Mogan, dhi fue, ευαγγελάτος, ~2500grafts, 25-26/09/2017

Mogan

Active Member
Το forelock ποια ακριβως περιοχη ειναι;
Υπαρχει σχετικο link εδω για ολες τις περιοχες του τριχωτου του κεφαλιου?
Μεσα απο τα εκαντονταδες μηνυματα που εχω διαβάσει εχω καταλαβει τις Ζώνες (Α, Β, Γ), την hairline και το crown προφανως, αλλα ακομη δεν εχω πιάσει 100% ποιο ειναι το forelock. Και στο google βγαζει αποτελέσματα με αλογα και τον Justin Bieber!

Νομίζω πως είναι η κεντρική περιοχη πίσω απο την hairline.
Εκει που ειχα εγω λιγες τριχουλες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
hair-transplant-central-forelock1.png

Το Β.
 

tasos33

Well-Known Member
Πολύ σωστή τοποθέτηση.

Πανω στο κομματι που λες γι αυτους που κρίνουν αυστηρά κ ψαχνουν ψύλλους στα άχυρα οντως αν Εχεις παρατηρησει αυτοι που δεν εχουν κανει καν μια μμ κρίνουν αυστηρά κ ειναι μονιμως ανικανοποίητοι με οποιοδήποτε αποτελεσμα δουν σχεδον κάτι που φυσικα δεν το θεωρω τυχαιο...
 

Akis-multi

Well-Known Member
Η γνωμη η δική μου είναι πως αν δεν έχεις κάνει μεταμόσχευση μαλλιών και δεν έχεις περάσει τη διαδικασία ΔΕΝ πρέπει να παίρνεις θέση τι έγινε τι δεν εγινε και πως, μόνο αν είσαι γιατρός. Όλοι οι άλλοι φαίνονται ξερόλες και αστειοι. Ακούστε ρωτήστε μη κάνετε τους πονηρούς και μη παιζεται με τη ψυχολογία του άλλου.
 

aeratos28

Just aeratos
Αν εσύ θεωρείς ότι ενας που δεν είχε ιδέα και μπήκε στην πρώτη κλινική σούπερ μάρκετ τύπου medi jeunese ,Γκούρας ,και τον εκαναν καρνάβαλο,αυτόματα αποκτά και γνώσεις και μπορεί να μιλάει είσαι πολύ γελασμενος..κάτι τέτοιοι είναι αυτοί που μπαίνουν εδώ και μυξοκλαινε για το μηδενικό και αφύσικο αποτέλεσμα τους..έχει σώσει πολλά κεφάλια το φόρουμ αρχηγέ μου που ήταν στο τσακ να πάνε σε αυτούς που προείπα και σε άλλους διάφορους ..και το έχουν κάνει μέλη που η έχουν κάνει η δεν έχουν κάνει επέμβαση..επίσης ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις σε ένα φόρουμ ποιος έχει κάνει η όχι επέμβαση..
Η γνωμη η δική μου είναι πως αν δεν έχεις κάνει μεταμόσχευση μαλλιών και δεν έχεις περάσει τη διαδικασία ΔΕΝ πρέπει να παίρνεις θέση τι έγινε τι δεν εγινε και πως, μόνο αν είσαι γιατρός. Όλοι οι άλλοι φαίνονται ξερόλες και αστειοι. Ακούστε ρωτήστε μη κάνετε τους πονηρούς και μη παιζεται με τη ψυχολογία του άλλου.
 

Akis-multi

Well-Known Member
Αν εσύ θεωρείς ότι ενας που δεν είχε ιδέα και μπήκε στην πρώτη κλινική σούπερ μάρκετ τύπου medi jeunese ,Γκούρας ,και τον εκαναν καρνάβαλο,αυτόματα αποκτά και γνώσεις και μπορεί να μιλάει είσαι πολύ γελασμενος..κάτι τέτοιοι είναι αυτοί που μπαίνουν εδώ και μυξοκλαινε για το μηδενικό και αφύσικο αποτέλεσμα τους..έχει σώσει πολλά κεφάλια το φόρουμ αρχηγέ μου που ήταν στο τσακ να πάνε σε αυτούς που προείπα και σε άλλους διάφορους ..και το έχουν κάνει μέλη που η έχουν κάνει η δεν έχουν κάνει επέμβαση..επίσης ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις σε ένα φόρουμ ποιος έχει κάνει η όχι επέμβαση..
Αυτοί που έχουν σώσει κόσμο υπαρχηγε μου είναι σίγουρα αυτοί που έχουν κάνει. Όσο και να διαβάσει κάποιος που δεν έχει κάνει δε μπορεί ποτέ να φτάσει κάποιον που διαβάζει και έχει κάνει. Σα να μπω εγώ σε forum με μητέρες και να τους κάνω υποδείξεις πως γέννησαν και αν τους έκανε καλή δουλειά ο γυναικολόγος. Δεν είναι σοβαρά πράματα αυτά. Ταπεινά οποίος δεν έχει κάνει ας πει ότι θέλει μη κάνει τον προφεσορα δε στέκει.
 

Akis-multi

Well-Known Member
Και μιλησα για τους ξερόλες δε μίλησα για το φόρουμ πως κατάλαβες εσύ κάτι τετοιο ένα Θεος ξερει.
 

athenian

Well-Known Member
Επισης οι περισσοτεροι που δεν εχουν κανει μεταμοσχευση η μονη τους επαφη με το θεμα ειναι μεσω...ιντερνετ.Ειναι τελειως διαφορετικο πραγμα να δειτε αποτελεσματα απο κοντα.
 

aeratos28

Just aeratos
Ρε φίλε εντελώς άκυρο το παράδειγμά σου..μη λέτε ότι προλαβαίνεται..τι σχέση έχει μια επέμβαση μεταμόσχευσης μαλλιών με τις εγκυμοσύνες..πως μπορείς και συνδέεις έτσι δύο εντελώς διαφορετικά παραδείγματα μεταξύ τους ..με τη λογική σου δηλαδή και ο γυναικολόγος που ξεγεναει τη γυναίκα επειδή δεν έχει γεννήσει ο ιδιος να μην μιλάει..anyway,το μόνο που σου εξηγώ είναι το ότι το να έχεις κάνει επέμβαση δεν σε κάνει γνωστη καν..έχουν μπει παιδιά εδώ στο φόρουμ κατόπιν εορτής ,μετά από εεμβαση και ζητούν πληροφορίες για το τι να προσέξουν,τι να κάνουν κτλ.αν είναι φυσιολογικό αυτό,εκείνο,το άλλο..πράγματα που αν είχε διαβάσει μόνος του καταρχήν θα τα ήξερε ,και δεύτερον δεν θα πήγαινε εκεί που πήγε ..διότι πολύ απλά αυτά δεν θα τα ρωταγε σε ένα φόρουμ,αλλά θα του τα είχε εξηγήσει ο γιατρός..άρα εξ αρχής βλέπεις ότι ο τάδε φίλος δεν ξέρει που του πάνε τα 4,μόνο και μόνο από την επιλογή κλινικης-γιατρου..όσο διαβάζεις για μεταμοσχεύσεις τόσο μαθαίνεις πράγματα και αυτός είναι και ένας λόγος καθυστέρησης της επέμβασης..πχ,stripar,έχεις την εντύπωση ότι ξέρει λιγότερα η έχει δει λιγότερα από ένα παιδί που πήγε όπου είδε χαμηλή τιμή και δεν ξέρει τπτ άλλο?
 

Akis-multi

Well-Known Member
Σου είπα δε πρέπει να παριστάνει κανείς ότι ξέρει αν δεν έχει κανει εκτως αν είναι γιατρος, εσύ τρέχεις και λες ότι προλαβαίνεις. Ξέρει αυτός που δεν έχει κάνει πως νιώθει το κεφάλι του από τις ενεσεις, αν πονάνε οι τρύπες από την εξαγωγή, πως κοιμάσαι τα πρώτα βραδια, τι άγχος έχεις αν πήγαν όλα καλά, έχει φάει ώρες στο καθρέφτη; για να έρθει ένας ξερολας που του αρέσει να διαβάζει να του πει τι έκανε σωστά και τι λάθος; Όποιος δεν έχει κάνει ΔΕΝ πρέπει να σχολιάζει πολλα,πως να το κάνουμε τώρα.
 

aeratos28

Just aeratos
ΔΕΝ καταλαβαίνεις τι σου λέω και συνεχίζεις ..και ποιος θα σχολιάζει πολλά αυτός που δεν έχει ιδέα πέρα από τις τρύπες που τον πονάνε και δεν ξέρει τι του γίνεται?με το σκεπτικό το δικό σου εδώ δεν θα ήταν φόρουμ.γραφειο κατάθεσης μαρτυριών θα ήταν και τπτ άλλο.
Αν κάτσεις ποτέ και διαβάσεις καθόλου,θα δεις πολλά πράγματα τα οποία τα έχουν πει και άτομα που έχουν κάνει αλλά και που δεν έχουν κάνει επέμβαση..το να μην έχεις κάνει επέμβαση δεν σημαίνει ότι έχεις μείνει απλά και μόνο στο διάβασμα και τπτ άλλο.πολλοι έχουν χαλάσει λεφτά για consultation με πολλούς γιατρούς,έχουν πάει ως συνοδοί σε άλλους που έκαναν επέμβαση και έχουν άπειρες γνώσεις και από θεραπείες αλλά και από αριθμούς..ποσα χρειαζεται καποιος αναλογα το προβλημα,αν αξίζει η οχι να κάνει επεμβαση,αν θα παρει σωστό αποτέλεσμα με αυτά που θα βάλει,αν είναι ικανός ο γιατρός να δώσει το αποτέλεσμα που πρέπει και άλλα πολλά.μην γίνεσαι λοιπον ξερολας και εσυ όπως λες τους άλλους,και μην είσαι απόλυτος γιατί είσαι λαθος
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

paulo

Active Member
Και όμως φίλε υπάρχουν άτομα εδώ στο φόρουμ που ξέρουν απο μεταμοσχεύσεις χωρίς να έχουν κανει και οι γνώσεις τους ειναι σαν να κάνανε 10,εκτός απο την προσωπική εμπειρία παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο οι γνώσεις εγώ για παράδειγμα έκανα μεταμόσχευση αλλα δεν έχω γνώσεις ώστε να μπορώ να συμβουλέψω σε λεπτομέρειες κάποιον άλλον που θελει να το κανει
 

Akis-multi

Well-Known Member
ΔΕΝ καταλαβαίνεις τι σου λέω και συνεχίζεις ..και ποιος θα σχολιάζει πολλά αυτός που δεν έχει ιδέα πέρα από τις τρύπες που τον πονάνε και δεν ξέρει τι του γίνεται?με το σκεπτικό το δικό σου εδώ δεν θα ήταν φόρουμ.γραφειο κατάθεσης μαρτυριών θα ήταν και τπτ άλλο.
Αν κάτσεις ποτέ και διαβάσεις καθόλου,θα δεις πολλά πράγματα τα οποία τα έχουν πει και άτομα που έχουν κάνει αλλά και που δεν έχουν κάνει επέμβαση..το να μην έχεις κάνει επέμβαση δεν σημαίνει ότι έχεις μείνει απλά και μόνο στο διάβασμα και τπτ άλλο.πολλοι έχουν χαλάσει λεφτά για consultation με πολλούς γιατρούς,έχουν πάει ως συνοδοί σε άλλους που έκαναν επέμβαση και έχουν άπειρες γνώσεις και από θεραπείες αλλά και από αριθμούς..ποσα χρειαζεται καποιος αναλογα το προβλημα,αν αξίζει η οχι να κάνει επεμβαση,αν θα παρει σωστό αποτέλεσμα με αυτά που θα βάλει,αν είναι ικανός ο γιατρός να δώσει το αποτέλεσμα που πρέπει και άλλα πολλά.μην γίνεσαι λοιπον ξερολας και εσυ όπως λες τους άλλους,και μην είσαι απόλυτος γιατί είσαι λαθος
aeratos εσύ εχεις κανει;
 

aeratos28

Just aeratos
Εσύ ρωτάς.είδες να λεω εγώ από μόνος μου αν έχω η αν δεν έχω κάνει κατι η να αναφερομαι καθαρα για εμενα προσωπικα??πλάκα έχεις.. εμείς τι τραβαμε και δεν έχουμε και όρεξη κιόλας βραδυατικα με τον καθένα εδώ μεσα..καλό Πάσχα ευχομαι,άντε για μαγειρίτσα γιατί δεν είναι ώρα για τσακωμούς..ότι καλύτερο εύχομαι σε ολους
 

Zob

Active Member
Καλησπερα,
Χριστος ανεστη και χρονια πολλα σε ολους.
Συγχαρητηρια φιλε Mogan για το μεχρι στιγμης αποτελεσμα. Ειχες μια πετυχημενη μεταμοσχευση μαλλιων.
Σχετικα με την πυκνοτητα που εχει επιτευχθει, που υπολογιζεις οτι κυμαινεται?
Στην hairline ειχαν τοποθετηθει περιπου 50 τριχοθυλακια συμφωνα παντα με τον υπολογισμο μεσω του "τετραγωνου".Καποιοι μαλιστα τα μετρησαν κοντα στα 60!
Ποσα τριχοθυλακια πιστευεις πως εχεις αυτη τη στιγμη φυτρωμενα σε αυτη την περιοχη? 30, 40, 50 ?
Με τη βοηθεια του καθρεπτη και εχοντας ως βαση ενα κομματι χαρτιου ενος τετραγωνικου εκατοστου μπορεις να εκτιμησεις προσεγγιστικα.
 

Zob

Active Member
Πρραγματι, ακριβης μετρηση μπορει να ληφθει μονο εαν κουρευτει.
Αλλα μια ταξη μεγεθους μπορει καποιος να εκτιμησει με τον τροπο που ανεφερα πιο πανω.
Βεβαια οσο μεγαλυτερη η πυκνοτητα τοσο πιο δυσκολη και η μετρηση.
Εγω δηλαδη μπορω να υπολογισω οτι στη hairline μου εχω περιπου 15 -20 grafts ανα cm2 αναλογως την περιοχη.
Στην περιπτωση του φιλου Mogan βασει των φωτογραφιων εμπειρικα υποθετω οτι βρισκεται γυρω στα 30 ισως και 35/cm2, αλλα ο ιδιος μπορει να μας πει με μεγαλυτερη βεβαιότητα.
 

alexandros _athens

Active Member
Γεια σου @Mogan, έχω αρκετό καιρό να μπω, είδα πως αναφέρθηκε το όνομα μου, θα κοιτάξω να βγάλω και να ανεβάσω νέες φωτό σύντομα, ίσως μες στο ΣΚ. Θα συμφωνήσω φυσικά με τους υπόλοιπους πως είναι αβαντάζ να υπάρχει μπόλικο μαλλί στο forelock. Από την άλλη, όταν υπάρχει, πρέπει να πετύχει φουλ πυκνότητα στις περιοχές που εμφυτεύεις για να δημιουργηθεί ομοιομορφία και να δείχνει απόλυτα σωστό το αποτέλεσμα (και όχι αραιό μπροστά).
 
Μπλουζα