Mogan, dhi fue, ευαγγελάτος, ~2500grafts, 25-26/09/2017

tasos33

Well-Known Member
Η dhi πάντως είναι αυτή που διατυμπανίζει πως τέτοιες πυκνότητες έχουν χαμηλά σχετικα ποσοστά φυτρωσης. Πρόσφατα το είχε γράψει εδώ κάποιο μέλος, έτσι του είχαν αναφέρει σε. consulation.

Αρα τι συμβαίνει?
Αποφάσισαν να βγουν απο την εποχή των δεινοσαύρων?

Το κατέχουν μεν αλλά σου λειι ας βάλουμε πιο λιγα να μας ξανάρθει?

Δε μπορούν όλοι οι γιατροί της αλλά μονο κάποιοι συγκεκριμενοι?

Μήπως το κανουν αυτό σε ενα μονο τετρ. Εκατοστό με σκοπό να δείξουν οτι μπορουν?






Μετά απο 50 χρόνια στην αγορά ,
αποφάσισαν να ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΤΟΥΝ και να βάλουν μερικά grafts παραπάνω απο όσα βάζουν συνήθως!

Και βέβαια ακόμα δέν το είδαμε , Γιάννη τον βαφτίσαμε...

Σημασία δέν έχει πόσα βάζεις , αλλά πόσα φυτρώνουν!!!.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά στον Mogan ,
γιατί όπως θα καταλαβαίνει και ο ίδιος , έκανε τον ευατό του πειραματόζωο προκειμένου να βγει η συγκεκριμένη εταιρεία απο τον λύθαργό της.

Το ταμείο θα γίνει σε 12 μήνες , όπου εκεί θα πέσει ΤΟ κράξιμο άν δεν πιάσει ο Mogan ποσοστά φύτρωσης 95%...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Mogan

Active Member
Επι τη ευκαιρια να στειλω ενα update.

Στις 10 μερες σημερα και εχουμε τα εξης:
- τα "κακαδακια" εχουν φυγει στο 99%
- η κοκκινιλα καλα κρατει
- η δοτρια φαινεται οκ
- η ληπτρια ακομα ειναι αναισθητη και πρισμενη
- η δοτρια ειναι ακομη ευαισθητη και εχει ξεσπασματα φαγουρας.

Αυτο που παρατηρω ειναι οτι πλεον στο λουσιμο βρισκω μικρες τριχουλες μισου εκατοστου. Σε σχεση με παλια η διαφορα ειναι οτι παλια εβρισκα τριχες ολοκληρες, δλδ μαζι με τη ριζα. Τωρα αυτες οι μικρουλες ειναι σαν να ειναι κομμενες. Δλδ δεν εχουν ριζα. Αυτο ειναι το φυσιολογικο που συμβαινει σε αυτες τις περιπτωσεις; Δλδ εχω διαβασει εδω πως μετα τη μμ οι τριχες πεφτουν, αλλα πεφτουν σε αυτη τη μορφη;

Τελος να αναφερω πως ακομη λουζομαι δυο φορες τη μερα με το mild shampoo που μου δωσαν απο την κλινικη και δεν εχω χρησιμοποιησει regain ακομα. Σκεφτομαι να παρω το foam μιας και απο οτι εχω διαβασει εδω περα απο πιθανονερεθισμο δεν προκαλει καποια αλλη παρενεργεια.. Οποια αλλη τυχον υπαρχει θα θελα να την γνωριζω.

Και δυο φωτος:
 

Συνημμένα

  • IMG_4653.JPG
    IMG_4653.JPG
    763.6 KB · Προβολές: 654
  • IMG_4652.JPG
    IMG_4652.JPG
    2.7 MB · Προβολές: 664

Stripar

Established Member
Συμφωνα με την DHI η πυκνοτητα αυτη δεν ειναι κατι νεο για αυτους. Σιγουρα αυτο δεν μπορουμε εμεις να το αποδειξουμε. Ισως οι ιδιοι να μπορουν. Ισως για πρωτη φορα να θελησαν να μπουν στη διαδικασια να το φωναξουν. Αυτο που σιγουρα δεν μπορουμε να αρνηθουμε ειναι οτι η συγκεκριμενη κλινικη εχει κανει χιλιαδες μεταμοσχευσεις (κατα τα λεγομενα τους ανω των 1000 ανα ετος μονο στην Αθηνα) , αλλα στο φως εχουν ερθει μονο μερικες 10δες απο αυτες.

Οποτε ναι, ποιος μπορει να αμφισβητησει πως στις χιλιαδες που χουν κανει, αρκετες ηταν οι φορες που πετυχαν τετοια πυκνοτητα.

Ομως θα συμφωνησω 1000% μαζι σου πως στη φυτρωση θα γιορτασουμε και οχι στη "φυτευση".

Αλλωστε εχω αναφερει πολλες φορες πως προτεραιοτητα μου ηταν, ειναι και θα ειναι η υψηλη φυτρωση, γιατι τι να τις κανεις τις εγγυησεις και τις επανηληπτικες (δωρεαν ή μη), οταν εξαντλειται μια πηγη πορων η οποια δεν ειναι ανεξαντλητη.
Μήν αναμασάς την καραμέλα τους...
Μπορείς και έχεις το δικαίωμα να πιστεύεις ότι "σανό" σου πουλάνε ,
δέν σημαίνει όμως ότι αυτό που εσένα πουλάνε με τόση ευκολία μπορούν να το κάνουν και στους υπόλοιπους.

Το συγκεριμένο forum είναι περίπου 10 χρόνια εδώ ,
υπάρχουν εκατοντάδες περιστατικά της DHI εδώ μέσα και έχουν χαθεί και πολλά απο τις αλλαγές του forum.
Στον παγκόσμιο ιστό και Forum μπορεί και χιλιάδες.
Κανένα απο όλα αυτά τα περιστατικά δέν ξεπερνάει τα 34-40g/cm2 ,
και άν τύχει να βρείς κανένα δέν σημαίνει ότι συνεπάγεται και η ανάλογη φύτρωση.

Έπειτα δέν είναι τυχαίο,
ότι η συγκεκριμένη εταιρεία είναι παγκοσμίως γνωστή για τις χαμηλές πυκνότητές της,
ακόμα και σε μικρά και εύκολα περιστατικά και ακόμα και άν οι ασθενείς απαιτούσαν το αντίθετο(υψηλές πυκνότητες).

Τώρα γιατί διατυμπανίζουν και φωνάζουν τα 50g/cm2?
Αφενός γιατί η συγκεκριμένη εταιρεία είναι γνωστή για τις φαμφάρες τις και το μαρκετινγκ της
(κάνουμε ένα , δείχνουμε ότι κάναμε δέκα)
και αφετέρου 50 χρόνια τους πήρε , κάπως πρέπει να γιορτάσουν την επανακάληψη του τροχού !!!

Τέλος πέρα άπο κάποια σχόλια τεχνικού χαρακτηρα που έχω κάνει στον νήμα σου,
δέν έχω μπεί στην διαδικασία να σχολιάσω ουτε την φωτογραφία με το τετραγωνικό εκατοστό , ούτε τις φωτογραφίες τις μτχ σου με τεκμηρειωμένα επιχειρήματα και απόψεις.
Και ο μόνος λόγος είναι ότι δέν θέλω να σε κάνω να αγχωθείς ή να σε χαλάσω περαιτέρω.

Αυτό που έχω μόνο να σου πώ με βεβαιότητα
(κάτι που μπορείς να το ψάξεις και εσύ με την σειρά σου)
είναι ότι περίπου το 75% των μελλών που έχουν κάνει μτχ στην DHI τα τελευταία 10 χρόνια,
πέρα τον αρχικό ενθουσιασμό που δείχνουν όλοι στην αρχή
(είναι και υποκεινούμενο μέχρι ένα βαθμό και απο την ίδια την κλινική),
στην πορεία χάνονται , εξαφανίζονται και σταματάνε να ενημερώνουν τα νήματά τους !!!
Τυχαίο?...ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!

Το υπόλοιπο δε 25% είναι παπαγαλάκια που τα λεγόμενά τους δυσκολεύονται να υποστηριχτούν απο τα αποτελέσματά τους , όση προσπάθεια και άν καταβάλουν.

Τέλος δέν ξέρω κάποιο παλιό μέλος , γνώστη του αντικειμένου και της παγκόσμιας αγοράς που να έχει κάνει μτχ στην DHI....και όχι δέν είναι όλα τα παλιά μέλη φραγκάτοι.

Καλή συνέχεια
 
Τελευταία επεξεργασία:

twilight

Member
Τα λέει πάντα όπως πρέπει!
Από τα πιο ψαγμένα άτομα του forum , τον διαβάζω μανιωδώς.
Μακάρι να μου απαντούσε και στα π.μ μου

:(
 

crossfire

Well-Known Member
Τέλος δέν ξέρω κάποιο παλιό μέλος , γνώστη του αντικειμένου και της παγκόσμιας αγοράς που να έχει κάνει μτχ στην DHI....και όχι δέν είναι όλα τα παλιά μέλη φραγκάτοι.

Δεν χρειάζεται να είσαι παλιό μέλος ούτε να έχεις διαβάσει όλα τα νήματα του forum σαν εμάς....
Τρεις μήνες μελέτη και όχι παραπάνω , περί μεταμοσχεύσεων γενικά, στο δικό μας το forum και σε άλλα forum του εξωτερικού και δεν πρόκειται να κάνεις Ελλάδα.
Γι'αυτό μερικές φορές τσαντιζομαστε ή φαινόμαστε τσαντισμενοι με νέα μέλη και ειδικά με νέα παιδιά ηλικιακά που είναι αδιαβαστοι και είναι ένα βήμα πριν το λάθος ή το έχουν κάνει και ζητάνε εκ των υστέρων συμβουλές.

Δεν υπάρχει καλύτερη συμβουλή σε κάποιον που σκέφτεται μεταμόσχευση ή που πρωτοχανει μαλλιά από το να καθήσει να διαβάσει το forum πριν κάνει οτιδήποτε.
Γιατι κάποια στιγμή ο stripar και ο κάθε stripar θα κουραστούν.......
 

Tsek

Well-Known Member
Σε αυτές τις φωτογραφίες φαίνεται πως έγινε συνολικα καλή δουλεια. Ενα κλικ παραπάνω αν έβαζαν στο φορελοκ ώστε να έχει μαλλί και η 2ερη σειρά θα ήταν πιό εξασφαλισμένο το αποτέλεσμα.
Η γνώμη μου είναι πως θα δείξει καλός. Στο θεμα φύτρωσης δεν νομίζω πως θα έχει θέματα.
 

tasos33

Well-Known Member
Η καλη δουλεια θα φανεί στο μέλλον,
Ίσως να μην χρειαστει στο φορελοκ εξαιτίας του λογου που έχει.

Αν όντως η φυτρωση σε hairline είναι υψηλή όντως θα έχει καλό αποτέλεσμα.



Σε αυτές τις φωτογραφίες φαίνεται πως έγινε συνολικα καλή δουλεια. Ενα κλικ παραπάνω αν έβαζαν στο φορελοκ ώστε να έχει μαλλί και η 2ερη σειρά θα ήταν πιό εξασφαλισμένο το αποτέλεσμα.
Η γνώμη μου είναι πως θα δείξει καλός. Στο θεμα φύτρωσης δεν νομίζω πως θα έχει θέματα.
 

DoctorWho

Well-Known Member
Εγω αναρωτιεμαι τι φταιει που οι γιατροι στις ελληνικες κλινικες ειναι τοσο πισω σε σχεση με τα ονοματα του εξωτερικου? Δεν νομιζω να ειναι θεμα χειροτερης εκπαιδευσης γιατι βελγιο τουρκια και ισπανια που εχουν τωρα τα καλυτερα ονοματα δεν ειναι χωρες με ιδιαιτερο αβανταζ τεχνογνωσιας. Ειναι λοιπον θεμα ορεξης του γιατρου να μαθει? Να ψαξει να συνεργαστει? Ειναι το ταλέντο? Γιατι δεν εχουμε και εμεις εναν ελληνα λορενζο?
 

Stripar

Established Member
Γιατι δεν εχουμε και εμεις εναν ελληνα λορενζο?
Για την ιστορία:
O Lorezzo στα πρώτα του βήματα "φλέρταρε" με την DHI.
Όμως για λόγους που δέν μπορώ να αναφέρω , τράβηξε το δρόμο του...

Όπως και να έχει ο χώρος των μτχ στην Ελλάδα , όπως είναι δομημένος
(όλες είναι εταιρείες με κύριο γνώμονα την αρπαχτή)
τρώει τα ταλέντα...

Πάντως,
θεωρητικά ο Mogan θα πρέπει να έχει καλό αποτέλεσμα.
Μένει να δούμε στην πράξη πλέον,
γιατί ουκ ο λίγα μέλη και κλινικές μας έχουν ξαφνιάσει στην πορεία αρκετών μτχ
που ενώ στην αρχή φαίνονταν όλα ρόδινα , πατατώσανε στο τέλος!
 
Τελευταία επεξεργασία:

DoctorWho

Well-Known Member
Ακομα και η κυπρος εχει πολυ καλυτερα ονοματα. Στα ξενα φορουμς ο μαρας θεωρειται στους τοπ5 μαζι με λορενζο ερντογαν φεριντουνι και μπιζανγκα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

DoctorWho

Well-Known Member
Δεν ειν κατι "αποδεικτικο" αλλωστε δεν υπαρχει καποιος θεσμος που να τ βγαζει. Απλως απο τυχαιο ανωνυμα ατομα το βλεπω αρκετα. Πως εμεις εδω πχ μπορει να λεμε ο ταδε γιατρος ειν πολυ καλος, ε καπως ετσι κ σε ξενα φορουμ κ απλως ετυχε να πετυχω τ ονομα του μαρα αρκετες φορες σε τετοιες συζητησεις. Προσωπικα δεν εχω τσεκαρει αποτελεσματα του ομως.
 

aeratos28

Just aeratos
Πολύ μυστικοπάθεια βλέπω..δεν μπορούν να αναφερθουν οι λόγοι για τους οποίους ο lorenzo τράβηξε το δρόμο του..δεν αναφέρονται ποια παιδια ,παλιά μέλη, πήγαν έκαναν επέμβαση στον ερντογαν πριν λίγο καιρό,δεν αναφέρονται καν τι έχει παιχτεί με τα παιδιά που δεν πήγαν καλά με τις επεμβάσεις τους που είχε γίνει θέμα και τι άκρη έβγαλαν,αν έβγαλαν άκρη δηλαδή..έχουν εξαφανιστεί από το φόρουμ και δεν έγινε καμία απολύτως κουβέντα τι και πως..! Το λέω γιατί φίλε stripar μου έκανες θεμα τις προάλλες και εσύ αλλά και άλλοι για μυστικοπάθεια κτλ..όσο βλέπω τέτοια,από τα 10 πράγματα που γνωρίζω,ίσως να λέω και εγώ το ένα..και αν.!δεν σου ζητάω καν να πεις λόγους δικού του δρόμου του lorenzo,η για τα μέλη στον Ερντογάν η για τα παιδιά που χάθηκαν μετά από πατάτες κλινικών..απλά για να ξέρουμε τι γίνεται το λέω και για να μην πετάγεται λάσπη στον ανεμιστήρα διαρκώς σε άλλους αλλά δεν κοιτάμε το τι λέμε και τι κάνουμε οι ίδιοι ..και σου μιλάω παντελονατα τώρα δεν το έγραψα αυτό ούτε για να τσακωθούμε ,ούτε για να σου την πω ούτε για τπτ άλλο..αλλά βλέπω διαρκώς και εδώ και πολύ καιρό τέτοια πράγματα ,μυστικοπάθεια δηλαδή,αλλά οκ,απλά ξεπερνιέται χωρίς καν συζήτηση..
Για την ιστορία:
O Lorezzo στα πρώτα του βήματα "φλέρταρε" με την DHI.
Όμως για λόγους που δέν μπορώ να αναφέρω , τράβηξε το δρόμο του...
 

DoctorWho

Well-Known Member
Σχετικα με τον ερντογαν και εγω ειχα δει σχολια του cvial οτι εχουμε μελη που πηγαν αλλα δεν παρουσιασαν. Γιατι ομως εγινε αυτο? Τουλαχιστον ενα πριν και ενα μετα και δυο λογια αν δεν εχουν χρονο για κανονικη παρουσιαση.. ο πιο προσβασιμος οικονονικα τοπ γιατρος ειναι αξιζει να εχουμε μερικες γνωμες..
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
O Lorenzo ήρθε στην Αθήνα στην αρχή σαν ασθενής. Έκανε την πρώτη του μμ στην HDI (crown και αποτυχημένη), και επειδή του άρεσε η ιδέα της μμ και ειδικά η FUE άρχισε να εκπαιδεύεται για ένα διάστημα στην DHI. Μέχρι τότε ήταν θωρακοχειρούργος στην Μαδρίτη. Δεν τα βρήκαν οικονομικά (η μάλλον δεν τηρήθηκαν αυτά που συμφωνήθηκαν - κατ' αυτόν) και αποχώρησε. Τα υπόλοιπα είναι γνωστά.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Συμφωνα με την DHI η πυκνοτητα αυτη δεν ειναι κατι νεο για αυτους. Σιγουρα αυτο δεν μπορουμε εμεις να το αποδειξουμε. Ισως οι ιδιοι να μπορουν. Ισως για πρωτη φορα να θελησαν να μπουν στη διαδικασια να το φωναξουν. Αυτο που σιγουρα δεν μπορουμε να αρνηθουμε ειναι οτι η συγκεκριμενη κλινικη εχει κανει χιλιαδες μεταμοσχευσεις (κατα τα λεγομενα τους ανω των 1000 ανα ετος μονο στην Αθηνα) , αλλα στο φως εχουν ερθει μονο μερικες 10δες απο αυτες.

Οποτε ναι, ποιος μπορει να αμφισβητησει πως στις χιλιαδες που χουν κανει, αρκετες ηταν οι φορες που πετυχαν τετοια πυκνοτητα.

Ομως θα συμφωνησω 1000% μαζι σου πως στη φυτρωση θα γιορτασουμε και οχι στη "φυτευση".

Αλλωστε εχω αναφερει πολλες φορες πως προτεραιοτητα μου ηταν, ειναι και θα ειναι η υψηλη φυτρωση, γιατι τι να τις κανεις τις εγγυησεις και τις επανηληπτικες (δωρεαν ή μη), οταν εξαντλειται μια πηγη πορων η οποια δεν ειναι ανεξαντλητη.

Ευτυχώς που τουλάχιστον κατάλαβαν ότι στο φόρουμ δεν τρώμε "σανο" και αρχίζουν να προσπαθούν (για να δούμε βέβαια και την εξέλιξη) να κάνουν μάρκετινγκ μέσω παρουσιάσεων με τον μοναδικό δοκιμό τρόπο, την πραγματική βελτίωση στα αυτονόητα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγω αναρωτιεμαι τι φταιει που οι γιατροι στις ελληνικες κλινικες ειναι τοσο πισω σε σχεση με τα ονοματα του εξωτερικου? Δεν νομιζω να ειναι θεμα χειροτερης εκπαιδευσης γιατι βελγιο τουρκια και ισπανια που εχουν τωρα τα καλυτερα ονοματα δεν ειναι χωρες με ιδιαιτερο αβανταζ τεχνογνωσιας. Ειναι λοιπον θεμα ορεξης του γιατρου να μαθει? Να ψαξει να συνεργαστει? Ειναι το ταλέντο? Γιατι δεν εχουμε και εμεις εναν ελληνα λορενζο?

Θα μπορούσαμε. Δεν φτάνει το ταλέντο του γιατρού σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση. Οι μμ απαιτούν ομαδική προσπάθεια, μεθοδικότητα και αυστηρή τήρηση πρωτοκόλλων που πολλά από αυτά είναι τεχνογνωσία της κάθε κλινικής. Νομίζω ότι εκεί έχουμε τα θεματάκια μας.
 
Μπλουζα