σχέση με 0.6 δεν είναι 67% μεγαλύτερο αλλά 278% μεγαλύτερο, άρα μιλάμε για 3 φορές μεγαλύτερη πληγή. Αν υποθέσεις ότι αυξάνεις τις τρύπες κατά 30% και πάλι η συνολική πληγή στην δότρια είναι πολύ μικρότερη. Για το μόνο που θα συμφωνήσω είναι ότι η τιμή δεν είναι 2.5€ αλλά κάτι παραπάνω κάπου κοντά στο 3€ ανάλογα φυσικά και με το splitting που γίνεται και αν φυσικά δεν είναι απαραίτητο (στην περίπτωση του Πάνου ήταν). Τα έχω ξαναγράψει προ διετίας περίπου στο νήμα μου, αλλά μάλλον ή δεν τα έχετε διαβάσει ή δεν θυμάστε...
 
Τελευταία επεξεργασία:

makis25

Well-Known Member
Cvial δεν ειναι μονο η τιμη παραπλανητικη ειναι και ο αριθμος των τριχοθυλακων . Θα επρεπε να τα διαφημιζει ως partial grafts, η σε μια τετοια περιπτωση να μιλουσε μονο με τον αριθμο τριχων . Νομιζω πως η πιο λογικη εξηγηση ειναι πως το να μιλα με μεγαλους αριθμους δοτριας ειναι επιλογη μαρκετινγκ για να χτυπησει τα στριπ megasessions με τη δικη του εναλακτικη . 10-30% splitting ειναι τεραστιο νουμερο , και δεν εχουμε εδω καν στριπ , να πεις πως λειπουν μονοτριχα . Επισης δεν καταλαβα σωστα , λες πως το σπλιτινγκ γινεται κατα την εξαγωγη; οχι κατω απο το μικροσκοπιο μετα την εξαγωγη; Αυτο ναι μεν εξηγει τις περιγραφες του πανου για την εμπειρια του με την επεμβαση , ομως σημαινει πως το splitting ειναι τυφλο! ειναι σκετο καθαρο transcection επίτηδες!!!!. Μονο αν η κοπελα ειναι μεταλλαγμενη απο τους x-men και βλεπει κατω απο το δερμα δε θα καταστρεψει θυλακες ετσι. ΚΑι στο τελος , στο ονομα της ομογενοποιησης , εξαγει partial grafts απο παντου , με απροσδιοριστο ποσοστο βιωσιμότητας , απο μη safe , περιοχες , οπως πανω απο την ουλη , που ηταν ηδη ψηλα . Απλα εγω προσωπικα δε θα θυσιαζα ενα εξτρα 2-3-5 10% ( απροσδιοριστο) απο θυλακες που μπορει να μη φυτρωσουν η να φυτρωσουν τωρα και σε 3-5 χρονια να πεσουν γιατι τους επιασαν τα ανδρογονα . Η αληθεια ειναι πως αν θελει ομογενοποιηση και ασφαλη εξαγωγη απο θυλακες πολυ απλα θα πρεπει να ριξει τα νουμερα που βγαζει . Απο τη πανω φωτο που βαλες , δε θα χρειαζοταν να κανει ταχυδακτυλουργιες και κολπα με transected θυλακες, απλα να βγαλει λιγοτερους . Τοσο απλο .
 

John1924

Active Member
To graft splitting δεν ειναι απλή διαδικασία. Γίνεται μόνο κατω από μικροσκόπιο και ειναι απαραιτητο να τέμνονται και να "μετακινούνται" μαζί με τα μοσχεύματα και τα κέντρα ανάπτυξης καθε ξεχωριστης τρίχας. Μιλάμε για μια διαδικασια τραυματική για το τριχοθυλάκιο η οποία όσο εμπειρος κι αν είναι ο περφόρμερ δεν παυει να τραυματίζει το μόσχευμα με όλα τα ρίσκα που αυτο συνεπάγεται. Γι' αυτο και χρησιμοποιειται ως τεχνικη "ultimum refugium" σε περιπτώσεις ατόμων με "ασθενή" δότρια και σε καμία περιπτωση δεν αποτελει τον κανόνα. Στη συγκεκριμένη περιπτωση του φιλου ήταν αναγκαια. Καλό είναι όμως να αποφεύγεται σε περιπτώσεις οπου δεν υπάρχει έλλειψη μοσχευματων.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μην μπερδεύεις την FUT με την FUE. Στην FUT γίνεται καθολικά και θέλει μικροσκόπιο στην FUE σχεδόν πάντα "in vivo" και αφορά graft ειδικής τοπογραφίας. Εννοείται και πρέπει να αποφεύγεται από μη έμπειρο προσωπικό.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

John1924

Active Member
Μιλάω μονο για την τεχνική του splitting, οχι για την ολη διαδικασία. Επαναλαμβάνω ότι είναι τόσο κρισιμη και λεπτη διαδικασια η διχο- /τριχο- τομηση του μοσχευματος χωρις να θιγουν ζωτικά κέντρα της τριχας που χωρίς μικροσκοπιο τη θεωρώ τελειως ρίσκο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Makis μου φαίνεται ότι δεν καταλαβαίνεις αυτά που γράφω. Όταν εχεις ένα τριτριχο και η 1 τρίχα είναι σε απόσταση από τις άλλες 2 (δες το σχήμα που έβαλα) το splitting με μικρό punch εγκυμονεί τόν ίδιο κίνδυνο με μεγάλο punch (ως προς τα διπλανά) για να το βγάλεις ολο.

John, δεν μιλάμε για γενικευμένο splitting αλλά για ειδικό σε δόκιμα graft και μόνο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

John1924

Active Member
Εν κατακλειδι το point μου ειναι οτι σε περιπτώσεις που καθισταται απαραιτητο οπως εν προκειμένω στον Πάνο, σωστά γίνεται αλλά ΜΟΝΟ εφοσον γινεται απο εμπειρότατο γιατρο. Τέτοιος ειναι ο Ερντογκαν. Διαφωνώ όμως εντελώς με τη γενικευμένη χρήση της τεχνικής και σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει σοβαρή ανάγκη.
 
Μπλουζα