Nasos13, fue, 2800 grafts,24-25/01/2019

Nasos13

New Member
Καλησπέρα σε όλους!

Μετά απο πάρα πολύ καιρό αμφιταλαντεύσεων για το αν θέλω να μπώ στο χωρό των μεταμοσχεύσεων, φέτος είπα να τραβήξω τη σκανδάλη. Όντας μόνος στο ξενοδοχείο με προβληματικό ίντερνετ, είπα να εκμεταλλευτώ το χρόνο για να αρχίσω το thread της μεταμόσχευσής μου.


Εισαγωγικά
Ιστορικά ειμαι 34 ετων, Norwood 3/4 αναλόγως τα κέφια και δεν έχω ακολουθήσει ποτέ κάποια θεραπεία.
Μερικές πληροφορίες και φωτογραφίες μπορούν να βρεθούν στο προηγούμενο μου thread. Θα ανεβάσω καινούριες φωτογραφίες και εδώ απο αύριο που θα επιστρέψω απο Κύπρο.

Η επιλογή της κλινικής, λόγω οτι ζώ στο εξωτερικό έγινε κατόπιν αξιολόγησης μέσω φωτογραφιών και email. Όπως έχουν προαναφέρει και άλλα παιδιά στο παρελθόν, ο Μιχαλης μου έκανε καλη εντυπωση και μου άφησε μια καλή αίσθηση και σιγουριά για τη συνεργασια. Συγκεκριμένα σε ζώνες με υπάρχοντα μαλλιά ήταν κάθετος πως κάθε shock loss ειναι θέμα γιατρού. Συμφωνήσαμε να κάνουμε μια επέμβαση με μέτριο αριθμό μοσχευμάτων για τη περιοχή που ήθελα να καύψουμε στη ζώνη Α και μπαίνοντας μέσα στη Β.


Μεταμόσχευση
Λεπτομέρειες για τη μεταμόσχευση θα συμπληρώσω όταν θα μου σταλούν οι επιμέρους αναλύσεις για τον αριθμό των graft ανα ημέρα, λόγους κλπ.

Πριν τη μεταμόσχευση έκανα με έναν επισκέπτη γιατρό βασικές αιματολογικές εξετάσεις, τα αποτελεσματα των οποίων τα παρέλαβα και εγω την επόμενη ημέρα. Η επιλογή να γίνουν στη κλινική ήταν δική μου κατόπιν συνεννοήσεως, ξεκάθαρα για προσωπική μου διευκόλυνση. Στη κλινική εργάζονταν 3 κοπέλες που ηταν πολύ συμπαθείς και με τις οποίες αλληλεπιδρούσαμε το μεγαλύτερο κομμάτι της διαδικασίας.


(Ακολουθούν λεπτομέρειες συντομα)


Μετεγχειρητικά
Μετά τη πρώτη ημέρα της μεταμόσχευσης, ψέκαζα με τον ορό που μου δόθηκε ανα 30' πολυ ελαφρά. Ίσως απο το φόβο μου να μη ψέκαζα με αρκετό νερό ή πίεση (το μπουκαλάκι ηταν ουτε στα 4/5 την επόμενη μερα που το ξαναγεμίσαμε) και είχε μαζευτεί αρκετό αίμα σε μικρή περιοχή των μεταμοσχευμένων. Το επόμενο πρωί που πήγα στη κλινική, οι κοπέλες το καθαρίσανε προσεκτικά και βεβαιώθηκαν ευτυχώς πως όλα τα μοσχεύματα ήταν στη θέση τους.

Μετά το τέλος και της δεύτερης επεμβατικής ημέρας, μου χορηγήθηκαν οι οδηγίες για την επάληψη της δοτριας με χειροποίητη αντιβακτηριακη/επουλωτικη αλοιφη και για τα μεταγενέστερα λουσίματα. Μου ανέφεραν επίσης πως έχω αρκετά λιπαρό δέρμα και τα ψεκασματα με ορό θα πρέπει να είναι ακόμα συχνότερα (ανα 15'). Ο κίνδυνος όπως μου εξήγησαν είναι αφενός η πιθανή μολυνση αν δε καθαρίζεται καλά η περιοχή και αφετέρου το ενδεχόμενο να κολλησουν τα graft μεταξύ τους. Οφείλω να ομολογήσω πως ο συνεχής ψεκασμός και το άγχος του να επιμένω αρκετα αλλα να μη κάνω ζημιά με κούρασε λίγο.

Απο τη κλινική μου παρήχαν αναλγητικά χάπια καθώς και ενα ηρεμιστικό αλλα απο τη κούραση δε μου χρειάστηκαν καθόλου. Πόνο δε μπορώ να πω οτι είχα σε μεγάλο βαθμό, ίσως ένα τσουξιμο τις βραδυνές ώρες.

Παρότι η κλινική δίνει το ΟΚ για αναχώρηση την ημέρα μετά την επέμβαση, επέλεξα να διανυκτερεύσω μια έξτρα ημέρα με προσωπικά μου έξοδα, σε περίπτωση που χρειαστεί κατι παραπάνω. Ο λόγως είναι πως ταξιδεύω μόνος μου και ήθελα να δώσω παραπάνω χρόνο στα μοσχεύματα να δέσουν και την επούλωση να φτάσει σε ένα καλό σημείο. Πέραν αυτού, θα προτιμούσα και το πρώτο λούσιμο να το πραγματοποιήσω ενώ βρίσκομαι ακόμα εδω.


Όπως ανέφερα φωτογραφίες και περισσότερες λεπτομέρειες θα ακολουθήσουν για περεταίρω σχολιασμό και συζήτηση. Όλες οι εξελίξεις στη πορεία.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Καλησπερα φιλε μου.Ακριβως μια βδομαδα πριν εκανα κ εγω.θα ανοιξω νημα στο 10ημερο.Καλη επιτυχια να εχεις.ευχομαι να σου πανε ολα καλα
 

Nasos13

New Member
Καλησπερα φιλε μου.Ακριβως μια βδομαδα πριν εκανα κ εγω.θα ανοιξω νημα στο 10ημερο.Καλη επιτυχια να εχεις.ευχομαι να σου πανε ολα καλα
Με χαροποιεί ιδιαίτερα το γεγονός οτι είμαστε 2-3 παιδιά που κάναμε πολύ κοντά μεταμοσχεύσεις. Θα χαρώ να παρατηρούμε τις πορείες μας λοιπόν. Καλή επιτυχία και σε σένα
 

Nasos13

New Member
Καλή επιτυχία να εχεις και γενικότερα να έχουμε ....
Ευχαριστώ πολύ Pes! Ο,τι καλυτερο μας εύχομαι αν και εσύ εισαι βετεράνος, δε σε φοβάμαι :)

Να είσαι καλά Veron. Εδώ θα είμαι συχνά πυκνά να τα λέμε
 
  • Like
Reactions: Pes

giannis1991

Well-Known Member
Φιλε μου καλη επιτυχια αν και με αυτα τα πλαινα που ειδα οτι εχεις εισαι πολυ τυχερος και την θεωρω δεδομενη χωρις καν να δω φωτο της επεμβασης!
 

Nasos13

New Member
Update ημέρα 5

Τηρώντας τις οδηγίες για το λούσιμο (χαμηλή ροή, πολύ απαλά εφαρμογή του αφρού) είχαν ξεκινήσει να φεύγουν οι κρούστες και τα λίγα κάπαλα. Απο χθές φαίνεται να καθάρισε σχεδόν τελείως.
Παραμένει ωστόσο έντονη ερυθρότητα τόσο στη λήπτρια όσο και στη δότρια. Η δότρια με φαγουρίζε αρκετά και τις πρώτες νύχτες είχα ενόχληση που αν και όχι σε μεγάλο βαθμό, δε με βόλευε στον ύπνο και πήρα τα παυσίπονα που είχα κρατήσει απο την επέμβαση. Σκεφτόμουν μήπως ξεκινήσω να βάζω aloe vera ή Bepanthol για ανακούφηση αλλά και για ταχύτερη αποκατάσταση.

Edit:
Επίσης απο χθές ήδη είδα μικρές τριχούλες να πέφτουν στο λούσιμο το οποίο δε ξέρω αν ειναι καλό ή οχι απο τόσο νωρίς. Είναι σαν μικροκουρεμένες ως επι των πλείστων, δέν παρατήρησα κάποια ρίζα. Σε μία μόνο είχε ένα κομμάτι σμήγμα/κρούστας στην άκρη αλλα δέ κατάφερα να το διαχωρίσω για να το ελέγξω.
 

Συνημμένα

  • D05a.jpg
    D05a.jpg
    769.5 KB · Προβολές: 1,181
  • D05ab.jpg
    D05ab.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 1,140
  • D05c.jpg
    D05c.jpg
    566.5 KB · Προβολές: 998
  • D05d.jpg
    D05d.jpg
    830.5 KB · Προβολές: 1,053
Τελευταία επεξεργασία:

Nasos13

New Member
Φιλε μου καλη επιτυχια αν και με αυτα τα πλαινα που ειδα οτι εχεις εισαι πολυ τυχερος και την θεωρω δεδομενη χωρις καν να δω φωτο της επεμβασης!

Μακάρι να παραμείνουν έτσι :) Το πήγα αρκετά συντηρητικά στο σχεδιασμό για πάν ενδεχόμενο στο μέλλον. Όλα τα υπόλοιπα θα κριθούν εκ του αποτελέσματος.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nasos13

New Member
Καλή επιτυχία φίλε μου, σε έχω δει ποτέ στα συμβουλευτικά;
Ευχαριστώ πολύ Dance. Δεν είχα καταφέρει να έρθω σε κάποιο απο τα συμβουλευτικά, παρόλαυτα η παρουσίαση της μεταμόσχευσης σου όπως και των άλλων παιδιών στο φόρουμ έπαιξε σημαντικό ρόλο στην απόφαση μου. Τώρα μόνο υπομονή και τα άχαρα κομμάτια έρχονται :)
 

Nasos13

New Member
1 Μήνας (παρα κάτι)

Σε καθε λουσιμο φευγουν φουλ τριχες με χαρακτηριστικό τσακισμενο (σαν Γ) σχήμα. Εχει αδειάσει ηδη το μεγαλύτερο κομμάτι του κεφαλιού. Η κοκκινίλα δυστυχώς παραμένει έντονη στη hairline. Απο την άλλη η δοτρια φαίνεται μια χαρα. Δε ξερω πως φαίνονται και σε εσας τα πραγματα αν και προς το παρόν δε συμβαίνουν και πολλά.
 

Συνημμένα

  • AR1_7766.JPG
    AR1_7766.JPG
    975.4 KB · Προβολές: 964
  • AR1_7762.JPG
    AR1_7762.JPG
    1.1 MB · Προβολές: 903
  • AR1_7756.JPG
    AR1_7756.JPG
    1.1 MB · Προβολές: 859
  • IMG_20190221_205617.jpg
    IMG_20190221_205617.jpg
    407 KB · Προβολές: 815

Nasos13

New Member
...πραγματι αρκετη κοκκινιλα για ενα μηνα Νασο,εχεις και φλεγμονες επισης?

Πρήξιμο ειχα μονο μετα μετα την επεμβαση το οποιο εφυγε γρηγορα και πόνο ή φαγούρα στη hairline καθολου. Γενικοτερα το δερμα καθαρισε γρηγορα μπροστα αλλα η ερυθρότητα με ενοχλει αρκετα.

Δυστυχώς εχει να κανει με το δέρμα και μπορει να τραβήξει καιρο μεχρι να φυγει. Ο γιατρός εχει δει ηδη τις φωτογραφίες και δεν ανησυχεί. Υποθετω πως το μονο που απομένει ειναι υπομονή.
 

Pes

Active Member
Πρήξιμο ειχα μονο μετα μετα την επεμβαση το οποιο εφυγε γρηγορα και πόνο ή φαγούρα στη hairline καθολου. Γενικοτερα το δερμα καθαρισε γρηγορα μπροστα αλλα η ερυθρότητα με ενοχλει αρκετα.

Δυστυχώς εχει να κανει με το δέρμα και μπορει να τραβήξει καιρο μεχρι να φυγει. Ο γιατρός εχει δει ηδη τις φωτογραφίες και δεν ανησυχεί. Υποθετω πως το μονο που απομένει ειναι υπομονή.
Όλα καλά...πάνε.
 

Veron

Well-Known Member
Πρήξιμο ειχα μονο μετα μετα την επεμβαση το οποιο εφυγε γρηγορα και πόνο ή φαγούρα στη hairline καθολου. Γενικοτερα το δερμα καθαρισε γρηγορα μπροστα αλλα η ερυθρότητα με ενοχλει αρκετα.

Δυστυχώς εχει να κανει με το δέρμα και μπορει να τραβήξει καιρο μεχρι να φυγει. Ο γιατρός εχει δει ηδη τις φωτογραφίες και δεν ανησυχεί. Υποθετω πως το μονο που απομένει ειναι υπομονή.

@Nasos13 Μηπως σε ειδε καθολου ηλιος?!
 

Nasos13

New Member
Φοραω καπελο ακομα και στη συννεφια και ο κοσμος με κοιταει περίεργα :)
Ισως ειναι λιγο πιο κορεσμένα τα χρωματα οπως τα βγάζει η φωτογραφική με το φλας και η αντιθεση δεν ειναι τοσο έντονη στη πραγματικοτητα. Σιγουρα ομως υπαρχει διαφορά με το υπόλοιπο κομματι και επειδη ειναι κοντα ολα τα μαλλια φαινεται.

Edit: Ξεχασα να πώ οτι ξεκίνησα και μινοξιδιλη αυτη τη βδομάδα και σκέφτομαι μηπως αυτο εντείνει και το κοκκινισμα του δερματος
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nasos13

New Member

Ετσι θελω να πιστευω και εγω Pes. Εχω γίνει εσώκλεστος για τον πρώτο μηνα και αλλάζει αρκετά τη ρουτίνα.
Απο σήμερα θα ξεκινήσω λίγο κανένα τρέξιμο να έχω να ξεσπάω καπου. Μπορεί η αιμάτωση να βοηθήσει και την ανάπλαση στο κεφάλι :)
 
Μπλουζα