Norain, fue, 2294 grafts, 4/5/2018

NoRain

Member
Χαιρετώ το forum,

Αρκετούς μήνες αναγνώστης, έχω διαβάσει αρκετά θέματα και έχω πάρει πολύτιμες γνώμες τόσο για τεχνικές όσο και για κλινικές, αποτελεσματικότητες αλλά και γιατρούς.

Πολύπλοκο το θέμα της μμ καθώς κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Για αυτό σας παραθέτω τη δική μου περίπτωση ώστε να πάρω πιο συγκεκριμένες πληροφορίες για το πρόβλημα μου.

Είμαι 35 ετών. Το πρόβλημα μου εντοπίζεται στην hairline. Είναι ακριβώς τόσο όσο χρειάζεται για να τραβήξει τα βλέμματα σε συνδυασμό και με το σχήμα του κεφαλιού μου. Στο υπόλοιπο μέρος της κεφαλής οι τρίχες μου είναι αρκετά έως εξαιρετικά πυκνές.
Θέλοντας λοιπόν να εκμεταλλευτώ αυτό το γεγονός έχω αποφασίσει 90% να κάνω μμ.

Είμαι από βόρεια και δεν έχω πάει ακόμα σε κάποια κλινική.
Διαβάζω πως σε γειτονικές χώρες τα αποτελέσματα είναι καλύτερα. Κάτι το οποίο θα κοστίσει σαφώς περισσότερο. Αξίζει ένα τέτοιο εγχείρημα δεδομένου ότι μιλάμε για την ευαίσθητη περιοχή της hairline; Θα ήθελα να το αποφύγω το εξωτερικό για πολλούς λογούς αλλά μονό εάν μου πείτε ότι είναι μονόδρομος θα το ξανασκεφτώ.

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες για την περίπτωση μου όπως πχ ποσά grafts πιστεύεται θα χρειαστούν, που θα ήταν καλό να γίνει, πόσο θα στοιχίσει και πόσο καλό μπορεί να είναι το αποτέλεσμα και γενικά τι πρέπει να προσέξω στην επίσκεψη μου.

Επίσης κάτι που δεν έχω παρατηρησει να αναφέρεται συχνα είναι ο χρόνος ανάρρωσης. Σε πόσο καιρό εξαφανίζονται εντελώς (σε σημείο να μην καταλάβει κάποιος ότι κάτι έγινε) οι πληγές από την μμ;

Ευχαριστώ εκ των πρότερων και θα είμαι εδώ να συζητήσουμε καθώς και για το progress της μμ αν τελικά γίνει.

UPDATE 8/5/2018 : Παρουσιαση της μμ απο τη σελιδα 3
 

Συνημμένα

  • 20161013_022715.jpg
    20161013_022715.jpg
    122.1 KB · Προβολές: 1,001
  • 20161014_014056.jpg
    20161014_014056.jpg
    72 KB · Προβολές: 955
  • 20161014_014059.jpg
    20161014_014059.jpg
    112.1 KB · Προβολές: 934
  • 20161014_014106.jpg
    20161014_014106.jpg
    99.6 KB · Προβολές: 846
  • 20161014_014110.jpg
    20161014_014110.jpg
    202.3 KB · Προβολές: 856
  • 20161014_014126.jpg
    20161014_014126.jpg
    86.6 KB · Προβολές: 767
  • 20161014_014627.jpg
    20161014_014627.jpg
    330.8 KB · Προβολές: 844
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

spass

Active Member
από ότι φαίνεται αν και οι φωτο δεν είναι καθαρές είσαι ιδανική περίπτωση μ/μ. από εκεί και ύστερα θέλει αρκετό ψάξιμο-διάβασμα για να πάρεις μια σωστή απόφαση
 

Harris_G

Well-Known Member
Φίλε συντοπίτη εννοείται ότι θα ψάξεις το καλό αποτέλεσμα, το οικονομικό δε πρέπει να το σκέφτεσαι τόσο, αν δε μπορείς κάνε τις οικονομίες σου και περίμενε. Φθηνό και καλό δεν έχει σε αυτό τον κόσμο, είναι μια νεοελληνική εμμονή.

Και τι εννοείς λέγοντας αν αξίζει να πας εξωτερικό για το ευαίσθητο θέμα της hairline? Αντιθέτως επειδή ειναι ευαίσθητο το θέμα πρέπει να αποφύγεις εγχώριους απατεώνες. Καλή τύχη στην όποια απόφασή σου.
 

piros75

Well-Known Member
Το πόσα μοσχεύματα χρειάζεσαι στην περίπτωσή σου πάει ανάλογα με το πόσο θες να κατεβάσεις την χερλαιν σου. αν δεν θες να την κατεβάσεις πολύ (έως καθόλου) και με 1000 μοσχεύματα μπορείς να πάρεις ένα πολύ καλό και πυκνό αποτέλεσμα. Όσο για το που, κάνε την έρευνά σου και αποφάσισε.
 

NoRain

Member
ευχαριστώ για τις απαντήσεις καταρχάς.

Σίγουρα η hairline πρέπει να κατέβει 2-3 εκατοστά. Αυτό είναι και το πρόβλημα εξάλλου.
Με βάση έναν απλο πρόχειρο υπολογισμό που έκανα τα τετραγωνικά cm που πρέπει να καλυφθούν είναι κοντά στα 50.

Και εκεί έρχεται και το ερώτημα μου σχετικά με το εξωτερικό.
Διαβάζω η μια κλινική εχει φύτρωση , δεν εχει πυκνότητα. Η άλλη δεν εχει φυσικότητα.
Αυτά είναι θέματα που όσο και να τα ψάξεις μονο μετά το τελικό αποτέλεσμα στο δικό σου κεφάλι μπορείς να κρινείς.

Υπάρχει μια τάση προς την DHI αλλά εκεί εχεί αρκετούς διαφορετικούς γιατρούς οπότε στην ουσία είναι και πού θα πέσεις.
Θα είμαστε ΟΚ με την φυσικότητα και με την πυκνότητα;
Στο εξωτερικό για πόση διαφορά τιμής μιλάμε και πόσο καλύτερο αποτέλεσμα ειδικά για hairline;

Απο την άλλη δεν βλέπω τίποτα για την BK μια κλινική που είναι αρκετά διαφημιζόμενη άλλα με ελάχιστες αναφορές εδώ μέσα.

Αυτές τις 2 μαζί με την AHC της θέτω σαν υποψήφιες κύριως λόγω απόστασης.
 

piros75

Well-Known Member
Φίλε μου εγώ πιστεύω ότι με 1500-1700 μοσχ θα είσαι σούπερ. Νομίζω ότι η χερλαιν δεν πρέπει να κατέβει πολύ, θα την οριοθετούσα εκεί που είναι τα χνούδια αυτήν την στιγμή. Δηλαδή θα ακολουθούσα το ήδη υπάρχον pattern και απλά θα πύκνωνα και ίσως έκλεινα λίγο περισσότερο του κροτάφους.
 

NoRain

Member
επαναφερω το θεμα καθως εκανα μια επαφη με μια κλινικη.

Τα sessions τους φαινεται να ειναι φιξαρισμενα και οχι τοσο μεταβλητα αναλογα με τις αναγκες τις καθε περιπτωσης. Αυτο βεβαια δεν ειναι απαραιτητα κακο τουλαχιστον για οχι τοσο μεγαλες επιφανιες.

Μου προταθηκε ενα session με 3000 τριχες στα 2700 ευρω.
Οπως ανεφερα η περιοχη που χρειαζομαι ειναι κοντα στα 50cm hairline.

Να γινει μια περικοπη στα πλαινα, να μειωθει λιγο το κατεβασμα , να φτασουμε καπου στα 48cm - 50- cm
Μου ειπαν οτι θα βγουν και καποια παραπανω απο τα 3000 , οποτε να πουμε οτι θα εχουμε περιπου 3000-3300 για αυτη την επιφανεια.


Εντωμεταξυ βλεπω και τη διαχειριση της δοτριας σε μια αλλη κλινικη και ενω σκεφτομουν να παω, τωρα φοβαμαι!
ακομα και για μενα που τα αφηνω σε κανονικο μηκος τα μαλλια, δεν θα ηθελα να ειχα τετοιο παραθυρο απο πισω...
 

NoRain

Member
Η αληθεια ειναι οτι οι επιλογες δεν ειναι πολλες.
Για εξωτερικο δεν ειναι η καταλληλη στιγμη παρολο που βλεπω οτι με μια επισκεψη στον Erdogan θα λυσω το προβλημα μια και καλη , φυσικα με το αζημειωτο.

Θα πρεπει να αρκεστω τουλαχιστον για την ωρα στην εγχωρια αγορα.
Οι ενδοιασμοι μου ειναι κατα ποσο το αποτελεσμα θα εχει φυσικοτητα και ομοιογενης πυκνοτητα, καθως και να κατεβει η hairline στα επιθυμητα επιπεδα.

Η αλλη επιλογη διαβαζω οτι εχει καλυτερα αποτελεσματα αλλα η διαχειριση της δοτριας τρομαζει.
Τουλαχιστον για την πρωτη φορα θα ηθελα μια πιο safe επιλογη.
 

turnfiji123

Active Member
Η δότρια δεν είναι για πειράματα. Τα γκραφτ σε όλους είναι μετρημένα και μια αποτυχημένη μμ δεν σημαίνει απλά κακό αποτέλεσμα μπροστά αλλά και καταστροφή πίσω που αυτόματα βάζει εμπόδια σε μετέπειτα μμ. Μάζεψε λεφτά και χτυπά την πόρτα στους καλύτερους. Πολλοί σπάνε την μμ σε 2-3 ανα 8μηνα, δεν έχουμε όλοι 10+ χιλιάρικα έτοιμα. Καλή τύχη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

piros75

Well-Known Member
3.300 τρίχες αν υποθέσουμε ότι έχεις λόγο 2 (με αρκετά μονότριχα για χερλαιν) μας κάνει περίπου 1650 μοσχεύματα. Δηλαδή σε 48 εκ2 περίπου 35 μοσχ/εκ2. Αν από αυτά βάλεις τα 40-45 μοσχ/εκ2 χερλαιν και τα υπόλοιπα Α εγώ πιστεύω ότι θα έχεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα
 

NoRain

Member
Εκανα και μια βολτα στο διπλα μαγαζι.
Ακουσα πανω κατω αυτα που περιμενα και ειχα διαβασει στο forum.
Δεν πηρα σαφη αριθμο των graft που θα χρειαστουν.
Προφανως την ημερα του χειρουργειου σχεδιαζεται η hairline και αναλογα με το ποσα μονα -διπλα - τριπλα grafts βγουν καθοριζεται και ο τελικος αριθμος. Οτι βγει στην πορεια δλδ...

Τα 2000+ παντως φαινεται να τα εχουν σε μια συνεδρια , προφανως γιατι διαβασα οτι χρησιμοποιουν motorized εξαγωγη. (Δεν ρωτησα)

Η τιμη για αγνωστο αριθμο grafts , απλα ελα εδω και θα δουμε τι θα βαλουμε οπου χρειαζεσαι , στα 3500 ευρω.
 

NoRain

Member
Ναι στην advance.

Αυτο που καπως με προβληματιζει ειναι οτι δεν υπαρχουν επαρκεις παρουσιασεις απο τις κλινικες αυτες στην Θεσσαλονικη.
Η ιστορικοτητα τους δλδ ειναι λιγο πολυ αγνωστη.

Και δεν ξερω κατα ποσο , περα απο την περπατημενη συνταγη της καθε μιας, παιζει ρολο και ο γιατρος.
πχ στην DHI φαινεται οτι παιζει αρκετα ρολο.
Αντιθετα η κλινικη του Βεκρη φαινεται να ειναι πλεον αποκομενη απο τον ιδιο ακομα και στην Αθηνα.
Τι επαφη εχει η AHC Θεσσαλονικης με ικανοποιητικα αποτελεσματα και ποσο παιζει ρολο ο γιατρος στη συγκεκριμενη;
Δλδ οταν βλεπω στο forum να αναφερεται η "κλινικη του Βεκρη" συμπεριλαμβανουμε ολες τις κλινικες τις AHC στην Ελλαδα;

Η μηπως ενα μικρο ταξιδακι στην Αθηνα θα εφερνε καλυτερα αποτελεσματα;
 

NoRain

Member
μιας και ο κυβος φαινεται να ερριφθει, (γιατι μια νυφη ακομα και στο παρα πεντε του γαμου μπορει να το σκασει) παραθετω 2 ακομα φωτογραφιες με εστιαση στην πιο πανω ζωνη.

Βρεγμενο μαλλι για τη μεγιστοποιηση του προβληματος.
Ποσο safe ειναι για τα ελληνικα δεδομενα να γινει πυκνοση σε αυτα τα μαμα μαλλια; Υπαρχει κινδυνος μονιμου shock loss;
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    278.9 KB · Προβολές: 730
  • 2.jpg
    2.jpg
    150.5 KB · Προβολές: 682

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Χρειάζεται να χτίσεις μια καλή hairline και ένα κάλο χέρι για αποφυγή σοκλος .
Καλημέρα!
Ααα από το τότε που άνοιξες το νήμα σε έπεσαν και άλλο τα μαλλάκια η μου φαίνεται?
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Στην περίπτωση σου πάντως πρέπει να αποφύγεις το ελλαδικό χώρο.
Υστερούν πολύ στις hairline-πυκνότητα-φυσικότητα.
Αλλα το πιο σημαντικό επίσης είναι ότι πρέπει να μπεις σε μαμά μαλλάκια. Ακόμη πιο δύσκολο για τις ελληνικές.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Τώρα που βλέπω καλύτερα τις φωτογραφίες χρειάζεσαι μια καλή hairline και όχι να μπεις στα υπάρχοντα μαλλάκια μέσα.
 
Μπλουζα