Panos1982, dr. erdogan , m.fue w keep, 5165 grafts, 8-9/11/2017

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Flosk, δεν είναι εύκολο να μιλήσεις για σοκλος. Αν ο Πάνος είχε βάλει φωτό με τέτοιο μήκος μάλλιου πριν την μμ θα ήταν πιο εύκολο. Επίσης ο φωτισμός είναι πραγματικά ξεγυμνωτικος. Νομίζω ότι κάπου στους 2.5 μήνες όταν το μαλλί θα έχει μεγαλώσει κάμποσο θα καταλάβουμε.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Ρε συ Πανο εχεις σοκλος στη ληπτρια ή τοσα ειχες και πριν; Μου φαινεσαι πιο αραιος απο πριν.

Σαφως κ ειμαι πιο αραιος απο πριν κ θα αραιωσω κι αλλο.....ενοειται οτι εχω σοκλος κ στην ληπτρια....

Η περίπτωση του Πάνου είναι χωρίς χρήση φιναστεριδης;

Ναι δεν κανω καμμια απολυτος θεραπεια !!!!

Καλη φυτρωση Πανο. πολυ καλες φωτογραφιες. η δοτρια φαινεται λιγο ζορισμενη αλλα ειναι στον 1ο μηνα και πηρε και πολλα μοσχευματα.. θα επανελθει με τον καιρο.

Ευχαριστώ,
η δοτρια δεν ειναι λιγο αλλα πολυ ζορισμενη....ειδικα αυτη τη περίοδο....
Μη ξεχναμε πως ειναι μια δοτρια που εχει δωσει 8300 θυλακια κ αυτη τη στιγμη βρισκεται σε κατάσταση σοκλος....
Σε πεντε εξι μηνες θα φανει η πραγματικη εικονα της.
Παντος επειδη εχω κανει κ τις 2 τεχνικες δε συγκρινεται το ζορι που τρωει η δοτρια με την fue σε σχεση με το στριπ....ειναι μερα με τη νυχτα...
Το στριπ ειναι παιχνιδακι μπροστα στο πατατρακ που παθαινει η περιοχη κατω απ το δερμα σε σχεση με την fue...αν και περιμενα το αντιθετο...
 

Panos1982

Well-Known Member
Flosk, δεν είναι εύκολο να μιλήσεις για σοκλος. Αν ο Πάνος είχε βάλει φωτό με τέτοιο μήκος μάλλιου πριν την μμ θα ήταν πιο εύκολο. Επίσης ο φωτισμός είναι πραγματικά ξεγυμνωτικος. Νομίζω ότι κάπου στους 2.5 μήνες όταν το μαλλί θα έχει μεγαλώσει κάμποσο θα καταλάβουμε.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Οντως οι φωτο ειναι πολυυυ ξεγυμνωτικες...
Δειχνω πολυ καλυτερα στους καθρεφτες του μπανιου μου...
Αλλα σοκλος εχω οντως κ σε ληπτρια κ σε δοτρια κ ειναι αναμενομενο οταν κατω απ το δερμα γινεται τοσο εκτεταμενο healing και υπαρχει ολη αυτη η διεργασια οι τριχες ειτε γερες ειτε οχι να περνανε σε τελογενη φαση κ αναγεννησης επειτα, ειναι γνωστο αυτο.
Επισης παρατηρω οτι ακομα κ το μηκος μαλλιου μου στη δοτρια δεν ειναι ιδιο με ενα σημείο στο πλαι που δεν πηρανε καθολου μαλλι....
Εκεινο το σημειο εχει πιο μακρυες τριχες απ οτι η δοτρια π εδωσε μαλλι...ακομα κ η επιμήκυνση δλδ των τριχων ειναι αργη στη περιοχη που γίνεται το healing....με αισθητη διαφορα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

aeratos28

Just aeratos
Εντάξει συμφωνώ σε αυτό με το πατατρακ που λες,αλλά ίσως σου φάνηκε τόσο πολύ γιατί ήταν τεράστιο fue..5100grafts σου έβγαλε..αποψίλωση κανονική,λογικό να νιώθεις έτσι το κεφάλι σου..αν ήταν τα μισά grafts νομίζω θα ήταν πολύ πιο χαλαρό το όλο θέμα με τη δοτρια σου τώρα..δεν θα είχε ζοριστει τόσο..καλή συνέχεια να έχεις φιλε
 

giannis1991

Well-Known Member
Πανο φιλαρακι υπομονη να περασει και αυτος ο μηνας και μετα σιγα σιγα να μπαινεις σε πιο νορμαλ περιοδους,αφου μακρυνει και το μαλλι...ειχα εκφρασει τις ανησυχιες μου για το σοκλος οτι δεν ειναι μονο θεμα αναισθητικων κτλπ και νομιζω επιβεβαιωνομαι...οταν βαζεις τοσο πολλα γκραφτς σε περιοχη με αρκετο μαλλι ειναι μαλλον αναποφευκτο...
 

koumparos

Well-Known Member
Συμφωνω με τον φιλο γιαννη και νομιζω οτι θα επανελθουν στη ληπτρια και στη δοτρια γιατι νομιζω μπηκε αναμεσα σε υγιη-μεταμοσχευμενα μαλια.Το στρες πρεπει να ηταν τεραστιο για τον οργανισμο στα συγκεκριμενα σημεια.
 

aeratos28

Just aeratos
Ίσως να είναι και ληπρια αν και δεν νομίζω..απλά είναι πολύ κοντά τα μαλλιά τώρα και φαίνεται έτσι..παντως η δοτρια την άκουσε για τα καλά.
 

tasos33

Well-Known Member
Το ζητούμενο είναι το σοκ Λος να είναι προσωρινό και όχι μόνιμο.


Πανο φιλαρακι υπομονη να περασει και αυτος ο μηνας και μετα σιγα σιγα να μπαινεις σε πιο νορμαλ περιοδους,αφου μακρυνει και το μαλλι...ειχα εκφρασει τις ανησυχιες μου για το σοκλος οτι δεν ειναι μονο θεμα αναισθητικων κτλπ και νομιζω επιβεβαιωνομαι...οταν βαζεις τοσο πολλα γκραφτς σε περιοχη με αρκετο μαλλι ειναι μαλλον αναποφευκτο...
 

aeratos28

Just aeratos
Θα επανέλθει σίγουρα..του έχει κάνει φοβερή ομογενοποίηση παντού,θα ξεπεράσει το σοκ και θα επανέλθει στάνταρ..σε 2-3 μήνες θα είναι οκ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Εντάξει συμφωνώ σε αυτό με το πατατρακ που λες,αλλά ίσως σου φάνηκε τόσο πολύ γιατί ήταν τεράστιο fue..5100grafts σου έβγαλε..αποψίλωση κανονική,λογικό να νιώθεις έτσι το κεφάλι σου..αν ήταν τα μισά grafts νομίζω θα ήταν πολύ πιο χαλαρό το όλο θέμα με τη δοτρια σου τώρα..δεν θα είχε ζοριστει τόσο..καλή συνέχεια να έχεις φιλε

Ναι, ειναι πολυ μεγαλη η εκταση και ο αριθμος μοσχευαμτων και χρειαζομαι πολυ μεγαλυτερο healing απο καποιον με τα μισα σιγουρα....
Ισως ο Αγγελος που εβγαλε λιγοτερα να ειναι σε καλυτερη μοιρα απο μενα αυτη τη στιγμη,
εμενα ειναι πολυ ταλαιπωρημενη η περιοχη αυτη τη στιγμη και το νοιωθω αυτο...καμμια σχεση πως αισθανομαι το δερμα στη ληπτρια και πως στη δοτρια....γινεται της κολασεως πισω στη δοτρια !!

Πανο φιλαρακι υπομονη να περασει και αυτος ο μηνας και μετα σιγα σιγα να μπαινεις σε πιο νορμαλ περιοδους,αφου μακρυνει και το μαλλι...ειχα εκφρασει τις ανησυχιες μου για το σοκλος οτι δεν ειναι μονο θεμα αναισθητικων κτλπ και νομιζω επιβεβαιωνομαι...οταν βαζεις τοσο πολλα γκραφτς σε περιοχη με αρκετο μαλλι ειναι μαλλον αναποφευκτο...

Γιαννη στο 2ο μηνα θα ειμαι τρεις χειροτερος :)
και στην πρωτη μου επεμβαση ειχα παθει σοκλος στη ληπτρια και ειχα χασει παλι πολυ μαλλι....αλλα οκ ξαναβγηκε δεν ειναι τιποτα...ειναι απολυτως φυσιολογικο οταν πληγιαζεις εκτεταμενα μια περιοχη και αρχιζει το δερμα απο κατω να δουλευεται να γινεται αυτο με την τελογενη φαση ειδικα στην ληπτρια που ειναι πιο ευαισθητα τα μαλλια αλλα και στην δοτρια συμβαινει συχνα κ οσο πιο μεγαλη η επεμβαση τοσο πιο εντονο.
 

tasos33

Well-Known Member
Όντως η εικόνα της δοτριας πάρα το σοκ Λος??? δείχνει ομοιόμορφη. Σαν να κοντοκουρευτηκε. Θα ήταν χρήσιμο να γνωρίζαμε πόσο % splitting εγινε. Αυτήν την πληροφορία την δίνει ο erdo αν κάποιος ασθενής την ζήτηση? Γιατί σε όσα βίντεο και να έχω δει δεν αναφέρει τίποτα.


Θα επανέλθει σίγουρα..του έχει κάνει φοβερή ομογενοποίηση παντού,θα ξεπεράσει το σοκ και θα επανέλθει στάνταρ..σε 2-3 μήνες θα είναι οκ
 

aeratos28

Just aeratos
Δεν νομίζω έξω να την δίνει..τώρα στον ιδιοκτήτη του κεφαλιού πάλι δεν νομίζω να την δινει..μακάρι αν μάθει ο Πάνος και θέλει να μας το πει
 

Panos1982

Well-Known Member
Για να χαθουν μονιμα απο σοκλος καποιοι θυλακες αυτο θα συμβει
1)ειτε γιατι ο γιατρος δεν ηταν προσεκτικος και εκανε transection καποιους θυλακες ,
2)ειτε γιατι μπορει να υπαρξει μολυνση θυλακιτιδας εκτεταμενη και για μεγαλο χρονικο διαστημμα χωρις θεραπεια και στο τελος να καταστραφει ο θυλακας
3) ειτε γιατι ο θυλακας ηταν στα τελευταια του και θα
"πεθαινε" συντομα ουτος η αλλος απο την ΑΑ και λογο της επεμβασης πεθανε μια ωρα αρχιτερα και δε θα ξαναβγει τριχα...

Ο ερντο δεν ειναι γιατρος που φημιζεται για το transection που προκαλει οποτε δεν ανυσηχω ιδιατερως γι αυτο....
2ον η μολυνση ειναι κατι που το παρατηρω και σε περιπτωση που δω το οτιδηποτε θα επεμβω...
ας πουμε τωρα βλεπω σπυρια πολυ μικρα και αρκετα πισω στη δοτρια αλλα φευγουν κ ερχονται αλλα μετα.... ειναι μικρα ομως δεν ειναι μολυσμενα....
εχω παθει μολυνση στη 1η επεμβαση και ξερω πως ειναι.Τωρα ειμαι οκ ακομα προς το παρων.
Λουζομαι με bettandin απο χτες και αρχισα αλοη βερα για ανακουφηση της περιοχης γτ πραγματικα βραζει....
3) δεν νομιζω οτι εχω πολλα θυλακια στα τελευταια τους για μονιμο σοκλοςς....εκτος ισως πισω στο κροουν...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stripar

Established Member
Θα ήταν χρήσιμο να γνωρίζαμε πόσο % splitting εγινε. Αυτήν την πληροφορία την δίνει ο erdo αν κάποιος ασθενής την ζήτηση? Γιατί σε όσα βίντεο και να έχω δει δεν αναφέρει τίποτα.

1.jpg
 

Panos1982

Well-Known Member
Tην θυλακιτιδα πως μπορει καποιος να την αναγνωρισει???Τι συμπτωματα-εμφανιση εχει??

Η θυλακιτιδα ειναι βακτηριδιακη μολυνση απο βακτηρια που υπαρχουν ουτος η αλλος στο τριχωτο ολου του σωματος κ οχι μονο στο κεφαλι.
Οταν μια τριχα μπλοκαρει στο δερμα και δε μπορει να βγει που συνιθιζεται πολυ αυτο στις μμ μπορει να δημιουργηθει σπυρι με πυον, μεσω των σπυριων αυτων τα βακτηρια εχουν προσβαση εντος του δερματος και του θυλακα...
και δημιουργουν μολυνση (το συνηθες βακτηριο ειναι ο σταφυλοκοκος αλλα δεν ειναι το μονο.....)
ο οργανισμος κ το ανοσοποιητικο καταστελουν τα βακτηρια κ τη μολυνση οταν ειναι μικρη η μεσαια αλλα μεγαλες σε εκταση μολυνσεις μπορει να ξεφυγουν απ τις δυνατοτητες του ανοσοποιητικου και να εξαπλωθουν....οταν δεις τα σπυρια να βγαινουν πιο μεγαλα και εντονα να εχουν πολυ φαγουρα και να ειναι κοκκινη η γυρω περιοχη απ τα σπυρια και να δημιουργουνται σαν βουναλακια κτλπ τοτε εχει γινει μολυνση κ πρεπει να γινει αγωγη ειτε τοπικα με αλοιφες ειτε απο το στομα με χαπι ( καλο ειναι πριν κανεις την αγωγη να πας να σε δει δερματολογος για να εξακριβωσει οτι οντως εχει δημιουργηθει προβλημα μολυνσης ).
Εγω τωρα βαζω bettandin για να μειωσω των αριθμο των βακτηριδιων στο κεφαλι μου γιατι απ τα σπυρια που βγαζω μπορει να μπει βακτηριο μεσα στο θυλακα κ να μολυνθω...κ αν γινει σε ενα δυο ο οργανισμος μου το κραταει σε ελεγχο αν γινει σε πολλα μπορει να ξεφυγει.....κ εχω αρκετα πολυ μικρα σπυρακια στη δοτρια απο τριχες που εχουν μπλοκαριστει στο δερμα κ θελει λιγο προσοχη !!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για την δότρια είχαμε πει από την αρχή ότι περιμένουμε να δούμε πως θα είναι μετά από 5100g και ήταν η μοναδική μου ένσταση.

Τώρα για την λήπτρια θα διαφωνήσω ότι πρέπει απαραίτητα να πάθει σοκ λος λόγω ανάπλασης της περιοχής. Το graft είναι αυτόνομη μονάδα και πέφτει σε τελογενή φάση όταν υπάρξει μηχανικός ή χημικός τραυματισμός (αναισθησία). Από τη στιγμή που υπάρχει σταθερή παροχή θρεπτικών συστατικών (αίμα, οξυγόνο, βιταμίνες) δεν το επηρεάζουν οι μηχανισμοί ανάπλασης του δέρματος. Στη δική μου δεύτερη επέμβαση έβαλα άλλα 1000g σε περιοχές με καλή πυκνότητα από την πρώτη μμ και δεν έπεσε τίποτα ή αν έπεσε ήταν τόσο ανεπαίσθητο που δεν κατάλαβα τίποτα. Αυτό που θα σου συνιστούσα θα ήταν να ξεκινήσεις άμεσα με ένα καλό σκεύασμα βιταμινών για hair and skin. Δεν είναι τυχαίο το νούμερο των 2.5 μηνών που είπα. Aν υπάρχει σοκλος (στη λήπτρια) δεν θα έχoυν προλάβει να μεγαλώσουν όσα graft χάθηκαν ενώ το υπόλοιπο μαλλί θα έχει πάρει ένα καλό μήκος οπότε θα είναι πιο εύκολη η σύγκριση με το πριν.

Τέλος πρέπει να λάβουμε επίσης υπόψιν μας ότι ο Panos έχει χαμηλή πυκνότητα, πολύ χοντρή τρίχα και μεγάλο λόγο. Τέτοια κεφάλια δείχνουν πολύ άδεια όταν έχουν πολύ κοντό μαλλί. Η εικόνα αλλάζει άρδην όταν το μαλλί αποκτήσει ένα κρίσιμο μήκος.




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα