Panos1982, dr. erdogan , m.fue w keep, 5165 grafts, 8-9/11/2017

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η θυλακιτιδα ειναι βακτηριδιακη μολυνση απο βακτηρια που υπαρχουν ουτος η αλλος στο τριχωτο ολου του σωματος κ οχι μονο στο κεφαλι.
Οταν μια τριχα μπλοκαρει στο δερμα και δε μπορει να βγει που συνιθιζεται πολυ αυτο στις μμ μπορει να δημιουργηθει σπυρι με πυον, μεσω των σπυριων αυτων τα βακτηρια εχουν προσβαση εντος του δερματος και του θυλακα...
και δημιουργουν μολυνση (το συνηθες βακτηριο ειναι ο σταφυλοκοκος αλλα δεν ειναι το μονο.....)
ο οργανισμος κ το ανοσοποιητικο καταστελουν τα βακτηρια κ τη μολυνση οταν ειναι μικρη η μεσαια αλλα μεγαλες σε εκταση μολυνσεις μπορει να ξεφυγουν απ τις δυνατοτητες του ανοσοποιητικου και να εξαπλωθουν....οταν δεις τα σπυρια να βγαινουν πιο μεγαλα και εντονα να εχουν πολυ φαγουρα και να ειναι κοκκινη η γυρω περιοχη απ τα σπυρια και να δημιουργουνται σαν βουναλακια κτλπ τοτε εχει γινει μολυνση κ πρεπει να γινει αγωγη ειτε τοπικα με αλοιφες ειτε απο το στομα με χαπι ( καλο ειναι πριν κανεις την αγωγη να πας να σε δει δερματολογος για να εξακριβωσει οτι οντως εχει δημιουργηθει προβλημα μολυνσης ).
Εγω τωρα βαζω bettandin για να μειωσω των αριθμο των βακτηριδιων στο κεφαλι μου γιατι απ τα σπυρια που βγαζω μπορει να μπει βακτηριο μεσα στο θυλακα κ να μολυνθω...κ αν γινει σε ενα δυο ο οργανισμος μου το κραταει σε ελεγχο αν γινει σε πολλα μπορει να ξεφυγει.....κ εχω αρκετα πολυ μικρα σπυρακια στη δοτρια απο τριχες που εχουν μπλοκαριστει στο δερμα κ θελει λιγο προσοχη !!

Μου είχε συμβεί και εμένα σε αρκετά σημεία και στην δότρια και στην λήπτρια. Η καλύτερη περίπτωση είναι να το βοηθήσεις βγάζοντας την νεκρή τρίχα έξω όταν είναι σε αρχικό στάδιο. Το healing γίνεται πολύ καλύτερα και γρηγορότερα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Είναι νεκρή η τρίχα αυτή cvial,η απλά δεν έχει βρει τον 'δρομο' να το πω απλά προς τα έξω..δηλαδή πρέπει να αφαιρεθεί οπωσδήποτε όλη από μέσα ή αρκεί το να την βοηθήσεις να βγει από το δέρμα και να συνεχίσει να αναπτύσσεται.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Νεκρή και κομμένη στο κάτω άκρο της εφόσον μιλάμε για τρίχες που είναι σε τελογενή φάση (λήπτρια περιοχή & δότρια αν υπάρχει σοκλος). Απλά δεν έφυγε με το λούσιμο. Με ένα τσιμπίδακι (αποστειρωμένο) αν την τραβήξεις βγαίνει. Το έχω κάνει δεκάδες φορές (με την βοήθεια άλλου).

Φυσικά υπάρχουν και οι περιπτωσεις τριχών που δεν έχουν βρει τον «δρόμο» προς τα έξω (περισσότερο στην δότρια). Αυτές όμως οι περιπτωσεις είναι σημαντικά λιγότερες από τις προηγούμενες, γιατί όταν έχεις βάλεις 5000g και ένα μικρό ποσοστό νεκρών τριχών να εγκλωβιστεί ταυτόχρονα μπορεί να δημιουργηθεί μεγάλο θέμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stripar

Established Member
Θα ήταν χρήσιμο να γνωρίζαμε πόσο % splitting εγινε. Αυτήν την πληροφορία την δίνει ο erdo αν κάποιος ασθενής την ζήτηση? Γιατί σε όσα βίντεο και να έχω δει δεν αναφέρει τίποτα.

Επτασφραγιστο το μυστικό δηλαδή? :confused::confused:

Όταν μιλάμε για Parcial Splitting δηλ. 5-10% της δότριά σου / session και άν και εφόσον έχεις τα κατάλληλα grafts για splitting,
σε ένα session δηλ. σάν του Πάνου 250-500 grafts ΜΑΧ,
γίνεται πολύς λόγος για το τίποτα όπως προείπα μερικές σελίδες πίσω.

Θεωρώ ότι θα πρέπει να εστιαζόμαστε
σε πολλές άλλες λεπτομέρεις και τεχνικές που είναι η ουσία και το ζουμί της διαφοροποίησης του εν λόγου γιατρού απο τους υπόλοιπους,
και λιγότερο άν κατάφερε να σου βρεί μερικές δεκάδες grafts προς splitting.

Ούτε σι άλλως αυτό το Splitting,
βοηθάει αφενός στην καλύτερη ομογενοποίηση της δότριας,
την επέκταση του συνολικού αριθμού grafts της δότριάς σου κατά 5-10% (grafts όχι τρίχες),
εν ολίγης στο καλύτερο recepient distribution,
ενώ αφετέρου αυτά τα grafts που αποδέχονται "Partial splitting" μπαίνουν και αυτούσια αργότερα στην λήπτρια,
συνεπώς ουδέν μεπτόν απο αυτήν την τεχνική, παρά μόνο οφέλη ,
αντίθετα με το τί πιστεύουν ή πίστευαν πολλοί μέχρι πρόσφατα!

Τώρα Τάσο άν κάποτε αποφασίσεις να προχωρήσεις στον Erdo για μτχ,
έχεις κάθε δικαίωμα να τον ρωτήσεις όπως αντίστοιχα και οποιοδήποτε άλλο μέλος.

Πιστεύω όμως ότι το μόνο που θα κερδίσεις θα είναι
να γίνεις δυσάρεστος και μικροπρεπείς...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panos1982

Well-Known Member
Τώρα για την λήπτρια θα διαφωνήσω ότι πρέπει απαραίτητα να πάθει σοκ λος λόγω ανάπλασης της περιοχής. Το graft είναι αυτόνομη μονάδα και πέφτει σε τελογενή φάση όταν υπάρξει μηχανικός ή χημικός τραυματισμός (αναισθησία). Από τη στιγμή που υπάρχει σταθερή παροχή θρεπτικών συστατικών (αίμα, οξυγόνο, βιταμίνες) δεν το επηρεάζουν οι μηχανισμοί ανάπλασης του δέρματος. Στη δική μου δεύτερη επέμβαση έβαλα άλλα 1000g σε περιοχές με καλή πυκνότητα από την πρώτη μμ και δεν έπεσε τίποτα ή αν έπεσε ήταν τόσο ανεπαίσθητο που δεν κατάλαβα τίποτα.

Εδω να πω αρχικά οτι κανεις δε ξερει για πιο λογο ακριβως προκαλειτε το σοκλος. 2 κυριαρχες εκδοχες ειναι 1) λογο της αναδιαμόρφωσης του νεου αιματολογικου δικτυου 2) οτι ο οργανισμος βλεπει τις τρύπες "ληπτρια" σαν πληγη και παει να τις γιατρέψει...αυτο οταν ειναι σε μικρη εκταση δεν υπαρχει προβλημα , οταν ειναι σε μεγαλη εκταση στελνονται πολλα θρεπτικα συστατικα μεσω του αίματος (για να φτιαξει η πληγη) και στηνεται ταυτοχρονα το νεο αιματολογικο δυκτιο ακριβως στην ιδια περιοχη κ στελνεται παλι επισης αιμα (για να θρέψει τους νεους θυλακες) αυτο εχει σαν αποτελεσμα να "παραμελούντε" για καποιες βδομαδες οι παλιες τριχες απο αιμα κ συστατικα σε σχεση με πριν κ οσο πιο μεγαλη η επεμβαση τοσο πιο πολυ θα παραμεληθουν με αποτελεσμα να μπαινουν σε "safe mode" το γνωστο resting phase και να πεφτουν....ειναι ακριβως το ιδιο που κανουν τα ζωα οταν πεφτουν σε χειμερία ναρκη, επειδη δε βρισκουν ολα τα συστατικα που χρειάζονται για κανονικη λειτουργία του οργανισμου πεφτουν σε ναρκη για να διατηρηθουν μεν στη ζωη αλλα χωρις να χρειαζονται τοσα συστατικα οσα πριν.

Τωρα αυτο που λες Cvial οτι σε σενα δεν εγινε σοκλος στη ληπτρια ισχυει το πιστευω κ ετσι επρεπε να γινει και θα εξηγησω το γιατι κ ποια η διαφορά αναμεσα σε σενα κ εμενα.
Στη ληπτρια κι εσυ κι εγω εχουμε μεταμοσχευμενες τριχες που ειναι πολυ δυνατές. Προσεξε τωρα τη λεπτρομερεια που κανει τη διαφορα αναμεσα στους 2 μας. Ο κυκλος της αναγεννης φασης της τριχας διαρκει στους ενηλικες απο 3-6 χρονια περιπου, πριν πεσει παλι σε αναπαυση κ τελογενη φαση για 4 μηνες κ ξαναβγεί παλι δυνατη...οσο περνανε τα χρονια εντος της αναγεννης φασης η τριχα φθηνει...οσο πιο πολυ απομακρυνεται απ την περίοδο της αναγέννησης της τοσο πιο πολυ εχει "κουραστει"...
Εμενα οι τριχες μου παρ ολο π ειναι γερες μπροστα βρισκονται ανακατα σε διαφορετικη φαση του κυκλου η καθε μια πλεον....καποιες μπορει να ηταν προσφατα σε τελογενη κ να ειναι πολυ φρεσκιες καποιες να ειναι ηδη σε τελογενη καθως μιλαμε...κ καποιες να ηταν να μπουν συντομα.."κουρασμενες " απ τα πολλα χρονια π εχουν να μπουν σε τελογενη φαση αναπαυσης...αυτο τις κανει ευαλωτες κ αυτες ακριβως ειναι που θα παθουν πιο ευκολα το σοκλος με την πρωτη ευκαιρια που ο οργανισμος θα τις αφησει για λιγο νυστικες για να θρεψει καποιες νεες που ηρθαν κ ειναι πολλες....
Εσυ δε το εζησες αυτο γιατι εσενα ολες οι μεταμοσχεύμενες προερχονταν ταυτοχρονα απο τελογενη φαση μολις πριν ενα χρονο κ ειναι ολες ταυτοχρονα πολυ φρεσκιες κ ξεκουραστες και αντεχαν πολυ αυτη τη στιγμη π εκανες το δεύτερο χειρουργειο.
Επισης το χειρουργειο ηταν μικροτερο η πληγη μικροτερη κ η παρεμεληση κ πεινα π ενιωσαν επισης μικροτερη....οποτε κ αντεξαν την ολη διαδικασια πολυ πιο ανετα κ πολυ λιγες ισως δε τα κατάφεραν..γι αυτο κ δε παρατηρησες καποια διαφορα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γί αυτόν ακριβώς τον λόγο που περιγράφεις , έπρεπε να ξεκινήσεις βιταμίνες 15 μέρες πριν την μμ μέχρι περίπου 3-4 μήνες μετά. Αυτό έκανα στην 2η μμ σε αντιδιαστολή με την 1η που ξεκίνησα 3-4 μήνες μετά κατόπιν οδηγίας του Lorenzo.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panos1982

Well-Known Member
Για αυτό ακριβώς τον λόγο που περιγράφεις , έπρεπε να ξεκινήσεις βιταμίνες 15 μέρες πριν την μμ μέχρι περίπου 3-4 μήνες μετά. Αυτό έκανα στην 2η μμ σε αντιδιαστολή με την 1η που ξεκίνησα 3-4 μήνες μετά κατόπιν οδηγίας του Lorenzo.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ισχυει.....
Οχι οτι θα αλλαξει το τελικο αποτελεσμα αλλα η τωρινη μου κατασταση σαφως και θα ηταν πολυ καλυτερη...
Τωρα περνω μονο συμπληρωμα msm1000
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλύτερα ένα ισορροπημένο συμπλήρωμα για hair skin nails με όλα τα καλά, όχι μόνο βιοτινη.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

giannis1991

Well-Known Member
Δηλαδη cvial τι θεωρεις οτι πρεπει να λαμβανονται σαν βιταμινες???επισης τι σου ειπε ο γιατρος?γιατι εγω αυτο παλι πρωτη φορα το ακουω...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Είναι γνωστό ότι υπάρχουν τα λεγόμενα HSN σκευάσματα (Ηair, Skin, Nail) τα οποία περιέχουν ένα combo βιταμινών και ιχνοστοιχείων (βιοτίνη, Β1, Β2, Β12, E, ψευδάργυρο, χαλκό, φολικό οξύ, κλπ.). Κανονικά το σώμα τα παράγει όλα αλλά στην περίπτωση της μμ υπάρχουν ειδικές ανάγκες.

Όπως σωστά ανέφερε ο Πάνος, όταν κάνεις μμ σε ήδη υπάρχοντα τριχοθυλάκια (πύκνωση) αρχίζει να δημιουργείται ένα νέο αιματολογικό δίκτυο στην περιοχή για να θρέψει τους νέους θύλακες. Επίσης υπάρχουν αυξημένες ανάγκες λόγω της δημιουργίας πληγών στο δέρμα οι οποίες πρέπει να επουλωθούν άμεσα. Ο οργανισμός χρειάζεται εκείνη τη στιγμή ένα μπουστάρισμα από θρεπτικά συστατικά (βιταμίνες, ιχνοστοιχεία) (πολύ παραπάνω από την συνιστώμενη ημερήσια δόση) για να μπορέσει να ανταποκριθεί και να μην εξαντλήσει όλα τα διαθέσιμα αφήνοντας τα υπάρχοντα τριχοθυλάκια "νηστικά". Όπως έχω αναλύσει παραπάνω το σοκλος προκαλείται όταν υπάρχει διαταραχή στην τροφοδοσία του τριχοθυλακίου ή τραυμάτισμός του (μηχανικός ή χημικός). Στην περίπτωση που δεν έχουμε τραυματισμό (εικάζω ότι αυτή είναι η περίπτωση του Πάνου) το σοκλος μπορεί να προέλθει από έλλειψη θρεπτικών συστατικών, ειδικά όταν μιλάμε για ένα πολύ μεγάλο αριθμό οπών και άρα μεγαλύτερες ανάγκες για επούλωση. Το δέρμα και η τρίχα μοιράζονται πολλά κοινα θρεπτικά συστατικά (βιταμίνες, ιχνοστοιχεία). Για την επούλωσή του, το δέρμα έχει προτεραιότητα και μπορεί, υπό προυποθέσεις, να στερήσει τα απαραίτητα από το τριχοθυλάκιο οδηγόντας το σε τελογενή φάση.

Ο Lorenzo σε ΟΛΕΣ τις μμ που εμπεριέχουν πύκνωση σου επιβάλλει να ξεκινήσεις 15 ημέρες πριν αγωγή με ένα τέτοιο σκεύασμα (HSN) για να αποκλείσει το σοκλος από "πείνα" και το συνεχίζει μέχρι και τον 4-5ο μήνα για να είναι σίγουρος ότι τα νέα graft (από τον 3-4 μήνα) θα έχουν επάρκεια τροφής για να αναπτυχθούν.

Για να μη γίνει παρανόηση, δεν σημαίνει ότι απαραίτητα θα υπάρξει σοκλος αν δεν πάρεις βιταμίνες. Εξαρτάται από τον οργανισμό, τη διατροφή, το είδος της μμ, κλπ. Η αγωγή δίδεται προληπτικά για να αποκλειστεί η πιθανότητα τέτοιας ανεπάρκειας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

danceworld_2001

Well-Known Member
πάνο καλή φύτρωση λεβεντιά μου. Καλές γιορτές με υγεία και τουμπανιαστός όπως πάντα. Έχεις διδακτορικό στην μμ και παραδίδεις για μια ακόμη φορά μαθήματα!! Η δότρια όντως τρώει τσαμπουκά στην fue αλλά μην φοβάσαι θα επανέλθεις.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
2 Μηνες + 1 βδομαδα μετα το χειρουργειο.
Παρατηρησεις
: Η δοτρια εχει συνελθει παρα πολυ και ειμαι πολυ ικανοποιημενος σε σχεση με τον προηγουμενο μηνα.
Τα σπυρια και η ενταση στη περιοχη εχουν σταματησει σχεδον τελειως και εχω αρκετη επανεκφυση κ η εικονα της ειναι ηδη πολυ καλη απο αποψη πυκνοτητας.

Ενα αλλο που παρατηρησα ειναι οτι οι μεταμοσχευμενοι θυλακες που βρισκονται αριστερα και δεξια στους κροταφους (στην πλαγια μερια του κεφαλιου οχι στην πανω ) δεν επαθαν πολυ σοκλος...πρεπει να εχω 30% σοκλος μονο σε εκεινα τα σημεια, το ειχα παρατηρησει λιγο κ στην πρωτη επεμβαση αυτο πρεπει να ειναι μια ιδιαιτεροτητα της περιοχης ( η δικη μου) στο συγκεκριμενο σημειο κ οι μεταμοσχευμενες δεν πεφτουν σε σοκλος εκει συνηθως.


Θα ανεβασω φωτο indoor και outdoor, να φαινεται η διαφορα σε διαφορετικες συνθηκες.
Μια παρατηρηση εδω ειναι οτι το μαλλι μου στην πραγματικοτητα ειναι πολυ καλυτερο απ οτι δειχνουν οι φωτο ,
ειτε στις μεσα ειτε στις εξω... ακομα και η καλυτερη φωτο που θα με δειχνει μια χαρα ας πουμε, με αδικει σε σχεση με την πραγματικοτητα .

26913581_10214213204911593_1134171992_n.jpg
26913575_10214213204951594_1897138662_n.jpg
26940344_10214213204711588_1956122383_n.jpg
26943395_10214213204671587_473818089_n.jpg
out2.jpg
out3.JPG
out4.jpg
 

Συνημμένα

  • out2.jpg
    out2.jpg
    73.4 KB · Προβολές: 276

Panos1982

Well-Known Member
Εδω 2 φωτο με ζουμ στη γωνια των κροταφων που δεν ειχα καθολου μαλλι που φαινεται να εχει αρχισει μια κινητικοτητα μιας και εχει αρχισει να βγαινει χνουδι...


kin.png
kin2.png
 

Flosk

Well-Known Member
Καλησπερα Πανο, αν μπορεις ανεβασε και μια φωτο απο την ουλη να δουμε. Ειναι αρκετα κοντα τα μαλλια σου.. σου ειχε βαλει ο Erdo μοσχευματα εκει; Δεν θυμαμαι;
 

Panos1982

Well-Known Member
Τα μαλλια στα πλαγια τα κουρευω καθε βδομαδα στα 9 χιλ και ειναι συνεχεια σε αυτο το μηκος (στις φωτο ισως ειναι λιγο παραπανω γτ ειναι ακριβως πριν τα ξανακοψω)
Εχω κανει ταττου στην ουλη δεν εβαλα μοσχευματα αλλα σε αυτο το μηκος δε μπορεις να δεις και κατι αν ανεβασω φωτο.....
Απ το ταττου δεν ειμαι ικανοποιημενος οσων αφορα σε κοντυτερα κουρεματα,
σε αυτο το μηκος ομως ειναι οκ.
 

crossfire

Well-Known Member
Ρε συ πανο, τα μαλλιά προ μεταμοσχευσης, στις φωτό της πρώτης σελίδας, τα είχες βαμμένα;
Γιατί πολύ άσπρη τρίχα βλέπω τώρα.
Μία χαρά πάει πάντως.
 

giannis1991

Well-Known Member
Πανο τελειος εισαι μια χαρα!!!!το πραγμα οχι απλα δειχνει να πηγαινει καλα,αλλα πιστευω θα ειναι παρα μα παρα πολυ ικανοποιητικο και το αξιζεις γιατι εχεις κανει προσεγμενα βηματα...χαρηκα πολυ γιατι σε ειχα στο μυαλο μου αυτες τις μερες και σκεφτομουν μηπως εχει χειροτερεψει πολυ το σοκλος!
 

piros75

Well-Known Member
μου αρέσει πολύ φίλε η δουλεία στα temporal points. Αυτή η απόφαση ήταν όλα τα λεφτά, το κάνει να φαίνεται πολύ πιο φυσικό και σου έχει καδράρει το πρόσωπο πολύ όμορφα.
 
Μπλουζα